Ugrás a kommentre

Csillagászat, kozmológia, űrkutatás


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Már egy jó ideje érlelődött bennem a gondolat, hogy nyitok egy ilyen topicot, és csak remélni tudom, hogy van köztetek olyan akit jobban érdekel ez a téma, vagy esetleg konyít is valamicskét hozzá. :(

 

Jómagam amatőr csillagász is volnék, mely kedvtelésnek már lassan 11 éve hódolok. Fantasztikus az éjszakai égbolt látványa a tejúttal, és ez mégjobban átérezhető, ha tudja is az ember, hogy mit lát. :) Egy átészlelt éjszaka után szinte úgy érzi magát az ember, mintha ellátogatott volna a galaxisunk és a távolabbi űr néhány fantasztikus helyére. Ehhez nincs is szükség másra, mint egy távcsőre... :) Rengeteget lehetne még mesélni erről, főleg az élményekről, de remélem ezt majd egy kölcsönös beszélgetés keretein belül tehetem meg. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jómagam is hódolok a csillagászatnak. Azt hiszem, ez a scifimán beütésem része. Kiskorom óta érdekel az űr, de sajnos még egy nyamvadt távcsövem sincsen, így igencsak amatőr szinten tudom művelni ezt a hobbim. Minden tudásom könyvekből fakad, képeket vizslattam át, de sajnos, jóideje a legfrissebb könyvem is a témában tíz éves, ami azért nagy idő a csillagászatban :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tíz év valóban nagy idő! Főleg a különböző megfigyelési ágakban robbanásszerű a fejlődés. Ma már az elektromágnesen színképtartomány egészét megtudjuk vizsgálni műszerekkel. Sokat köszönhetünk az űr obszervatóriumoknak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nállam is foglalkoztatott téma, de itt pesten nem sokat látni a fényektől.Nemrég láttam-amikor a hegyekben voltam-egy zöld színű üstököst, és ahogy becsapódott.Nem messze tőlem.Még a neten is találtam róla cikket. :)

 

Persze nem abban értendő a csillagászat iránti szeretetem, hogy kiülök a erkélyre és várom mikor vinnek el az ufók :(

Bár nem egyszer láttam elég fura alagzatokat az égen repülni.

 

Múltkor olvastam egy cikket hogy a mi galaxisunk egy másikéval fog majd ütközni pár millió év múlva-még jó hogy akkor már a föld alatt leszek :) .Mint az a rendszer amit nemrég találtak teleszkópon.Két tejút rendszer egymásba forradt az "ütközéstől".Tök jól nézett ki.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Múltkor olvastam egy cikket hogy a mi galaxisunk egy másikéval fog majd ütközni pár millió év múlva-még jó hogy akkor már a föld alatt leszek :( .Mint az a rendszer amit nemrég találtak teleszkópon.Két tejút rendszer egymásba forradt az "ütközéstől".Tök jól nézett ki.

Huh, akkor szerencsére már én se leszek, ha csak nem kismilliomodik reinkarnációmban. A csillagászatban engem leginkább az nyűgöz le, hogyan tudnak távolságokat megbecsülni, fényévekre lévő égitestek méretét megbecsülni. Hihetetlen dolog ez.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Múltkor olvastam egy cikket hogy a mi galaxisunk egy másikéval fog majd ütközni pár millió év múlva-még jó hogy akkor már a föld alatt leszek :) .Mint az a rendszer amit nemrég találtak teleszkópon.Két tejút rendszer egymásba forradt az "ütközéstől".Tök jól nézett ki.

Huh, akkor szerencsére már én se leszek, ha csak nem kismilliomodik reinkarnációmban. A csillagászatban engem leginkább az nyűgöz le, hogyan tudnak távolságokat megbecsülni, fényévekre lévő égitestek méretét megbecsülni. Hihetetlen dolog ez.

 

Kiszámolják. :(

 

Ja és olyan sokmillió évig az emberiség nem marad fent, legalábbis ez a civilizáció nem, lehet hogy egy másik bolygóra áttelepítjük magunkat, bár nyilván nem mindenkit. Egyébként érdekes halál lenne egy ilyen ütközés, mindenképpen érdekesebb, mint egy autóbaleset teszem azt :) .

 

Bár nem szeretném belevinni a témát az asztrológia kommersz felhőjébe, azért érdekel mit gondoltok és tudtok arról, hogy az asztrológia régebb óta van mint az asztronómia, vagyis abból fejlődött ki, mint az alkímiából a kémia.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hogyha tényleg ütköznek-egyesüllnek a galaxisok, akkor minden bizonnyal meteoritok fognak végezni velünk.Én abban se lennék biztos hogy a földnek lesznek lakosai pár millió év múlva.A távoljövőben lesznek jégkorszakok is, és minden kifog halni.Az ózonréteg vékonysága miatt globális felmelegedés is létrejöhet(a filmrendezők kedvenc témája, lásd Holnapután).Az áttelepülésre nem tudok mit mondani, mert elég kockázatos dolog.A mi galaxisunk bolygójaira nem nagyon tudunk költözni, max másik galaxiséba.Bár akkorra már fejlődik annyit a technológia hogy fénysebességnél gyorsabban utazzunk.Talán.

Még az is elképzelhető hogy 200 év múlva bolygóütközés lesz, és a meteoritok végeznek a földel.És akkorra nem lesz lesz annyira fejledt a technológia hogy más bolygóra utazgassunk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Megelőzve a világvége hangulatot, eloszlatnék egy tévhitet. :( Valóban egyesülni fog az androméda (M31) galaxis a miénkel. De ebből szinte semmit nem fognak érezni a majdnai földi lakosok. :) Ez egy elég szelíd folyamat, mégha olyan durván is hangzik.

 

A földi élet jövője sokkal inkább függ magunktól. Mennyire szennyezzük és csesszük el ezt a bolygót. Egyébként a Nap sem "él" örökké, egyszer ki fog hunyni. Most élete közepén jár, 4.5-5 milliárd éves. Még legalább ennyi idő van neki hátra. Persze nekünk már jóval előbb el kell hagyni a földet, mert ahogy átalakul a nap energiatermelése, úgy változik mérete és a kibocsájtott energia mennyisége is. Át fog menni egy felfúvódási szakaszon, amikor is kb. a föld pályáig fog érni a mérete. Az még vitatott, hogy elnyeli-e bolygónkat vagy nem. Az viszont biztos, hogy még jóval ezelőtt elpárolognak az óceánok és a kőzetek megolvadnak majd a nagy hőtől. Persze ez is még még 1-2 milliárd év múlva várható. De ez nem sci-fi, ez a valóság. :) Megmondom őszintén, én nem tudom elképzelni az emberi faj fennmaradását, még 1-200.000 évig sem, nemhogy milliárd évekig...

 

Fénysebesség. Túllépni nem lehet, fizikai lehetetlenség. Obi1 ne várj erre. :) Elvileg féreglyukak létezhetnek, amik megkönyítenék az utazásokat a térrészek között, de ezek meg annyira instabilak, hogy bármilyen behatásra azonnal összeomlanának. Méretüket tekintve is elég kicsik....még egy ember sem férne át rajta. Jelen pillanatban nagyon úgy néz ki, hogy a jövő csillagközi utazásai kolonizált űrhajókkal lesznek lehetségesek. Pl. ha találnák egy lakható bolygót, és szeretnénk oda elutazni, még akkor is megtehetjük, ha az út 1-200 év alatt tehető meg. Ezek a hajók önellátóak lesznek, saját társadalommal, élettérrel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egyesüléssel kapcsolatban én se úgy értettem, hogy ettől összeütköznek a bolygók, hanem hogy megváltoznak a bolygók-és égitestek pályája, és ez halálos is lehet számunkra.

Ody, 10ezer éve se nagyon számítottak ilyenekre hogy mesterséges inteligencia(ami már bizonyos fokokon jelen van).Azthitték hogy a Föld lapos, nem sok valósult meg belőle.És ez csak ezer éve volt.Mi lesz itt több ezer-millió év múlva?Semmi mert a Föld megsemmisül, az 100%, vagy legalábbis kihal. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért elég veszélyes igy josolgatni... ebbe még a nagyon okos emberek is beleszoktak botlani. Pont nemrég olvastam erről egy gyüjteményt és olyanok voltak benne, mint hogy "az ember sose fog olyan gépet épiteni, amit tud repülni és nehezebb a levegőnél" vagy hogy "a személyi számitógépekből sose fognak eladni 10-20-nál többet". Ezeket mind okos emberek mondták :( Hogy mi lesz 100.000 meg egy millió év múlva az szerintem messze meghaladja a képességeinket... én egyébként simán eltudom képzelni, hogy lesz emberiség, de valoszinüleg olyan, hogyha látnánk azt a kultúrát, akkor fel se tudnánk fogni, hogy mit látunk :):)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért elég veszélyes igy josolgatni... ebbe még a nagyon okos emberek is beleszoktak botlani. Pont nemrég olvastam erről egy gyüjteményt és olyanok voltak benne, mint hogy "az ember sose fog olyan gépet épiteni, amit tud repülni és nehezebb a levegőnél" vagy hogy "a személyi számitógépekből sose fognak eladni 10-20-nál többet". Ezeket mind okos emberek mondták :( Hogy mi lesz 100.000 meg egy millió év múlva az szerintem messze meghaladja a képességeinket... én egyébként simán eltudom képzelni, hogy lesz emberiség, de valoszinüleg olyan, hogyha látnánk azt a kultúrát, akkor fel se tudnánk fogni, hogy mit látunk   :)  :)

 

Az nagyon igaz, hogy nem lehet jósolgatni az emberiség jövőjéről. Az olyan bizonytalan, mint a faj maga. De csillagászati események terén, minthogy mi lesz a Nap sorsa, és egyben a földé is, már nem jósolnak, hanem vázolják a valóságot. Talán majd egyszer írok a csillagok életéről, mert elég nagy téma, és egyébként is a csillagok tömegével is összefügg a végzetünk. Amúgy hálát adhatunk, hogy egy viszonylag kistömegű csillag mellet lakunk. Belegondolni is rossz, mi lenne akkor, ha mondjuk egy ötször nagyobbat raknánk a Nap helyébe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egyesüléssel kapcsolatban én se úgy értettem, hogy ettől összeütköznek a bolygók, hanem hogy megváltoznak a bolygók-és égitestek pályája, és ez halálos is lehet számunkra.

 

Igen, ez lehetséges. De sokkal akkor se nő meg a veszély.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az nagyon igaz, hogy nem lehet jósolgatni az emberiség jövőjéről. Az olyan bizonytalan, mint a faj maga. De csillagászati események terén, minthogy mi lesz a Nap sorsa, és egyben a földé is, már nem jósolnak, hanem vázolják a valóságot. Talán majd egyszer írok a csillagok életéről, mert elég nagy téma, és egyébként is a csillagok tömegével is összefügg a végzetünk.

Persze, ezt tudom. Én arra reagáltam, hogy az emberi faj kifog halni x év múlva... szoval ez szerintem merész. Ami a csillagászti dolgokat illeti: kiskoromban mindig az 'Ég és Föld', illetve a 'Rejtelmes világ' cimű könyvekkel a hónom alatt jártam, és nagyon érdekelt a dolog. (nosztalgia gyanánt le is vettem most a polcról - viszonylag vaskos és 140 Ft-ba került :( ). Egyébként anno a gimiben pont a csillagokról kellett kiselőadást tartanom egy egész órán át fizikából... sajnos már nem emlékszem hányast adtak rá :)

Amúgy hálát adhatunk, hogy egy viszonylag kistömegű csillag mellet lakunk. Belegondolni is rossz, mi lenne akkor, ha mondjuk egy ötször nagyobbat raknánk a Nap helyébe.

Hát egy ötször akkor csillag mellett talán nem is alakult volna ki élet vagy ha igen, akkor olyan, ami ahhoz a környezethez igazodik :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát egy ötször akkor csillag mellett talán nem is alakult volna ki élet vagy ha igen, akkor olyan, ami ahhoz a környezethez igazodik  :(

 

Kialakulhat ott is az élet, max. a lakható zóna kijjebb tolódik. :) De nem is ez a baj, hanem hogy ezekből életük végén már szupernóvák válnak, és aki a környékükön van, az bizony elpusztul...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát egy ötször akkor csillag mellett talán nem is alakult volna ki élet vagy ha igen, akkor olyan, ami ahhoz a környezethez igazodik  :(

 

Kialakulhat ott is az élet, max. a lakható zóna kijjebb tolódik. :) De nem is ez a baj, hanem hogy ezekből életük végén már szupernóvák válnak, és aki a környékükön van, az bizony elpusztul...

 

Mondjuk a Nap duzzadásakor nekünk se lesz sok esélyünk, de szerencsére addig van egy kis időnk, s ha más nem majd egy jövőbeli Bruce Willis úgyis megmenti az emberiséget :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

X év múlva befog következni a Föld "halála", itt a kérdés az emberiségen van.Max építenek az emberek egy Noe űrhajóját, és minden élőlényből felraknak 2 egyedet.Így elvileg elképzelhető egy élet, egy másik bolygón.

 

Az ősemberek korában pl teljesen más volt a föld időjárása.Változott, nagyon sokat változott az időjárás, szépen fokozatosan, és az emberek fokozatosan is igazodtak.A béka a forró vízben effectus.Ha beledobjuk a forró vízbe, akkor kiugrik, de ha szépen fokozatosan forraljuk a vizet akkor szépen megsül benne.

 

Már volt olyan híresztelés hogy hamarosan egy újabb jégkorszak lesz, más szerint pedig felmelegedés lesz.Egyik minimum szerintem biztosan befog következni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

X év múlva befog következni a Föld "halála", itt a kérdés az emberiségen van.Max építenek az emberek egy Noe űrhajóját, és minden élőlényből felraknak 2 egyedet.Így elvileg elképzelhető egy élet, egy másik bolygón.

 

Az ősemberek korában pl teljesen más volt a föld időjárása.Változott, nagyon sokat változott az időjárás, szépen fokozatosan, és az emberek fokozatosan is igazodtak.A béka a forró vízben effectus.Ha beledobjuk a forró vízbe, akkor kiugrik, de ha szépen fokozatosan forraljuk a vizet akkor szépen megsül benne.

 

Már volt olyan híresztelés hogy hamarosan egy újabb jégkorszak lesz, más szerint pedig felmelegedés lesz.Egyik minimum szerintem biztosan befog következni.

 

Most ha megnézed, hogy csak az elmúlt 50 évben mennyit fejlődtünk akkor szerintem már az maga is döbbenet. Ez a fejlődések/fejlesztések kora... és nem hogy lassulna a dolog, söt épp ellenkezőleg. Ezért lehetetlenség akárcsak azt is megmondani, hogy mi lesz 60-70 év múlva. Az a jégkorszakos paráztatás meg a média hülyesége volt... volt egy tanulmány ami azt mondta, hogy van egy inicir-finciri esély rá, de igazából ők se gondolják komolyan, a média meg kapva az alkalmon, hogy micsoda jó story szépen felfújták, mint most a madár-influenzát :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:? Elvileg féreglyukak létezhetnek, amik megkönyítenék az utazásokat a térrészek között, de ezek meg annyira instabilak, hogy bármilyen behatásra azonnal összeomlanának. Méretüket tekintve is elég kicsik....még egy ember sem férne át rajta.

 

Apróbb tárgyak, mondjuk tű, igen. :) Sokszor eszembe jut, hogy a leesett és eltűnt tűk egy másik dimenzióba szúrták át magukat.

Láttam egy fimet, amiben az időutazást úgy fedezték fel, hogy teleportáló berendezést építettek, és mikor átküldtek egy tárgyat nem ért át, de mikor hívták visszajött. Aztán felszerelték kamerával és egy erdőt láttak, a felfelé írányított kamera levette a csillagokat és ebből megtudták, hogy nem csak rossz helyre hanem rossz időbe is küldték a tárgyat. Innen már rájöttek, hogy találtak egy féreglyukat.

Persze mivel ez film, itt megodották az emberek átküldését csak épp minden egyes átküldés után a belső szerveik átírási hibákat szenvedtek. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Idővonal címmel megy most az HBO-n, de Crichton eredeti könyve jobb, még ha Crichtontól nem egy nagy szám maga a könyv. A könyvben jóval több szó esik a témáról. A gömbben más egyébről is lehet olvasni, ami kapcsolódik ide, de ez már így is erősen off.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezek inkább már fantasztikumok. :)

 

Az egész világ az, a csillagászat maga is. Mint nagyon sok tudomány, érzésem szerint erősen alá van rendelve a bal agyféltekének így megvannak a maga korlátai, nem úgy mint a fantáziának. A fantasztikum sokszor valóra válik, ha nem is egészen úgy ahogy először megálmodták.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lehet romantikus képzelésbe bocsátkozni, de a TÉNYEK attól még tények maradnak. A tudomány egyes területeihez meg igenis kell a fantázia és a képzelőerő, hogy újabb lehetőségek merülhessenek fel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Aki foglalkozik csillagászattal eleve kicsit romantikus vagy álmodozó lehet. A Kapcsolat (Contact) jut eszembe. Ha itt a földön nem találunk, talán az égben kereshetők a barátaink, és ezzel máris a csillagászat misztérimához eveztem. :)

 

Ebben van valami, csak Jodie helyett más lenne abban a filmben. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.