Ugrás a kommentre

Vélemények a Legends művekről


reaper

Figyelemmel követed az EU-t?  

69 felhasználó szavazott

  1. 1. Figyelemmel követed az EU-t?

    • igen
      43
    • nem
      15


Ajánlott hozzászólás

Annak idején, 3 éve, mikor bevezették a Legendák - Új Kánon rendszert, az egyik Lucasfilmes illetékest (talán a Story Group egyik tagja, erre most nem emlékszem) kérdezték erről az egészről. A beszélgetésben kitértek arra, hogy most mi is a Legendák. Az illető elmondása szerint a Legendákat egyfajta alternatív, mi lett volna ha univerzumnak, illetve idővonalnak kell elképzelni.

 

De! Utánakérdeztem olyan embernél, aki kapcsolatban áll a Disney-Lucasfilm-mel, Star War könyvekkel kapcsolatos szerződésekkel és ügyintézéssel foglalkozik. A Disney a Legendákra szó szerint így hivatkozik az üzleti partnereinél: "Star Wars Legends Universe". Ez egyértelművé teszi számomra, hogy a jogtulajdonos is egy másik Star Wars univerzumként tekint a Legendákra.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Emlékszem anno nagyon kiváncsi voltam hogy a Disney-nek bejön-e az a taktika, hogy egy menő nevet rak a kukázott művekre, ezzel a Legendák elnevezéssel. Érdekes látni, hogy bejött nekik. Csak jó nevet kellett adni a kukának. Hiába a Disney-nél nagyon értik a marketinget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sose értem ezt az általánosítást a legendák minőségével. A legendákban néhány történet jobb mint néhány a kánonban, és ugyanez fordítva is igaz. Ez tény tessék megnézni az értékeléseket, kritikákat.

Azt végképp nem értem hogy ha valakinek mondjuk tetszik Paul S Kemp, James Luceno, vagy John-Jackson Miller kánon könyve azok hogy vehetik semmibe a legendák könyveiket. Mikor csak az a különbség hogy pár évvel hamarabb íródtak. Az iró a stílus mind ugyanaz. És ezt csak a sw írókkal teszik meg. Mikor hallani olyat hogy valaki valamelyik kedvenc írójának a könyvét csak azért nem olvassa el, mert ekkor meg ekkor íródott? Max ha az írónak abban az időszakában rossz kritikájú műveik születtek. De ezeknek az sw íróknak a régi legendák könyveik is ugyanolyan jók mint a kánon könyveik. De ezt nagyon sokan nem is akarják elhinni.ez itt a probléma. Azt gondolják 2015 előtt minden sw regény rossz, 2015 után meg minden sw regény jó. Csak azért mert akkor húzták meg a határvonalat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A szinvonal szerintem ugyanott van mint régen. A Star Wars regényeknek továbbra is egy sajátossága, hogy legjobb esetben is egy közepesen jó ponyva szintjét tudják elérni. Pont azért mert a Star Wars regények nem túl erősek ezért én már inkább csak kánont olvasok. Az legalább passzol a filmekhez és lehet tudni hogy ami ott van azzal nem lesz nagy ellentmondás később. Nekem legalábbis ez ad egy kis pluszt az olvasási élményhez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyrészt, elég sok régi könyvet olvastam anno, szóval nem igazán érzek hiányt. Másrészt ezt meg lehet ám máshogy is közelíteni: lehet olvasok húsz sz*r művet, mire találok egy jót. Harmadrészt, érdekel is engem, ha kihagyok egy jó legendák könyvet? Ha érdekelne, elolvasnám, nem gondolod? ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az legalább passzol a filmekhez és lehet tudni hogy ami ott van azzal nem lesz nagy ellentmondás később. Nekem legalábbis ez ad egy kis pluszt az olvasási élményhez.

 

A hercegnő, a kalandor és a párafarmer ellent mond már az első pár oldalon a Rogue One-nak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Star Wars regényeknek továbbra is egy sajátossága, hogy legjobb esetben is egy közepesen jó ponyva szintjét tudják elérni. Pont azért mert a Star Wars regények nem túl erősek ezért én már inkább csak kánont olvasok.

Más mozgóképes univerzumok (Alien, Star Trek, Warhammer stb.) könyvváltozataihoz képest a SW-regények szerintem magasabb színvonalt képviselnek, és nyilván mivel alapvetően kiegészítő, univerzumbővítő könyvekről van szó, ezért ezekhez érdemes hasonlítani, nem pedig mondjuk a Térség-szériához vagy Asimov műveihez, amelyek könyveken alapuló önálló világok.

 

Ati-val értek egyet, nálam sem az határozza meg egy SW-könyvhöz való hozzáállásomat, hogy canon-e vagy Legends, hiszen ez csak annyit jelent, hogy valamikor 2014-ben húztak egy dátumot, és csak ez döntötte el, hogy melyik mű hova kerül (és erre még kitűnő szemléltető példa is akad, hiszen a Heir to the Jedi annak köszönhetően lett canon, hogy az írója elcsúszott a határidővel, míg az eredetileg egy trilógia másik két darabjának szánt művek átkerültek a Legends-be).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sose értem ezt az általánosítást a legendák minőségével. A legendákban néhány történet jobb mint néhány a kánonban, és ugyanez fordítva is igaz. Ez tény tessék megnézni az értékeléseket, kritikákat.

Azt végképp nem értem hogy ha valakinek mondjuk tetszik Paul S Kemp, James Luceno, vagy John-Jackson Miller kánon könyve azok hogy vehetik semmibe a legendák könyveiket. Mikor csak az a különbség hogy pár évvel hamarabb íródtak. Az iró a stílus mind ugyanaz. És ezt csak a sw írókkal teszik meg. Mikor hallani olyat hogy valaki valamelyik kedvenc írójának a könyvét csak azért nem olvassa el, mert ekkor meg ekkor íródott? Max ha az írónak abban az időszakában rossz kritikájú műveik születtek. De ezeknek az sw íróknak a régi legendák könyveik is ugyanolyan jók mint a kánon könyveik. De ezt nagyon sokan nem is akarják elhinni.ez itt a probléma. Azt gondolják 2015 előtt minden sw regény rossz, 2015 után meg minden sw regény jó. Csak azért mert akkor húzták meg a határvonalat.

 

Szerintem is így van. Mindkét vonalon találunk kiváló, jó, közepes és gyenge műveket is.

Az írókkal kapcsolatos nézőponttal is egyetértek. Ha valakinek tetszett egy adott szerzőtől egy kánon mű, akkor próbát tehet korábbi könyveivel is, még az is lehet, hogy egy sokkal nagyobb élményben lesz része. Azt meg kifejezetten nevetséges és ostoba álláspontnak tartom, ha valaki csak és kizárólag azért olvas el egy kánon regényt, mert az kánon, de egyébként semmilyen más indoka nincs. (Sőt, ha Legendák lenne, akkor kézbe se venné.) Mindenkinél elsősorban a tetszik-nem tetszik, vagy az érdekel- nem érdekel érzés kéne, hogy domináljon a választásnál, nem pedig a kánon státusz.

 

Más mozgóképes univerzumok (Alien, Star Trek, Warhammer stb.) könyvváltozataihoz képest a SW-regények szerintem magasabb színvonalt képviselnek, és nyilván mivel alapvetően kiegészítő, univerzumbővítő könyvekről van szó, ezért ezekhez érdemes hasonlítani, nem pedig mondjuk a Térség-szériához vagy Asimov műveihez, amelyek könyveken alapuló önálló világok.

 

Ati-val értek egyet, nálam sem az határozza meg egy SW-könyvhöz való hozzáállásomat, hogy canon-e vagy Legends, hiszen ez csak annyit jelent, hogy valamikor 2014-ben húztak egy dátumot, és csak ez döntötte el, hogy melyik mű hova kerül (és erre még kitűnő szemléltető példa is akad, hiszen a Heir to the Jedi annak köszönhetően lett canon, hogy az írója elcsúszott a határidővel, míg az eredetileg egy trilógia másik két darabjának szánt művek átkerültek a Legends-be).

 

A Warhammer nem igazán mozgóképes univerzum. Igaz vannak videojátékok és egy animációs rajzfilm is, de ott az úgynevezett mainstream univerzumépítő művek a regények és antológiák. Egyébként sokan vallják azt, hogy sok Warhammer regény eléri minőségben a legjobb Star Wars könyvek színvonalát. Egyszer egy olyan videót is láttam, ami azt bizonygatta, miért jobb a Warhammer, mint a Star Wars.

 

Nagyon helyes hozzáállás. Egyébként a Tarkin is a régi rendszerhez készült volna eredetileg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De itt nem feltétlenül a minőségről van szó, hanem, hogy az adott történet beleilleszkedik-e - hivatalosan - az általam szeretett és ismert galaxis történetébe, vagy sem. Ha elolvasok egy kánon könyvet az EpVI és EpVI között, ott van bennem a tudat, hogy a filmbeli szereplők cselekedeteire, motivációira az a könyv hathat. Nem mondom, hogy hat is, de megvan legalább az esélye, hogy a könyvben bemutatott történet formáló erő a filmes világban. A legendáknál ez nincs így és nem is lehet így, hiszen bármit írnak oda, az már zárójeles, és épp ezért hívom én is alternatív idővonalnak, mert egy nem hivatalos, alternatív idővonalon így történtek az események, ám ez semmit sem jelent a kanonizált, hivatalos idővonal történéseire vonatkozóan. A megírt történetet egyetlen egy jövőbeli könyv egyetlen egy apró kiszólása zárójelezheti, egész egyszerűen, mert a sztori nem része a hivatalos történéseknek. És ha már olvasok egy könyvet, azaz rászánom az időt, akkor inkább egy olyan sztorit olvasok el, ami része az SW galaxis hivatalos történelmének, legyen az bármilyen minőségű, mint egy olyat, amelyik nem része annak.

 

Írom ezt úgy, hogy régen én is sok SW könyvet olvastam a ma már legendáknak megbélyegzett művekből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Legendák sztorikat is annak idején úgy írták meg, hogy illeszkedjen lehetőleg a filmekhez. Az, hogy most átpakolták őket egy másik univerzumba, sarokba, vagy pályára, vagy hívjuk, ahogy akarjuk egy felülről meghozott döntés volt.

Ha más szemszögből nézzük: mindkét vonalon vannak történetek, melyek kiegészítések és nem hatnak jelentősen a filmek eseményeire.

Szerkesztve: - Darth Revan9
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Legendák sztorikat is annak idején úgy írták meg, hogy illeszkedjen lehetőleg a filmekhez.

Valóban? A régi rendszer akkor miért volt tele önellentmondással? Ezért is kellett lehúzni a WC-n.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban? A régi rendszer akkor miért volt tele önellentmondással?

Azért, mert a filmeket még figyelembe vették (ahol tudták), de egymás műveit már nem feltétlenül (bár voltak olyan írók, akik erre is alaposan odafigyeltek). A halálcsillag terveinek ellopását is legalább 6 féleképpen mutatták be. Ezért jó, hogy van mostmár egy Story Group, így előre lehet gondolkozni, és nem tűzoltás lesz a vége, mint anno volt (nem is irigylem Chee-t, hogy olykor milyen erőltetett magyarázatok kellettek, hogy összeillessze utólag a történeteket).

 

Kukázni azért "kellett", hogy a korábbi művek ne interferáljanak az új filmekkel, és nem mellesleg azért, hogy újra fel lehessen tölteni a filmek közötti időszakokat, ami mint tudjuk nem kis bevételt jelent ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lucas hibája, az ő makacssága, önfejűsége és hibás üzletpolitikája vezetett el az ellentmondásokhoz. Ha annak idején Lucas is már úgy gondolkodott volna, mint most a Disney, akkor az egész Legendák - új kánon rendszer bevezetésére nem is került volna sor.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyes történetek "kukába hajításáért" fáj a szívem, de összességében a teljes Legends-ért már nem annyira. Tiszta lapot kellett kezdeni, és egyelőre a Story Group kitűnően helyt áll, még ha nem lényeges dolgokban nyilván ezután is lesznek kisebb ellentmondások.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...
4 perccel korábban, Zééé írta:

Miért ne? :D

 

Amúgy ha a genderidióták egyszer átveszik a Disney felett is a hatalmat, a legkevesebb ami miatt aggódhatsz, az Luke és Mara kapcsolata lesz! :D

Sokkal jobban aggódom Luke és Mara kapcsolata miatt, mint a "genderidióták" miatt. Utóbbiak ugyanis hidegen hagynak, de mielőtt belemennél ebbe, figyelmeztetlek: ne tedd! :nana: Nem erre a fórumra tartozik ez a téma és pláne nem ebbe a topikba.

Luke és Mara kapcsolata meg nekem egyszerűen nem tetszett. Annyi érzelem volt benne, mint egy lyukas zokniban. Szerelem az köztük nem sok volt, de még annyi sem, és nagyjából "miért ne?" alapon házasodtak össze. Meg nem tudnám mondani, hogy ezek miért lettek összeboronálva. Luke-ot még csak-csak megértem, Mara dögös. De ezen kívül? Ilyet még egyszer ne! Ha Marát behozzák, legyen Inkvizítor vagy valami más, bánom is én, de ezt a vonalat inkább Zahn ne erőltesse, mert nem megy neki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke és Mara kapcsolatát a gyűlölöm - szeretem kettőse határozta meg. Szerintem pont az volt a lényeg benne, hogy amikor Mara átállt a jó oldalra, mindaz a gyűlölet, amit korábban Luke iránt érzett, átkonvertálódott szeretetté. Nem is a lángoló szerelem a lényeges, hanem az a tény, hogy az erőben történő pálfordulás a negatív energiát képes volt visszaalakítani és valami nagyszerűvé formálni. Amilyen mélységgel gyűlölte, olyan magasságokig jutott el később a szeretetben és ez a motívum nekem nagyon tetszik, mert szépen példázza az erő működését.  Mara és Luke szerelme az erő működésének az egyik legtökéletesebb példázata. Nincs közöttük szerelem, hanem amikor Mara átállt, a korábbi gyűlölet szépen átkonvertálódott Luke iránt érzett határtalan szeretetté. Az ő kapcsolatuk metafizikai síkon mozog, így nincs szükség lángolásra. 

 

Hasonló motívum jelenik meg Anakin jellemében is. Amilyen a szeretete magassága, olyan a gyűlölete mélysége. Amit fent, az lent.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Dzséjt írta:

Nekem ez sajnos nagyon nem jött át a könyvekből. :(

Mögé látom! :D

 

De azért benne van, mert Mara ledolgozza a gyűlöletét és a Luke klónon átviszi riverzbe a folyamatot. Ez a tükör példája, amit Timothy Zhan nagyszerűen alkalmazott. Hogy érhetőbb legyek, amit Mara Luke 2.0 iránt érez, később azt érzi Luke iránt, csak már pozitív értelemben. És ehhez Zhan a tükör módszert alkalmazta. Luke 2.0-é Mara gyűlölete, Luké pedig Mara szeretetet. Azért ez egy szuper írói megoldás....szerintem. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a gonosz klón ötlet alapjáraton nagyon messze van a szuper fogalmától. ;) Szeretem Zahn könyveit, a kedvenceim közé tartoznak, de a Luke klón számomra a legrosszabb dolog, amit kitalálhatott. Amilyen nagyszerű Thrawn, olyan béna a Luke klón.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Ha Marát behozzák, legyen Inkvizítor vagy valami más, bánom is én, de ezt a vonalat inkább Zahn ne erőltesse, mert nem megy neki.

Hátha azóta fejlődött, vagy valami hasonló, és mégis menne neki. Nem hiszem, hogy megtörténik, de azért megnézném, hogy most mit írna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

14 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Szerintem a gonosz klón ötlet alapjáraton nagyon messze van a szuper fogalmától. ;) Szeretem Zahn könyveit, a kedvenceim közé tartoznak, de a Luke klón számomra a legrosszabb dolog, amit kitalálhatott. Amilyen nagyszerű Thrawn, olyan béna a Luke klón.

Értelek Dzséjt, de okos ember vagy, így abban is biztos vagyok, a Luke klónt nem csak karakter szinten vagy képes kezelni, hanem a jelképek szintjén is. Mint karakter, természetesen rettentően gyengére sikeredett, mint helyiérték, amin keresztül Mara a rendes Luke iránt érzett gyűlöletét később riverzbe képes fordítani, számomra telitalálat.

 

Darth Revan9 Köszi! :)

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.