Ugrás a kommentre

Könyvek és képregények


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

A Kindle jó választás e-book olvasónak, azonban én ma már olyat vennék inkább, amiben beépített világítás is van. Vannak ennek hiányában áthidaló megoldások (rácsíptethető lámpa, vagy lámpás tok), de mégis a legkényelmesebb az, ha maga a Kindle kijelzője világít szükség esetén. Pl. ez: Kindle paperwhite 3

Igaz, ez drágább, mint amit kinéztél, de szerintem megéri. Ehhez most tokot is adnak, ami szintén hasznos dolog, védi a Kindle-t a karcolástól, töréstől.

 

De ha nem ragaszkodsz magyar oldalhoz, most az Amazon.de oldalon ugyanez csak 116 euró és ingyen szállítják: amazon Kindle

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek Pildivel. Drágább, de megéri a világítás, nekem is olyan van, amiben van belső világítás. A könyvek papírja világosabb, mint a Kindle képernyője, a Kindle esetében olyankor is jól jön a belső világítás, amikor egy könyv esetében még nem feltétlenül szükséges felkapcsolni a villanyt. A fényerő pedig nagyon jól szabályozható. Arról nem is beszélve, hogy a világítása nem bántja a szemet. Valahol elolvastam a technikát, de kb. annyit jegyeztem meg belőle, hogy oldalról világítja meg a képernyőt, nem "szembe" világít, ezért elvileg nagyon szembarát. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, MissKarrde írta:

Egyetértek Pildivel. Drágább, de megéri a világítás, nekem is olyan van, amiben van belső világítás. A könyvek papírja világosabb, mint a Kindle képernyője, a Kindle esetében olyankor is jól jön a belső világítás, amikor egy könyv esetében még nem feltétlenül szükséges felkapcsolni a villanyt. A fényerő pedig nagyon jól szabályozható. Arról nem is beszélve, hogy a világítása nem bántja a szemet. Valahol elolvastam a technikát, de kb. annyit jegyeztem meg belőle, hogy oldalról világítja meg a képernyőt, nem "szembe" világít, ezért elvileg nagyon szembarát. 

 

Nekem még egy régi Kindle 3 modellem van, nem érintőképernyős és nincs belső világítása, de erősen gondolkozom rajta, hogy veszek egy fenti modellt. Na nem most, de jövőre tervbe van véve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Kindle-t kifejezetten olvasásra találták ki, nincs jó grafikája meg ilyesmi, viszont kíméli a szemet, ezért órákat is olvashatsz vele, nem fog megártani. :) Kisebb is, mint egy átlagos tablet, talán az iPad minivel lehet azonos méretű, ezért könnyen magaddal viheted egy kisebb táskában is. Több hétig is elmegy egy feltöltéssel, és ezres nagyságrendben tudsz rajta könyveket tárolni. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 órával ezelőtt, Darth Revan9 írta:

Egy jó minőségű e-book olvasó, mely nem rongálja a szemet, mennyibe kerülhet nálunk, Magyarországon? Én azt hallattam, hogy 30.000-40.000 Ft körül indul.

 

A Kindle akörül indul, egyéb márkákból vannak olcsóbbak is (20 ezer körül), állítólag azok is megfelelnek a célnak, de nekem nincs tapasztalatom velük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Világosítsatok fel légyszi mi a különbség egy Ebook olvasó és egy tablet között? (Ha van egyáltalán):)

A tablet kb., mint egy túlméretezett mobiltelefon, az ebook-olvasó pedig csak olvasásra jó, ennek megfelelően nem is színes a kijelzője, stb.. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2017. 12. 16. - 23:55, Pildi írta:

A Kindle jó választás e-book olvasónak, azonban én ma már olyat vennék inkább, amiben beépített világítás is van. Vannak ennek hiányában áthidaló megoldások (rácsíptethető lámpa, vagy lámpás tok), de mégis a legkényelmesebb az, ha maga a Kindle kijelzője világít szükség esetén. Pl. ez: Kindle paperwhite 3

Igaz, ez drágább, mint amit kinéztél, de szerintem megéri. Ehhez most tokot is adnak, ami szintén hasznos dolog, védi a Kindle-t a karcolástól, töréstől.

 

De ha nem ragaszkodsz magyar oldalhoz, most az Amazon.de oldalon ugyanez csak 116 euró és ingyen szállítják: amazon Kindle

 

2017. 12. 17. - 9:19, MissKarrde írta:

Egyetértek Pildivel. Drágább, de megéri a világítás, nekem is olyan van, amiben van belső világítás. A könyvek papírja világosabb, mint a Kindle képernyője, a Kindle esetében olyankor is jól jön a belső világítás, amikor egy könyv esetében még nem feltétlenül szükséges felkapcsolni a villanyt. A fényerő pedig nagyon jól szabályozható. Arról nem is beszélve, hogy a világítása nem bántja a szemet. Valahol elolvastam a technikát, de kb. annyit jegyeztem meg belőle, hogy oldalról világítja meg a képernyőt, nem "szembe" világít, ezért elvileg nagyon szembarát. 

 

Köszönöm szépen mindkettőtöknek. Javaslatotokra végülis a drágábbat vettem meg a Paperwhite 3-at. Végre olvashatom az újabb sw-regényeket. Köszönöm Ildi neked a mai telefonos segitséget is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Frenkie írta:

 

 

Köszönöm szépen mindkettőtöknek. Javaslatotokra végülis a drágábbat vettem meg a Paperwhite 3-at. Végre olvashatom az újabb sw-regényeket. Köszönöm Ildi neked a mai telefonos segitséget is.

Nagyon szívesen. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

13 órával ezelőtt, Pildi írta:

A Kindle-t kifejezetten olvasásra találták ki, nincs jó grafikája meg ilyesmi, viszont kíméli a szemet, ezért órákat is olvashatsz vele, nem fog megártani. :) Kisebb is, mint egy átlagos tablet, talán az iPad minivel lehet azonos méretű, ezért könnyen magaddal viheted egy kisebb táskában is. Több hétig is elmegy egy feltöltéssel, és ezres nagyságrendben tudsz rajta könyveket tárolni. :)

 

1 órával ezelőtt, MissKarrde írta:

A tablet kb., mint egy túlméretezett mobiltelefon, az ebook-olvasó pedig csak olvasásra jó, ennek megfelelően nem is színes a kijelzője, stb.. 

Most már csak azt nem értem, miért választja valaki ezt egy tablet helyett? Kevesebb funkció, drágábbért (vagy ugyan annyiért, de akkor az már egy egész jó tablet). Az egyetlen valós előnye ahogy nézem, hogy nem bántja a szemet, bár hál isten nekem a tablettel sincs bajom ilyen téren, simán olvasok 3-4 órát rajta full sötétben, hogy csak az világít annál többre meg úgy sincs nagyon időm. A 7 collos tabletek is eléggé kicsik, hogy beférjenek egy táskába. A tárhely azon is elég 1000 könyvre olyan sokáig igaz nem bírja az aksi, de ha csak olvas rajta az ember egy napot az is kibír folyamatosan. Na mindegy igazából csak elég nagy pofátlanságnak tartom, hogy egy árkategóriában mozognak mikor egyik jóval többet képes nyújtani, mint a másik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Darth Cupsy írta:

 

Most már csak azt nem értem, miért választja valaki ezt egy tablet helyett? Kevesebb funkció, drágábbért (vagy ugyan annyiért, de akkor az már egy egész jó tablet). Az egyetlen valós előnye ahogy nézem, hogy nem bántja a szemet, bár hál isten nekem a tablettel sincs bajom ilyen téren, simán olvasok 3-4 órát rajta full sötétben, hogy csak az világít annál többre meg úgy sincs nagyon időm. A 7 collos tabletek is eléggé kicsik, hogy beférjenek egy táskába. A tárhely azon is elég 1000 könyvre olyan sokáig igaz nem bírja az aksi, de ha csak olvas rajta az ember egy napot az is kibír folyamatosan. Na mindegy igazából csak elég nagy pofátlanságnak tartom, hogy egy árkategóriában mozognak mikor egyik jóval többet képes nyújtani, mint a másik.

30 ezerért azért nem igazán találsz jó tabletet (nekem volt egy 30(vagy 40?) ezres tabletem, szinte használhatatlan volt). A Kindle Paperwhite-omat viszont imádom. Egy hónapig elvan egy töltéssel, ha nem tovább, és rengeteg hasznos funkciója van, amit egy tablet nem biztos, hogy nyújtani tud a megfelelő szoftverek hiányában (pl. ráböksz egy szóra, és rögtön kikeresi a szótárban). Én kifejezetten háklis vagyok arra, ha csúnyán jelenik meg a szöveg, de a Kindle 300 dpi-s felbontása miatt erre egyáltalán nincsen panasz. A Kindle-ben is van böngésző, ami természetesen nem olyan jó, mint egy tabletben, de ha nagyon szükséged van rá, használható.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 órával ezelőtt, kolmilan írta:

30 ezerért azért nem igazán találsz jó tabletet (nekem volt egy 30(vagy 40?) ezres tabletem, szinte használhatatlan volt). A Kindle Paperwhite-omat viszont imádom. Egy hónapig elvan egy töltéssel, ha nem tovább, és rengeteg hasznos funkciója van, amit egy tablet nem biztos, hogy nyújtani tud a megfelelő szoftverek hiányában (pl. ráböksz egy szóra, és rögtön kikeresi a szótárban). Én kifejezetten háklis vagyok arra, ha csúnyán jelenik meg a szöveg, de a Kindle 300 dpi-s felbontása miatt erre egyáltalán nincsen panasz. A Kindle-ben is van böngésző, ami természetesen nem olyan jó, mint egy tabletben, de ha nagyon szükséged van rá, használható.

Nem tudom, nekem van egy Samsung Galaxy SM-T113-am és semmi bajom vele. De akármikor rakhatsz rá megfelelő szoftvert. Mondjuk az a böngésző jó pont, mindig rá szoktam keresni az új arcokra/lényekre/hajókra, hogy hátha vizualizálták már őket és ha igen, hogy meg külön a karakterekre is, hátha találkoztam már velük valahol korábban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, Pildi írta:

 

A Kindle akörül indul, egyéb márkákból vannak olcsóbbak is (20 ezer körül), állítólag azok is megfelelnek a célnak, de nekem nincs tapasztalatom velük.

Köszönöm szépen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

19 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Most már csak azt nem értem, miért választja valaki ezt egy tablet helyett? 

Mert a mobilom mindent tud, amit egy tablet, nem kell még egy ugyanazt kínáló kütyü, csak nagyobb méretben :) És mert az ebook-olvasó kijelzője nagyon hasonló egy könyvpapírhoz, nem fénylik a szemembe, ha valami megvilágítja - ellenben a tablet kijelzőjével, plusz külön szórakozni kell a színbeállítással, hogy elviselhető legyen rajta a hosszabb olvasás - , nem tükröződik, sokkal kellemesebb a szemnek, és az olvasásélmény inkább hasonlít egy könyvéhez, mint egy kütyühöz, ráadásul alig használ energiát. Csak olvasásra kell az eszköz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát mindenki különbözik, én meg nem adnék ki pénzt valamiért ha ugyanazon áron valami többfunkciósat is kaphatok. :) A többi indokot megértem, csak nálam nem játszik egyik sem, hál'isten a tablet nem zavarja a szemem, az olvasás élmény meg nálam mindegy, hogy papírt lapozgatok vagy a képernyőt sikálom a történet a lényeg, olvastam már monitorról is könyveket, még a tablet előtti időkből :D sőt a régi sony walkman mobilomon is aminek aztán nyúlfarknyi kijelzője volt :D

Erre gondolok:

 

Wv-02.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is sokat olvastam monitorról (pl. összes Harry Potter és Trónok harca), és eléggé korlátozó tényező volt. Mindegy, nem fogunk egyetérteni, mert én abszolút ebook-olvasó párti vagyok. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A többfunkciós dolgokkal kapcsolatban egyébként az a tapasztalatom, hogy ha valami sok mindent tud, az nem biztos, hogy azt a sok mindent a lehető legjobb/legkomfortosabb módon tudja külön-külön minden funkciójában. Nekem sincs tabletem, mert ha rendes képernyőt szeretnék, arra ott a laptopom, ha meg mindenhová magammal akarok valamit vinni és a laptopot nem akarom cipelni, arra meg ott a telefonom. Ezekkel lehet netezni, böngészni, játszani, de olvasni egyik sem az igazi. A Kindle-emet 4 éve kaptam karácsonyra, meglepetés volt, sosem vágytam rá, de egy nap alatt beleszerettem, és azóta is elválaszthatatlan társam. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

12 perccel korábban, Pildi írta:

A többfunkciós dolgokkal kapcsolatban egyébként az a tapasztalatom, hogy ha valami sok mindent tud, az nem biztos, hogy azt a sok mindent a lehető legjobb/legkomfortosabb módon tudja külön-külön minden funkciójában.

Bicska Svájci nem kedveli ezt :D

Válasz

Nekem sincs tabletem, mert ha rendes képernyőt szeretnék, arra ott a laptopom, ha meg mindenhová magammal akarok valamit vinni és a laptopot nem akarom cipelni, arra meg ott a telefonom. Ezekkel lehet netezni, böngészni, játszani, de olvasni egyik sem az igazi. A Kindle-emet 4 éve kaptam karácsonyra, meglepetés volt, sosem vágytam rá, de egy nap alatt beleszerettem, és azóta is elválaszthatatlan társam. :)

Nekem laptopom nincs és nem is lesz soha, a telefonomnak is kicsi a kijelzője nem, is akarok akkorát, hogy ne férjen el a zsebemben kényelmesen (a strapabírósága viszont kiemelkedő :) ). Úgyhogy nekem pont a 7 collos tablet a megfelelő.  :)

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azért vettem meg most az eolvasót mert már régóta vágyom rá és mert brutális könyvárak vannak. Meg ez olyan mintha papirt olvasnék. Még csak bekapcsoltam ,de könyvet nem próbáltam még ki rajta, annyira el vagyok havazva. Tableten, monitoron nem tudnék könyvet olvasni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Imádni fogod, meglátod :)

Könyvárakról annyit, hogy rendeltem 6 db könyvet, ráadásul akciósan, ez a saját karácsonyi ajándékom a családtól, és így is majdnem egy 20 ezres volt a csomag. Bármennyire is szeretem az olvasót, néha nem tudok ellenállni a könyveknek :) Persze csak a leg-leg példányokat igyekszem megvenni. Tavasszal új könyvespolcot kell beszereznem, mert a meglévőbe már dupla annyit erőszakoltam be egymás hegyén-hátán, mint amennyi valójában normálisan belefér. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, MissKarrde írta:

Imádni fogod, meglátod :)

Könyvárakról annyit, hogy rendeltem 6 db könyvet, ráadásul akciósan, ez a saját karácsonyi ajándékom a családtól, és így is majdnem egy 20 ezres volt a csomag. Bármennyire is szeretem az olvasót, néha nem tudok ellenállni a könyveknek :) Persze csak a leg-leg példányokat igyekszem megvenni. Tavasszal új könyvespolcot kell beszereznem, mert a meglévőbe már dupla annyit erőszakoltam be egymás hegyén-hátán, mint amennyi valójában normálisan belefér. 

 

Én is Star Wars könyveket kapok idén karácsonyra. :) Nálad melyek lesznek a fa alatt?

 

14 órával ezelőtt, Frenkie írta:

Én azért vettem meg most az eolvasót mert már régóta vágyom rá és mert brutális könyvárak vannak. Meg ez olyan mintha papirt olvasnék. Még csak bekapcsoltam ,de könyvet nem próbáltam még ki rajta, annyira el vagyok havazva. Tableten, monitoron nem tudnék könyvet olvasni.

 

Sajnos teljesen nem fogja kiváltani a könyvvásárlást, mert vannak könyvek, amelyek nem eĺérhetőek e-book formában, sem fizetősen, sem máshogy. Én is úgy csinálom,  hogy mindig a kínálatból választok, aztán időnként mégis veszek könyveket. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Pildi írta:

Én is Star Wars könyveket kapok idén karácsonyra. :) Nálad melyek lesznek a fa alatt?

Csak egy SW-regény lesz, a Phasma (majd egyszer elolvasom, most éppen nincs terítéken, mert a korábbiakból szeretnék valamit, plusz alig lesz időm a két félév között regényolvasásra), a többi regényt már korábban megvettem, és hozzá csaptam a Lucasról szóló könyvet. Ezeken kívül még Andy Weir új regénye, egy másik sci-fi, plusz két Nesbo került a csomagba.

Na igen, vannak e-book formátumban nem elérhető könyvek is, ezeket veszi az ember. Pl. nemrég megvettem Jan Tinbergen Ökonometriáját, csupán 60 éves a példány (1000 Ft-ért, hihetetlen) :D Inkább csak érdekességnek.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dan Abnett: Ravenor, a kívülálló

A trilógia záró darabja a meglepetések és a fordulatok könyve. Dan többször is „megvicceli” az olvasót – abban az értelemben, hogy többször is nem az történik, mint amire számítunk. Elejétől a végéig nagyon élveztem a könyvet. A szerző Ravenort és csapatát a végsőkig hajszolja. Olyan kihívások elé állítja, melyeket nem minden inkvizítor venne sikeresen. Ezek a kihívások Ravenort és szövetségeseit is végletekig kikészítik és őrületbe is kergetik. Az ellenfelek oldalán sem sima a helyzet, nem az van, mint amit gondolnánk. Sokáig nem egyértelmű, hogy ki kinek az oldalán áll. Az izgalmat a nagyszerű és epikus összecsapások tarkítják. A kötetben még olvashatunk egy plusz elbeszélést – Türelemjáték címen arról, hogyan csatlakozott a csapathoz Kys. Ez a novella is elég emlékezetes lett.



Az Eustis Majorison történtek után az inkvizíció ki akarja kérdezni Gideont a történetekről. Elégedettek a munkájával, de úgy vélik, hogy az okozott járulékos károkat is helyre kell hozni. Ravenort rendkívüli módon zavarja, hogy Zygmunt Molotch még mindig él és szabadlábon van. Az inkvizítor egyre megszállottabb régi nemezisével kapcsolatban. Molotch ravasz, elhiteti az Inkvizícióval – újra – hogy meghalt. Ravenor ezt nem veszi be és egy utolsó nyomot követve ellenfele után ered. Karát gyötri a lelkiismeret-furdalás, úgy érzi el kéne mondania mindenkinek, hogy Slyte Carl Thoniusban van. Slyte ezt nem hagyja és kitörli Kara ezzel kapcsolatos emlékeit. Kara titka mégis rányomja a bélyegét a személyiségére és a Patrik Belknap-pal való kapcsolatára is. Carl azt hiszi tudja irányítani a démont, de az csak hiú ábránd. Kys meg van győződve arról, hogy Slyte valójában a kómába esett Zael testében van. Az Utochre-n történtek után pedig fanatikusan a fiú elpusztítására tör. Csak a végén józanodik ki. Patience Kys cselekedeteit a fájdalom és a gyász is motiválja. Ugyanis az Utochre-n történtek után halottnak hiszi Gideont. Az utochre-i Wych-házban történetek fordulópontot jelentettek. Ravenor egy csapat misztikushoz és a varázslatos ajtójukhoz fordult, hogy megtudja, mi lett Molotch-csal. Zygmunt Molotch viszont számított erre és csapdába csalja az inkvizítort. Az ajtón túl történtek a leghevesebb és legkétségbeesettebb összecsapásra kényszerítik Ravenort és barátait. A tyranidákkal kerülnek szembe, azzal a fajjal, melyet most, M41.404-ben még nem ismernek és később is az űrgárdisták legnehezebb ellenfelei lesznek. Ravenor súlyosan megsérül, a Wych-ház elpusztul, Patience, Maud, Carl és Ballack menekülni kényszerülnek. Ravenor, Harlon Nayl, Angharad – ő Ravenor halott szerelmének, Arianrhodnak a rokona – és a kulcsok őrzője, a fiatal Iosob az ajtón túl vándorolnak több világ és idősík között, míg nagy nehezen visszajutnak a saját idejükbe és helyükre. Ravenor itt komoly sérüléseket szenved, ez az a pont, ahol a nyomorék inkvizítor igazán megsajnálja az olvasó. De végül újra egyesül a csapat a Gudrun-on, ahol Zyg Molotch, valamint Orfeo Culzean és a sleppje rejtőzik. Culzean a saját pecsenyéjét sütögeti, át akarja verni mind Ravenort, mind Molotch-ot. Ravenor és Molotch kényszerű szövetséget köt a valódi ellenség Slyte ellen. Ezek a váratlan pontok a könyvben, melyek igazán tetszettek. A végső összecsapás a Gudrun-on az Elmingard erődben igazán epikus lett. Nem múlt el veszteségek nélkül. Végül nem csak Slyte-ot, de Molotch-ot is utoléri a végzete. Carlt és Angharad-ot sajnáltam. A csapat végül széthullik. Ravenor, Kara, Patience, Maud a Thracia Primaris-on várják az inkvizíció eljárásának végét. Harlon elmegy és visszaviszi Angharad kardját a népének. Zael, Wystan Frauka és Iosob biztonságba kerülnek Lilith inkvizítor alá. Ravnenor a végsőkig kitartott. Mindent megtett, hogy pont kerüljön a Molotch ügy végére és Slyte létének végére is. Sokszor került kilátástalan helyzetbe, mégsem alkudott meg a gonosz erőivel. E mellett emberségét is megőrizte, lásd Zael esetét.

Nagyszerű, kiváló zárás lett. Az egyik legemlékezetesebb Warhammmer 40.000 regény. Ötös. Kíváncsi vagyok, mit tartogat a következő inkvizíciós trilógiája.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Még 2015-ben kezdtem el Richard Matheson Legenda vagyok című kötetét. A könyv valójában nemcsak ezt a regényt tartalmazza, hanem még vagy tíz kicsi novellát. Ezekből a novellákból még volt vissza 2-3 darab, ezeket fejeztem be majd' három év szünet után.

A Legenda vagyok egész jó volt, de a többi szerintem - 1-2 kivélteltől eltekintve - borzasztó. De a címadó regényt érdemes elolvasni, mert tényleg jó, habár elég sok különbség van benne a filmhez képest (azért írom így, mert nekem először a mozgóképes változathoz volt szerencsém, egyébként meg nyilvánvalóan a könyv volt előbb).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Müller Péter: Részeg józanok – Ötven év múltán

Még tavaly, a 2017-es ünnepi könyvhéten láttam meg ezt a könyvet. Édesanyám már mesélt róla annak idején. A regény Soós Imre, a fiatalon elhunyt színész és kezelőorvosa, Perjési Hedvig szerelméről és tragikus halálukról szól. Soós Imrét úgy is hívták, hogy a „parasztzseni” Az egyik legtehetségesebb magyar színésznek tartják, külföldi és magyar díjat is kapott. A Körhinta című filmjét évekkel ezelőtt láttam is. Amikor kezembe vettem az Ötven év múltán változatot eszembe jutott, hogy anyám annak idején már többször is ajánlotta elolvasásra. Pont karácsony előtt jártam a könyvtárban és szerencsére bent volt egy példány, így végre ki tudtam kölcsönözni.

A regényben Soós Imrét Tábori Péternek, a szerelmét pedig Szalay Évának hívja az író. A szerző, Müller Péter a cselekmény folyamán meg is jelenik. Nem tudom, hogy a régi változat mennyiben tér el az új, átírt regénytől, mindenesetre én mindig is a bővebb változatokat kedveltem, ezért az Ötven év múltán verziót hoztam ki. A regény nem túl hosszú így se, gyorsan el lehet olvasni – én beteg édesanyámnak az egészet felolvastam az ő kérésére -. Müller Péter stílusa olvasmányos, érzelmektől és szenvedélytől túlfűtött. Nagyon magával ragadott mind a történet, mind a stílus. A könyvben Tábori Péter az egyik legsikeresebb magyar színész, aki fiatalon öngyilkossági kísérlet után kerül a kórházba. Itt Szalay Éva lesz a kezelőorvosa. A kötet mindkét szereplőjéről fokozatosan egyre több információ derül ki.

Péter mély, paraszti nyomorból került fel a színészek közé. Hamar az egyik legelismertebb és legnépszerűbb színész lesz mind a színház, mind a filmek világában. Játéka lenyűgöző, szenvedélytől és valami elemi őserőtől fűtött. Ez meghatározza élete mindennapját is. Sok bántás és megalázás érte az életében. A rendszer kihasználta, sokszor a propaganda eszköze volt, amit az ifjú színész lelke mélyén, rendkívüli módon sérelmezett. Az alkohol csak rontott a lelki állapotán. Öngyilkossági kísérlete után kórházba kerül. Éva zsidó származású, a háború alatt őt is sok lelki sérülés érte. Pszichológus lett. A Péter előtti szerelmi viszonyairól is képet kapunk. Péter és Éva érzései elég gyorsan lángra kapnak. Szerelmük tüzes, heves, érzelmekkel teli. Először Péter vall szerelmet a doktornőnek még a kórházban. Éva szép lassan ráébred, hogy ő is nagyon szereti a fiatal művészt, pedig ez lehet akár orvosi műhiba is – ahogy erre a könyv is kitér - , de ennek ellenére rövid ellenállás után elkezdi viszonozni Péter érzéseit. Hamar összeházasodnak. Érzelmeik hullámvasút szerűen változnak. Péter házasságuk után megtörten kerül vissza a színház világába, ahol már nem tud olyan tűzzel játszani, mint régen. Keresnie kell újra ezt a szikrát magában, néha alkohol, néha verekedés, vagy agresszió formájában. Éva eleinte kitart mellette, de Péter érzelmi kicsapongásai elidegenítik őt férjétől. Mégse bír tartósan távol maradni tőle. Belekerült egyfajta örvénybe, mely Pétert és Évát elsodorja az érzelmek és a szenvedélyek világába. Péter botlásait is megbocsátja egy idő után. A regény másik fontos szereplője, maga az író, aki Péter egyik legjobb barátja. A szerző az, aki szerintem megpróbálja felszínen tartani Pétert. Miután megismerkedik Péter feleségével, elkezd egyre jobban vonzódni Évához. Péter és Éva kapcsolata a könyv végén már egyre jobban halad a szakadék felé, de ők mégse akarnak erről tudomást venni, egyenesen rohannak felé. A szerző is sokszor tehetetlennek érzi magát, úgy érzi, nem tudja megmenteni őket, nem akar belekerülni abba a bizonyos örvénybe. Péter és Éva halála után magát hibáztatja, úgy érzi talán tehetett volna valamit. A pár halála rejtélyes és nem tisztázott. Müller Péter felvázolja azt a változatot, melyet ő elképzelhetőnek tartott.

A mű rendkívül drámai, érzelem dús és tragikus. Mélyen át lehet élni az érzelmek széles skáláját. A végén nagyon megsajnáltam a tragikusan elhunyt szerelmeseket. Sajnos szenvedélyes szerelmük tragédiával végződött, belekerültek egyfajta örvénybe, mely lehúzta őket. Ez egy ragyogó, fényesen fellobbanó szerelem volt, mely pusztító robbanásban ért véget. Nagyon drámai és megható mű. Ötös.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Paul Monette: A ragadozó

0399000142101.JPG

Nagyon érdekes volt olvasni, mivel itt még az űrlény nem a jól megszokott rasta frizurás Stan Winston féle kultikus vadász.   Hanem az a tipikus Zs kategóriás tucatszörny. (És máshogy viselkedik, cselekszik is a könyvben, nagyon érdekes volt megfigyelni)

predatororiginalset.jpg

 

A történet szinte ugyanúgy zajlik mint a filmbe, kisebb módosításokkal. Pl látszik, hogy Shane Black megtöltötte élettel Hawkins karakterét a filmben, mert a könyvben elég szürke..

Dutch és Dillion konfliktusa a könyvben sokkal durvább, az indián kommandós is jobban pánikól a regényben. A mozi verzióban higgadtabb. 

Vagy pl Mac karaktere a regényben fehér, míg a moziban színesbőrű.

Feszes, jól megírt adaptáció összességében. Hamar végig lehet olvasni.

5/5

 

Szerkesztve: - JakeSully
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.