Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Ody Mandrell

Milyen osztályzatot adnál a hetedik epizódnak?  

41 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a hetedik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

Harmadik megnézés után én is veszem a bátorságot, hogy érzéseimet, gondolataimat megosszam Veletek. Itt máris jelzem, hogy SPOILER-es lesz a véleményem, így aki még nem látta, NE OLVASSA tovább. Megtörtént, 32 év után folytatták A Jedi visszatért. A várakozás felülmúlhatatlan volt, az élmény viszont kettős.

A kettősség ellenére leszögezem mindenekelőtt, hogy rendkívül szórakoztató filmet sikerült elkészíteni folytatásként, de hogy valóban folytatás-e, ott már kétségeim vannak. Tény, hogy az Ébredő Erő készítői nagy tisztelettel nyúltak az OT-világához, ugyanakkor mégsem voltak annyira bátrak, hogy valóban megújítsák, sőt tovább megyek: folytassák a történetet. Hogy miért mondom ezt, később megértitek. Külsőségekben majdnem csillagos ötös a film, ami e tekintetben legjobban zavart, hogy 1. a fényképezés nem volt kellően Star Wars-hű (ezzel kapcsolatban a Baljós árnyaknál is jeleztem a fenntartásaimat) 2. a zene nem volt kellően karakteres. A díszletek, jelmezek tekintetében viszont magasan a legszebben kivitelezett filmet láttam évek óta.

A külsőségekkel tehát alapvetően nincs hiba, a probléma viszont az, hogy hiányzott a film mélysége, ami a történetiségben, illetve a Star Wars szellemiségében (ez esetben bizony a hiányában) keresendő.

A film története nagyon egyszerű. Ez persze nem baj, hiszen az OT filmek is egyszerű sztorit mesélnek el briliánsan. A legnagyobb probléma az, hogy bizony ezt a filmet már láttuk jó harminc évvel ezelőtt. Nem akarom ismételni a kritikusokat: eldugott terv/térkép a droidban, sivatagbolygó, Halálcsillag 3.0 stb.

Az, hogy Luke-ot kell megkeresni - az ötlet nagyszerű, hiszen alapvetően rá vagyunk/voltunk kíváncsiak, íggy bombaötlet volt, hogy gyakorlatilag a film 99%-ában..... nincs benne. Itt is lett egy nagy probléma, hogy az alapötlet iránti feszültséget (ha volt ilyen) nem sikerült fenntartani. A készítők a film egy részében szinte el is feledkeztek erről - közben volt egy kis kitérő Maz Kanatához, egy kis Kylo Ren-hiszti, majd a Halálcsillag 3.0 megsemmisítése, és végül.... a nagy talányt a "hibernált" R2 megoldja - felébred Csipkerózsika-álmából és megmutatja, hogy hol van Luke. NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!! A Luke-szálat lehetett volna nagyobb érzelmi töltéssel és feszültséggel is megoldani, ugyanakkor, amikor megtalálják ott is jó lett volna igazi katarzisérzést teremteni a készítőknek. Ez nem sikerült - pont azért mert erről a szálról valahogy megfeledkeztek.

A másik nagy probléma, hogy az új rész nem ugrott dimenziókat. A PT és az OT is kellően mély erkölcsi tanmesét hordoz magában, amelynek a legnagyobb traumáját az elszakadás/elvágyódás jelenti (a PT-ben Anakin erre rossz, az OT-ben Luke helyes válaszokat ad), s mely tragédia hordozójának Rey-nek kellett volna lennie. Kylo esetében az elszakadás traumája részben jelentkezik, de ő már azt megélte, de átélni nem tudta - ahhoz, hogy az ő tragédiájáról szóljon a sztori, az nem volt kellően megalapozva (reméljük a VIII-IX. azért ezt elmélyíti, mert van benne potenciál). Ez hatja át az egész Star Wars-univerzumot, ez vezet a Hős mitikus útjához. Ezt Rey-szálában nem éreztem, bár többször is jelzi, hogy visszamenne a Jakku-ra, a miérteket talán értjük (várja, hogy érte jöjjön a családja), de a mélységét szintén nem fejtették ki. Hiba. Óriási lehetőség volt.

A háttér-történet egy megoszott galaxisról szól, ahol a Birodalom/Első Rend fenyegeti a Lázadást/Ellenállást, s ismét helyre kell állítani a békét és a rendet a galaxisban. Ismerős ugye? Mindezzel a gond az, hogy gyakorlatilag annulálták az OT eredményeit, s a VII. epizódot a IV. epizód szintjére süllyesztették. A készítőknek ennél merészebbnek kellett volna lenniük. Az alapszitu problémáit jeleztem - ez pedig a szint/dimenzió lépés. Lucas ebben mester volt. A jó Köztársaság megromlik - konfliktusok - vágyakozás a rendre - hatalomátvétel: diktatúra - a jó örökös hordozói ismerik ennek csalárdságát - lázadás - a tradícionális jó erejével győznek a rossz felett. Mi lehet ennek a folytatása? Hát nem az, amit láttunk. Itt csakis a hősök detronizálásának kellett volna szemtanúi lennünk - még akár az Első Rend segítségével is -, de ezt nem tudták meglépni, azt érezték, hogy "isteni" jellegüktől meg kell fosztani a hőseinket, a hogyan-tot nem mutatták be (lehet, hogy ez lesz a VIII-IX. sztorija? remélem).

A trónfosztott hősök tényét megkapjuk, abból is legjobban azt, hogy visszadobták őket a készítők oda, ahová elindultak. Leia a lázadás/ellenállás vezetője, Han Solo csempész, Luke=Obi-Wan száműzött remete. Így ennek nem volt sok mélysége, mert - Solo kivételével - nem magyaráztak meg semmit. Az OT-ben mindezt egy-két mondat erejével, illetve zenével csodásan megoldották, ezt most nem tették meg/nem úgy tették meg, hogy az igazán mély és ütős legyen. Ez azért is lett volna fontos, mert a hősök trónfosztása valóban tragédia, amely igazán megágyazhatott volna Rey történtetének.

Solo története viszont kiemelendő. A legjobb Han Solót (elnézést kérek magamtól, mert eddig a Birodalom-ban való játéka tetszett a legjobban) most kapjuk. Nemcsak csempész, hanem megtört apa is. Az ő "visszasüllyedése" érthető, ezt érezhetjük vagy érezhetnénk át legjobban. Tény, hogy nagyon jó lett a karakter, a Star Wars-hangulatnak ő az igazi hordozója az Ébredő Erő-ben. Ugyanakkor a történetének végkifejlete számomra problémás. A halálának előzményei ismertek, Ford, akkor már sztárként, a Jedi-ben ki akarta nyírni Solót, az író Lawrence Kasdan szintúgy, de Lucas ez megvétózta. Amit láttunk az a Sith-ek bosszúja? Nekem úgy tűnik, plusz Ford életkora miatt is lépték meg az amúgy logikátlan lépést. Miért logikátlan? 1. Solo apasága nem volt jól előkészítve, Snoke egyszerűen beköpi oszt jó napot. 2. Elszalasztották ennek a suspense hatását: Maz Kanata várának ostrománál látja Solo Kylo-t (a fiát), de habozik, ám Leiá-val való találkozásakor elmondja, hogy látta a.... fiukat (ha kihagyják a Snoke-os beköpést, akkor ez ütősebb és feszültebb lett volna - bennünk lett volna a kérdés, miért nem próbálja Rey-t akkor és ott kimenteni? - ezt elpuskázták). 3. Solo lemondott a fiáról, ő mindig realista volt, de Leia kedvéért teszi meg azt, amiben nem hisz (mert Solo tényleg nem hisz a fiában megtérésében). Tehát az anya kérésére, annak az anyának a kérésére, akinek viszont nem érzem az anyaságát. Ha Darth Vader rossz apa volt, akkor Leia az egész univerzum legrosszabb anyája. Emberek! Ez a nő SEMMIT nem tesz a fiáért: csak megkéri volt férjét, hogy hozza vissza, oszt jó napot. Ez lenne egy anya? Leiának pedig nagy szerepe lehetett volna: anya-vezető-Erő hordozó. Tehát szinte isten. Kylo a bukott angyal-elveszett fiú-Erő hordozó. Isten elkóborolt báránya, aki szintén isteni vér. Kylo számára az igazi ellenfelét tehát az anyja kellett volna lennie, aki ráadásul politikai ellenfele is. Ez már az istenek harca lehetett volna!!!! Nem lett az. Solót gyilkolja meg Kylo, aki viszont számára nem volt ellenfél, nem az ő szintjén mozgott (ugyanakkor a gyűlölet iránta érthetetlen is volt, neki Leiát kellett gyűlölnie). Soló már hős sem volt akkorra, így halála sajnos tét nélküli volt. Dimenzionális szinten így rossz megoldást választottak (valószínűleg Ford kora és beleszólása, no meg a régi hisztije miatt, persze az új részhez kapott 25 millió dollár + fél százalék részesedés jól jött neki az utóbbi évek megtépázott hírneve és bődületes filmbeli bukásai miatt). Bár tény, hogy a kivitelezés nagyon szép lett, feszült, ugyanakkor tét nélküli. (Belegondoltatok abba, hogy Leia halálában mekkora potenciál lehetett volna? Ő volt, aki a két hőst: Solo-t és Luke-ot összetartotta, ezálta a szent hármas összekovácsolója volt, + Luke miatta még majdnem a Sötét Oldalra is átállt a Jediben. Óriási volt a lehetőség, de ehhez a Star Wars mitikus működését kellett volna érteni.) A halálával ugyanakkor az egyetlen emberi tényező/szereplő került ki a sorozatból (ezt Schmukk Andor pofátlan spoilerében nagyon jól megmondta, hogy kinyírták a franchise-t), ugyanis Solo nem egyszerűen a segítő szerepben lévő bohóc (Joseph Campbell-féle sztereotipikus elnevezés ez, még mielőtt megköveznétek) figura, hanem az esendő ember figurája is egyben. A Star Wars VII. metaforikusan tehát kinyírta az embert.

Egy történetben legmeghatározóbb a Rossz figurája. Hogy a Rossz, mennyire jó, az bizony determinálja az egész sztorit. Hát itt bizony a főgonosz, Snoke jobb lett volna, ha nincs is. Ellőtték a varázsát azzal, hogy megmutatták. Egyelőre közelébe sem ér a jó öreg Uralkodónak, akinek a megjelenése - pedig még semmit sem csinált - 82-ben (akkor láttam 5 évesen a Birodalmat) egyszerűen vérfagyasztó volt. Most láttunk egy felesleges CGI-figurát, ami nemcsak kivitelezésében (nem értem ezért miért kellett Andy Serkis-féle motion captured-alakot kreálni), hanem megjelenésében is ok nélküli volt: nem hordozott számomra erőt, tekintélyt, nem volt csábító ereje.... nem volt semmi.

A másik rossz - szülőgyilkossággal pedig elsőszámú főgenye - Kylo. Na neki lehetett volna még több jelenetet adni. Hogy miért lett bukott angyal, nem tudjuk - várjuk a választ. Nem oly méltóságteljes mint Vader, ("Soha nem leszel olyan erős, mint Darth Vader" :-) ), amikor leveszi a sisakját, leginkább hisztis tinire emlékeztet. És itt van egy kis probléma. Leveszi a sisakják, olykor funkció nélkül is. Ezt Rey-Kylo jelenetben éreztem. Nem volt érdemi dramaturgiája annak, hogy ott megmutatja az arcát. A sisak levételét a Solo-Kylo jelenthez kellett volna időzíteni. Amúgy a figura tényleg izgalmas lehet, van benne potenciál, DE!!!! az, hogy már az első igazi kardpárbaját elveszíti (Finn nem volt vele egy szinten), az számomra rossz ómen....

A Star Wars-hangulatot számomra még Csubbakka és az Ezeréves Sólyom hordozta magában. Könny szökött a szememben, amikor láttam őket. Csubit továbbra is látni akarom, eszméletlenül feldobta a filmet.

Ami az új szereplőket illeti: nagyon rendben vannak, az előkészítést Rey-nél hiányoltam legjobban (írtam róla fentebb), de ott van a karakter. Finn nagyon szimpatikus, a poénjai, balfaszsága nagyon rendben volt (szétröhögtem az agyamat azon, hogy állandóan sugárvető után vágyódik :-) ), Poe-tól többet vártam, inkább egy erős Wedge, mint új Han Soló-t kaptunk tőle. BB8 rulez! Szóval az újak valóban jó kis örökség-hordozók lesznek.

A régiekből Leia szerepét alá kellett volna dúcolni: nem éreztem az erejét, anyaságát, vezetőségét, semmit. Hannal való kapcsolatánál láttam pozitívumot, na ezt kellett volna megfogniuk és a karaktert tovább vinniük. C3PO felesleges volt, R2D2 visszatérése pedig elcseszett.... (lásd fentebb).

A szereplők közül Boyega és Ridley kiemelkedik, jó közöttük az összhang, de a filmet igazából Ford viszi a hátán. Ismétlem magam: ő volt igazi SW-hangulat a filmben, szenzációs lett a karaktere és Ford játéka az elmúlt 15 évben is kiemelkedő volt (végre Harrison Ford nem Harrison Fordot játszott egy filmben, hanem egy szerepet, HAN SOLÓT. Han Solót láttam a vásznan ismét!!!! :-) Ez a tragikus végkifejlett ellenére is örömteli és kellemesen megborzongató!!!!).

Borzongást jelenthetett volna a zene is, de az sajnos nem volt kellően jó - hiányoztak belőle a karakteres új témák, nem volt Williams kellően bátor. Ebben mindenképpen többet vártam, hiszen a PT-ben (bár sokszor a képet is ő akarja uralni) csodát csinált, az OT zenei és igen sokszínű témáit tovább gyarapította. Most ez nem sikerült.

Fentebb olvashattátok, hogy sok-sok problémám volt a filmmel. Kicsit elszalasztott lehetőségnek tartom az Ébredő Erőt. Nagyon korrekt rajongói filmet láttunk, 200 millás költségvetéssel, nagy tisztelettel, de a mélységet hiányoltam. Azt a mélységet, amit Lucas megadott a sorozatának, bizony-bizony jó lett volna, ha a forgatókönyvet megmutatják neki lektorálásra. Ő egy képpel-mondattal is csodát tudott tenni, s többet elmesélni, mint mások 1,5 órás filmben (Binary Sunset megvan mindenkinek, ugye? :-) )

Lehet, hogy sok mindent kivágtak a filmből? Állítólag a zene 176 percnyi anyagot tartalmaz!!! Akkor ide vele, jöjjön a bővített változat, mert bár sok a kritiai észrevételem, azért egy valamit elért az új film: STAR WARS MESÉT LÁTTUNK ISMÉT A VÁSZON, ÉS MÉG ROHADT SOKSZOR MEG FOGOM NÉZNI A VII. RÉSZT. MERT JÓ VOLT ISMÉT GYERKŐCNEK LENNI! MERT LÁTNI AKAROM MÉG EGYSZER! MERT AZÉRT KAPTUNK EGY CSODÁT, AMIT ÚJRA ÉS ÚJRA ÁT KELL ÉLNI!

És a legnagyobb győzelmet az Ébredő Erő itt érte el. Nem hibátlan a film, sőt tele van problémával. Ezért nem a Disney a felelős, sokkal inkább Lawrence Kasdan, aki 1983 óta (Jedi és a Nagy borzongás, amit mellesleg Lucas finanszírozott) nem készített átütő filmet (a Több, mint testőr-t hagyjuk....) és J.J., aki azért bemutatta, hogy jó tanítvány, de még "sokat kell tanulnia". Mindenesetre azt elérte, hogy beszéljünk a filmről és már maga ez is egy nagy élmény.

Mert a film jó és ha mesét mondd el, amit komolyan elkészítenek, az élmény.

Ezt az élményt viszont köszönöm és hálás vagyok - s remélem, minél többször átélhetem. Leghamarabb alig egy év múlva, mert jön a Rouge One!!!!!!

Ezekkel a gondolatokkal - melyekkel lehet vitázni, hiszen csak egyéni véleményt tartalmaz, de remélem mind többeket sarkal egy kis eszmefuttatásra, mert nagyon kiváncsi vagyok a Ti érzéseitekre, élményeitekre is - kívánok mindannyiótoknak ERŐBEN GAZDAG ÚJ ÉVET :-)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@lecsoka:

A Han-Leia motívumot, ill. ehhez kapcsolódóan a Kylo-s rész emelném ki, érdekes gondolatok. Leia-nál sajnos nagyon látszott, hogy kb. csak kényszerből került a filmbe. Egy megkerülhetetlen szereplő, a nagy trió oszlopos tagja, de Fisher már alkalmatlan volt a szerepre. Az jött le a jeleneteiből, hogy mindegy mennyire balul fog elsülni az egész, csak mozdulnia ne kelljen, mert az még ennél is rosszabb lenne.

 

Ahogy Ford-on ilyen szempontból nem fogott (annyira) az idő, ő még most is vagányul elkalandozott, lövöldözött, akciózott, úgy Leia mintha csak az OT Leia-jának egy lenyomata lenne, egy szobor. Ők ketten találkoztak, megbeszélték, hogy új frizura-régi kabát-új kabát, voltak szép pillanataink-voltak (már csak az hiányzott, hogy Han hozzátegye, hogy neki még most is vannak, bezzeg Leia-nak...), a gyerek elveszett, de nem veszett, ott van még benne a jó.

Árulkodó, hogy Leia azt mondja, hogy megmenthetik még a fiút, együtt. Erre elküldi Han-t, hogy győzze meg a gyereket. Hát nem tudom mit érzett Leia Kylo érzéseiből, de nyilván sokkal többet, mint Han. Kylo igencsak úgy tűnt, hogy gyűlöli az apját, az anyjával kapcsolatos véleményéről semmit nem tudunk, de hogy egyedül Han-t odaküldeni meggyőzni a gyereket totál értelmetlen volt, az is biztos.

Han mondja, hogy ha Luke-nak nem sikerült, akkor neki se fog, mire Leia elsüti, hogy Luke jedi mester, Han meg az apja. Ez oké, de Leia kérlek, Te pedig Erőérzékeny vagy (azt nem tudni, hogy ezzel mit kezdtek az elmúlt 30 évben) és az anyja. Nem vagy jedi mester, de legalább az Erő Veled van, mi lenne, ha megemelnéd a feneked és tennél is vmit Kylo-ért? Ja, hogy nem megy, mert a nagy tábornokoskodás miatt inkább egy üvegfal mögött kell bámészkodni és passzívan végigélni (az Erőből szemlélődve), ahogy az egykori szerelem odalesz, a fiú meg alighanem végleg a sötét enyészeté lesz.

 

Ezt az OT-ban látott Leia-ról soha nem tudtam volna elképzelni. Mert Han-nál se tetszett, hogy a karakterfejlődését megtörve, újra egy eladósodott, lecsúszott bűnözőt csináltak belőle, de ez még elmegy egynek, nála belefér a karakterbe. De Leia egy sokkal tisztább és feddhetetlenebb szereplő volt, számomra hatalmas csalódás ez a nemtörődöm passzív szerep.

(Vajon, ha Padmé nem hal meg és megöregszik, akkor ő is így áll hozzá a Vader-Luke kérdéskörhöz? Ez csak egy halk kérdés, meg tudom, hogy nem ugyanaz a két karakter, de lehet akkor már jobb dicsőségben meghalni, mint ezt így végigélni.)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyebkent Kylo rettenetesen gyenge karakter lett.

Maszk minek ra?Nelkule meg tenyerbemaszo feje van...mint valami kis homokos.

"Kylo Ren sisakja a Ren lovagjainak harci felszerelése alapján készült, elrejti valódi identitását, és növeli tiszteletet parancsoló megjelenését."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma délután meg volt harmadszorra is, ezúttal 3D -ben. Szerintem remek lett így is, a film maga meg szuper jó! Végképp a helyére került minden, hihetetlenül jól szórakoztam rajta. Ja és a helyi mozi full tele volt.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ja és a helyi mozi full tele volt.

Tegnap is. Volt is pici zűrzavar, hogy nem mindenki a maga helyére ült, mert ugye a szokásos menetrend szerint ennyi ember nem jár moziba, és nem foglalkoznak túlzottan az ülésrenddel (nem túl helyes eljárás, de hát negyed kihasználtság mellett tényleg kár ezzel foglalkozni).

Mi is úgy jártunk, hogy mások elfoglalták a helyünket, mert korábban értek oda, erre mi is másokét, de aztán nem volt fennakadás, csak egy nő morgott, bár nem nekünk... mondtam is anyunak, ha valaki sokat kekeckedik esetleg velünk, elspoilerezem neki a filmet :evil: Na jó, azért ennyire nem szabad drasztikusnak lenni, de nem szerettem volna, hogy egy-két sornyi különbségen kelljen szórakozni másokkal egy moziban...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ki van írva a jegypénztárnál, hogy érkezési sorrend van. :) Ez mondjuk ok is abban az esetben amit írtál. De egy ilyen filmnél levehetnék azt a papírt mert ökörség. Ma is volt egy csomó morgolódás. Tök igazuk van! Így semmi értelme a jegyfoglalásnak hisz tök mindegy hova szól a jegyed csak az a lényeg, hogy hol állsz a sorban a beengedésnél. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A többség nem nézi meg a kitett papírt, csak vannak, akik más alkalmakkor is járnak moziba, megszokták a "rendet", és most nem figyeltek arra, hogy a tömegre való tekintettel figyeljenek a helyükre. Ez esetben jó lett volna a tájékoztatás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Frenkie, egyszer beírtam, hogy várjuk az értékelést :) És normális esetben nem érnék rá én sem ennyit összeírni, amit bő egy hét alatt összeírogattam, mert néhány hét múlva vizsgázom, parázok is rajta rendesen, de pont magasról teszek rá, amikor új SW-film volt a mozikban :rock: Muszáj sokat dumálni róla :peace:

Agyalok azon, hogy magam is leírom egyben, mit gondolok, de még nem most, habár sok mindent leírtam már, csak ki kéne másolni a fórumból :hehe:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Üdv mindenkinek, rég jártam itt, szerencsére működik az "elfelejtett jelszó" funkció a fórumon :)

 

Most olvasgatom a véleményeket az új SW-ről, úgy látom eddig a döntő többségnek bejött... Én csak annyit mondanék egyelőre, hogy a film megnézését követően megtanultam másképp értékelni a PT filmeket, és bizony ez is valami :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Minek értékeljem mikor le sem szarja senki? Mennek a melléktopikok egész nap baromira ráérő emberekkel, úgymint Dzséjt és pb. Más dolgotok nincs mint az sw? Hogy a lópikulába értek rá egész nap erre?

Frenkie! Milyen alapon számoltatsz el itt bárkit is az idejéről? A fórumozók b*szogatását senkinek sem fogjuk eltűrni, előre szólok!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Minek értékeljem mikor le sem szarja senki? Mennek a melléktopikok egész nap baromira ráérő emberekkel, úgymint Dzséjt és pb. Más dolgotok nincs mint az sw? Hogy a lópikulába értek rá egész nap erre?

Ha ismersz, akkor erre a kérdésre tudod a választ, és tudod, hogy mit dolgozom, az hová köt és milyen időintervallumban csinálhatom azt. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Minek értékeljem mikor le sem szarja senki? Mennek a melléktopikok egész nap baromira ráérő emberekkel, úgymint Dzséjt és pb.

Nem hinném, hogy bárki megtiltotta volna, hogy Te is írj a "melléktopikokba". Amik mellesleg több szempontból is jobbak.

Egyrészt csak egy kisebb szegmenst (karaktert, eseményt, fegyvert stb.) ölelnek fel, így arról részletesebben lehet beszélni és áttekinthetőbb, összeszedettebb az egész. Itt meg ömlesztve jön minden a filmről, ez keveredik más egyebekkel is, szinte lehetetlen érdemben beszélgetésbe bonyolódni. Én is írtam összetettebb és hosszabb értekezést ide, ami aztán "elveszett az éterben", de semmi értelme ezen dünnyögni. Majd a releváns témáknál leírom újra, ami fontos és annyi. :)

Másrészt máshova (részben ebből fakadóan) elég lehet jóval rövidebb bejegyzéseket is írni, mert nem olyan bő a téma. Szóval ha már időmenedzsment, akkor ne azon agyalj, hogy miként tudnál ide összehozni egy komplex, átfogó, hosszú értékelést, ha épp nincs elég időd, hanem inkább a specifikusabb témákhoz írd be, amit gondolsz. De persze ez csak egy tanács, úgy csinálod, ahogy jónak látod. ;)

 

Más dolgotok nincs mint az sw? Hogy a lópikulába értek rá egész nap erre?

Mindenki úgy osztja be az idejét, ahogyan akarja. A személyeskedés meg egyéb pufogás helyett Te is fordíthatnád az időd ezen részét másra és akkor megsértődnöd se kellene és még a SW-ra is több időd jutna. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Minek értékeljem mikor le sem szarja senki? Mennek a melléktopikok egész nap baromira ráérő emberekkel, úgymint Dzséjt és pb. Más dolgotok nincs mint az sw? Hogy a lópikulába értek rá egész nap erre?

Ugye ez valami vicc?

 

Nem hinném, hogy bárki megtiltotta volna, hogy Te is írj a "melléktopikokba". Amik mellesleg több szempontból is jobbak.

Egyrészt csak egy kisebb szegmenst (karaktert, eseményt, fegyvert stb.) ölelnek fel, így arról részletesebben lehet beszélni és áttekinthetőbb, összeszedettebb az egész. Itt meg ömlesztve jön minden a filmről, ez keveredik más egyebekkel is, szinte lehetetlen érdemben beszélgetésbe bonyolódni. Én is írtam összetettebb és hosszabb értekezést ide, ami aztán "elveszett az éterben",

Ez alapból az átfogó kritikák gyűjtőhelye. Szerintem itt ezeket meg lehet találni. Akinek meg egy mondatos véleménye van, az is leírhatja. Nem szentírás, hogy ezer oldalt kell írni. :)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remélem, nem tévesztettem topikot, úgy látom, itt lehet élménybeszámolni :) Tegnap néztem meg a filmet először (és másodszor).

Még mindig nagy a keszekuszaság bennem, meg filmkritikus sem vagyok, úgyhogy csak elmondanám nagy vonalakban, hogyan éltem meg az egészet. Szóval érzelmi reakciók leírása következik, aki nem bírja, inkább hagyja ki :)

 

Spoiler is lesz benne! :)

 

 

Meglehetősen izgatottan, valamint nyitottan és azzal a tudattal ültem be a filmre, hogy egy újabb SW-trilógia első epizódját fogom látni. A spoilereket szerencsére sikeresen elkerültem a premier óta eltelt egy hétben, spoilermentes értékeléseket viszont kaptam előtte. Volt közöttük pozitív, negatív, semleges, nagyjából azonos arányban.

 

Akkor kezdtem igazán örülni a viszonylag üres vetítőteremnek és sötétségnek, amikor a film kezdetén "rárobbantották" a vászonra a Star Wars feliratot és felcsendült a jól ismert zene, aztán megjelent az űrben röpködő bevezető (ez utóbbi baromi jól mutat 3D-ben).

Viszont a viszontagságaim is itt kezdődtek, ugyanis elkezdett folyni a szememből a könny, és ez a tevékenység jellemzett engem gyakorlatilag a film egészében, ahogy rendre-sorra feltűntek a régi, jól ismert arcok, és amely tevékenység a legutolsó jelenetben, Luke-ot megpillantva kulminált, úgyhogy kénytelen voltam végignézni a záróinzertet a film végén, mert vörösre bőgött szemekkel mégsem lehet emberek közé menni.

 

Az új karakterekkel egyelőre nem tudok mit kezdeni, nem kezdtem el kötődni egyikükhöz sem (ellentétben anno az SW IV-gyel, ahol a droidokat azonnal a szívembe zártam, Luke nagy szerelemmé vált, Vaderrel meg nem szerettem volna összefutni az utcán még fényes nappal sem).

Most csak egyetlen új karakterrel tudtam igazán összebarátkozni, az pedig - szerintem nem meglepő módon - BB-8. A kis gombóc lazán megvett kilóra már az első másodpercekben, egyszerűen odavagyok érte :D (Persze azért R2 marad a kedvencem, de BB-8 is fölzárkózott szorosan mögé.)

 

Hogy ne szaporítsam nagyon a szót, gyakorlatilag ez a film számomra egy bő 2 órás nosztalgiázás volt. Mintha párhuzamosan láttam volna két filmet, az egyik a már jól ismert karakterek utóéletéről szólt, a másik pedig az új karakterek kalandjairól. Ez a kettősség viszont olyan zűrzavart okozott bennem, hogy a film végén máris kanyarodtam jegyet venni a pár perccel később kezdődő vetítésre és megnéztem újra. Reméltem, hogy elmúlik a zűrzavar, de nem múlt el.

Úgy tűnik, kénytelen leszek megvárni a következő két epizódot, akkor talán helyükre kerülnek a dolgok.

 

(Megígértem magamnak, hogy semmi negatív kritikával nem fogom illetni a filmet, lévén ez tényleg egy újabb nagy történet első egyharmada, viszont azért egyetlen nyüszögést megengedek magamnak.

Luke-ot szerettem volna látni Jedi-mesterként, az ő szájából szerettem volna hallani a tanításokat az Erőről. Ebből a szempontból nem kaptam meg a filmtől, amire vágytam. Már komolyan kezdtem azt hinni, hogy Luke alakja most olyan lesz, mint Godo-é, akit mindenki emleget és vár, de sose érkezik meg.

Bízom benne, hogy a következő epizódban végre "kiluke-ozhatom" magam :) )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Üdv mindenkinek, rég jártam itt, szerencsére működik az "elfelejtett jelszó" funkció a fórumon :)

 

Most olvasgatom a véleményeket az új SW-ről, úgy látom eddig a döntő többségnek bejött... Én csak annyit mondanék egyelőre, hogy a film megnézését követően megtanultam másképp értékelni a PT filmeket, és bizony ez is valami :)

Hallottam hírét a közös ismerősünktől. ;)

 

Darth Kirk! Jó, hogy leírtad a véleményed. :) Nálunk is voltak szipogó 40 -esek. :D Azért nem semmi milyen érzelmi síkon mozog ez a film. Főleg az ős SW fanok számára.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody, a legérdekesebb az, hogy a Force Awakens az első SW-film, amit moziban láttam és a bemutató évében. Az első hatot a bemutatót követően jóval később, tévében, illetve egyéb módon néztem meg :)

Az biztos, hogy akiknek az életéhez gyerek-, vagy fiatalkoruktól fogva hozzátartozik a Star Wars, azokat érzelmileg nagyon mélyen érintette most ez a film. Nem kell ehhez még SW-rajongónak sem lenni talán. Elég volt a jól ismert arcok jelenléte. Ha egyetlen utalást nem tett volna ez a film az első trilógiára, akkor is bömböltem volna, és bizonyára mások is. (Azért az a sakkasztal-bekapcsolós mozzanat ütött, nekem az tetszett a visszautalásokból a legjobban :D )

De nem is csoda. Leia-t például először meg sem ismertem. Végül a szeméről ismertem föl, hogy ez a kedves arcú, idősebb színésznő ugyanaz az ember, aki anno azt a gyönyörű teremtést játszotta.

 

A másik pedig, hogy 25.-én délutántól 26.-án reggel 6-ig azzal töltöttem az időmet, hogy megnéztem az első 6 SW-filmet ráhangolódásképpen. És ott a szereplők fiatalon, mondhatnám teljes pompájukban láthatók. Így nagyobb volt a kontraszt, jobban érződött az a sok-sok év, ami eltelt.

 

Ó, és még valami, ami számomra most nagy élményt jelentett. Életemben most először néztem Star Wars-t szinkron nélkül, eredeti nyelven, a színészek eredeti hangján. Hihetetlen élmény :) (Főleg Harrison Ford mormolós motyogása, ő időnként R2-val vetekszik érthetőségben :D ).

Szerkesztve: - DarthKirk
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg minek rajzolt magához Luke térképet ha nem akarta,hogy megtalálják?

 

A hiányzó foltba illett a BB-8 által hordott anyag...simán ki lehetett volna következtetni,hogy hol van....

Mert a térképet esélyesen nem ő rajzolta (az R2-ban lévő részét biztos nem, hiszen az a Halálcsillagról származik), plusz talán annyira azért nem volt szándékában, hogy ne találják meg. Elment megkeresni az első Jedi templomot, de ez nem jelenti azt, hogy vissza sem akart térni. Szerintem nem is teljesen jó szó az önkéntes száműzetés Luke helyzetére. Nekem az jött le az elhangzott szóbeszédekből, hogy Luke egy céllal ment el (ez lenne az első templom megtalálása), és azért nem jött még vissza, mert ezt a célt még nem érte el.

 

Hogy következtetsz ki egy bolygó pontos helyét egy több száz fényéves, ismeretlen területen? Akár több ezer bolygó is szóba jöhetett. A Galaxis egy igen nagy része volt onnan kimetszve - ráadásul mondta is 3PO, hogy a BB-8-nél lévő térképen egyetlen csillagrendszer sem ismerhető fel - esélyes, hogy az is az Ismeretlen Régióban van, vagy az ismert űr egy eddig nem feltérképezett pontján.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mi vitt rá, hogy pont ezt a részt nézd meg moziban? :)

 

Nem szeretem a camos torrenteket :D

 

Komolyra fordítva a szót: nem is tudom... Most ez annyira adta magát, hogy megnézzem. Egy régi világ megújulása mindig hatalmas esemény, és annak ellenére, hogy nekem a Star Trek a szívem legcsücske, azért, látod, a Star Wars is meg tud ríkatni rendesen. Egyszerűen végigkísérte az életemet ez a világ is, ezzel (is) nőttem föl, a legkevesebb, hogy ha már van rá lehetőség és itt a mozi pár buszmegállónyira, elmegyek és megnézem :)

 

Ezek most lehet, hogy nagy szavak, de annak ellenére, hogy számomra nem a SW az első, és nem is aratott nálam ez a 7. film osztatlan sikert, azért ugyanúgy megrendített, hogy új életet kap ez az univerzum is, mint 2009-ben a Star Trek-film. Ezek jó dolgok, mély dolgok és meg kell adni a tiszteletet, legalább egy mozijegy erejéig, úgy érzem :)

 

(Nagyon zárójelben: Star Trek-filmet sem láttam moziban soha, a 2009-es filmmel kezdődött az ilyesfajta mozilátogatásom.)

Szerkesztve: - DarthKirk
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.