Ugrás a kommentre

EPIII elemzés


Ajánlott hozzászólás

  • 11 hónappal később...

Én azt nem értem, hogy Sidious miért mondja azt (mielőtt összecsap Yodával) hogy Darth Vadernek nagyobb hatalma lesz mindannyiunkénál, amikor a Sithek mind önzők, és így Sidious is csak önmagát imádja. Szerintem Vader még balesete előtt is csak Sidious eszköze volt, mivel Sidious biztos nem akarhatta azt, hogy a tanítványa erősebb legyen nála, és végül megölje őt. A végkifejlet, Vader balesete szerintem nem annyira tragédia Sidious szempontjából. Így legalább nyomorékként Vader nem jelenthetett fenyegetést Sidious hatalmára.

 

Kíváncsi vagyok nektek mi a véleményetek ezzel kapcsolatban...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hmm... :D Ez is igaz! De ha Anakin legyőzte volna Obi-Want Mustafaron, és Sidious ellen fordult volna, akkor vajon mit csinált volna Sidious?

Ebben túl sok a 'volna' :) Biztos jó kis csata lehetett volna kettejük között, de a végkimenetelre nem szavaznék. Elvileg Anakin erősebb volt... De Yoda is elvileg, aztán mégis mi lett belőle. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben túl sok a 'volna' :D Biztos jó kis csata lehetett volna kettejük között, de a végkimenetelre nem szavaznék. Elvileg Anakin erősebb volt... De Yoda is elvileg, aztán mégis mi lett belőle. :D

Ha Yoda nem lett volna apró termetű, akkor talán meg tudott volna kapaszkodni :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azt nem értem, hogy Sidious miért mondja azt (mielőtt összecsap Yodával) hogy Darth Vadernek nagyobb hatalma lesz mindannyiunkénál, amikor a Sithek mind önzők, és így Sidious is csak önmagát imádja.

Szvsz két oka is volt rá.

1. Imigyen fitoktatta kicsit a hatalmát, hiszen a legerősebbnek hitt Jedit, a kiválasztotatt is megszerezte magának.

2. Elhencegett, hogy nagyobb fegyver van a kezében, mint Yodának.

+1 Sidious nem csak önmaga, de a Sith győzelméért is küzdött. A Sith pedig csak egy tanítványban maradhat fenn, egy erős tanítványban (ahogy ezt Ody is leírta). Imigyen Sidious arra is célzott, hogy Yoda hiába győzi le őt, a Sith fennmarad, mert Vadert már nem tudná legyőzni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda hiába győzi le őt, a Sith fennmarad, mert Vadert már nem tudná legyőzni.

Kíváncsi lettem volna, mi lett volna Yoda és Anakin/Vader párbajának vége. Yodának azért akkor még nagyobb tudása volt mint Anakin/Vadernek ezért biztos kicsinálta volna Anakint :D:D

De persze igaz, ha tovább tanult volna és tovább erősödött volna az Erőben, és nem érte volna baleset Vadert, biztos Vader győzött volna.

 

Na jó, befejeztem a volnázást. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Most komolyan elkezdtem gondolkodni Anakin monológjáról Dooku fejlevágása után. Gondolom mindannyian tisztában vagyunk az előzményekkel; Anakin legyőzi Dookut, majd vacilálás után levágja a fejét. Palpatine ekkor azt mondja neki, hogy jól döntött, túl veszélyes lett volna életben tartani, Anakin szerint azonban ez nem a Jedi út volt.

 

Na már most... szerintem itt Anakin elfogadható döntést hoz. Tudom, hogy a jéghideg bosszú, vezérli, de a döntés számomra elfogadható. A Jedik szemszögéből nem a legelőnyösebb, de elfogadható. Hogy miért mondom ezt? Azért, mert Dooku Sith. Tudom, hogy fegyvertelen, tudom, hogy kiszolgáltatott, és ahogy Obi-wan fogalmaz, a Jediknek meg kell tenniük, amit lehet, ha az ellenfél Sith-lord. Dooku milliókat irtatott ki a háború alatt, így tehát háborús bűnösnek is tekinthető.

 

Sokan Obi-wantól is elvárnák, hogy ölje meg a harmadik rész végén Anakint (igaz talán inkább kegyelemből), de ott is elfogadhatóvá tenné (e mellett) a levágást az a tény, hogy az ellenfél Sith. Érzésem szerint, ha a Jedik ellenfele egy sötét lovag, akkor tiszta, hideg fejjel teljesen jogosan meggyilkolhatja, lévén az már önmagában is fenyegetést jelent a Rendre.

 

Tehát Anakin döntése maga szerintem elfogadható, csak épp nem a legelőnyösebb, mert így Dookuból semmit sem lehet kihúzni... (vagy ha morbid akarok lenni... na inkább hagyjuk :para:). Az már más kérdés, hogy a megölésének indítéka teljesen elfogadhatatlan Jedi szemszögből.

 

Mi erről a véleményetek?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt az számít, ahogy megöli Dookut. Gyakorlatilag kivégzi. Ez elfogadhatatlan. Mert ugye ha harc közben végez valakivel az eléggé más tészta, mintha ott filózik perceket, hogy most mi legyen. Érezte ő, hogy nincs ez így rendjén. Dookut legyőzte, ha akarja letartóztathatta volna. Persze Palpatine ebben is ludas.

 

Ráadásul van egy nagyon jó ellenpélda, amikor épp az ellenkezőjét cselekszi Anakin. Windu legyőzi a sith Palpit, majd meg akarja ölni. Mit is mond akkor Anakinnak? ".....túl veszélyes lenne életben hagyni" (ugyanazok a szavak, amik Palpi szájából elhangoztak, Dooku megölése után). Ekkor Anakin arra hivatkozik, hogy egy Jedi nem tesz ilyet. Ez szerintem ugyanaz a szitu mint Dooku-nál, csak a szereplők mások. Ekkor már számítottak a Jedi értékek, de Dooku esetében nem?

 

Ennek fényében nem lehet felmenteni Anakint, a Dooku gyilkosság miatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a tény, hogy a Jedi tanács feje is inkább megölné a Sith-et, semmint életben hagyná (szinte ugyanaz az eset, egy Jedi a Sith életének halálának ura). Hogy miért? Mert ha megöli, már biztos nem szúrja hátba a Sith. Ergo szerintem a Jediknél a Sithek megölése kivételt képez. Mindegy hogyan, ha kell fegyvertelenül is, ha kell kivégezve is, de meg KELL ölnie a Sith-et, mert fenyegetés a Rendre nézve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dooku és Palpatine között azért volt különbség. Palpi esetében már minden világos volt, és igaza volt Windunak, az lett volna az egyetlen megoldás, ha megöli a sithet. Ellenben Dooku esetében éppen hogy a letartóztatása lett volna a kívánatos, mert még rengeteget megtudhattak volna tőle. Emellett persze elismerem, hogy lehet úgy is nézni, miszerint Anakin helyesen cselekedett akkor, amikor megölte Dookut. Bár én nem ezen az állásponton vagyok. :para:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egész prequel trilógia arról szól, hogy a Jedi rend sem működik úgy, ahogy kéne.

Szerintem anakin nem működik úgy ahogy egy Jedinek kellene. Mindig fordított dolgokat csinál. Amikor nme kellene ölni, öl, amikor meg le kéne vágni a sith buksiját, akkor meg nem csinálja. Rossz kisfiú.

 

De ezeket miért is ide írjuk? OFF! Mehetne máshova.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A probléma az, hogy nem azért ölte meg Dookut mert Sith.Ha ezért tette volna(mondjuk mint Windu Palpival) azt mondom ok, bár akkor sem szép, főleg egy Jedihez mérten.Anakin egyértelműen bosszúból ölte meg és azért mert Palpi noszogatta.Magyarán Anakin végrehajtott egy Sith tette.Megölni valakit bosszúból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze. Az indíték helytelen, de helytelen indíték szülhet helyes tettet. A kívánatos valóban a letartóztatás lett volna, de a megölés sem volt helytelen véleményem szerint, mert egy Sith-ről volt szó, aki még kéz nélkül is fenyegetést jelent azzal a Jedi-Rendre, hogy létezik...

 

Palpatine esete hasonló olyan szempontból, hogy ő is Sith, ő is védtelen(nek tűnik), és Windu úgy határoz megöli. Igaz, hogy neki már (még) nincs tanítványa, de a fenti tényeken ez akkor sem változtat. A Jedik szerintem bármilyen körülmények között etikusan megölhetik a Sith-et.

 

Technikai dolog: Ody, nem látom be, hogy miért ne lehetne egy 3. részhez kapcsolódó boncolgatást, a 3. rész elemzésébe írni. Egyszerűen akárhogy próbálkozom, számtalanszor kapom meg, hogy rossz topicba írom a véleményem, holott ennél átfogóbb topicot a 3. rész kapcsán (amiről ugyebár szó van), nehezebb lenne találni. Ennek szerintem nagyon is itt a helye.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Technikai dolog: Ody, nem látom be, hogy miért ne lehetne egy 3. részhez kapcsolódó boncolgatást, a 3. rész elemzésébe írni. Egyszerűen akárhogy próbálkozom, számtalanszor kapom meg, hogy rossz topicba írom a véleményem, holott ennél átfogóbb topicot a 3. rész kapcsán (amiről ugyebár szó van), nehezebb lenne találni. Ennek szerintem nagyon is itt a helye.

De ez a topik a chapterek kitárgyalására jött létre, konkrétan. Így talán érthető a megjegyzésem. :D Egyébként tényleg nincs olyan topik itt, amibe kimondottan beleillene ez a téma. Talán az értékeld a filmet...a többi epizódnál ott folynak ilyen diskurzusok, de ismétlem, jó ez is most már. Legközelebb próbálj jobban szelektálni, gondolom ez nem nagy kérés. Köszi. :para:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ez a topik a chapterek kitárgyalására jött létre, konkrétan. Így talán érthető a megjegyzésem. :D Egyébként tényleg nincs olyan topik itt, amibe kimondottan beleillene ez a téma. Talán az értékeld a filmet...a többi epizódnál ott folynak ilyen diskurzusok, de ismétlem, jó ez is most már. Legközelebb próbálj jobban szelektálni, gondolom ez nem nagy kérés. Köszi.  :para:

Értem. Pont ezért érint érzékenyen, mert így is elég sokáig szelektáltam, és mégsem sikerült jó helyet választanom. De legközelebb még körültekintőbb leszek, ígérem...

 

Viszont az érvelésemet lehetne újonnan cáfolni :D Bár kicsit az az érzésem, mintha körbe-körbejárnánk.

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont az érvelésemet lehetne újonnan cáfolni :para: Bár kicsit az az érzésem, mintha körbe-körbejárnánk.

Én továbbra is azt mondom, hogy más volt a két eset. Igaz, hogy sithek voltak a szenvedő alanyok, de pl. Dooku többet ért volna élve, mint holtan.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Palpi meg jobb lett volna halva, mint élve :para: bár ki tudja? viszont dupla értelmet nyert az a jelenet amikor az Ep6-ban Luke-ot cukkolja, hogy ölje már meg. Csak szegény elvétette az időrendet, addigra Luke már bőven túlvolt azon, hogy Vader levágja a kezét

Szerkesztve: - Darth Krande
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amikor Dooku már fegyvertelen volt és a kezei sem voltak meg akkor szerintem a helyes tett az lett volna, hogy kapcsolatba lép a Tanáccsal és aszerint cselekszik ahogy utasítják.Vagy ha nem tud kapcsolatba lépni velük akkor leviszi Coruscantra fogolyként.

Utólag azt mondani egy gyilkosságra, hogy helyes volt, nem etikus.Most lemennék és megölnék egy embert az utcán és utólag kiderűlne, hogy pedofil gyerekgyilkos, attól engem még elitélnének gyilkosságért, nagyon helyesen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én továbbra is azt mondom, hogy más volt a két eset. Igaz, hogy sithek voltak a szenvedő alanyok, de pl. Dooku többet ért volna élve, mint holtan.

Igen, de bizonyos szemszögből helyes a megölésük is (Jedi szemszögből). Hisz a cél az egyensúly megteremtése az erőben. Ahhoz valahogy ki kell őket iktatni, vagy így, vagy úgy.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez szerintem a helyzet kiforgatása. Frenkie-vel értek egyet. Annakin tette abban a helyzetben és a későbbiek fényében sem helyes. Miért? Gyilkosság. Hideg fejjel, előre megfontolt szándékkal, a következményekkel teljesen tisztában, saját bosszúvágyának kielégítésének céljából lemészárolt egy minden tekintetben fegyvertelen, súlyosan sérült (öreg)embert. S hiába mondod Donát, hogy a rossz indíték szülhet jó dolgokat, mert az ep3-ban ez nem így van. Mivel ez egy rossz indíték fontos megállója volt azon az úton, melynek a végcéljában Jedik ezrei, köztük gyerekek, haltak meg. Ergo akárhogy csűrjük-csavarjuk, az indítéka rossz volt, s a tett ugyan úgy. Ez a probléma gyökere. Az ölést ebben az esetben nem az áldozat és a tett, hanem az elkövető szabja meg. Ez esetben egy labilis Jedi lovagról beszélünk, aki már egyszer megfürdött a bosszú vérzuhatagában. Ez olyan lehetett, mint egy ex-narkóst megkínálni egy szipantással. Ha elfogadja, tuti visszaszokik. Meg lehetett volna ölni Dookut, csak nem úgy, ahogy Anakin tette. Nem bosszúból, melynek végső következménye ezrek (milliók?) halála.

Persze, egy Jedinek nem feltétlenül kell kegyelmeznie, pláne nem egy Sithel szemben. Ezt látta Windu is, de messze nem ugyan az a helyzet. Egyrészt, Windu tökéletesen tisztában lehetett azzal, hogy Palpatine korántsem fegyvertelen. Másrészt Windu indítékai valóban helyesek, a magasabb célt szolgálóak voltak. Sith meghal = végre béke. Sehol nem volt a kicsinyes bosszú, vagy bármilyen más egyéni cél.

Másrészt, azért sem volt jó megölni Tyranust, mert az esemilyen célt nem szolgált Anakin bosszúvágyának kitöltésén kívül. A Sith nem pusztult el, a háború nem ért véget. Tehát ez egy bosszúból elkövetett, előre megfontolt, hidegfejű, de céltalan gyilkosság volt. A céljukat, azaz a békét az szolgálta volna, ha életben marad. Tehát, a "Nem a Jedik útja." rávonatkoztatható a könyüreleten kívül még egy dologra: egy magasabb cél szolgálata. Abban az időben ez a magasabb cél a háború vége volt. Ezt pedig az szorgalmazta volna, ha Dookut kikérdezhetik és bíróság elé állítják (ez ráadásul kicsit a nép Jedikbe vetett hitét is helyrebillentette volna). Anakin ezt a fajta önzetlenséget ("kit érdekel a bosszúm, ha ezzel segíthetek milliókon?"), mással való törődést (a Galaxis jóléte) felcserélte a befelé fordulásra (a benne rejlő düh kiteljesítése, erő elérése), az önmagával való törődésre (bosszú beteljesítése). Irónikus, hogy kb két nappal később ezekkel a szavakkal tesz különbséget Sith és Jedi között.

Szóval, helyes Sithet ölni, ha az nem szorgalmazza egy újabb Sith születését.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.