Ugrás a kommentre

J.R.R. Tolkien könyvei, és a hozzájuk kapcsolódó művek


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Az első filmben, amikor Aragorn bekapcsolódik a történetbe, szinte mindent tud a hobbitokról. Honnan? Kitől? Bár mintha rémlene, hogy ezt később elmeséli, de most nem emlékszem rá konkrétan.  :D

Úgy emlékszem, hogy konkrétan Gandalftól...

Szerkesztve: - yodamester
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Úgy emlékszem, hogy konkrétan Gandalftól...

Tőle. Egyébként a filmből kimaradt, de Gandalf hagyott egy levelet Papsajtnál (a fogadós Bríben), melyben többek közt írt Aragornról Frodónak, csak az a lökött, feledékeny ürge elfelejtette elküldeni a megyébe. Mondjuk ez a levél história nem igazán fért volna bele a filmbe, mert ott ugye Gandalf indítja útnak Frodót, a könyvben pedig megegyeznek, hogy mikor tájt indul el. Gandalf azért írta a levelet, hogy s.o.s. induljanak és ne várjanak rá, mert eléggé gáz a helyzet.

Gandalf és Aragorn már vagy hatvan (60, ez nem elírás) éve voltak jó barátok.

Ráadásul Aragorn Gollamot végigkergeti fél Középföldén, és sikerül is elkapnia, Gollamot a tündékre bízza, aki aztán megszökik. De így tud meg tőle Gandalf ezt-azt.

 

Ody, jól figyeltél a filmre, mert feltűnnek az ilyen apróságok :D No, hát ezek a részletek, amik egy filmbe nem igazán férnek már el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Próbáltam megkeresni, de valahogy nem igazán működött a dolog. A héten költözött az oldal, talán azért nem működik rendesen. Anno kinyomtattam, papíron megvan, csak néhány oldal. Az Új Árnyék a címe. Ja és létezik egy A Gyűrűk Ura epilógus is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tartozásom van :)

 

Gyűrűk:

Vilya: ez volt Gil-Galadnál, amit aztán Elrondnak adott. Aranyból készült, zafírköves, a Levegő Gyűrűje.

Nenya: Galadrielé. Mithrilből készült, fehér köves, a Víz Gyűrűje.

Narya: ez volt Cirdannál, amit Gandalfnak ajándékozott. A Tűz Gyűrűje, vörös köves.

 

Valinor:

A Világ Erőinek, ismertebb nevükön valák (7 női és 7 férfi nemű szellemlény röviden és tömören megfogalmazva-Arda teremtésekor eljöttek a világba, hogy formálják azt, ahogy megénekelték még a világ teremtése előtt, csak hát ez sem ment simán, mert volt egy 15.ipse, Melkor, GyU-ban elhangzott nevén Morgoth, aki a negatív oldalt képviseli-a valák segítői szintén a világ teremtése előttről származó kisebb hatalmú szellemlények, a maiák-ebben a világban testük van, amihez erősen kötve vannak) otthona ebben a világban. Áldott Birodalomnak is nevezik. Itt minden szép, csodás, az élet pörfikt. A tündéket ébredésük után ide invitálták meg, egy részük jött is, egy részük meg maradt Középföldén. Ott éltek-éldegéltek, míg egyszer csak rájuk jött az öt perc és egy csoportjuk fellázadt (minő meglepetés, Morgoth keze is erősen benne volt), és számonűzték magukat Középföldére. Ott jó sokáig dúlt a háború, de végül legyőzték Morgoth-t (jó néhány szép és/vagy szomorú sztorit ismerhetünk ebből a korszakból, pl. Lúthien és Beren története), és a tündék megbocsátást nyertek, ami után hazatérhettek Valinorba. Ez a birodalom a tenger másik felén van, át kellett hajózniuk. Aztán pár ezer év múlva történt egy kis problematika a númenoriaknak nevezett emberkékkel, és ezt a birodalmat, Númenor elpusztítása mellett, elrejtették. Már csak a hazatérő tündék hajói képesek az utat oda megtalálni (tolkieni nyelven szólva rálelnek az egyenes útra, mert ma már minden út görbe). No és oda mennek Frodóék a végén. Ami elég nagy szó, tekintve, hogy oda csak a halhatatlanok mehetnek elvileg. Egyébként benne van a GyU Függelékeiben, hogy miután Aragorn meghal, Legolas készít egy hajót, amivel áthajózik, de viszi magával Gimlit is, aki ugye szintén nem halhatatlan. A sztori úgy tartja, hogy Galadriel miatt mehetett ő is. Elintézte neki a csaj :)

Ez jó rövid és tömör, enyhén szólva is több száz oldal rövidítve, de a lényeg benne van, hogy hova és miért mennek a film végén a tündék és Frodóék (meg egy-két plusz infó is).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Aki halandó, az ott is meghal, mert ez a természetük. A hely ezen nem tud változtatni, nem teszi őket halhatatlanná (bár a númenoriak végül ezt hitték, mert Szauron elhitette velük), a lakói azok, akik szép hellyé teszik.

Gandalf hazatér, mert ő onnan jött, mivel maia. Csak azért jött Középföldére, hogy segítsen a Szauron elleni harcban (mint ahogy a többi mágus is), hogy összefogja az itt élőket. Frodóék meg tiszteletből vagy valami hasonló okból, ezt mindenki döntse el maga :) Azt hiszem, erre nincs standard válasz.

Későbbi sorsukról nincs semmi. Mindenki gondol azt, ami neki tetszik :)

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez állat! Nekem valahogy pirinyóninak tűnt Gandalf Szauronhoz képest. :)

És a végén ki veszített? Egyébként nem harcosként ment, hanem a "jók" összefogására és segítésére. Végül is ezt csinálta :D A hatalmuk jó részével talán nem is rendelkeztek, míg Középföldén voltak (ez már egy kicsit homályos), és nem léphettek erőszakra erőszakkal. A Gyűrűt is azért nem meri őrizni sem, mert ő maga is egy ugyanolyan gonosz hatalmassággá válhatna, mint amilyen Szauron (aki nem volt mindig ilyen erős, egy Tolkien Klubon volt szó arról, hogy a gyűrűk kiknek mit ad/adott, egyfajta katalizátorként működtek, elő kellene vennem a jegyzetfüzetem, talán leírtam ezt), ha a hatalmába kerítené a Gyűrű.

Gondolj bele, hogy Gandalf legyőzte a balrogot is :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a valák voltak a legnagyobbak nem? Őket nem izgatta a világ sorsa? Gondolom inkább elsörözgettek...

Hogyne izgatta volna, ezért mentek a mágusok :) Nem voltak mindenhatók, nem úgy kell őket elképzelni, hogy egyet csettintenek és megoldódik minden.

Ez egyébként egy jó kérdés, lehetne róla filózni, de most már kicsit késő van ehhez. Majd gondolkodom róla, és próbálkozom a körülírásával :)

Előzetesen majd írok egy összefoglalót a valákról :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:D Mennyi minden érdekesség kimaradt a filmből. :o Ez nagyon tetszik amúgy. Gandalf a maia. :)

 

Akkor gondolom szarumán is maia volt.

Lentebb már írtam, hogy kik maiák a filmben még. Rajtuk kívül még Szarumán is és a balrog is, bármily meglepő :)

Ezekre a háttér információkra egy film kevés. Ezeket olvasni kell, egyébként többsége nem is A Gyűrűk Urából való, hanem ezen kívül még A szilmarilok című regényből meg van, amit előadáson hallottam. Az előadók sem légből szedik az infóikat, csak éppen elemzően szövegelnek erről-arról, és persze ott vannak a magyarul meg sem jelent anyagok.

 

Egyébként maiaként Olorinnak hívják. A neve szerepel is a sirató énekben az első rész filmváltozatában. Ott a tündék a bölcs Olorinról énekelnek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudok róla. Itt mindent Tolkien alkotott meg egész élete folyamán, ifjúságától haláláig, és van, amit be sem fejezett. Mindenki irogathat saját gyönyörűségére, de olyan nincs, hogy "EU" :) Létrehozott egy komplett világot kb. 10000 év történelmet, földrajzot és élővilágot hozzá, fajokat és népeket, nyelveket (mert biza a filmben hallható nem angol beszéd nagyon is létezik, nem filmes kitaláció, hanem Tolkien saját maga alkotott több nyelvet is, nem hiába volt nyelvész professzor-egyszerűen fogalmazva), írásokat (a filmbeli írásokat is ő alkotta), stb. Vannak, akik tanulják is ezeket a nyelveket, írásokat (pl. az írásjeleket, akarom mondani tengwákat én is átnéztem egyszer, van, amit le tudnék írni, ha nagyon akarnám :), és van egy rakat nyelvi anyagom is, csak az a baj, hogy nagyjából angolul :D )

Pl. a filmben szerepel Mazarbul könyve. Az a könyv, amit Balin sírjánál találnak. Azt sem a filmesek alkották ilyennek, hanem még életében Tolkien csinált egyet, és az alapján. A filmesek minden részletre figyeltek. Kivéve, ahol a filmes műfaj megkövetelte, hogy változtassanak. Mondjuk ott elkövettek egy kis hibát, hogy Aragorn anyjának sírján a felirat tengwar írással van, amit nem használtak kövekre, mert nehéz volt ezeket az írásjeleket kőbe vésni. Kivéve néhány esetet, ilyen volt Mória kapuja, amin jó az írás. Certh-írást használtak a kövekre, vagyis rúnákat. Főleg a törpök szerették ezt az írás fajtát, mert ők kövekkel foglalkoztak, és arra jól lehetett vésni ezeket a jeleket.

Ja, és Tolkien világában a tengwar írást Feanor találta fel, a certh írást Daeron :D Nem csak úgy voltak ezek, valakik feltalálták a sztorin belül :D

Jól eltértem a témától :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt nem mondanám, mert nem olvastam még mindent, nem tudok egy tünde nyelvet sem, és még az írásrendszereket sem. Csak tudok róluk valamiket, de ez távol van a szakértéstől. Szerintem az SW-t jobban ismerem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.