Ugrás a kommentre

Az Erő ott van mindenhol


Szisz

Ajánlott hozzászólás

Én se azt mondom, hogy csupán hit kérdése. Azt mondom, hogy mivel az Erő minden élettel teli dolgot átölel, így a kevésbé Erő érzékenyek is használhatják tudatlanul. Nem olyan használati szintre gondolj, mint amit Yoda, Windu, Kenobi vagy Anakin végez. Ezek a megérzés, az ösztön szintjét képezik. Pl amit Solo szerencsének vél, arról tudjuk, hogy Kenobi az Erő akaratának megnyílvánulását látja. Az Erő nem csak a Jedik meg a Sithek sajátja, mert akkor nem kapna olyan hagnsúlyt, hogy minden eleven alkotta. A Jedik ezzel nem lesznek ledegradálva, hiszen ők tudatosan használják, érzik, értik és követik ezt a hatalmas energiát, ami sokkal nagyobb dolog, mint tudatalatt belenyúlni, és egy apró képességet kicsípni belőle. Nem is igazán tudom megfogalmazni, mit akarok mondani, de talán ahhoz hasonlítanám, hogy a számítógépet bárki képes lehet kezelni, de a működését megérteni sokkal nagyobb dolog és sokaknak lehetetlen is.

Nekem ez így tetszik. :o

 

"Az Erő álarcai

 

Az Erőt még azok is irányíthatják, - vagy az eszközeivé válhatnak -, akik nem hisznek benne. Lehet, hogy nem érzékelik igazán az Erő áramlását, mégis használják, bár ők maguk nem is tudnak róla. Az ilyen embereknek szinte természetellenesen gyakran sikerül megvalósítaniuk a céljaikat, akár gonoszak a szándékaik, akár jók, akár valahol a kettő között. A szkeptikusok ezt szerencsének hívják, a hitetlenek sorsnak, vagy végzetnek, valójában az Erő működése.

 

Így hát nemcsak a Jedi-lovagok tanultak meg bánni az Erővel. Mások más néven ismerik - mágia, sámánizmus, vallás, meditáció, ősimádat, és a belső megvilágosodás milliónyi egyéb formája -, de bárhogyan is legyen, ők is ehhez a misztikus energiához folyamodnak, hogy megváltoztassák a világot maguk körül.

 

Itt van mindjárt a Tyia:

 

A Tyia jó példája annak, hogyan lehet a Jedi-lovagoktól eltérő módon megközelíteni az Erőt, amint azt a Revwiai-ak teszik.

A Tyia azt tanítja, hogy az univerzum igazi megismerésének módja az egyén befelé fordulása. A tanítványoknak elmélkedéssel és bonyolult szertartásokkal kell megismerniük, a saját belső Erejüket (a Tyiát). Mivel a Tyia teljesen egyedi oldalról közelíti meg az erőt, külön szabályok vonatkoznak a használatára."

 

 

Persze Odynak is igaza van :o, mint amennyire Han Solonak. :D

 

"Öntudatlan Erő használat:

 

"Keresztül-kasul bejártam már ezt a galaxist, és láttam igen furcsa dolgokat. Túlságosan is sokat ahhoz, hogy pont egy ilyen ?erőt? ne tudnék elképzelni. Túlságosan sokat, hogy azt gondoljam, valóban lehet valami, ami irányítja a cselekedeteinket. A sorsom felől én magam döntök, és nem valami félig-meddig misztikus energiamező" HAN SOLO

 

"Szerintem csak szerencse?" HAN SOLO

 

"Az én szótáramból hiányzik ez a szó, hogy szerencse, fiatal barátom, legföljebb a különböző tényezők kedvező találkozásáról lehet szó, ami az események ránk nézve előnyös alakulást idéz elő" OBI-WAN KENOBI

"

 

Forrás: sw.hu

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanott:

 

"Megérzések és látomások

Néhány Jedi karakternek megérzései, álmai és látomásai vannak. Ezen alkalmak a Jedit a küszöbön álló veszélyekre figyelmeztetik, vagy 'krízishelyzetek' eljövetelére, amikor egyedi képességekre lesz szüksége."

 

Ez ugyan elég tömör.

 

A másik egymás érzékelésével kapcsolatos:

 

"Az Erő rezdülései

Az Erőhasználó 'rezdüléseket' hoz létre, amikor használja az Erőt; ezeket a hullámokat más Jedik érzékelhetik.

Az Erőhasználó aki takarékosan használja az Erőt, és csak kisebb változásokat hoz létre, gyengébb hullámokat kelt, és csak a hozzá nagyon közel levő Jedik tudják érzékelni ezeket a rezdüléseket.

Az Erőhasználó, aki gyakran használja az Erőt nagyobb hatások létrehozására, sokkal felfedezhetőbb hullámokat kelt, amelyet a tőle távolabb elhelyezkedő Jedik is könnyedén érzékelhetnek. Azok, akik az Erőre hagyatkoznak, mint a nyers fizikai erő eszközére, valószínűbb, hogy elvonják a figyelmet, mint azok, akik inkább kerülik ezt."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát még:

 

"A tudósok az idők kezdete óta tanulmányozzák azt, amit Erőnek neveznek. Pontosan nem tudják meghatározni vagy megmagyarázni, hogy működik. Nem tudják, hogy az értelmes élet kialakulásával keletkezett, vagy éppen ellenkezőleg, az Erő segítette az értelmes élet kifejlődését. A erőhasználó számára ez nem is fontos: az Erő létezik, és az az, ami számít. Ugyanolyan létfontosságú alkotóeleme a természetnek, mint az anyag és az energia, bár jóval nehezebb minősíteni. Az Erő bonyolult, összetett jelenség. Feltételezik, hogy egy energiamező, melyet az élőlények bocsátanak ki magukból. Mindnyájunkat körülvesz, irányítja a cselekedeteinket, és nem mi irányítjuk az Erőt.

 

Az Erő a minden dolgok közt meglévő egyensúlyban gyökerezik, és az áramlásába való minden beleavatkozás magában hordozza az egyensúly felborulásának kockázatát.

 

Az Erő egyensúlya:

 

Volt egy prófécia, olyan ősi, hogy az eredete már rég homályba veszett, mely szerinte egyszer majd felbukkan egy kiválasztott. Egy midichlorianokkal teli test, aki soha nem látott módon uralja és örökre megváltoztatja az Erőt. Egyensúlyba hozza majd az Erőt. (Prófécia topic ? a szerk.)

 

 

"Soha nem szabad lebecsülni az Erőt, nagy hatalma van, kitartást ad. Az Erőnek nem számit a méret, összetartja a galaxist. Az életből árad, ezért nagy. Összeköt és megvilágosít minket. Nem az izmainkban, hanem magunk körül kell érezni az Erőt, mindenütt, közted és köztem, a fákban, a kövekben, mindenütt."

 

"Az Erő bennünk áramlik, érezni kell. Higgyél benne, akkor menni fog. Az Erő által sok mindent láthatsz meg, a jövőt, a múltat?rég eltűnt barátokat. Uralkodni kell magadon, tedd vagy ne tedd, érezd az Erőt. Megismerésre, védekezésre használd, sose támadásra. Tudni fogod, csak légy nyugodt, oszlasd el a kételyeidet." YODA

 

"Egy bolygó elpusztítása eltörpül mindamellett, amire a mindenható Erő képes" DARTH VADER

 

Az Erő természete:

 

A legtöbb ember előtt rejtve marad. Nem lehet ugyanúgy megérteni, mint az univerzum anyagi jellemzőit. A technológia kiszámítható és könnyen irányítható, de az Erőt nem lehet irányítani, szerves tartozéka magának az életnek. Ezek a midichlorianok.

 

Midichlorianok:

 

Azok a mikroszkopikus létformák, amelyek ott lakoznak minden élőlény sejtjeiben. Az élet esszenciája, az Erő hordozója. Kollektív öntudatot és intelligenciát formálva, a midichlorianok alkották az élőlényeket és az Erő közötti összekötő kapcsot és kapcsolatban álnak az Erővel. Szimbiózisban élünk velük. Nélkülük nem létezne élet, és nem lenne tudomásunk az Erőről. Folyamatosan beszélnek hozzánk, tudatják velünk az Erő akaratát. A midichlorianokat egyszerű vérvizsgálattal lehet kimutatni.

 

Az Erő síkjai:

 

Az Erő nem csak egy síkban létezik, és egy egész élet sem elegendő számtalan aspektusának megismerésére.

? Van élő Erő, amely a jelen élőlényei felé nyúlik ki, azok felé, akik az itt és mostban élnek.

? Van egyesítő Erő, a múlt és a jövő, a múltban és a jövőben élt és élni fogó lények számára."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Arra gondolok, hogy Luke és Yoda találkozása akkora horderejű esemény volt, hogy még a Sithek is megérezték. Sidious azt mondja, Skywalker fiából nem lehet Jedi. Nem véletlen "ijedhetett" meg, hiszen ha valami akkora zavart tud okozni az Erőben mint amit éreztek, azt nagyon komolyan kell venni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Midi-Chlorianok, az Élő Erő és az Egyesítő Erő

 

"Midi-chlorians are microscopic life-forms that reside within the cells of all living things and communicate with the Force." - Qui-Gon Jinn

 

A Midi-Chlorianaok természetét és viselkedését sokan félreértelmezik az Erővel kapcsolatban. Ahogy a filmekből és számtalan Lucassal készített interjúból is kiderült, NEM a midik hozzák létre az Erőt, hanem - ahogy azt Yoda és Obi-Wan is megmondta - az élőlények. A midiknek kettős szerepük van.

Egyrészt, földi megfelelőikkel, a mitochondriákkal együtt ( Lucas mondta, hogy a kettő ugyanaz ) felelősek az élet létrejöttéért. Ezért mondja Qui-Gon, hogy midik nélkül nem lenne élet, mert ezek a mikroszkópikus élőlények teszik lehetővé a sejtosztódást, az élet létrejöttét. Az emberek ( és a többi élőlény is ) szimbiózisban él velük. Szükségünk van rájuk azért, hogy életbenmaradhassunk, és nekik is kellünk a saját létfenntartásuk miatt.

A Midiik másik feladata az Erővel kapcsolatos. Ahogy Qui-Gon is mondta, midik nélkül nem ismernék az Erőt. A midi-chlorianok elmondják az Erő akaratát, és a segítségükkel lehet használni az Erőt. A midik egyfajta híd az élőlények és az általuk generált energiamező között. Ezzel az összekötő kapcsolattal lehet az Erőt használni, és így tud az Erő használni valakit. A midik nem az Erő létrehozói, hanem a kapu, amin keresztül érintkezhetünk az Erővel. Minél több midi van valakinek a sejtjeiben, annál erősebb lehet a kapcsolata az Erővel. De ahhoz, hogy ezt ki tudja használni, szüksége van Jedi/Sith képzésre.

 

"...to tap deeply into the Unifying Force, we will have to surrender our desire to control events." - Sekot

 

Lucas szerint az Erőnek két szintje van: az Élő Erő és az Egyesítő Erő ( csak az újabb EU kiadványok nevezték el a nagyobb kozmikus Erőt "egyesítőnek" ).

Az Élő Erővel az egyén kapcsolatot tarthat más élőlényekkel, befolyásolhatja azokat, megismerheti őket az Erő által. Az Egyesítő Erő a sorsot, az Erő akaratát jelképezi. Qui-Gon midis monológja alapján a a midik közvetítik számunkra az Egyesítő Erőt ( "Our midi-chlorians continually speak to us, Annie, telling us the will of the Force." ) , az Élő Erőt pedig a midiken keresztül tudjuk használni más élőlényeken. Tehát az Élő Erő az amit az élőlények használnak, az Egyesítő Erő pedig amit az általuk létrehozott energiamező használ az élőlényeken.

És ha már itt vagyok akkor nem ússzátok meg EU vonatkozások nélkül :D

 

A Yuuzhan Vongok és az Erő

 

1999-ben jelent meg a New Jedi Order sorozat első kötete (külföldön) , ami elsőként bemutatta szomszédos galaxisból érkező Vongokat, akik sikeresen letarolták a fél galaxist, megölve Csubakkát és sok más kedvenc szereplőt. A rajongók haragját csak fokozta, hogy a Vongokat a Jedik nem érzékelték az Erőn keresztül, ahhoz képest, hogy ahol nincs Erő, ott nincs élet, szóval a Vongoknak halottaknak kellett volna lenniük. De a háborgó emberek nagyrésze nem tudja a magyarázatot az egészre, és eszükbe se jutott, hogy az írók is gondoltak arra, hogy élet nem létezhet az Erő nélkül. A sorozatban a Jedik ugyanúgy hihetetlennek tartják a Vongok létezését, és hisznek benne, hogy valahol megvan a helyük az Erőben, legfeljebb a Jediknek nincs meg rá a képességük, hogy érezzék őket. A Vong elleni háborúban megtörténik ugyan az ami a Mandaloriai háborúknan, a Jedik nem akarnak résztvenni a háborúban, mert ahogy a mandaloriaiak sem a Sötét Oldalt képviselték, úgy a Vongok se képviselhetik a Sötét Oldalt, ha nem részei az Erőnek. Ezáltal ha a Jedik belépnének a háborúba, akkor ők lennének a "gonoszak" akik harcolnak valami ellen ami nem gonosz. ( A Jedi Tanács végül persze eldönti, hogy a Jedik is harcoljanak a Vong ellen, niután Vergere szembesíti Luke-ot a valósággal. ) A Vongok kapcsolata az Erővel csak a sorozat utolsó kötetében tisztázódott:

A Vong galaxisban a Yuuzhan'tar nevű bolygón kifejlődött a Yuuzhan Vong nevű faj. A bolygón az Erő segítségével kialakult egy Gaia szerű rendszer, ahol egy közös tudat irányít minden élőlényt. Egy másik faj megtámadta a Yuuzhan'tart, erre a Vongokban felébredt a harci szellem és elpusztítótták a támadókat. Yuuzhan'tar - a bolygó aminek időközben saját tudata fejlődött ki - látva, hogy a "gyermekei" mivé váltak, elvágta a Yuuzhan Vongokat az Erőtől. Pont úgy, ahogy Nomi Sunrider Ulic Qel-Dromát, Vergere Jacent. ( ezekkel az esetekkel mégsem volt senkinek semmi baja... ) De hogyan lehet elvágni valakit úgy az Erőtől, hogy az ne haljon meg? Ha elpusztítják a sejtjeiben lévő midiket, akkor meghal, vagyis az egyetlen lehetséges magyarázat, hogy valahogy blokkolták a midi-chlorianokat abban, hogy az Erővel kommunikáljanak. Így az illető nem tudja használni az erőt, de életben van, mivel a midi-chlorianok még mindig ott vannak a vérében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Aha...szóval a midik csak jeleznek, közvetítenek...

 

Jó kis írás valóban ;)

 

Most csupa EU-s dolog villant be erre, Timothy Zhan trilógiájában vannak azok a lények, pontosan nem jut eszembe bocsánat, amiknek a közelében a jedik lebénulnak és nem tudják használni az erőt.

A másik meg azok a "lények", amikből űrhajó készül iszonyat mennyiségben lepik el a kis Anakint, miközben Obira alig mennek, vagyis sokkal többen választják Anakint. Na jobb lesz, ha felfrissítem a tudásomat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én az ysalamiriket kifejezetten kedvelem, ellentétben a Yuuzhan Vongokkal. Olyannyira, hogy eddig mindegyik SW művembe beleírtam őket ;)

Valahogy tetszik az ötlet, hogy egy ilyen kis lény, amelyet az ember értelmesnek se tart, képes urrá lenni a Galaxis talán legnagyobb hatalmú lényein. Modi, arról nincs valami EU, hogy pontosan mit is csinálnak az ysalamirik? Én úgy írtam le a fan-ficembe, hogy elnémítják a midi-chlorianokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

a Vongokkal szerintem az a legnagyobb baj, hogy szerintem már ordít róluk, hogy már nem tudtak mit kitalálni, hogy új ellenfeleket találjanak a már mindenkit legyőzött hősöknek... (bár ha megjelenne itthon NJO könyv, azért rohannék érte ;) )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is megvenném és elolvasnám őket, aztán alkotnék véleményt csak ;) Az alapján, amit tudok ezekről a könyvekről, egy rakat szereplő előjön, akik az addigi könyvekben szerepelnek. Már a vongok előtt is előfordultak fura ellenséges lények az EU-ban. Nem ez az első eset. Egyébként Lucas igent mondott a vong történetekre.

Azt nem tudom, hogy az ysalamirik hogyan működnek, csak azt, hogy az Erő segítségével vadászó nagymacskaszerű vornskr-ok elleni védekezésül alakult ki bennük. A ragadozók így az Erő mentes térben nem érzékelik őket az Erő útján. És az ysalamiriket én is bírom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Inkább az EU/ Vélemények az EU művekről topikban érdemes róluk többet cseverészni. Egyébként az sw.hu-n van egy rakat anyag róluk a fajok között meg még egy-két helyen az enciklopédiában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én az ysalamiriket kifejezetten kedvelem, ellentétben a Yuuzhan Vongokkal. Olyannyira, hogy eddig mindegyik SW művembe beleírtam őket :lol:

Valahogy tetszik az ötlet, hogy egy ilyen kis lény, amelyet az ember értelmesnek se tart, képes urrá lenni a Galaxis talán legnagyobb hatalmú lényein. Modi, arról nincs valami EU, hogy pontosan mit is csinálnak az ysalamirik? Én úgy írtam le a fan-ficembe, hogy elnémítják a midi-chlorianokat.

Burkot képeznek maguk körül, ami gátolja az Erő megnyilvánulását.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már az egyszerű vadálatok is az Erő segítségével vadásznak? :) Nemáááááár.

Csak ez az egyetlen egy fajta az egész galaxisban. Egyébként egy bolygón lehet csak őket megtalálni, és Karrdénak van/volt belőle két példánya házicicának. Egyszer nagyon jól jöttek neki. Egy jó ideig ezen a bolygón volt a főhadiszállása :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már az egyszerű vadálatok is az Erő segítségével vadásznak? :) Nemáááááár.

Hát...ha az veszem alapul, hogy ők jobban Egyek a természettel...bár mint tudjuk ez egy álarc, mindenben megnyilvánul az Erő még egy darab kőben is. Ala topic címe :lol: . Az álatok nem tudatosan használják az Erőt, a Jedik igen. Ezen kívül egy egész más mentalitás társul hozzá. Az állatok inkább az ösztönök szintjén vadásznak, így azt mondanám inkább a Sith-hez állnak közelebb. Az állatok nem gyártanak elméleteket, egyszerűen együtt lüktetnek az élettel, az Erővel. Ody csak másképp kell nézned a Galaxist s máris nem lesz olyan furcsa.

 

SZERK: Egyébként azt mondanám az nem is tekinthető Erőhasználatnak úgy, mint a Jedik vagy Sith-ek esetében, egyszerűen csak rajtuk keresztül nyilvánul meg az Erő. Ennyi.

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, még annyit, hogy az álarcot úgy értettem, hogy mindegy minek nevezzük, attól az még az Erő működése. Leia is úgy használja, hogy nincs tudatában, sohase tanulta.

Persze állatok esetében a tudatosság nem elérhető, vagyis ők sohasem haladhatják meg az ösztönök szintjén működő Erőt.

 

Szerk: a szerencse is egy álarc...

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ne gondolj rá racionálisan. Nem minden használatot kell szó szerint tudatos használatnak venni. Különben szerinted hogy értette azt Yoda, hogy az Erő megvan a fákban is, a kőben is? Az Erő használja őket és ők az Erőt, szép szimiózisos kapcsolatban :yeah:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Yoda csak a "mindeütt ott van és mindent átjár az Erő"-t igyekezett ott konkretizálni, hogy ne csak sok általánosságot szavaljon, hátha akkor Luke-nak elöbb leesik a tantusz :yeah:

 

Ody-hoz hasonlóan én is viszolygok az ilyen ysalamiriktól. Egy lény ki/be kapcsolja maga körül az Erőt? Maradok a filmeknél :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyanmár... a földön élő apró élőlények is annyi meglepetéssel szolgálnak számunkra, főemlősök számára... miért ne létezhetne az univerzumban egy faj, ami meggátolja az Erőt?

Mert az Erő befolyásolása ellentmond a Star Wars világképének. Anno Darth Lamorak tartott egy nagyon érdekes beszámolót, melyben a mágikus és a vallási világképek különbözőségét firtatta. Nem akarok nagyon belebonyolodni, de nagyjából az a különbség, hogy egy mágikus-világképpel rendelkező világban a természetfölötti erő teljesen passiv és használói kedvükre alakitgatják, használják. Jellemző, hogy ezen világokban bárki "varázsolhat" csak bizonyos rituálét vagy "varázs-szavakat" kell előirás-szerüen elmormogjon.

Ezzel ellentétben egy vallási világképpel rendelkező fantasy-világban a természetfölötti nem alakitható, s csak azok lehetnek használói akik megprobálják és meg istudják ismerni, és beletartoznak egyáltalán azon kissebbségbe, akiknek megadatott az a kegy, hogy alkalmuk lehet a megismerésére (ez most nem volt valami szép definició a részemről, de ez a lényeg). Tipikusan ide tartozik -bármily meglepő- a Gyűrűk Ura, de ide tartozik a Star Wars is. Többek között az ep.2-ben konkrétan elhangzik, hogy a Sötét és Világos oldal mozgásban van (Windu és Yoda párbeszéde). Yodáéknak eszükbe se jut megkockáztatni, hogy megforditsák a dolgot, hisz nyilván tudják, hogy lehetetlenség. Az Erőt nem lehet befolyásolni...

Nem véletlenül mondjuk a jedikre, hogy Erő-használók. Ők nem befolyásolják, "csupán" használják a természetfölöttit. És akkor jön egy kis állat, ami meg befolyásolja és ki/be kapcsolja. Ez nekem nonszensz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.