Ugrás a kommentre

A prófécia


Obi1

Ajánlott hozzászólás

Nem értünk egyet, de a TCW tekintetében nem is fogunk sose :)

Az Éjnővérek Erőhasználók, még hozzá a Sötét oldalé (mint ahogy vannak a Dathomiron az Erő világos oldalát használó boszorkányok is, csak ők nem szerepelnek a sorozatban), nem mágusok, bár a TCW-ből sok minden nem jön le róluk, ami evidens az EU szerint. Ha viszont úgy rakták be őket a TCW-be, hogy megfosztották őket az alapvető tulajdonságaiktól, akkor a TCW készítői még az EU-ra is magasról tesznek, és önkényesen, katyvaszként használják fel az EU elemeit. Persze ez más EU -írókkal is megtörténik, csak éppen nem ilyen magas szinten.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az, hogy kinek mi számít canonnak, az lehet ízlés kérdése, mert senkinek semmi nem kötelező, de van egy hivatalos álláspont, mely szerint a TCW az.

Off

Az új Alkotmány is hivatalos, mégsem nyeljük be az egészet, és egyes részeit nem tartjuk megfelelőnek egy ilyen típusú törvénybe.

Az ember képes gondolkodni, és nem mindent elfogadni szó nélkül, amit mondanak neki (akár Lucas az, akár egy kormányfő). Már korábban leírtam az érveimet, miért tekintem EU-nak a TCW-t, így most nem ismételném magamat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No de kicsit bővebben. Itt nyilván arra gondoltak, hogy a sötét oldal nagy fenyegetése az, ami felborítja az egyensúlyt. A sitheken kívül nincs olyan fenyegetés a galaxisban, ami akkora veszélyt jelentene az Erő egyensúlyára mint ők. Vannak fura lények és különböző mágiákat használó, elszigetelten élő lények, de ezek jól megvannak magukban is, nem fenyegetik a galaxis békéjét. És azt se feledjük, hogy a túl sok fény is egyensúlytalansághoz vezet. :) Van egy nagyon jó részlet az SW BD-n, ahol Lucas a TCW íróknak beszél az Erőről. Érdemes lenne feltenni a netre.

Ugye mindannyian emlékszünk a metaforára, ahol Lucas szerint az Erő egy tó, és akkor van benne egyensúly, ha semmi sem korbácsolja fel a hullámokat. Nyilvánvaló, hogy a Jedik Palpatine aknakirándulása után sem voltak képesek az összes erőfelhasználó begyűjtésére. Pláne, mikor még Luke egyedül volt. Ebből pedig rögtön következik, hogy mindig is mászkáltak a galaxisban olyan erőhasználók, akik sem a Jediket, sem pedig a Sitheket nem erősítették. Pláne igaz ez, az utóbbi "kettős" szabálya után.

 

Mivel egy óriási galaxisról beszélhetünk, a sok fel nem fedezett, öntudatlan erőhasználó között lehetett egy-kettő olyan is, aki alapjában véve rossz ember, tehát öntudatlanul a Sötét oldalt használta. Az Éjnővérek tisztában vannak a különlegességükkel, tehát öntudatlanságról nem beszélhetünk, mégis van egy alapvető közös vonás a többi, az egyensúlyt nem befolyásoló ösztönös erőhasználókkal: az, hogy nem törekszenek az Erő világos oldalát használók kiirtására, és ez az, ami miatt az egyensúly az ő létezésük mellett fennmaradhat.

 

Vajon miért olyan csökönyös az Erő, hogy a Sith-ek kiirtásához köti az Egyensúlyt? Nyilván azért, mert a Sith-ek és a Jedik együttes létezése egy időben nem stabil állapot, még pedig a Sith-ek miatt. Ez nyilván nem az "úgy kezdődött, hogy ő visszaütött" szituáció: egyértelműen elkülöníthető, hogy a két eszme szembenállása kiknek az érdeme - a Sith-eké, amelyek képtelenek a tárgyalásra, csak abszolútokban gondolkodnak. A Jedik egy alapvetően védekező Rend, nyilván nem lennének ilyen szigorú szabályaik a Sith-ek kiírtására, ha nem lenne erre jó okuk.

 

Az Erő tisztában van vele, hogy a Sith+Jedi együttes lét nem lehet egy időben stabil egyensúly, csakis az az állapot állandósulhat, amikor a Sith-ek végleg eltűnnek a galaxisból. Ebbe más, a többi erőhasználót nem "konkurenciaként" felfogó egyének, vagy rendek nem tartoznak bele. Az Erő valamilyen szinten biztos vagyok benne, hogy értékeli a sokszínűséget, amennyiben az nem veszélyezteti az állandósult állapotát, így tehát nem látok okot arra, hogy az Éjnővérek, vagy más erőhasználók ne élhetnének a továbbiakban boldogan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem értünk egyet, de a TCW tekintetében nem is fogunk sose :)

Az Éjnővérek Erőhasználók, még hozzá a Sötét oldalé (mint ahogy vannak a Dathomiron az Erő világos oldalát használó boszorkányok is, csak ők nem szerepelnek a sorozatban), nem mágusok, bár a TCW-ből sok minden nem jön le róluk, ami evidens az EU szerint. Ha viszont úgy rakták be őket a TCW-be, hogy megfosztották őket az alapvető tulajdonságaiktól, akkor a TCW készítői még az EU-ra is magasról tesznek, és önkényesen, katyvaszként használják fel az EU elemeit. Persze ez más EU -írókkal is megtörténik, csak éppen nem ilyen magas szinten.

A TCW-s írókat és Lucast nem érdekli az EU. :) Vesznek át belőle elemeket, de már így is egy csomó dolgot átírtak a sorozattal, azaz retcon-t hajtottak végre.

 

Akkor lesz baj a próféciával és a többi dologgal, ha pl. a Lucas canon TCW szembe megy SW-s alaptörvényekkel. Eddig ilyen nem volt, és bízzunk benne, hogy nem is lesz. Annyit még hozzátennék, hogy szerintem struccpolitika a sorozatot csak azért EU státuszba rakni, mert nem tetszik. Valamit kezdeni kell azzal, hogy Lucas mostanában ezt építgeti. Ilyenkor jönnek a lemorzsolódások mert van akinek ez már nem kell. A filmek még mindig ott vannak, amiket néha elővesz az ember és megnéz. Szerintem ez lehet az a stáció, amibe egy csalódott rajongó eljuthat anélkül, hogy bohócot csinálna magából, és éveken keresztül fikázna egy szórakoztató ipari terméket. Nálam legalábbis biztos ez lesz a végállapot. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugye mindannyian emlékszünk a metaforára, ahol Lucas szerint az Erő egy tó, és akkor van benne egyensúly, ha semmi sem korbácsolja fel a hullámokat. Nyilvánvaló, hogy a Jedik Palpatine aknakirándulása után sem voltak képesek az összes erőfelhasználó begyűjtésére. Pláne, mikor még Luke egyedül volt. Ebből pedig rögtön következik, hogy mindig is mászkáltak a galaxisban olyan erőhasználók, akik sem a Jediket, sem pedig a Sitheket nem erősítették. Pláne igaz ez, az utóbbi "kettős" szabálya után.

 

Mivel egy óriási galaxisról beszélhetünk, a sok fel nem fedezett, öntudatlan erőhasználó között lehetett egy-kettő olyan is, aki alapjában véve rossz ember, tehát öntudatlanul a Sötét oldalt használta. Az Éjnővérek tisztában vannak a különlegességükkel, tehát öntudatlanságról nem beszélhetünk, mégis van egy alapvető közös vonás a többi, az egyensúlyt nem befolyásoló ösztönös erőhasználókkal: az, hogy nem törekszenek az Erő világos oldalát használók kiirtására, és ez az, ami miatt az egyensúly az ő létezésük mellett fennmaradhat.

 

Vajon miért olyan csökönyös az Erő, hogy a Sith-ek kiirtásához köti az Egyensúlyt? Nyilván azért, mert a Sith-ek és a Jedik együttes létezése egy időben nem stabil állapot, még pedig a Sith-ek miatt. Ez nyilván nem az "úgy kezdődött, hogy ő visszaütött" szituáció: egyértelműen elkülöníthető, hogy a két eszme szembenállása kiknek az érdeme - a Sith-eké, amelyek képtelenek a tárgyalásra, csak abszolútokban gondolkodnak. A Jedik egy alapvetően védekező Rend, nyilván nem lennének ilyen szigorú szabályaik a Sith-ek kiírtására, ha nem lenne erre jó okuk.

 

Az Erő tisztában van vele, hogy a Sith+Jedi együttes lét nem lehet egy időben stabil egyensúly, csakis az az állapot állandósulhat, amikor a Sith-ek végleg eltűnnek a galaxisból. Ebbe más, a többi erőhasználót nem "konkurenciaként" felfogó egyének, vagy rendek nem tartoznak bele. Az Erő valamilyen szinten biztos vagyok benne, hogy értékeli a sokszínűséget, amennyiben az nem veszélyezteti az állandósult állapotát, így tehát nem látok okot arra, hogy az Éjnővérek, vagy más erőhasználók ne élhetnének a továbbiakban boldogan.

Az Atya is megerősítette szavaid. :D Egyébként én is így gondolom.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyit még hozzátennék, hogy szerintem struccpolitika a sorozatot csak azért EU státuszba rakni, mert nem tetszik. Valamit kezdeni kell azzal, hogy Lucas mostanában ezt építgeti. Ilyenkor jönnek a lemorzsolódások mert van akinek ez már nem kell. A filmek még mindig ott vannak, amiket néha elővesz az ember és megnéz. Szerintem ez lehet az a stáció, amibe egy csalódott rajongó eljuthat anélkül, hogy bohócot csinálna magából, és éveken keresztül fikázna egy szórakoztató ipari terméket. Nálam legalábbis biztos ez lesz a végállapot. :)

Nekem teljesen felesleges ilyen előadást tartanod, mert ezek nem igazak rám. Nem vagyok csalódott rajongó (pláne nem olyan, aki fikáz bármit is), van, ami tetszik a TCW-ből, van, ami nem, és leginkább az nem, hogy milyen magas szinten kezelik az abban történteket. Nekem mindig EU lesz a többi létező EU mellett, annak része (érvek régebben itt-ott fellelhetőek), azoknál nem több. Inkább elbeszélgetek a kijött regényekről, mindig jobban megvoltam a könyvekkel, mint a TCW-vel. A látásmódom nem beszűkült, csak nem bólogatok mindenre, ami a Lucasfilmtől kijön. Neked meg a regények, egyebek nem számítanak, holott azért azokban is mélyen benne van a Lucasfilm, és nem veszik félvállról.

Strucc politika az is, hogy csak bólogattok Lucas minden szavára :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem teljesen felesleges ilyen előadást tartanod, mert ezek nem igazak rám.

Nem is rád vonatkozott, hanem általánosságban.

 

Strucc politika az is, hogy csak bólogattok Lucas minden szavára :P

Ez nem igaz. ;) Nézd meg a véleményeket Maul -ról.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem is rád vonatkozott, hanem általánosságban.

Az írásomra reagáltál, szóval nekem nem ez jött le, de akkor biztos így gondoltad.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát írásához hozzátenném még azt is, hogy szerintem az is sokat számít, mennyire ténykednek ezek a más Erőhasználók a Galaxisban, illetve mennyire képesek befolyásolni az Erőt. Nyilvánvaló, hogy az Éjnővérek, vagy bárki más fel sem érhetnek a Jedikhez és Sith-ekhez, hiszen az Erőt - bár látványosak a mutatványaik - alig-alig tudják használni. Talán csak a vezetik rendelkeznek azzal a hatalommal, amivel a két galaktikus Rend legalapvetőbb tagjai. De még ők sem érnek fel egy Yodához, Winduhoz, de még Obi-Wanhoz sem valószínű. Ennél fogva az egyensúlyra ők nincsenek olyan erővel befolyással, mint a Sith rend.

Ráadásul, szerintem a boszorkák nem is feltétlen gonoszak, azaz a Sötét Oldal rabjai. Miért gondolom így? Asajj Ventress létezése miatt. Neki volt egy szerető anyja. A szeretet, ez a fajta ugye eléggé ellehetetleníti a Sötét Oldalban való elmélyülést. Szóval a boszorkák inkább csak a Sötét Oldal használói, talán csak Talzin az elkötelezettje, míg Sidious és tanítványai mind-mind az elkötelezettjei voltak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tegnap este, megnéztem egyben a Mortis trilógiát (még mindig annyira jó, h már ezért megérte elkészíteni a sorozatot), és az egyensúlyról abszolút megváltozott a véleményem. Tudom, h régen azt mondta Lucas, h akkor van egyensúly amikor nincsenek Sith-ek csak Jedik, igaz azt is mondta, h a 3. trilógia a drodiokról fog szólni. :D Amúgy egyetértek ezzel csak egy kicsit másként.

Szóval, véleményem szerint a Sith-ek abszolút szélsőségesek ez vitán felül áll, azonban a Jedi-k is azzá váltak, anélkül, h észre vették volna. Hiszen, ahogy Padmé mondja a szeretet tiltott dolog számukra, ahogy a birtoklás és a ragaszkodás is. Nem a szívük szerint cselekszenek. És így abszolút nincs egyensúly, mert csak a 2 szélsőség létezik.

Qui-Gon Jinn volt az egyetlen aki, a szívére hallgatott és a jelenre figyelt. Anakin Skywalker elpusztította mind2 szélsőséget, még, ha ez borzalmas is, mivel ettől a Jedi-k még jó emberek voltak, és utat engedett Luke Skywalkernek, aki egy egészen más rendet fog megalkotni. Már nem a Jedi-k dogmatikus rendjében nőtt fel, nem is azonosult velük, "nem ölhetem meg az apámat".

 

Szóval szerintem a szélsőségeket kellett eltüntetni, és az egyensúly Qui-Gonn, Anakin (Palpatine lelki mérgezése nélkül) és Luke mentalitásában van.

 

Más: Most már úgy vélem, hogy Qui-Gonn amikor megjelent Anakin előtt, az valóban Qui-Gonn volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Miért érzed ezt? Minden bizonnyal az nem Qui-Gon volt hanem a Fiú.

 

Mintha másképp viselkedne, mint amikor Obi-Wannal beszélt. DE lehet, hogy csak azért érzem ezt, mert szeretném, hogy így legyen. :) Jó lenne Qui-Gonn-t látni/hallani és mivel a Blu-ray óta biztosra tudhatjuk, ROTS-féle jelenete soha nem lett elkészítve, így csak a TCW-ben van erre egy kis esélyem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mintha másképp viselkedne, mint amikor Obi-Wannal beszélt. DE lehet, hogy csak azért érzem ezt, mert szeretném, hogy így legyen. :) Jó lenne Qui-Gonn-t látni/hallani és mivel a Blu-ray óta biztosra tudhatjuk, ROTS-féle jelenete soha nem lett elkészítve, így csak a TCW-ben van erre egy kis esélyem.

Ez csak a saját vágyad kivetítése. :) A Fiú beszélt Obival.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 évvel később...

A Snoke-os topicban folytak alapján jutott ez eszembe:

 

Először is van a Lucas féle/ Jedik szerinti egyensúly vagyis a víztükrös. A prófécia szerint a Kiválasztott egyensúlyt hoz az Erőben a Jedik értelmezésében ez akkor van, ha nincsenek Sithek, Yoda ugyan megemlíti, hogy lehet félreértelmezik és itt a fórumon voltak is fejtegetések, hogy talán nem Anakin a Kiválasztott, de mi van ha nem a Kiválasztott személyét tekintve értelmezték félre, mivel már az alapvető felfogásuk rossz az Erő egyensúlyáról. Luke már igazságosan mérlegelve a Jediket, a dogmatikus tanok felett elnézve, látva a hibáikat, túljutott a víztükrös egyensúly elméletén és felfedezte az Erő egyensúlyának valódi mibenlétét. Ha ez így van, akkor kiválóan reflektál a TCW Mortis-i részeire és Anakinnak Kiválasztottként nem egyik vagy másik oldalt kellett volna elpusztítania, hanem hol az egyik hol a másik oldal orrára koppintani attól függően melyik kerül túlsúlyba, vagyis ahogy az Atya tette (ezért is kéri fel, hogy fogadja el a "posztját").

 

A fentiek tükrében viszont fura lehet, hogy Vader/Anakin mégis egyensúlyt hozott az Erőbe azzal, hogy elpusztította a Sitheket, hisz ezt maga Luke is elismeri EP8-ban. A kulcskérdés Snoke vagyis, hogy mikortól ügyködik, mert a Jedi elején ugye a Sötét oldal jelentősen ki van virágozva Vader és Palpatine által míg Luke épp csak szirmait bontogatja a Világos oldalt képviselve. Mikor Vader megöli az Uralkodót tőre metszi a Sötét oldalt, Ő maga megtérvén pedig erőteljes növekedést jelent a Világos oldal számára, de mivel meghal csak Luke marad, a Világos oldal fiatal hajtása. Vele szemben Snoke, aki ha már ekkor is tevékenykedett akkor a halott Palpatine hagyatékán a Sötét oldal újra sarjadhat.

 

Tehát a  Jedi végére van Világos és Sötét oldal is, mindkettő szárnyait bontogatja, Anakin beteljesítette kiválasztottkénti kötelességét, a Prófécia teljesült hisz egyensúly van és az új értelmezés szerint is megállja a helyét. :)

Szerkesztve: - Darth Cupsy
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én soha nem láttam értelmét annak a fajta értelmezésnek, hogy akkor van egyensúly, ha a világos és a sötét oldal is ugyanolyan erős. A két oldalt képviselő felek nem férnek meg egymás mellett, így mindig harcolni fognak egymással. Ha nem is tudnak a másikról, akkor is folyton azon fognak munkálkodni, hogy ha egyszer felbukkan az ellenség, akkor legyőzhessék.

Minél kiegyenlítettebbek az erőviszonyok, annál tovább fog tartani a küzdelem. Azaz, ha a fenti értelmezés szerint egyensúly van, tehát pontosan ugyanolyan erős a két fél, az soha véget nem érő háborúzást jelent. Ez pedig pont akkor mérséklődhet, ha valamely fél dominánssá válik, de az az egyensúly felborulását jelentené. Így pedig az értelmét veszti.

 

Szerintem sokkal jobb megközelítés az, hogy mindaddig nyugalom és egyensúly van, amíg azt valami/valaki fel nem borítja. Mi borítja fel? A harc, ehhez viszont két szemben álló fél kell, tehát a sötétség és világosság együttes jelenléte káros. Ez jól illeszkedik ahhoz, hogy a természetben is azt az állapotot jelöli az "egyensúly", ahová egy rendszer mindig tart.

Ha van fény és van sötétség, akkor kiirtani igyekeznek a másikat, hogy visszaálljon az egyensúly. A sithek is folyton arra törekszenek, hogy kipusztítsanak magukból minden jóságot és fényt. Ugyanígy a jedik is kiakarják irtani magukból a sötétséget. Vagy legalábbis teljesen uralni azt, hogy nyugalomban lehessenek. Yoda is legyőzte a sötétséget, majd teljesen uralkodva fölötte élt tovább, így lelt nyugalomra.

 

Luke meg egyáltalán nem gondolnám, hogy igazságosan látta a jediket. Csalódott és kiábrándult volt, így leszólta őket, mindenért őket hibáztatta, mintha ő jobban tudná vagy okosabb lenne. De pont arra futott ki a 8, hogy a végén ő maga is beismerte tévedését. Pont, hogy rosszul látta és ítélte meg a jediket, nem érezte át rendesen a jedi lét értelmét.

Ne felejtsük el, a végén azt mondja Luke, hogy nem ő az utolsó jedi, ha meghal, akkor is marad még belőlük. Nem azt, hogy utolsó jediként távozik és így megszívja a sötét oldal, mert meggyengülnek az Erő egyensúlyra való törekvése miatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Én soha nem láttam értelmét annak a fajta értelmezésnek, hogy akkor van egyensúly, ha a világos és a sötét oldal is ugyanolyan erős. A két oldalt képviselő felek nem férnek meg egymás mellett, így mindig harcolni fognak egymással. Ha nem is tudnak a másikról, akkor is folyton azon fognak munkálkodni, hogy ha egyszer felbukkan az ellenség, akkor legyőzhessék.

Minél kiegyenlítettebbek az erőviszonyok, annál tovább fog tartani a küzdelem. Azaz, ha a fenti értelmezés szerint egyensúly van, tehát pontosan ugyanolyan erős a két fél, az soha véget nem érő háborúzást jelent. Ez pedig pont akkor mérséklődhet, ha valamely fél dominánssá válik, de az az egyensúly felborulását jelentené. Így pedig az értelmét veszti.

Mint fentebb írtam, pont azért kellett (volna) a Kiválasztott, hogy balanceban tartsa a dolgokat.

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

 

Szerintem sokkal jobb megközelítés az, hogy mindaddig nyugalom és egyensúly van, amíg azt valami/valaki fel nem borítja. Mi borítja fel? A harc, ehhez viszont két szemben álló fél kell, tehát a sötétség és világosság együttes jelenléte káros. Ez jól illeszkedik ahhoz, hogy a természetben is azt az állapotot jelöli az "egyensúly", ahová egy rendszer mindig tart.

Ha van fény és van sötétség, akkor kiirtani igyekeznek a másikat, hogy visszaálljon az egyensúly. A sithek is folyton arra törekszenek, hogy kipusztítsanak magukból minden jóságot és fényt. Ugyanígy a jedik is kiakarják irtani magukból a sötétséget. Vagy legalábbis teljesen uralni azt, hogy nyugalomban lehessenek. Yoda is legyőzte a sötétséget, majd teljesen uralkodva fölötte élt tovább, így lelt nyugalomra.

Rey összpontosítása a kövön egyértelműen arra fut ki, hogy mindig lennie kell Világos és Sötét oldalnak is.

 

3 órával ezelőtt, pb69 írta:

Luke meg egyáltalán nem gondolnám, hogy igazságosan látta a jediket. Csalódott és kiábrándult volt, így leszólta őket, mindenért őket hibáztatta, mintha ő jobban tudná vagy okosabb lenne. De pont arra futott ki a 8, hogy a végén ő maga is beismerte tévedését. Pont, hogy rosszul látta és ítélte meg a jediket, nem érezte át rendesen a jedi lét értelmét.

Ne felejtsük el, a végén azt mondja Luke, hogy nem ő az utolsó jedi, ha meghal, akkor is marad még belőlük. Nem azt, hogy utolsó jediként távozik és így megszívja a sötét oldal, mert meggyengülnek az Erő egyensúlyra való törekvése miatt.

Lehet, hogy átesett a ló túl oldalára, de ennek következtében kialakult kétkedése ösztönözte, hogy el kezdjen másképp gondolkodni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 órával ezelőtt, Darth Cupsy írta:

Rey összpontosítása a kövön egyértelműen arra fut ki, hogy mindig lennie kell Világos és Sötét oldalnak is.

 

Másik példa: Dagobah. Szintén teljesen természetesen van jelen a Sötét Oldal a Barlangban. Lehet az Egyensúly arra vonatkozik, hogy a galaxisban a fény (élet, béke, nyugalom) és a sötétség (halál, fájdalom, agresszió) természetes egyensúlyban van a galaxisbanAmikor megjelennek Jedi és Sith szintű Erő használók, ők elköteleződnek egyik vagy másik oldal mellett és erősítik a fényt vagy épp a sötétséget. A Jedik védik az életet, őrzik a békét, a galaxis nyugalmát próbálják óvni. Szükségszerűen meglopják a sötét oldalt, mert halált és fájdalmat akadályoznak meg ott, ahol talán a dolgok természetes alakulásából sötétség származott volna.

 

Az Erő érzékeli a Jedik beavatkozását és azt is, hogy a galaxis eltolódott az eredeti természetes egyensúlytól a világosság irányába. Ezért korrigál, és megteremt valamit, ami a sötétség kezére játszik. A Sith-eket, vagy a Reneket, vagy bármilyen rendet, amivel a galaxis vissza tud kerülni a természetes egyensúlyába. A Jedik megóvják az élőlényeket a pusztulástól, a Sith-ek (Renek, stb.) ellenben előidézik azt. Az Egyensúly nem azáltal valósul meg, hogy ugyanannyi Jedi van, mint Sith, vagy egyenlő erősek, hanem hogy a ténykedésük nyomán az élet/halál a fájdalom/öröm a béke/háború arányok közel járnak a természetes egyensúlyban elért állapotukhoz.

 

Most vizsgáljuk meg ebből a szemszögből a próféciát. Eljő az, aki Egyensúlyt hoz az Erőben. A Jedik vélhetően félreértették: a saját elfogult nézőpontjukból - mivel ők a békét és az életet védelmezik a galaxisban - ez nem mást jelenthetett, mint a Sith-ek elsöprését. Noha Sith-ek ide vagy oda, a Sötét Oldalt sohasem lehet elsöpörni. A Sith-eket kiirthatod, igen, de a sötét oldalt nem. Hiszen hogy számolod fel a Dagobah barlangjában lakozó sötétséget? Hogy számolod fel az Ach-ton lakozó sötétséget? Hogy számolod fel a magadban lakozó sötétséget? Sehogy. A sötétség épp úgy a galaxis része, mint a fény, a hangsúly az arányokon van. És ha a Jedik kiirtják a Sith-eket, valójában eltolják az egyensúlyt, mert ők ott állnak a világos oldal mellett, védelmezik az értékeiket és nincs aki a túloldalon ezt ellensúlyozza.

 

Anakin mint Kiválasztott? Lényegében igen, bár a Jedik félreértették. A Köztársaság bukása előtt a Sith-ek háttérben voltak, és talán évszázadokon át a sötétség nem kapta meg a jogos jussát. Ez nem azt jelenti, hogy a galaxis tökéletes hely volt, csupán azt, hogy kevesebben haltak meg / szenvedtek stb. mint amennyi a sötét oldalt megilletett volna. Anakin lándzsát tört Palpatine mellett és a Sith rend majdnem totál elsöpörte a Jediket. A Sötét Oldal előnybe került, de nem azért, mert 2 erős Sith volt kulcspozícióban és nagyon kevés menekülő Jedi, hanem azért, mert regnálásuk alatt tombolhatott a kizsigerelés (Jelucán, Casterfo bolygója, stb.) és a Sötét Oldal többet kapott, mint ami megillette volna. Ahogy közeledünk a Halálcsillag megépülésének vége felé, a mérleg egyre jobban kibillen, míg végül elindul egy olyan Erő Ébredés Luke esetében, mint amit később is látunk Reynél.

 

Most gondoljatok arra a jelenetre, amikor a HCS felrobbantja az Alderaant, és mindezt megérzi Obi-wan. Azt mondja, "érzem, hogy az Erő háborog". Millió élet veszett el egy pillanat alatt. A Birodalom olyan fegyvert teremtett, amivel drasztikusan tud belenyúlni a természetes egyensúlyba. Képzeljétek el, hogy a galaxisban a fény / árnyék arány megfelelő - majd jön a Halálcsillag, és egy töredék pillanat alatt életek millióit veszi el. Egy ilyen fegyver fenekestől billenti ki a virtuális mérleget, mintha az egyik oldalon egy mázsás súly állna, míg a másik oldalon a nagy semmi.

 

Véleményem szerint a Kozmikus Erő itt egy kicsit a kezébe vette a dolgokat, és elindította Luke-ot egy úton, amivel legalább ideiglenesen stabilizálhatja a helyzetet. Majd - visszatérve Anakinre - az Episode VI végén, amikor a Sötétség ismét tort ül egy újabb gigantikus fegyverrel, a Kiválasztott ismét visszahelyezi az egyensúly közeli helyzetbe a galaxist azáltal, hogy a sok-sok szenvedést okozó zsarnokot elpusztítja, önnönmaga pedig megtér. Eközben a lázadás szétrobbantja magát a fegyvert, ami megint csak komoly fenyegetés lenne a természetes egyensúlyra.

 

Azt mondja Luke: egy ideig ezután egyensúly volt. De vajon miért? És miért csak egy ideig? Ha visszagondolunk a Köztársaság érára, ott is a Jedik hosszú távon billentették el a dolgokat azzal, hogy védelmezték a galaxist. Luke önmagában ehhez kevés volt. Egy ideig a ténykedése sok vizet Endor után nem zavart. Ám ahogy éledt újra a Jedi rend, a fény talán megint beférkőzött oda is, ahol a sötétségnek lett volna helye. És az Erő ismét közbeavatkozott:  előbukkant Snoke, megfertőzte Bent, aki pedig a jövő Jedi nemzedékének a záloga lehetett volna.

 

Az akadémia kihunyt, Luke elmenekült. Kylo és Snoke összeálltak, és lassan de biztosan a galaxis ismét átbillent a sötétség oldalára. És ahogy közeledett a Starkiller csapása a Hosnianra, úgy közeledett az Erő újbóli beavatkozásának az ideje is: Rey lett az, akinek a feladatává vált immáron, hogy ellensúlyozza a túlzott sötétséget. A Starkillert sikerült megsemmisíteni, de az Első Rend olyan mértékű pusztulást hoz a galaxisra, ami messze van az egyensúlyi sötétségtől... 

 

Hogy mindez hova vezet, az jó kérdés: hiszen hiába sikerülne kiirtani Kylot és a bandáját, ha Rey egy Jedi Rend felépítésébe fog, akaratlanul is elveszi a sötétség jussát. Egy szemlélődő, passzív, a galaxis életébe be nem avatkozó elefántcsont-toronyba zárkózott Jedi Rendnek pedig kérdés, mennyire van értelme/létjogosultsága. Talán, ha sikerül visszatérniük a gyökereikhez, és az Erő sugallatára hallgatva csak akkor avatkoznának be, amikor a természetes folyamatok sérülnek - talán ez tetszene az Erőnek is. :)  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

Az Egyensúly nem azáltal valósul meg, hogy ugyanannyi Jedi van, mint Sith, vagy egyenlő erősek, hanem hogy a ténykedésük nyomán az élet/halál a fájdalom/öröm a béke/háború arányok közel járnak a természetes egyensúlyban elért állapotukhoz.

 

Én sem arra gondoltam, hogy a darabszám a fontos viszont az, hogy milyen Erősek szerintem igenis számít és a te értelmezésedben is megállja a helyét. Azt mondod, hogy a Jedik meglopják a Sötét oldalt a jó cselekedetekkel, élet mentéssel így billentve a mérleget míg a Sithek a túlzott öldökléssel. Én úgy gondolom, mindkét oldal jobban tudja érvényesíteni a célját ha nagyobb a hatalma az Erőben pl.: egy nyitott tetejű személyszállító sikló épp lefelé zuhan Coruscant utcái között 10 utassal, egy vagy több épp ott lévő Jedi mester képes megállítani a sikló zuhanását egy erkélyről míg az utasok biztonságban kikászálódnak a siklóból, ha csak egy nemrég lovaggá ütött Jedi jár arra ő képes kiemelni jó esetben két utast az Erővel, de a mardék 8 aláhull a siklóval.

Sith pl.: egy Sith a vadászgépében egyedül találja magát szemben többszörös túlerővel, ha nagyobb a hatalma több ellenséges vadászt, esetleg mindet el tudja intézni, mielőtt fénysebességre kell kapcsolnia míg ez a szám jóval kisebb ha gyengébb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes fejtegetés Donát, most csak ezt ragadnám ki:

7 órával ezelőtt, Donát írta:

Azt mondja Luke: egy ideig ezután egyensúly volt. De vajon miért? És miért csak egy ideig?

Ezzel Benre célzott és a benne lévő mérhetetlen sötétségre. Ben miatt bomlott meg az egyensúly. Lehet, hogy Snoke és Luke egyensúlyban volt, de Ben már sok. Erre jön válaszként Rey.

 

Egyébként ha képesek a jedik elvágni magukat az Erőtől akkor akár úgy is létezhetnek, hogy nem befolyásolják a annak kozmikus folyását. Bár ebben az esetben a jediség lényegét tagadnák meg, hiszen náluk alapvető, hogy használják az Erőt.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem továbbra is több helyen sántít ez az értelmezés.

 

Ugye előkerült az egyensúly és a természetesség. Mondhatjuk, hogy a világ természetes rendje, hogy egyensúlyban van a fény és a sötétség, viszont ez nem passzol a jedik és sithek filozófiájához. Márpedig mégis ez a két szekta nyomja talán a legnagyobbat a latba, ha a két oldalról beszélünk. Persze a sötét oldal nemcsak a sithekből áll, ahogyan a világos sem csak a jedikből. Mégis ők a legnyilvánvalóbb kivetülései, felhasználói a két pólusnak.

Szóval a sitheknél azt látjuk, hogy pont harcolnak a természetes folyamatok ellen. A legegyértelműbb példa a halál legyőzésére való olthatatlan vágy. Sidious mondja, hogy sokaknak természetellenesek azok a képességek, amikre a sithek sóvárognak, de azért ha belegondolunk, nehéz azt mondani, hogy ezek ne lennének tényleg azok. A sithek ki akarják csavarni, facsarni a világot és mindenre a saját akaratukat erőltetni. A jedik viszont célul tűzik ki, hogy minél kevésbé avatkozzanak bele az "élet rendjébe". Az más kérdés, hogy mennyire sikerült, ahogyan a sitheknél is fennáll ugyanez. Elvégre a sitheknek sem sikerült soha annyira felborítani és uralmuk alá hajtani a galaxist. Ugyanígy a jedik sem tudtak kellőképp higgadtak és feddhetetlenek maradni, de az alapelveik megvoltak. Pl. ha valakinek eljött az ideje és távoznia kell, hát el kell engedni.

Ez nálam sokkal inkább afelé viszi a Prófécia értelmezését, hogy a világ természetes módon (mint minden) az egyensúly felé törekszik. A sötét oldal inkább a természetellenesség irányába mozdul, így kibillenti a világot az egyensúlyból, ebből az állapotból másfelé terelné a galaxist, a káosz felé. És ez a másik fő gondolatom. Nézzük meg mi történt, amikor a sötétség, és mi, amikor inkább a világos oldal dominált. Amíg a sithek a háttérben ténykedtek és nem tudtak kiteljesedni, évezredeken át volt viszonylagos nyugalom és béke. Ezt követően hiába akart a Birodalom mindennél nagyobb rendet, csak káosz és örökös háborúskodás volt. Hasonló volt a helyzet az ÚK és az ER idejében is.

 

A másik, hogy számomra nem áll össze az, hogy az Erő beavatkozik és próbálja a két oldal közti egyenlőség felé billenteni a mérleget. Oké, évezredeken át volt elnyomva a sötétség, hát teret kaptak. A sithek szították a Klónháborút, ami valójában nem a jó és rossz háborúja volt, hanem egy színjáték. Mindkét harcoló fél áldozat volt bizonyos értelemben, mindent a sithek domináltak. Azaz a sötétség miatt mindkét félnél rengetegen haltak meg. Aztán szinte teljes egészében kiirtották a jediket, a Birodalom rabigába hajtotta a galaxist, komplett bolygót robbantottak fel stb..

Erre közbelépett az Erő és inkább a világosság felé terelt, ez eddig oké. De épphogy felrobbantották az első Halálcsillagot, már épült is rögtön a második. Nem mondanám, hogy teret kapott volna a világos oldal, sőt soha nem kerültek még olyan közel a pusztuláshoz. Az Erő megint lehetőséget adott és elpusztult Birodalom, kihaltak a sithek. Na de ezt követően még épphogy Luke elkezdte kiépíteni az új Jedi Rendet, a galaxis is csak éledezett, egyáltalán nem került túlsúlyba a fény.

Ennek ellenére a háttérben már ott volt Snoke és az ER, akik építettek egy minden eddiginél pusztítóbb szuperfegyvert, amivel már egy egész rendszert töröltek el egyetlen lövéssel. Ja és előtte persze az új fiatal jedi nemzedéket lekaszabolták, Luke meg az egyetlen világos oldali Erőhasználóként száműzetésbe vonult és elutasította az Erőt. Amit értelmezhetünk úgy is, hogy az Erő elengedte a kezét, ha már ilyen aktív szereppel ruházzuk fel.

Én ebben inkább azt a tendenciát látom, hogy még csak épp pislákolt volna a fény, amikor már jött is az újabb drasztikus csapás a sötétségtől és az betakart mindent. Emiatt nem tudom én úgy felfogni, hogy az Erő a kiegyensúlyozottság felé mozdítaná a rendszert. Sokkal inkább úgy, hogy a sötétség annyira felborította az egyensúlyt, hogy nagyon nehezen lehet már ezt a káoszt elsimítani. Ha lenne is esély, még mindig van annyi rendezetlenség, amiben a sötét oldal felüti a fejét, majd újult erővel tér vissza.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Menjünk le a dolgok gyökeréhez. Mi van akkor ha a legjobb megoldás az, ha nincsenek tudatos erőhasználó kasztok a galaxisban? Akkor nincs mit egyenlíteni, csak az a körforgás van amit Rey is lát a látomásában. Természetes élet és halál. A gondot azok a csoportok vagy egyének jelentik, aki kihasználják az Erőt valami nagyobb cél, vagy önös érdek miatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Menjünk le a dolgok gyökeréhez. Mi van akkor ha a legjobb megoldás az, ha nincsenek tudatos erőhasználó kasztok a galaxisban? Akkor nincs mit egyenlíteni, csak az a körforgás van amit Rey is lát a látomásában. Természetes élet és halál. A gondot azok a csoportok vagy egyének jelentik, aki kihasználják az Erőt valami nagyobb cél, vagy önös érdek miatt.

Na igen, ez annyiból mindenképp egy jó elképzelés, hogy a korábban említett két aspektust ötvözi. Nincsenek sötét oldali aktív Erőhasználók, akik felborzolják a nyugodt víztükröt, ugyanakkor a két oldal aktív Erőhasználók tekintetében egálban van, hiszen nincs belőlük egy sem. Ami necces, hogy ez élesen elhatárolja az Erőhasználót az Erőérzékenytől, Utóbbiról immáron tudjuk, hogy mindenkire igaz valamilyen szinten.

 

Ami nekem jó megközelítés lehet, hogy az Erő alapvetően egy olyan vezérelv, ami alapján működik az egész galaxis, de akkor van egyensúlyban, ha senki nem manipulálja tudatosan. Tehát mindenkiben ott az Erő, mindenkire hat, mindenki érzi és mindenki sorsát befolyásolja. Ki sorsnak, ki szerencsének, ki valamilyen istenségnek, ki pedig magának az Erőnek nevezi, mindegy. Addig jó, amíg hagyják az Erőt magától dolgozni és tenni a dolgát. Persze ezt nem olyan aktív cselekvésnek képzelem el, inkább egy passzív rendezőelvnek.

Viszont az olyan tudatos Erőhasználók, mint a jedik vagy a sithek, valójában nem csupán használják az Erőt, de alakítják is. A mezei élőlényeknek sugallatokat adhat az Erő, vezetheti a lépéseiket, ők pedig hallgathatnak rá, de nem "szólnak vissza", nem befolyásolják az Erőt, a kommunikáció egyirányú. Az Erőhasználók viszont nemcsak kapnak, de kérnek is az Erőtől. Tárgyakat mozgatnak közvetlenül az Erőt manipulálva, mások fejébe olvasnak, irányítják mások elméjét, villámokat idéznek meg, belelátnak a jövőbe, gyógyítják magukat, élőlényeket hoznak létre vele, a halál után is fenntartják szellemüket stb..

Értelmezhetjük úgy, hogy az Erő ilyen szintű felhasználása, irányítása már egy olyan beavatkozás magába az Erőbe, ami felborítja az egyensúlyt. Az Erő pedig függetlenedni szeretne ettől és békében a saját útját járni. Az aktív Erőhasználók így amellett, hogy tisztában vannak az Erő irányadó és világalakító szerepével, eszközként is tekintenek arra, hogy különféle tevékenységeket végezzenek vele a saját céljaik elérésére. Ez viszont kvázi az Erő szolgasorba állítása, ami önmagában hullámokat ver.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kérdés az, hogy ha az Erő egyensúlyának az a jó ha senki nem piszkálja, akkor a Kiválasztottnak mi lett volna a pontos feladata? Valamint az is, hogy miért volt egyensúly ahogy Luke is említi, mikor Ő és feltehetőleg Snoke is ott volt, mint akik manipulálják az Erőt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor a kiválasztott színre került akkor létezett JEdi rend, tehát annak az idealizált állapotnak amit leírtam még a közelében se voltak.

 

A második, jó kérdés. Lehet, hogy Luke nem volt aktív az Erőben. Miután elkezdte képezni az új rendet, megzavarta a konvergenciát. Erre jöhetett Snoke a képbe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Amikor a kiválasztott színre került akkor létezett JEdi rend, tehát annak az idealizált állapotnak amit leírtam még a közelében se voltak.

Nem is arra gondoltam, hogy akkor már okés volt minden, hanem, hogy mivel nem okés minden akkor a Kiválasztottnak mit kellett volna konkrétan csinálnia, ha a cél az, hogy ne bizgerálja senki az Erőt? Kiirtani mindkét oldalt vagy mi lehetne egyéb megoldás?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.