Ugrás a kommentre

Karakterek


Obi1

Ajánlott hozzászólás

Gratulálok Luke-nak a győzelemhez, amit egyértelműen meglepetésnek tekintek. Most először érzem úgy, hogy a győztes nem feltétlenül "érdemelte meg" a sikert, ha egy ilyen szimpátiaszavazásnál egyáltalán beszélhetünk ilyesmiről. :) Luke remek karakter, de szerintem messze van a SW legjobbjaitól és ezen az Ep.7 egy leheletnyit se változtatott. Lehet, hogy a nézők és rajongók körében akkorát ütött az eltűnése, majd feltűnése, hogy emiatt hirtelen nagyságrendekkel jobb figurának értékelik, mint korábban, de nem érzem megalapozottnak. Nem árt megjegyezni, hogy az összes korábbi győztest magabiztosan söpörte le.

 

Idén számomra egyértelműen Rey és Kylo szereplése volt a kellemes élmény. Jó esélyük van arra, hogy a sequel után bevonuljanak a legnagyobbak közé. Boba szarvát végre Vader-en kívül is le tudta törni valaki, Sidious viszont sajnálatos módon továbbra is méltatlanul alulértékelt. Arra azért kíváncsi lennék, hogy a Rebels évadzárója után mennyiben változna Ahsoka és Maul népszerűsége, de ezt már sose tudjuk meg. Jövőre arra lehetünk leginkább kíváncsiak, hogy a Rogue One szereplői közül esetleg képes lesz-e bárki is hasonlóan berobbanni, mint idén Kylo és Rey.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Teljesen egyetértek csolival: Luke az akire sokan vártak, de végül majdnem hiába. Ha az ep.7-ben annyit szerepel mint a korábbikban vagy mint most Han, szerintem simán kiesett volna, ahogy eddig is. De a közönség most ki van éhezve Luke-ra, mert ő az akiből mindenki sokat remélt az ep.7 bejelentése után, de végül csak épp hogy megmutatták. Ő az egyetlen akire elmondható a régi brancsból: nem tudni mit lehet tőle remélni és emiatt mindenki fantáziája szabadon szárnyalhat. Hogy Leia vagy Chewie mit fog csinálni az ep.8-ban az érdekességben kanyarban sincs ahhoz a kérdéshez képest hogy mit fog csinálni Luke?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem baj Rey hozta a másikat. Lehet hogy annak dramaturgiai oka van. Kylot végén a nagyapja kardja sújtja agyon.

Szerintem a kék kard Rey-é marad, ha már "megszólította". Persze Luke-ban feltört pár emlék a kardot látván, de csak megvan neki a jól bevált zöld.

Ettől még bejöhet a számításod, -bizonyos értelemben már be is jött, hisz Kylo megkóstolta a kék kardot- de szerintem Rey által fogja továbbra is ízlelgetni.

Luke inkább Snoke-ot rendezze le, ha kérhetem. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem az lenne a legtetszetősebb, ha Rey ugyan kezdetben megtartaná a kultikus fénykardot, később viszont (akár mert ezt elveszítené valahogy, mondjuk Kylo megkaparintja) készítene magának egy sajátot, ami dupla pengés lenne, összhangban a botos harci alapképzettségével.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem az lenne a legtetszetősebb, ha Rey ugyan kezdetben megtartaná a kultikus fénykardot, később viszont (akár mert ezt elveszítené valahogy, mondjuk Kylo megkaparintja) készítene magának egy sajátot, ami dupla pengés lenne, összhangban a botos harci alapképzettségével.

Nem tartom magamat profi fotómanipulátornak, de megihletett a posztod, és igen jól szórakoztam a lentiek készítése közben :)

 

(Csak a kánon színekből válogattam, bár erősen kétlem, hogy a mozivásznon eltérnének a kék/zöld sémától.)

rey_saberstaff_2.png

rey_saberstaff_3.png

rey_saberstaff_4.png

rey_saberstaff_5.png

rey_saberstaff_6.png

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tartom magamat profi fotómanipulátornak, de megihletett a posztod, és igen jól szórakoztam a lentiek készítése közben :)

Ahhoz képest egész jók lettek. ;) Felmerült korábban ennek a kétféle színű duplapengés kardnak az ötlete, vagány lenne. Én inkább azt preferálnám, hogy jöjjön valami filmekben ritkább vagy egyedibb szín Rey kardjának. Az animációs sorozatokban jócskán bővült a kánonban előforduló lista, meríthetnének belőle a filmeknél is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagy képeket ne töltsünk fel ide. Inkább kicsinyítsük ha lehet.

Rendben! Ha mégis nagyobbat szeretnék feltölteni, akkor majd felpakolom valamilyen képmegosztóra, és akkor nem az oldal tárhelyét terheli. :)

Ahhoz képest egész jók lettek. ;) Felmerült korábban ennek a kétféle színű duplapengés kardnak az ötlete, vagány lenne. Én inkább azt preferálnám, hogy jöjjön valami filmekben ritkább vagy egyedibb szín Rey kardjának. Az animációs sorozatokban jócskán bővült a kánonban előforduló lista, meríthetnének belőle a filmeknél is.

Nem tudtam aludni, volt időm vele molyolgatni. :D Hát, én amit eddig kánon műben láttam, az a kék, a zöld, a vörös, a lila (Windu), a sárgászöld (Ahsoka), a fehér (szintén Ahsoka) és a sárga (templomi őr). Én viszont kétlem, hogy eltérnének a filmekben attól, hogy a jó oldali főszereplőknek kék vagy zöld, a rossz oldalnak pedig vörös fénykardja van. De majd kiderül 2017-ben. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 11 hónappal később...

A Star Wars facebook csoport alapján úgy látom, idén nem lesz, majd csak jövőre.

Aha. Pedig jó móka. Számítottam rá idén. Főleg mert bővült a paletta nem is kevéssel.

Persze ez most is az örök döntős Vadernek kedvezett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Megfelelő topik híján - vagy csak lehet átsiklottam felette, felteszem itt a kérdésemet.

A SW világában honnan származhat az emberi faj? Hiszen minden idegen népnek van egy anyabolygója. Az ember meg nagyon durván szét van szóródva szinte mindenütt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megfelelő topik híján - vagy csak lehet átsiklottam felette, felteszem itt a kérdésemet.

A SW világában honnan származhat az emberi faj? Hiszen minden idegen népnek van egy anyabolygója. Az ember meg nagyon durván szét van szóródva szinte mindenütt.

Épp ebben a topikban említette februárban Dzséjt, hogy a Coruscantról származik az emberi faj: http://www.swsaga.hu/topic/154-halhatatlansag-hallhatatlansag/

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bezony, az emberi faj a Coruscantról származik, az az eredeti anyabolygójuk. Paraméterei nagy vonalakban meg is egyeznek a Földdel. Ott is 24 óra egy nap, 365 nap vagy 12 hónap egy év (ez ugye egyben a galaktikus standard idő is), egy napja van (és négy holdja), az átmérője 12240 km (a Földé 12 742 km), a gravitációja 1 G, a légköre pedig emberek számára abszolút belélegezhető - az más kérdés, hogy a filmek idején mi a túró termeli még a bolygón a levegőt, mivel növény maximum a függőkertekben és a vázákban van, de kétlem, hogy az ilyen gáztermelés mellett még elég lenne. :) Még egy érdekesség: a filmek idején még mindig a legtöbb lakója ember, az össznépesség (1 billió) 68%-át tesszük ki mi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 hónappal később...

Több mint 6 évvel ezelőtt elkezdtem összeállítani egy listát az SW filmek legjobb haláljeleneteiről (ennek egy töredéke megtalálható ebben a topikban). De a projekt végül abbamaradt, mert a gépem amire lementettem az írásaimat bemondta a csődöt és elveszett az egész. Újraírni meg anno már nem volt kedvem. Na most újra nekiveselkedek (néhány bejegyzés az előző írásomból, vagyis a megmaradt töredékből lett kölcsönözve). Természetesen maga a lista változott: már csak azért is, mert ezúttal már a Rogue One és a Force Awakens-ből is kerültek be helyezettek. A szubjektív (!) sorrendbe ezúttal is fel lehetett kapaszkodni erős drámai erővel éppúgy, mint némi humorfaktorral. Mert nem mindenki távozik ám dicsőségesen. Az utolsó 9 helyezettel kezdem.

Az élőszereplős kánon Star Wars filmek 40 legemlékezetesebb halál-jelenete
Top 40 - 32

40. Galen Erso (Zsivány Egyes)

TbQzBLX.jpg

„Lyra sokszor úgy érezte, hogy egy droiddal társalog, bár tagadhatatlan volt, hogy egy nagyon intelligens droiddal” – saját felesége így emlékszik vissza a kapcsolatuk kezdeti szakaszára (a Katalizátorban). Szó mi szó: Galen nem volt egy nagy nőcsábász. Ha Lyra nem kezdeményez tán sose jönnek össze. Nagy kár lett volna, mert akkor sose születik meg Jyn, nem lesz ki megindítsa a scarifi támadást és akkor a Halálcsillag tán sose robban fel. Mi minden múlik egy kis flörtön! Galen tipikusan az a fazon, aki egy békésebb időszakban elég unalmas életet élt volna, de a sors a hős szerepet szánta neki. És ő bizony élt is vele. A listára azonban főleg egy bizonyos tényező miatt került fel: Galent ugyanis tévedésből ugyan, de a lázadók „bombái” ölték meg. Egy éve ki gondolta, hogy még ilyet is látni fogunk.

 

39. Geonosisi szörnyterelgetők (Klónok támadása)

doPoaBi.jpg

Erről a bogárszerű fajról és kultúrájukról ugyan csak keveset tudunk meg a Saga második felvonásában, de egy valamit biztosan: a rémek vibrodárdával való böködése minden bizonnyal errefelé sem számít álommelónak. Mikor az egyikük hátába egy acklay lába ékelődik, olyan elégedett üvöltések hangzanak fel, hogy az sem kizárt: az ő kivégzésük is a show része. A legesélytelenebbnek a nexu vezetője tűnik. Mire kettőt pislant már ki is tekerték a nyergéből. Aligha vigasztalhatja az a kétes dicsőség, hogy ő és a társa ezzel megkaparintották a lista 39-dik helyét.

 

38. Aayla Secura (A Sith-ek bosszúja)

sevM0lN.jpg

Ami a Trónok harcának a Vörös Nász, az a Csillagok Háborújának a 66-os parancs. Vér ugyan nem folyik, de halál az van dögivel. És akár csak a Starkok kivégzése a Jedi Rend felszámolása is nagybetűs fordulópont (gondolom valahol csak létezik olyan néző, aki az ep.1-el kezdte a sztorit. Kíváncsi lennék ő mit szólt ahhoz, hogy a jóknak szinte teljesen meszeltek az ep.3-ban). A jedi-irtó montázs egyik emlékezetes jelenete, amikor elhullik a kék jedinő. Eleve a helyszín se akármi: Felucia egy roppant izgalmas világ, ami szerencsére a TCW-ben többször is visszatért. Aayla pedig nos… hmmm…. ügyesen domborít. A pályafutását eredetileg még az ep.2 előtt a képregényekben kezdte, aztán Lucasnak annyira tetszett, hogy a filmekbe is beemelte. Ami a haláljelenetet igazán emlékezetessé teszi, hogy a klónok még Aayla hulláját is lövik. Ennél hidegvérűebbek már nem is lehetnének.

 

37. Az Első Rend katonája, aki lefejeli a földet (Az Ébredő Erő)

B2UbBjN.jpg

A B-kategóriás alkotásokban gyakran látni, hogy a kiiktatott gonoszok a lelövésük után azért igyekeznek biztonságosan összecsuklani. Oké, hogy meghaltak, de azért a színészek a csapó után nem akarják a beütött testrészeiket borogatni. Na ilyesmi ebben az esetben fel se merülhet. Remélem rendesen meglett fizetve az ürge, mert miután Finn lelövi olyan istenesen lefejeli a földet, hogy az csuda.

 

36. Cordé (Klónok támadása)

99YB5DO.jpg

Vajon, hogy sikerül majd a tónusváltás a Baljós Árnyak után? - merült fel bennem a kérdés 2002 májusában a moziban ülve. A válasz sem váratott magára sokat: a gyerekmeséket idéző (ez nem szidás!) ep.1 után berobban a vászon és máris ott haldoklik Padmé hasonmása. Hűha! – gondoltam, Lucas nem viccelt. Tényleg darkosodunk! Cordé persze SW kompatibilisen ússza meg a robbanást. Nem szakad le a fél arca és űrhajó alkatrészek se állnak ki a mellkasából, de erre itt nincs is szükség. Egy diszkrét vércsík a száj szélén és kettő a homlokon és a megfeketedett ruha ami mögött bármekkora sérülés lehet. Ide ennyi bőven elég. Már tudjuk, hogy óriási baj van a Köztársasággal. Valorum idején ilyesmik nem történtek Coruscanton.

 

35. Jabba embere (Jedi visszatér)

zSMtZqz.jpg

Klasszikus átlag-Béla. Semmit nem tudunk meg róla azon kívül, hogy megeszi egy nagy szörny. Nyilván már amikor leesik a bárkáról, felmerül benne, hogy ez bizony egy olyan nap, amikor jobb lett volna reggel fel sem kelni az ágyból, pedig eztán jön a java, ami miatt ide kerülhetett: míg a többiek csak simán bebukfenceznek vagy szimplán beleesnek, addig őt tényleg levadássza a kacsacsőrű homoklakó. Semmi dráma, de a maga módján nagyon jól mutat.

 

34. Zev (Birodalom visszavág)

vXE6UMD.jpg

A lista összeállítása során jöttem rá, hogy a régi trilógiában az ep.4-ben és az ep.5-ben is eljátszák a nézővel, hogy kiválasztanak egy pilótát, megmutatnak róla egysmást, majd a csata végén a dráma fokozása érdekében kinyírják. A New Hope-ban Biggs-nek jut a megtiszteltetés (nem akarok spoilerezni a listáról, de ő előrébb van), míg az ep.5-ben Zev Senescáé a nem éppen hálás szerep. Ő keresi Hant és Luke-ot a hoth-i hómezők felett. Csak pár snittet látunk róla, de szimpatikus arcnak tűnik. Biztos jó lehet vele bedobni egy pofa sört –vagy egy korsó kék tejet?- a lázadók büféjében. Nyilván van pár jó sztorija is ilyen alkalmakra. A lépegetők elleni csatában is derekasan helyt áll, hogy aztán katonaként távozzon az élők sorából. Egy pár utcát/teret biztos elneveznek róla majd az új Köztársaság alatt.

 

33. Plo Koon (Sith-ek bosszúja)

q11xIvM.jpg

Az arcát sose láttuk, és a maszkja mögül kikandikáló részletek alapján lehet, hogy nem is baj. Mintha Plo mester a saját belsőségeit viselte volna az arca helyén. Aki pedig a maszkját tervezte tán azt hitte, hogy egy sith-nek vagy valami komolyabb tömeggyilkosnak dolgozik, mert a készülék igencsak vészjóslora sikeredett. De Plo-ban pont ez a kettőség az ami igazán érdekes: a jedi szépségversenyen aligha nyert volna mégis ő volt az egyik legszimpatikusabb tagja a Rendnek. A 66-os parancsot bemutató montázsnál egyik halál-jelenet se üt be annyira, mint az ővé. Ez pedig nem kis részben a TCW érdeme.

 

32. Windu (Sith-ek bosszúja)

J89hIpH.jpg

Az egyik drámai csúcspont. A kimondva kimondatlanul is a Yoda utáni második jedi a rendben eltávozik. Mit keres akkor ennyire hátul? Windu halála igen szokatlan. Ha csak pusztán a jelenetre koncentrálunk, nem derül ki 100 százalékosan, hogy meghalt. Tudom most ezzel egy fejrázás cunamit indítottam be. Ami jogos is, mert az alkotói szándék egyértelmű. Windu halott. A rendezői akarat olyan egyértelmű, hogy már csak az lenne ennél világosabb, ha a jelenet közepén Lucas berúgná a nappali ajtaját és odavetné: „Öreg, ne matekozz. Windut kinyírtam”. De a villámozással egybekötött zuhanás bennem még is hagy egy kis űrt. Ugyanakkor nem tudok elmenni amellett, hogy Windunak még a koponyáját is látni, ahogy nyeli a villámokat. Palpatine nagyon biztosra akar menni. Ami különösen feltornázza Windu távozását, mint drámai elemet az az a jelenetsor, amibe ez a halál be van ágyazva. Így jár a helyezés.

 

Folyt. Köv. (most remélhetőleg tényleg)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Nyilván már amikor leesik a bárkáról, felmerül benne, hogy ez bizony egy olyan nap, amikor jobb lett volna reggel fel sem kelni az ágyból, pedig eztán jön a java, ami miatt ide kerülhetett: míg a többiek csak simán bebukfenceznek vagy szimplán beleesnek, addig őt tényleg levadássza a kacsacsőrű homoklakó. Semmi dráma, de a maga módján nagyon jól mutat.

:lol: Ezen konkrétan felkacagtam. Jól indul ez a lista! :yeah: Ami még eszembe jutott - nálam Zev mindig a vérző orra miatt különleges. Én nem tudom, hogy ki találta ki, hogy kezdjen el vérezni az orra - lehet, hogy a forgatáson a színésznek spontán eleredt - de annyira különleges számomra, és mindig ad egy kis furcsaságot a jelenetének.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
2017. 11. 17. - 21:27, Bomarr írta:

Természetesen maga a lista változott: már csak azért is, mert ezúttal már a Rogue One és a Force Awakens-ből is kerültek be helyezettek.

Miért érzem úgy, hogy ezt a listát alaposan átszabja az ep8? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Na, míg várunk Bomarr elhalálozási listájának folytatására - khm, mikor is jön? -, addig én is listázok egyet, bár teljesen más jellegű formában.

 

Több színész, egy karakter

 

Jön a Solo: A Star Wars Story, amiben Han Solo és Lando Calrissian is új fizimiskát kap, hiszen Harrison Ford és Billy Dee Williams már akkor sem voltak a megfelelő korban, amikor először megformálták a két ikonikus karaktert. Helyüket most Alden Ehrenreich és Donald Glover veszik át, az ő feladatuk lesz (újra) megszerettetni velünk a karaktereket, vagy legalábbis elhitetni velünk, hogy ők ugyanazokat a figurákat játsszák, mint Ford és Williams.

De nem ez az első eset, hogy a Star Warsban egy szereplőt más kelt életre. Még csak nem is az első eset, hogy egy fontos karakter kap más színészt. Olykor az is megesett, hogy egy filmben játszotta több ember az adott figurát, vagy az évek során akár 5-6 színész is a szereplő bőrébe bújhatott. Én pedig most megpróbáltam összeszedni az összes olyan karaktert, akit egynél több színész keltett életre.

Természetesen a hangok is számítanak, hiszen nem egy szereplő van a Star Warsban, akinek hangja legalább olyan fontos, mint a megjelenése. Csak gondoljunk arra, milyen lenne Darth Vader, ha nem James Earl Jones szólaltatná meg. És bevettem minden olyan színészt vagy dublőrt, akire komplett jelenetsorokat bíztak rá, ezzel hozzájárulva a karakterhez vagy éppen a filmen jól látszik, hogy nem ugyanaz az ember alakítja. Ugyanakkor kihagytam a kaszkadőröket, mert ők csak egy-egy momentumban játszanak szerepet, ráadásul ők rengeteg karaktert megformálhatnak, és főleg a régi filmeknél nem is igazán jegyzik a nevüket.

 

Anakin Skywalker (Darth Vader)

Stílszerű, hogy a Saga központi karaktere tartja a rekordot az őt megformálók számában. Elsőként David Prowse volt az, aki hatalmas termetével és jellegzetes testbeszédével félelmetessé tette Darth Vadert, és James Earl Jones az, aki egy életre a fülünkbe karcolta Vader hangját. Ám míg Prowes csak az A New Hope-ban, a The Empire Strikes Backben és a Return of the Jediban öltötte magára a szerepet, addig Jones a Revenge of the Sith-ben és a Rogue One-ban is megszólaltatta a karaktert, sőt még a Rebelsben is őt hallhatjuk.

De már az eredeti trilógiában is voltak mások, akik megszemélyesítették Anakin Skywalkert. A következő nagy mérföldkő az volt, amikor a sisak lekerült hősünkről. Ekkor nem Prowse, hanem Sebastian Shaw formálta meg Anakint, sőt egészen a 2004-es DVD megjelenéséig őt láthattuk szellemként is.

Shaw lecserélése (illetve szemöldökének eltávolítása és szeme kékre színezése) kavart némi port annak idején a régi rajongók körében, de már valószínűleg már senkinek sem Shaw arca jut eszébe, ha Anakin Skywalkerre emlékszik. Mert bizony kronológiai sorrendben haladva Jake Lloyd személyesítette meg először Anakint, méghozzá hősünk 9 éves valójában, a The Phantom Menace-ben.

Őt követte Hayden Christensen, aki először a 19 éves Anakint játszotta el az Attack of the Clonesban, majd a 22 éves Anakint (és immár Darth Vadert) a Revenge of the Sith-ben – utóbbi filmben ő viselte az ikonikus páncélt. Sőt a speciális trükköknek hála Christensen még a Return of the Jediban is kapott egy cameót a már említett 2004-es változtatások után. És van egy olyan sanda gyanúm, hogy bárki bármit gondol Christensen játékáról, egy biztos: ha Anakinra emlékszünk, őt látjuk magunk előtt.

Prowse, Jones, Christensen, Lloyd és Shaw tehát az öt színész, akik a legjelentősebben hozzájárultak Anakin /Vader karakteréhez, ám a figurát nem csak ők játszották el a hat film alatt. Vader karakterének egyik fontos aspektusa a vívóstílusa, ami eléggé megváltozott az évek során. Az ep2-3-ban Hayden Christensen maga vállalta a párbajjeleneteket, az ep4-ben pedig Prowse volt az, aki forgatta a kardot, ami nem volt nehéz, hiszen alapvetően egyszerű dolga volt.

Azonban a The Empire Strikes Backben és a Return of the Jediban Vader dinamikusabb és erőteljesebb párbajstílust vett fel, így a párbajjelenetekben Vadert nem Prowse, hanem az olimpiai vívó, Bob Anderson alakította.

Ám a The Empire Strikes Backben egy negyedik embert is láthatunk a Vader maszkban, méghozzá C. Andrew Nelsont, aki az 1997-es Special Edition, avagy felújított változathoz rögzített új jelenetben (amikor a Sith a kompja felé masírozik) viselte a páncélt, és ő mondta fel azt az egy új mondatot is.

Darth Vader megformálóinak története azonban még mindig nem érhet véget, hiszen a Sith Nagyúr tiszteletét tette a Rogue One-ban is, ahol mindjárt ketten bújtak a páncélba. Spencer Wilding volt az, aki a mustafari jelenetekben láthatunk, illetve valószínűleg ő viselte a páncélt azokban a pillanatokban, amiket csak a trailerben fedezhetünk fel. A filmben látható utolsó mészárlás eredetileg nem volt része a filmnek, ezt az utóforgatás során rögzítették, ám ekkor Wilding már nem ért rá, így abban a jelenetben Daniel Naprous látható, így ő lett kilencedik ember, aki valamilyen módon megformálhatta Darth Vadert egy mozifilmben.

 

Boba Fett

Hiszitek vagy sem, de a Star Wars filmek negyven éves történelme során Vader után a másik ikonikus páncélost, Boba Fettet alakították a legtöbben, szám szerint heten.

Bár Fett neve alapvetően Jeremy Bulloch-kal nőtt össze, valójában ő csak a Return of the Jediban alakította egymaga a figurát, míg a The Empire Strikes Back eredeti változatában három ember között oszlott el a szerep. Merthogy Bulloch nem ért rá a film forgatásának egy szakaszán, így Fett szerepét átvette tőle John Morton, aki amúgy Luke lövésze, Dak szerepében valószínűleg jobban ismerünk.

És ami kevéssé ismert, hogy Boba hangját az ep5-ben nem Bulloch szolgáltatja, hanem Jason Wingreen. Őt váltotta le 2004-ben a Boba „apját”, Jango Fettet megformáló Temuera Morrison. És ha már szóba került Jango Fett, ne feledjük el, hogy Boba az ő klónja, és az Attack of the Clonesban láthattuk is a kis fejvadászt, akkor éppen Daniel Logan alakította.

Boba Fett sztorija azonban nem érhet itt véget, hiszen az 1997-es változatban mind az A Nes Hope-hoz, mind a Return of the Jedihoz vettek fel új jeleneteket a fejvadásszal. Előbbiben Mark Austin, utóbbiban pedig Don Bies vette magára a mandalore-i páncélt.

 

Rune Haako

Hogy kicsoda Rune Haako? Hát Nute Gunray puszipajtása, aki végig ott van mellette, bár néhány mondatnál több szerepet nemigen kapott. Szegény Haako valószínűleg csak azért létezett, hogy Gunray tudjon valakihez beszélni, amikor Sidious nincs jelen. Ennek ellenére öten is megformálták a karaktert, így a rangsorban ő a harmadik.

A The Phantom Menace-ben Jerome Blake játszotta el a figurát, de a hangját az a James Taylor adta. Az Attack of the Clonesban Haako nagy változáson esett át, mondhatjuk, hogy fel sem lehet ismerni. Egyrészt az ep1-ben használt maszk elveszett a forgatás befejezése után, így Lott Dod maszkját használták, sőt még a cast listába is tévesen így nevezték. Ám Gunray mellett az ott Haako, akit ekkor Alan Ruscoe játszott és Chris Truswell szólaltatott meg.

Az ep2 kavarása után nem állt meg a dolog, Haako a Revenge of the Sith-re újra megváltozott, mert egy teljesen új maszkot, valamint egy új színészt kapott Sandy Thompson képében, ám ő már nem csak eljátszotta a figurát, hanem ő is adta a hangját arra a két „no” szóra.

 

Sheev Palpatine (Darth Sidious)

A Saga legfőbb gonosza nem csak két alteregóval, de több megformálóval rendelkezik – talán ezért olyan sikeres gonosztevő? A sztorit valószínűleg mindenki ismeri: a The Empire Strikes Backben még nem nagyon tudták, hogyan fog az Uralkodó kinézni, ezért egy eléggé érdekes megoldást választottak. Fogták Marjorie Eaton színésznőt, összemixelték az arcát egy csimpánz szemével, és voala, kész az Uralkodó.

bSHRhkP.jpg

Ám egy nő mégsem szólaltathatja meg azt a császárt, akire egészen addig férfiként hivatkoztak, így Clive Revill kölcsönözte a hangját Palpatine-nak az ep5-ben. Persze mindez ment a kukába, hiszen a Return of the Jediban megkapta a szerepet a briliáns Ian McDiarmid, aki aztán felvállalta a szerepet a The Phantom Menace-re, az Attack of the Clones-ra és a Revenge of the Sith-re is, sőt a 2004-es átalakításoknak hála a The Empire Strikes Backben már szintén őt láthatjuk és hallhatjuk, miközben a korábbiakhoz képest új szöveget rebeg el Vadernek. Külön öröm, hogy McDiarmid a Rebels befejező évadában újra eljátssza Palpatine-t, akinek ezúttal csak a hangját fogja kölcsönözni.

 

Leia Organa

Ha Skywalkernek születtél, az biztos, hogy egyvalaki nem formálhat meg. Leiát, akárcsak apját, és mint később látni fogjátok, a bátyját, szintén több ember keltette életre. Persze mindenki Carrie Fisherrel azonosítja, a karakter összenőtt vele, nem csoda, hiszen az A New Hope-tól kezdve a The Empire Strikes Backen, a Return of the Jedi-on és a The Force Awakensen át a The Last Jedi-ig végig ő alakította. Leia ikonikus figurája volt az első, és sajnos az utolsó nagy filmes szerepe is a színésznőnek.

Fisher arca olyannyira összenőtt Leiával, hogy bár a Rogue One-ban Ingvild Deila alakította a hercegnőt, még ő is Fisher arcát viselte, hála a digitális trükktechnikának. És ki a harmadik ember, aki Leiát alakította? Nos, egy kisfiú, Aidan Barton, őt láthatjuk Leiaként az Alderaanon a Revenge of the Sith végén. Mert bár a születés jelenetében két remekbeszabott robot alakította az ikreket, a legutolsó jelenetekben mind Luke-ot, mind Leiát egy élő baba játszotta el.

 

Wilhuff Tarkin

A fentiekben látható, hogy nem egy karakternek elég kacifántosan lett több színésze is, de talán egyik sem olyan bizarr, mint Tarkin esete. 1977-ben az A New Hope-ban a figurát Peter Cushing ismertette meg velünk. Mivel azonban a kormányzó az ep4-ben meghalt, sokáig nem láthattuk újra, kis híján teljesen kimaradt az ep1-2-3-ból is. Kis híján, hiszen a Revenge of the Sith legvégén cameózik. Igaz, messze van és csak az tudhatja, hogy az Tarkin, aki jobban utána néz.

Ekkor a nagy moffot (vagyis ekkor még csak admirálist) Wayne Pygram alakítja hagyományos, bár elég csúf maszkban. Aztán tíz évvel később jött a Rogue One:A Star Wars Story, amiben Tarkin szerepeltetése elengedhetetlenné vált. Igen ám, de Peter Cushing 1994-ben meghalt, a maszk nem az igazi, az meg furcsa lett volna, ha az ep4 közvetlen előzményében egy teljesen más színész alakítja a kormányzót.

Éppen ezért az ILM bevetette minden technikai mágiáját, és Guy Henry arcára rávarázsolták Tarkin digitális maszkját. Én személy szerint ugyanis úgy vélem, hogy nem Cushingot támasztották fel digitálisan, csak Henry kapott Tarkin-maszkot, ugyanúgy, mint anno Pygram – csak mivel fejlődött a technológia, Henry maszkja sokkal jobb.

 

Wedge Antilles

Wedge a legjellegzetesebb esete annak, hogy a Star Warsban még az is megeshet, ha egy karaktert egy filmben játszanak többen. Nem ő az egyetlen, de nála a legfeltűnőbb. Az A New Hope-ban ugyanis mindjárt hárman formálták meg.

Az eligazításon még Colin Higgins játssza, akit egy ideig Fake-Wedge-ként is jegyeztek. Higgins borzalmasan izgult a forgatáson és képtelen volt a filmben hallható mondatnál hosszabb dialógus elmondására (eredetileg Wedge beszólt volna Luke-nak, hogy a buckapatkányok nem kőnek vissza). Lucas végül annyira megelégelte a dolgot, hogy kipenderítette Higginst, így a yavini csatában Wedge-et már Ewan McGregor nagybátyja, Denis Lawson alakította – akárcsak a The Empire Strikes Backben és a Return of the Jedi-ban.

lv2kjbi.jpg

Szóval Wedge legalább részben ugyanazt az arcát mutatja nekünk három filmen át, de ha füleltek, észrevehetitek, hogy a hangja végig más az ep4-ben, mint az ep5-6-ban. Ez azért van, mert az A New Hope-ban Wedge-et David Ankrum szólaltatta meg. Ugyanis Higgins és Lawson hangja annyira eltért egymástól, hogy Lucas jobbnak látta egy harmadik emberrel szinkronizálni mindkét színészt. Így legalább Wedge-dzsel kapcsolatban teljes lehet a kép- és hangzavar.

f74EYtG.jpg

Két érdekesség még. Az első, hogy Abramsék szerették volna az Ellenállás kötelékében tudni az öreg Wedge-et, de Lawson rettenetesen utálja a Star Wars filmeket, ezért nem vállalta el a szerepet. A második, hogy Ankrum hallható a Rogue One-ban akkor, amikor a pilóták készülnek a Scarifra – de nem Wedge beszél.

 

Raymus Antilles

Antillesnek születni sem egyszerű. Három embert ismerünk ezen a néven – és egyikük sem rokona a másiknak –, ebből kettőt hárman formáltak meg. Az egyik ugye a fent már kitárgyalt Wedge, a másik pedig a Tantive IV rövid, de számára kegyetlen időre feltűnt kapitánya, Raymus.

Őt először az A New Hope-ban láthattuk Peter Geddis megformálásában, amint a légszomja ellenére tagadja, hogy bármilyen tervrajzokat is elloptak volna, holott a Rogue One-ban épp ő adja át az adatlemezt Leiának. Igaz, akkor éppen Tim Beckmann alakította. Raymus emellett egy nyúlfarknyi pillanatra feltűnt a Revenge of the Sith-ben is, ekkor még a Tantive III kapitányaként és Rohan Nichol bújt bele a szerepbe.

 

Saesee Tiin

A Star Wars trilógiáiban az is megesik, hogy valakit minden részben más játszik. Ilyen Saesee Tiin, a Jedi Tanács egyik kitartó tagja, akit Khan Bonfils alakított a The Phantom Menace-ben, Jesse Jensen formált meg az Attack of the Clonesban és Kenji Oates játszotta a Revenge of the Sith-ben.

 

Kit Fisto

A csápos Fisto mester megint egy érdekes figura, mert őt hárman játszottak két filmben. Az Attack of the Clonesban ketten is alakítják, Zac Jensent láthatjuk a geonosisi arénában, míg Daniel Zizmor a csatatéren formálja meg Fistót. Hogy miért? Talán arról lehet szó, mint annyi más esetben: később forgattak még néhány jelenetet, aminél az eredeti színész nem ért rá. Minden esetre a Revenge of the Sith-re a helyzet egyszerűbb lett, abban végig Hayden Christensen kaszkadőre, Ben Cooke játssza kedvenc nautoli Jedi mesterünket.

 

Bib Fortuna

Szintén három ember formálta meg Bib Fortunát, Jabba udvaroncát. A Return of the Jedi-ban Michael Carter alakította, míg a hangját Erik Bauersfeld adta. A The Phantom Menace-nél viszont – mily meglepő – már kacifántosabb a helyzet.

Eredetileg ugyanis Bib a Ryloth egyik képviselőjeként tűnt volna fel a Szenátusban Orn Free Taa mellett, és a szerepre le is szerződtették Alan Ruscoe-ót, ám végül őt kivágták a filmből (a jelenetet viszont leforgatták, lásd a lenti képet). Szóval Bib kikerült a Szenátusból, és átruccant Tatooine-ra oda, ahová való: Jabba mellé. Ekkor viszont már a Grievous és a harci droidok hangját adó Matthew Wood alakította.

szy8pTk.jpg

Amúgy érdekes lett volna, ha Bib ottmarad Free Taa mellett, mert akkor simán felmerült volna, hogy Jabbának a Szenátusban is komoly befolyása van, ami újabb sötét folt lett volna a Köztársaság amúgy sem tiszta renoméján.

 

Orn Free Taa

Ha már szóba került a Ryloth képviselője, a szokatlan testsúllyal és négy lekkuval bíró Orn Free Taa, nos, őt sem egy ember formálta meg, bár a termete alapján ez talán nem meglepő. Ám nem úgy lett három színész is a megtestesítője, mint Jabbának, nem benne bújtak el.

Őt a The Phantom Menace-ben Jerome Blake keltette életre, míg a szerepet az Attack of the Clonesban és a Revenge of the Sith-ben Matt Rowan vállalta magára. Az utóbbi epizódban Taa végre meg is szólalt, ekkor a már említett Matthew Woodot halljuk, amint azt mondja: „watch it”.

Free Taa-ról is hadd osszak meg egy, a témához annyira nem kapcsolódó érdekességet. A TPM-ben Lucas sokat variált a tanácsadóival. Ahogy fent már bemutattam, eredetileg Bib Fortuna, egy piros twi’lek nő (Trisha Biggar játszotta) és egy TC-14-re emlékeztető protokoll droid volt vele. A moziban viszont már két emberi tanácsadóval láthattuk (az ILM akkori elnöke, Chrissie England és a Lucas Digital akkori elnöke, Jim Morris megformálásában), míg a DVD-re visszakerült a piros twi’lek, és mellé került egy kék is, akit az Aayla Securát életre keltő Amy Allen alakított.

WWrHIAL.jpg

DipkF1w.jpg

 

Luke Skywalker

A nagy Luke Skywalker is megért már egy színészcserét, bár érthető okokból. Valljuk be, Mark Hamill 54 évesen baromi nehezen játszotta volna el a Revenge of the Sith-ben az újszülött Luke-ot, és ezen semmiféle CGI nem tudott volna változtatni. Szóval a kis Luke-ot szintén a film vágójának, Roger Bartonnak a fia, Aidan Barton játszotta.

Persze valószínűleg nekünk már örökre Hamill marad Luke Skywalker, aki az A New Hope-tól a The Last Jedi-ig formálta meg a karaktert, és feltehetően visszatér az ep9-ben is, mint szellem. És nála valószínűleg a színészcserétől sem kell tartani, hiszen Luke előéletéből túl sok mindent nem lehet elmesélni, az eredet sztorija meg a világ első Star Wars filmje.

 

Han Solo

Ezt nem igazán kell ragozni, hiszen ő az egyik apropója az egész irománynak. Bár Harrison Ford az A New Hope-tól a The Force Awakens-ig formálta meg a corelliai csibészt, Ford immár 75 éves, így nem igazán alakíthatná a huszonéves Hant. Persze manapság már se a kor, se a halál nem ellenfele a filmtrükköknek, ahogy azt a Rogue One-ban láthattuk, ugyanakkor meglehetősen költséges lenne Fordot egy több mint kétórás filmre visszafiatalítani úgy, hogy a trükk konstans magas minőséget prezentáljon.

Szóval sokkal egyszerűbb, olcsóbb és kevesebb munkát igénylő megoldás, ha új színészt választanak. Persze Alden Ehrenreich (egészségedre!) feladata, így sem egyszerű, hiszen egy ikonikus karaktert kell eljátszania, de talán nem lesz vele gond. Én a trailer után bizakodó vagyok.

 

Lando Calrissian

Landót sem kell ragozni, hiszen ő a másik oka a cikknek. Billy Dee Williams a The Empire Strikes Backben és a Return of the Jedi-ban keltette életre Han simlis barátját, de az öreg Williams a filmekben már nem tért vissza a szerepbe – ugyanakkor a Rebelsben mindkét alkalommal ő szólaltatta meg Landót. A 9. részben persze még feltűnhet, de az a helyzet, hogy a 80 éves színész valószínűleg már nem bírna egy cameo szerepnél többet. Ha megnézitek, 2014 óta nem is nagyon szerepelt már, inkább csak a hangját kölcsönzi figuráknak, legtöbbször Landónak.

Helyét az ifjú Donald Glover veszi át a Solo: A Star Wars story-ban, és azt kell mondjam, eddig ő a legjobb választás, a trailer alapján Landót mintha rá öntötték volna. Megkockáztatom, hogy nagyobbat fog alakítani, mint Williams.

 

Obi-Wan Kenobi (Ben Kenobi)

A Star Wars történelmében nem Han és Lando az első főbb szereplő, akit lecseréltek fiatalabb színészre. Ez a megtiszteltetés Obi-Wan „Ben” Kenobinak jutott, akit az A New Hope-ban, a The Empire Strikes Backben és a Return of the Jediban a színészikon Sir Alec Guinness formált meg nagyszerűen, ám hajlott kora (1999-ben, az ep1 premierjekor 85 éves volt) értelemszerűen nem játszhatta el a The Phantom Menace-ben a húszas éveit taposó ifjú Jedi tanítványt. És a ’90-es években bizony még nagyon messze volt a trükktechnika attól, hogy embereket visszafiatalítsanak.

A fiatal Obi-Want így egy másik tehetség, Ewan McGregor játszotta el az ep1-ben, valamint annak két folytatásában, sőt még egy fél mondat erejéig a The Force Awakensbe is beugrott (amiben mellesleg Guinness hangját is hallhatjuk, miután módosítottak néhány archív felvételt). McGregor olyan jól alakította Obi-Want, hogy talán még a legfanatikusabb prequel heaterek is epekedve várnak egy vele készült Kenobi-filmet.

 

Darth Maul

Hihetetlen, de igaz: Darth Maul nem szerepel sokat az ep1-ben, és még kevesebbet beszél. Ennek ellenére ketten alakították. Ray Park játszotta el, és Peter Serafinowicz mondta fel azt a hihetetlen mennyiségű szöveget, ami talán egy zsebkendőt már megtöltene. Legalábbis az egyik oldalát.

 

Dooku (Darth Tyranus)

Ha Sith vagy, egy biztos: egynél több ember fog alakítani. Darth Tyranus sem kivétel ez alól. Dookuról mindenkinek Sir Christopher Lee ugrik be, az fix, hiszen az úr még a The Clone Wars mozifilmben is eljátszotta a figurát, ugyanakkor akárcsak Vadert az ep5-6-ba, úgy a grófot is másvalaki játszotta a vívójelenetekben.

Lee ugyanis kora miatt (az ep2 idején 80, az ep3 idején 83 éves volt) nem bírta a fizikailag sokat kívánó jeleneteket, így Dooku szerepét ekkor Kyle Rowling vette át, és neki köszönhetjük a Sith jellegzetes vívóstílusát. Az arcét viszont digitálisan kicserélték Lee arcára.

Rowlingról amúgy érdemes tudni, hogy ő játszotta a geonosisi arénában Joclad Danva Jedi lovagot, valamint Samuel L. Jackson kaszkadőre volt a párbaj-jelenetekben az ep2-3-ban, illetve ő segítette Ewan McGregor játékát a Greivousszal történő párbajok felvételeinél.

 

Mon Mothma

Mon Mothma az az ember, akiről az átlag néző valószínűleg még ma sem nagyon tudja, ki a fene. A Return of the Jedi-ban csak úgy megjelent, eligazított mindenkit, gondolhattuk: hát biztos ő a lázadók vezére. De se az előtt, se azután nem láttuk többé. Ekkor amúgy Caroline Blakiston alakította.

Aztán jöttek az előzmények, idővel a háromból négy is lett, meg még két sorozat is, és mindenki, akit érdekelt ez a nő és nem olvasott könyveket, reménykedhetett, hogy kiderül: honnan jött, miért ő a Lázadók Szövetségének vezére. Nos, Genevieve O'Reilly-t le is szerződtették Mon Mothma szenátor szerepére, több jelenetet is rögzítettek vele a Revenge of the Sith-hez. Ezek közös jellemzője, hogy megtekinthetőek a DVD és BD lemezeken, mindegyik a lázadás tervezgetéséről szól, és mindet kivágták (ennek ellenére az egyik jelenet kánon). Mothmát mindössze két snittben látni az ep3-ban, először, amikor bedokkol a Palpatine-t, Obi-Want és Anakint meghozó légibusz a szenátusi épületben, de akkor épp csak egy folt. Másodszor a lenti képen, nagyjából középtájt nekünk háttal a fehér ruhás nő, de ez a legjobb pillanata.

byb4ILV.jpg

Fogalmam sincs, mit érezhet egy színész, amikor szembesül azzal, hogy teljesen kinyesték egy filmből, de hála a Disney-LucasFilm párosnak, O'Reilly kapott egy második esélyt, és a Rogue One-ban újra megformálhatta Mothmát – az más kérdés, hogy így még nagyobb szívfájdalom számomra, hogy a politikai rész kimaradt az ep3-ból, de ezen már senki sem változtathat. Sőt O'Reilly még a Rebelsben is magára vállalta a szerepet, úgyhogy most már biztosan jegyzi a Star Wars történelemkönyve.

 

Jan Dodonna

A Rogue One az A New Hope több prominens karakterét is visszahozta, így Tarkinon és Vaderen túl a Lázadók Szövetségének egyik vezetője, Jan Dodonna is újra megjelent. Az A New Hope-ban ő igazította el a pilótákat valamint kommandírozta őket a csata idején, ekkor Alex McCrindle alakításában. A Rogue One-ban Ian McElhinney bújt a karakter bőrébe, bár szerepe neki sem akadt több, tulajdonképpen a nagygyűlésen van egy mondata, aztán néha láthatjuk még a háttérben lébecolni.

 

Mass Amedda

No, Mass Amedda is egy különleges figura színészek terén, mert ketten formálták meg három filmben, de a harmadikban meg is osztozott a két színész a szerepen. A The Phantom Menace-ben Jerome Blake vállalta a szerepet, kiabál is, hogy „order!”. Aztán az Attack of the Clonesban már több szerepe van, ekkor már Palpatine kancellár mellett feszít és David Bowers alakítja. Jól rá is szedi szegény Jar Jart.

o3Ixj4b.jpg

És aztán jött a Revenge of the Sith, amiben hol Blake, hol Bowers alakítja Ameddát. És hogy mikor melyiküket láthatjuk? Nos, Blake videotelefonál rá Bailre a Tantive III-on és ő áll Palpatine mellett a szenátusi csarnok alatti irodában, míg minden más jelenetben Bowers látható. Elsőre talán nem feltűnő, de ha megnézitek, Bowers Ameddája az ep3-ban úgy néz ki, mint aki nagyon régóta nem aludt. Ami az adott események függvényében azért nem elképzelhetetlen.

qP22NEs.jpg

 

Plo Koon

Valószínűleg a filmtörténelem egyik legérdektelenebb dolga az, hogy ki van Plo Koon maszkja alatt. Akár egy próbababa is lehetne. Ennek ellenére őt is ketten formálták meg. Az ep1-ben a Rune Haakót is alakító Alan Ruscoe, míg a másik két részben Matt Sloan bújt a maszkos maszk alá.

 

Lott Dodd

Lott Dodd is azon figurák közé tartozik, akire az átlagnéző a jelenete után már nem is emlékszik, mert szerepel kábé egy percet, és mond két mondatot. Mi persze rajongók vagyunk, kapásból tudjuk, hogy Lott Dodd az Jabba házimajma… Vagy az Dofine? Na mindegy…

Oké, vicc volt, Dodd a Kereskedelmi Szövetség képviselője az ep1-ben, és bár a szerepe nyúlfarknyi, őt is ketten keltik életre. Silas Carson (aki amúgy Gunray-t és Ki-Adi-Mundit is megformálta) bújt a neimoidiai maszk alá, míg a hangját Toby Longworth adta. Carsonnak sok lett volna egy filmben egy harmadik szereplőt is megszólaltatni? Ki tudja.

 

Greedo

Szinte hihetetlen, hogy ennyi féle ok után van még olyan figura, akit többen játszottak és tud újat mutatni. Volt itt már mindenféle, de olyan még nem, aki mindössze egy jelenetben van benne, de még abban az egyben is ketten alakították. Na, Greedo ilyen.

Hősünket ugyanis akkor, amikor Han és Greedo egyszerre látszódik a képen, Paul Blake alakítja, ám amikor csak őt látjuk szemből, amint csicsereg, akkor meg egy nő bújt bele a rovarjelmezbe, név szerint Maria De Aragon. Ennek oka az, hogy két különböző időpontban rögzítették a távoli felvételeket és a közelieket.

Érdekesség ezzel kapcsolatban, hogy Greedo jelmeze is megváltozott közben. A legjobban az ujjain tetten érhető ez: azokban a jelenetekben, amiken Han és Greedo egyszerre szerepelnek, a rodiainak hosszú, szívókorongban végződő ujjai vannak. A közeli felvételeken viszont már csak mintha egy sima kesztyűt hordana. A másik jelentős változás – bár ez a filmen már nem látható, csak a forgatási fotókon –, hogy a távolikon Greedo egy zsebekkel teli mellényt visel, a közelin pedig egy sima mellényt.

És még egy apróság Greedóval kapcsolatban: szerepelt volna a The Phantom Menace-ben is, amiben csalással vádolta Anakint, mire az ifjú Darth Vader jól megveri. A jelenetet le is forgatták, de végül kivágták, a DVD-n és a BD-n viszont megnézhető. Hogy ki játszotta akkor kedvenc rodiainkat, azt sajnos nem tudtam kideríteni, viszont a kora miatt az EU egy ideig úgy jegyezte, hogy az nem is a Cantinában lemészárolt fejvadász, hanem az apja, Öreg Greedo.

i0pEqkI.png

 

Chewbacca

Chewbacca nem éppen az a fajta figura a Star Warsban, akiről egy színészváltás esetén órákat kéne beszélni, hogy hogyan kell alakítani, vagy észrevehetetlen finomságokat tartalmazna a színészi játék. A legnagyobb dolog, amit láthatunk, hogy lengeti a karját. Szóval technikailag akárki játszhatná, aki alkatilag közel áll eredeti megformálójához, Peter Mayhew-hez, ugyanakkor Lucas és még Abrams is kitartott az óriás mellett, így Mayhew az A New Hope-tól a The Force Awakensig formálta meg a figurát.

Ugyanakkor Mayhew egészségi állapota – részben óriási termete miatt – megromlott, a TFA forgatása előtt térdműtéten esett át, de már jóval azelőtt is csak bottal tudott járni. Így az ep7-ben már megosztotta a szerepet Joonas Suotamóval, aki a The Last Jedi-ban már teljesen átvette Chewbaccát, és a Solóban is őt fogjuk látni wookiee-ként.

 

Owen Lars

Owen bácsi eddig három Star Wars filmben szerepelt, ám ebből kettő az előzmények közé tartozik, így Phil Brown értelemszerűen már nem játszhatta el az ep4-ben megismert farmert, így az ep2-3-ra Joel Edgerton ugrott be.

 

Beru Whitesun Lars

Owen bácsi neje, Beru néni is két színésszel bír: az A New Hope-ban Bonnie Piesse alakította, míg az ep2-3-ban Shelagh Fraser.

 

Cordé

Mennyit szerepel Cordé az Attack of the Clonesban? Egy percet sem? Ennek ellenére ketten formálták meg (a kaszkadőrrel együtt hárman). Mivel Lucas mindenkivel el akarta hitetni, hogy Padmé hal meg a film elején, ezért a hajón és a rámpán Natalie Portman alakítja az udvarhölgyet, és csak a már sérült, haldokló Cordét játssza Veronica Segura.

Hogy Lucas miért gondolta ezt így jónak, az jó kérdés, hiszen akkoriban mindenki tudta, hogy Padmé lesz Luke és Leia anyja, ráadásul a trailerekből elég jól tudtuk, hogy Padmé nem hal meg a film nyitányában. Talán tudna erről nyilatkozni az, aki már a trailerek és a későbbi filmek ismerete nélkül, életében először időrendi sorrendben látja a filmeket, annak talán az ep2 nyitánya okoz egy pár másodperces meglepetést.

 

Dr. Cornelius Evazan

Ha 2016 előtt valaki azt mondja, hogy látjuk mi még kötekedni a 12 naprendszerben halálraítélt, Alfie Curtis által alakított Evazan dokit, hát tuti egy barátságos, de kétkedő mosoly keretében nézem komplett idiótának. Aztán nem majdnem belekötött Jynbe Jedha utcáin? Igaz, ekkor már Michael Smiley játszotta a szerepet.

(Csak zárójelben jegyzem meg, hogy szerintem Evazan dumája sokkal jobban hangzik magyarul, mert az angolban nincs benne a „távollétemben” rész. Így Evazan olyan figura, aki keménylegénynek akar látszani, de közben hülyeségeket hord össze, amitől inkább nevetségessé válik.)

 

Ponda Baba

Ponta Baba rút alak, akárcsak ivócimborája, Evazan, ugyanakkor komájával ellentétben ő józanul normálisabbnak tűnik (vagy Evazan mindig részeg, a fene tudja). Mert míg az A New Hope-ban ő az, aki elsőként beleköt Luke-ban – ekkor még Tommy Ilsley alakítja –, addig a Rogue One-ban Ponda fogja vissza Evazant a korai elhalálozástól. Hogy ki játssza az RO-ban a korántsem babaarcú Babát, azt nem sikerült kiderítenem, szegényt még a szereplők listájára sem írták fel.

 

Rey

Nem újdonság, hogy valakit másvalaki játszik fiatalabbként, mint öregként, de az SW-ben erre legtöbbször két, egymáshoz képest általában tíz éves különbséggel készült filmben történik meg. A Daisy Ridley által megformált Rey nem ilyen, hiszen őt az ep7-ben láthattuk gyerekként is egy flashbackben. Ekkor Cailey Fleming játszotta.

 

Jyn Erso

Jyn Reyhez hasonlóan egy filmben több különböző korban láthatjuk, mindjárt háromban. A huszonéves Jynt Felicity Jones alakította, a film elején a nyolc év körüli Jynt Beau Gadsdon, míg a flaschbackben a négy éves forma hősnőt Dolly Gadsdon formálta meg.

 

Gial Ackbar

Ackbar admirális sem úszta meg egy színésszel, sőt már a Return of the Jedi idején ketten formálták meg. A maszkba Timothy M. Rose bújt, míg a hangját Erik Bauersfeld adta. Ackbar esetében viszont az az érdekes, hogy ő az egyetlen olyan, több ember által alakított szereplő, akinek mindkét megformálója visszatért a szerephez egyazon időben: a The Force Awakensben újra Rose volt a maszkban és Bauersfeld adta a hangját a jó admirálisnak, sőt tim Rose az ep8-ra is visszatért. Ugyanakkor a The Last Jedi-ban már a TCW-ben főleg Yodát és Yularent szinkronizáló Tom Kane szólaltatta meg a mon calamari admirálist, mert Bauersfeld 2016-ban elhunyt.

 

Raddus

Az öreg Raddus is olyan, aki nem érte be egy színésszel. Míg a jelmezben Paul Kasey bújt, addig a hangját Stephen Stanton adta, akit sokféleképpen hallhattunk a The Clone Warsban és a Rebelsben is, egyebek mellett ő szólaltatta meg a két sorozatban Tarkint.

 

Nien Nunb

Lando másodpilótája és az Ellenállás veterán vadászpilótája sem mondhatja el, hogy nincs benne semmi érdekes. Már az ep6-ban hárman formálták meg. A Millennium Falconon egy bábot láthatunk, amit Mike Quinn mozgatott, míg a Home One-on az eligazítás alatt Richard Bonehill bújt a Nunb-jelmezbe. A hangját viszont egy kenyai tanuló, Kipsang Rotich adta, aki kikuyuúl beszélt.

A három színészből kettő, Quinn és Rotich a The Force Awakensre is visszatért. Ezúttal viszont Rotich haya nyelven beszél, hogy a hazájában – ahol ez idő tájt már filmsztárnak számított – értsék, mit magyaráz Nunb.

Quinn harmadszorra is eljátszotta a karaktert a The Last Jedi-ban, ahol az előző részhez hasonlóan nem bábot kellett mozgatnia, hanem ő bújt bele a jelmezbe végig.

 

Mace Windu

A méltán közkedvelt és imádott Mace Windu sem bírta ki, hogy egy ember játssza el. Igen, bár a The Phantom Menace-től a Revenge of the Sith-ig (és még a TCW mozifilmben is) Samuel L. Jackson játszotta, az ep1-ben egy jelent erejéig a Jar Jar Binkset alakító Achmed Best látható a Jedik köntösében. Ugyanis Jackson nem ért rá, amikor rögzítették azt a jelenetet, amiben a theedi főtéren Palpatine után a Jedi Tanács tagjai is felsorakoznak. Úgyhogy a szerepbe Best ugrott be. A VHS-en még annyira nem volt feltűnő, de a DVD-n és különösen a Blu-rayen már nagyon jól látható (a kép jobb oldalán), hogy Windu kicsit megváltozott. Bár persze nem csoda, össze volt zárva egy csomó randa lénnyel, az egyetlen emberi társasága meg egy Sith Nagyúr volt.

AJDkuFg.jpg

 

Jabba, a hutt

A legvégére hagytam Jabbát, hiszen ő egy meglehetősen speciális eset, mivel tulajdonképpen a Return of the Jedi-ban bábként jelent meg, akit három ember mozgatott: Toby Philpott, David Barclay és Mike Edmonds. A hangját az ep6-ban Larry Ward adta.

Ugyanakkor Jabba ugye eredendően már az A New Hope mozis változatában feltűnt volna. A felvételeket Declan Mulhollanddal készítették el, akit az utómunkálatok során akartak kicserélni az akkor még szőrős idegen lényre, ám a technika ezt csak húsz évvel később, az 1997-es SE változatban tette lehetővé. A végeredmény itt egy eléggé gáz CGI Jabba volt, amit azóta lecseréltek egy sokkal jobbra. Mulhollandból úgyszólván semmi sem maradt, még Jabba hangját is más adta. Hogy ki, azt nem tudni, sajnos még a BD változaton sem jegyzik a nevét.

Jabba aztán megjelent a The Phantom Menace-ben is a maga, mint a Boonta Esti Nagyverseny díszvendége, de a készítők viccesen azt írták ki a szereplőlistára, hogy Jabba önmagát alakította. Szóval jó kérdés, ki alakította, ha csak nem digitálisan hozták létre a hangját is.

 

És ennyi, vagy hitem szerint ennyi. Próbáltam a maximalizmusra törekedni, de kilenc (hamarosan tíz) film ezernyi karaktert tartalmaz, és mint látható, olykor még a szereplőlistán sem jegyzik, éppen ki alakította. Olykor csak évekkel később derül ki, hogy a szereplő bőrébe más is belebújt ilyen-olyan formában, és még az sem lehetetlen, hogy maguk az alkotók tagadnak le ilyesmit, ahogy az történt Vader esetében, ahol tulajdonképpen csak évekkel később – Mark Hamill közbenjárásának hála – ismerték el hivatalosan, hogy a Sith-et a vívójelenetekben más alakította.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.