Ugrás a kommentre

Az Erő ott van mindenhol


Szisz

Ajánlott hozzászólás

A fórum indulása környékén le volt fixálva, hogy csak a filmek az alapok, másra pedig nem lehet hivatkozni. Ez évekig rendben volt. Mert ha már egyszer Te jössz a TCW-vel, én jöhetnék a könyvekkel (néha jövök, de csak kikacsintásként, nem használom őket valódi érvként egy komoly filmes témával kapcsolatban), és a sor végtelen... ezért kell a biztos hivatkozási alap, amit mindenki látott és egyértelműen elfogadott. Ez pedig csak a filmekre illik, semmi másra.

Csak hogy azóta történt egy s más. Például a TCW ami magasan az EU felett áll, a filmek kiegészítése és ezáltal szerves része. Az jó ötlet, hogy bele is kell venni a szabályzatba. Épp itt az ideje.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A fórum indulása környékén le volt fixálva, hogy csak a filmek az alapok, másra pedig nem lehet hivatkozni. Ez évekig rendben volt. Mert ha már egyszer Te jössz a TCW-vel, én jöhetnék a könyvekkel (néha jövök, de csak kikacsintásként, nem használom őket valódi érvként egy komoly filmes témával kapcsolatban), és a sor végtelen... ezért kell a biztos hivatkozási alap, amit mindenki látott és egyértelműen elfogadott. Ez pedig csak a filmekre illik, semmi másra.

Na de te egy olyan vitába szóltál bele most, ami azon kívül, hogy a TCW-ből indult ki a fórum TCW részlegében, TCW-s eseményeket, képességeket és karaktereket járt körbe. Ezután kéretik nem felhánytorgatni, hogy a TCW, mint releváns érv a vita részét képezi. ;) Gondolom, ha könyvekből vett szereplőkről, eseményekről, képességekről megy a diskurzus, te is könyvekből hozott példákkal érvelsz, és nem állsz oda, hogy most márpedig csak a filmek a relevánsak. Ezzel eleve a vitatémát oldod fel.

Pusztán a hat film még gondolatban sem indukálná a vitát, szó szerin tárgytalan lenne, hiszen senkiben fel sem merült a teleportáció lehetősége, mivel még csak halvány utalás sincs erre a hat filmben.

 

Csak hogy azóta történt egy s más. Például a TCW ami magasan az EU felett áll, a filmek kiegészítése és ezáltal szerves része. Az jó ötlet, hogy bele is kell venni a szabályzatba. Épp itt az ideje.

Szerintem a Disney hamarosan gyökeres változást fog hozni az EU és filmek kérdésében. Megteszik azt, amit Lucasnak harminc éve kellett volna: ellenőrzés alá vonják és egységesítik. De ez egy másik topic témája.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A TCW-ből csak kiindult egy olyan téma, ami jóval általánosabb volt (teleportálás), én meg hozzáírtam, szerintem miért nem elfogadható a SW-ben általában, függetlenül az eredeti kiindulástól. És nem is a TCW-topikban szerepelt az a hozzászólás, amire reagáltam, tehát az adott témáról kizárólag filmes kontextusban írtam.

Azt hiszem, ezentúl parkolópályára teszem a filmes témákat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A TCW-ből csak kiindult egy olyan téma, ami jóval általánosabb volt (teleportálás), én meg hozzáírtam, szerintem miért nem elfogadható a SW-ben általában, függetlenül az eredeti kiindulástól. És nem is a TCW-topikban szerepelt az a hozzászólás, amire reagáltam, tehát az adott témáról kizárólag filmes kontextusban írtam.

Azt hiszem, ezentúl parkolópályára teszem a filmes témákat.

 

Ne tedd parkolópályára! Nyugodtan írj....szólásszabadság van! A Star Trekes teleportáció az SW világában szerintem hülyén nézne ki, hiszen a teleportáció úgy a Star Trek sajátja, ahogy a fénykard a Star Wars világának a tulajdona. Fordított esetben igen hülyén festene egy fénykard a föderáció egyik tisztjének a kezében. :cool:

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amit idéztél, a Talzin topicban van (ezért is említette meg Sky, hogy ott kéne folytatni az eszmecserét). Annakelőtt meg a Darth Maul topicban volt talán, aki szintén TCW-s karakter (is). Ha Darth Mault boncolgatjuk a TCW-s szereplése kapcsán, azt is kénytelenek vagyunk az ep1 alatt lévő Darth Maul topicba írni, ahogy az most is történt. Sajnos elértünk arra a pontra, amikor a régi topicok egy része már nincs jó helyen. De ettől még nem kell megsértődni.

 

"Nem gondoljátok, hogyha lehetséges volna az ST-féle, vagy ahhoz hasonló teleportálás az Erővel, akkor láttunk volna rá példát a 6 film valamelyikében?"

Erre a kérdésre meg volt egy lehetséges válasz alább. A filmek nem ölelnek fel több ezer évnyi cselekményt, nem ismerhetjük az összes Jedit és Sith-et, azok képességeit (jó példa Plageuis, hat film alatt egyetlen egyszer említik, és eldönthetetlen, hogy megvolt-e neki az a csodálatosan hihetetlen képesség, avagy sem), hiszen a hat film készítési sorrendben mutatott be egyre több és hihetetlenebb Erő-képességeket. Mindezt pár hónapot, ha átölelő tényleges cselekménnyel, minimális szinten tartott Erőhasználókkal (hiába a 200 Jedi a geonosisi arénában, ha közülük csak háromnak ismerjük a képességeit).

Visszatérve a kiindulóponthoz: nem, én legalábbis nem gondolom, hogy attól, hogy a hat filmben nem láttuk, még nem létezik. Mert egyrészt, készül egy ep7, amiben még bármi lehetséges, másrészt, a filmek nem mutatnak eleget egy több ezer éves Galaxisból ahhoz, hogy csak az létezhessen benne, ami a hat filmben látható, és haramdrészt: ennyi erővel az Erőlökésre is rá lehetne fogni, hogy hihetetlen, mert nem láttuk az ep4-5-6-ban, holott Luke-nak párszor szüksége lett volna rá (pl.: a Rancor veremben).

A teleportáció képessége nem valószínű, hogy létezik, de nem is kizárható, azon az elven semmiképpen sem, hogy a hat filmben nem láttuk. Sok mindent nem láttunk a filmekben, ami attól még létezhet egy több millió éves, megszámlálhatatlan életformát tartalmazó galaxisban. Minden nem férhet bele hat filmbe, ami ennek csak icipici töredékét mutatja be.

Ilyen téren jól jönnek majd a spin-off filmek, az ep7-8-9, a Rebels, az élőszereplős sorozat, és természetesen jó, hogy létezik a TCW és az EU többi aspektusa is. Csak kár, hogy kontrollt nem tartottak fölöttük (illetve, a TCW fölött Lucas már bábáskodott), így nem kevés hajlamos ellentmondani annak, ami benne van a filmben.

 

(Zárójeles érdekesség: az EU-ban már 2005 óta van teleportáció, illetve az 1987-es videojátékban is van egy úgynevezett Force Warp képesség. A teleportációt megemlítik a Star Wars: Darth Plagueisben is. Sőt, létezik transzporter is, bár itt teleporternek nevezik. A The Old Republic videojátékban jelent meg, bár feltételezhetően már a Knights of the Old Republic II-ben is szerepelt.)

 

OFF

Zééé: a transzporter (nem teleportáció, hejj! :yeah: ) nem a Star Trek sajátja, csak mivel filmben ott jelent meg először mozgóképen (bár ebbe most nem vagyok biztos, mindjárt utána sasolok), már mindenki ahhoz kapcsolja. De tök jól megvan más művekben is, írott formában már sokkal régebben szerepel. De ott a Stargate franchise, ahol elmondható, hogy a csillagkapu sokkal ikonikusabb, mint a Star Trek transzportere. De említhetném a Doctor Who TARDIS-át is. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mindkét féllel egyetértek. Dzséjttel is és pb-vel is. Mindkettőnek valahol igaza van pb azt nem érti hogyha vannak ezek a képességek akkor miért nem használják? Dzséjtnek írnám a példát hogy ez olyasmi mintha az amerikai tengerészgyalogságot kőbaltával engedték volna rá 2003-ban az iraki hadseregre. Holott vannak modern fegyvereik, tankjaik stb. Vagy ha Erdei zsoltot megtámadnák az utcán és nem használná ki a boxtudását. Szerintem ez azért felvetendő kérdés.

Ugyanakkkor Dzséjtnek abban iagza van hogy nem mindenki képes rá valószinüleg, vagy nem is hallott róla pl.

Én Talzint és varázslatait simán el tudom fogadni mégpedig a sokat idézett EP 4-beli Vader-mondat miatt: " Egy bolygó elpusztítása eltörpül amellett, amire a mindenható erő képes". Ennyi. Azért egy bolygó elpusztÍtásához iszonyatos mennyiségű energia kell. Csak gondoljuk el azt hogy ez is eltörpül. Akkor miket lehet az Erővel csinálni valójában?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek példát hoztál, Frenkie, hadd éljek vele én is, erősítve a mondandód egy részét. Hiába van az USA hadseregének igen fejlett UAV-i, azok sokba kerülnek, csak speciálisan képzett pilóták tudják vezetni és nem alkalmazhatóak minden körülmények között. Vagyis eltölthetsz Afganisztán "csataterein" akár egy egész évet is úgy, hogy egyet is látnál.

Ezért még mindig használni kell a gyalogságot, aminek történelme több száz évre vezethető vissza (vagyis a koncepció már elég "elavult"), ami olcsóbb, tömegesen használható, és bármilyen körülmények között bevethető. Tengerészgyalogosból bőven láthatsz arrafelé.

Ennél fogva feltételezhető, hogy vannak olyan képességek az Erőben, amiket nem lehet nap mint nap használni, mert nehezen kivitelezhető (drága), és csak kevesen ismerik (spec. képzés), és nem használható fel mindenhol (pl.: egy csatatéren nem ülhetsz le meditálni). A mozifilmek ezt az elméletet még alá is támasztják, hiszen például csak és kizárólag Yoda volt képes puszta kézzel elhárítani, mi több, elnyelni az Erővillámokat. Mace Windu, aki szintén nagy Erőguru lehetett, ehhez már nem értett. Miért? Mert olyan képesség, ami speciális tudást igényel, nem volt elég erős hozzá, vagy nem is ismerte, mert elfelejtették neki megemlíteni, mint Luke-nak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Alapjában egyetértek ezzel a felvetéssel. ;)

 

Annyival egészíteném ki, hogy én sosem azt vártam volna el, hogy minden "mezei" jedi vagy sith csodákat tegyen és galaxisokat pusztítson el, életet teremtsen, stb.. Pusztán az lenne számomra kissé illúzióromboló, ha vmi olyan nagy volumenű dolgot lehetne tenni az Erővel, amit se Yoda, se Sidious, se a Kiválasztott nem ismert vagy nem tudott használni.

A felhozott példánál maradva: ha csinálnának egy filmet, ami az USA-n keresztül központba helyezve kívánná bemutatni a jelenkori hadviselést, akkor elvárnám, hogy a "csodafegyverek" is előkerüljenek. Nem kell minden bohócnak kezében a "piros gombbal" rohangálni és percenként nyomkodni, de azért legyen megemlítve. :)

Jó felvezetéssel persze hajlandó lennék elfogadni a dolgot, de csak olyan karakterek esetében, akik tényleg megütik azt a nagyságot. Pl. Plagueis Palpi leírása alapján ilyen volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor ne nézd meg a Black Hawk Dawn-t, vagy az Act of Valort, mert mindkettő "az USA-n keresztül központba helyezve kívánná bemutatni a jelenkori hadviselést", mindezt 100%-os hitelességgel, egy szem csodafegyvert sem prezentálva. Csak SEAL, Ranger és Delta osztagokkal, szabvány fegyverekkel, járművekkel.

 

És még mindig áll a helyzet, hogy bizony a kiválasztott tud olyat, amit Sidious nem. Például túlélni túlélhetetlen sérülést. Vagy a villámok elnyelése puszta kézzel, amit csak Yoda tud, Windu valaga megpirult (ergo ő sem tud túlélni túlélhetetlen sérüléseket :)). De például olyat is csak Sidioustól és Yodától láttunk, hogy embernél jóval nagyobb tárgyakat lebegtetnek könnyedén, holott ez a képesség jól jött volna párszor hőseinknek. Olyan meg csak a két nagymágustól és Vadertől, hogy egyszerre több dolgot tudnak lebegtetve fegyverként használni, miközben mást is csinálnak, például vívnak. Van itt bőven olyan mutatvány, amit csak a két nagymestertől és a kiválasztottól láttunk, de Obi-Wantól vagy Windutól egyáltalán nem, pedig voltak olyan helyzetben, hogy szükség lett volna eme képességek alkalmazására.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor ne nézd meg a Black Hawk Dawn-t, vagy az Act of Valort, mert mindkettő "az USA-n keresztül központba helyezve kívánná bemutatni a jelenkori hadviselést", mindezt 100%-os hitelességgel, egy szem csodafegyvert sem prezentálva. Csak SEAL, Ranger és Delta osztagokkal, szabvány fegyverekkel, járművekkel.

Ebben megegyezhetünk. ;)

 

És még mindig áll a helyzet, hogy bizony a kiválasztott tud olyat, amit Sidious nem. Például túlélni túlélhetetlen sérülést. Vagy a villámok elnyelése puszta kézzel, amit csak Yoda tud, Windu valaga megpirult (ergo ő sem tud túlélni túlélhetetlen sérüléseket :)). De például olyat is csak Sidioustól és Yodától láttunk, hogy embernél jóval nagyobb tárgyakat lebegtetnek könnyedén, holott ez a képesség jól jött volna párszor hőseinknek. Olyan meg csak a két nagymágustól és Vadertől, hogy egyszerre több dolgot tudnak lebegtetve fegyverként használni, miközben mást is csinálnak, például vívnak. Van itt bőven olyan mutatvány, amit csak a két nagymestertől és a kiválasztottól láttunk, de Obi-Wantól vagy Windutól egyáltalán nem, pedig voltak olyan helyzetben, hogy szükség lett volna eme képességek alkalmazására.

Yoda, Sidious vagy Anakin esetében ezeket elfogadom. Erre vonatkozott az utolsó bekezdésem. Ők voltak akkora spílerek, hogy kinézem belőlük, hogy olyat tudnak, amit nagyon kevesen, így akár közülük mások sem. Obi-Wan és Windu már egy más nagyságrend, náluk tényleg reális, hogy nem tudnak ilyeneket.

Ha olyan dolgot húznának elő, amit az említett nagy trió egyike se tudott, akkor az azt jelentené, hogy az illető szinte biztosan minimum egy szinten van velük, ha nem magasabban. Jó tálalással ezzel se lenne bajom, de jó lenne ha pl. a filmek által átfogott időszakban nem kerülnének elő ilyenek, mert egyrészt elhomályosítanák a "főszereplőket", másrészt pedig melyik bolygó tengerpartján süttették a hasukat, hogy semmilyen szinten nem kerültek képbe. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jajj istenem, na még egyszer: az, hogy nem láttuk őket azt csinálni, még nem jelenti azt, hogy nem is tudják. S attól, hogy ők nagyok, még nem mindent tudóak. Bőven lehet olyan, amit ők sem tudnak, de ez nem jelenti azt, hogy nem is tudják megtanulni. És ez volt a végszavam, mert már ugyanazt a kört járjuk, és őszintén szólva, fárasztó. Öregszem, na, bölcsebb lettem. :glasses::D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jajj istenem, na még egyszer: az, hogy nem láttuk őket azt csinálni, még nem jelenti azt, hogy nem is tudják. S attól, hogy ők nagyok, még nem mindent tudóak. Bőven lehet olyan, amit ők sem tudnak, de ez nem jelenti azt, hogy nem is tudják megtanulni. És ez volt a végszavam, mert már ugyanazt a kört járjuk, és őszintén szólva, fárasztó. Öregszem, na, bölcsebb lettem. :glasses::D

 

Ha olyan dolgot húznának elő, amit az említett nagy trió egyike se tudott, akkor...

Ezt írtam. Nem azt, hogy olyat húznának elő, amit nem láthattunk tőlük. Ha egyszer nem tudják, akkor az azt jelenti, hogy nem tudják. ;) Tényleg öregszel. :D:peace:

 

A 2. és 3. mondatoddal egyetértek, nem is tagadtam. Legyen akkor ez a végszó. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Erre a kérdésre meg volt egy lehetséges válasz alább.

Olvastam, elsőre is teljesen érthető volt, csak éppen nem volt, és nincs is sok hozzáfűzni valóm :peace:

Kb. 5-15 SW-szal leélt év után él bennem egy kialakult kép az Erőről, az SW-ről, amit nem fogok egy nap alatt megfordítani csupán olyan indok miatt, hogyha nem láttunk valamit, nem jelenti azt, hogy nem is létezik. SW (Erő) tekintetében nekem ez egyelőre édes kevés.

Amiért pedig a filmes témák mennek parkolópályára: ha olyan téma kerül szóba, ami filmes, és "hivatalosan" lehet érvelni TCW-ben látottakkal a filmes eseményekkel, stb. kapcsolatban, akkor sajnos egyelőre számomra nem opcionális az ilyen diskurzus, mert egyrészt nem láttam minden részt (nem is fogom), másrészt nem tartom teljes értékű érvnek a filmes események alátámasztása/ellenvéleményezése szempontjából a TCW felhasználását. Ep7 kivétel, 2015-ben meglátjuk, merre viszik tovább ezt a világot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...

Vader kijelentését az Erőről egyrészt túlzónak érzem, másrészt pedig elvontabban értelmezem. Trollkodtak vele, miszerint az egész Erőmizéria csak humbug és fabatkát sem ér. Ez eldurrantotta Vader agyát és mondott egy vadat, majd egy kis bemutatóval érzékletesebbé tette az egészet. Így tudta legjobban eltörölni a kétségeket és erősíteni a nimbuszát, tekintélyét.

 

Amúgy meg kilőni egy bolygót csak a fegyver erősségének kérdése, ahogyan a Halálcsillagnál is láttuk. Ez a hétköznapi értelmezés, ahogyan egy birodalmi tiszt vagy katona is látja a dolgokat. Kis túlzással ilyen erős fegyvert építeni csak erőforrások kérdése, semmi különleges nincs benne. Ahhoz képest, hogy az Erő egy misztikus vezérelv, ami mindent áthat és csak nagyon kevesek képesek tudatosan használni. Ilyen szempontból egy gombostű mozgatása is nagyobb tett, mint egy bazi nagy ágyúval elpusztítani egy égitestet.

 

Legalábbis én így értelmeztem azt a jelenetet. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 11 hónappal később...

Szerintem a midichlorianok mélységet adtak az Erőnek, de ami igazán bevezetett minket a Erő misztériumába az tényleg a Yoda féle story volt. Kíváncsi vagyok az itt kifejtett gondolatisággal kapcsolatban nyúlnak e még valamikor az Erőhöz az eljövendő SW produktumok...?

Egyébként a prequel-el kapcsolatban, amit az Erő-val összefüggésben kiemelnék, az a prófécia lenne, mert ezzel egyfajta high concept-et kapott az egész Saga. Ehhez kellettek a midichlorianok és ebből a szempontból szerintem teljesen rendben van ez a téma, csak sokan nem értették, hogy mit is jelentenek a midi-k és leragadtak annál, hogy számszerűsítenek valamit, ami korábban kvázi transzcendensnek tűnt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...

Az egyensúly nem borulhatott mostanában, hiszen az elmúlt hét filmben fenn sem áll. Az ep1-ben már nincs, az ep7-ben még nincs. A Sith-eknek és valószínűleg minden sötét oldali frakciónak meg inkább a káosz a célja, semmint az egyensúly. Az "zavar támadt az Erőben" kifejezés meg nem erre vonatkozik, hanem inkább arra, hogy valami változás történt - például az Alderaan felrobbanása is ilyen volt.

A misztikum meg naná, hogy megvan még. Ezt a midi-chlorianok baromira nem vették el, sőt, a TCW még tovább is misztikálta az Erőt, az ep7 meg rátett egy lapáttal. :)

 

Nincs az erőnek topicja? Vagy megint vak vagyok..mindegy ide is jó lesz:

 

Értelek, de egyes állapotok nem tekinthetőek-e "látszólagos egyensúlynak", ahogy korábban is fogalmaztam?

Palpi nem érezhette e egyensúlynak a Sithek boszúja utáni hónapokat vagy éveket kb Ezra felbukkanásáig?

Vagy Luke nem érezhette egyensúlynak Snoke felbukkanásáig vagy ha úgy tetszik Kylo-ig az Endor utáni éveket.

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, nekem az a fura, hogy ha a Jedik az Egyensúly meglétét a Sith-ek nem létéhez kötik, akkor miért gondolják alapból az EpI-ben, hogy nincs egyensúly, miközben vonakodnak elhinni, hogy a Sith-ek visszatértek? Szerintem az Egyensúly nemcsak annyit jelent, hogy nincsenek Sith-ek, mert akkor a Jedik alapból azt hinnék, hogy Egyensúly van, és nem érdekelné őket a Kiválasztott. Vagy csak azután kezdenek el érdeklődni, hogy felbukkannak a Sith-ek újra?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nincs az erőnek topicja? Vagy megint vak vagyok..mindegy ide is jó lesz:

Nem lesz, mert van neki topicja, csak te vagy megint vak. :P:)

 

Nem, nem lehet. Az ep7 majdnem legelső mondata, hogy az egyensúly nem állt be, mert nincsenek Jedik. Ha ezt egy olyan ember ilyen konkrétan meg tudja mondani, aki még csak nem is Erőérzékeny, akkor nehogy már a Sith és Jedi Rend tagjai tévesen azonosítsanak ilyen dolgot.

Eleve, Sidious még csak nem is utalt rá, hogy neki kicsit is szándékában állna az egyensúly beállításának elérése - nem csoda, hiszen akkor menten a fénykardjába kellett volna dőlnie.

Másrészt, mi az, hogy Ezra és Snoke felbukkanásáig? Ezra előtt tán nem voltak Jedik? Obi-Wan, Yoda, Ahsoka, Kanan? Hahó! Ők vígan éltek, Ezra baromira nem első volt a sorban, hogy őt kellett volna megéreznie Sidiousnak, akit megjegyzem, nem is érzett meg.

Snoke meg jelenlegi tudásunk szerint legalábbis a klón háborúk vége óta, de a Birodalom idején már mindenképpen megvolt. Az, hogy nem tudták a nevét, vagy, hogy létezik, attól ő még az Erőben jelen volt, mint élőlény. Tehát itt sincs semmi tévútra vezető lehetőség: a Sith-ek elpusztultak, de Snoke akkor is ott volt még.

Szóval, adott több kérdés:

- Sidiousnak egyáltalán miféle okkal kellett volna olyan állapotot éreznie, aminek elérése sosem volt a célja, és aminek létrejöttéhez neki meg kell halnia?

- Miért pont Ezráig kellett volna egyensúlyt éreznie, amikor Ezra előtt is legalább még négy Jedi élt a Galaxisban?

- Luke-nak miért kellett volna Snoke vagy Kylo feltűnéséig egyensúlyt éreznie, amikor Snoke már Sidious idején is élt?

- Miért azonosítanák az Erőhasználók tévesen az egyensúlyt, amikor egy nem Erőérzékeny konkrétan meg tudja mondani, hogy az egyensúly nem állt be, mert a feltétel nem teljesült?

 

Dzséjt, nekem az a fura, hogy ha a Jedik az Egyensúly meglétét a Sith-ek nem létéhez kötik, akkor miért gondolják alapból az EpI-ben, hogy nincs egyensúly, miközben vonakodnak elhinni, hogy a Sith-ek visszatértek? Szerintem az Egyensúly nemcsak annyit jelent, hogy nincsenek Sith-ek, mert akkor a Jedik alapból azt hinnék, hogy Egyensúly van, és nem érdekelné őket a Kiválasztott. Vagy csak azután kezdenek el érdeklődni, hogy felbukkannak a Sith-ek újra?

Nyilván nem csak a Sith-ek kiirtása kell ehhez, hiszen az ep7 konkretizálja, hogy a Jedi Rendnek erőre kell kapnia - az én értelmezésemben ez leginkább azt jelenti, hogy a Világos Oldalnak kell teret nyernie.

Az ep1-ben szerintem a Tanács nem is gyanítja, hogy az egyensúly már felborult. Láthatóan a Kiválasztott felbukkanása ugyanolyan meglepetés számukra, mint a Sith-ek visszatérésére. Csak a végére hitték ezt el, amikor Qui-Gont megölte Darth Maul, és ennek tudatában (visszatért a Sith, ergo az egyensúly már biztos felborult) vették fel a Kiválasztottat a soraikba. Az egyik tény igazolta a másikat, de addig, amíg nem győződtek meg arról, hogy a tatooine-i támadó Sith Nagyúr volt, az egyensúly felborulásában is kételkedtek - sőt, amíg Qui-Gon nem jelentett nekik a támadóról, a Tanács tagjaiban szerintem a lehetőség sem merült fel.

Viszont szerintem - szigorúan magánvélemény - a Jedik ezt kicsit túl szűken értelmezik, újfent önhittségük csapdájába esve. Jóllehet, a Sith-ek az ismert legerősebb Sötét Oldali teremtmények (kettő túlnőtt tízezer Jedit), másokkal is számolniuk kellene (és szerintem nem véletlen, hogy a Kiválasztott hozzájárult a Fiú és az Éjnővérek pusztulásához - és itt különösen a Fiú a fontos, aki még a Sith-eknél is nagyobb májer volt a Sötét Oldalban, az egyenletbe talán csak azért volt kevésbé fontos, mert elzárva élt egy afféle zsákdimenzióban).

Az ep7-ben pont azért nem állt még be az elmondottak alapján az egyensúly, mert a Világos Oldal követőiből nincsen elég, ellenben a Sötét Oldalt túl sokan is hajkurásszák. Lehet, hogy a Renek nem olyan erősek, mint a Sith-ek, de mennyiségükkel felérhetnek hozzájuk, pontosabban, túlnőhetik az egy szem Jedit.

 

Levezetve ezt a vízfelületes analógiára:

Az egyensúly azért borult fel, mert bár a tízezer Jedi óceánt alkotott az Erőben, a Sith-ek aszteroidaként csapódtak bele, és törmelékként követték a kisebb Sötét Oldali frakciók. Ez egész cunamikhoz vezetett.

Az aszteroida és a törmelékek java a Kiválasztott által elpusztult az ep6-ra. Maradt még némi törmelék, ezek a Renek. Azonban mivel a Világos Oldal képviselete egy főre apadt, az óceánból így tó lett, s ezek a törmelékek még mindig túlságosan felkavarják a vizet. Ahhoz, hogy az Erő egyensúlyba álljon, fel kell tölteni a tavat, újra óceánná kell válnia, amiben már a kis törmelékek csak ici-pici fodrozódást keltenek (mert a gonoszt nem lehet gyökerestül kiirtani, de elég nagy teret kaphat a jó ahhoz, hogy ténykedése hiábavaló legyen). A tó óceánná növelésében kap szerepet Rey, aki az első zuhatag, ami feltöltheti a tavat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha ezt egy olyan ember ilyen konkrétan meg tudja mondani, aki még csak nem is Erőérzékeny, akkor nehogy már a Sith és Jedi Rend tagjai tévesen azonosítsanak ilyen dolgot.

Miért azonosítanák az Erőhasználók tévesen az egyensúlyt, amikor egy nem Erőérzékeny konkrétan meg tudja mondani, hogy az egyensúly nem állt be, mert a feltétel nem teljesült?

Mondjuk én nem venném szentírásnak Tekka szavait. Az Erő Egyházának tagja volt, hittek bizonyos dolgokban és megvoltak a maguk értelmezéseik, de ettől még nem biztos, hogy ezek helyesek. Maga Yoda vagy Sidious is volt, hogy tévedett az Erővel kapcsolatban, ez alapján Tekka se biztos, hogy mindent jól gondolt. Ettől függetlenül egyetértek abban, hogy nem volt a Saga idejében soha Erőegyensúly, csak nem gondolnám, hogy e tekintetben Tekka szavai lennének perdöntőek. ;)

 

Az egyensúly azért borult fel, mert bár a tízezer Jedi óceánt alkotott az Erőben, a Sith-ek aszteroidaként csapódtak bele, és törmelékként követték a kisebb Sötét Oldali frakciók. Ez egész cunamikhoz vezetett.

Az aszteroida és a törmelékek java a Kiválasztott által elpusztult az ep6-ra. Maradt még némi törmelék, ezek a Renek. Azonban mivel a Világos Oldal képviselete egy főre apadt, az óceánból így tó lett, s ezek a törmelékek még mindig túlságosan felkavarják a vizet. Ahhoz, hogy az Erő egyensúlyba álljon, fel kell tölteni a tavat, újra óceánná kell válnia, amiben már a kis törmelékek csak ici-pici fodrozódást keltenek (mert a gonoszt nem lehet gyökerestül kiirtani, de elég nagy teret kaphat a jó ahhoz, hogy ténykedése hiábavaló legyen). A tó óceánná növelésében kap szerepet Rey, aki az első zuhatag, ami feltöltheti a tavat.

Nem tudom, hogy az analógia mennyire működőképes, hogy tényleg így működik-e az Erő, mindenesetre nagyon szépen leírt és megfogalmazott sorok. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor már Qui-Gon szavait se vegyük szentírásnak, szóval lehet, hogy nem is létezett soha Kiválasztott... :roll: Azért ne kételkedjünk már mindig mindenben. Nyilván nem azért ez a kezdőmondatok egyike, hogy aztán a rajongók nyíltan megtagadják. Ha csak az ep8-9 erre nem cáfol rá, akkor Tekka szavai tények!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szóval, adott több kérdés:

- Sidiousnak egyáltalán miféle okkal kellett volna olyan állapotot éreznie, aminek elérése sosem volt a célja, és aminek létrejöttéhez neki meg kell halnia?

- Miért pont Ezráig kellett volna egyensúlyt éreznie, amikor Ezra előtt is legalább még négy Jedi élt a Galaxisban?

- Luke-nak miért kellett volna Snoke vagy Kylo feltűnéséig egyensúlyt éreznie, amikor Snoke már Sidious idején is élt?

- Miért azonosítanák az Erőhasználók tévesen az egyensúlyt, amikor egy nem Erőérzékeny konkrétan meg tudja mondani, hogy az egyensúly nem állt be, mert a feltétel nem teljesült?

Valójában csak eljutottam egy következtetésre, hogy mi van, ha az erő egyensúlyának szubjektív értelmezése van a két oldal számára. Nem hiszem, hogy Sidious egyetért azzal, hogy neki kell eltűnnie az egyensúlyhoz.

Úgy vélem, hogy az Ő szemszögéből létezik egy Jedik nélküli egyensúly, amire törekedett.

Nem feledkeztem meg a még élő Jedikről, de míg inaktívak láthatóan nem izgatják Sidious-t.

Szóval egy elbujdokolt Jedi egy darabig lehet, hogy egyelnő a halott Jedivel Sidious számára.

Mondjuk a Renek számára meg egyeltalán nem, ez kiderül a 7-ből..

Lor San Tekka az elméletemből következően persze csak a pozitív oldali egyensúllyal foglalkozik.

De a víztükör hasonlat Inkább az ep I-re és azt megelőző évekre lehet igaz.

Mert az Ep III-ra már abszolut nem tengernyi Jedi alkotja a világos oldalt.

És ez magmaradt az ST-re is. Létszámban szinte kiegyenlített erőviszonyok állnak fent, ebből is gondolom, hogy ha az egyik fél eltűnik bármilyen okból, azt a másik érezheti "egyensúlynak".

Szerkesztve: - csoli1138
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valójában csak eljutottam egy következtetésre, hogy mi van, ha az erő egyensúlyának szubjektív értelmezése van a két oldal számára. Nem hiszem, hogy Sidious egyetért azzal, hogy neki kell eltűnnie az egyensúlyhoz.

Sidious semmiféle egyensúlyra nem törekszik. Hol láttad, hogy ő erre törekedne? Még csak nem is szól egy szót sem az egyensúlyról, semmiféléről.

 

Nem feledkeztem meg a még élő Jedikről, de míg inaktívak láthatóan nem izgatják Sidious-t.

Ja, annyira inaktívak voltak, hogy Ahsoka speciel egy lázadó mozgalmat szervezett meg, Kanan pedig évek óta cseszegeti a Birodalmat. ;) És annyira nem érdekli mindez Palpatine-t, hogy komplett inkvizítor haderőt állított fel a megmaradt Jedik kiirtására, és Ahsokában egyből meglátta a lehetőséget a rejtőző Jedik felkutatására. Ja, és persze az első mondata a hatalom megszerzésének pillanatában, hogy ha egyetlen egy Jedi is megmarad, akkor véget nem érő polgárháború vár rájuk.

 

De a víztükör hasonlat Inkább az ep I-re és azt megelőző évekre lehet igaz.

Mert az Ep III-ra már abszolut nem tengernyi Jedi alkotja a világos oldalt.

Nyilván, hiszen az ep1 előtt volt egyensúly. ;)

Viszont mi az, hogy az ep3-ra már nem volt tengernyi Jedi. Azért az ep2 és 3 között nem halt meg több ezer belőle, hogy a számuk hirtelen kiegyenlítődjön a Sith-ekével. Az ep3 elején még javában több ezer Jedi lovag volt. A végén már persze nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván, hiszen az ep1 előtt volt egyensúly. ;)

Viszont mi az, hogy az ep3-ra már nem volt tengernyi Jedi. Azért az ep2 és 3 között nem halt meg több ezer belőle, hogy a számuk hirtelen kiegyenlítődjön a Sith-ekével. Az ep3 elején még javában több ezer Jedi lovag volt. A végén már persze nem.

De ha a Sith Rend sosem halt ki, hogy lehetett az EpI előtt egyensúly? Annyira sok Jedi jutott 1 vagy 2 Sith-re? De ez még az EpI-ben is igaz, akkor ott meg már miért nincs? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha a Sith Rend sosem halt ki, hogy lehetett az EpI előtt egyensúly? Annyira sok Jedi jutott 1 vagy 2 Sith-re? De ez még az EpI-ben is igaz, akkor ott meg már miért nincs? :)

Szerintem egyértelműen nem volt Erőegyensúly az Ep.1 előtt se, vagy max. nagyon-nagyon régen. A Prófécia szerint majd eljő a Kiválasztott és általa kerülhet egyensúlyba az Erő. Ez úgy jött le a Saga-ból, mintha egy optimális állapot lenne, amit nagyon szeretnének elérni a jedik. Anno megjövendölték, hogy ez lehetséges, de amúgy kétséges. Nem szomjaznák annyira ezt az állapotot, ha épp fennállna vagy már tapasztalták volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egyértelműen nem volt Erőegyensúly az Ep.1 előtt se, vagy max. nagyon-nagyon régen. A Prófécia szerint majd eljő a Kiválasztott és általa kerülhet egyensúlyba az Erő. Ez úgy jött le a Saga-ból, mintha egy optimális állapot lenne, amit nagyon szeretnének elérni a jedik. Anno megjövendölték, hogy ez lehetséges, de amúgy kétséges. Nem szomjaznák annyira ezt az állapotot, ha épp fennállna vagy már tapasztalták volna.

Ezért írom, hogy a Jedik kizárt, hogy csak a Sith-ek elpusztításához kötnék az Egyensúlyt, hiszen ha az EpI előtt nincs egyensúly, miért lepődnek meg, hogy a Sith-ek mégsem pusztultak ki? :) Ez így nem logikus.

 

Ha a Jedik csak a Sith-ek létéhez kötik az Egyensúlyt, és nincs Egyensúly az EpI előtt, akkor annak egyenes következménye lenne a Jedik számára, hogy a Sith-ek léteznek, ergo nem kéne ezen meglepődniük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.