Ugrás a kommentre

Az ezer arcú hős - Joseph Campbell


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

  • 9 évvel később...
  • 3 évvel később...
  • 8 hónappal később...

Hmm. Érdekes ez a hozzászólásrégészet. Amikor a saját régi írásaimat agymenésnek látom, tudható, hogy megváltoztam. Pár év és a mostani is agyroham lesz. :idn:

 

Úgy kerültem újra ide, hogy belebotlottam Campbell egy tanítványának munkájába. 

Maureen Murdock: The Heroine's Journey :fű:: Woman's Quest for Wholeness

(A hősnőnek lövése sincs, hogy be van lőve, a hősök kábszerével.) 

Semmilyen magyar írást nem találtam róla, mitha nem is létezne, pedig a könyv 1990-es. :? Nyilván a mester mellőzöttsége sem segít ezen. 

Lehet a magyar nyelvhez is köze. Magyarban nincs hímnem, nőnem. Nálunk egység van. ;)

Éééss, amit JC mondott a nők útjáról... A reklám után. :drink:

 

MM által leírt hősnői kör stációinak Rey útja megfeleltethető. 

MM pszihoterapeutaként dolgozta ki, miközben női pacienseivel foglalkozott.

Campbell azt mondta, mikor megmutatta neki, hogy:

“Women don’t need to make the journey. In the whole mythological journey, the woman is there. All she has to do is realize that she’s the place that people are trying to get to.”

 

Bár tudjuk már, hogy JC rossz helyen és/vagy rosszul kapirgált, ami mégis leesett, józan paraszti ésszel, hogy egy női hős útján egész más akadályok vannak. Férfi szem számára talán láthatatlanok. :D

 

Victoria Lynn Schmidt is szorgoskodott a témában. Női és férfi karakterutakat ís leírt, 45 Master Characters: Mythic Models for Creating Original Character című művében. 

 

Sokan dolgoztak ki hasonlót, ide az MM féle illik leginkább. 

Rey pontról pontra véletlenül ;) végigjárja. 

Egy példa:

Amikor Kylo Rent meggyógyítja, az lényegében a belső sebzett férfi rész megyógyítása kivetítve. Ekkor békére lel a férfi, jin felével és ezután jön az utolsó lépcső, a női és férfi oldal, jin és jang integrálása. A végén, a férfi része Ben benne él tovább. Nem is csak képletesen, így válik teljes egésszé. Ami Anakinnál a sötét és világos oldal harca, majd integrálása, az nála a feminin és maszkulin oldal harca, majd integrálálása. Ez az olvasatom. 

 

(Magyarban, amivel találkoztam és távolról ilyesmi az a Joós István féle út ábra, férfiakra és nőkre is kidolgozta, emberekkel foglalkozva. A boldogság útja.) 

 

Megérne egy magyar misényit foglalkozni evvel. Ha nem is itt, mégis jó lenne, ha egy hozzászagoló billentyűzetéből pattogna valami a magyar internetre is ezekből a művekből. :?

 

Szerkesztve: - Szisz
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, Szisz írta:

Sokan dolgoztak ki hasonlót, ide az MM féle illik leginkább. 

Rey pontról pontra véletlenül ;) végigjárja. 

És mi ez az út? 

 

Amúgy mennyiben kapcsolódnak ezek az írások Campbellhez?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

És mi ez az út? 

 

Amúgy mennyiben kapcsolódnak ezek az írások Campbellhez?

Leírtam, hogy az ő tanítványa volt MM és megmutatta neki munkáját és az is ott van, amit mondott rá. 

Nem szeretnék külön ennek nyiti egy új témát. Ennél többre mostanában nem leszek képes. Ide kapcsolódik leginkább vagy Reyhez esetleg. 

 

heroine-journey-arc-1a-crop-e1426605586958.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2024. 01. 07. - 20:52, Szisz írta:

Bár tudjuk már, hogy JC rossz helyen és/vagy rosszul kapirgált, ami mégis leesett, józan paraszti ésszel, hogy egy női hős útján egész más akadályok vannak. Férfi szem számára talán láthatatlanok. :D

Azért annyira mégsem láthatatlanok, hiszen Rey útját férfiak találták ki és írták meg: J. J. Abrams, Lawrence Kasdan, Rian Johnson és Chris Terrio (valamint hozzájárultak: Michael Arndt, Derek Connolly, Colin Trevorrow).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.