Ugrás a kommentre

1x05 - Breaking Ranks


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Amúgy azért se hiszem, hogy a végül nem Erőérzékenynek bizonyuló kiszűrtek visszakerülnének a rohamosztagos-képzésre, mert ők már túl sokat tudnak. Elterjedne, hogy a legjobbakat az Erőérzékenységre való gyanú miatt keresik, ami nem biztos, hogy annyira vonzó lenne. Pedig az a rendszer működése szempontjából kritikus, hogy a kadétoknak meglegyen a motivációjuk a kitűnésre.

Nem biztos, hogy az orrukra kötik a dolgokat. Úgy értem miből tudják, hogy éppen egy teszten vesznek részt? Lehet az bármilyen próba is, ha nincsenek tisztában az Erő mibenlétével akkor úgyse fog nekik feltűnni, hogy itt van valami cél. Láthattuk Zare is hogy állt Ezra azon kijelentéséhez, hogy ő Jedinek tanul? Alapból nem hitte el. Szerintem azt se tudta mi fán terem az. Ráadásul a testvérét se emlegeti Erőhasználónak, csak egy eltűnt személynek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én már nem tudom mi lenne a jó ezen a téren. Lehet jobb lenne, ha megmaradnánk annál a verziónál, hogy a rohamosztagosok röhejesen bénák (bármilyen okból kifolyólag) és ennyi. Ez akkor legalább konzisztens lenne a Saga-n belül. Ha előhúznának olyan momentumokat, amikor nem a főhősökre kell lövöldözni és hirtelen minden helyreállna (pl. tudnának célozni), akkor az még inkább hülye helyzet lenne, ami csak kiélezné ezt az amúgy se túl szerencsés helyzetet.

Ilyen végül is volt már, az endori csatában mikor Leia a sérülése után kilövi a két rohamosztagost és Chewie megérkezik, látszanak a bunker két oldalán az elesett lázadó katonák. Sőt itt még Leia és R2 is kapott találatot, és a csata igazából ott fordult meg, hogy Chewie átvette egy lépegető irányítását, és nem olyan könnyű ezeket a gyors apró ewokokat erdei környezetbe beleolvadva levadászni. Ha ehhez hozzá vesszük a csatát a Tantive IV-en már nem is tűnnek olyan bénának. Azt hiszem megvan a magyarázat. A rohamosztagosok igenis kiváló katonák, csak a főhősökkel ott az erő :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez igaz. Én csak azt nem értem, hogy ha volt egy majdnem elitnek mondható hadsereg és kiképzési szisztéma a klónokkal, akkor legalább a metódust megtarthatták volna. Persze mint láttuk vannak elemek amit átvettek, de az ideológiával teljesen elkefélték az egészet.

Eleve a kaminói kiképzést egy jedi felügyelte, a jedik hagyták jóvá => már csak propaganda szempontól is írmagját is ki kell irtani annak a rendszernek, hisz ha a Köztársaság ellenségei így képezték ki a katonákat, akkor a Birodalomnak tilos ugyanazt a módszert alkalmazni.

 

A minap gondolkoztam én is rajta, hogy szívesen látnék egy Imperial Commando osztagot működés közben, mert erre mozgókép formájában még nem igazán került sor

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A minap gondolkoztam én is rajta, hogy szívesen látnék egy Imperial Commando osztagot működés közben, mert erre mozgókép formájában még nem igazán került sor

Egyáltalán volt ilyen valaha is? Az EU -ban nem vagyok otthon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Rendben, akkor nem reprezentálja, majorálja. Mondok egy példát: ha egy gátfutó hulla fáradtan, széllel szemben 30 másodperc alatt futja a gátat, akkor optimális körülmények között biztos, hogy ennél jobban. A 30 másodperces eredménye majorálja a teljesítményét (tehát ennél csak jobb lehet).

 

Ergo ha valaki, aki a) világlátott (Han), vagy b) a Birodalom élén lévők egyikeként sok mindent tapasztalt azt mondja, hogy soha nem hallott az Erőről, akkor ez majorálja az átlagemberek lehetséges véleményét, azaz valószínű, hogy egy Jedi mentes világban az, aki egy helyben élte le az életét, még kevésbé esélyes, hogy hallott róla.

 

Nem tudom, világos-e, amit próbálok kifejezni. Tarkinék maximum minorálni tudják a témát, azaz: az ő pozíciójukban (valaki, aki végig harcolta a klónháborút / aktívan segítette a Jediket stb.) természetes, hogy tisztában vannak az Erővel, de ebből nem vonatkoztathatunk az átlagember tudására, hiszen ők nem voltak a tűz közelében.

 

A gátfutós példánál maradva: ha én lefutom a 110 métert 20 másodperc alatt, akkor biztos, hogy a profik ennél jobb eredményt érnek el, (majorálom, tehát felső határt szabtam az ő eredményeiknek), ha viszont a profik 12 másodperc alatt futják le, akkor az a biztos, hogy én ennél lassabban fogom (hiszen nem vagyok profi (minorálják, tehát alsó határt szabnak a lehetséges eredménynek).

No, így már sokkal elfogadhatóbb ez az elmélet, minthogy két személy véleményét vetíted rá egy Galaxisra. Bár még így sem tudok egyetérteni vele, mert sajnos hiányosak az ismereteink. Nem tudjuk, hogy Han mennyire világlátott (ezen mondjuk egy spin-off vagy a Rebels változtathat), mert ha a világlátása csak a kocsmákig, űrdokkokig és gengszterek házáig terjed, akkor máris nem számításba vehető. És mivel cefetül önhitt, állításai sem biztos, hogy fedik a valóságot. Mottinál ugyanez. Ő lekicsinyel mindent, még a Lázadókat és a Birodalmi flottát is, pedig az előbbi kézzel fogható fenyegetés, az utóbbira meg már hivatásánál fogva sem szabadna ilyen becsmérlően hivatkozni (a számba sem vehető lázadók veszélyesek Tagge kis flottácskájára, kb. ezt mondja). Az Erő létezését sem tagadja a szó szoros értelmében, csak annak hatalmát kicsinyeli le (babonának és látnoki képességeknek titulálva). Plusz könnyen harcolhatott ő is s klón háborúban, nem tűnik annyira fiatalnak, hogy akkor még gyereknek kellett volna lennie - amúgy is úgy tűnik, hogy a Birodalom hadvezetése olyanokból került ki, akik már a KNH vezetői székében is ott ültek.

De ettől függetlenül így sokkal elfogadhatóbb az érvelésed. Majd meglátjuk, hová vezet ez a Rebelsben. Nekem őszintén szólva hihetetlen, hogy 15 év alatt elfelejtették a Jediket és az Erőt. Még ha nem is hittek utóbbiban, vagy nem tudta a pórnép, hogy van kapcsolat közte és a midi-chlorianok között, a felsőbb osztályok, tudósok, klón háborús veteránok, stb. azok nem valószínű, hogy ennyi idő alatt elfelejtették. Ez nem nagy idő, még egy ember életében sem, sokan vannak, akik mindkét érát megélték, és nem élnek több száz évet, mint Yoda faja, a huttok vagy a wookiee-k. Ráadásul, a Birodalomnál - csak, hogy visszakanyarodjunk a kiinduló pontra - létkérdés is lehetne, hiszen ezzel a legegyszerűbb, leggyorsabb és legbiztosabb az Erőérzékenyek szűrése. Még ha a Sith-ek titkolni is akarnák a dolgot - amit nem tudom, miért kéne, hiszen ezzel senki sem kerül közelebb az Erőhöz -, akkor is használhatnák úgy, hogy csak néhány embert avatnak be. Ez pedig nem áll távol Palpatine-tól, hiszen korábban is voltak olyanok, akik ismerték a kis titkait.

 

Valami történhet velük addig amíg kikerülnek a seregbe. :D

Felveszik a rohamosztagos sisakot. :)

 

De, hogy mellettük is szóljak, azért az ep4-ben a Tantive IV legénységével könnyedén elbánnak

Ott is inkább a sok lúd disznót győz alapon bántak el könnyedén a legénységgel, sokan lőttek össze-vissza egy nyílegyenes, szűk folyosón, így már csak a nagy számok törvénye szerint is egy-két alkalommal célba kellett találniuk. Célzott lövést ott sem adtak le. Az a benyomulás valami iszonyú, nemhogy nem szabályszerű vagy taktikus, de a rohamosztagosok konkrétan életveszélyesek voltak saját társaikra.

Eleve nem értem a rohamosztagosoknál, hogy az E11 válltámaszát miért nem használják. Miért csípőből lőnek? Van egy páncélzatuk, aminek sisakja korlátozza a látásukat. Az E11 alapból nem pontos fegyver (aki játszott már Jedi Knight-játékokkal, az tudja, mennyire nem :) - de a filmekben a hősök sem lőnek vele olyan sűrűn célba). És akkor még tovább nehezítik a dolgukat azzal, hogy válltámasz nélkül, laza kéztartásban lövöldöznek. Őszintén szólva, ahogy a rohamosztagosok használják a fegyvert, úgy csak géppisztollyal lehetne érdemben célt találni, sorozatlövés mellett.

 

Ez igaz. Én csak azt nem értem, hogy ha volt egy majdnem elitnek mondható hadsereg és kiképzési szisztéma a klónokkal, akkor legalább a metódust megtarthatták volna.

A klónok és a rohamosztagosok között van egy nagy difi: a klónokat születésüktől fogva háborúra nevelték, a rohamosztagosokat jó, ha pár évig képzik elsősorban rendfenntartásra. 14 évesen belépnek (jó korán be lehet lépni a hadseregbe), jóhiszeműen tegyük fel, hogy 17-18 évesen kerülnek ki. Ez 3-4 év képzés, ellenben egy klón tíz éven át volt képezve, direkt háborúra. Sajnos ez a különbség pedig ellehetetleníti, hogy a köztársasági kiképzés átültethető legyen birodalmi köntösbe. Az a katonai tudásanyag és edzésprogram, amit tíz év alatt kaptak a klónok, nem alkalmazható egy 3-4 éves kiképzési program alatt. Ettől függetlenül persze a rohamosztagos-képzésnek nem kéne silánynak lennie, pláne nem 3-4 éves időben, hiszen fél év alatt rendes katonát lehet faragni egy emberből. Szóval, valamit valahol nagyon elcsesznek.

És a versengés nem magyaráz mindent, hiszen alapvető technikai hiányosságaik is vannak, a már említett rossz fegyverkezelés. Ha csak kinyitnák az E11-esen a válltámaszt és célzott lövéseket adnának le a csípőből történő kapáslövések helyett, az látványos javulást eredményezne. Hát ha még megtanítaná nekik valaki, hogy tűzharcban a fedezék használata nem fakultatív, hanem létkérdés. Úgyhogy itt nem csak annyi a gond, hogy versengéssel kinyírják a katonák számára alapvető bajtársiasságot, hanem eleve nem kapnak alapvető technikai és taktikai képzést sem. Csak akkor jó lenne tudni, mit csinálnak abban a 3-4 évben?

 

Amúgy azért se hiszem, hogy a végül nem Erőérzékenynek bizonyuló kiszűrtek visszakerülnének a rohamosztagos-képzésre, mert ők már túl sokat tudnak. Elterjedne, hogy a legjobbakat az Erőérzékenységre való gyanú miatt keresik, ami nem biztos, hogy annyira vonzó lenne. Pedig az a rendszer működése szempontjából kritikus, hogy a kadétoknak meglegyen a motivációjuk a kitűnésre.

Ody ugyan már leírta, amit gondolok, én csak ezt tenném hozzá: nem kell megmondani nekik, miért találkoznak az Inkvizítorral, vagy, hogy az mit mér le rajtuk. Mondhatják nekik azt is, hogy Inkvibá dönt mondjuk arról, hogy tovább tanulnak-e tisztnek, vagy kommandósnak, vagy ilyesmi.

 

Egyáltalán volt ilyen valaha is? Az EU -ban nem vagyok otthon.

Volt, az 501-esen belül működött az EU-ban az Imperial Commando Special Unit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem biztos, hogy az orrukra kötik a dolgokat. Úgy értem miből tudják, hogy éppen egy teszten vesznek részt? Lehet az bármilyen próba is, ha nincsenek tisztában az Erő mibenlétével akkor úgyse fog nekik feltűnni, hogy itt van valami cél.

Ody ugyan már leírta, amit gondolok, én csak ezt tenném hozzá: nem kell megmondani nekik, miért találkoznak az Inkvizítorral, vagy, hogy az mit mér le rajtuk. Mondhatják nekik azt is, hogy Inkvibá dönt mondjuk arról, hogy tovább tanulnak-e tisztnek, vagy kommandósnak, vagy ilyesmi.

Igen, ez igaz. Mondjuk nem ismerjük az Inkvizítor konkrét módszerét. Eddig elég sokféleképp megnyilvánult már az Erőérzékenység és annak felismerése. Nem is lenne rossz, ha később a Rebels-ben láthatnánk hogyan is megy ez az Inkvizítornak. Az tuti, hogy nincs olyan elmélyült ismerete az Erőről, mégis elég biztos és hatékony módszerre van szüksége. Ő lehet az utolsó szűrő valami igazán komoly lépés (mondjuk Vader) előtt, így a vaklárma lehetőségét ki kell zárni. Ráadásul nyilván elég elfoglalt figura, így nem fog napokat a jelöltekkel bíbelődni.

Azt se tudjuk, hogy valójában mi lesz az Erőérzékenyek sorsa. Nem mindegy, hogy a Birodalom ki akarja aknázni a bennük lévő potenciált és az Erővel kapcsolatos nevelésben részesíteni őket, hogy később esetleg valamiféle elitügynökök legyenek. Vagy csak elszeparálják őket, mint valami veszélyes állatfajt, hogy ne legyen velük gond. Azt se tudjuk, hogy egy átlagos kadét vagy rohamosztagos mennyit tud az Inkvizítorról, pontosabban annak szerepköréről, feladatairól. Ha ismert, hogy a túlélő jediket vadássza, komolyabb kapcsolata van az Erővel, netán Erőérzékenyeket kutat, akkor már az elég gyanús lehet, hogy a kiszemelteket hozzá viszik, pozitív teszteredmény esetén meg eltűnnek.

 

Eleve a kaminói kiképzést egy jedi felügyelte, a jedik hagyták jóvá => már csak propaganda szempontól is írmagját is ki kell irtani annak a rendszernek, hisz ha a Köztársaság ellenségei így képezték ki a katonákat, akkor a Birodalomnak tilos ugyanazt a módszert alkalmazni.

Na igen, ráadásul még nemcsak a Köztársasággal, de a Jedi Renddel is ott a masszív összefonódás. Eleve úgy lett beállítva a dolog, hogy a klónhadsereg megrendelése a jedikhez kötődik, plusz később együtt szolgáltak (a jedik vezetése alatt), a kiképzésüket is egy jedi felügyelte stb..

 

Nekem őszintén szólva hihetetlen, hogy 15 év alatt elfelejtették a Jediket és az Erőt. Még ha nem is hittek utóbbiban, vagy nem tudta a pórnép, hogy van kapcsolat közte és a midi-chlorianok között, a felsőbb osztályok, tudósok, klón háborús veteránok, stb. azok nem valószínű, hogy ennyi idő alatt elfelejtették.

Nem felejtették el őket, csak átalakult a róluk kialakult kép. Eleve érdemes szétválasztani az Erőt és a jediket, mert az átlagember előbbiről valószínűleg max. csak hallott párszor, de semmit nem tud róla. A jedik részt vettek a klónháborúban, a Birodalom kikiáltásakor ők voltak a legnagyobb árulók és bűnbakok, majd megmaradtak a rendszer legnagyobb ellenségei. A birodalmi propaganda nyilván nagydobra verte, amikor sikerült lényegében kiirtani a Rendet vagy később elfogni, megölni 1-1 túlélőt. Az agyontaposandó rovarnak vagy láncra vert kutyának való beállítás nem segítette elő, hogy a hétköznapiak tiszteljék a jediket.

Viszont az Erővel való kapcsolatukról (pláne annak természetéről) valószínűleg a döntő többség nem is tudhatott. Az Erőről nem igazán volt mit elfelejteni, mert nem tudtak róla semmi érdemit. Azon szűk réteg, akik meg többet tudtak, valóban nem valószínű, hogy elfelejtettek volna bármit is. A kérdés csak az, hogy alapból mennyit tudtak valójában. Na meg, hogy bennük is mennyire alakult át a kép. Azért nyilvánvaló, hogy pl. Kanan nem egy klasszikus jedi és az időviszonyok tükrében a Rebels idejében már ilyenből minimális számú lehetett. Akikre a Birodalom vadászott, már másfélék voltak és ezt a tapasztaltabb fejesek is tudhatták, láthatták. Az Erő nagyobb mértékű megnyilvánulását meg nem látták hosszú éveken át, így sokan gondolhatták, hogy az Erő hatalmassága és jelentősége a jedikkel együtt odaveszett.

 

Még ha a Sith-ek titkolni is akarnák a dolgot - amit nem tudom, miért kéne, hiszen ezzel senki sem kerül közelebb az Erőhöz -, akkor is használhatnák úgy, hogy csak néhány embert avatnak be.

Az egész dolog veszítene a misztikusságából. Sokkal könnyebb úgy elfogadtatni a felsőbbrendűségedet és fenntartani a megkérdőjelezhetetlen tekintélyedet, ha természetfelettinek vagy beállítva. A diktatúrákra jellemző személyi kultusz kiépítése is könnyebb. Minél rejtélyesebbek a sithek, annál hatékonyabb lehet a rendszer. Ha mindenki tudná, hogy csak pár kis "élősködőből" több van bennük, mint másban és ennyi az egész, akkor elveszne ez a kultikus látszat. Nem egy földöntúli hatalom megtestesülései lennének, hanem csak "mutánsok".

A régi és/vagy műveletlenebb társadalmakra volt kifejezetten jellemző, hogy a vezetőik természetfelettinek állították be magukat, ezzel axiomatikusan alátámasztva a korlátlan uralmukat. A vallási vezetőknél meg aztán pláne ez a jellemző, a Sith Rend meg erősen hajaz valamiféle szektára. Szóval el tudom képzelni, hogy bizonyos kultikus szempontok fontosak voltak a sitheknek. Ráadásul a tudatlanság (legyen szó bármilyen területről) mindig fontos cél és eszköz az ilyen rendszerek működtetéséhez.

 

A klónok és a rohamosztagosok között van egy nagy difi: a klónokat születésüktől fogva háborúra nevelték, a rohamosztagosokat jó, ha pár évig képzik elsősorban rendfenntartásra. 14 évesen belépnek (jó korán be lehet lépni a hadseregbe), jóhiszeműen tegyük fel, hogy 17-18 évesen kerülnek ki. Ez 3-4 év képzés, ellenben egy klón tíz éven át volt képezve, direkt háborúra. Sajnos ez a különbség pedig ellehetetleníti, hogy a köztársasági kiképzés átültethető legyen birodalmi köntösbe.

Emellett érdemes lehet megemlíteni, hogy a klónok alapból elvhűnek és szófogadónak lettek készítve. Ez nagyon nagy előny, mert így a kiképzésük során már csak és csupán a katonai aspektusokkal kellett törődni. A Birodalomban viszont a képzési folyamat szerves része kellett legyen az "agymosás". Sőt, alighanem ez nagyobb teret is kapott, mint a többi szempont. A klónok (nagyon kevés kivétellel) maximálisan hittek a rendszerben, bíztak a feletteseikben és készek voltak bármikor az életüket áldozni ezekért. Egy rohamosztagosnál ezt meg kellett próbálni a kiképzése során alkalmazott módszerekkel elérni, ami nem feltétlenül egyszerű feladat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt se tudjuk, hogy egy átlagos kadét vagy rohamosztagos mennyit tud az Inkvizítorról, pontosabban annak szerepköréről, feladatairól. Ha ismert, hogy a túlélő jediket vadássza, komolyabb kapcsolata van az Erővel, netán Erőérzékenyeket kutat, akkor már az elég gyanús lehet, hogy a kiszemelteket hozzá viszik, pozitív teszteredmény esetén meg eltűnnek.

Az epizód alapján ezt tudjuk, legalábbis sejthetjük. Kell azt mondja, hogy még abban sem hisz, hogy egyáltalán létezik. Szerintem afféle mendemonda lehet a kadétok között, vagy az sem. De tényleg jó lenne tudni, mit is takarnak a tesztjei.

 

A többire a Jedi és a Sith Rend topicjábann válaszoltam, mert itt az már nagyon off lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az epizód alapján ezt tudjuk, legalábbis sejthetjük. Kell azt mondja, hogy még abban sem hisz, hogy egyáltalán létezik. Szerintem afféle mendemonda lehet a kadétok között, vagy az sem. De tényleg jó lenne tudni, mit is takarnak a tesztjei.

De ha ilyen szinten ismeretlen a fickó, hogy még a létezése is kérdőjeles a kadétok közt, akkor szerintem ez valószínűsíti, hogy a tesztjein megbukottak nem kerülnek vissza a szimpla képzésbe. Csak elterjedne, hogy a jók hozzá kerülnek valamiféle kihívásra, így legalább a puszta létének a ténye ismert lenne a körükben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem kell ezt túlmisztifikálni, egyszerűen átvezénylik őket egy másik szakaszba a bolygó egy másik pontján, azt csók. Ez a mi világunkban sem olyan ritka, egyszerűen a kiképzés egy másik szakaszát máshol folytatják. A kadétok visszakerülnek a helyükre, aztán az egész szakaszt átvezénylik egy másik bázisra további képzésre, ezáltal az egyes évfolyamok elszeparálódnak egymástól. Elég csak addig homályban tartani a kadétokat, amíg lemegy ez a tesztsorozat. Utána amúgy is értesülniük kell az Inkvizítor létezéséről, hiszen benne van a parancsnoki láncban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezzel kapcsolatban még az is felmerül, hogy Aresko pl. tud-e a Jedikről? Valószínűleg igen, hisz nem fiatal már. Bár az inkvizítornak tett jelentésében nem mondja ki nyíltan a Jedi szót, de azért sejthető, hogy tudja mik is azok a kritériumok. Főleg, hogy rejtőzködésről beszél... Szerintem a BIrodalmi seregben különféle megnyilvánulásai vannak ennek a dolognak. Motti egy s*ggfej volt, mindent lenézett így az Erőt is. Persze azt is csak Vader bemutatójáig.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk, ha azt vesszük, Grievous is milyen lenézően dumált a Jedikről, holott nemhogy volt szerencséje megtapasztalni harci tudásukat és az Erőt első kézből, állandóan futott előlük. Úgyhogy én el tudom képzelni, hogy ha Motti tovább élt volna, akkor is ugyanilyen lenéző maradt volna Vaderrel szemben - persze akkor már a háta mögött, a megalázásának szemtanúi hallótávolságán kívül.

Azért jó lenne több birodalmi tiszt megnyilvánulását is hallani a Jediket és az Erőt illetően.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk, ha azt vesszük, Grievous is milyen lenézően dumált a Jedikről, holott nemhogy volt szerencséje megtapasztalni harci tudásukat és az Erőt első kézből, állandóan futott előlük. Úgyhogy én el tudom képzelni, hogy ha Motti tovább élt volna, akkor is ugyanilyen lenéző maradt volna Vaderrel szemben - persze akkor már a háta mögött, a megalázásának szemtanúi hallótávolságán kívül.

Azért jó lenne több birodalmi tiszt megnyilvánulását is hallani a Jediket és az Erőt illetően.

Hacsak nem volt mazochista az arc. Azért elképzelek egy ilyen önsanyargató tisztet, aki mindig trollkodik Vader-rel vagy az Inkvizítorral, rendszeresen házhoz menve a pofonokért. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most újra megnézve ezt a részt felmerült bennem, hogy vajon mikor fogja Kanan tanítványának hívni Ezrát? :D Itt a végén lett volna lehetősége rá. :P Persze nem eszik forrón a kását. Valószínűleg még nem szokták meg a mester és tanítvány viszonyt.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg azért Kanan nem egy hagyományos Jedi, a képzés sem hagyományos körülmények között zajlik, szóval nem is feltétlen kell padawannak vagy tanítványnak hívnia. Mint ahogy Ezra sem mesterezi igazán.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ismét csak azt tudom írni, hogy tetszett a rész, de ennél nagyobb "gondom" sose legyen. Eddig elégedett vagyok a sorozat minőségével... a Fighter Flight alapján, az eseménymentesebb, karakter központú részek se fulladnak unalomba, ami jó előjel egy karkater orientált sorozatnál. Bár nekem egyelőre hiányoznak a jól ismert arcok (néhány rész minden csak nem sok ahhoz, hogy igazán az ember szívéhez nőjön egy-egy szereplő), de szépen építik a "szupercsapat"-ot, hogy mindenki megtalálja a számára megfelelő, legszimpatikusabb figurát, idővel pedig ugyanolyan ikonikus alakokká váljanak, mint egy Obi-Wan, vagy Ahsoka (hogy ne csak filmes karaktert említsek). Ezúttal ismét főként Ezra került középpontba, de figyelembe véve a sztori mivoltát ez talán nem meglepő, főleg nem baj. Különösen annak fényében nem, hogy a többiekkel is sikerült valamelyest foglalkozni.

 

Jó, hogy bepillantást nyerhettünk a rohamosztagos képzés színfalai mögé. Az agresszív, kudarcot nem tűrő, önzést előnyben részesítő módszerek érdekes kontrasztba állíthatók a klónok bajtársias, emberbarátabb módszereivel. Amúgy a kadétok sisakjai engem az Ep VII-es rohamosztagos sisakokra emlékeztettek. Gondolom, ez nem véletlen. Azt is megerősítették in universe, hogy részben, de sorozott katonákból áll a hadsereg, nem pusztán egy mintaegyedből létrehozott klónokból (mint a köztársasági sereg). Ezt azért eddig is tudni lehetett, de így már a sorozatba is beleszőtték. Továbbá vannak női rohamosztagosok? Hiszen elvileg Dhara is annak tanult. Ez kánon szinten nekem új. Sajnos nem sok hozzá hasonlót láttam a birodalmi hadseregben. :D

 

217f94d2518e3b6e0...3ec2da63-3ce6164.jpg

 

Az, hogy Dhara az Inkvizítorhoz került, még egyáltalán nem jelenti azt, hogy valóban Erő-érzékeny volt. A szűrés lényege csupán annyi, hogy a "gyanús" kadétok közül az Inkvizítor megtalálja az alkalmas Erő-érzékenyeket, akiket aztán saját céljaira használhat fel. A kérdés az, mi történt azokkal, akik nem feleltek meg a kritériumoknak? Visszasorozták őket az átlag kadétok közé? Ez esetben szerintem nagyobb tényértéke lenne az Inkvizítor létezésének a kadétok köreiben (Jai nem is hitte, hogy létezik ilyen). Elszigetelt alkalmazásba állították őket, ahol nem jelentenek veszélyt? De a Birodalmat ismerve, a kivégzést se vetném el. Azt nem gondolom, hogy aki Erő-érzékeny, annak a testvére is 100%, hogy az. Természetesen nagy rá az esély, amit Luke-Leia, Maul-Savage (bár Savage-t Talzin mágiája turbózta fel), vagy Tiplee-Tiplar esete alátámaszt, de a midichlorianok a sejtekben élnek, a sejtek tulajdonságait pedig a gének határozzák meg. Így ahogy két testvér lehet eltérő vérmérsékletű, vagy intelligenciájú, ugyanúgy lehet eltérő az Erőben való jelenlétük mértéke... szerintem. Ugyanígy születhet Erő-érzékenynek az, akinek a szülei nem azok. Ellenkező esetben a Jedik megszívatták volna magukat a fajtájuk szaporodásának szabályozásával.

 

Az Inkvizítor célja szintén érdekes. Már a TCW-ben is utaltak rá, hogy Sidious Erő-érzékeny ügynököket akar szétszórni a Galaxisban, mint "figyelő szemeket". Az Inkvizítort is nyilván hasonló szándék vezérli, főleg, mivel aktív szerepe van a Jedik utáni vadászatban. Egy felfoghatatlan méretű galaxist átkutatni néhány maréknyi rejtőzködő Jedi után, még több száz kiképzett ügynökkel is durva meló lehet. Kíváncsi vagyok, mi történt Zare-rel... ha az Inkvizítor megszimatolta, hogy köze van Ezráék szökéséhez, nem sok jót jósolok a kölyöknek. Amúgy érdekes, hogy Zare neve Ezra anagrammája. Véletlen lenne? :)

 

Arra azért kíváncsi lettem volna, Ezra mégis hogy szivárgott be a kadétok közé? Hetek teltek el, így az ideje nyilván megvolt kivitelezni a tervet, de örültem volna, ha részletekbe menőbben ecsetelik ezt néhány mondatban. Gondolom, nem ment oda az első tiszthez Lothal utcáin, hogy "Szeretnék rohamosztagos lenni, megoldható?". Főleg azért kényes a kérdés, mert ha álnévvel is rendelkezik, de Ezra külsejét ismerniük kell a birodalmiaknak (még ha nem is az egész lothali központnak). Vagy akkor nagyon silány lehet a szűrés a kadétfelvételinél... én legalábbis azt feltételeztem, hogy a stygeoni randevú után az Inkvizítor körözést dobott ki Ezrára és Kananra (még ha a nevüket talán nem is tudja/tudta). Egy idő után főleg problémás lesz mindez, miután elvben gyakorta fognak Lothalon akciózni. Minél hírhedtebbé válnak a lothali birodalmiak körében, annál nehezebb bemagyarázni azt, hogy nem ismerik fel őket, vagy hogy kijátsszák a nyilván nem tökéletes (de nem is teljesen inkompetens) birodalmi biztonsági pontokat.

 

Hera és Kanan akciója érdekes volt, főleg a TWC befejezetlen, Utapau-szálának fényében, ahol kiderült, mekkora ereje is van a kristálynak. Épp ezért, szerintem egyértelmű, hogy a kristály erősítette fel a robbanást, bennem fel se merült más. Ahogy az várható volt, a Birodalom folytatta a kristályok felkutatását, a Halálcsillagnál pedig használni is fogják a technológiát. Kíváncsi vagyok, mi volt a Birodalom terve a részben szereplő szálíltmánnyal.

 

Jó, hogy végre Chopper is csinált valami érdemlegeset. Az ilyen helyzetekben mutatkozik meg, hogy mégse akkora féreg, amekkorának sokszor tűnik. :) Kananék helyében megbabrálnám a szívatás-központját, hogy kevésbé legyen életveszélyes. Az Ep IV-féle hologram pedig utalás jó volt.

 

A Lothal további bővítése nyerő volt a Birodalmi Akadémia formájában. Ha olyan intenzitással bővítik ezt a világot, mint a TCW-ben Coruscantot, akkor nem fog gondot okozni az, ha akár az egész évad javarészt itt játszódik majd.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt is megerősítették in universe, hogy részben, de sorozott katonákból áll a hadsereg, nem pusztán egy mintaegyedből létrehozott klónokból (mint a köztársasági sereg). Ezt azért eddig is tudni lehetett, de így már a sorozatba is beleszőtték.

 

Nincsenek már klónok a seregben, csak sorozott katonák.

 

Arra azért kíváncsi lettem volna, Ezra mégis hogy szivárgott be a kadétok közé? Hetek teltek el, így az ideje nyilván megvolt kivitelezni a tervet, de örültem volna, ha részletekbe menőbben ecsetelik ezt néhány mondatban. Gondolom, nem ment oda az első tiszthez Lothal utcáin, hogy "Szeretnék rohamosztagos lenni, megoldható?". Főleg azért kényes a kérdés, mert ha álnévvel is rendelkezik, de Ezra külsejét ismerniük kell a birodalmiaknak (még ha nem is az egész lothali központnak). Vagy akkor nagyon silány lehet a szűrés a kadétfelvételinél... én legalábbis azt feltételeztem, hogy a stygeoni randevú után az Inkvizítor körözést dobott ki Ezrára és Kananra (még ha a nevüket talán nem is tudja/tudta). Egy idő után főleg problémás lesz mindez, miután elvben gyakorta fognak Lothalon akciózni. Minél hírhedtebbé válnak a lothali birodalmiak körében, annál nehezebb bemagyarázni azt, hogy nem ismerik fel őket, vagy hogy kijátsszák a nyilván nem tökéletes (de nem is teljesen inkompetens) birodalmi biztonsági pontokat.

 

Szerintem az Inkvizítoron kívül senki se ismeri Ezrát. Emlékezhetünk, amikor elcsente a kommunikátort Aresko -tól, lehajtotta a fejét, hogy még véletlenül se lássák meg az arcát. :) Az akadémiára meg bárki jelentkezhetett, hisz láthattuk, hogy Lothal utcái tele vannak a behívó plakátokkal.

 

Rebels-Empireposters.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kíváncsi lennék, hogy a Birodalom hadseregében mennyi a sorozott katonák illetve az önkéntesek aránya. Nyilván az utóbbiak sem lehetnek kevesen, hiszen pl. a Lothalon a birodalmi katonai karrier biztosan egyfajta felemelkedési lehetőséget jelent sok fiatal számára, akik maguk mögött akarják hagyni a szegényes agrárbolygót. Ezra szépen beépült a seregbe, így viszont elég nagy lett az önkéntesek között az egy főre eső dezertőrök, kémek stb. száma, amit kissé túlzásnak éreztem. De azért jó volt látni Ezrát a hasonló korosztályú fiatalok között. :) Magáról a beépülésről is megnéztem volna egy-két jelenetet, de hát erre valószínűleg nem jutott idő és nyilván hetek teltek el, mire a részhez jutunk.

 

Ez a rész is tetszett, de nekem az előző azért jobban bejött. :) Biztos vagyok benne, hogy Zare és Dhara Leonist látni fogjuk még.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na végre újra tudtam nézni, ezúttal már felirattal.

 

Most így újra nézve, inkább érzem úgy, hogy nem a "kiemelkedően jókat" teszteli az Inkvizítor, hanem csak azokat, akik úgy a legjobbak, hogy gyakorlatilag előre látják, hogy melyik deszka merre fog mozogni. Kvázi belelátnak a jövőbe, mint Anakin kicsiként. Ha Kellnek feltűnt (szóváteszi) a tiszteknek is feltűnhetett, főleg, ha az Inkvizítor előre tollba mondta ezt, mint kritikus kritériumot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eddig is meg voltam elégedve a Rebels-el de ez a rész megerősített abban hogy itt simán TCW-minőséget látunk(itt nem az animáció részletességére gondolok), és van egy olyan érzésem hogy ahogy fogunk haladni előre, lesz lapát az áll alá.

Mit is láttunk ebben a részben? Hát rohamosztagos képzést többek között. Mit is tudtunk meg erről a nem éppen elhanyagolható tényről? Hát azt hogy fiatal srácok jelentkezhetnek rá. Ezra 14 éves. Én ledöbbentem hogy már ilyen fiatal korban lehet katonának jelentkezni. Azért nem hinném hogy az amerikai tengerészgyalogsághoz lehet jelentkezni ilyen fiatalon. De hát ott demokrácia van itt meg nem. A fiatalokat lehet gyúrni mint egy tésztát, lehet írányitani ilyen korban lehet ideológiát beadni nekik(Lsd Hitler utolsó megnyilvánulását a világhírü filmjeleneten: kamaszokat sőt gyerekeket tüntet ki Berlin elestének előestéjén). Aztán mondja a főtiszt hogy pár hét kiképzés van. Mondom magamban hogy tinédzsereket rohamosztagosnak? Aztán rájöttem hogy pár hét az alapkiképzés, utána jön a rendes.

Aztán jött a meglepi hogy egyúttal azt is megnézik, hogy mennyire vagy jártas az Erőben. Olvastam a vitát arról hogy a jókkal meg nem jókkal mi lesz. Meg hogy mi alapján döntenek arról ki jó és ki nem. Az nyilvánvaló hogy aki 3-szor kijut a felszínre az használja az Erőt. Mert nincs olyan élő ember aki Erőhasználat nélkül feljut. Mert ahhoz előre látni kell merre mozognak a létraként használt fiókok. Arra meg csak egy Erőhasználó képes. Egy mezei figura akármilyen ügyes is szerencsével az első próbán átmegy. De 3-mon kizárt.

És itt jelenik meg a Birodalom náci mivolta. Olyanért ölnek meg lényeket amiről nem tehetnek. Hogy magas a midichlorian-szintjük és ösztönösen használják az Erőt. Mert a Harmadik Birodalomban is azért öltek hogy valaki zsidónak született amiről nem tehetett. Itt ugyanaz folyik. Úgy születtél hogy sok benned a midichlorian akkor halálra vagy itélve.

Persze elvileg lehetne az hogy az Inkvizitor felajánl egy képzést. Csak ezzel az a baj hogy ez nem érdeke sem Sidiousnak sem Vadernek.

Dzséjt felvetette hogy több Inkvizitor lehet a Galaxisban. Persze az érvelése logikus de mégis van vele baj. Sidious és Vader kiírtja a Jediket és a potenciális Erőhasználókat hogy ne veszélyeztesse senki a hatalmukat. Erre kiképeznek Erőhasználókat(Inkvizotorok) a Jedik ellen? Mert ahhoz hogy valaki legyözzön egy Jedit magas szintet kell elérni az Erőben. De ha sokat képzek ki mint Sith nem gondolok arra mi van ha ellenem fordulnak? Mi a garancia arra hogy az Inkvizitorok nem fordulnak ellenem? Gyengén nem tarthatom őket mert akkor a bujkáló Jedik ellen nem érnek semmit. Ha meg kiképzem őket akkor ellenem fordíthatják a tudásukat.

Kicsit én itt ellentmondást érzek. Írtom a Jediket hogy ne legyen senki aki ellenem fordul, közben képzem ki az Erőhasználókat.

A másik ami feltünt. A rohamosztagos képzésen kibuknak az Erőben jártas egyének. De csak azok akik jelentkeznek a toborzásra. Mi van azokkal kik nem jelentkeznek? Mert ezzel a módszerrel csak azokat tudják kiszűrni akik be akarnak lépni a Birodalom rendfenntartó egységébe. És akik mondjuk buszsofőrők de Erőhasználók?

Ez a módszer csak egy részét szűri ki az Erőre fogékony egyéneknek de a többi rejtve marad, azaz szerintem tök felesleges.

A négergyerek meg egyértelműen késöbb Ezra ellenfele lesz. Az Inkvizitor ki fogja képezni.

Az nekem is feltünt hogy mennyire más egy rohamosztagos képzés mint a klónoké, de Dzséjt ezt is jól leírta. Ott háborúra képeztek ki itt pedig rendfenntartásra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyelőre maradjunk azon kérdésnél, hogy van-e egyáltalán több Inkvizítor, mert erre se kaptunk még választ a sorozatban. Szerintem nincs, így aztán csak az marad a kérdés, hogy az az 1 mennyire erős.

 

Láttuk, hogy Kanan-t elég lazán kezelte és lenyomta, de nem elhanyagolható a tény, hogy előzetes tanulmányaiból ismerte a fickót, legalábbis a mesterét és még ki tudja miket tudott róla. Az Inkvizítor sokat tud a jedikről, ők meg semmit róla, ez komoly előny. Aztán ott van, hogy Kanan padawan volt, amikor lényegében megszűnt a Rend és utána már valószínűleg nem képezte senki. Nem tudjuk mennyire Erőérzékeny, tanulékony stb. és autodidakta módon mennyire tudott még fejlődni, egyáltalán milyen eszközei voltak rá. Feltehető, hogy összességében annyit nem, hogy akár csak megközelítse egy egykori klasszikus lovag képességeit. Azt meg láttuk, hogy végül is bármennyire laza volt az Inkvizítor, azért Kanan-ék is meg tudták lepni.

Szóval összességében eddig azt mondanám, hogy az Inkvizítor erejét nem lehet még igazán felmérni. Az bizonyos, hogy messze elmarad Vader-től, hiszen azt a sithek nem hagynák. Az is biztos, hogy egy tehetségesebb padawan felett jár, ellenkező esetben nem lenne értelme a létezésének. Ezen az intervallumon belül viszont szinte bármi lehet. Korábban mintha pedzegették volna, hogy jobb, mint pl. Ventress. Na ebben egyáltalán nem lennék biztos. Azért ő anno jóval magasabban kvalifikált és alighanem átlagon felüli, rendesen kiképzett jedikkel harcolt és bizonyos esetekben egész jól is teljesített. Attól, hogy az Inkvizítor mennyire "badass", még nem garantált, hogy tényleg akkora spíler.

 

És hogy miért nincs szerintem több inkvizítor? Egyrészt egyetértek Frenkie-vel. Nem vallana a sithekre, hogy több Erőhasználót is kiképezzenek. A sötét oldal olyan, hogy teljesen alap, hogy mindenki a hatalomra ácsingózik. Teljesen mindegy, hogy egy-egy inkvizítor milyen szinten van, mit tud az Erőről, mennyire van beavatva, mennyire közelíti meg a sitheket, tuti, hogy idővel ellenük fog fordulni. Az egy dolog, hogy Vader-ék valószínűleg könnyeden lenyomnák bármelyiket, de akkor is a francnak van szüksége arra, hogy potenciális ellenségeket képezzen ki magának, akikkel majd lehet szórakozni.

Másrészt, korábban is az volt Sidious bevett szokása, hogy a tanítványa alá van rendelve pontosan egy Erőhasználó, akit kevésbé vesznek be a buliba, amolyan kifutó. Ott van a Rule of 2 is, ami pont a korábban vázoltak elkerülésére van és 1 ilyen ügynökkel még nincs feltétlenül nagy baj (bár a TCW-ben pont láttuk, hogy már az az 1 is elég volt ahhoz, hogy elég bajt okozzon), de minél többen vannak, annál kevésbé lehet őket kordában tartani, felügyelni. Ráadásul még akár össze is foghatnak közülük páran, szóval túl sok variációt eredményezne, amit már nehéz lenne egy sithnek (mert Sidious nem fog napi szinten ilyenekkel törődni) átlátni.

Ezen kívül pedig ott vannak az olyan apró utalások, hogy az Inkvizítort eddig ebszolút egyedülálló figurának mutatják be. Mindig ő szerepel, csak vele beszél Vader, úgy mutatkozik be, hogy ő AZ Inkvizítor, mindenhol így is hivatkoznak rá. Ezek után érdekes lenne, ha kiderülne, hogy közben van belőlük több vagy folyamatosan képzik őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban érdekes kérdés, hogy az inkvizítorok mennyire lehetnek jártasak az Erőben, hisz ahogy írod is, ha túl erősek akkor simán fordulhatnak Sidious ellen is. :hmm:

 

Annyira erősnek mindenképp lennie kell mint egy Jedi mester hisz akkor esélye sem lenne velük felvenni a harcot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azt gondolnám, hogy a jedik ellen Vader megy. Szerintem az Inkvizitor az egykori padawanokat iktatja ki -például amilyen Kanan- illetve ha összefut egy komolyabb jedivel akkor információkat gyűjt róla és leadja azokat Vadernek.

Igen, ez logikusan hangzik. Az Inkvizítor feladatköre sokkal inkább tűnik szelleminek, mint mondjuk a korábbi ügynököknek. Előzetesen is sokat tanulmányozza a jedik múltját, felkészül belőlük, kutat utánuk. Aztán, ha valahonnan jelentést kap egy laikustól, akkor megy ellenőrizni a delikvenst és ha jedivel (vagy Erőhasználóval) áll szemben, akkor inkább csak felméri a terepet. Ha azt látja, hogy képes legyőzni, akkor nekimegy, ha viszont túl veszélyes, akkor üzenhet Vader-nek, aki majd megoldja a dolgot. Lényegében az Inkvizítornál nem az a lényeg, hogy egy adott célpontot le tudjon győzni, hanem hogy el tudja dönteni mennyire veszélyes. Nem hajtják bele mindenféle kétes kimenetelű küzdelembe, ennél jobban vigyáznak rá a sithek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 6 hónappal később...

Nagyon érezhető volt, hogy a Birodalom hadserege a Köztársaság hadseregéből fejlődött ki. A fali ágyúk, a nem halálos lövedékek, a kiképzőpálya, ezek mind a Clone Cadets-ben is látható eszközökre hajaztak.

Kellékeiben egyértelmű a kapcsolat de a kiképzésben már 180 fokos eltérés látható. Míg a klónok maximális barátságban és összetartásban érhettek csak el sikert, addig itt az a jobb, minél inkább széthúzó a társaság. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • Ody Mandrell megváltoztatta a címet erre: 1x05 - Breaking Ranks

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.