Ugrás a kommentre

A Dagobah bolygó


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Igen így van. Gondolom az eredeti elképzelés az volt, hogy Padme életben marad a szülés után, és Leiával együtt az Alderaanra megy, és ott hal meg pár év múlva. Ez magyarázatot adna Leia emlékeire is, hisz így már elképzelhető a ládába rejtőző Padme. :)

Bennem sosem merült fel, hogy Luke előtt Yodán kívül bárki is járt volna a Dagobah-n. Inkább az volt az érzésem, hogy Yoda mindig is ott élt, és a legjobb Jediket ott képezte még kiválóbbá. (Ugye ekkor még szó sem volt a Jedi Templomról, a Jedi Tanácsról, meg a többi Prequelben megismert dologról...)

 

(Bocs Ody, épp írtam, amikor a hsz-ed felkerült.)

Szerkesztve: - Gyoka Lamaro
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 évvel később...

A dagobah-i esetet vettem alapul, amit már ismerünk. Yoda ott hasonlóan meg akart értetni valamit Luke-al az Erőn keresztül, mint jelen esetben az ifjoncokkal. Dagobah-n egyértelműen ő okozta a látottakat, pedig elmondása szerint az sem hétköznapi barlang.

 

Ezt honnan vetted? Mármint hogy a barlangban Yoda okozta a látomásokat? Az egy olyan barlang melyet sötét Erő lakik és ez az Erő csinálta az álVadert. Szerintem ott egy Jedinek az jelenik meg amitől a legjobban a Sötét Oldal felé tart. Luke-nál a félelem volt az hogy az apja sorsára jut.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem sincs az egészhez Yodának köze, egyszerűen nem az ő stílusa lenne. Amikor Luke bemerészkedett a barlangba, teljesen egyedül maradt és csak a Sötét Oldal vette körül, amely a legnagyobb félelmét jelenítette meg Luke előtt. Ugyanezt éreztem az Ilum esetében is, csak ott a Világos Oldal volt jelent.

 

Yoda esetleges szerepe mindkét hely misztikumát csorbítaná.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Két lehetőség van: az egyik, hogy Yoda pont egy olyan helyen (bolygón) landolt, ahol véletlenül van egy ilyen csodabarlang. Kettő, hogy maga Yoda kreálja azt a látomássorozatot Luke-nak. Szerintem a második esélyesebb, mert nincs benne ez a jelentős véletlen egybeesés dolog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudom, hogy EU, de Yoda eleve azért ment oda, hogy a barlang sötét energiája úgymond "leárnyékolja" az ő világos oldali kisugárzását.

Ettől eltekintve is jobbnak tartom, ha az Erő saját maga tudja, hogy mit is kell "megtanítania"

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudom, hogy EU, de Yoda eleve azért ment oda, hogy a barlang sötét energiája úgymond "leárnyékolja" az ő világos oldali kisugárzását.

Ettől eltekintve is jobbnak tartom, ha az Erő saját maga tudja, hogy mit is kell "megtanítania"

Jah, Bent meg a Cantina bárból jövő sötétség árnyékolta be? Szokásos EU-s badarság.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jah, Bent meg a Cantina bárból jövő sötétség árnyékolta be? Szokásos EU-s badarság.

Ez szerintem is hülyeség, de amit írtam, attól még lehetséges, hogy Yoda már korábbról is ismerte a bolygót és a barlangot. Tehát nem véletlen a helyszínválasztás, amikor száműzetésbe vonult, mint ahogy Bennél sem volt az.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt honnan vetted? Mármint hogy a barlangban Yoda okozta a látomásokat? Az egy olyan barlang melyet sötét Erő lakik és ez az Erő csinálta az álVadert. Szerintem ott egy Jedinek az jelenik meg amitől a legjobban a Sötét Oldal felé tart. Luke-nál a félelem volt az hogy az apja sorsára jut.

Igazság szerint az Illumos eset mostanra elbizonytalanított...

A kérdés az, Yoda minek küldte volna be Luke-ot olyan helyre, amit sötét erők uralnak? Hacsak nem tartotta irányítása alatt az eseményeket... Mert az egyértelmű, hogy tudta, mi zajlik odabent, az már nem, hogy ő okozta-e. Ha a barlangot valóban sötét erők lakták, azoknak aligha volt célja Luke helyes irányba való terelése. Mert az ál-Vader jelenet arra próbál utalni, hogy ha nem vigyáz, Luke is arra a sorsra juthat, mint Obi-Wan tanítványa. Ez pedig pontosan az a lecke, amit Yoda említett. De ehhez lehet kötni a félelemmel kapcsolatos dolgot is... Luke hatalmas magabiztossággal állítja, hogy nem fél semmitől, a végén Vader ellen is inkább dühvel, semmint félelemmel száll szembe. Akkor milyen félelmét vetítette ki a barlang? Akkor már inkább Han és Leia kapcsán lenne logikus valami, ami a látomásában meg is történt. Szerintem Yoda "majd fogsz" válasza és az ál-Vader is megpróbálja visszafordítani a túlzott magabiztosságtól és óvatosságra inteni Luke-ot. Arról még fogalma sem volt, hogy Vader az apja, így ez a burkolt utalás is visszavezethető Yodára, hogy egy Skywalker már elbukott (így született meg Vader), és ha Luke meggondolatlanul cselekszik, hasonlóképp járhat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az azért nyilvánvaló, hogy Yoda nem úgy talált rá a Dagobah-ra, hogy leszállt az első bolygón, ami mellett a Tantive IV elhaladt, vagy behunyta a szemét és a térképre bökött. :)

Ami a dagobah-i és az illiumi (sicc Shepard!) ilumi barlangot illeti, szerintem se Sötét Oldal, se Világos Oldal nincsen ott, egyszerűen az Erő van jelen, és attól függ, hogy mit mutat a jelölteknek, hogy "mit visznek magukkal". Luke bosszút vitt magával, a TCW epizódban a Jedi ifjoncok az érzelmek színes skáláját, és az Erő mindegyiknek azt mutatta, amivel szembe kellett szállniuk, hogy okuljanak belőle.

Ugye nem két Erő van, hanem az egyetlen Erőnek van két árnyalata, egy hely pedig, ami élettelen, tudattalan, nem állhat eme árnyalatok valamelyikén, hiszen az Erő az életből árad, és, hogy ki melyik oldalon áll, tudatos döntés. Ezért is Sötét és Világos Oldal a nevük és nem Sötét és Világos Erő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az azért nyilvánvaló, hogy Yoda nem úgy talált rá a Dagobah-ra, hogy leszállt az első bolygón, ami mellett a Tantive IV elhaladt, vagy behunyta a szemét és a térképre bökött. :)

Ami a dagobah-i és az illiumi (sicc Shepard!) ilumi barlangot illeti, szerintem se Sötét Oldal, se Világos Oldal nincsen ott, egyszerűen az Erő van jelen, és attól függ, hogy mit mutat a jelölteknek, hogy "mit visznek magukkal". Luke bosszút vitt magával, a TCW epizódban a Jedi ifjoncok az érzelmek színes skáláját, és az Erő mindegyiknek azt mutatta, amivel szembe kellett szállniuk, hogy okuljanak belőle.

Ugye nem két Erő van, hanem az egyetlen Erőnek van két árnyalata, egy hely pedig, ami élettelen, tudattalan, nem állhat eme árnyalatok valamelyikén, hiszen az Erő az életből árad, és, hogy ki melyik oldalon áll, tudatos döntés. Ezért is Sötét és Világos Oldal a nevük és nem Sötét és Világos Erő.

Igen, de Yoda mégis azt mondja a barlangról, hogy azt a helyet átjárja az Erő sötét oldala (és nem maga az Erő).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, mint ahogy a TCW részben meg azt mondta, hogyha a fal lezárul, mindegyik kölyök ott deglik meg. Meg ugye a Luke-kal való megismerkedése is az őszinteségre alapult. És persze az első adandó alkalommal elmondta, hogy Vader Luke apja. Ne higgy el mindent a vén Yodának, pláne, ha teszteli a leendő Jediket. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami a dagobah-i és az illiumi (sicc Shepard!) ilumi barlangot illeti, szerintem se Sötét Oldal, se Világos Oldal nincsen ott, egyszerűen az Erő van jelen, és attól függ, hogy mit mutat a jelölteknek, hogy "mit visznek magukkal". Luke bosszút vitt magával, a TCW epizódban a Jedi ifjoncok az érzelmek színes skáláját, és az Erő mindegyiknek azt mutatta, amivel szembe kellett szállniuk, hogy okuljanak belőle.

Így mondjuk rendben lehet a dolog. Bár én a legutóbbi TCW epizódig meg voltam győződve róla, hogy amíg Luke a barlangban jár, Yoda nem csak a pálcájával játszik, hanem ezzel a szemfényvesztéssel próbálja jobb belátásra bírni a srácot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az biztos, hogy Yoda tudja mi történik a barlang(ok)ban. Látszik rajta, sőt utal is rá később.

Valószínűleg azért, mert volt ideje kiismerni, hiszen ott élt a tőszomszédságában (a Dagobah esetében). Szerintem Yoda jelenléte megakadályozta, hogy a Sötét Oldal tovább terjedjen a bolygó felszínén, így amaz csak arra a barlangra koncentrálódott.

 

Azért a két helyszín között különbséget kell tenni. Ilumon egyértelműen a Világos Oldal van jelen, én egy percig sem féltettem pl. a Jedi-tanoncokat a barlang mélyében. Ezzel szemben a dagobah-i helyszínen mindig kiráz a hideg a film nézése közben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de Yoda mégis azt mondja a barlangról, hogy azt a helyet átjárja az Erő sötét oldala (és nem maga az Erő).

Yoda azt is mondja, hogy az vár Luke-ra odabent, amit magával visz. És ez igaz is lett. :) Luke várta, de ugyanakkor félt is a Vaderrel való összecsapástól - bár még nem tudta, hogy leginkább miért is kell félnie. Na ezt mutatta meg neki a barlang.

Épp ugyanez történik az Illumon is, csak kevésbé drámaian, mert maga a helyzet nem volt drámai, ahogy írtátok is Nute-tal együtt.

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az azért nyilvánvaló, hogy Yoda nem úgy talált rá a Dagobah-ra, hogy leszállt az első bolygón, ami mellett a Tantive IV elhaladt, vagy behunyta a szemét és a térképre bökött. :)

Ami a dagobah-i és az illiumi (sicc Shepard!) ilumi barlangot illeti, szerintem se Sötét Oldal, se Világos Oldal nincsen ott, egyszerűen az Erő van jelen, és attól függ, hogy mit mutat a jelölteknek, hogy "mit visznek magukkal". Luke bosszút vitt magával, a TCW epizódban a Jedi ifjoncok az érzelmek színes skáláját, és az Erő mindegyiknek azt mutatta, amivel szembe kellett szállniuk, hogy okuljanak belőle.

Ugye nem két Erő van, hanem az egyetlen Erőnek van két árnyalata, egy hely pedig, ami élettelen, tudattalan, nem állhat eme árnyalatok valamelyikén, hiszen az Erő az életből árad, és, hogy ki melyik oldalon áll, tudatos döntés. Ezért is Sötét és Világos Oldal a nevük és nem Sötét és Világos Erő.

 

 

Ez a tökéletes magyarázat. Bravó. Mert Yodát ne higgyük már valami varázslónak aki látomásokat tud előidézni. Ő is egy Jedi, igaz tapasztaltabb a többieknél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda azt is mondja, hogy az vár Luke-ra odabent, amit magával visz. És ez igaz is lett. :) Luke várta, de ugyanakkor félt is a Vaderrel való összecsapástól - bár még nem tudta, hogy leginkább miért is kell félnie. Na ezt mutatta meg neki a barlang.

Épp ugyanez történik az Illumon is, csak kevésbé drámaian, mert maga a helyzet nem volt drámai, ahogy írtátok is Nute-tal együtt.

Jajj, most látom Frenkie posztjából, hogy Dzséjt lentebb pont erről írt, így tök felesleges volt ugyanazt megismételni. :pfff: Hiába, késő este, ha az embernek nincs ideje rendesen átolvasni az előzményeket, csak belekap a témába, jobb inkább nem írni semmit... :oops:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 évvel később...
  • 1 évvel később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.