Ugrás a kommentre

Rey


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Azért ez így szerintem kifejezetten csúsztatás. Anakin akkor se volt egy túl pozitív figura, amikor még jedi volt. Voltak jobb és rosszabb periódusai, de összességében nagyon messze állt attól, hogy a világos oldal kapcsán példálózni lehessen vele. Pont azt nem szeretném, ha a sequel-nél bármi megpróbálná azt sugallni, hogy Anakin egy mintajedi vagy mintaember lett volna.

Pedig ez a történelmi személyiségek sorsa: mindenki feketén vagy fehéren látja őket, pedig senki sem az, soha.

 

Az meg, hogy ki mit csinált a karddal, szerintem irreleváns. Hogy az amerikai jobboldalon ezerszer elismételt mondást elferdítsem: "Lightsabers don't kill people; people kill people". :D Szerintem akárkin is fog segíteni Rey azzal a karddal, nem hiszem, hogy panaszkodni fog, hogy "ezzel ne ments meg, 50 éve egy csomó gyereket lemészároltak vele!"... ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Számomra is az jön le a jelenetből, hogy a kardnak legalább annyi köze van a történtekhez, mint a két erőhasználónak.

Ahogy Rey kezébe ér -és az az arckifejezés legalább annyira döbbent, mint Kylo-é-, az arról tanúskodik nekem, hogy a kard nagyon is benne a van az eseményekben.

Ahogy tartja ezekben a pillanatokban -az nem egy biztos fogás, hisz kicsit fogja a markolat végét csak- olyan érzetet keltett már első nézéskor is, mintha a kard akart volna oda repülni.

Szóval én kizárnám, hogy erősebb Kylo-nál. Egyszerűen nem érdemli meg a kardot Kylo, vagy ahogy előttem meg lett fogalmazva Rey-el jobban rezonál az erőben.

Rey-t szólította korábban és most is. Ez egyszerre szép dolog és indokolt is!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért ez így szerintem kifejezetten csúsztatás. Anakin akkor se volt egy túl pozitív figura, amikor még jedi volt. Voltak jobb és rosszabb periódusai, de összességében nagyon messze állt attól, hogy a világos oldal kapcsán példálózni lehessen vele. Pont azt nem szeretném, ha a sequel-nél bármi megpróbálná azt sugallni, hogy Anakin egy mintajedi vagy mintaember lett volna.

Nem volt tisztán pozitív figura, de a szándékai tisztességesek voltak, még ha időnként rossz módszerekkel is operált. Nem volt példaértékű Jedi, ezt én sem mondom, de átállásáig a Világos Oldalt képviselte, ami elég erősnek (vagy még inkább mélyen gyökerezőnek) bizonyult benne ahhoz, hogy végül vissza tudott térni a Sötét Oldalról, ami valszeg nem egy átlagos teljesítmény.

 

De pont az az, hogy nem lehet így szétválasztani a két figurát. Anakin nem szűnt meg létezni, ill. Vader se egyik pillanatról a másikra jött létre. A sötét oldal ugyanúgy megvolt Anakin-ban, ahogyan később a világos is, amikor már Vader-nek nevezte magát. Ugyanarról az emberről beszélünk, szerintem nem jó megközelítés, hogy Anakin nem tett rossz dolgokat, Vader meg igen. Ráadásul ez a fénykard szempontjából mindegy is, hiszen Vader kezében is volt egy ideig és épp elég szörnyűséget követett el vele. Elég későn hagyta csak el az a kard, előtte azért volt ideje vele lemészárolni pl. jó pár kisgyereket.

Először is, az időzítést tekintve valóban csúsztattam, nem úgy történt, hogy amint egy Sith kezébe került a kard, egyből kiröppent belőle. De azért a kard elvesztését tágabb értelmezésben lehet úgy nézni, hogy egy Sith-té vált Jedi számára a régi kardja amúgy sem szolgálna jól, így szimbolikus jelentése is van annak, ha elveszíti.

Másodszor, Anakin és Vader természetesen egy ember, de mégis olyan, mintha két külön személyiség lenne. Erről már sok vita folyt, én úgy gondolom, hogy a Star Wars mesés világába belefér az, hogy valakit szinte megdelejez a Sötét Oldal, és kivetkőzik korábbi önmagából, azzal együtt, hogy a saját sötét oldalának alapjain tud mindez megtörténni.

 

Ráadásul korábban arról volt szó, hogy Rey-nek azért ne legyenek híres SW szereplők a szülei (vagy rokonai), hogy önmagában elég érdekes lehessen, ill. hogy saját jogán legyen kultikus szereplő. Én nem érezném ezt a faktort annyival erősebbnek akkor se, ha az Erő vagy a fénykard döntene arról, hogy hozzá kerül. Pláne, ha ennek szimbolikájába Luke mellett már Anakin is belekerül. Az amúgy egy érdekes dolog, hogy anno az ifjú Luke-ot ez a fénykard indította útjára, amikor későbbi mestere átadta neki. Bő 30 évvel később pedig az idős Luke-ot szintén ez a fegyver hozhatja vissza a sűrűjébe, ahogyan a (vélhetően) későbbi tanítványa elviszi neki.

Rey érdekessége saját jogán mindenképpen fennáll, ezen a kard kérdése, hogy miért röppent az ő kezébe, valamit erősít, de nem ez a meghatározó, viszont azért érdekes teóriákat hozott a beszélgetésbe. :)

Az pedig nagyon szép gondolat, ahogy írod, Luke sorsfordulóinál mennyire ott volt a kard. :) Szinte kiált a történet azért, hogy pontosan ez a kard legyen tanúja és eszköze egy újabb ifjú Jedi megszületésének, ami nem lehet véletlen. :)

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem volt tisztán pozitív figura, de a szándékai tisztességesek voltak, még ha időnként rossz módszerekkel is operált. Nem volt példaértékű Jedi, ezt én sem mondom, de átállásáig a Világos Oldalt képviselte, ami elég erősnek (vagy még inkább mélyen gyökerezőnek) bizonyult benne ahhoz, hogy végül vissza tudott térni a Sötét Oldalról, ami valszeg nem egy átlagos teljesítmény.

 

Palpatine-nak is állandóan be kellett bizonyítania, hogy a sötét oldalon áll, de az ellenfelei mindig azzal vádolták, hogy túl sok benne fény. De ő nem gyötrődött mint kylo, hanem még jobban felszították benne a sötét oldalt és a gyűlöletet, kivéve Luke esetében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Rey miért hagyatkozna rá? Ez nekem így nem áll össze.

Mondjuk azért, mert ha nincs a ruhája alatt pár mocskosul nagy teljesítményű mágnes, vajmi nehezen tudná magához röptetni a kardot. ;)

 

Én ezt eleve egy absztraktabb megközelítésnek gondoltam mindig is, nem szó szerint értelmezve. Mint amikor mi azt mondjuk, hogy a "sors akarta így". Pl. Qui-Gon olyasmit mond, hogy az Erő akarta úgy, hogy találkozzon Anakin-nal. Ha emögött tényleg egy közvetlen beavatkozást értünk, akkor mikor és hogyan történt ez meg? Annyi látszólag esetleges és előre kiszámíthatatlan dolog történt, ami miatt végül találkoztak, akkor ezeket mind az Erő rendezte így? Vagy egy részük tényleg véletlen, de mondjuk a homokvihart már az Erő kavarta?

A sors egy külön fogalom a Star Warsban is, jól láthatóan elválasztva az Erő ténykedésétől. Ott is létezik a "sors akarta így" kifejezés (talán még Qui-Gon is használta, de Vader és az Uralkodó biztosan). Szóval egyértelműen elhatárol egymástól az Erő és a sors fogalma. Olyat pedig egyik világban sem mond senki, hogy a "sors irányítja a lépéseit, de engedelmeskedik is az ember akaratának". ;)

Hogy mi köze Anakin és Qui-Gon találkozásának az Erőhöz? Nem is tudom, mivel a Jedik állandóan az Erővel machinálnak, simán odavezethette őket, ahol az Erő gyermeke van. Eleve elég cudar az az elképzelés, hogy az Erő gyermekéhez a vak szerencse vezette oda pont azt a Jedi lovagot, aki hisz a próféciában és bármit megtenne, hogy a kölyökből Jedi legyen.

 

Amúgy se igazán értem, hogy mitől függne az Erő ilyen mértékű beavatkozása az egyes eseményekbe. Kylo magához akarja ragadni a kardot, de Rey is hasonlóan tesz. Ezt a lány akarta, vagy már ez is az Erő akaratának manifesztációja? Mindegy is, alapból (az elméleted szerint) Kylo-hoz kellett volna röppenjen a fegyver, hisz sokkal képzettebb, mint Rey. Ekkor viszont az Erő úgy dönt, hogy mégse, mert inkább szálljon a fénykard Rey-hez? De miért? Lehet, hogy akkor Obi is ezért tudott akkorát ugrani az Ep.1-ben, ill. ezért nem tudta lereagálni Maul? Vagy Anakin ezért járt pórul a nála elvileg harcban és Erőismeretben jóval gyengébb Obi-val szemben? Luke is ezért tudta legyőzni apját? Mert az Erő közbeszólt és felülírta az erőviszonyokat?

Mi van? Ezt úgy kicsavartad, hogy már én sem ismerek rá... :roll:

A képlet ennyire nem bonyolult: az Erőnek van akarata, és ezzel irányítja a Jedi lépéseit. Mitől függ? Attól, hogy éppen mit akar az Erő. Nyilván az egyensúly beállítását, és úgy terelgeti a kis figuráit, hogy az beálljon. Rey kezébe azért repült az a kard, mert az Erő őt választotta a Skywalker hagyaték örökösének. Megnyilvánult az Erő akarata. Most direktbe, máskor máshogy. Nem olyan magas ez, csak nem kéne ennyire földhöz ragadtan gondolkodni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Sors akarta így nyugodtan lehet szinonimája az Erő akaratának. A "This is your destiny" pedig nyugodtan utalhat a Próféciára, amit a Sith-ek érthetnek úgy is, hogy a Kiválasztott nekik hozza el az egyensúlyt. Szerintem a Jedik és Sith-ek számára nincs különbség a sors és az Erő akaratában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem volt tisztán pozitív figura, de a szándékai tisztességesek voltak, még ha időnként rossz módszerekkel is operált.

Már amikor. Amikor épp nem bosszút akart állni, nem diktatúrát akart vagy nem a saját hiúságát helyezte minden más elébe. ;)

 

Rey érdekessége saját jogán mindenképpen fennáll, ezen a kard kérdése, hogy miért röppent az ő kezébe, valamit erősít, de nem ez a meghatározó

Pontosan. Ahogyan szerintem az se maghatározó ilyen szempontból, hogy honnan és milyen családból származik.

 

Hogy mi köze Anakin és Qui-Gon találkozásának az Erőhöz? Nem is tudom, mivel a Jedik állandóan az Erővel machinálnak, simán odavezethette őket, ahol az Erő gyermeke van. Eleve elég cudar az az elképzelés, hogy az Erő gyermekéhez a vak szerencse vezette oda pont azt a Jedi lovagot, aki hisz a próféciában és bármit megtenne, hogy a kölyökből Jedi legyen.

Jó, de ezért is kérdeztem, hogy akkor mikor történt az Erő közbeavatkozása, hogyan kell ezt elképzelni? Ha az Erő akarta úgy, hogy Rey kezébe szálljon a fénykard, akkor akarhatta úgy, hogy Anakin és Qui-Gon találkozzanak. Csak ha itt egy közvetlen beavatkozást gondolunk a háttérbe, akkor az Erő akarhatta, hogy megsérüljön a Nubien hiperhajtóműve, kavarhatta az Erő a homokvihart, nyerhetett emiatt Anakin a fogatversenyen, vagy bármi ilyesmi, ami a jedi és a fiú összefutását eredményezte. De az is érdekes, hogy Qui-Gon "csalt" a kockadobásnál, noha hagyatkozhatott volna az Erőre, az úgyis úgy forgatta volna a játékszert, hogy Anakin-t mindenképp kiszabadíthassa, ha ez a sorsa. Én ezt az egészet inkább úgy képzelem el, hogy az Erő akarata szimbolikus jelentéssel bír. A jedik nem hisznek a szerencsében, nem ismerik azt el (lásd Obi-Wan beszólása az Ep.4-ben), ők az Erőnek tulajdonítanak minden olyat, amire mi azt mondjuk, véletlen.

 

A képlet ennyire nem bonyolult: az Erőnek van akarata, és ezzel irányítja a Jedi lépéseit. Mitől függ? Attól, hogy éppen mit akar az Erő. Nyilván az egyensúly beállítását, és úgy terelgeti a kis figuráit, hogy az beálljon. Rey kezébe azért repült az a kard, mert az Erő őt választotta a Skywalker hagyaték örökösének. Megnyilvánult az Erő akarata. Most direktbe, máskor máshogy. Nem olyan magas ez, csak nem kéne ennyire földhöz ragadtan gondolkodni.

Pont ez az, ami nekem nem szimpatikus elmélet. Az Erő ne terelgesse a kis figuráit, mert akkor a főhősök valójában csak bábok. Értem én, hogy szimbiotikus kapcsolat, oda-vissza működik és hasonlók, de akkor igazán kritikus helyzetekben az Erő bele tud szólni a dolgokba, felül tudja írni az események folyamát. És ez nem a világ bizonyos ismeretlen vagy misztikus tényezőinek eredőjéből fakad, hanem van egy konkrét entitás, közvetlen akarattal és az irányítja a szálakat. Persze ez erősen ízlés kérdése, tulajdonképpen az isten vs természet nagy filozófiai kérdéséhez jutottunk el a SW világán belül. :)

Én sokkal inkább szeretném úgy elképzelni, hogy az Erő nem egy misztikus felsőbbrendű valami, ami mindent vezérel, hanem egy olyan természetes vezérelv (mondhatni tényleg egyfajta erő), aminek ugyan nem tudják mi áll a hátterében, de egy logikus törvényszerűséget képvisel. Mint ahogy az alma se azért esik le a fáról, mert a gravitáció úgy akarja, hanem mert ez a világ rendje. A fénykard se azért repül Rey kezébe, mert az Erő azt így tartja jónak, hanem mert egyszerűen kettejük közt erősebb a kapocs, amit Kylo nem tud ellensúlyozni, hiába képzettebb a lánynál. Nem tudom így mennyire megfogható, amire gondolok. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudom így mennyire megfogható, amire gondolok. :)

Teljes mértékben, el is fogadnám, csak szerintem a filmekben és a sorozatokban ez egyáltalán nem így van. Abban kerek perec meg lett mondva: az Erő irányítja a Jedi lépéseit. Félreérthetetlenül mondják ki, hogy az Erő ezt és azt akarta, és az Erő nem a sors szinonimája az SW-ben, arra ott van maga a sors. És nem utolsó sorban, még nem is ez a fénykardos trükk lenne az első direkt beavatkozás. Van, amikor finoman csinálja, de van, amikor direktbe belép. Lásd: Ezrának az Erő mutatta meg azt a templomot, ami kulcsfontosságú lett nekik. Ez is direkt beavatkozás. Vagy a barlang a Dagobah-n. Vagy szinte minden a Mortison. Ezek mind az Erő megnyilvánulásai.

Itt szerintem egy teljesen direkt beavatkozás volt. Az Erő megnyilvánult, a kardon keresztül választotta Reyt. Persze, ha Rey nem nyúl ki a kardért az Erővel, akkor sosem röppent volna a kezébe, de megtette. És az Erő így lehetőséget kapott a beavatkozásra. Mint ahogy a látomásokat is csak akkor küldte rá a lányra, amikor az véletlen egy kyber kristály környékére tévedt. Pedig az Erőhasználók még képzetlenül is beleláthatnának a jövőbe, a múltba, távoli világokat és tovatűnt barátokat láthatnának. Mégis, a látomás direktbe akkor jött, amikor Rey a kard közelébe ért. És még akkor is kulcsmomentumban, amikor éppen elhagyatottá válik. Hát mi ez, ha nem direkt beavatkozás?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ja, hátha ilyen erős érved van...

Ha neked Qui-Gon Jinn és Obi-Wan Kenobi szava félresöpörhető érv, akkor bocsi, nincs miről beszélnünk... Akkor meg pláne, ha az összes érvemből csak ezt az egyet szúrtad ki, és csak ennyit tudsz hozzáfűzni. :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha neked Qui-Gon Jinn és Obi-Wan Kenobi szava félresöpörhető érv, akkor bocsi, nincs miről beszélnünk... Akkor meg pláne, ha az összes érvemből csak ezt az egyet szúrtad ki, és csak ennyit tudsz hozzáfűzni. :roll:

Nem söprök félre semmit. De attól, hogy külön használják a Sorsot és az Erőt is, még lehetnek egymás szinonimája. Attól, hogy te annyit írtál, hogy nem az és kész, még nem vagyok meggyőzve. Szóval érdemes lenne párbeszédet folytatni a dologról ahelyett, hogy egy kézlegyintéssel elintézzük, csak ennyit akartam jelezni.

 

A lényeg, hogy Qui-Gonn számára nagyon úgy fest, hogy mind a "Sors", mind az "Erő" azt akarta, hogy rátaláljon Anakinre. Emiatt is hajlok arra, hogy szinonimaként használja. No meg ha a Jedik nem hisznek a szerencsében, miért hinnének a Sorsban? Számukra az Erő a galaxisban az alfa és az omega, önálló akarata van, akkor miért kevernének be valamit ettől független entitást pl az alábbi módon?

 

Példa: Az Erő akarta, hogy Jedi legyél. Várj, várj, várj... előbb várjuk meg, mi lesz a SORSOD, mert az még felülírhatja.

 

Szerintem abszolút Jedi idegen lenne, ha valami felsőbb vezérelvben hinnének, ami nem az Erő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ez egy szerkesztett kép nem? Rey eredetileg a botját tartja így

Nem szerkesztett. A TFA Official Visual Story Guide boritójáról való.

Star_Wars_TFA_2-1_1024x1024.jpg?v=1457632756

 

Ui: Ha valaki meg tudja oldani, hogy erről a képről leszerkeszti a feliratokat azt megköszönném, jó lenne telefonra háttérnek. :D

Szerkesztve: - luke19
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Többek közt ezek azok a jelenetrészletek, amik engem már korábban is kissé megijesztettek Rey-jel kapcsolatban. Na nem azért, mert attól tartanék, hogy ő is hasonló utat jár be, mint Anakin, vagy akár csak komolyabban meglegyinti a sötét oldal szele. Inkább azért, mert az adott pillanatban nekem kifejezetten "félelmetesnek" tűnt egy-egy pillantása vagy mozdulata. Volt egy ilyen a kihallgatása közben is. Nem tudtam volna konkrétan megmondani, de éreztem anakin-os beütéseket, ezek a remek összeállítások pedig szemléletesen demonstrálják a helyzetet.

Érdekes, hogy a vívási stílusa Sidious-éra hajaz, ill. a nem épp pozitív gondolatainál lévő Anakin is többször megidéződik. Lehet, hogy Rey ösztönös Erőhasználóként könnyebben alkalmazza az amúgy a szenvedélyre és érzelmekre alapozó sötét oldali technikákat, ezek jönnek zsigerből. Nagyon kíváncsi leszek, hogy mennyiben fognak változni ezek a dolgok, miután Luke képzett rajta és elindítja a jedik útján. Feltéve persze, hogy így fog történni.

 

Amúgy abban is van némi bizarrság, hogy a Vader-t bálványozó Kylo-t Rey több ízben is ilyen húzásokkal demoralizálja. Persze Kylo ebből nem vesz észre semmit, hiszen nem ismerhet ilyen szinten nagyapja előtörténetét, nekünk viszont érdekes.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A film vágójának feltették a kérdést egy speciális TFA vetítés után, hogy kik Rey szülei? Íme a válasz.

 

"Who are Rey’s parents? I actually don’t know. I am not even sure that they know. J.J. Abrams and Lawrence Kasdan weren’t talking about it. They shifted back and forth and they haven’t talked about it. Your guess is as good as mine. In some films that are serialized we change things all the time. We start with one intention and suddenly, you know what, scrap that idea, let’s change who everyone is."

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A film vágójának feltették a kérdést egy speciális TFA vetítés után, hogy kik Ry szülei? Íme a válasz.

 

"Who are Rey’s parents? I actually don’t know. I am not even sure that they know. J.J. Abrams and Lawrence Kasdan weren’t talking about it. They shifted back and forth and they haven’t talked about it. Your guess is as good as mine. In some films that are serialized we change things all the time. We start with one intention and suddenly, you know what, scrap that idea, let’s change who everyone is."

:D Nos, ez két dolgot is jelenthet:

 

- Annyira lényegtelen, hogy nem nagyon mentek bele, mert felesleges.

 

vagy

 

- Annyira nagy titok, hogy minél kevesebb embert avattak be a kilétükbe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:D Nos, ez két dolgot is jelenthet:

 

- Annyira lényegtelen, hogy nem nagyon mentek bele, mert felesleges.

 

vagy

 

- Annyira nagy titok, hogy minél kevesebb embert avattak be a kilétükbe.

 

vagy rábízták Rian Johnsonra Rey eredettörténetét ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Talán volt már korábban, de mi lenne ha Rey visszamenne Unkar Plutt -hoz megkérdezni milyen körülmények között is hagyták ott nála fiatal korában? :D Ez mér rímelne is arra a jelenetre amikor Anakin vissza megy Watoo -hoz az anyját keresve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.