Ugrás a kommentre

Luke vs. Vader


Szisz

Ajánlott hozzászólás

Már majdnem mindegyik párbajnak van külön témája, íme ennek is.

Itt sem csak a párbajról lenne szó, érdekes és fontos a mögötte húzódó Luke-Vader kapcsolat is.

 

Mi vezet oda hogy apa és fia egymással harcolnak?

Mit változtat az az egy mondat: "I'm your father", Luke-ban?

Mi történik itt, s mi a folyománya ennek Vader szempontjából, Luke szempontjából?

Az egyensúly, kiválasztottság kérdését hogy lehet beleszőni oda ahol erről "eredetileg" még nem volt szó?

Yoda és Obi-van hogy látja ezt? Visszatartják e párbajtól itt még. Vajon tényleg rossz húzás volt ez Luke részéről?

Leia szerepe még tovább színezi, hisz Luke és közte lévő testvériség fontos mozzanata, némileg láthatatlanul, e párbajnak.

 

Luke és Vader közti hasonlóság megnyilvánul például abban, hogy látomások alapján hoznak döntést. Mindketten mennek a saját fejük után és szeretnek ígérgetni. Anakinnál ez „végzetes”, Luke-nál ez szerencsésebben alakul, bár ebben a részben még nem látni.

Luke elveszti karját, a sötét oldal "meghívja"…

 

Ki hogy látja-e dolgokat és amit kihagytam…

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Roppant szerteágazó téma. Persze csak most lett az, miután az egészet átlátjuk.

 

Mi vezet oda hogy apa és fia egymással harcolnak?  

Mit változtat az az egy mondat: "I'm your father", Luke-ban?  

Mi történik itt, s mi a folyománya ennek Vader szempontjából, Luke szempontjából?

 

Apa és fia ellentéte, a bejárt életútjuktól nagyban függ. Két oldal (Luke ás Vader) csap össze, holott a kiindulási alap egy és ugyanaz volt. Míg Anakint a sötét oldal mérgezte egy évtizeden át, addig Luke Obi-Wan és Yoda, valamint a lázadók oldalán állt. Mondhatni őt nem érték negatív intrikák.

Kíváncsi lettem volna, hogy Luke miképpen reagál akkor, ha már a Bespin előtt megtudja, hogy Vader az apja. Amikor a csata hevében ezt megtudta, oriási sokk lehetett ez neki. Természetes reakció volt, hogy hazugságnak vélte, hisz hogy is lehetne a vegytiszta jónak, a vegytiszta gonosz az apja? Abszurdum... De mégis...már a Millenium Falconon megérezte apjában a jót, és ott már nem is volt túlzottan feldúlt. Csupán értetlen...

 

Az egyensúly, kiválasztottság kérdését hogy lehet beleszőni oda ahol erről "eredetileg" még nem volt szó?

 

Erről csak annyit, hogy én innentől számítom Anakin visszatérését a világos oldalra, legalábbis annyiban, hogy itt kezdenek el felszakadni a régi sebek. A fia közelsége mindent megváltoztat. Addig csak egy név volt, de akkor már egy élő, hús-vér ember, akinek a megszületését annyira várta.

 

Yoda és Obi-van hogy látja ezt? Visszatartják e párbajtól itt még. Vajon tényleg rossz húzás volt ez Luke részéről?

 

Yoda és Ben egyértelműen féltik Vadertől. Nem bíznak teljesen Luke-ban, hisz még nem tanult meg mindent. Csak azt felejtették el, hogy Luke-nak nem a fénykardjával kell legyőznie Vadert, hanem az érzelmeivel. Belegondolva Luke részéről az volt a legjobb amit tehett, hogy elment a Bespinre.

 

Luke és Vader közti hasonlóság megnyilvánul például abban, hogy látomások alapján hoznak döntést. Mindketten mennek a saját fejük után és szeretnek ígérgetni. Anakinnál ez „végzetes”, Luke-nál ez szerencsésebben alakul, bár ebben a részben még nem látni.  

Luke elveszti karját, a sötét oldal "meghívja"…

 

Ezekre céloztam az első bekezdésben. Hasonló életút, de a közeg amiben felnőnek, meghatározza tetteiket. Persze ez így eléggé sarkos megfogalmazás, de szerintem nagyrészt igaz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én Vader mondatait nem igazán értem. Jól hanzanak, és olyan titokzatos, hátborzongató, olyan dolgokról beszél amihez már semmi köze, elméletileg.

"Sokat tanultál ifjú Skywalker, de még nem vagy igazi Jedi"

 

Ő hogy mondhat ilyet? ő sem lett igazi Jedi.

Közli vele: gyenge vagy öcsi. Mi szükség erre? Érzi, hogy a fiú tényleg erős. OK. Ám itt nem igazán tudja használni még Luke az erejét, tényleg olyan mintha Vader fél kézzel is elbánhatna vele. Régebben nem értettem miért nem teszi meg. Most az van bennem, hogy nem képes elpusztítani a fiát, mert szereti. Az áttérítéssel csak takargatja magát önmaga és az uralkodó előtt is. :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"The Force is with you, young Skywalker. But you are not a Jedi yet."

 

Hiába az erőd, a tudásod kevés, hogy legyőzz.

Ezt akarja mondani? Ez a csábítás része lenne?

 

Ja, Ody, hogy reflektáljak arra, amit EP1 elemzőbe írtál. Nekem ezt a párbajt nem múlta felül egyik sem valamilyen szempontból, de nem tudnám becímkézni mi az. Talán a titokzatossága, nagyon kilóg, pont mert nem dinamikus, valami mással operálnak itt, bujkálás, lélektan és a legfélbehagyottabb az összes között, egy felvonás...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin is Jedi lovaggá vállt az ep3-ra, már nem padawan, teljes értékű lovag. Csak Jedi mester nem lett. Szóval tudja, mit beszél.

De szvsz a lényeg, hogy megpróbálja áttéríteni a fiát, de ezt kapkodósan csinálja. Palpatine azért is ért el sikert Anakinnál, mert egy teljes évtizedet áldozott rá. Vader ezzel szemben harminc perc alatt akar eredményt elérni (még mindig türelmetlen és azonnal akarja a dolgokat, ezért se teljes értékű Sith, mert sose tanulta meg a Sith legfőbb erényét, a türelmet). Kezdi egy olyan szöveggel, amire ő tuti begurult volna. Nem vagy Jedi. Ez Anakinnak sértés lett volna, mintha azt mondanák neki: minek tanultál ennyit? Semmit se érsz te kis pondró. - vagy - A Tanács tagja vagy, de nem kapod meg a mesteri címet. Luke ezt a sértést fel se veszi, hisz jól tudja, hogy nem Jedi lovag. És e tematika szerint próbálkozik Vader, dühíteni akarja Luke-ot, olyan dolgokkal, amire ő tuti felkapná a vizet. Anakin saját példáját próbálja felhasználni, eredménytelenül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"The Force is with you, young Skywalker. But you are not a Jedi yet."

 

Szerintem ez egy tipikus sith mondat. Ilyenkor mindig az ep.2-es Dooku - Obi-Wan párharc jut eszembe. Dooku folyamatosan beszologat Obi-nak, amivel igyekszik elbizonytalanitani saját tehetségét illetően... Vader is erre játszik rá, és ha kis mértékben is, de szerintem sikeresen. Luke elég nagy hévvel nyitja ki a kardját, mig Vader csak lazán csatlakozik. Aztán miután Vader egy újabb sértést benyom valamivel később Luke annyira felpaprikázza magát, hogy elveszti a fénykardját...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt mondod Dzséjt, hogy Vader egyszerűen egykori önmagából indul ki? Gondolja, ha apja fia, ez hatni fog és kijön a sodrából. Érdekes, hogy Palpi nem ezzel a módszerrel nyerte meg magának Anakint, magához édesgette. Dookunak bejött, bár bele is halt.

 

Az hogy Luke nyitja ki először a kardját emlékszem kis koromban nekem úgy hatott, hogy rossz előjel. "A Jedi sohasem támadásra hanem védekezésre használja az erejét" visszhangzott bennem és azt gondoltam Luke a sötét oldal csapdájába esik, ahogy látta a barlangban.

Bár igaz azt is hittem, hogy Luke attól lett olyan erős, mert beleszállt Obi ereje mikor meghalt. A gyermeki elme mikre nem gondol :o :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Régebben énis azthittem hogy Yoda szavai a támadásról-és a védekezésről erről szólnak.Mert ugye Obi az EpIVben megvárja(illetve már nyitva van Vader kardja) amíg Vader bekapcsolja, de Luke mindig elösszőr kapcsolta be.A TPMben is Maul kapcsolta be elösszőr.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen. Ezt én is megfigyeltem. Mindig számon kértem: de hát Luke támad először, már a barlangban is. Vader sose kezdi el, már Obi ellen először és másodszor sem. Azt gondoltam ez a támadás szimbóluma, a "kardélesítés", és azt hittem Luke azért veszít mert nem követi az útmutatást.

 

Akkor Yoda hogy érti?

Luke ennyire zöldfülű :o

Vader ilyen rafkó, kivár. :o

Amúgy imádom Vader komótos, érett stílusát - előbb-útobb úgyis követi a példám, ennek így kell lennie.

 

Luke türelmetlen, ezért nem hallgat Yodára, ezért élesíti előbb a kardját...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt mondod Dzséjt, hogy Vader egyszerűen egykori önmagából indul ki?

Igen, felhasználja azt, amit közvetve vagy közvetlenül Palpatine is felhasznált ellene. Először az önérzetére próbál hatni, azzal, hogy lekicsinyli a tudását, mint Dooku az ep2-ben. Aztán dícséri és bíztatja, hogy használja az erejét, mint Dooku az ep3-ban (majdnem ugyan azt is mondja el). Végül a szeretteként fordul ellene, mint ahogy ő hitte Amidaláról.

Sidious is hasonlóan munkálkodott, de Luke-nál lényegesen kevesebb időre lett volna szüksége, elvégre nem voltak árgus szemekkel leselkedő Jedik, akik lecsapnak, ha hibát ejt. De ott is először Luke önbzalmára volt hatással, majd a benne lévő sötétség kihasználására bíztatta, végül rápróbálta kényszeríteni, hogy ölje meg a szerettét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader biztos abban, hogy a fia rá "ütött", már ami a jellemét illeti. Erre utal néhány jel, de szerencsére több Padmé van benne, mint Anakin. Erre Vader nem gondolt.

 

Hát Padméra nekem egy dolog utal benne: " van még benne jó"

Ez lehet egy satori. Mikor Luke e szavakat mondja, anyú megszólalt: "persze mert a születésénél pont Obi kezében volt mikor Padmé ezt mondja és ez nyomot hagy benne". :D

Most nem tudom felidézni a képet biztosan, tényleg ott van Obi kezében akkor? Persze majd megnézem, de nem ma és nem holnap..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi-Wan kezében akkor már Leia van! Hogy Luke is ugyanúgy közelíti meg a dolgokat mint az anyja, szerintem csupán a jellemük hasonlóságából adódik! Ami viszont engem nagyon megfogott az ominózus RotS jelenetben, az az, amikor padmét elhagyja az élet és Leia ebben a pillanatban felsír! Ez nekem mindenképp utalás leia anyjáról való emlékeiről!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát Padméra nekem egy dolog utal benne: " van még benne jó"

 

Inkább arra gondolok, hogy hiába vannak benen az apja hibái, ő mindig képes jól kijönni a dolgokból. Ez Padmé része. :D De az is lehjet, hogy csak a környezete tette Luke-ot olyanná, amilyen. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ismerve a nem kimondottan agytröszt Vadert, biztos, hogy a fiát olyannak képzelte mint amilyen ő maga volt. De hála a tervezőnek, Luke sokat örökölt az anyja természetéből is.

 

Mindazonáltal ez a classic-ok legelegánsabb kardpárbaja, no meg az a kis rövid eszmecsere a legvégén....hmm...fantasztikus...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ismerve a nem kimondottan agytröszt Vadert

 

Hát ez fáj! :34:

Többféle "neuronerő" létezik. Lehet valaki társasági hülye és informatikai zseni egyszerre. Vadert, mielőtt Vader lett, Anakinként egyfajta "autizmus" jellemezte, amit vehetünk jellemhibának is, nézőpont kérdése. Vagyis a gépekhez zseni volt az "emberi" rafinériákon már kevésbé ismerte ki magát, ám annyira mégse volt hülye, ha sikerült Padméval azt a bravúrt végrehajtania...

Kezdem úgy látni Vadert, mint aki beletanult a Sith trükkökbe, ám sosem válhat igazi Sith-é mert valaha Jedi volt és Sidi biztos eltitkol előle pár dolgot önvédelemből. Gyanítom, ha Vader valóban tudná milyen Sidi és valóban tudta volna mi a sötét oldal mielőtt áttért sose tér át. Sidi a tudatlanságát is kihasználta. Szóval én inkább úgy fogalmaznék Anakin és így Vader tudása is hiányos az erőről, nyilván nanorobotokat gyártott erőfilozófia és sithpszichológia órán a pad alatt. :lol:

 

A párbaj alatt Vader ezt mondja:

„Your destiny lies with me, Skywalker. Obi-Wan knew this to be true.”

 

Az első fele azt juttatja eszembe mikor Sidi ezt mondja Anakinnak:

„You are fulfilling your destiny, Anakin. Become my apprentice. Learn to use the dark side of the Force.”

 

A második fele pedig rímel Obiékra, hogy féltették mielőtt elment Vaderhez. Vader szájából ez úgy hangzik, mintha elkerülhetetlen lenne, és tényleg az, csak nem úgy ahogy Vader gondolja itt. Bár ki tudja Vader mire gondol?

Az biztos, hogy az uralkodót le akarja győzni, Luke segítségével. És tényleg. Luke-nak itt az uralkodó egy fantom, Vader a közvetlen ellenség. Vadernek csak ezután lép be a választás lehetősége.

Luke és Vader céljai összegződnek. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a párbaj közben döbben rá komolyan Vader, hogy ez az ember a fia.Nem volt képes megölni.Bár van egy jelenet amit furcsálok.Amikor Vader az Erővel leszaggatt a falról tárgyakat és Luke-nak vágja őket.Az ablak kitörik és Luke kizuhan.Vader nem gondolt rá, hogy Luke akár meg is halhat?Mi van ha nem tud megkapaszkodni?Vagy itt még meg akarta ölni?

Az is érdekes, hogy amikor Luke a mélybe veti magát nem üvölt fel.Ha a fiamat látnám leesni a mélybe, ami elvileg a biztos halált jelenti, nem sétálnék el olyan könnyedén mint Vader.Mintha nem érdekelné mi lett Luke-kal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem az ablak kitörrés véletlen volt. Luke-ot célozta, csak a köjök elállt onnan. Meg aztán, miféle Jedi, aki nem tud időben megkapaszkodni? Hát hová jutott volna a Galaxis ilyen Jedikkel? :lol:

 

Mikor Luke leugrik, Vader még sokkal inkább Vader, mint Anakin. Még Sith. A Sithek nem kiabálnak senki miatt, max saját maguk miatt. Bár Vader jól tudta, hogy Luke megmenekült, ennyit csak érzett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem arra gondolhatott (ez néhány könyvben is benne van), hogy ha Luke nem tudja ezt túlélni, akkor nem elég erős. Direktben nem szándékozik megölni, és ha tényleg olyan jó, ahogy az Uralkodó hiszi, akkor képes úrrá lenni ezeken az "apróságokon". :lol:

A zuhanásról: eredetileg felvettek egy olyan verziót is, amelyben Vader rendesen a fia után nyúl, miután az levetette magát. Érdekes...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Végül is ez egy párbaj, erőpróbának is tekinthető.

Azért Vader eléggé jégből van itt még, hogy ne mutasson aggodalmat a "tekintete". És ott a hite, hogy nem halhat meg, hisz mondja is mély meggyőződéssel, hogy az a sorsa, hogy mellé álljon. Meg is teszi :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

" Pedig ez egyértelmű jele, hogy Vader már itt "nem beszámítható" mint Sith."

Nem, ez csak annak az egyértelmű jele, hogy Lucas megint megváltoztatta a koncepcióját. :lol: Gyakori nála ez a dolog, az EP3-nál is marha nagy változtatásokat hajtott végre az utóforgatáson.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.