Ugrás a kommentre

Az Erő ott van mindenhol


Szisz

Ajánlott hozzászólás

  • 9 hónappal később...

Lenne 1 kérdésem, ami nem is az enyém legfőképpen, hínem egyik ismerősömé, de engem is mód felett érdekelne. Biosz órán tanulják a szimbiózist. Na most a srácnak valami házi dolgozatot kell írni róla. Mivel én nagy SW-s vagyok engem kért meg, hogy mondjam már el neki, hogy a midi-cloriánoknak miért jó az szimbiózis, merthogy a Jediknek azért, mert rajtuk keresztül foglaloznak az Erővel.

Köszi :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem csak feltevéseim vannak, mégpedig az, hogy valami hasznot biztos húznak a midik is a dologból. :) Szerintem az élő anyagból nyerik az életerejüket, tehát amolyan élősködők, de nem a rosszabbik fajtából. :P Szóval az így kapott 'életért' cserébe nyújtják a kapcsot az Erőhöz. Jut eszembe a midikről nincs kép?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:) erre én is gondoltam, hogy a lakóhelyért cserébe szolgáltatják az Erőt :P

 

Elvileg így néz ki: http://images2.wikia.nocookie.net/starwars...0/0c/Midibp.jpg

Mást nem tudok elképzelni. :P Amúgy szép kis aranyos. Szép fényes. :P
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem van egy elképzelésem a midikkel kaocsolatbam. Midi chlorianok minden élő szervezetben vannak. Az Erőhasználók szervezetében több, mint azokéban akik nem tudják használni az Erőt. Ez így megállja a helyét?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem igen.

 

 

Hogy miért jó? Ők láncszemek. Összekötik az élőlényt az Erővel. Ehhez kell az Erő ugyebár, de kell az élőlény is. Egyik sem teljes másik nélkül. Legalábbis szomorú lenne egy Erőképtelen élőlény (ugye ők csak EU), ugyanúgy, egy kupac midi sem érne semmit a hozzá tartozó élőlény nélkül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem igen.

 

 

Hogy miért jó? Ők láncszemek. Összekötik az élőlényt az Erővel. Ehhez kell az Erő ugyebár, de kell az élőlény is. Egyik sem teljes másik nélkül. Legalábbis szomorú lenne egy Erőképtelen élőlény (ugye ők csak EU), ugyanúgy, egy kupac midi sem érne semmit a hozzá tartozó élőlény nélkül.

Erőképtelen élőlény? Itt milyen EU dologra gondolsz?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy ökörség az egész. Minek belekeverni másik galaxist? Na ez az a része az EU -nak ami botrányos.

Ja már sejtem. Az eszközeiket nem lehet érzékelni az Erő számára. Akkor ők is immunisak az Erő támadásokra, ugye? Meg nem lehet érzékelni őket az Erőben, gondolom. Annyira nem tartom botrányosnak, bár egy kicsit tényleg mítoszromboló hatásuk van.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy ökörség az egész. Minek belekeverni másik galaxist? Na ez az a része az EU -nak ami botrányos.

Off

Szerintem az utána következő sztorik még inkább, szóval a vongok még nem is annyira.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 évvel később...

A teleportáció részemről nem poén akart lenni. Egyrészt, ha összevetjük, Talzin "köddé válását", majd Ventress előtti "semmiből" való megjelenését (ami egyfajta teleportálás volt), és az említett poharas, fegyveres témát, máris nem hat olyan meredeknek az elképzelés, mint első olvasatra. Ebből kifolyólag SW-idegennek sem tartom a lentebb írtakat, ahogy azon felvetéseket sem, melyek esetleg semmilyen formában nem mutatkoztak meg a filmek, vagy a TCW során. Lehet, hogy sablonosnak hat, de az Erővel valóban szinte bármi lehetséges (természetesen ésszerű kereteken belül). Talzin révén kiderült, hogy nem egy olyan trükköt ismer, melyek korábban egy mozgóképes SW alapján sem tűntek lehetségesnek. Akkor Talzin minden ilyen megnyilvánulása SW-idegen volt? :) Mivel egy sci-fi köntösbe bújtatott fantasy-ről beszélünk, nem érzem problémának a mágia és misztikum előtérbe kerülését, és fejlődését. Számomra mindig ez volt az SW sava-borsa, miután maga az Erő is ilyen jellegű.

Sokáig keresgéltem, mire találtam egy nagyjából megfelelő topikot, de szerintem ez jó lesz, Erővel kapcsolatos fejtegetés, plusz azon túlmutató vélemény, de máshova már tényleg nehezen fér be.

Na szóval, a teleportálás. Nem gondoljátok, hogyha lehetséges volna az ST-féle, vagy ahhoz hasonló teleportálás az Erővel, akkor láttunk volna rá példát a 6 film valamelyikében?

És ez esetben nem érvényes az a szabály, hogyha nem láttuk, nem jelenti azt, hogy nincs is. Szerintem az Erőben való jártasság, az Erőhasználat egy olyan része az SW-nek, ahol ez a "szabály" nem érvényesülhet. A Jedik "fennállásának" több ezer éve alatt csak megtanulták volna a használatát, ha lehetséges volna. Viszont nem láttunk rá egyetlen példát sem a filmekben (hangsúlyozom, hogy a filmekben, minden más maximum másodrendű, éppen ezért nem hivatkozási alap), pedig voltak esetek, amikor piszok jól jött volna ez a tudás. Elképzelhető az, hogy a Rend több ezer éves történelmének milliószámú Jedijének valamelyike ne jött volna rá a technikára, míg egy TCW-karakter pedig igen? Nagyon nehezen.

Minden sci-finek és fantasynak megvannak a maga kerete is szabályai, a Dűnén éppúgy nem kívánok fénykardokat látni, mint ahogy az SW-ben teleportálást vagy éppen bájitalkészítést. Igazán csak a saját maguk által megteremtett keretek között tudnak jól működni. Előtérbe kerülhet a misztikum az SW-ben, fejlődhet is egy bizonyos szinten, de csak a filmben lefektetett keretek között, úgy működik a történet. Ellenkező esetben egy crossover lesz az egész, és akkor már nem beszélhetünk SW-ről, hanem valamiféle katyvaszról.

Ami működik, azt tudjuk jól beilleszteni, megmagyarázni, ami pedig nem, az valójában elcs*szett elgondolás az adott filmmel/akármivel kapcsolatban. Ilyenek a fentebb emlegetett események.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Abból indulnak ki, hogy az erő a régi részek szerint átjár élőt és élettelent egyaránt és ebből azt a következtetést vezetik le, hogy bárkiből bármikor lehet jedi lovag.

Érdekes meglátás, mert Obitól elhangzott olyasmi még jó régen, hogy a tanítványát mennyire átjárta az Erő, vagyis ebből lehetett következtetni arra, hogy nem egyformán érzékeljük, ergo mindenkiből nem lehet Jedi lovag. Ezek szerint alapoktól kezdve nem jól látják az SW egy részét :hmm:

 

Nyitottam egy "Talzin" topikot a TCW alfórumon, ott boncolgatjuk a témát.

Amit írtam, jóval túlmutat Talzinon, ezért kerestem megfelelőbb helyet neki. Kicsit fedik egymást a témák, de itt jobb helyen érzem.

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a régi részek alapján is elég egyértelmű, hogy nem lehet bárkiből Erőhasználó. Ha így lenne, a franc sem várt volna húsz évet, mire Luke tanítható lenne, hanem Yoda és Ben már rég kitermelhetett volna titokban egy Jedi kontingenst. Ehelyett kitanítanak egyet? Röhej.

Plusz, akkor Luke és Leia beszélgetését sem sikerült egyeseknek dekódolni, amiben Luke érthetően elmondja, hogy Leiában megvan az Erő használatára a képesség. És nem azt mondja, hogy mindenkiben megvan, mit van úgy meglepve a csaj. :)

 

Karrde: itt valami nekem nem kerek. A filmekről beszélsz, de egy TCW karakter ellen ágálsz? Ennyi erővel akkor már lehet azzal is jönni, hogy az ep1-2-3-ban látható képességeket miért nem használták az ep4-5-6-ban? Vagy az ott lévő eszközöket? Yoda és Obi-Wan is tudja, hogyan kell Erővillámot kivédeni, de mindketten elfelejtik átadni ezt a tudást annak, akit az Erővillámok ura ellen küldenek? Vagy elfogadjuk azt a szituációt, hogy Luke nem jött rá, hogyan kell ezt a képességet használni, egyáltalán létezik-e ilyen képesség, miközben mindkét mestere ismerte és használta megelőzően.

Ugyanez, tágabb értelemben: ha létezik (de SENKI sem állította, hogy létezik, csak egy poénból kiindult felvetés), ahogy te írtad, a több ezer éves Jedi történelem alatt élt és halt több millió Jedi közül simán rájöhetett valaki, majd akár egy generációval később a feledés homályába is merülhetett eme képesség.

És akkor még ráfoghatnánk olyan dolgokat, hogy sok koncentrációt és nyugalmat igényel, hogy a midi-chlorian szám is számít, hogy így is korlátozható tömegre és távolságra, stb. HA létezne ilyen képesség akár a filmekben, akár a TCW-ben, de nem létezik egyikben sem. Most, még, aztán megeshet, hogy megjelenik majd az ep7-ben, akkor mi lesz az ellenérv? Hogy "hát ha létezne, akkor valaki használta volna az ep1-6-ban?" :P

Sajnos/nem sajnos az a helyzet, hogy új film készül, és ahogy az ep4-5-6-hoz képest az ep1-2-3-ban extravagánsabb Erőalkalmazások jelentek meg, úgy több, mint valószínű, hogy az ep7-8-9 még rátesz erre egy lapáttal. Hiszen gondoljatok bele, az ep4-ben még egy nyamvadt tárgylebegtetést sem látni, az ep1 első hét percében meg mi van? Qui-Gon és Obi-Wan emberfeletti(!!!) sebességgel húz el a droidekák elől. És ez csak az első hét perce az ep1-2-3-nak, míg az ep3-ban már űrhajó méretű podokat dobálnak, mintha csak labdáznának, lávafolyamok fölött párbajoznak és túlélik, ha az egész testfelületre kiterjedő, harmad- és negyedfokú égési sérülést szerez, sérül a tüdeje és mellesleg, négyből három végtagja oda, de már a negyedik is csak egy művégtag. Sok ember már a végtagvesztés okozta sokkba belehalna. Ehhez képest az ep4-ben, de még az ep6-ban látottak is csak kis kikacsintgatások afelé, miket tudhat az ember az Erővel. És lesznek ennél mufurcabb dolgok is az ep7-8-9-ben, hát még amikor jön a Yoda spin-off.

 

Amúgy szerintem is jobb helye van itt, mert Talzin nem tudott teleportálni, ergo nem abba a topicba tartozik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, már elég, ha csak a játékokból merítenek, ahogy az ep1-gyel Lucas maga is merített, például az Erőlökés, az Erőugrás és az Erőgyorsulás mind a Jedi Knight című játékban jelent meg. De simán átvehetik még az Erőpajzsot, az Erő-láthatatlanság, az Erővillanás, az Erő-illúzió (oké, ez már volt az ep5-ben), és még hány, nem kevés extrém Erőalkalmazás van az EU-ban (csatameditáció). És mindez egy olyan ember kezében, aki elpusztította a Vulcant, vagyis semmi sem szent neki. :evil:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont nem láttunk rá egyetlen példát sem a filmekben (hangsúlyozom, hogy a filmekben, minden más maximum másodrendű, éppen ezért nem hivatkozási alap),

Épp erről beszéltem korábban. Úgy nem lehet semmiről se beszélgetni hogy nem egy alapból indulunk ki. Én immár a TCW -t is belefűzöm a gondolataimba és azt az SW -ről való értekezések alatt aktívan használom. Te meg nem. Így van értelme? Szerintem nincs.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az teljesen triviális, hogy nem lehet bárkiből Erőhasználó, csak az Erőre fogékonyakból, Erőérzékenyekből. Ez pedig nem tanulható dolog, a már sokszor emlegetett apró mikroszkopikus lények eredménye. Ami tanulható az az Erőérzékenység kihasználása, az Erő általi hatalom kontrollálása és tudatos felhasználása.

 

A klasszikus trilógiával kapcsolatban azt azért ne felejtsük el, hogy Luke-ot összehasonlítani a klasszikus jedikkel nagyon sántít. Erőérzékenység ide vagy oda, az a nagyon hevenyészett tréning kb. semmire nem elég. Legalábbis ahhoz képest, amit egy tipikus jedi tudott anno. Yoda és Obi már nem harcoltak (nem akartak, tudtak) érdemben, ahogyan Sidious sem. Vader pedig nem volt épp csúcsformában, pláne nem Anakin harci képességeihez viszonyítva. Szóval a klasszikus és prequel közti Erőhasználattal kapcsolatos különbségek elsősorban arra vezethetők vissza, hogy egyszerűen (előbbi esetében) nem voltak olyan szintű karakterek, ill. annak a kevésnek se volt módjában használni a tudást.

 

A játékvilágból is nagyon óvatosan kell átvenni dolgokat. A 6 részes Saga sokkal komplexebb és teljesebb képet ad a SW univerzumról, mint a klasszikus. A prequel-ben már vannak igazi jedik, több sith, stb.. Az Erőpajzs vagy a láthatatlanság tipikusan olyan dolgok, amik egy játékban jól mutatnak és használhatóak, de megint csak elég emészthetetlenné tennék a filmbeli jelenetek egy részét. Itt már nem lehet ráfogni a dolgokat arra, hogy Luke még csak tacskó volt, persze hogy nem tudta a dolgokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A midi-chlorian-ok jelentése számomra mindig is egyértelmű volt. Egyfajta numerikus jelzése annak, hogy Anakin-t mennyivel jobban átjárja az erő, mint eddig bárkit, ő speciális, ő a kiválasztott. Számokkal sokkal könnyebb kifejezni a különbségeket. Mondjuk a filmek értékelésénél is szoktak pontozni (bár én ezt speciel nem szeretem), nem csak azt mondják, hogy ez jó film, ez meg abszolút pazar... hanem inkább 10/7, a másik meg 10/10.

 

Az meg, hogy mindenkiben ott vannak a mc-ok, összesen annyit jelent, mint a mi világunkban úgy általánosságban véve a tehetség. Szokták mondani, hogy mindenki tehetséges valamiben, de azt is hozzá kellene tenni, hogy valamennyire. Ugyanis nem mindenki egyformán részesül ezekből a javakból. Én pl. egész jól kosárlabdáztam, volt hozzá valamilyen szinten érzékem, mégse lett belőlem NBA játékos... sőt még egyáltalán profi kosaras se (más kérdés, hogy nem is akartam az lenni). Szóval mindenkiben ott vannak a midi-chlorianok, de van akiben komolyabb mértékben manifesztálódik... az más kérdés, hogy belőle sem lesz egyenes ágon Jedi, csak ha kiképzik. A kosaras példára visszautalva, Michael Jordannek is sokat kellett edzeni, meg kellett élni kudarcokat, hogy eljusson oda, hogy minden idők egyik legnagyobb sport ikonjaként tekintsenek rá. Viszont pl. Dávid Kornélnak (ő volt az eddigi egyetlen magyar NBA játékos) meg még többet kellett edzeni, hogy egyáltalán bejusson az NBA-be. Én meg még profi játékos se lettem, mert még náluk is kevesebb volt hozzá a tehetségem. (Itt most MJ képviseli Anakint, aki a kiválasztott, az extrém tehetség, Dávid Kornél pedig egy mezei Jedi, én pedig azt, akiből nem lett Jedi.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

HA létezne ilyen képesség akár a filmekben, akár a TCW-ben, de nem létezik egyikben sem. Most, még, aztán megeshet, hogy megjelenik majd az ep7-ben, akkor mi lesz az ellenérv? Hogy "hát ha létezne, akkor valaki használta volna az ep1-6-ban?" :P

Azt majd akkor kigondolom :P

 

Épp erről beszéltem korábban. Úgy nem lehet semmiről se beszélgetni hogy nem egy alapból indulunk ki. Én immár a TCW -t is belefűzöm a gondolataimba és azt az SW -ről való értekezések alatt aktívan használom. Te meg nem. Így van értelme? Szerintem nincs.

A fórum indulása környékén le volt fixálva, hogy csak a filmek az alapok, másra pedig nem lehet hivatkozni. Ez évekig rendben volt. Mert ha már egyszer Te jössz a TCW-vel, én jöhetnék a könyvekkel (néha jövök, de csak kikacsintásként, nem használom őket valódi érvként egy komoly filmes témával kapcsolatban), és a sor végtelen... ezért kell a biztos hivatkozási alap, amit mindenki látott és egyértelműen elfogadott. Ez pedig csak a filmekre illik, semmi másra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.