Ugrás a kommentre

Az Erő ott van mindenhol


Szisz

Ajánlott hozzászólás

Nem söprök félre semmit. De attól, hogy külön használják a Sorsot és az Erőt is, még lehetnek egymás szinonimája. Attól, hogy te annyit írtál, hogy nem az és kész, még nem vagyok meggyőzve. Szóval érdemes lenne párbeszédet folytatni a dologról ahelyett, hogy egy kézlegyintéssel elintézzük, csak ennyit akartam jelezni.

Nem csak ennyit írtam, hogy "nem az, és kész", levezettem, miért gondolom így, alig pár poszttal lejjebb. ;)

 

A lényeg, hogy Qui-Gonn számára nagyon úgy fest, hogy mind a "Sors", mind az "Erő" azt akarta, hogy rátaláljon Anakinre. Emiatt is hajlok arra, hogy szinonimaként használja. No meg ha a Jedik nem hisznek a szerencsében, miért hinnének a Sorsban? Számukra az Erő a galaxisban az alfa és az omega, önálló akarata van, akkor miért kevernének be valamit ettől független entitást pl az alábbi módon?

Qui-Gon szerintem nem is használta a sors kifejezést. A sors és a szerencse meg nem ugyanaz, nem mellesleg, a szerencsében csak a kifejezetten sokszor marha szerencsés Obi-Wan nem hitt. A sorsról a Sith-ek szoktak beszélni inkább, akiknek karakterükbe belefér, hogy nem fogadják el: nem ők irányítják az Erőt, hanem az Erő őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-Gon szerintem nem is használta a sors kifejezést. A sors és a szerencse meg nem ugyanaz, nem mellesleg, a szerencsében csak a kifejezetten sokszor marha szerencsés Obi-Wan nem hitt. A sorsról a Sith-ek szoktak beszélni inkább, akiknek karakterükbe belefér, hogy nem fogadják el: nem ők irányítják az Erőt, hanem az Erő őket.

Jaaaaa... ha így nézzük, egyetértek. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Szerintem nagyon jó lett, Anno én is össze akartam hozni egy ilyet (részben már kész is), de így már fölösleges. :) Különösen tetszik, hogy jó példákkal vázol fel, illetve Filoni interjúrészlete (ezt még nem is láttam) is bejövős, mert ezzel visszatér egy régi értelmezés még az ep1 előttről. Vagyis mindenki Erőhasználóvá válhat, ha elkezdik okítani, csak legfeljebb sokkal bénább lesz. Teszem azt, akár Han Solóból is lehet Erőhasználó tíz év szorgalmas gyakorlás alatt, csak éppen neki kínszenvedés lenne egy tálca megemelése, míg a magasabb midi-chlorian szinttel bírók egész űrhajókat tudnak könnyen kiemelni a mocsárból (és belőlük lehetnek Jedik vagy Sith-ek). És ez a "midi-chlorian szám + tanítás + gyakorlás = Erőhasználat szintje" dolog egybe is cseng az én elméletemmel is, ami külön jó :D - vagyis hát, mivel ez jön le a filmekből és sorozatokból, nem is annyira elmélet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szuper fordítás, teljesen sikerült visszaadni a lényeget! :clap: Több ilyen kellene. Én is gondolkoztam már ezeken, de ennyire még nem sikerült összeszedni és rendszerezni a dolgokat. Fantasztikus koncepció az már biztos.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...
  • 2 hónappal később...

Nem vártam, hogy a Rouge One enciklopédia tesz hozzá az Erőhöz de megtörtént. :D Eszerint az Erő mint fogalom 25.000 éve ismert a galaxisban. A legismertebb gyakorlója a Jedi Rend volt, de velük párhuzamosan több más vallási irányzat és egyház is kiépült. Viszont ezek a kultúrák nem tudták irányítani vagy manipulálni a misztikus energiamezőt, de felismerték erejét és képességét arra, hogy egyének sorsát vagy a történelem menetét befolyásolja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem vártam, hogy a Rouge One enciklopédia tesz hozzá az Erőhöz de megtörtént. :D Eszerint az Erő mint fogalom 25.000 éve ismert a galaxisban. A legismertebb gyakorlója a Jedi Rend volt, de velük párhuzamosan több más vallási irányzat és egyház is kiépült. Viszont ezek a kultúrák nem tudták irányítani vagy manipulálni a misztikus energiamezőt, de felismerték erejét és képességét arra, hogy egyének sorsát vagy a történelem menetét befolyásolja.

Wow. :o

Én is haladok az enciklopédiával, bár kissé lassan, így ezt még nem fedeztem fel. Egyébként még mindig Rogue. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A legismertebb gyakorlója a Jedi Rend volt, de velük párhuzamosan több más vallási irányzat és egyház is kiépült.

Ezt szerintem már a TCW és a Rebels is elég erélyesen pedzegette az éjnővérekkel (ők ráadásul elég komoly mértékben Erőhasználók is), a dagoyan papokkal, a lasat hitvilággal (a bo-fegyvernek hála ők is képesek valamennyire befolyásolni az Erőt) és a Benduval - bár utóbbi nem irányzat vagy egyház. Sőt, talán még Mortis lakói is ide vehetőek. Az új érát pedig erőteljesen elkezdték erre felhúzni most, kiegészítve a sort a nem Erőhasználó Erőhívőkkel, mint az Erő Egyháza és a Whillek Őrzői. Gondolom az ep8-9 idején nyer igazán jelentőséget ez.

Arra leszek azért kíváncsi, hogy eme sok-sok Erő-követő közül hogy-hogy csak a Jedik tudtak csak igazán kiemelkedni. Az éjnővérek érthetőek, az ő hatalmuk nagyban függ Dathomirtól. Mortis lakóit pedig a világuk kötötte rabigába. De mi a helyzet például a dagoyanokkal? Vagy lehet, hogy a Jedik egyeduralma nem annyira véletlen? Talán ténykedésüknek hála nem nyert teret más Erőhasználó csapat? Mondjuk mert a Sith-ektől való félelem miatt mindig beleolvasztották az ilyen csoportokat a Rendbe? Ugye, a dagoyanok például nem szívlelték a Jediket.

Amúgy lehet, hogy a Ren Lovagok is egy ilyen 25 000 éves ősi csapat, akik képtelenek voltak megerősödni a Sith-ek és a Jedik árnyékában.

Akárhogy is, érdekes lesz ez a szál az ep8-9-ben. Szinte biztos vagyok abban, hogy ez az új trilógia központi témája.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én NAGYON remélem, hogy ez a központi témája! Egyre több jel mutat erre. Ez az a terület ahol jó kis újdonságokat lehet hozni.

 

Amúgy egyetértek azzal amit írtál, csak én az ősi dolgokra gondoltam most.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sőt, talán még Mortis lakói is ide vehetőek.

Félreértettem valamit? A Mortison lévő Fiú és Lány nem maga az Erő sötét és világos oldalai voltak? Nem erőhasználók voltak, hanem maga az Erő két oldala. Az Atya pedig az, aki egyensúlyba tartotta őket (most nem világos, hogy az Atya az maga az Erő volt-e ?)

És miután a sajnálatos események miatt az egyensúly elveszett a Lány halálával, a Fiú javára (sötét oldal) billent a mérleg, Anakinnak kellet volna helyreállítania már a Mortison az egyensúlyt azzal, hogy átveszi az Atya helyét, ezáltal a próféciában lévő kiválasztotti sorsát beteljesíti? De Anakin nem vállata. A fiú (sötét oldal) teret nyert a Mortison, a való világban pedig a sötét oldalt használó Sith-ek (vagy fordítva) győzedelmeskedtek. Az Atya pedig azzal engedte el Anakint a Mortisról, hogy ha itt nem akkor, a való világban kell az egyensúlyt helyreállítania a Sith-ek megölésével. Nekem legalábbis így jött le. És mivel a TCW kánon, én ezt a VIII-IX epizódokban figyelembe venném az Erővel kapcsolatban. Mia véleményed, jól értelmeztem?

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, hogy jól értelmezed-e, mert a készítők, bár van válaszuk mindenre, mocskos mód semmit sem árulnak el (a Blu-rayen ezt konkrétan így leközlik: "van válaszunk, de nem mondjuk el" - azt hiszem, Filoni mondja). Akárhogy is, ez is egy lehetséges értelmezés, semmi sem zárja ki. A Mortis maga az enigma. :)

Én arra hajlok, hogy nem az Erőt képviselték, hanem maguk is élőlények voltak, csak a Jediknél vagy a Sith-eknél sokkal-sokkal jobban érzékenyek voltak arra. Arra, hogy élőlények, egy komoly utalás van: az Atya azt mondja, hogy ők Erő forgatók (Force Wielder), más néven az Egyek (az enciklopédia is ezeken a neveken hivatkozik rájuk). Illetve, szerintem túlságosan is emberien viselkednek, például a Fiút túlságosan is megütötte a Lány halála, ilyen érzelmi kitöréseket nem tudok elképzelni magáról az Erőről. A Mortis pedig a Dagobah-hoz vagy a Dathomirhoz hasonlóan az Erő egy csatornája, és tippre azt mondanám, emiatt lettek ilyen erősek az Erőben az Egyek. Az Egyensúly pedig a Mortison annyit tesz, hogy féken tartja valaki a Fiút és a Lányt, akiknek hatalma veszélyt jelenthet a Galaxisra. Már-már isteni erőkkel bírnak, ami a Fiú esetében irdatlan pusztítást okozhat (már Talzin is istenként tetszelgett a Frangawl kultusz előtt, pedig ő távolról sincs egy súlycsoportban az Egyekkel), a Lány pedig ha nem is okoznak gondot (bár őt is elkezdhetik akaratán kívül istenként tisztelni), a Sith-ek énének-halnának a hatalmáért - és arra az Atya is céloz, hogy a Sith-ek az egyik ok, amiért nem hagyhatják el a Mortist. De ez sem több elméletnél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom, hogy jól értelmezed-e, mert a készítők, bár van válaszuk mindenre, mocskos mód semmit sem árulnak el (a Blu-rayen ezt konkrétan így leközlik: "van válaszunk, de nem mondjuk el" - azt hiszem, Filoni mondja). Akárhogy is, ez is egy lehetséges értelmezés, semmi sem zárja ki. A Mortis maga az enigma. :)

Én arra hajlok, hogy nem az Erőt képviselték, hanem maguk is élőlények voltak, csak a Jediknél vagy a Sith-eknél sokkal-sokkal jobban érzékenyek voltak arra. Arra, hogy élőlények, egy komoly utalás van: az Atya azt mondja, hogy ők Erő forgatók (Force Wielder), más néven az Egyek (az enciklopédia is ezeken a neveken hivatkozik rájuk). Illetve, szerintem túlságosan is emberien viselkednek, például a Fiút túlságosan is megütötte a Lány halála, ilyen érzelmi kitöréseket nem tudok elképzelni magáról az Erőről. A Mortis pedig a Dagobah-hoz vagy a Dathomirhoz hasonlóan az Erő egy csatornája, és tippre azt mondanám, emiatt lettek ilyen erősek az Erőben az Egyek. Az Egyensúly pedig a Mortison annyit tesz, hogy féken tartja valaki a Fiút és a Lányt, akiknek hatalma veszélyt jelenthet a Galaxisra. Már-már isteni erőkkel bírnak, ami a Fiú esetében irdatlan pusztítást okozhat (már Talzin is istenként tetszelgett a Frangawl kultusz előtt, pedig ő távolról sincs egy súlycsoportban az Egyekkel), a Lány pedig ha nem is okoznak gondot (bár őt is elkezdhetik akaratán kívül istenként tisztelni), a Sith-ek énének-halnának a hatalmáért - és arra az Atya is céloz, hogy a Sith-ek az egyik ok, amiért nem hagyhatják el a Mortist. De ez sem több elméletnél.

Köszönöm, még megnézem párszor ezeket az epizódokat, sőt Yoda és az Erő hona epizódokat is újranézem, mert vagy ez (Mortis), vagy az Erő hona az igaz, vagy kapunk egy harmadik változatot az EP VIII-IX-ben, ami esetleg nem annulálja egyiket sem, de mégis az lesz az igazi magyarázat.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem, hiszen amikor ezt a történetszálat kitalálták, az ep7 még ötlet szintjén sem létezett azok fejében, akik megalkották. Egyszerűen nem akarják megölni a misztikumot azzal, hogy megadják a választ.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én továbbra is úgy látom, hogy a Mortis (legalábbis a TCW-ban látott világgal és lényekkel) nem valós eseményeket mutat, hanem egyfajta interaktív álmot. Amit az Erő idézett elő, ilyen szempontból lehet ott vmi gócpont, ami ezt kiváltotta. De nekem az egész eleve álomszerűnek hatott, ráadásul mindenki szembenézhetett bizonyos saját dilemmáival, mint egyfajta tanulságos látomás. Amikor újranézem, akkor konkrét utalásokat is felfedezni vélek, ami arrafelé visz, hogy nem lehet valós, ami történik. Most ami így beugrik, hogy a radarról eltűntek, ill. gyakorlatilag kiesett az ott töltött idő, hiszen talán Rex mond vmi olyasmit, hogy csak pár pillanatig tartott az egész.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én továbbra is úgy látom, hogy a Mortis (legalábbis a TCW-ban látott világgal és lényekkel) nem valós eseményeket mutat, hanem egyfajta interaktív álmot. Amit az Erő idézett elő, ilyen szempontból lehet ott vmi gócpont, ami ezt kiváltotta. De nekem az egész eleve álomszerűnek hatott, ráadásul mindenki szembenézhetett bizonyos saját dilemmáival, mint egyfajta tanulságos látomás. Amikor újranézem, akkor konkrét utalásokat is felfedezni vélek, ami arrafelé visz, hogy nem lehet valós, ami történik. Most ami így beugrik, hogy a radarról eltűntek, ill. gyakorlatilag kiesett az ott töltött idő, hiszen talán Rex mond vmi olyasmit, hogy csak pár pillanatig tartott az egész.

De korábban jött olyan megerősítés Pablotól (ha jól emlékszem, vagy Filonitól?), hogy az ott tényleg az igazi Qui-Gon szellem volt. Szerintem az kizárja az álmot, de lehet rosszul emlékszem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mortis nem álom volt, de szerintem Qui-Gon nem volt valós. Régen láttam már, de valami olyasmi rémlik, hogy a Fiú vette fel az alakját, hogy megtévessze Anakint. De lehet keverem azzal, hogy a Fiú Shmi alakját vette fel, de valami ilyesmi történt ott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is inkább afelé hajlok, hogy ez közös álom volt. Vagy inkább egy közös látomás. De ennek ellenére Qui-Gon is simán "megjelenhetett", hisz amikor ő meghalt a tudata nem vált teljesen eggyé az Erővel (Shmivel ellentétben)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az szerintem tuti, hogy Qui-Gon volt, nem a Fiú. A Fiú nem adott jó tanácsokat, nem segített, és Shminél meg is mutatta magát. És az is fix, hogy Mortis megtörtént. Lehet, hogy nem a Galaxis belakott létsíkján, de megtörtént. Ezt mi sem jelzi jobban, mint az, hogy Rex elmondta: nincsenek ott a szkennereiken, illetve a vele való beszélgetés közben Anakin is jelezte, hogy nem látják a csillagrombolót. Nem vagyok álomszakértő, de a hajók nem szoktak eltűnni a valóstérből, miközben az utasok álmodoznak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is Qui-Gon szelleme volt, de ez nem zárja ki a kollektív látomást. Egy Erőszellem miért ne jelenhetne meg ilyen körülmények között is? A hajó eltűnése meg szintén nem győz meg arról, hogy valóságról volt szó. Több oka is lehet annak, hogy nem látták egymás hajóit a delikvensek. Mindenesetre ahogy álom közben nem szoktak eltűnni a térből dolgok, úgy a valóságban sem, szóval ez ennyi erővel mindent kizár. Van valami létező entitás ott, ami szoros kapcsolatban van az Erővel, ennek lehet köze a "fizikai" eltűnéshez, ettől függetlenül a konkrét események és szereplők szerintem nem "igaziak".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ahogy álom közben nem szoktak eltűnni a térből dolgok, úgy a valóságban sem

Már hogyne tűnhetnének el a valóstérből? (Csak a tisztánlátás végett: nem valóságot írtam. ;) A hipertér is a valóság része, de nem a valóstér.) Mindig ez történik, amikor belépnek a hipertérbe, ami egy másik dimenzió. De a Csillagpusztító is egy másik dimenzión lő keresztül, a mély-hiperűrön. És már azt is tudjuk, hogy létsíkból is akad egy pár. Miért lehetetlen, hogy Mortis egy másik létsíkon vagy dimenzióban létezik?

Arra meg azért igazán hozhatnál példát, hogy mi tüntethet el az emberi szem és az érzékelők elől is egy komplett csillagrombolót, illetve vica-verza, mert nyilván Rexék sem látták az ablakon túl Anakinék hajóját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már hogyne tűnhetnének el a valóstérből? (Csak a tisztánlátás végett: nem valóságot írtam. ;) A hipertér is a valóság része, de nem a valóstér.) Mindig ez történik, amikor belépnek a hipertérbe, ami egy másik dimenzió. De a Csillagpusztító is egy másik dimenzión lő keresztül, a mély-hiperűrön. És már azt is tudjuk, hogy létsíkból is akad egy pár. Miért lehetetlen, hogy Mortis egy másik létsíkon vagy dimenzióban létezik?

Nem lehetetlen, hogy létezik, sőt nyilván lennie kell valaminek a valóságban is. Hajók nem tűnnek csak úgy el, tehát valamilyen hatás következtében következhetett csak be. De ez a hajó helyét határozza meg, ettől még simán lehetett "álom" a sztori, amit láttunk. Eleve, hová lett a helyszín utána, vélhetően a hajó is ugyanott "tűnt el". Ami már furcsább, hogy ha jól rémlik, akkor az idő se stimmel, mert messze nem annyi időre tűntek el, mint amennyi alatt megtörténhettek volna a látott események. Meg hogyan kerülnek hirtelen a hajójukra, mintha mi se történt volna?

 

Arra meg azért igazán hozhatnál példát, hogy mi tüntethet el az emberi szem és az érzékelők elől is egy komplett csillagrombolót, illetve vica-verza, mert nyilván Rexék sem látták az ablakon túl Anakinék hajóját.

Az érzékelők nagyon egyszerű kérdés, az csak technológia, kismillió módszerrel "láthatatlanná" válhat egy hajó. De láttunk már korábban álcázómezőket is, amik teljesen elrejtettek objektumokat vagy másnak mutatták azokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem simán elaludtak, álmodtak és felébredtek, hanem konkrétan, megjelent egy obelix a komp előtt, mielőtt odaértek volna a találkozási pontra. Tehát, lehet hogy az odautat is az Erő vezérelte, egy másik dimenzióban. A Mortison is olyan fénylő fák vannak, mint az a kiszáradt példány az EP VIII forgatásán, lehet még kapcsolat. Izgalmas.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.