Ugrás a kommentre

1x07 - Empire Day


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Kanan valószínűleg egy átlag Jedi lett volna (eddigi működése alapján szinte biztos...), de ettől még simán taníthatja Ezrát.

Lett volna, de sohasem lett még átlagos Jedi sem!!! Ő egy átlagos, 14 éves padawan volt. Sosem lett Jedi, sosem tette le a vizsgákat, sose tanult meg mindent, hiszen rengeteg tananyagig el sem ért. Képzeld el, ha csak pár hónapig volt Billabával együtt, akkor mit tud átadni Ezrának a mester-tanítvány kapcsolatból, kevés tapasztalatából honnan tudhatná, hogy mit kell átadnia egy mesternek? Így, pláne mindazt figyelembe véve, amit Bomarr is írt, hogy 15 éve már nem is él a Jedik életmódja szerint, ő semmivel sem alkalmasabb tanárnak, mint Luke az ep5-ben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ő semmivel sem alkalmasabb tanárnak, mint Luke az ep5-ben.

Na azért ne túlozzunk ekkorát. :) Kanan ezerszer alkalmasabb most tanárnak mint Luke az EPV -ben. A lényeg felett átsiklottál, ugyanis azt is írtam, hogy mivel Kanan és Ezra "tudatlan", így rájuk nem nehezedik béklyóként a Jedik ezer és egy dogmája. Kanan szabadon taníthatta Ezrát, úgy ahogy ő akarja. Ez benne a szép.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez szerintem is túlzás. Az EpV-ös Luke, főleg az epizód kezdetén, még abszolút nem ura az Erőnek. Lövése sincs a dologról, azon kívül, hogy öntudatlanul használja, illetve nyögvenyelősen tud mozgatni tárgyakat. Az ideológiáját az egésznek nem tudja, nem érti, hiszen csak Ben elszórt 1-2 mondatát tudja. Nem tudom, hogy Kanant meddig tanította a mestere, de eddig úgy volt, hogy nagyjából Ashoka korú lehetett a Rend felszámolásakor (amúgy nagyon érdekelne, hogy mi történt vele a 66-os idején, bár ezzel gondolom nem vagyok egyedül). Na most a Jediket egészen fiatalon választják ki, tehát ez legalább 14-15 év Jedi képzést jelent, még ha a kezdetekre nyilván nem is emlékszik. De láthattuk az EpII-ben, hogy Yoda már egészen korán elkezdte az ifjoncok okítását, szóval igen sokat foglalkozhattak Kanannal, mielőtt felszámolták a Rendet, még ha a legfontosabb időszakból vélhetően nem is jutott neki olyan sok (azt is háborúban).

 

Amit eddig látunk azt támasztja alá, hogy Kanan éretlen, sokat felejtett, de ura az Erőnek és jól tudja használni,ugyanakkor nagyon keveset tud a tanításról. Viszont az EpV-ös Luke-kal összehasonlítani valóban túlzás, hozzá képest sokkal előrébb jár. Viszont az EpVI végi Luke már messze lepipálja, mert olyan gyakorlati tapasztalata van a sötét oldal csábításáról, amit nem sok Jedi tapasztalt meg (és élt túl).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És miért is alkalmasabb egy friss tanulónál az, aki majdnem két évtizede félbehagyott olyan tanokkal, amik egy részére nyilván nem emlékszik, a másik részét meg meg sem értette, ráadásul nyilvánvalóan gőze sincs arról, hogyan kéne tanárnak lennie? Luke-ról legalább elmondhatjuk azt, hogy friss neki minden Jedi tananyag. Az meg, hogy Kanan jól tudja használni az Erőt, hát kérem, én ismerem a fegyvereket, tudok is lőni, mégsem lennék alkalmas tengerészgyalogosok kiképzésére. Több, mint valószínű, hogy több esélye lenne annak, aki csak pár hete sajátította el ugyanazokat a tananyagokat. És azért az a tananyag ezer évig bevált, gondolom, nem véletlen ragaszkodtak hozzá - ki is mondott valami ilyet anno, Donát? :P Ráadásul, tegyük hozzá, Yoda és Ben is kezelhette volna lazán Luke-ot, már őket sem kötötte semmiféle kódex, mégis a bevált metódusnál maradtak. És bár Luke nem a megszokott Jedi, ezeknek a tanoknak hála lett Jedi, annak a tanítási módszernek, amit Yoda 800 esztendőn át alkalmazott.

Ráadásul az, hogy Kanan szabadon taníthat, nem változtat tényeken:

- Láthattuk, hogy a Jedi tanok egy részét meg sem értette.

- Maga sem volt soha az életben Jedi lovag, se nem átlagos, se nem átlag feletti, se nem átlag alatti.

- Kananban annyi érettség nincs, mint amennyi Ahsokában volt a TCW idején.

- 15 éve még csak a közelébe sem volt a Jedi életmódnak, sőt, szöges ellentéteként él, ennek pedig bőségesen van nyoma, feledés és életfelfogás szintjén. Vajmi nehéz kinevelni valakit Jedinek, ha te magad sem vagy Jedi, nem gondolkodsz úgy, mint egy Jedi, nem élsz úgy, mint egy Jedi.

Kanan akkor lenne jó tanár, ami után minden Jedi lovag: ha Jedi lovaggá ütik. Ez a kulcsfontosságú elem viszont kimaradt az életéből, tudás szintjén, még ha ő többet is tanult 15 évvel korábban, akkor is máshogy él azóta, azon tanok egy részét sem értette meg, és SOHASEM volt Jedi lovag. Akárcsak Luke, ő is egy padawan szintjén rekedt meg. Csak Luke tovább jutott, Kanannal én még nem igazán látom, hogy tovább jutott. De ha tovább is jutna, annak meg kéne előznie a tanítást, nem közben rájönni, hogy mit hogyan kéne csinálni. Mert az bizony Ezra életébe kerülhet, mert az Erő nem olyan dolog, ami éretlen, a tanokat maguk sem rendesen elsajátító, másfél évtizede azt nem is követő tanároknak kéne okítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1. Fontos lenne tudni, hogy EpV eleji vagy EpV végi Luke-ra gondoltál, mert az első Jedinek sem alkalmas még, nemhogy tanárnak.

2. Tartom az álláspontom a tananyag időtállásával kapcsolatban, ugyanakkor mint magántanár a következő példával élnék: ha először hallok a másodfokú megoldóképletről, és ezután kéne elmagyaráznom azt egy tanítványnak... lennének problémák. Ha viszont x éve megtanultam, (mert alapdolog, és 10-en x évig Jedinek tanultam, 0 éves koromtól kezdve, ami alatt bizony azért ragadt rám valami...), akkor könnyebb feleleveníteni, még ha időközben a feledés homályába merült is a dolog. Az úgy nevezett Lewin modell arra épül, hogy ha valamit elsajátítasz, rögzül, akkor utána nagyon nehéz a metódust fölülírni. Sokkal nehezebb, mint újat megtanulni. Itt ugyanez: először el kell sajátítani a tudást, amire Kanannak volt 10-en x ideje, még ha nyilván nem is teljes a tudása, de Luke-nak az EpV idején még szemernyi idő sem jutott erre. Még nem sajátított el semmit, csak először hallotta, és az Erőnek mint tananyagnak nagyon komoly érési ideje van. Ha nem így lenne, nem várnának kb 20 évig, mire lovaggá ütnek valakit (régi rendszerben ugye).

 

Egy szó mint száz, egyikük sem lenne jó tanár, de ha választani kéne az EpV-ös Luke és Kanan között egyértelműen utóbbi felé billen a mérleg nyelve, mert ő már legalább elsajátította a tudást, amit felidézni jóval könnyebb, mint elsajátítani azt, amit Luke épp ekkortájt tesz. Hogy az elsajátított tudás rögtönzött továbbadásáról ne is beszéljünk. Mert hogy tudni valamit egy dolog, továbbadni azt már egy teljesen más, erre vonatkozóan mind Luke, mind Kanan esetében hiányosak az ismereteink (már hogy mennyire tudnak tanítani: Kanan most kezd "belerázódni", Luke-ot pedig sohasem ismertük erről az oldaláról - eddig).

 

És miért is alkalmasabb egy friss tanulónál az, aki majdnem két évtizede félbehagyott olyan tanokkal, amik egy részére nyilván nem emlékszik, a másik részét meg meg sem értette, ráadásul nyilvánvalóan gőze sincs arról, hogyan kéne tanárnak lennie? Luke-ról legalább elmondhatjuk azt, hogy friss neki minden Jedi tananyag. Az meg, hogy Kanan jól tudja használni az Erőt, hát kérem, én ismerem a fegyvereket, tudok is lőni, mégsem lennék alkalmas tengerészgyalogosok kiképzésére. Több, mint valószínű, hogy több esélye lenne annak, aki csak pár hete sajátította el ugyanazokat a tananyagokat. És azért az a tananyag ezer évig bevált, gondolom, nem véletlen ragaszkodtak hozzá - ki is mondott valami ilyet anno, Donát? :P Ráadásul, tegyük hozzá, Yoda és Ben is kezelhette volna lazán Luke-ot, már őket sem kötötte semmiféle kódex, mégis a bevált metódusnál maradtak. És bár Luke nem a megszokott Jedi, ezeknek a tanoknak hála lett Jedi, annak a tanítási módszernek, amit Yoda 800 esztendőn át alkalmazott.

Ráadásul az, hogy Kanan szabadon taníthat, nem változtat tényeken:

- Láthattuk, hogy a Jedi tanok egy részét meg sem értette.

- Maga sem volt soha az életben Jedi lovag, se nem átlagos, se nem átlag feletti, se nem átlag alatti.

- Kananban annyi érettség nincs, mint amennyi Ahsokában volt a TCW idején.

- 15 éve még csak a közelébe sem volt a Jedi életmódnak, sőt, szöges ellentéteként él, ennek pedig bőségesen van nyoma, feledés és életfelfogás szintjén. Vajmi nehéz kinevelni valakit Jedinek, ha te magad sem vagy Jedi, nem gondolkodsz úgy, mint egy Jedi, nem élsz úgy, mint egy Jedi.

Kanan akkor lenne jó tanár, ami után minden Jedi lovag: ha Jedi lovaggá ütik. Ez a kulcsfontosságú elem viszont kimaradt az életéből, tudás szintjén, még ha ő többet is tanult 15 évvel korábban, akkor is máshogy él azóta, azon tanok egy részét sem értette meg, és SOHASEM volt Jedi lovag. Akárcsak Luke, ő is egy padawan szintjén rekedt meg. Csak Luke tovább jutott, Kanannal én még nem igazán látom, hogy tovább jutott. De ha tovább is jutna, annak meg kéne előznie a tanítást, nem közben rájönni, hogy mit hogyan kéne csinálni. Mert az bizony Ezra életébe kerülhet, mert az Erő nem olyan dolog, ami éretlen, a tanokat maguk sem rendesen elsajátító, másfél évtizede azt nem is követő tanároknak kéne okítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1. Fontos lenne tudni, hogy EpV eleji vagy EpV végi Luke-ra gondoltál, mert az első Jedinek sem alkalmas még, nemhogy tanárnak.

Naná, hogy a Yoda tanításán átesett változatra. Csak úgy van értelme az elképzelésemnek. A film elejei változatnak nem lenne értelme, hiszen ahogy írtad, az még Jedinek is alkalmatlan, meg még padawannak sem igazán lehetne nevezni, csak younglingnek max.

 

2. Tartom az álláspontom a tananyag időtállásával kapcsolatban, ugyanakkor mint magántanár a következő példával élnék: ha először hallok a másodfokú megoldóképletről, és ezután kéne elmagyaráznom azt egy tanítványnak... lennének problémák. Ha viszont x éve megtanultam, (mert alapdolog, és 10-en x évig Jedinek tanultam, 0 éves koromtól kezdve, ami alatt bizony azért ragadt rám valami...), akkor könnyebb feleleveníteni, még ha időközben a feledés homályába merült is a dolog. Az úgy nevezett Lewin modell arra épül, hogy ha valamit elsajátítasz, rögzül, akkor utána nagyon nehéz a metódust fölülírni. Sokkal nehezebb, mint újat megtanulni. Itt ugyanez: először el kell sajátítani a tudást, amire Kanannak volt 10-en x ideje, még ha nyilván nem is teljes a tudása, de Luke-nak az EpV idején még szemernyi idő sem jutott erre. Még nem sajátított el semmit, csak először hallotta, és az Erőnek mint tananyagnak nagyon komoly érési ideje van. Ha nem így lenne, nem várnának kb 20 évig, mire lovaggá ütnek valakit (régi rendszerben ugye).

Na de az Erő nem olyasmi, mint egy másodfokú megoldóképlet, sokkal inkább olyan, mint egy bomba. Másrészt, annyira azért nem lehet hosszú érési folyamata, ha Luke-ot egy max. pár hónapos gyorstalpaló után Yoda késznek nyilvánította a végső próbára, ami nem mellesleg két Sith-tel történő szembenézés (akikkel állítólag csak egy jól felkészült Jedi lovag nézhet szembe). De a Jedi lovagság nem is csak az Erő használatából és a fénykardforgatásból áll, és szerintem a további tananyagok azok, amik igazán elhúzzák az időt: hiszen a Jedi lovagok univerzálisak, egyszerre diplomaták, stratégák, harcművészek, szerelők, pilóták, kultúrák és nyelvek ismerői, stb. Ezek azok, amik elsajátítása hosszú idő lehet, és aminek gyakorlati alkalmazását egy mester mellett megtanulhatják. Anakin az Erőről vagy a fénykardforgatásról már semmit sem tanított Ahsokának, ott már csak a tudás gyakorlati hasznát kellett megmutatnia - ami mondjuk Anakin esetében az agresszív véleménycsere metódusát jelentette. :)

Kanan ezt viszont nem tudja átadni, mint ahogy igazság szerint Luke sem kapta meg ezeket. Viszont mindketten megismerték az Erő alapjait, használatának mikéntjét és veszélyeit. És Kanan a 66-os parancskor, míg Luke Bespinre indulása pillanatában ugyanúgy félbehagyta a tanulást. Mind a ketten egy szinten vannak, csak Luke-nak frissebb az élmény, Kanannak meg anno a régi időben több ideje volt mindezt megtanulni. Szóval totál egyenlő a két fél, így tartom magam ahhoz, hogy Kanan nem alkalmasabb tanárnak, mint Luke az ep5 - végén, hogy odategyem most a pontosság kedvéért.

 

Dzséjt. Nevetséges amit művelsz... Luke jobb mint Kanan? Ilyen háttérrel? Komolyan mondom lemondok a posztomról...ezt már nem bírom. :D

Egy büdös szóval sem állítottam, hogy jobb, azt állítottam, hogy semmivel sem alkalmasabb. Nem mindegy. ;) Viszont azt állítottam, hogy Ahsoka jobb Jedi lovag volt padawanként, mint Kanan felnőtt emberként.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na de az Erő nem olyasmi, mint egy másodfokú megoldóképlet, sokkal inkább olyan, mint egy bomba. Másrészt, annyira azért nem lehet hosszú rési folyamata az Erő tudásanyagának, ha Luke-ot egy max. pár hónapos gyorstalpaló után Yoda késznek nyilvánította a végső próbára. De a Jedi lovagság nem csak az Erő használatából és a fénykardforgatásból áll, és szerintem a további tananyagok azok, amik elhúzzák az időt: hiszen a Jedi lovagok univerzálisak, diplomaták, stratégák, szerelők, pilóták, kultúrák és nyelvek ismerői, stb. Ezek azok, amik elsajátítása hosszú idő lehet, és aminek gyakorlati alkalmazását egy mester mellett megtanulhatják. Anakin az Erőről vagy a fénykardforgatásról már semmit sem tanított Ahsokának, ott már csak a tudás gyakorlati hasznát kellett megmutatnia - ami mondjuk Anakin esetében az agresszív véleménycsere metódusát jelentette. :)

Kanan ezt viszont nem tudja átadni, mint ahogy igazság szerint Luke sem kapta meg ezeket. Viszont mindketten megismerték az Erő alapjait, használatának mikéntjét és veszélyeit. És Kanan a 66-os parancskor, Luke Bespinre indulása pillanatában ugyanúgy félbehagyta a tanulást. Mind a ketten egy szinten vannak, csak Luke-nak frissebb az élmény, Kanannak meg anno a régi időben több ideje volt mindezt megtanulni. Szóval totál egyenlő a két fél, így tartom magam ahhoz, hogy Kanan nem alkalmasabb tanárnak, mint Luke az ep5 - végén, hogy odategyem most a pontosság kedvéért.

Késznek? Mikor? Amikor épp vehemensen elindult a Bespine-re? Az EpV-ben Yoda sohasem nyilvánítja Luke-ot késznek a végső próbára, és meggyőződésem, hogy az EpVI-ban is azért mondja neki, hogy készen áll, mert már haldoklik. Azt nyilván nem mondhatja, hogy "A próbára késznek, még nem tartalak. Esélyed kb., 0% van." Haldoklik, tehát nem tudja már Luke-ot tanítani, sőt, tudomása szerint senki sem. Tehát muszáj valamennyi önbizalmat csepegtetni a fiúba. De amikor Luke már épp elbízná magát, akkor gyorsan kijavítja, hogy szó sincs arról, hogy Jedi lovag lenne.

 

Luke az Erő elméletéből csak egy gyorstalpalót kapott mind Yodától mind pedig Bentől. Többre egyszerűen nem volt idő. Kanan viszont évekig tanulta az elméletet, és még ha már a feledés homályába merült is egy része, akkor is jóval többet tud az Erőről, mint Luke. De szerintem várjunk az ítélethozatallal az évad végéig, mert eddig kevés tréninges rész volt a Rebelsben. Igaz, azok nem Kanan mellett szólnak, ezt elismerem. De ennyi idő alatt simán berozsdásodhatott, tehát adjunk még neki egy kis időt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Késznek? Mikor? Amikor épp vehemensen elindult a Bespine-re? Az EpV-ben Yoda sohasem nyilvánítja Luke-ot késznek a végső próbára, és meggyőződésem, hogy az EpVI-ban is azért mondja neki, hogy készen áll, mert már haldoklik. Azt nyilván nem mondhatja, hogy "A próbára késznek, még nem tartalak. Esélyed kb., 0% van." Haldoklik, tehát nem tudja már Luke-ot tanítani, sőt, tudomása szerint senki sem. Tehát muszáj valamennyi önbizalmat csepegtetni a fiúba. De amikor Luke már épp elbízná magát, akkor gyorsan kijavítja, hogy szó sincs arról, hogy Jedi lovag lenne.

Senki sem taníthatná, mármint a halhatatlanná vált Yodán és Benen kívül, akik simán visszajárnak a túlvilágról okosságokat átadni? :) Ahogy Qui-Gon kitanította Yodát, Ben és Yoda ugyanúgy taníthatta volna tovább Luke-ot, ha még szükségesnek érezték volna. Ha jól rémlik, ez pont a te elképzelésed, amiről nem is olyan régen beszélgettünk. "Az már más kérdés, hogy szerintem utána, mikor Luke mondjuk tanulmányozni kezdte a múltat, vagy konzultált Yodáékkal, akkor ezt átbeszélték, hogy pontosan kik is a Sith-ek, és most mi veszett el velük együtt végleg a galaxisból." - By Donát. És igen, úgy gondolom, hogy ha az ep6 elején Yoda alkalmasnak nyilvánítja arra, hogy szembeszálljon Vaderrel és az Uralkodóval, akkor ennek már az ep5 végén is meg kellett lennie, hiszen egy percre sem tért vissza a Dagobah-ra a két film között és sajátított el új tanokat. És a végén szót most már odaírtam, szóval eleve, mire fel a "mikor" kérdés?

 

Igaz, azok nem Kanan mellett szólnak, ezt elismerem. De ennyi idő alatt simán berozsdásodhatott, tehát adjunk még neki egy kis időt.

Hát ez az, eddig minden, amit láttunk, az azt bizonyítja, hogy Kanan eddig a legrosszabb tanár, akit a Jediket okítani tudták. És eddig nem úgy tűnik, hogy javult volna, sőt... Olyan dolgok kezdődtek el, ami miatt én komolyan féltem Ezrát, és ez Kanan borzalmas tanításának a sara. Persze vannak arra utaló jelek, hogy Kanan javítani fog az évad végéig, de ismerve azt, hogy az alkotók milyen karakterutakat tudnak kitalálni (Satine, Ventress, Maul, mind-mind olyan utakat jártak be, amik igencsak megcsavarták a dolgokat a végére), túl sok jóra nem számítok. Persze ne legyen igazam, mert kedvelem Kanant és Ezrát is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Senki sem taníthatná, mármint a halhatatlanná vált Yodán és Benen kívül, akik simán visszajárnak a túlvilágról okosságokat átadni? :) Ahogy Qui-Gon kitanította Yodát, Ben és Yoda ugyanúgy taníthatta volna tovább Luke-ot, ha még szükségesnek érezték volna. Ha jól rémlik, ez pont a te elképzelésed, amiről nem is olyan régen beszélgettünk. "Az már más kérdés, hogy szerintem utána, mikor Luke mondjuk tanulmányozni kezdte a múltat, vagy konzultált Yodáékkal, akkor ezt átbeszélték, hogy pontosan kik is a Sith-ek, és most mi veszett el velük együtt végleg a galaxisból." - By Donát. És igen, úgy gondolom, hogy ha az ep6 elején Yoda alkalmasnak nyilvánítja arra, hogy szembeszálljon Vaderrel és az Uralkodóval, akkor ennek már az ep5 végén is meg kellett lennie, hiszen egy percre sem tért vissza a Dagobah-ra a két film között és sajátított el új tanokat. És a végén szót most már odaírtam, szóval eleve, mire fel a "mikor" kérdés?

Ebben igazad van, szellemként taníthatná. Más kérdés, hogy eddig csak Qui-Gonntól láttunk ilyen szellemtanításokat, és pl. Ben sem erősködött, hogy képezze Luke-ot 3 évig, (persze a hangjával lehet, hogy okította), szóval mintha a szellemek ódzkodnának Luke képzésétől, de tegyük fel, hogy az EpVI után megtették, ahogy megtehették volna, ha akarják Yoda halála után.

 

A mikor kérdés szerintem azért jogos, mert az EpV végén Yoda erőnek erejével visszatartja Luke-ot a menéstől. Egyértelműen mondja: be kell fejeznie, amit tanult. Ergo a képzése még nem volt teljes, és mi most az EpV-ös Luke-ról beszélünk. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A mikor kérdés szerintem azért jogos, mert az EpV végén Yoda erőnek erejével visszatartja Luke-ot a menéstől. Egyértelműen mondja: be kell fejeznie, amit tanult. Ergo a képzése még nem volt teljes, és mi most az EpV-ös Luke-ról beszélünk. ;)

Na de én az "ep5 vége" alatt azt a Luke-ot értettem, aki tényleg a végén van, műkézzel, meg a tapasztalataival és tudásával. Az a Luke ugyanaz a Luke, aki az ep6-ban Yodánál van. Aki már szembesült az igazsággal, azzal az igazsággal, amitől Yoda és Ben is óvta - ami miatt nem akarták, hogy szembeszálljon Vaderrel. De Yoda és Ben is lebecsülte kicsit Luke jellemét, igaz, okkal, a barlang után pláne. És aki egy perccel nem tanult többet a Jediségről. Tény, hogy az ep6-ban Yoda gyorsan helyreteszi annak tekintetében, hogy még ne nevezze magát Jedinek, mint ahogy az ep1-ben Obi-Want is hamar helyre teszi, amikor az késznek titulálja magát a próbákra. Luke Vader legyőzéséig nem volt Jedi lovag, csak egy padawan, de Kanan is csak egy padawan. Mindkettő tanuló, ilyesformán egyik sem alkalmasabb egy másik tanuló képzésére. Pláne nem olyan környezetben, ami nem ideális a Jedik kiképzésére, pláne nem egy olyan tanonc esetében, mint amilyen Ezra. Ezra, Luke, Anakin, mindhárman olyan tanoncok, akikkek csak egy jól felkészült, tanítási és nevelési tapasztalatokkal bíró Jedi mester boldogulhat, hiszen későn kerültek a Rendbe, nem sajátították el azokat a tanokat, amiket a gyerekkoruk óta a Templomban tanulók elsajátítanak, megvan a saját elképzeléseik, a saját kiforrt jellemük. És éppen ezért, ahogy Obi-Wan sem volt jó mestere Anakinnak, Kanan sem jó mestere Ezrának. Nekik ugyanolyan mester kéne, mint Yoda volt Luke-nak. Egy tapasztalt mester, nem egy éppen csak Jedivé ütött lovag, vagy egy egykori padawan. Szóval, ha így jobban tetszik, azt is mondhatom, hogy Kanan semmivel sem alkalmasabb Ezra mesterének, mint Obi-Wan volt Anakinnak - bár ezzel a kijelentéssel kapcsolatban annyi ellenérzésem van, hogy Obi-Wan az ep1 végén messze képzettebb Jedi lovag volt, mint Kanan a Rebelsben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Na de én az "ep5 vége" alatt azt a Luke-ot értettem, aki tényleg a végén van, műkézzel, meg a tapasztalataival és tudásával. Az a Luke ugyanaz a Luke, aki az ep6-ban Yodánál van. Aki már szembesült az igazsággal, azzal az igazsággal, amitől Yoda és Ben is óvta - ami miatt nem akarták, hogy szembeszálljon Vaderrel. De Yoda és Ben is lebecsülte kicsit Luke jellemét, igaz, okkal, a barlang után pláne. És aki egy perccel nem tanult többet a Jediségről. Tény, hogy az ep6-ban Yoda gyorsan helyreteszi annak tekintetében, hogy még ne nevezze magát Jedinek, mint ahogy az ep1-ben Obi-Want is hamar helyre teszi, amikor az késznek titulálja magát a próbákra. Luke Vader legyőzéséig nem volt Jedi lovag, csak egy padawan, de Kanan is csak egy padawan. Mindkettő tanuló, ilyesformán egyik sem alkalmasabb egy másik tanuló képzésére. Pláne nem olyan környezetben, ami nem ideális a Jedik kiképzésére, pláne nem egy olyan tanonc esetében, mint amilyen Ezra. Ezra, Luke, Anakin, mindhárman olyan tanoncok, akikkek csak egy jól felkészült, tanítási és nevelési tapasztalatokkal bíró Jedi mester boldogulhat, hiszen későn kerültek a Rendbe, nem sajátították el azokat a tanokat, amiket a gyerekkoruk óta a Templomban tanulók elsajátítanak, megvan a saját elképzeléseik, a saját kiforrt jellemük. És éppen ezért, ahogy Obi-Wan sem volt jó mestere Anakinnak, Kanan sem jó mestere Ezrának. Nekik ugyanolyan mester kéne, mint Yoda volt Luke-nak. Egy tapasztalt mester, nem egy éppen csak Jedivé ütött lovag, vagy egy egykori padawan. Szóval, ha így jobban tetszik, azt is mondhatom, hogy Kanan semmivel sem alkalmasabb Ezra mesterének, mint Obi-Wan volt Anakinnak - bár ezzel a kijelentéssel kapcsolatban annyi ellenérzésem van, hogy Obi-Wan az ep1 végén messze képzettebb Jedi lovag volt, mint Kanan a Rebelsben.

Ha a legeslegvégén lévő Luke-ról beszélünk, akkor egyetértek. Sem ő, sem Kanan nem alkalmas még mesternek, kb. ugyanakkora mértékben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát ez az, eddig minden, amit láttunk, az azt bizonyítja, hogy Kanan eddig a legrosszabb tanár, akit a Jediket okítani tudták. És eddig nem úgy tűnik, hogy javult volna, sőt...

Eddig két jelent volt amiben láthattuk a tanítását. Ebben a részben nagy ugrás tapasztalható. Teljesen más Kanan mint az első alkalommal. És ez csak pár héttel később lehet, de már így is látszik a fejlődés! Nem tudom miből szűrted le, hogy Kanan a valaha volt egyik legrosszabb tanár? :hmm:

 

Olyan dolgok kezdődtek el, ami miatt én komolyan féltem Ezrát, és ez Kanan borzalmas tanításának a sara.

Egyre inkább úgy érzem elsiklottam valami felett. :P Kanan "borzalmas tanítása" itt épp arról szól, hogy nyíljon meg a külvilágnak, ne legyen zárkózott mert így nem sok jóra számíthat mint Jedi (sőt, ilyen mentalitással nem is lesz belőle lovag ). Ezra még mindig inkább nagyszájú és pimasz, zárkózott, nem igazán befogadó. Kanan ezt jól látja, és próbál neki útmutatást adni ez ügyben. Azt is mondhatjuk, hogy Ezra testre szabott tanításban részesül. Hol van itt a borzalom?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ott például, hogy Ezrának nincs fénykardja - pedig az Inkvizítor fenyegetésének árnyékában talán nem ártana neki valami komolyabb cucc, mint az a csúzli -, a Sötét Oldalról még egy szót sem szólt neki - pedig az Inkvizítor fenyegetésének árnyékában talán nem ártana, ha megtanítaná a srácot védekezni ellene -, és bár érzi, hogy Ezrának valami kínja van, meg sem kísérelte megbeszélni vele, hogy mi lehet az, pedig az nem kis dolog. Inkább rászól, hogy hagyja a francba a kínjait, még ha nem is ilyen keményen tette azt. Plusz még van néhány dolog, amit ebben a topicban nem beszélhetünk meg. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ott például, hogy Ezrának nincs fénykardja - pedig az Inkvizítor fenyegetésének árnyékában talán nem ártana neki valami komolyabb cucc, mint az a csúzli -, a Sötét Oldalról még egy szót sem szólt neki - pedig az Inkvizítor fenyegetésének árnyékában talán nem ártana, ha megtanítaná a srácot védekezni ellene -, és bár érzi, hogy Ezrának valami kínja van, meg sem kísérelte megbeszélni vele, hogy mi lehet az, pedig az nem kis dolog. Inkább rászól, hogy hagyja a francba a kínjait, még ha nem is ilyen keményen tette azt. Plusz még van néhány dolog, amit ebben a topicban nem beszélhetünk meg. :)

A fénykard még korai. Ezt mondta Kanan is. Addig ott az övé. :) A sötét oldallal én úgy vagyok, hogy addig jó amíg nincs oka mitől félni. Kanan éppen hogy megpróbálta megbeszélni Ezrával mi a baja, de mindezt egy tanításon keresztül ami szerintem nagyon jó dolog. Persze faggathatta volna pár doboz sör mellett is, de annak mi értelme lett volna? Így legalább tanul valamit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Újabb nyerő részt kaptunk, bár ezt lassan ki se kell emelnem, mivel eddig a sorozat minden darabjára igaz a jelző. Ezen a téren csak ismételni tudnám önmagam. :)

 

Továbbra is tetszik, hogy a sorozat módszeresen, újabb és újabb rétegeket lehámozva vetíti elénk, hogyan működik a Birodalom, miként élik meg az átlagpolgárok a diktatúra kiterjedését, miegymás. Pontosan az ilyen adalékok miatt működött a TCW, ahogy működik a Rebels is. Érdemi pluszt ad a filmekhez, illetve az egész eddigi SW univerzumhoz, úgy, hogy az általa kialakított kereteken belül marad. Ezúttal főként a birodalmi élet egy szeletének újabb bemutatása és módszereik közelebbi megismerése kerültek terítékre a Birodalom napja által. Palpatine egóját ismerve nem meglepő, hogy ünnepként vezeti fel hitvány abszolutizmusa megszületését, amit mellesleg megszámlálhatatlan ártatlan élet halálba hullása kísért és előzött meg. Kíváncsi vagyok, a lakosság hány százaléka veszi be, hogy a Sith felszabadította a Galaxist, a Jedik pedig elárulták őt. Eddig nem úgy fest, hogy kimondottan egyhangú a császár iránti szeretet. Sőt, ez a "szeretet" sokaknál valójában félelem. Elég beszédesek a rendszer mibenlétét illetően az olyan apróságok, mint a Birodalom úton útfélen való erőltetett dicsőíttetése... ha valóban annyira szeretnék, nem lenne szükség olyasmire, mint a kocsmákban lévő propagandaanyag sugározása, vagy a nyilvános elégedettség sugallata mások felé. Az azért nem gyenge, hogy sok propaganda maszlag és szabad akarat teljes elnyomása mellett, a technológiai tudatbefolyásolásig is elmennek Sheev hívei. Hiába, nem mindenkit lehet birka módjára megvezetni, vagy megfélemlítéssek elnyomni. Az éles ész, intelligaencia és lázadásra való intenzív hajlam még a távoli Lothalon is felüti fejét. Ismerek néhány személyt, akik tudnának erről mit mesélni. :cool: Nem meglepő, ha az Uralkodó bármeddig elmegy, hogy biztosítsa saját hatalma megtartását, és a kockázatok minimalizálását. Ez eddig is jellemző volt rá. Minden esetre, érdekes volt megismerni mindezt a techológiát a Lobotra hajazó Tseebo kapcsán. Arra kíváncsi lettem volna, hogy került szabad lábra a rodiai, még ha valami módon akadt is néhány "tiszta" perce. Nyilván megint én feltételezek túl sokat a birodalmi biztonsági eljárásokról, vagy túlságosan sok logikát keresek egy mesében, amit amúgy csak élvezni kell, de azt gondoltam, szökésbiztosabban őriznek egy olyan pácienst, aki ennyire kényes infókkal bír a Birodalomról. Vagy legalább egy nyomkövetővel elláthatták volna, ha fontos alany. Esetleg, ha az agyába ültetnek egy apró "bombát", az vészhelyzet esetén meggátolja, hogy a tervek lázadó kezekbe jussanak. Morbid? Nézőpont kérdése. Jellemző a Birodalomra? Nagyon is. Egyébként az is arra utal, hogy akadtak tiszta percei, hogy eltalált Bridgerék otthonához.

 

Tseebo infói érdekesek, bár túl sok konkrétumot nem sikerült megtudnunk belőlük. Kíváncsi vagyok, mi a Birodalom 5 éves terve a Peremvidék kapcsán? :hmm: Nyilván valami nagyszabású a dolog (elvileg pont a IV. rész kezdetére esik), ha jól emlékszem, interjúkban is szó volt róla. Talán a Halálcsillaghoz kötődik? A TIE vadászok sorozatgyártásáról is megtudhattunk ezt azt. Valahogy nem esik nehezemre elképzelni, hogy a rohamosztagospáncél mellett a Birodalom leggyakrabban fogyó termékei. Nyerő volt az új típus, a TIE advanced v1 első feltűnése, de a holo-cuccon szereplő TIE bomber és Lambda komp is ötletes "kötőanyag" volt. Hasonló a kocsmában lévő klón sisakhoz, és LAAT/i orrhoz.

 

Érdekes volt ellátogatni Ezra egykori lakhelyére. Abban egyelőre nem vagyok biztos, hogy Mira és Ephraim halottak lennének. Legalábbis túl snassznak érztem ahhoz a cliffhangerhez képest, amit bedobtak a rész végén. Ha a Birodalom csak végezni akart volna velük, miért nem lőtték helyben agyon mindkettejüket? Ehelyett elhurcolták őket az otthonukból. Ebből arra következtetek, hogy egyéb terveik voltak velük. Talán belőlük is Tseebóhoz hasonló agymosott birodalmiakat akartak kreálni, ami egyúttal azt is szimbolizálhatta volna, hogy a legmakacsabb árulók is a Birodalom szolgálatába állnak. Ráadásul egy egykori ez lázadónak jóval megalázóbb sors lehet, mint maga a halál. Egyébként érdekes, hogy Dee Bradley Baker kölcsönözte a hangját Ephraimnak. Nem tudom, mennyire állja meg a helyét a klón teória. Baker számos karaktert megszólaltatott már a klónokon túl, így ez szerintem nem sokat jelent.

 

Kallus és az Inkvizítor jelenléte ütött mint mindig. Jó, hogy bár nem először lépnek színre, mégis súlya van a feltűnésüknek. Az Inkvizítor továbbra is az egyik legstílusosabb negatív karakter. Szintén pozitívum, hogy az antihősök is taszítják a lövedékeket... bár Zeb viszonylag távol állt az Inkvizítortól, Kanan pedig nem Kallusra verte vissza a sugarakat, így ennyi bőven belefér.

 

Jó, hogy ismét láthattunk valamennyit Kanan tanításából. Bár őszintén szólva, nem tudom, nem okoz-e több kárt, mint hasznot a srác szakképzetlen felkészítésével. Amennyit tud a Jedi-tanokból, azt nyilván megpróbálja tovább adni, de nem szabad megfeledkezni róla, hogy Kanan gyakorlatilag maga is csupán padawan, nem tanító. Így egy jó szándékú, de téves elvű nevelés ugyanúgy a sötét oldalra juttathatja Ezrát...

 

Észrevehető a karakterek "újrahasznosítása", de eddig ennek a mértékét nem éreztem zavarónak, miután valamennyien illeszkedtek a sztoriba. A fő ok nyilván a kötségtakarékosság, de mivel ugyanazon a bolygón járunk, nem tűnik hihetetlennek a jelenség in universe sem. Sabine-ék tüzisjátéka tetszetős volt, a közismert zenei téma birodalmi himnusszá tételéért és ezzel az SW univerzumba való beemeléséért pedig piros pont jár. Sabine intelligenciája egyre durvább méreteket ölt. A nyelvtudását lassan nehéz lesz nyomon követni... a basic mellett tökéletesen beszéli/megérti az asztrodroidok, wookiee-k, aqualish-ek és rodiaiak nyelvét... meg amikről még nem tudunk. Minek ide protokolldroid? :cool:

 

Összességében, úgy volt egyben a rész, ahogy volt. A folytatás várós, mint mindig, főleg ilyen színvonal mellett. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Továbbra is tetszik, hogy a sorozat módszeresen, újabb és újabb rétegeket lehámozva vetíti elénk, hogyan működik a Birodalom, miként élik meg az átlagpolgárok a diktatúra kiterjedését, miegymás. Pontosan az ilyen adalékok miatt működött a TCW, ahogy működik a Rebels is. Érdemi pluszt ad a filmekhez, illetve az egész eddigi SW univerzumhoz, úgy, hogy az általa kialakított kereteken belül marad. Ezúttal főként a birodalmi élet egy szeletének újabb bemutatása és módszereik közelebbi megismerése kerültek terítékre a Birodalom napja által. Palpatine egóját ismerve nem meglepő, hogy ünnepként vezeti fel hitvány abszolutizmusa megszületését, amit mellesleg megszámlálhatatlan ártatlan élet halálba hullása kísért és előzött meg. Kíváncsi vagyok, a lakosság hány százaléka veszi be, hogy a Sith felszabadította a Galaxist, a Jedik pedig elárulták őt. Eddig nem úgy fest, hogy kimondottan egyhangú a császár iránti szeretet. Sőt, ez a "szeretet" sokaknál valójában félelem. Elég beszédesek a rendszer mibenlétét illetően az olyan apróságok, mint a Birodalom úton útfélen való erőltetett dicsőíttetése... ha valóban annyira szeretnék, nem lenne szükség olyasmire, mint a kocsmákban lévő propagandaanyag sugározása, vagy a nyilvános elégedettség sugallata mások felé. Az azért nem gyenge, hogy sok propaganda maszlag és szabad akarat teljes elnyomása mellett, a technológiai tudatbefolyásolásig is elmennek Sheev hívei. Hiába, nem mindenkit lehet birka módjára megvezetni, vagy megfélemlítéssek elnyomni.

 

Anno ezen sokat agyaltunk, hogy vajon a köznép hogyan fogadta Palpatine korszakát. Bár már jócskán eltelt pár év, itt azért láthatjuk, hogy kb. mindenki utálta. :D Valószínűleg ez az évek alatt kialakult kiábrándultság terméke, de akkor is jó látni. Persze, hogy ez mennyire általános a galaxisban azt nem tudni.

 

Tseebo infói érdekesek, bár túl sok konkrétumot nem sikerült megtudnunk belőlük.

Rengeteg mindent megtudtunk belőlük. Pl. hogy kik Ezra szülei, és még azt is, hogy mikor született. :)

 

Jó, hogy ismét láthattunk valamennyit Kanan tanításából. Bár őszintén szólva, nem tudom, nem okoz-e több kárt, mint hasznot a srác szakképzetlen felkészítésével. Amennyit tud a Jedi-tanokból, azt nyilván megpróbálja tovább adni, de nem szabad megfeledkezni róla, hogy Kanan gyakorlatilag maga is csupán padawan, nem tanító. Így egy jó szándékú, de téves elvű nevelés ugyanúgy a sötét oldalra juttathatja Ezrát...

Itt is megkérdezném, hogy pl. mi lenne a téves elvű nevelés? Egyáltaqlán hogyan lehetne Ezrát téves elvek mentén tanítani? Kanan szerintem semmi jelét nem adta annak, hogy téves úton indult volna el Ezra tanítását illetően.

 

Észrevehető a karakterek "újrahasznosítása", de eddig ennek a mértékét nem éreztem zavarónak, miután valamennyien illeszkedtek a sztoriba. A fő ok nyilván a kötségtakarékosság, de mivel ugyanazon a bolygón járunk, nem tűnik hihetetlennek a jelenség in universe sem.

Ez már a TCW -ben is megfigyelhető volt. Sajnos képtelenség egy hatalmas tömegjelenethez vagy 2-300 fajta lényt elkészíteni. Itt az elvek számítanak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A fénykard még korai. Ezt mondta Kanan is. Addig ott az övé. :) A sötét oldallal én úgy vagyok, hogy addig jó amíg nincs oka mitől félni. Kanan éppen hogy megpróbálta megbeszélni Ezrával mi a baja, de mindezt egy tanításon keresztül ami szerintem nagyon jó dolog. Persze faggathatta volna pár doboz sör mellett is, de annak mi értelme lett volna? Így legalább tanul valamit.

Ő egy tizenöt éves, az utcán felnőtt árva, nem rébuszokban kéne az élete kínjait megbeszélni vele, de persze nem is egy pofa sör mellett. Hanem mint egy felnőtt ember a pártfogoltjával, barátilag. Lehetne kivételesen a megértő barát. Obi-Wan is itt cseszte el. Ezrának ez esetben nem tanulnia kéne, hanem túllépnie a problémáján, vagy legalább Kanannak megértenie, hogy mi baja Ezrának, és akkor talán nem általános igazságokat kezd el puffogtatni, hanem a problémával kapcsolatban adhatna konkrét tanácsot, amiből tanulhat Ezra.

És félnie bőségesen van mitől, például az Inkvizítortól, aki egyszerűen levághatja, mert egy semmire sem jó fénycsúzlin kívül semmije sincs, amivel megvédhetné magát. Vagy megölheti a barátait, és Ezra nem védheti meg őket. Szerintem ez már két jó ok a félelemre, hát még a Birodalom állandó fenyegetése, a mindennapi élet-halál harc. Ezek mind olyasmik, amik az Inkvizítornak fegyvere lehet ellene, ha a Sötét Oldalra akarja csábítani, márpedig láttuk már eme szándékát a Rise of the Old Mastersben. Még Yoda is az első leckéi közé tette be a Sötét Oldalt, sőt, talán pár napja tanította Luke-ot, amikor már próbára tette a fiút, beküldte egy olyan barlangba, ahol még ő is kikészült a Sötét Oldal hatalmától. Anakin meg még fel sem vették, és Yoda már kioktatta a Sötét Oldalról. Mert ugye a félelem a Sötét Oldal kapuja, éppen ezért nem akkor kell foglalkozni vele, amikor a tanítvány már a küszöbön áll.

A fénykard meg korai? Luke még azt sem tudta, mi az az Erő, Ben mégis a kezébe nyomta a fénykardot és azzal kezdte a tanítást. Ezra már hónapok óta használja az Erőt. Mikor akar majd Kanan fénykardot adni a kölyöknek, amikor az Inkvizítor mellbe szúrta? :)

 

Persze azért mentő körülmény, hogy az Erő akarta, hogy Kanan és Ezra találkozzanak, csak hát tudjuk, hogy az Erő nem olyan fekete-fehéren intézi a dolgokat, mint ahogy azt reméljük. De majd kiderül, mi lesz ebből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mielőtt mindenki elkezd lehurrogni, kijelentem hogy a sorozatot kezdem megkedvelni. Kezd star warsos lenni, azon belül frankón kezdi bemutatni a birodalom működését, a mindennapokat. Kellenek azok az epizódokon át kibontott részletek, amik bemutatják a hadigépezet működését, a tecnológiát, hogy a Birodalmi Haditengerészetnél és a flottánál mi mire való és hogy működik. De vannak dolgok amiket ellentmondásosnak tartok birodalmi szempontból.

 

A birodalom nem nagyon favorizálja a nem embereket, lenézi öket, legalábbis az OT ben így volt (eletekintve Thrawn karrierjétől, ami ugye ment a levesbe a Disney-nél). Furcsállom hogy egy rodiant bármire is alkalmaznának a birodalmi adminisztrációban, nemhogy hadititkokal dolgozhatna. A másik ami zavart, hogy a TIE pilóták a birodalmi hadseregben egy elit kasztot képeznek, nem hogy kocsmatöltelékekkel nem álnak szóba, de egy mezei rohamosztagost is lenéznének szerintem. Ezeket találtam zavarónak, egyébként rendben lesz a sorozat.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Kanan pontosan érzi a felelősségét annak, amit Ezra tanítása jelent, ezért is nem sietett elkezdeni már az elején, amikor kiderült, hogy a srác erőérzékeny. Egyébként alig tett még valamit ezen a téren, hiszen alkalom sem volt igazán, mindig akadt valami tennivaló, szállítmány, akció, ami bezavart, és két forduló között ha van egy kis idő, az nyilván kevés elmélyülni az Erő világában.

Nem is akarta elvállalni a dolgot, láthattuk, próbált jobb személyt keresni erre feladatra, ami kudarcba fulladt. Viszont ezek után gondolhatja azt, hogy a kisebbik rossz, ha Ezra tőle megtanul valamit az alapokról, megismeri, mire képes, és akkor azt is fel tudja ismerni, ha veszélyben lesz ("know your enemy" alapon), és nagyobb eséllyel tud küzdeni ellene. Azt, hogy az Inkvizítor feni rá a fogát, már ő maga is láthatta, és miután meghiúsult azon igyekezete, hogy nálánál alkalmasabb tanítót találjon, emiatt vette mégis a bátorságot, hogy elkezdjen valamit átadni a tudásából.

 

Azon én is gondolkoztam már, hogy miért nem kérdezték ki eddig Ezra-t jobban az életéről. Aztán arra jutottam, hogy miután a csapatban mindenkinek megvan a maga keresztje, múltja, tudják, hogy nem mindig jó faggatózni. Biztosan csak időt akartak hagyni a fiúnak, hogy majd magától elmondja, amikor készen áll rá.

Szerintem ebben a részben esett le Kanan-nak, ahogy a többieknek is, hogy itt komoly dolgok vannak a háttérben (eddig megtéveszthette őket Ezra laza stílusa, hiszen nem tipikusan búskomor, magában tépelődő a srác :)). Majd most leül és beszélget majd vele, mert tényleg eljött az ideje, hogy megtudjon róla mindent.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

 

A birodalom nem nagyon favorizálja a nem embereket, lenézi öket, legalábbis az OT ben így volt (eletekintve Thrawn karrierjétől, ami ugye ment a levesbe a Disney-nél). Furcsállom hogy egy rodiant bármire is alkalmaznának a birodalmi adminisztrációban, nemhogy hadititkokal dolgozhatna.

Ez csak az EU baromsága volt, és nemcsak a Disney-nél, de a Lucasfilm érában sem volt igazi kánon. Szóval ebből kár kiindulni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A birodalom nem nagyon favorizálja a nem embereket, lenézi öket, legalábbis az OT ben így volt (eletekintve Thrawn karrierjétől, ami ugye ment a levesbe a Disney-nél). Furcsállom hogy egy rodiant bármire is alkalmaznának a birodalmi adminisztrációban, nemhogy hadititkokal dolgozhatna. A másik ami zavart, hogy a TIE pilóták a birodalmi hadseregben egy elit kasztot képeznek, nem hogy kocsmatöltelékekkel nem álnak szóba, de egy mezei rohamosztagost is lenéznének szerintem. Ezeket találtam zavarónak, egyébként rendben lesz a sorozat.

Ami a lenézést illeti, ez a Rebelsben 100% benne van eddig. Eddig sehol egy más fajú birodalmi tiszt - leszámítva az Inkvizítort, de ő valószínűleg Vaderhez hasonlóan nem a birodalmi hadigépezet része, hanem a fölött áll, azt meg tudjuk, hogy Palpatine nem fajgyűlölő. Tseebót nem egyszerűen alkalmazták, hanem egy agyatlan biorobotot csináltak belőle. Szerintem ez nem éppen az a bánásmód, ami belefér a tisztelet és megbecsülés fogalomkörébe. Viszont az ésszerűség tekintetében elkerülhetetlen, hogy itt-ott idegeneket is alkalmazzanak, mert egy egész Galaxist kell irányítaniuk, és légy erős, jóval több idegen van a Galaxisban, mint ember.

Ami a TIE pilóták elittségét illeti, hogy is fejezzem ki magam: :lol::drink::lol2: Már eleve az elképzelés nonszensz, hiszen ez azt jelentené, hogy a Birodalom nem képez sima pilótákat, csak eliteket. Nos, így egy hadsereg eléggé működésképtelenné válna, hiszen csak a legjobbak lehetnének részei, márpedig a legjobbak egyik tulajdonsága, hogy nincsenek annyian, mint az átlag. Másrészt, te láttad az ep4-5-6-ot? Úgy néztek ki a TIE-pilóták, mintha elitek lennének? Ez akkor jött le, amikor egymásnak ütköztek, vagy amikor képtelenek voltak eltalálni egy bazi nagy teherhajót?

A TIE-pilóták többsége tucatpilóta, a TIE meg egy sz*r vadászgép (csak defenzív és offenzív kapacitása nincs, plusz nem bevethető anyahajó támogatása nélkül). Az elit pilótákat gyanúm szerint a közelébe sem engedik TIE vadászgépeknek. Túl drágák, hogy ilyen vackokba leljék halálukat. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt is megkérdezném, hogy pl. mi lenne a téves elvű nevelés? Egyáltaqlán hogyan lehetne Ezrát téves elvek mentén tanítani? Kanan szerintem semmi jelét nem adta annak, hogy téves úton indult volna el Ezra tanítását illetően.

Eddig vajmi keveset láthattunk abból, Kanan hogyan tanítja Ezrát, illetve ennek milyen hatásai vannak a srácra. Nyilván hosszabb távon lesz ez érdekes. Ami viszont tény, hogy Kanan maga sem fejezte be Jedi-tanulmányait, ráadásul a tanítás külön tudást igényel. Nem véletlen akarta "lepasszolni" Ezrát Luminarának. Plusz ennyi erővel, a régi Rendben minek lett volna szükség lovagokra és mesterekre a tanítás jogához? Elég lett volna padawanokat kinevelni, akik aztán kedvük szerint taníthatták volna társaikat. Lehetsz elsőrangú Jedi-lovag, ha tanárnak csapnivaló vagy, a tanítványod magán viseli majd ennek nyomait. :) Kanan esete persze rendhagyó, több szempontból sem hasonlítható a bukott Rend padawanjaihoz, Ezra meg pláne. Gyakorlatilag egymást kell tanítaniuk a maguk módján úgy, hogy mindketten a helyes ösvényen maradnak. Útmutatás nélkül ez több, mint nem egyszerű kihívás.

 

Ez csak az EU baromsága volt, és nemcsak a Disney-nél, de a Lucasfilm érában sem volt igazi kánon. Szóval ebből kár kiindulni.

Bár az egykori EU "baromsága" volt, annyiból nem logikátlan gondolat, hogy az általunk látott birodalmi hadseregben kizárólag emberek állnak csatasorban. Legalábbis az emberi fajhoz nagyon hasonló humanoidok... a rohamosztagos páncélok, TIE vadász- és lépegető pilóta szerelések, császári testőrök felszerelései mind arra utalnak, hogy nem ithoriakról, chagriaiakról vagy togrutákról van szó. A tisztikarban is csak embereket láthattunk, vagy Palpatine bizalmasai közt a II. Halálcsillagon. De még a Rebelsben is csak emberkölyök kadétok bukkantak fel. Azt én se mondanám, hogy az öreg megrögzött fajgyűlölő volt (ott van pl. Mas Amedda vagy Sly Moore, akik elég magas pozícióba kerültek a kancellár mellett), de ezek után joggal gondolhatja azt valaki, hogy az emberi fajt részesítette előnyben. Univerzumon kívül persze ugyanúgy tudjuk ennek magyarázatát, mint annak, hogy miért áll 80%-ban emberekből az általunk látott lázadó flotta a Sullustnál. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami a lenézést illeti, ez a Rebelsben 100% benne van eddig. Eddig sehol egy más fajú birodalmi tiszt - leszámítva az Inkvizítort, de ő valószínűleg Vaderhez hasonlóan nem a birodalmi hadigépezet része, hanem a fölött áll, azt meg tudjuk, hogy Palpatine nem fajgyűlölő. Tseebót nem egyszerűen alkalmazták, hanem egy agyatlan biorobotot csináltak belőle. Szerintem ez nem éppen az a bánásmód, ami belefér a tisztelet és megbecsülés fogalomkörébe. Viszont az ésszerűség tekintetében elkerülhetetlen, hogy itt-ott idegeneket is alkalmazzanak, mert egy egész Galaxist kell irányítaniuk, és légy erős, jóval több idegen van a Galaxisban, mint ember.

Ami a TIE pilóták elittségét illeti, hogy is fejezzem ki magam: :lol::drink::lol2: Már eleve az elképzelés nonszensz, hiszen ez azt jelentené, hogy a Birodalom nem képez sima pilótákat, csak eliteket. Nos, így egy hadsereg eléggé működésképtelenné válna, hiszen csak a legjobbak lehetnének részei, márpedig a legjobbak egyik tulajdonsága, hogy nincsenek annyian, mint az átlag. Másrészt, te láttad az ep4-5-6-ot? Úgy néztek ki a TIE-pilóták, mintha elitek lennének? Ez akkor jött le, amikor egymásnak ütköztek, vagy amikor képtelenek voltak eltalálni egy bazi nagy teherhajót?

A TIE-pilóták többsége tucatpilóta, a TIE meg egy sz*r vadászgép (csak defenzív és offenzív kapacitása nincs, plusz nem bevethető anyahajó támogatása nélkül). Az elit pilótákat gyanúm szerint a közelébe sem engedik TIE vadászgépeknek. Túl drágák, hogy ilyen vackokba leljék halálukat. :)

 

A TIE pilóták mindenképpen elitnek számítanak a többi fegyvernem között ( gondolom a lépegető pilóták erre a kijelentésemre most felhorkannak). De mégha ez nem igy lenne, Ők biztosan annak tartják magukat, amolyan Starship Troopers-ben látottakra gondolok. Gyakorlatilag védtelenűl harcolnak egy repülő lézerágyún. Vélhetően jobb képességekkel rendelkeznek minte egy mezei rohamosztagos, ráadásul kiválsztják öket a képességeik alapján. Az más kérdés hogy a plóták között biztos vannak elitebbek, mindenféle attack squadronok, szuper gépeken, de egy mezei pilóta is jobb képességekkel rendelkezeik, mint egy rohamosztagos szerintem, az ür/légköri repülés a le/felszállás egyszerüen jobb képességeket igényel. Csak úgy mint most, vannak vadászpilóták akik F 16-os repülnek, vannak utaszsállító pilóták akik Jumbo Jeten repülnek, vannak helikopter pilóták, ezek biztosan jobb képességekkel rendelkeznek mint egy mezei baka a lövészárokban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bár az egykori EU "baromsága" volt, annyiból nem logikátlan gondolat, hogy az általunk látott birodalmi hadseregben kizárólag emberek állnak csatasorban. Legalábbis az emberi fajhoz nagyon hasonló humanoidok... a rohamosztagos páncélok, TIE vadász- és lépegető pilóta szerelések, császári testőrök felszerelései mind arra utalnak, hogy nem ithoriakról, chagriaiakról vagy togrutákról van szó. A tisztikarban is csak embereket láthattunk, vagy Palpatine bizalmasai közt a II. Halálcsillagon. De még a Rebelsben is csak emberkölyök kadétok bukkantak fel. Azt én se mondanám, hogy az öreg megrögzött fajgyűlölő volt (ott van pl. Mas Amedda vagy Sly Moore, akik elég magas pozícióba kerültek a kancellár mellett), de ezek után joggal gondolhatja azt valaki, hogy az emberi fajt részesítette előnyben. Univerzumon kívül persze ugyanúgy tudjuk ennek magyarázatát, mint annak, hogy miért áll 80%-ban emberekből az általunk látott lázadó flotta a Sullustnál. :)

Igaz, kicsit erősen fogalmaztam. A lényeg, hogy bármit mutat is be a Rebels ezzel kapcsolatban, az lesz a mérvadó a jövőben. Nekem beleférne az idegenekkel való együttműködés és a "rasszizmus" is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A TIE pilóták mindenképpen elitnek számítanak a többi fegyvernem között ( gondolom a lépegető pilóták erre a kijelentésemre most felhorkannak). De mégha ez nem igy lenne, Ők biztosan annak tartják magukat, amolyan Starship Troopers-ben látottakra gondolok. Gyakorlatilag védtelenűl harcolnak egy repülő lézerágyún. Vélhetően jobb képességekkel rendelkeznek minte egy mezei rohamosztagos, ráadásul kiválsztják öket a képességeik alapján. Az más kérdés hogy a plóták között biztos vannak elitebbek, mindenféle attack squadronok, szuper gépeken, de egy mezei pilóta is jobb képességekkel rendelkezeik, mint egy rohamosztagos szerintem, az ür/légköri repülés a le/felszállás egyszerüen jobb képességeket igényel. Csak úgy mint most, vannak vadászpilóták akik F 16-os repülnek, vannak utaszsállító pilóták akik Jumbo Jeten repülnek, vannak helikopter pilóták, ezek biztosan jobb képességekkel rendelkeznek mint egy mezei baka a lövészárokban.

Ja, így már értem és ezzel egyet is értek. Igen, ez valóban így van - általános jelenség a valóságban is, a pilóták magasról lenézik az összes többi fegyvernemet, kivéve a haditengerészetet. Viszont ez csak a saját döjfösségük, ettől a valóságban még nem elitek. A legbénább pilóta is simán lekezeli a legelitebb kommandóst is. Szóval ennek repülési képességben nem kell meglátszódnia a Rebelsben, pilótát meg még nem láttunk rohamosztagossal csicseregni. Ami mondjuk lehet, hogy nem véletlen, nem vegyülnek az űrgyalogsággal rohamosztagosokkal. :) De például a több ízben is látott Valen Rudor báró úgy arcberendezésre és modorra nekem adja a pilóták eme beképzeltségét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ja, így már értem és ezzel egyet is értek. Igen, ez valóban így van - általános jelenség a valóságban is, a pilóták magasról lenézik az összes többi fegyvernemet, kivéve a haditengerészetet. Viszont ez csak a saját döjfösségük, ettől a valóságban még nem elitek. A legbénább pilóta is simán lekezeli a legelitebb kommandóst is. Szóval ennek repülési képességben nem kell meglátszódnia a Rebelsben, pilótát meg még nem láttunk rohamosztagossal csicseregni. Ami mondjuk lehet, hogy nem véletlen, nem vegyülnek az űrgyalogsággal rohamosztagosokkal. :) De például a több ízben is látott Valen Rudor báró úgy arcberendezésre és modorra nekem adja a pilóták eme beképzeltségét.

 

Szerintem nincs béna TIE pilóta. A béna TIE pilótát, rohamosztagosnak, meg elit kommandósnak hivják a flottánál és a birodalmi hadseregben, az más kérdés hogy néha bénáznak, ilyen szar gépeken egyébként nem csoda.

Más, Valen Rudor egy amolyan Vörösbáró félének gondolom, elit az elitben.

 

Egyébként a fene sem tudja az igazságot, sem pilóta, sem baka nem voltam. Viszont fegyveres rendvédelmi szerv tagja vagyok van rálátásom egy tiszt és egy közlegény közötti különbségre. Elhiheted kimondva-kimondatlanúl van, nem is kicsi megkülönböztetés, a kétféle ember között, amit a rendszer csak mégjobban kisarkít, erősít, és aminek a képzetsségbeli, iskolázottságbeli különbség az alapja, tekintet nélkül arra hogy ki dolgozik többet, vagy jobban. Az egyenruhával, a parancsuralmi rendszerekkel együtt jár a kivagyiság.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ő egy tizenöt éves, az utcán felnőtt árva, nem rébuszokban kéne az élete kínjait megbeszélni vele, de persze nem is egy pofa sör mellett. Hanem mint egy felnőtt ember a pártfogoltjával, barátilag. Lehetne kivételesen a megértő barát. Obi-Wan is itt cseszte el. Ezrának ez esetben nem tanulnia kéne, hanem túllépnie a problémáján, vagy legalább Kanannak megértenie, hogy mi baja Ezrának, és akkor talán nem általános igazságokat kezd el puffogtatni, hanem a problémával kapcsolatban adhatna konkrét tanácsot, amiből tanulhat Ezra.

De minek hasonlítjuk az Ezra/Kanan párost a régiekhez? Obi és Anakin tele voltak szabályzókkal, tiltásokkal. Egy teljesen más koncepció mentén élték az életüket. Ez a tanításra is kihatott. Ezzel szemben Ezráék egy tiszta szívű és nyílt tréninget folytathatnak. Ami pedig a probléma megbeszélését illeti, mégis hogyan amikor Ezra nem volt hajlandó mondani semmit? Épp ezért jött elő Kanan a bölcseletekkel, próbálta ösztökélni a fiút, hogy jobban nyíljon meg és ossza meg a baját vele.

 

És félnie bőségesen van mitől, például az Inkvizítortól, aki egyszerűen levághatja, mert egy semmire sem jó fénycsúzlin kívül semmije sincs, amivel megvédhetné magát. Vagy megölheti a barátait, és Ezra nem védheti meg őket. Szerintem ez már két jó ok a félelemre, hát még a Birodalom állandó fenyegetése, a mindennapi élet-halál harc. Ezek mind olyasmik, amik az Inkvizítornak fegyvere lehet ellene, ha a Sötét Oldalra akarja csábítani, márpedig láttuk már eme szándékát a Rise of the Old Mastersben. Még Yoda is az első leckéi közé tette be a Sötét Oldalt, sőt, talán pár napja tanította Luke-ot, amikor már próbára tette a fiút, beküldte egy olyan barlangba, ahol még ő is kikészült a Sötét Oldal hatalmától. Anakin meg még fel sem vették, és Yoda már kioktatta a Sötét Oldalról. Mert ugye a félelem a Sötét Oldal kapuja, éppen ezért nem akkor kell foglalkozni vele, amikor a tanítvány már a küszöbön áll.

Csak hogy azt se tudjuk mik voltak a szándékai az Inkvizítornak. Valószínűleg kinyírta volna Ezrát, mint ahogy utalás is volt az Erőérzékenyek sorsára. Szerintem csábításnak még a szikrája se volt meg. Az, hogy felemlegeti a sötét oldalt nekem még nem elég.

 

A fénykard meg korai? Luke még azt sem tudta, mi az az Erő, Ben mégis a kezébe nyomta a fénykardot és azzal kezdte a tanítást. Ezra már hónapok óta használja az Erőt. Mikor akar majd Kanan fénykardot adni a kölyöknek, amikor az Inkvizítor mellbe szúrta? :)

Aham, és Kanan szüljön vagy izzadjon egyet? Mert Luke kezébe könnyű volt odanyomni a fater kardját egy ládikából. De Kanan honnan akasszon le egyet? Ráadásul momentán nem igazán érnek rá kristályokért rohangálni az Illumra. Ez a Jedi téma eleve csak alapjáraton megy közöttük, épp amikor ráérnek...

 

Szerintem ebben a részben esett le Kanan-nak, ahogy a többieknek is, hogy itt komoly dolgok vannak a háttérben (eddig megtéveszthette őket Ezra laza stílusa, hiszen nem tipikusan búskomor, magában tépelődő a srác :)). Majd most leül és beszélget majd vele, mert tényleg eljött az ideje, hogy megtudjon róla mindent.

Ez nagyon igaz. Kiderült, hogy Ezra szülei lázadók voltak, és hogy a Birodalom hurcolta el őket. Ez már önmagában megér egy misét. Nem beszélve Tseebo tudásáról.

 

Bár az egykori EU "baromsága" volt, annyiból nem logikátlan gondolat, hogy az általunk látott birodalmi hadseregben kizárólag emberek állnak csatasorban. Legalábbis az emberi fajhoz nagyon hasonló humanoidok... a rohamosztagos páncélok, TIE vadász- és lépegető pilóta szerelések, császári testőrök felszerelései mind arra utalnak, hogy nem ithoriakról, chagriaiakról vagy togrutákról van szó. A tisztikarban is csak embereket láthattunk, vagy Palpatine bizalmasai közt a II. Halálcsillagon. De még a Rebelsben is csak emberkölyök kadétok bukkantak fel. Azt én se mondanám, hogy az öreg megrögzött fajgyűlölő volt (ott van pl. Mas Amedda vagy Sly Moore, akik elég magas pozícióba kerültek a kancellár mellett), de ezek után joggal gondolhatja azt valaki, hogy az emberi fajt részesítette előnyben. Univerzumon kívül persze ugyanúgy tudjuk ennek magyarázatát, mint annak, hogy miért áll 80%-ban emberekből az általunk látott lázadó flotta a Sullustnál. :)

Az EPVI közepéig a lázadók is csak emberekből álltak, kivéve Csubit. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.