Ugrás a kommentre

Luke Skywalker, a remete


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

1 perccel korábban, Bomarr írta:

 

Jaj nemár Donát, ez most komoly? Én nem a Star Wars világában élek. Nincsenek ősi ellenfeleim akik visszatértek a halálból miután kettévágtam őket. De ha ezt megéltem volna és a Kiválasztott egy égő házban marad, akkor megfordulna bennem hogy még visszatérhet, igen.

Azért érzitek ugye, hogy a Maulos példa kissé övön aluli, mivel amikor ezt a jelenetet megrendezték, akkor még szó sem volt ilyenről? Amúgy épp Dzséjt fejtette ki, hogy az SW humán anatómia az igencsak megegyezik az ittenivel. Szóval ha valakinek nincs segítsége, két lába, egy karja elégett, feje összeégett, és az egész testén nem tudom hanyadfokú égései vannak, akkor nem nagyon van kérdés.

 

Elfogadnám Obi kétkedését, ha pl. látná Sidious érkező siklóját. De semmi ilyet nem látott. Sajnálom srácok, számomra evidens, és úgy van értelme az egész jelenetnek, ha Obi úgy távozik a Mustafarról, hogy a feladatát elvégzettnek tekinti. Nincs szíve beleereszteni a pengét a haldokló Anakinbe, de afelől - nekem! - nem lehet kétsége, hogy Anakinnek vége.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Donát írta:

Aha. Szóval ha te ott hagysz valakit az égő házban rekedve, felteszed, hogy ezután is vígan élni fog. Oké... :)

Fel, ha előtte egy nála sokkal gyengébb Sith Nagyurat is láttam már visszatérni sokkal halálosabb helyzetből. Nem Átlag Bélát hagyta ott a lábaparton, hanem Anakin Skywalkert, a Kiválasztottat, aki annak a Sith Rendnek lett az oszlopos tagja, akinek egyik "tuti halottja" már visszapofátlankodott az élők sorába.

2 perccel korábban, Donát írta:

Még egyszer leírom: ha Luke megpróbálta volna

Én meg ismétlem: "tedd vagy ne tedd, de ne próbáld". A próbálkozó Jedikkel eddig a Galaxis csak szívott. Arról nem is beszélve, hogy hol kellett volna keresnie Kylót? Obi-Wan és Yoda annyiból könnyű helyzetben volt, hogy tudták, hol keressék Vadert és Sidioust, de Luke kit kérdezett volna meg? Meg honnan kellett volna tudnia, hová tűnt Kylo és a többi Jedi? Még ha esetleg azt tudta, hogy a Supermacy-n vannak, azzal sem jut előrébb, mert a hajó az Ismeretlen Régiókban cirkált föl s alá.

Arról nem beszélve, hogy az Erőviszonyok sem feltétlen kiegyenlítettek, ha Luke áll szembe Kylóval, Snoke-kal és a többi bukott Jedivel. Minek próbálni (amiről Yoda eléggé lebeszélte), amikor szinte biztos, hogy vesztesz. Azzal meg aztán pláne nincs előrébb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Luke véréről beszélünk! Obi-Wannak Anakin max. a legjobb barátja volt.

Ez iszonyúan gyenge hasonlat Donát, bocsi. :o

Bomarr ezt írta: Vader élt, amikor ott hagyta Obi, vita lezárva. Ez érv?! Azért hoztam ezt a példát, mert nem az számít, hogy adott pillanatban XY él-e, hanem hogy milyen körülmények között hagyod ott. Ha úgy hagyod ott, hogy a halálán van és minden körülmény ellene van, akkor nem az számít, hogy az adott pillanatban él, gyerekek, ne szórakozzunk már.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ez a belső narratíva szerint nem így van. Most tök mindegy Maul későbbi kanonizálása, eleve a tény, hogy Anakin túlélte azt bizonyítja, hogy Obi-Wan tévedett. Alábecsülte a sithet. Ezen szerintem nem lehet vitázni. Az, hogy mit hitt édeskevés a galaxis jövője szempontjából.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy gondolom, hogy ebben a kérdéskörben az a döntő tényező, hogy Luke nem is akart már jedi lenni. Hiába elemezgetjük, hogy mi lett volna jedihez méltó cselekedet, mert Luke-ot ez egyáltalán nem érdekelte már akkor. Megijedt nemcsak Bentől, de saját magától is, amikor átfutott az agyán, hogy álmában megöli az unokaöccsét. És nem, szó sem volt arról, hogy Ben menthetetlen lenne, egyszerűen csak elkezdte magába szippantani a sötétség és hatalmas fenyegetést jelentett az ereje és a jelleme miatt. De az egész eddigi új trilógia Kylo bizonytalanságáról szól, soha egy percig nem volt végletekig romlott és gonosz, pláne nem még akkoriban.

 

Luke egyszerűen megtört a teher alatt, amit egyrészt ő maga, másrészt a "történelem" a vállára helyezett. Látta, hogy nem képes jobb jedi lenni elődeinél, sőt úgy gondolta miért is lenne egyáltalán jedi, amikor csak rossz sült ki a jedik ténykedéséből. Egyedül tengődött egy majdhogynem lakatlan szigeten, de arra nem volt képes, hogy elolvasson pár ősi jedi könyvet. Elvágta magát az Erőtől, amennyire csak tudta, majd a fénykardot is elhajította, nyíltan ócsárolta a jediket. Ezek után rossz kiindulási alapnak tartom, hogy miként kellett volna jedisebben viselkednie.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Donát írta:

Bomarr ezt írta: Vader élt, amikor ott hagyta Obi, vita lezárva. Ez érv?! Azért hoztam ezt a példát, mert nem az számít, hogy adott pillanatban XY él-e, hanem hogy milyen körülmények között hagyod ott. Ha úgy hagyod ott, hogy a halálán van és minden körülmény ellene van, akkor nem az számít, hogy az adott pillanatban él, gyerekek, ne szórakozzunk már.

Akkor írj más hasonlatot, de ne ilyen ha a házban bent hagyom a Rózsikanénit akkor elég szintűt. Itt mágikus erejű lényekről beszélünk!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Dzséjt írta:

Én meg ismétlem: "tedd vagy ne tedd, de ne próbáld". A próbálkozó Jedikkel eddig a Galaxis csak szívott. Arról nem is beszélve, hogy hol kellett volna keresnie Kylót? Obi-Wan és Yoda annyiból könnyű helyzetben volt, hogy tudták, hol keressék Vadert és Sidioust, de Luke kit kérdezett volna meg? Meg honnan kellett volna tudnia, hová tűnt Kylo és a többi Jedi? Még ha esetleg azt tudta, hogy a Supermacy-n vannak, azzal sem jut előrébb, mert a hajó az Ismeretlen Régiókban cirkált föl s alá.

Arról nem beszélve, hogy az Erőviszonyok sem feltétlen kiegyenlítettek, ha Luke áll szembe Kylóval, Snoke-kal és a többi bukott Jedivel. Minek próbálni (amiről Yoda eléggé lebeszélte), amikor szinte biztos, hogy vesztesz. Azzal meg aztán pláne nincs előrébb.

Nyilván nem úgy kell odamenni, hogy "na megpróbálom". Feladat: megállítani Kylot. Ezt szeretném teljesíteni. Ebből kisülhet (külső szemszögből) siker. Kisülhet vereség. De neki kell indulni, nem pedig elbujdosni egy szigetre és letojni magasról a galaxis sorsát. Ahogy írtam: racionálisabbá teszi a dolgot az, hogy szégyenkezhetett az események miatt. Nem mert Kylo szemébe nézni. De Luke dicsőségére akkor sem válik, hogy a problémával innentől nem foglalkozott és elment egy szigetre meghalni.

 

Az EpIII kapcsán: Ha az összes Első Rend lépegetőt hadba állítjátok és azokkal győzködtök, hogy Obi nem volt biztos Vader sorsában a Mustafaron, akkor sem fog menni.  Felállok, mint Luke és lepöccintem a port a köpenyemről. :D Számomra az EpIII és Obi karaktere azon a ponton csak úgy működik, hogy Obi elkönyvelte Anakint halottnak. Ez van gyerekek. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

6 perccel korábban, Donát írta:

Azért érzitek ugye, hogy a Maulos példa kissé övön aluli, mivel amikor ezt a jelenetet megrendezték, akkor még szó sem volt ilyenről? Amúgy épp Dzséjt fejtette ki, hogy az SW humán anatómia az igencsak megegyezik az ittenivel. Szóval ha valakinek nincs segítsége, két lába, egy karja elégett, feje összeégett, és az egész testén nem tudom hanyadfokú égései vannak, akkor nem nagyon van kérdés.

Nem övön aluli. Maul életben maradt, most ezt az aspektust is vizsgálnunk kell. 2017-ben beszélgetünk róla, nem 2005-ben. Le van csokizva, hogy amikor a jelenetet megírták, még nem volt Maul. Most már van, most már Obi-Wan Kenobi bizony tudatában volt annak, hogy egy Sith képes túlélni olyan sérüléseket, amikbe egy Átlag Béla belehal, de még valószínűleg egy Jedi is, mert az nem áll a Sötét Oldalon, ami olyan képességeket ad, ami egyesek szerint természetellenesek.

 

Az emberi anatómia azonos, de a földi emberek között nincsenek olyan szuperlények, mint Anakin Skywalker, aki birtokában van egy misztikus, az egész Galaxist egybefogó, minden életből táplálkozó energiamezőnek és az azáltal adott természetellenes/természetfeletti képességeknek. Azért ezt az apróságot ne felejtsük el. ;) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Akkor írj más hasonlatot, de ne ilyen ha a házban bent hagyom a Rózsikanénit akkor elég szintűt. Itt mágikus erejű lényekről beszélünk!

Mindegy kiről van szó, a lényeg, hogy nem az adott pillanatban betöltött él/hal státusz számít, hanem a körülmények is legalább ilyen fontosak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt nem vitatom, hogy elkönyvelte annak, de k*rva nagyot hibázott ezzel! És az egész azzal az összevetéssel indult, hogy Luke-nak is valami hasonlót kellett volna tennie. Nem! Nem kellett volna! Pb leírta szerintem a lényeget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Dzséjt írta:

Az emberi anatómia azonos, de a földi emberek között nincsenek olyan szuperlények, mint Anakin Skywalker, aki birtokában van egy misztikus, az egész Galaxist egybefogó, minden életből táplálkozó energiamezőnek és az azáltal adott természetellenes/természetfeletti képességeknek. Azért ezt az apróságot ne felejtsük el. ;) 

Az EpIII-ról ezzel kapcsolatban nincs több mondanivalóm, elmondtam, amit gondolok. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Ody Mandrell írta:

Azt nem vitatom, hogy elkönyvelte annak, de k*rva nagyot hibázott ezzel! És az egész azzal az összevetéssel indult, hogy Luke-nak is valami hasonlót kellett volna tennie. Nem! Nem kellett volna! Pb leírta szerintem a lényeget.

Pb valóban leírta a lényeget. Luke már nem akart Jedi lenni. Ezt elfogadom. De ezzel együtt Luke, mint morális szempontokból megítélt "hős" számomra nagyot esett ezzel. Mert egy galaxisnyi lénynek szüksége volt rá. Ő meg inkább elment meghalni. És számomra Luke nem egy ikon - soha nem is volt, soha nem is lesz. De most ha belegondoltok, hogy mindazok számára ez milyen karakter út, akiknek Luke volt az alfa és omega korábban - hát én megértem, ha ez nem tetszik nekik. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Luke eleve nem is akart semmit tenni Ben ellen, feladta az egészet. Elbukott, szégyenében pedig remeteségbe vonult egy isten háta mögötti szigetre, ahová tényleg meghalni ment. Ez minden gesztusából és tettéből látszik. Itt szó sem volt arról, mint Obi és Yoda esetében, hogy visszavonulnak tanulni, ill. várni a lehetőséget, amikor újra beszállhatnak a galaxis megmentését övező körforgásba.

 

Hogy ez helyes volt-e? Szerintem nem. Az ő szemszögéből érthető volt-e? Szerintem igen. Luke igazi hős volt? Volt, amikor igen, volt amikor nem. Ez alapján a menekülése és visszavonulása alapján biztos nem. De nem is értem miért akarjuk ebből az aspektusból vizsgálni. Luke saját magáról elmondja, hogy ő nem hős és nem is jedi már. Innentől kezdve teljesen felesleges boncolgatni, hogy egy hős jedinek mit kelletzt volna tennie.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

3 perccel korábban, Donát írta:

Pb valóban leírta a lényeget. Luke már nem akart Jedi lenni. Ezt elfogadom. De ezzel együtt Luke, mint morális szempontokból megítélt "hős" számomra nagyot esett ezzel. Mert egy galaxisnyi lénynek szüksége volt rá. Ő meg inkább elment meghalni. És számomra Luke nem egy ikon - soha nem is volt, soha nem is lesz. De most ha belegondoltok, hogy mindazok számára ez milyen karakter út, akiknek Luke volt az alfa és omega korábban - hát én megértem, ha ez nem tetszik nekik. :) 

Úgy beszélsz mint aki nem látta az EPVIII-at...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, pb69 írta:

Luke eleve nem is akart semmit tenni Ben ellen, feladta az egészet. Elbukott, szégyenében pedig remeteségbe vonult egy isten háta mögötti szigetre, ahová tényleg meghalni ment. Ez minden gesztusából és tettéből látszik. Itt szó sem volt arról, mint Obi és Yoda esetében, hogy visszavonulnak tanulni, ill. várni a lehetőséget, amikor újra beszállhatnak a galaxis megmentését övező körforgásba.

 

Hogy ez helyes volt-e? Szerintem nem. Az ő szemszögéből érthető volt-e? Szerintem igen. Luke igazi hős volt? Volt, amikor igen, volt amikor nem. Ez alapján a menekülése és visszavonulása alapján biztos nem. De nem is értem miért akarjuk ebből az aspektusból vizsgálni. Luke saját magáról elmondja, hogy ő nem hős és nem is jedi már. Innentől kezdve teljesen felesleges boncolgatni, hogy egy hős jedinek mit kelletzt volna tennie.

Arra próbálok rávilágítani, hogy az EpVI végén ott hagytuk, mint hős Jedi. 1983 és 2015 között így rögzült az emberekbe. Számomra az EpVIII szemszögéből racionális a történetének a továbbvitele, bár kissé fura. Viszont sokan vannak, akik számára meg ez egy nem racionális karakterív, mert a hős Jedi megszűnt hős Jedinek lenni és elment meghalni egy bolygóra, miközben a galaxis sínylődött az Első Rendtől. A film megosztósága talán itt gyökerezik: aki elég nyitott, az képes ezt megérteni, aki viszont ragaszkodik az EpVI-ban megismert Luke-hoz, az nem értheti a Jedi motivációit mert eleve abból indul ki, hogy Luke egy hős Jedi. 

 

Ezért próbáltam a tetteit ebből a perspektívából vizsgálni. Számomra fontos megérteni, hogy mi lehet az a faktor, ami ennyire nem tetszik egyeseknek. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

18 perccel korábban, Donát írta:

Az EpIII kapcsán: Ha az összes Első Rend lépegetőt hadba állítjátok és azokkal győzködtök, hogy Obi nem volt biztos Vader sorsában a Mustafaron, akkor sem fog menni.  Felállok, mint Luke és lepöccintem a port a köpenyemről. :D Számomra az EpIII és Obi karaktere azon a ponton csak úgy működik, hogy Obi elkönyvelte Anakint halottnak. Ez van gyerekek. :) 

Senki sem győzköd arról, hogy nem hitte (biztos nem lehetett benne se Maullal, se Maul nélkül, mivel nem látta meghalni), hogy Vader meg fog halni. Csak nem fogadjuk el, hogy Obi-Wan hite önmagában elég ahhoz, hogy ezt erkölcsi fölénynek állítsd be Luke-kal szemben. Pláne eme mondat tekintetében, ami Obi-Wan Kenobi szájából hangzik el: "I will not kill Anakin."  Ha valaki úgy száll szembe valakivel, hogy már előre konkrétan és félreérthetetlenül kijelenti, hogy nem fogja megölni, az jobb lett volna, ha el sem indul. Luke így volt ezzel, megfogadta Yoda tanácsát: tudta, hogy nem fogja megölni Kylót, ezért nem is próbálkozott ezzel.

Kenobi elcseszte, Luke is elcseszte, és mindkettő ugyanazért: nem tudták megölni a szerettüket. Az egyik önámító mód hitegette magát egy hiábavaló próba után, a másik meg már nem is próbálkozott. És mindkettő lelépett, majd külső tényező kellett, hogy visszarángassák őket és végre újra azok a hősök legyenek, akikként megismertük őket.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Éppen most , Dzséjt írta:

Senki sem győzköd arról, hogy nem hitte (biztos nem lehetett benne se Maullal, se Maul nélkül, mivel nem látta meghalni), hogy Vader meg fog halni. Csak sajnos nem fogadjuk el, hogy Obi-Wan hite önmagában elég ahhoz, hogy ezt erkölcsi fölénynek állítsd be Luke-kal szemben. Pláne eme mondat tekintetében, ami Obi-Wan Kenobi szájából hangzik el: "I will not kill Anakin."  Ha valaki úgy száll szembe valakivel, hogy már előre konkrétan és félreérthetetlenül kijelenti, hogy nem fogja megölni, az jobb lett volna, ha el sem indul. Luke így volt ezzel, megfogadta Yoda tanácsát: tudta, hogy nem fogja megölni Kylót, ezért nem is próbálkozott ezzel.

Kenobi elcseszte, Luke is elcseszte, és mindkettő ugyanazért: nem tudták megölni a szerettüket. Az egyik önámító mód hitegette magát, a másik meg már nem is próbálkozott. És mindkettő lelépett, majd külső tényező kellett, hogy visszarángassák őket és végre újra azok a hősök legyenek, akikként megismertük őket.

Na így már okés. Ezt aláírom. Mármint azt a részét, hogy megkérdőjelezed miért tartom Obit előrébb valónak. Számomra az, hogy Obi a rosszallása ellenére neki megy Anakinnek, hogy tegye a kötelességét, előbbre való annál, minthogy eleve feladja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

4 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Úgy beszélsz mint aki nem látta az EPVIII-at...

Abban szerintem igaza van, amit itt írt. Luke-ról valóban sok mindent el lehet mondani az alapján, amit a 8-ban a végéig láttunk, de azt semmiképp, hogy hősies lenne. És ez sokaknak bökheti a csőrét. Az enyém pl. nem, mert pont ettől lesz egy sokkal érdekesebb karakter. Csak ugye voltak, akik azon is fennakadtak, hogy egy Vader nem lehetett aranyos kisgyerek, meg nyálas szerelmes ifjú. Na ennyi erővel Luke ugyanúgy nem lehet ilyen megtört és minden felelősségtől menekülő és bujkáló valaki, aki már csak a halált várja. Én ugyan nem értek egyet ezzel a hozzáállással, de valahol logikus, hogy vannak ilyenek is.

 

Obit annyiból nem keverném ide, hogy ő teljesen más célból vonult remeteségbe. Tanult Qui-Gontól, vigyázott Luke-ra és várta mikor indíthatja el a jediség útján. Ő maga pedig még nagyobb jedivé vált eközben. Luke viszont feladott mindent, már semmit nem akart kezdeni magával és meghalni vonult félre, hogy teljesen kivonja magát a galaxis dolgaiból. Közben elutasította nemcsak a jediséget, de még az Erőt is. Obi azért bujkált, hogy a Birodalom ne találja meg és Luke biztonságban legyen. Luke viszont azért bujkált, hogy senki (a jók se) ne találja meg és soha ne kelljen többet a jedikkel és a galaxis sorsával foglalkoznia.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez sose merült fel bennem, hogy Obi-Wan úgy hagyja ott Anakint hogy szerinte ez a biztos halála, de akkor ez brutális. Hisz választhatna két kivégzése mód közül: az egyik hogy megöli és igy Anakin nem szenved. Vagy hagyja hogy az égési sérüléseibe belehaljon. Tényleg ezt választotta volna? Obi-Wan ilyen kegyetlen és szívtelen vagy nem tudja megölni a saját barátját? Szerintem az utóbbi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

9 perccel korábban, Bomarr írta:

Ez sose merült fel bennem, hogy Obi-Wan úgy hagyja ott Anakint hogy szerinte ez a biztos halála, de akkor ez brutális. Hisz választhatna két kivégzése mód közül: az egyik hogy megöli és igy Anakin nem szenved. Vagy hagyja hogy az égési sérüléseibe belehaljon. Tényleg ezt választotta volna? Obi-Wan ilyen kegyetlen és szívtelen vagy nem tudja megölni a saját barátját? Szerintem az utóbbi.

Pontosan!

Számomra az EpIII Mustafar végi jelenete azt üzeni: Igen, egy gonosz mocsadék vagy, de mégsem vagyok képes én megölni téged, még kegyelemből sem. Megteszi helyettem úgy is pillanatokon belül az élet maga.

 

10 perccel korábban, pb69 írta:

Abban szerintem igaza van, amit itt írt. Luke-ról valóban sok mindent el lehet mondani az alapján, amit a 8-ban a végéig láttunk, de azt semmiképp, hogy hősies lenne. És ez sokaknak bökheti a csőrét. Az enyém pl. nem, mert pont ettől lesz egy sokkal érdekesebb karakter. Csak ugye voltak, akik azon is fennakadtak, hogy egy Vader nem lehetett aranyos kisgyerek, meg nyálas szerelmes ifjú. Na ennyi erővel Luke ugyanúgy nem lehet ilyen megtört és minden felelősségtől menekülő és bujkáló valaki, aki már csak a halált várja. Én ugyan nem értek egyet ezzel a hozzáállással, de valahol logikus, hogy vannak ilyenek is.

 

Obit annyiból nem keverném ide, hogy ő teljesen más célból vonult remeteségbe. Tanult Qui-Gontól, vigyázott Luke-ra és várta mikor indíthatja el a jediség útján. Ő maga pedig még nagyobb jedivé vált eközben. Luke viszont feladott mindent, már semmit nem akart kezdeni magával és meghalni vonult félre, hogy teljesen kivonja magát a galaxis dolgaiból. Közben elutasította nemcsak a jediséget, de még az Erőt is. Obi azért bujkált, hogy a Birodalom ne találja meg és Luke biztonságban legyen. Luke viszont azért bujkált, hogy senki (a jók se) ne találja meg és soha ne kelljen többet a jedikkel és a galaxis sorsával foglalkoznia.

Kösz, Pb.

Én sokszor érzem azt, hogy ha valaki kialakított egy álláspontot, akkor csak az van, és amit a kritizálók mondanak, az hülyeség, és elutasítjuk. Számomra ennél sokkal érdekesebb mögé látni a kritizálók érvelésének és megérteni, hogy ők miért gondolják azt, amit. Hol csalódtak, hol vesztette el őket a film. Ha ehhez az kell, hogy itt hülyének gondoljanak egyesek, ám legyen. Én imádtam a filmet - amit leírtam már nem is egyszer fentebb -, de szeretek belehelyezkedni más nézőpontokba is, hogy lássam, mi mehetett félre másoknál. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Bomarr írta:

Luke egyébként már megpróbálkozott Kylo megölésével. Amikor már biztosan tudta, hogy nincs visszaút a srácnak álmában fölé állt kinyitott karddal és ott rájött hogy nem tudja megtenni. Már szembesült vele hogy képtelen megölni.

Erre írtam, hogy tök más egy fegyvertelen ember fölött állni és latolgatni, hogy le kéne gyakni, mint úgy összecsapni vele, hogy már a másik oldalon van, és irtja az ártatlanokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Luke bizonyára fel tudja mérni magában hogy csak azért nem súlytott le Kylo-ra mert aludt és nem irtott még senkit, vagy esetleg más okai is vannak, amik hiába telt el sok idő és változtak a körülmények még mindig visszafognák. Szerintem utóbbi történt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 perccel korábban, Bomarr írta:

De Luke bizonyára fel tudja mérni magában hogy csak azért nem súlytott le Kylo-ra mert aludt és nem irtott még senkit, vagy esetleg más okai is vannak, amik hiába telt el sok idő és változtak a körülmények még mindig visszafognák. Szerintem utóbbi történt. 

Mondjuk itt jön képbe az a narratíva, hogy jó, de akkor miért nem néz szembe vele, hogy átállítsa, mint az apját. Igen ám, de itt a szégyenérzet dolgozhat benne, hiszen mennyire lenne hiteles a visszatérítési kísérlete azok után, hogy a srác szemszögéből ő már ki akarta egyszer nyírni, kvázi lemondott róla.

 

Szép. Megölni nem akarja... Megmenteni pedig már nem tudja, egyszerűen ebben a helyzetben nem ő az, aki alkalmas rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

34 perccel korábban, pb69 írta:

Obit annyiból nem keverném ide, hogy ő teljesen más célból vonult remeteségbe. Tanult Qui-Gontól, vigyázott Luke-ra és várta mikor indíthatja el a jediség útján. Ő maga pedig még nagyobb jedivé vált eközben. Luke viszont feladott mindent, már semmit nem akart kezdeni magával és meghalni vonult félre, hogy teljesen kivonja magát a galaxis dolgaiból. Közben elutasította nemcsak a jediséget, de még az Erőt is. Obi azért bujkált, hogy a Birodalom ne találja meg és Luke biztonságban legyen. Luke viszont azért bujkált, hogy senki (a jók se) ne találja meg és soha ne kelljen többet a jedikkel és a galaxis sorsával foglalkoznia.

Én azért keverem ide, mert úgy érzem, hogy Obi-Wan maga azért feladta. Tizennyolc évig a tökét vakarta, miközben jól tudta, egy Jedit minél előbb ki kell tanítani (ugyanez vonatkozik Yodára, aki még látványosan ellenzi is Luke tanítását). Mondogathatja, hogy Owen bácsi ellenezte, de most komolyan, mit tehetett volna Owen, ha Obi-Wan tényleg rááll arra, hogy kitanítja a fiút. Az Erőszellem trükk megtanulása meg igazán nem tart majdnem két évtizedig.

Egy külső tényező (Leia üzenete) hatására határozta el végre, hogy tegyen valamit. És ő is azt mondja, hogy már nem Jedi lovag. Annyira nem reményvesztett, mint Luke, de benne is van némi reményvesztettség. Amúgy erről egy képregény is szól, Obi-Wan ott sem éppen optimista a jövőjét illetően.

20 perccel korábban, Donát írta:

Erre írtam, hogy tök más egy fegyvertelen ember fölött állni és latolgatni, hogy le kéne gyakni, mint úgy összecsapni vele, hogy már a másik oldalon van, és irtja az ártatlanokat.

De hisz ott összecsaptak, és Luke nagyon-nagyon nem került ki abból a rövid sörtéből győztesen. Nem csak egy pillanat alatt ráomlasztotta Ben a kunyhót, kiirtotta a Jedi Rendet. És szerintem azért Luke nem akkor állt fölé kivont karddal, amikor Benben még épp csak pislákolt a Sötétség, hanem amikor már a peremén egyensúlyozott vagy talán már át is billent.

És mit tapasztalt? Ő nem tudja megölni Bent, ellenben az ifjú Solónak még álmából felriadva is tartott vagy öt másodpercig legyőzni őt.

 

És még valami: Luke Vadert sem volt képes megölni. Pedig róla pontosan tudta, mekkora mészáros, mit tett vele, mit készül tenni a testvérével. És mégis, az apját, a bizonyított szörnyeteget nem tudta megölni. Akkor miért lett erkölcsi csődtömeg attól, hogy az unokaöccsével nem tudott a kunyhóban végezni és ennek hatására úgy döntött: még egyszer már meg sem próbálja, mert valószínűleg ugyanúgy jár. Luke egy Skywalker, ugyanolyan, mint az apja: nem tud végezni a szerettével, legalábbis, amikor tiszta a feje.

Arról nem beszélve, hogy valószínűleg számára is elég rémisztő lehetett a gondolat, hogy megpróbálta meggyilkolni Bent, pont mint az apja. Anakin is "jó okkal" kezdett gyilkolászni, "jó okkal" állt a Sötét Oldalra. Szerintem Luke akkor ott meg is hasonult. Itt valóban képbe jöhet a szégyenérzet. Másodszor is majdnem apja nyomdokaiba lépett.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

43 perccel korábban, Donát írta:

Igen? Miért...? :) /szerkesztve, mert túl provokatív volt/

Mert Luke a végén az a hős lett aki volt! Ismét megadta a galaxisnak a reményt! Ez mintha nem is lenne, pedig ez a lényeg.

39 perccel korábban, Donát írta:

Arra próbálok rávilágítani, hogy az EpVI végén ott hagytuk, mint hős Jedi. 1983 és 2015 között így rögzült az emberekbe. Számomra az EpVIII szemszögéből racionális a történetének a továbbvitele, bár kissé fura. Viszont sokan vannak, akik számára meg ez egy nem racionális karakterív, mert a hős Jedi megszűnt hős Jedinek lenni és elment meghalni egy bolygóra, miközben a galaxis sínylődött az Első Rendtől. A film megosztósága talán itt gyökerezik: aki elég nyitott, az képes ezt megérteni, aki viszont ragaszkodik az EpVI-ban megismert Luke-hoz, az nem értheti a Jedi motivációit mert eleve abból indul ki, hogy Luke egy hős Jedi. 

 

Ezért próbáltam a tetteit ebből a perspektívából vizsgálni. Számomra fontos megérteni, hogy mi lehet az a faktor, ami ennyire nem tetszik egyeseknek. 

Én teljesen értem miért nem tetszik nekik. Mert Luke nem a patyolattiszta über-alles  Jedi. Ez marha érdekes lett volna... Nem is lett volna folytatás mert Luke a Köztársaság élén Han tábornokkal és Leia kancellárral mindenkit legyaknak még mielőtt fenyegetés lenne. :D  Éljen. Picit érdekesebb lett a dolog szerintem. Amúgy minden benne van a filmben, meg lehet érteni csak ők nem fogadják el a prekoncepció miatt. Ez külön dolog azért.

32 perccel korábban, pb69 írta:

Abban szerintem igaza van, amit itt írt. Luke-ról valóban sok mindent el lehet mondani az alapján, amit a 8-ban a végéig láttunk, de azt semmiképp, hogy hősies lenne.

Akkor a végén mi a szösz?

Válasz

És ez sokaknak bökheti a csőrét. Az enyém pl. nem, mert pont ettől lesz egy sokkal érdekesebb karakter. Csak ugye voltak, akik azon is fennakadtak, hogy egy Vader nem lehetett aranyos kisgyerek, meg nyálas szerelmes ifjú. Na ennyi erővel Luke ugyanúgy nem lehet ilyen megtört és minden felelősségtől menekülő és bujkáló valaki, aki már csak a halált várja. Én ugyan nem értek egyet ezzel a hozzáállással, de valahol logikus, hogy vannak ilyenek is.

Logikus, de ez borzasztó egysíkú és unalmas. Minden ember életében van hullámhegy és hullámvölgy. Nehogy már pont Luke legyen évtizedekig konstans. Luke-nak az volt a feladata, hogy megmentse az apját. Megtette. Minden más ráadás. Megpróbált egy rendet összehozni, de nem jött össze a Kylo affér miatt.

Válasz

Luke viszont azért bujkált, hogy senki (a jók se) ne találja meg és soha ne kelljen többet a jedikkel és a galaxis sorsával foglalkoznia.

Mert mindenki jobban jár ha nem teszi.

 

10 perccel korábban, Donát írta:

Mondjuk itt jön képbe az a narratíva, hogy jó, de akkor miért nem néz szembe vele, hogy átállítsa, mint az apját.

Mert nincs visszaút Kylonak! Erről írtam már vagy hatszor csak itt. Kylo menthetetlen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

 

Akkor nem csak nekem van bajom ezzel a Luke os vonallal, Szerintem igen is meg kellett volna küzdenie neki Kyloval vagy sonokal mert ez így nem volt kerek ez a történet így! Azt megértem hogy csalódott!!! De hogy nem tesz Semmit az nincs rendben!!!!  Azt viszont aláírom hogy a legeslegvégén ahogy távozik az nagyon szép volt !!! De van egy nagyon nagy hiányérzetem 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 perccel korábban, Donát írta:

Mondjuk itt jön képbe az a narratíva, hogy jó, de akkor miért nem néz szembe vele, hogy átállítsa, mint az apját. Igen ám, de itt a szégyenérzet dolgozhat benne, hiszen mennyire lenne hiteles a visszatérítési kísérlete azok után, hogy a srác szemszögéből ő már ki akarta egyszer nyírni, kvázi lemondott róla.

Egyrészt ezért, amit írtál. Másrészt pedig azért, mert benne nem hitt, az apjában meg igen. Vaderben érezte a jót (ebben talán az is nagy szerepet játszott, hogy édesanyjuk utolsó gondolata ez volt), Benben viszont nem. A 6-ban sem azért küzd annyit az apjáért, mert egy gonosz figura átállítását lehetségesnek és helyesnek tartja, hanem mert konkrétan az apja esetében hisz ebben. Bennél nem volt meg ez a hit, ezért nem is akarta megmenteni.

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Akkor a végén mi a szösz?

Nem véletlenül írtam azt, hogy a végéig. ;)

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Picit érdekesebb lett a dolog szerintem. Amúgy minden benne van a filmben, meg lehet érteni csak ők nem fogadják el a prekoncepció miatt. Ez külön dolog azért.

 

1 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Logikus, de ez borzasztó egysíkú és unalmas. Minden ember életében van hullámhegy és hullámvölgy. Nehogy már pont Luke legyen évtizedekig konstans. Luke-nak az volt a feladata, hogy megmentse az apját. Megtette. Minden más ráadás. Megpróbált egy rendet összehozni, de nem jött össze a Kylo affér miatt.

Ezekkel maximálisan egyetértek.

2 perccel korábban, Ody Mandrell írta:

Mert mindenki jobban jár ha nem teszi.

Ezzel már nem feltétlenül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Darth Sky írta:

Mivel a visszatérése többször is zátonyra futott, Kylo megölése lett volna az egyetlen ésszerű opció a további vérontás megelőzése érdekében.

Szerintem meg nem volt opció. Alapfokú ismeret a Jedikról, ha hihetünk Yodának: a Jedi nem támadásra használja az Erőt... Nem tudom, ki hogy van vele, de ez még mindig alapvető tanítás, amihez egy Jedinek tartania kell magát, és ezen a ponton Luke úgy elfeledkezett erről, hogy csak na. Nem mellékesen, ha még hozzá vesszük, hogy tulajdonképpen egy olyan megelőző csapás lett volna Ben ellen, amikor még az sem biztos, hogy mi lesz Ben sorsa, akkor ez még emberi mértékkel nézve is alávaló lett volna. De Luke nem tette meg, mert nem tehette meg. Nem csodálom, hogy teljesen elvonult mindentől. 

1 órával korábban, Donát írta:

Viszont sokan vannak, akik számára meg ez egy nem racionális karakterív, mert a hős Jedi megszűnt hős Jedinek lenni és elment meghalni egy bolygóra, miközben a galaxis sínylődött az Első Rendtől.

A sztori ezen pontján a galaxis még nem sínylődött az Első Rendtől, majd most fognak. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.