Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Ody Mandrell

Milyen osztályzatot adnál a hetedik epizódnak?  

41 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a hetedik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

Pár random gondolat a film kapcsán.

 

Óriási érzés volt újra SW filmet látni. 2005 óta néhány Trónok harca epizódon kivül egyetlen olyan mozgóképes anyag sem akadt amely ilyen erős érzéseket tudott volna belőlem kiváltani. Nagyon örülök, hogy ez a film elkészült.

 

Minden egyes új karakter fantasztikus kivétel nélkül (oké Phasma nem igazán, de őt karakternek is túlzás nevezni). Ami nagyon megnyugtató, mert Rian Johnsonnak ugyan még nagy mozgástere van a sztoriszövésben, de ha a hősök nem működnek akkor már hiába variál bármit is.

 

Han Solo a film egyik nagy meglepetése! Harrison Ford nagyon szürke volt az Indiana Jones 4-ben. Egyáltalán nem tűnt a hős idősebb kivonatának. Inkább tűnt egy idősödő szinésznek aki fogcsikorgatva próbálja megidézni a legendás figurát kevés sikerrel. Az ep.7-ben viszont Han Solo minden egyes jelenetében Han Solo volt. Nem csak egy nosztalgia faktor, hanem a karakter logikus és érdekes továbbgondolása.

 

Kylo Ren és Han a hídon és Solo halála: instant klasszikus. Brilinsan megírt, eljátszott, fényképezett jelenetsor. Számomra ez nem volt igazi fordulat hisz spoileresként már hónapok óta tudom, hogy Han valszeg nem éri meg az ep.7 végét. De ahogy ez be lett mutatva az a legmerészebb elképzeléseimet is felülmúlta.

 

A Starkiller bázis fölöslegesnek tűnik. Ha kivesszük a sztoriból akkor az különösebben nem sérül. Azt nem bántam hogy nem a támaszpont elleni támadás volt a fő fókusz csak igy az sem egészen világos hogy egyáltalán minek volt. Remélhetőleg a Starkiller ténykedésének komoly hatása lesz az ep.8-9-re. Talán látni fogjuk az emlegetett köztársasági flottát?

 

A politikai háttér kezelésé: hogy ez jól volt-e megoldva vagy nem azt nálam a trilógia másik két része fogja eldönteni. Az ep.4-ben például egyáltalán nem tisztázzák a Birodalom méreteit és erejét. Nem világos, hogy a végén az ünnepség már annak is szól hogy megvolt a sorsforditó győzelem vagy csak örülnek hogy legalább ezt fel tudták robbantani. De az ep.5 rögtön helyreteszi az erőviszonyokat. Ha az ep.8-ban már szerepel majd a Köztársaság vagy bármiképp kiderül hogy ki milyen erős, akkor részemről ez igy teljesen oké. Annyi biztos hogy ennél sokkal többet kell tudnunk.

 

A Jakku egészen szenzációs. Roncsok nélkül se tűnik Tatooine-nak. Olyan mint egy elborult poszt-apokaliptikus világ. Semmi civilizáció, csak az állandó küzdelem az életben maradásért. A Rey hétköznapjait bemutató képsorok az egyik kedvenceim.

 

Imádtam amikor Rey rácsodálkozik a zöldes, folyókkal szabdalt Takonadára.

 

Han szörnyei, amik bepuszilták a fejvadászokat nagyon bejöttek.

 

R2 aktivizálódása kapcsán a film utáni molyolásban, elméletgyártásban páran a következőre jutottunk: Luke valószinüleg azért vonult remeteségbe mert megpróbálta visszatériteni Kylo-t, de nem jött össze neki (ez el is hangzik). A testvére és a legjobb barátja gyerekét nem tudta megölni, a rend alakitásra láthatóan képtelen volt ezért elvonult. Már csak azért is mert érezte hogy Kylo-t ha valaki akkor a szülei tudják visszahozni a jó oldalra (persze remeteség mellett sok minden más is szólhatott; A filmben is elhangzik hogy például kereste a legelső jedi templomot, ami logikus lépésnek tűnik miután ő képtelen volt hatékonyan felállítani a rendet. Nyilván vissza akar ásni a gyökerekig és tudni akarja hogy az elfeledett korokban ez az egész hogy működött).

Viszont Luke készült arra az esetre, ha szükség lesz rá. R2-ban elrejtette a hozzá vezető térkép egy részét. Miután megérezte hogy Han meghalt -és ezzel az utolsó remény is elveszett hogy Kylo valaha is a jó oldalra térjen- a távolból aktiválta a droidot.

A galaxis mint láttuk tele van kémekkel, ezért Luke-nak életveszélyes lakott bolygón feltünnie. Egy elszigetelt helyen kell maradnia különben könnyen meghalhat és akkor a jedik tudása végleg elveszik. Ezért is volt fontos hogy a tanitvány találjon rá és ne forditva.

Gondoskodott arról is, hogy R2 esetleges megszerzésével az Első Rend ne juthasson simán hozzá a tartózkodási helyéhez. A térkép ezért két részből áll. Mindkettő olyanokhoz közel akik az ő oldalán állnak.

Nem tudom hogy a filmek megoldása mennyire lesz közel a ma hajnalban kiagyalt magyarázathoz, de örülnék ha valami ilyesmi lenne.

 

Amikor Kylo elkezd könnyezni, hogy számára már túl késő, és tényleg úgy tűnik mintha viaskodna belül, szerintetek csak végig megjátszotta magát? Vagy valóban volt egyfajta viaskodás, Han már majdnem célt ért, de végül a sötét oldal győzedelmeskedett Kylo-ban.

 

A film középtáján van egy rész ahol magában Vader szétégett maszkjának meggyónja, hogy kisérti a jó oldal. Szerintem valódi gyötrödésről van szó. Ezért mondja Snoke hogy Han Solo olyan próbatételt jelenthet számára amilyen előtte eddig még nem volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kíváncsi voltam mit írsz Bomarr, de akkor ezek szerint maradt a lelkesedés nálad is. :) Az R2 -s dolgot nagyon jól összefogtad, én is remélem, hogy így lesz.

 

Riddick. Új SW film van ami nem is lett rossz, ilyenkor még szép, hogy az ember fel van spannolva. Főleg, hogy évek óta vártuk ezt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Leia jelenete tök hasonlított Yodáéra a 66-os parancskor. Jól volt megcsinálva.

Carrie is jól játszott. És hálisten mindenki!

 

Más: jól vettem ki, hogy Finn rohamoszi bajtársát konkrétan Poe lövi le?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Más: jól vettem ki, hogy Finn rohamoszi bajtársát konkrétan Poe lövi le?

Pontosan így történt. :) Látom nagyon jól megfigyeltél a film alatt. Respekt! :peace:

 

Nekem is az volt a véleményem, hogy Luke távolról "re-aktiválta" Artut. Egyébként mindkét régi droid ismerős eléggé háttérbe szorult ebben az epizódban.

Aranyos volt BB-8 ahogy korábban lökdöste R2, hátha felébred de nem. :D Azért az nem semmi, hogy évtizedekig volt inaktív. :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pontosan így történt. :) Látom nagyon jól megfigyeltél a film alatt. Respekt! :peace:

Micsoda?! Vasárnap a 2. nézéskor már konkrétan rögzítek is a hard drive-ra. Bele a fotografikusba.

Az se érdekel, ha valamit emiatt el kell felejtenem! ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bár nekem eddig csak az EPIII volt az egyetlen SW premierem, amin voltam, és akkor is 9 évesen, kövezzetek meg, de röviden szólva ez a film számomra még annak az érzelmi faktorát is felülmúlta. Még csak egyszer láttam, de már az is elég volt, hogy magával ragadjon. Egyszerűen brilliáns, le a kalappal mindenki előtt, aki részt vett benne. Írnék bővebben már most is, csak egyelőre lehetetlennek tűnik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát pontosan olyan lett mint vártam, épp ezért engem egyáltalán nem nyűgözött le így elsőre.

 

Kezdjük a jóval: Az színészek egy kivétellel fantasztikusak voltak, az eddigi filmek közül messze ebben voltak a legjobb alakítások szerintem. Han és Leia úgy mint karakterek és mint pár, egyaránt sokkal jobban bejöttek, mint az eredeti trilógiában. A látvány fantasztikus volt, de kíváncsi leszek tesz-e majd hozzá valamit a 3D? És úgy nagyjából ennyi amivel maradéktalanul meg voltam elégedve.

Ami elment: Finn és Rey, szerintem kissé felejthető karakterek, de ez nem a színészek hibája, Boyega és Ridley remekek voltak, de maguk a karakterek... nem tudom. Távolról sem rosszak, de egyszerűen nem sokra emlékszem belőlük. BB-8 egy kissé gyenge R2 pótlék, akár az eredetihez, akár Chopper-hez képest, de azért néha elvigyorodtam rajta. Kylo Ren szörnyű gyenge mint ellenség, de meglátjuk merre viszik tovább a karaktert. Viszont az ő színésze volt az az egy, akinek az alakítása nem igazán jött be. Pontosabban, amíg rajta volt a sisak addig még egész jó volt, de mikor levette...a legjobb hasonlat talán az, hogy mintha egy lufi pukkadt volna ki.

Ami viszont nagyon nem tetszett, hogy fogták az OT legnépszerűbb jeleneteit, összemixelték, és köréjük építették az egész sztorit. Ennél fogva hiába kerültem a spoilereket, abban a pillanatban előreláttam mindkét csavart, amikor Han elmondta mi történt Luke-al.

Azok után pedig, hogy mennyit verte J.J a mellét, hogy "praktikus effektek így-meg-úgy", Snoke és Maz Katana motion capture modelljei pontosan olyan rosszak, mint Azog a Hobbit-ban. A héten néztem meg az EP1-et, Jar Jar és Watto milliószor jobban néznek ki mint bármelyik, még ha az animációjukra (modellek mozgására) ez már nem is igaz.

 

Én hármast adtam rá. 23-án meglátjuk meggondolom-e magam :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Snoke és Maz Katana motion capture modelljei pontosan olyan rosszak, mint Azog a Hobbit-ban. A héten néztem meg az EP1-et, Jar Jar és Watto milliószor jobban néznek ki mint bármelyik, még ha az animációjukra (modellek mozgására) ez már nem is igaz.

Ezek az új lények nekem sem jöttek be, a Simon Pegg-féle karakter pl. szerintem meglehetősen Star Wars-idegen lett (igaz, példának okáért az EP1 is számtalan új groteszk fajt vonultatott fel, főleg a tatooine-i fogatversenyen).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Moziban ülök. :)

De jó neked! :D

 

Bár nekem eddig csak az EPIII volt az egyetlen SW premierem, amin voltam, és akkor is 9 évesen, kövezzetek meg, de röviden szólva ez a film számomra még annak az érzelmi faktorát is felülmúlta. Még csak egyszer láttam, de már az is elég volt, hogy magával ragadjon. Egyszerűen brilliáns, le a kalappal mindenki előtt, aki részt vett benne. Írnék bővebben már most is, csak egyelőre lehetetlennek tűnik.

Nekem az EPIII -at nem múlta felül, nem is múlhatta. De már érzem, hogy jó lesz ez is. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nálam alig 14 évesen a Baljós árnyak moziélményét sem múlta felül. Azt a filmet ZABÁLTAM annyi idősen (és ma is szeretem) a Sith-ek bosszúja meg... hát talán a csúcs nálam, bár tudom, hogy egységesen szeretek beszélni a filmekről és nem külön rangsorolva őket. Az ébredő erő nem múlta felül ezeket az említett SW mozis élményeket, nem múlta felül őket, de simán melléjük lehet tenni! Esetemben legalábbis. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyenesen az FB oldalamról...nem alakítottam SWsaga kompatibilisre.

 

Az Ébredő Erő...spoileres kritika!

 

Kezdjük mindjárt egy jó hírrel, a filmben nincs politika, nincsenek vámok, kereskedelmi testületek, legfelsőbb bíróság, bizalmatlansági indítvány és a többi bullshit. Hála az égnek, hogy az előzmény részek leggyengébb láncszemét végre tövestül tépték ki a Star Wars univerzumából. Vámokkal és adókkal nem lehet egy mesefilmet eladni. A PT néhány jelenetét a helyi közigazgatási hivatalban is rögzíthették volna. CGI vs bábok. Szerencsére bebizonyosodott, amit már eddig is tudtunk, hogy a göthös matematikusok által kreált CGI ocsmányságok labdába sem rúghatnak egy minőségi maszk, vagy egy mechanikus lény mellett. Vannak minőségi CGI alkotások, csak azt többnyire nem a hollywoodi filmekben kell keresni. Kellemes volt ismét viszontlátni azt a sok díszletet, az élő statiszták által megjelenített rohamosztagosokat, a felépített Falcont és a kézműves belső tereket. Bábok, díszletek tekintetében az Ébredő erő túlteljesített. Sajnos a CGI jelenetek olyanok, amilyenek, így ott a kontraszt világosan tetten is érhető. A CGI az egész film alatt hullámzik. A Falconos jeleneteknél nagyszerű, az üldözés a Jakkun technikai szempontból fenomenális. A vége csata CGI minősége botrányos, legalábbis a JEdi visszatér űrcsatájához viszonyítva. Nem, nem és NEM….nem lehet CGI-vel olyan űrcsatát létrehozni, mint minőségi makettekkel. Egyszerűen nem lehet. A CGI elhasal, mindahányszor bekúszik a képbe egy makett. Más a fény, más a fizika, más a jelenet dinamikája. A Jedi visszatér űrcsatája az etalon és azt mind a mai napig nem tudták és nem is fogják tudni felülmúlni….CGI-vel biztos, hogy nem. Technikailag a film az előzmény részekhez képest előrelépés, jobban mondva, dicséretes hátraarc. Jakku éppen olyan minimalista, mint volt 77-ben a Tatooine. Az egész film a peremvidéken játszódik, nincsenek felhőkarcolók, nincsenek felesleges nagytotálok. Jakkun az élet szar, kies, kegyetlen. Nincs víz, nincs kaja és nem jó ott élni. A többi bolygó is kizárólag az OT képi világára épít. Sivatag, erdő, hómező, víz. Ennyiben meg is fogható a bolygók sokszínűsége. Viszont a helyszínek eladják a történetet. A sivatag is lehet izgalmas anélkül, hogy telepakolnánk épületekkel, ahogy az erdős holdak is felpumpálhatják az adrenalint, ha egy kellemesen megkoreografált fénykardpárbaj helyszínéül szolgálnak. A kantin nagyszerű, csak meg kell tölteni sok mechanikus teremtménnyel. A gumimaszkok nagyobb realitást kölcsönöznek, mint a túlerőltetett CGI performasz. Maz Kanata kastélya legalább olyan hangulatos lett, mint Jabba palotája. A Falcon raktere pedig továbbra is képes ellátni kellő díszlettel egy komplett kamaradrámát. Nem azért jó, mert ikonikus, hanem mert hiteles. Lepukkant, leharcolt, mechanikus, kemény, gépiesen olajos. De még ez sem elég, mert foglalkozni kell a kamera szögeivel. Az eredeti trilógia sok közelivel operált, ami a zárt tereket még realisztikusabbá tette. Nem elég, ha telepakolod a garázst szeméttel, szűkre kell venned a kamera objektívját, hogy meglegyen a zártsága a jelenetnek. Az előzmény részek a koszos helyszíneket is folyton nagytotálban tárták a nézők elé. Mindenhol volt egy kis CGI kiegészítés, hogy még véletlenül se legyen személyes a jelenet. Az eredeti trilógiában a zártságot a költségtakarékosság ihlette. Nem tudtak elégséges díszletet építeni, így nagyon sok közelivel voltak kénytelenek operálni. JJ Abrams az Ébredő erő készítésekor tanulmányozta az OT idejében felhasznált lencséket, szűrőket és kameratávolságokat. A Falcon rakterét éppen úgy fényképezték be, mintha 1980-at írnánk és a Birodalom visszavág ott játszódó jeleneteit forgatnák. Örülök, hogy ügyeltek az ilyen apróságokra, de még ezzel együtt sem lett tökéletes a film. Megidézi a régi részek hangulatát, a film első harmada kiváló. Az indítás lehetett volna kevésbé személyes (Poe DAmeron, a lázadó pilóta szemén keresztül látjuk az eseményeket), de erre szükség volt, hogy felvezessék a dezertőr rohamosztagos karakterét. Nem egy nagy háborús melodráma, de mégis életszerű, hogy az egyik rohamosztagos egy harctéri sokk hatására avanzsál rebellis katonává. Jó az indítás, érthető a felütés, mégha nem is olyan grandiózus, mint a Tantive IV lerohanása. A karakterek szerethetőek és a casting is dicséretes lett. A rohamosztagosból átvedlett lázadó (Finn) és az emlékeit vesztett szemétvadász leányzó (Rey) bámulatos dinamikát varázsol a vászonra. A kettejük kapcsolata humoros, feszült, jól megágyazott dialógusokkal tarkított. Dicséret a rendezőnek, hogy ezt a két különböző karaktert ilyen dinamukusan össze tudta boronálni. Annyira jól sikerültek, hogy mellettük nem támad hiányérzetünk Luke, Han, Leia kapcsán. Megjegyzésre érdemes, hogy nem is lehetne túl nagy hiányérzetünk, mert ez a film nem csillagháborús opusz lett, hanem különbejáratú dicshimnusz, amit Han Solo tiszteletére rendeztek. Harrison Ford az utóbbi években rosszabbnál rosszabb alakításokat nyújtott. Kicsit olyan lett, mint Bruce Willis, aki a puszta jelenlétével akarja eladni a filmjeit. Itt viszont varázsütésre Ford ismét Solo karakterébe bújt, tetőtől talpig magára öltötte az űrkalóz minden kikacsintását, testbeszédét és szarkazmusát. Csodálatos volt látni, hogy Ford még mindig képes játszani és láthatóan élvezi, ha egy olyan karakter bőrébe bújhat, ami nem idegen tőle. Kijelenthetem, hogy Ford éppen olyan és cseppet sem tér el attól a Solo kapitánytól, akit az eredeti trilógiában oly nagyon megkedveltünk. A másik csodatétel Carrie Fisherel esett meg, aki az utóbbi években folyton csücsörítős vénasszonnyá változott. Egy dolog, hogy a filmhez lefogyasztották, de egy bájosan idős Leia hercegnőt láthatunk viszont, aki ott folytatja, ahol a Jedi visszatérben abbahagyta. Egy pillanatra sem zökken ki a szerepéből és egy pillanatra sem hagy minket cserben. Han és Leia dialógjai, a két színész közötti dinamika, a mosolyok és kikacsintások éppen úgy működnek, mint 30 éve. Ford és Fischer alakítása hiteles és élvezetes.

 

Ami a történetet illeti, ott nem hagyhatom szó nélkül a plothole rengeteget. Sajnos a forgatókönyv a rengeteg lehetőség ellenére nem olyan bátor, nem mozog akkora skálán, mint az előzmény trilógia. Sokkal szűkebb a tartománya, sokkal zártabb és néhol kissé bátortalan. A film forgatókönyve ad hoc módon készült el, mert először a Disney „ingyen van, kéznél van” alapon megbízott egy embert, akiben (minden jel szerint), hatalmasat kényszerültek csalódni. Michael Arndt, a Disney saját tulajdonú forgatókönyvíró robotja álmodta meg az első forgatókönyvet, ami annyira jól sikerült, hogy JJA és Lawrence Kasdan kukázta is. JJA az egyik werkben finom utalást is tesz rá, hogy bár az eredeti forgatókönyvből semmi nem maradt, Michael Arndt nevét tiszetletből azért feltüntetik a stáblistán (így is lett). Viszont ez a változtatás érződik a produkción. A történet jó, de nagyon vázlatos és sok helyen további finomításért kiállt. Jól jött egyébként Ford lábtörése, mert ha nincs a közbeiktatott szünet, még többet csúsztak volna a forgatókönyv befejezésével. Már javában zajlott a forgatás, miközben JJA és Kasdan még a forgatókönyvet csiszolta. Sajnos emiatt sok jelenet nem lett kifejtve, sok történésnek nem lett kellően megágyazva. Például Han Solo-tól ellopják a Falcont, az évekig porosodik a Jakkun, majd mikor Rey és Finn a Falcon fedélzetén menekülne, mit ad Isten, pont Solo kapitány új hajójába botlanak. Az eredeti elképzelés szerint Han és Csubi a Jakkun lettek volna, amikor a Falcont Rey és Finn meglovasítja. Ezt valamiért megváltoztatták, de arra már nem volt erejük és idejük, hogy racionális érvel támasszák alá, miért pont a Jakkunál kotlik Solo, amikor sok év után végre újra előkerül a Falcon. Csak úgy belebotlik szeretett hajójába….mert jobb nem jutott Kasdan eszébe. Ilyen apróságokkal sajnos tele van a film, érezni tehát, hogy a forgatókönyv mélyebb kidolgozására egyszerűen nem jutott elég idő. Mindezek ellenére a rendezés nagyszerű és egy pillanatra nem kételkedünk, hogy mit ad Isten Solo sok év után véletlenül akkor járt a JAkku közelében, amikor két szerencsétlen földönfutó azt meglovasította. Nagyon is jól megrendezett jelenetek, csak logikailag támadhatóak. George Lucas bizonyára egy külön fejezetet szentel volna neki, hogyan és miként talál rá Solo a FAlconra. Melyik gombot nyomja meg a radarképernyőn és milyen háttérsugárzás alapján méri be a Falcon egyedi gyártású motorjának afüstját. Lucas a másik véglet. Pedig annyival elintézhették volna, hogy a Falcon módosított hajtóművének a kipárolgását egy arra kitalált műszerrel pont Solonak nem nehéz nem észrevennie, csak tudni kell, mit keressen az ember. Többen plotholnak nevezik azt a történeti fonákot is, hogy a First ORder ugyan miért nem lőtte már korábban rommá a Köztársaságot és az Ellenállás miért titokban üzemel? Nos, ez nem plothol, csak első nézésre (meg aki nem figyel), annak nem áll össze a történet. Hux generális az évadnyitó beszédében egészen pontosan felvázolja a politikai helyzetet, amikor kijelenti, hogy a Köztársaság ezekben a pillanatokban is hazudik, miközben titkon az ellenállást támogatja. Ez pontosan azt jelenti, hogy a két frakció között megnemtámadási szerződés áll fenn, amit a Köztársaság nyilván nem borítana fel azzal, hogy nyíltan fegyverkezik a First Order ellen. Tehát titokban ápolja a kapcsolatot az Ellenállással, miközben saját határain belül a paktum betartását ünnepli. Kis képmutatás, de hát az nem képmutatás, hogy Hux az Első Rend élén csillagrendszereket elpusztítani képes űrállomást építtetett? Van egy paktumunk, amit látszólag mind a két frakció magára és a másikra nézve kötelező érvényűként fogad el, azonban mind a két csoport titkon a saját pecsenyéjét sütögeti. Az egyik ellenállást szervez, míg a másik tömegpusztító fegyvert épít. Ja igen, van 3. Halálcsillag a filmben, csak most Starkiller a neve és költséghatékonyra vették a figurát, mert egy már meglévő bolygóból faragták ki a harcállomást. Kicsit sablonos, de már a 2. Halálcsillagban sem volt semmi nagy újdonság. Engem különösebben nem zavar, mert ez is egy olyan zsáner, ami miatt az eredeti részeket megszerettük. A Csillagok Háborújában nem atomarzenál van, hanem Halálcsillagok. Saját kereteik között az ilyen felfegyverzett űrállomások képviselik és tartják fenn a hatalmi status quo-t.

 

Han fia, Ben Solo.

 

Az EU már kitalált egy Ben Skywalkert, aki történetesen Luke fia volt, de az EU (Expanded Univers) ma már legend kategória és korábban is tele volt ökörségekkel, így a legtöbb rajongót különösebben nem hatotta meg a szanálása. Hogy miért Bennek hívják annak a Solonak a kölkét, aki semmilyen kapcsolatban nem állt az öreg salabakterrel, ezt megint csak Kasdantól érdemes megkérdezni. Ben Solo, akarom mondani, Kylo Ren ideggyenge ember. Dühkitörései vannak és nem tudja magát kontrol alatt tartani. Míg azonban az előzmény részek Anakinja hisztis volt, addig Kylo Ren veszélyes idegbeteg. Anakin folyton hisztizett, miközben Oby Wan tanítási módszereit szapulta. Az előzmény részek utálói főleg azért is illették negatív kritikával Anakin karakterét, mert az sokkal jobban emlékeztette őket egy szülei ellen lázadó tinire, mint amit egyébként egy cél és öntudatos karakternek megálmodtak. Anakinnal szemben Kylo Ren nem hisztizik, ő DÜHÖNG! Kylo Ren idegbeteg és ha rájön az ötperc, szétveri a berendezést. Ő egy céltudatos ember, akaratos és teljesen bolond. Anakin hisztizett, Kylo Ren kénköves ménküt szór és nem érdekli, ha közben magának is árt vele. Borzalmas egyéniség, mert pszichopata hajlamokat mutat. Egyik pillanatban még kimért és józan, a következő percben már egy asztallal klopfolja a neki nem tetsző birodalmi tiszt fejét. Kiszámíthatatlan egy indulati forrás, pszichotikus elmebeteg és nagyon céltudatos. Könyörtelenül öl és nincs benne szánalom. Nagyon összetett karakter. Egyrészt már felnőtt, de látszik, hogy a sötétoldali tudását autódidakta módon sajátította el. Éppen ezért is nagyon veszedelmes, mert nem a sithek bejáratott útját járja. Gyűlöli régi önmagát, megvetést érez Ben Solo iránt, gyengeségnek tartja a korábbi énjét és mindent megtesz, hogy egy cseppnyi jóérzés se tudja az eszét venni. Könyörtelenül lemészárolja az apját és amikor azt hiszed, hogy némi megbánás van benne, rá kell ébredned, hogy a könnyei azt az elveszett pillanatot siratják, hogy nem merte hamarabb az apja fejét venni. Szörnyen utálja a saját gyengeségét, hogy egyszer volt némi hajlama a jóságra. Nagyszerű harcos, mert súlyos sebekkel is üldözi a vadat. A fájdalmat élteti, mert amikor más összerogyna, ő az oldalán tátongó lyukat verdesi. Nem menekül a fájdalom elől, hanem hergeli magát vele. Nagyon veszélyes ellenfél. A jellemében található elemi vadság a vívóstílusában is visszaköszön. Nincsen benne szépség, a pengék művészi összjátéka, csak szín tiszta barbarizmus. Úgy vív, ahogy Kurgan is forgatja a kardot a Hegylakó első részében. Nyers, vad és ösztönös. Én személy szerint is örülök, hogy a PT tökéletesen megkoreografált fénykardpárbajai után végre ismét visszatértünk a kendo alapokhoz, mert a valószerűség a tökéletlenségben rejlik. Én az ilyen hirtelen kardcsatákat szeretem, ami kevésbé mesterkélt, korántsem tökéletes és messze nem szép, számomra ez a hitelesség egyik forrása.

A film egészében is, és külön külön is egy tisztességes méretű OT fan service, ez minden jelenetéről, minden beállításáról, minden dialógjáról tökéletesen visszaköszön. A visszatérő szereplők között üdvözölhetjük Ackbar admirálist (angol szinkronhangja változatlanul Erik Bauersfeld) és ott van Lando Calrissian néhai másodpilótája is, Nien Nunb. Ők mintha semmit nem változtak volna a 30 év alatt, továbbra is egzotikus megjelenésükkel szolgálják a történetet.

 

A film legnagyobb problémájáról azonban még nem esett szó. Luke Skywalker az OT által egy olyan megkerülhetetlen, leigázhatatlan hős lett, akinek a jelenléte akadályozta volna a történet kibontakozását. Mivel Luke halhatatlan – kvázi félisten karakterével nem tudtak mit kezdeni, száműzték a történetből. Pontosabban, önmagával száműzették a történetből, hogy az új főgonosznak Luke hiányában adjanak némi fenyegetést, mert azt el kell ismerni, hogy Luke fél fogára sem lenne elég Snoke, az új főgonosz és ezt nagyon jól tudja Ő is, ezért kényszeresen igyekszik levadásztatni az utolsó jedit a Ren lovagokkal. Az Ébredő erő pont Luke miatt nem közvetlen folytatása a Jedi visszatérnek. Az Ébredő erő a Jedi visszatér folytatásának a folytatása, így ki lehetett venni azt a Lukeot a történetből, aki mellett főgonosz (annak már már epikus mivolta miatt) nem is létezhetne. Luke önkéntes száműzetése tette lehetővé, hogy a First order és a Köztársaság/Ellenállás között érdemi konfliktus alakulhatott ki. Én ennek szemily szerint nem örülök, mert én a JEdi visszatér folytatására voltam kíváncsi és nem a JEdi folytatásának a folytatására. Biztos vagyok benne, hogy ezt az űrt egy újabb animációs sorozattal fogják kitölteni, mert így a nézők pont abból maradnak ki, ami történeti lyukakkal szórta tele az Ébredő erőt. Kicsoda Kylo Ren, mi történt az akadmiéával, hogy került Luke(Anakin) kardja Maz Kanatához, kicsoda Lor San Tekka? Nem mondom, hogy a feltett kérdések megválaszolása elengedhetetlen az Ébredő erő értelmezéséhez, de a hiánya fájó foltot hagy a filmen. A kérdések megválaszolásával kapcsolatos interrakciót pedig azzal tudja le Maz Kanata, hogy jó kérdés, de nem most kell feltenni. Hát ha nem most, akkor mikor? Az expozíció hiánya némileg zavaró, mert felrobbantják ugyan a 3. Halálcsillagot, de a múltba vesző kérdések jobban mardosnak minket, mint 1977-ben a klónháború fogalma. Érezni, hogy olyan fájó pontokról van szó, amiknek a magyarázata szükséges a történet kiteljesedéséhez és azt ugye mindenki tudja, hogy ha egy film önmagában nem bír elég támasztékkal, akkor azt a közönség hamar felfalja. Nos, az EPVII ettől persze messze van, mert olyan mértékben szolgálja ki az OT-n edződött fanokat, amire 99-óta éhezik a fél világ, de azért ott lebeg Damoklész kardja a film feje felett és csak egy hajszál tartja a súlyos bárdot. Én adtam volna Lukenak némi szöveget, hogy ez a film tényleges lezárással büszkélkedhessen. Bőven elég lett volna egy minimális dialógus, amit valamilyen érthetetlen okból kispóroltak a filmből.

És, hogy mennyire jó film az Ébredő erő? Biztos vagyok benne, hogy az előzmény részeknél jobb fogadtatásban fog részesülni, ahogy magam is érzem (eddig kétszer láttam), hogy nagyobb benne a szív és lélek, mint a végtelenül elnyújtott szenátusi felszólalásokban. Ugyanakkor a forgatókönyv fele annyira sem nevezhető összetettnek, mint akár a Baljós Árnyak története, ami viszont a mese szempontjából egyáltalán nem probléma. Az Ébredő erő mesefilmnek készült, ezért is nagyon klisés és működik benne a mechanika, ami az OT-t a magasba emelte, a PT-t pedig legyalulta. A második részben várható Luke erőteljesebb jelenléte. Erre már utatlak a készítők azzal, hogy Luke némi hezitálással fűszerezett félreérthetetlen mimikai megnyilvánulással mondott nemet Anakin kardjára. A film végén lerí Luke arcáról, hogy nem kér sem a kardból, sem a galaxis megmentéséből. Ez pedig előrevetíti, hogy a következő részben nagyon sok intrikus momentumot kapunk majd Luke és Rey karakterétől. Az Ébredő erő tehát egy nagyon erős nyitánya lett az új trilógiának, de korántsem nevezhető tökéletesnek. Vannak maradandó momentumai, amik egészen közel emelik az eredeti trilógia színvonalához, de még küzd bizonyos gyermekbetegségekkel, amit a következő résznek kell levetkőznie. Lélek és szív szempontjából messze az előzményfilmek fölött áll, összetettség szempontjából messze alattuk teljesít. A karakterek dinamikája, egymáshoz való viszonya tökéletesen kidolgozott, a rendezés néhol jobb, néhol rosszabb, mint volt a PT esetében. Sokszor újra kell még néznem, hogy le tudjam vonni a megfelelő végkövetkeztetést.

Szerkesztve: - Zééé
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Olvasgatom mindenféle filmes oldalon a kommenteket eléggé megosztó film sok embernek csalódást okozott. A legnagyobb ellen érv hogy egy IV. remake lett.

Bár még igen kis csávó voltam még 99-ben de az akkori hallatok alapján hasonló reakciót váltott ki most ez a film. Pedig az bátran kimerem jelenti hogy a Baljós Árnyaktól határozottan jobb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Olvasgatom mindenféle filmes oldalon a kommenteket eléggé megosztó film sok embernek csalódást okozott. A legnagyobb ellen érv hogy egy IV. remake lett.

Bár még igen kis csávó voltam még 99-ben de az akkori hallatok alapján hasonló reakciót váltott ki most ez a film. Pedig az bátran kimerem jelenti hogy a Baljós Árnyaktól határozottan jobb.

USA-ban közvéleménykutatással mérik a közönség reakcióit. Azok alapján ez az év egyik legkevésbé megosztó filmje. A pozitiv reakciók akkora túlsúlyban vannak ami nagyon ritka a filmes világban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

USA-ban közvéleménykutatással mérik a közönség reakcióit. Azok alapján ez az év egyik legkevésbé megosztó filmje. A pozitiv reakciók akkora túlsúlyban vannak ami nagyon ritka a filmes világban.

Magyarországon viszont tényleg mintha sokkal megosztóbb lenne a film fogadtatása, ezt tapasztalom a környezetemben is, és a moziteremben is hallhattuk a film végén. :hmm:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nem hallottam semmit. Mi volt? Fújoltak?

Hát ez az. Nem volt semmi. Tapsot vártam volna a végén (hallottuk, hogy volt más országban vastaps is), de magam is kicsit ambivalens érzésekkel álltam fel, gondolom mások is így voltak vele.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bármennyire is fájlalom, de végül "csak" a 4-est tudtam bejelölni. :(

Persze az Ep7-nek nincs miért szégyenkeznie, hiszen sok dologban rendkívül jól teljesített. A film első harmada szinte hibátlan volt számomra. És ha nem lett volna ez a robbantsuk fel a halálcsillagot Első rend bázist cucc, talán ez lenne a kedvenc filmem az eddigiek közül. De sajnos volt, és ez nagyban rontotta számomra az élvezeti értéket. Csak úgy mint az utolsó képkocka. Egészen a stáblista végéig nem voltam hajlandó elfogadni a tényt, hogy az legyen a film vége ami. Én értem hogy trilógiáról beszélünk meg minden, de könyörgöm... eddig mindig képesek voltak olyan befejezéseket gyártani a filmeknek, amik ugyan sugallták hogy lesz folytatás, de csak sugallták. És nem az arcomba ordították.

 

És mindez tényleg csak azért fájt, mert egyébként sok szempontból csodálatos volt a film. Fénykard még sosem nézett ki ennyire gyönyörűen. Űrhajós jelenetek még sosem voltak ennyire látványosak, és jól megkoreografáltak, szereplő halála talán Qui-Gon óta nem volt ennyire megindító - még ha sokunk talán érezte is hogy bekövetkezik. A humor és a dráma keveréke, karakterfejlődések és párbeszédek tökéletessége...stb ezek mind mind közrejátszottak abban, hogy a film méltó legyen az előtte lévő hathoz. Ja és akkor még meg sem említettem az új szereplőket, akik kivétel nélkül jól muzsikáltak - illetve talán Kylo után maradhatott egy kis keserű szájíz... de a későbbiekben még ez is alakulhat - Rey, Poe, Finn és BB-8 szinte azonnal teljes értékű karaktereivé váltak az SW univerzumnak.

 

Rengeteg kedvenc jelenetem lett, de egyet írnék le, ami véleményem szerint tökéletes példája annak, hogy a tradíció és az innovativitás igenis megfér egymás mellett.

Amikor a film végén Rey elindul a Sólyommal, és ránéz chewbaccára, aki csak bólint és bőg egyet, majd beindítják a hiperhajtóművet. Annyira szép jelenet volt :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hasonlót én is tapasztaltam. Érdekes egy filmnéző társadalom vagyunk, mi magyarok... vagy nem tom mivan.

Én nem hiszem, hogy ez attól függ, hogy ki magyar, német, indonéz vagy joruba. A legtöbb vélemény ide haza is egyöntetűen pozitív szerintem, még az örökös fikázó Index is pozitív kritikát írt (persze ők vajmi kevéssé mérvadóak, csak érzékeltetni szerettem volna, hogy a film sokak számára inkább tetszett, mint sem).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát ez az. Nem volt semmi. Tapsot vártam volna a végén (hallottuk, hogy volt más országban vastaps is), de magam is kicsit ambivalens érzésekkel álltam fel, gondolom mások is így voltak vele.

 

Nem az a lényeg, hogy tapsolnak -e, hanem, hogy hányszor vesznek rá jegyet. Reggel 10-kor megnéztem és utána rögtön vettem jegyet a 13:30-as vetítésre is. Jövő héten még megnézem a szüleimmel és lehet, hogy most hétvégén a tesómékkal, de egyszer sem tapsoltam.

Nekem második nézésre sokkal jobban tetszett, mint elsőre, de elsőre is nagyon élveztem. Javaslom, hogy aki teheti, feltétlenül nézze meg eredeti nyelven is, egészen más élmény. Adam Driver hangjátéka fenomenális.

 

Nem lesznek itt megosztó kritikák, a többség imádni fogja. Nekem is csak Luke szerepével van bajom, meg a végeharc kicsit el lett sietve. (A CGI karakterek olyanok, amilyenek...Snoke és Maz technikai megvalósításában semmi extra nincs. Messze van a mocap csúcsától. Viszont Snoke karakterével ellentétben Maz jól meg lett írva, érthetőek a motívációi és ezért jól illik a történetbe. Snoke jellegtelen, elnagyolt Palpatine klón. Remélem, a következő részben árnyalják a jellemét, ez most még így nagyon kevés.)

 

Zééé nekd tényleg jobban bejön a maket űr csata mint a CGI? Ez érdekes

Szép írás filmről nagy részével egyet értek.

 

A JEdi visszatér csatája mérföldekkel van minden CGI kreálmány előtt. Etalon, viszonyítási alap és trükktechnikai mérföldkő.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem az a lényeg, hogy tapsolnak -e, hanem, hogy hányszor vesznek rá jegyet. Reggel 10-kor megnéztem és utána rögtön vettem jegyet a 13:30-as vetítésre is. Jövő héten még megnézem a szüleimmel és lehet, hogy most hétvégén a tesómékkal, de egyszer sem tapsoltam.

Nekem második nézésre sokkal jobban tetszett, mint elsőre, de elsőre is nagyon élveztem. Javaslom, hogy aki teheti, feltétlenül nézze meg eredeti nyelven is, egészen más élmény. Adam Driver hangjátéka fenomenális.

 

Nem lesznek itt megosztó kritikák, a többség imádni fogja. Nekem is csak Luke szerepével van bajom, meg a végeharc kicsit el lett sietve. (A CGI karakterek olyanok, amilyenek...Snoke és Maz technikai megvalósításában semmi extra nincs. Messze van a mocap csúcsától. Viszont Snoke karakterével ellentétben Maz jól meg lett írva, érthetőek a motívációi és ezért jól illik a történetbe. Snoke jellegtelen, elnagyolt Palpatine klón. Remélem, a következő részben árnyalják a jellemét, ez most még így nagyon kevés.)

Hát nem tudom, több tucat ismerősöm jelezte már, hogy nem igazán tetszett neki. Ehhez képest kint sokkal pozitívabbnak tűnik a fogadtatása.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.