Ugrás a kommentre

A buckalakók mészárlása


Donát

Anakin mészárlásának megítélése  

29 felhasználó szavazott

  1. 1. Egyetértesz Anakin tettével?

    • Igen, maximálisan jogos volt, amit csinált.
      0
    • Jediként helytelen volt, amit tett, de emberként én is hasonlóan cselekedtem volna.
      9
    • Nem. Sem emberileg, sem pedig Jediként nem tudom elfogadni a tettét.
      18
    • Nem érzem magam erkölcsileg eléggé kiforrottnak ahhoz, hogy megítéljem a kérdést.
      2


Ajánlott hozzászólás

Bár sokszor körüljártuk a témát, úgy gondoltam, mivel még külön topikja nem volt, ezért most nyitok egyet, hiszen a legutóbbi elemzések óta sok új tag érkezett a fórumra. Az alapvető kérdés természetesen az, hogy joga volt-e Anakinnek lemészárolni a Taskeneket? A témát lehet vizsgálni Jedi szemszögből és emberi szemszögből is. Ki mit tett volna ebben a szituációban? És mit kellett volna tennie Anakinnek, mint Jedinek?

 

És egy érdekes adalék: vajon mi célból hagyták életben a buckalakók Shmit. Minek cipelték magukkal?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bár sokszor körüljártuk a témát, úgy gondoltam, mivel még külön topikja nem volt, ezért most nyitok egyet, hiszen a legutóbbi elemzések óta sok új tag érkezett a fórumra. Az alapvető kérdés természetesen az, hogy joga volt-e Anakinnek lemészárolni a Taskeneket? A témát lehet vizsgálni Jedi szemszögből és emberi szemszögből is. Ki mit tett volna ebben a szituációban? És mit kellett volna tennie Anakinnek, mint Jedinek?

 

És egy érdekes adalék: vajon mi célból hagyták életben a buckalakók Shmit. Minek cipelték magukkal?

 

Hát ha emberi szempontból nézem és beleképzelem magam Anakin helyébe, hogy édesanyámat jóformán halálra kínozták, akkor igen, én hasonlóan lemészároltam volna az egész tábort. Ha Jedi szemszögből nézem akkor testét elvitte volna és ennyi, senki nem vette volna észre őket.

Szerkesztve: - NorbiLordi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remélem jedi szemszögből nem kell majd sokat vitázni, mélységesen elítélendő, de ezt Anakin is jól tudja.

Emberi szemszögből már egy kicsit neccesebb a dolog: ha nem mészárolta volna le a nőket és a gyerekeket is, akkor azt mondom oké, de így...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt talán nem kell magyarázni, hogy a Jedik elvei szerint mi lett volna helyes. Ettől függetlenül más az elmélet és más a gyakorlatban megvalósítani a tanultakat. Egy Jedi haragból, megtorlásból semmilyen körülmények közt nem gyilkolhat (mivel ez kikövezett út a sötét oldalra), kizárólag önvédelemből és mások megóvása érdekében. Ahhoz viszont nem kevés önuralom és egyfajta érzelemmentesség kell, hogy az embert (legyen az Jedi) ne ragadják magával a természetes, emberi érzelmei, jelen esetben a bűnösön/bűnösökön való bosszúállás. Teljesen természetes érzelmi reakció, ha egy hozzánk közel álló személy elvesztése után meg akarjuk torolni a gyilkoson a tettét. Ezért van baromi nehéz dolguk a Jediknek ilyen szituációban. Mert Obi-Wan, a Jedik elveihez hű padawan, aki a Tanács utasításait zokszó nélkül követte, egyértelműen haraggal telve rontott rá Maulra, miután az kiiktatta Qui-Gont. Tehát, bosszút akart állni, amit bizonyos formában meg is valósított... bár itt már egyértelműen a világos oldalt használta, higgadt volt és összeszedett, így beszélhetünk önvédelemről megtorlás helyett. De kicsit elkalandoztam. A lényeg, hogy Jedi szemmel nézve nincs mentség Anakin tettére, semmilyen szemszögből nézve.

 

Emberileg szintén nem egyértelmű a dolog, személye válogatja, ki mit tart elfogadhatónak. A Halálbüntetés topikban már alaposan kifejtettem, mit tartok helyesnek egy gyilkos számára, így talán nem kell magyaráznom, azzal/azokkal mit tennék, akik egy közel álló rokont/barátot ölnek meg. Így valamivel jobban érthető Anakin tette, az alól viszont továbbra sincs mentesítve, hogy nőket és gyerekeket ölt, akiknek nem túl valószínű, hogy közük lett volna Shmi elrablásához, így ez ügyben ártatlanok voltak. Amit Anakin is nagyon jól tudott, egyszerűen a haragja vezérelte, elborult aggyal pedig nem érdekelték ilyen "apróságok". Az más kérdés, hogy vörös köddel az agyán nem fog leállni nyomozni, hogy kiderítse, ki miatt halt meg az anyja.

 

Miért tartották ott Shmit? Azt mondanám, újfent rabszolgát akartak csinálni belőle. A filmekből nem derül ki egyértelműen, mik a buckalakók szándékai.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egy tömegmészárlás semmiféle formában sem jogos.

Én is így látom. Qui-Gon ekkor adott először jelet a túlvilágról, ráadásul egy "NOOOOOOOO" felkiáltással. Szerintem ez mindent elmond.

 

Emberileg hatalmas bölcsesség és tolerancia kell hozzá, hogy az ilyen esetekben az ember higgadt és józan tudjon maradni. Én nem tudom mit csináltam volna Anakin helyében.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most aki azt mondja, hogy a való életben, hasonlóan tett volna, az azért nem normális. Mert, tegyük fel, egy cigány tábor (minden rasszizmus nélkül) éppen felétek táborozik, anyu meg megy haza a boltból és Gázsi elrabolja. Elviszik, megkínozzák (mondjuk ez testileg annyira nem látszott rajta, meg azt sem értem, egyáltalán miért cipelték magukkal és etették, ha nem dolgoztatták és gondolom szexuálisan sem bántalmazták). Te meg odamész és lángszóróval végzel a 2éves csecsemővel, meg a 70éves nagymamával. Emberileg ez azzal ér fel, amit a nácik tettek, odamentek, láttak a csillagot és kivégeztek mindenkit... Ez egy gusztustalan és elítélendő tett, ami még megdöbbentőbb, hogy a nője falaz neki, ami baromi nagy álszentségre vall azon elvei miatt, amit 3 részen keresztül magasztal.

Ennyi erővel a IV. részben a kedves kis jawak lemészárlása szintén jó dolog, hiszen szemetet gyűjtve, lopkodva járják a sivatagot, és elárulták, kinek adták el a droidokat, így haláluk teljes mértékben szükséges volt... :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyedül Sky reagált a kérdés második felére: miért tarthatták fogva Shmit?

Talán volt még valami céljuk vele. Tudvalévő, hogy esküdt ellenségek voltak a telepesek és ők, talán egy adu volt a kezükben ha esetleg még újra támadnak? Persze arról nem tudhattak, hogy már Cliegg is letett a nő keresésről... Aztán meg a gyűlöletből fakadóan néha meg is kínozták a nőt. Amint láthattuk már a halálán volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez egy gusztustalan és elítélendő tett, ami még megdöbbentőbb, hogy a nője falaz neki, ami baromi nagy álszentségre vall azon elvei miatt, amit 3 részen keresztül magasztal.

Szembe kell nézni a szomorú ténnyel, hogy a Buckalakók annyira nincsenek "ember" számba véve, hogy Padmé szemében valószínűleg az állatok szintjén állnak. :( Persze ez nem válik becsületére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most aki azt mondja, hogy a való életben, hasonlóan tett volna, az azért nem normális. Mert, tegyük fel, egy cigány tábor (minden rasszizmus nélkül) éppen felétek táborozik, anyu meg megy haza a boltból és Gázsi elrabolja. Elviszik, megkínozzák (mondjuk ez testileg annyira nem látszott rajta, meg azt sem értem, egyáltalán miért cipelték magukkal és etették, ha nem dolgoztatták és gondolom szexuálisan sem bántalmazták). Te meg odamész és lángszóróval végzel a 2éves csecsemővel, meg a 70éves nagymamával. Emberileg ez azzal ér fel, amit a nácik tettek, odamentek, láttak a csillagot és kivégeztek mindenkit... Ez egy gusztustalan és elítélendő tett, ami még megdöbbentőbb, hogy a nője falaz neki, ami baromi nagy álszentségre vall azon elvei miatt, amit 3 részen keresztül magasztal.

Ennyi erővel a IV. részben a kedves kis jawak lemészárlása szintén jó dolog, hiszen szemetet gyűjtve, lopkodva járják a sivatagot, és elárulták, kinek adták el a droidokat, így haláluk teljes mértékben szükséges volt... :clap:

 

 

Egyetértek veled. Nekem is az volt a megdöbbentő hogy Anakin bevallja hogy mindenkit megölt és utána Padmé nem reagált. Elfogadta hogy a szerelme éppen válogatás nélkül gyilkolt. Egy normális értékrendű nő azonnal otthagyná a párját. Azaz feltehető a kérdés. Padmé miért maradt ezután Anakin mellett?

Valószínű az a válasz amit Ody írt hogy nem tekintetet magával egyenrangúnak a taskeneket ami rettenetes Padmét ismerve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És akkor még nem vettük figyelembe a TCW sorozatot, ahol még jobban rákontráz ezekre a dolgokra és gondoljatok csak vissza hány részben volt az, hogy akár magát is feláldozná jelentéktelen és már-már primitív fajokért... Ezt a hibát én úgy javítottam volna ki, hogy Anakin rajtakapja a Buckalakókat, ahogy a sivatagban vándorolna szállítják anyját és a karaván tagjait legyakja. Ez teljesen oké, de, hogy gyerekeket, nőket, háziállatokat, egy szóval mindenkit... A másik, hogy ezt olyan szinten elnyomja magában, hogy mesterei semmit sem fedeznek fel ebből, ami szintén szomorú és... gyanús. Mondjuk a jedi még oké, de barátnője, aki egy érzelmileg túlfűtött lény, számomra teljesen érthetetlen, hogy tudta ezt elskálni magában.

Szerkesztve: - FlóriBá
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor felmerül a kérdés, hogy miért nem járt jobban utána, tehát, ha úgy nézzük az ő hibája az, hogy nem vette észre időben az átváltozást és a számlájára lehet írni a jedi tanoncok lemészárlását is... csak, hogy tovább vigyem a gondolatot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor felmerül a kérdés, hogy miért nem járt jobban utána, tehát, ha úgy nézzük az ő hibája az, hogy nem vette észre időben az átváltozást és a számlájára lehet írni a jedi tanoncok lemészárlását is... csak, hogy tovább vigyem a gondolatot.

 

 

Ezután a tett után Anakint azonnal ki kellett volna zárni a Rendből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padmé védelmére: szerintem neki halvány dunsztja sem volt arról, mik azok a buckalakók. Annyit tudott róluk, amennyit Cliegg elmondott, vagyis lelketlen szörnyetegek, akik harminc emberből huszonhatot lemészároltak, meg fegyvertelen asszonyokat rabolnak. Oka nem volt rá, hogy ne szörnyeknek lássa őket. Mint sokak számára itt a gonosisi munkás, ugyanúgy számára olyan teremtmények lehettek, akik ok nélkül támadnak és ölnek. És el sem tudta képzelni, hogy azoknak is lehetnek szelídebb tulajdonságaik.

Viszont ha valaha is találkozott volna egy kisgyermek tuskennel, valószínűleg már jobban elítélte volna Anakint. Így viszont számára megfoghatatlan alakok voltak.

 

Vajon ekkor elkerülhették volna Darth Vadert? :hmm:

Aligha, sőt, még meg is könnyítik Sidious dolgát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Padmé védelmére: szerintem neki halvány dunsztja sem volt arról, mik azok a buckalakók. Annyit tudott róluk, amennyit Cliegg elmondott, vagyis lelketlen szörnyetegek, akik harminc emberből huszonhatot lemészároltak, meg fegyvertelen asszonyokat rabolnak. Oka nem volt rá, hogy ne szörnyeknek lássa őket. Mint sokak számára itt a gonosisi munkás, ugyanúgy számára olyan teremtmények lehettek, akik ok nélkül támadnak és ölnek. És el sem tudta képzelni, hogy azoknak is lehetnek szelídebb tulajdonságaik.

Viszont ha valaha is találkozott volna egy kisgyermek tuskennel, valószínűleg már jobban elítélte volna Anakint. Így viszont számára megfoghatatlan alakok voltak.

 

 

Aligha, sőt, még meg is könnyítik Sidious dolgát.

Szerintem is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin világosan fogalmaz, hogy az asszonyokat és gyerekeket is levágta. Ilyen szavakat csak értelmes lények esetében használunk. Padmé előtt nem lehetett kétség, hogy Anakin mit tett. De a szerelem nagy úr és elhomályosít mindent. Szerintem Padmé inkább nem vett (nem akart) tudomást venni a dologról.

Szerkesztve: - Nute Gunray
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fura, de én Padmé reakciójába ténylegesen még nem is gondoltam bele. Én is csak arra a következtetésre jutottam, hogy egyrészről nem ismerte a buckalakókat, mint fajt, másrészről tudta jól, hogy mit tettek Anakin édesanyjával, ennek ellenére mégis megdöbbenhetett volna némiképp jobban mindazon, amit Anakin mondott neki, de láthatóan nem így volt. Valóban az lehetett, hogy Anakin iránt érzett szerelme és a jelenlegi szituáció, vagyis Shmi halála és Anakin gyásza jelentősen fontosabb volt neki, mint a buckalakók lemészárlása, és inkább szemet hunyt.

 

Ja.. a szavazás. Nem, Jediként egyértelműen nem teheti meg, emberként pedig idézem 'Mesteremet' :):

 

Szerintem egy tömegmészárlás semmiféle formában sem jogos.

Szerkesztve: - Darth Riddick
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én még mindig nem értem azt a felfogást, hogy aki tömegmészárlást követ el, annak annyi legyen a büntetése, hogy kizárják a rendből. Többször is láttuk, hogy ebben a világban is létezik bíróság és fegyház, Anakin a hűvösön lehet lehiggadt volna. Persze az is igaz, ha Sidi onnan kihozza, akkor nem kellett volna annyi energiát fektetni a póráz felcsatolásával és kevésbé lenne vicces a légzése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.