Ugrás a kommentre

Filecserélők - etikai, jogi oldal


yodamester

Ajánlott hozzászólás

Ezt a topicot azért hoztam létre, mert talán másokat is érdekel itt a filecserélés jogi, etikai oldala, ami újabban Magyarországon is egyre aktuálisabb kérdéssé válik. A topic célja nem a kalózkodás elősegítése bármilyen módon!

 

Mostanában például egyre többet lehet hallani különböző "torrent" oldalak, hubok bezárásáról. Egyre határozottabban lépnek fel a kalózkodás ellen, ami egyrészt ugye érthető, másrészt viszont, a szélessávú netelőfizetők nagy része nem az oldalak nézegetéséért fizet -itthoni viszonylatban igen nagy összegeket- az internetért, hanem, hogy le tudjon töltögetni multimédiás tartalmakat. Ez a határozott fellépés a netszolgáltatóknak előbb-utóbb jelentős bevételkiesést fok okozni... És felmerülhet még az a kérdés is, hogy a szigor kizárólag az üzemeltetőket éri majd el, vagy eljutnak majd a végfelhasználó kisemberekig is?

 

Ti mit gondoltok erről a témáról?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez egy eléggé összetett dolog, és nem is vagyok benne igazán. Szigorúan a filmeket figyelembe véve, nekem mindig az volt a véleményem, hogy ha valaki csak azért tölt le filmet a netről, mert képtelen kivárni a DVD-n való megjelenést, az ám tegye. Ha megjelenik a film, megveszi, tehát itt nem bukott szinte semmit a gyártó/forgalmazó. Persze erre felhozható, hogy a mozibevétel kiesése... Nos, aki otthon akarja nézni, nyilván amúgy sem menne el moziba szerintem.

 

Viszont a másik oldala az a dolognak, amikor letöltik nagyipari szinten a filmeket, majd fizetős site keretében árulják azokat! Na ezeket a manusokat üldözném.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A filmeket / zenéket nézve van még egy oldala a dolognak: nem mindent adnak ki pl. Magyarországon, így bizonyos esetekben nincs is alternatíva - tehát hiába akarod megvenni, nem tudod. Ez sem igazán okoz bevételkiesést a kiadónak...

 

"Viszont a másik oldala az a dolognak, amikor letöltik nagyipari szinten a filmeket, majd fizetős site keretében árulják azokat! Na ezeket a manusokat üldözném."

 

Igen, ez szerintem az igazi kalózkodás, és ezt tényleg büntetni kellene. Ez tényleg undorító dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Magam is szoktam filmeket letölteni elsősorban olyanokat, melyek kishazánkban nem elérhetőek (legutobb például a 'Versus' cimű kisköltségvetésű ázsiai filmet szedtem le). Én amondó vagyok, hogy addig teljesen rendben van a letöltés, amig az nem sérti a hazai forgalmazókat.

Amit viszont nem szeretek, ha valaki az állandó letöltögetés mellé még egyfajta ideológiát is kovácsol magának, miszerint rohadjanak meg a nagy stúdiók, meg egyébként is igy ellenőrzi le, hogy a film jó vagy sem és nem fog fizetni egy olyan filmért a moziban amit nem ismer -és ennek a fajtának egyik ismertetőjele, hogy szinte semmit nem néz meg moziban :) .

Eddig már jópárszor volt alkalmam vitába bocsátkozni filmes fórumokon az ehhez hasonlókkal. Szerintem ha az ember filmeket töltöget akkor azért legyen tisztában vele, hogy amit csinál az nem éppen etikus, de bizonyos esetekben -nem jelent meg itthon a film; még nem adták ki DVD-n, de ha kijön megveszi stb.- szemet lehet hunyni a dolog felett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr: etikai oldalról én is kb. így közelítem meg a kérdést.

 

A jogi oldaláról: valahol olvastam, hogy a jelenleg hatályos magyarországi törvények szerint a magáncélra letöltés nem, de a megosztás viszont bűncselekménynek minősül. Na és akkor a torrent fileok használata melyik? Mert ugye azzal elsősorban letöltesz, de letöltés közben megy ugyannak a filenak a feltöltése is, szóval ez is bűncselekmény, vagy nem...? :)

 

A Versus-ról sokat hallottam. Jó film?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Versus-ról sokat hallottam. Jó film?

 

Én jól szorakoztam rajta, de tipikus réteg-film. Ha szereted a trash-filmeket, és jókat tudtál derülni teszem azt a Hullajón vagy a Bad Taste-en, akkor a Versus-t se hagyd ki. Tipikus alacsony-költségvetésű trancsir. Hogy valamennyire belehessen lőni a film szinvonalát: az egyik jelenetben a főhősök irtják a zombikat az erdőben (sporolási okok miatt az egész film egy erdőben játszodik :wink: ) és ezt egy idő után megelégelik a zombik és néhányan fegyvert ragadnak és visszalőnek :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már ugyis van egy ilyen topic: nem tud valaki linket egy DVDrip-es verzióhoz készült magyar felirathoz?  :D

 

Hát megnézheted a www.feliratok.hu -n is, de ha úgy kényelmesebb, akkor belinkelem ide:

DVDripFelirat

remélem műxik. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vki tudna nekem abben segíteni hogy honnan tudom a Torrenten, hogy gyorsan vagy lassan fog-e tölteni? Mert kaptam már Yoda Mestertől olyat (Sw DVDrip) ami 150el töltötte le a filmet, de én meg csak olyanokra találok rá amelyek 10 fölött sosem jönnek. Ha vki tud lécci segítesen. Köszi :!: 8):

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már ugyis van egy ilyen topic: nem tud valaki linket egy DVDrip-es verzióhoz készült magyar felirathoz?  8)

 

Hát megnézheted a www.feliratok.hu -n is, de ha úgy kényelmesebb, akkor belinkelem ide:

DVDripFelirat

remélem műxik. :(

 

Azóta elfelejtettem megköszönni! Nagyon jól mükszik. Tényleg köszi :!:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
  • 4 hónappal később...

Aki meg tudja nekem mondani hogy honnan tudnám ezeket a háttérképeket letölteni, annak nagyon megköszönném. Előre is köszi.

 

Clone wars 1 csomag:

http://www.visionx.com/vxsecure/st/pswd.pl...&packid=s0cw001

 

Clone Wars 2 csomag:

http://www.visionx.com/vxsecure/st/pswd.pl...&packid=s0cw002

 

Yoda 3 csomag

http://www.visionx.com/vxsecure/st/pswd.pl...&packid=s3yo003

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Aki meg tudja nekem mondani hogy honnan tudnám ezeket a háttérképeket letölteni, annak nagyon megköszönném. Előre is köszi.  

 

Clone wars 1 csomag:

http://www.visionx.com/vxsecure/st/pswd.pl...&packid=s0cw001

 

Clone Wars 2 csomag:

http://www.visionx.com/vxsecure/st/pswd.pl...&packid=s0cw002

 

Yoda 3 csomag

http://www.visionx.com/vxsecure/st/pswd.pl...&packid=s3yo003

 

Hogy lehet leszedni az egészet nekem men fogadja el a jelszavamat?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Üdv!

 

Van it egy cikk az it.news.hu -ról a netről történő film és zeneletöltéssel kapcsolatban... nos, hogy ez mennyire igaz, vagy sem... azt nem tudom.

 

Íme:

 

Végre kimondták: a letöltés nem bűncselekmény

Szerző: Szentesi Kálmán / 2006-02-03 14:10

 

''Függetlenül a forrás legalitásától a lefele irányú, magáncélú másolás keretében végzett letöltés az legális''

 

A fenti mondat dr. Ormós Zoltán szerzői jogi ügyvédtől hangzott el a Magyar Televízió keddi Kultúrház Extra műsorában. Annak ellenére, hogy a szerzői jogi törvény rendelkezése egyértelmű e tekintetben, a kérdést a köztudatban mégis sok bizonytalanság övezi ? annak is köszönhetően, hogy a jogvédő szervezetek nyilatkozataikban következetesen "illegális letöltésekről", illetve az azok által okozott anyagi károkról beszélnek.

 

Az ügyvéd ? aki korábban a BSA jogi képviselője volt ? azt is vállalta, hogy az állítást a gyakorlatban is igazolja; egy Madonna számot töltött le a világhálóról a kamerák előtt. "Rendőrökkel is beszéltem, ők is tisztában vannak vele, azt mondták, hogy a magáncélú másolás törvényi engedélyét már ismerik, ilyen ügyekben a rendőrség nem lép fel" ? tette hozzá az ügyvéd, majd arról beszélt, hogy az állam ezt a lehetőséget nem ingyen engedte át, hanem, ahogy régen a magnószalagok, most az írható cd-k és dvd-k árába beépített jogdíjjal kompenzálja. Mindez azonban a szoftverekre nem vonatkozik, csupán a filmekre és zenékre.

 

A bejátszást a Kultúrház Extra egyik vendégeként a stúdióban nézte végig Kálmán András, az ASVA igazgatója is, és nem értett egyet Ormós Zoltánnal. Arra utalva, hogy Európa nem minden országában van ez így, a jogvédő szervezet vezetője kifejtette az ASVA álláspontját, amely szerint ezt a lehetőséget szűkíteni kellene. Kálmán András szerint az volna helyes, hogy azon jogvédett tartalmak letöltését, amelyek engedély nélkül kerültek fel az internetre, ne lehessen magáncélúnak nevezni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze hogy legális a letöltés, de csak akkor ha nem terjeszted.Ha valakinek már elmondod, hogy le lehet tölteni a netről Madonna számokat, akkor az már illegálisnak minősül.Ugyanígy ha a honlap címét adod meg, és persze ha kiírod CD/DVD-re.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Engem meg abszólut nem érdekel, hogy illegális vagy nem.Töltök mindent ezerrel.

Kár, hogy szeszt nem lehet letölteni a netről. :oops:

 

Egyébként a Star Trek világa tök jó lenne ebből a szempontból. Csak közölnéd a computerrel mit szeretnél inni, az meg kiadja. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kár, hogy szeszt nem lehet letölteni a netről. :oops:

 

Egyébként a Star Trek világa tök jó lenne ebből a szempontból. Csak közölnéd a computerrel mit szeretnél inni, az meg kiadja. :)

Ja, kérhetnél romulan sört, az legalább tiltott, tehát minden replikátor eltudja készíteni :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az nagyon jó lenne.Be lehetne állítani, hogy hány ládát és milyen fajtát.Azt hiszem elég sokan lennének alkeszok.A munkahelyeken meg betiltanák a letöltést.

Akkor aztán vitathatnák a jogi oldalt. :peace:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 7 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.