Ugrás a kommentre

Luke Skywalker, a remete


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

35 perccel korábban, pb69 írta:

Lehet rosszul rémlik, de ott nem pont az volt, hogy Yoda legyőzte a magában rejlő sötétséget? Elismerte, hogy van magában sötétség, szembenézett vele és legyőzte, azaz elpusztította. Nekem nem rémlik olyasmi, hogy maradt is volna benne, csak kordában kell tartania.

Elfogadta, és ezzel eltűnt a próbáról a sötét énje, ott legyőzte, az egész tanulsága az volt, hogy szembenézett vele, és elfogadta, hogy a része.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 órával ezelőtt, pb69 írta:

Lehet rosszul rémlik, de ott nem pont az volt, hogy Yoda legyőzte a magában rejlő sötétséget? Elismerte, hogy van magában sötétség, szembenézett vele és legyőzte, azaz elpusztította. Nekem nem rémlik olyasmi, hogy maradt is volna benne, csak kordában kell tartania.

Egész pontosan azt mondja Yoda, hogy hatalma nincs fölötte, mert türelemmel és tanulással képes kontrollálni. Elismeri, hogy van egy sötét oldala, majd kijelenti, hogy elutasítja azt.

 

Szintén most vettem észre egy nagyszerű képi utalást: amikor Luke már nem a lényeges tények nélkül meséli el, mi történt Ben kuckójában, ugye bekapcsolja a fénykardját, majd szinte azonnal le is ereszti és meredten néz a fegyverre. A fegyverre, amit a robot kezében tart. Ahogy az ep6-ban, itt is a levágott keze ébresztette rá, hogy az apja nyomdokaiban jár.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

10 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Egész pontosan azt mondja Yoda, hogy hatalma nincs fölötte, mert türelemmel és tanulással képes kontrollálni. Elismeri, hogy van egy sötét oldala, majd kijelenti, hogy elutasítja azt.

 

Szintén most vettem észre egy nagyszerű képi utalást: amikor Luke már nem a lényeges tények nélkül meséli el, mi történt Ben kuckójában, ugye bekapcsolja a fénykardját, majd szinte azonnal le is ereszti és meredten néz a fegyverre. A fegyverre, amit a robot kezében tart. Ahogy az ep6-ban, itt is a levágott keze ébresztette rá, hogy az apja nyomdokaiban jár.

Igen, ez valóban jó kis párhuzam. Szerintem simán lehet, hogy itt veszti el a zöld fénykardját - örökre. Vagy talán már az is Maznál van. :P 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

20 órával ezelőtt, Donát írta:

Elfogadta, és ezzel eltűnt a próbáról a sötét énje, ott legyőzte, az egész tanulsága az volt, hogy szembenézett vele, és elfogadta, hogy a része.

15 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Egész pontosan azt mondja Yoda, hogy hatalma nincs fölötte, mert türelemmel és tanulással képes kontrollálni. Elismeri, hogy van egy sötét oldala, majd kijelenti, hogy elutasítja azt.

Értem, akkor így már tiszta a kép. Bár persze azért a yodás fifikásság ebben is megvan. :)

 

Egyébként még korábban írtam arról, hogy vajon Luke-ot valaha is megérinti-e igazán a sötét oldal, és ha igen, hogyan. Már akkor is úgy gondoltam, hogy Luke-ra nézve soha nem mások lesznek veszélyesek, hanem saját maga, ahogyan egyre függetlenebb lehet. Sidious és Vader nyíltan győzködték, hogy álljon át, teljesen egyértelmű volt a helyzet. Azt láttuk, hogy ennek elég magabiztosan ellenállt.

Ezzel szemben aztán magára maradt, így neki kellett diktálnia. Már nem mások dobták fel neki a kérdéseket és szituációkat, hanem ő saját maga került ezekbe bele. Így pedig sunyi, alattomos módon a sötétség csak addig munkálkodott, amíg szép fokozatosan befészkelte magát Luke gondolataiba. Itt nem ajtóstól tört rá a sötétség, hanem lassan juttatta el egy olyan állapotba, amikor már egy hirtelen jött kósza rossz gondolat is elég volt ahhoz, hogy majdnem szörnyűséget tegyen.

Azt is láttuk, hogy végül ennek is ellen tudott állni, csak ezért sokkal nagyobb árat fizetett. Eleve nem sült el olyan jól, mint anno Vadernél, hiszen Ben ellene fordult és kitört. Az, hogy a 7-8-ban látott Kylo Ren megszülethetett, az nagyban köszönhető Luke-nak is. Vadernél én eleve kisebb megingást láttam csak anno Luke részéről, itt pedig nagyobbat. De talán nem is ez a fontosabb aspektus, hanem hogy azt végül helyretette, az lett a vége, hogy az apja átállt, megmentették egymást. Itt viszont nem tudta feledtetni a hibát, hiszen az unokaöccse végleg elszakadt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Redknight, nem azért töröltem ki innen az IGN-es cikket, hogy aztán visszatedd. Betetted már egyszer a filmértékelős topikba, ide nem kell megint! Meg ne lássam még egyszer! :nana: Egy anyagot egy helyre bőven elég betenni!

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bővebb értékelést is fogok majd írni, de ehhez mindenképp szeretném többször látni a filmet. Illetve talán megvárnám, amíg lecseng ez a nagy őrület a film körül. :)

 

Hamill véleményét egyébként abszolút megértem. Egyrészt ki ne szeretne többet akciózni, főleg hogy Hamillen látszik a tettvágy, a buzgóság. Engem szinte minden interjújában elképeszt az a dinamizmus és lelkesedés, amivel beszél, gesztikulál. Mondhatnám úgy is, hogy kifejezetten jól öregedett, az pedig tagadhatatlan, hogy mennyire feltüzelte, hogy újra Luke szerepébe bújhat. Élvezi és minél többet akart beletenni.

A másik pedig, hogy a legtöbben szeretnének igazi nagy hőst eljátszani. Luke az OT hősfiúja, aki még fiatal és éretlen akkortájt. Valószínűleg alapból Hamill is úgy látta a karaktere jövőjét, hogy egy bölcs és tapasztalt jedi mester lesz belőle, aki végig megmaradt hősnek és az új generáció nagy mentora lehet. Egy színésznek érthető módon nem feltétlenül esik jól, ha a karaktere nimbuszát lerombolják és egy bukott figuraként ábrázolják.

 

Márpedig azt a Luke-ot, akit mi korábban láttunk, már az első jelentével porig rombolják. Ahogy flegmán félredobja a kardot, attól minden SW rajongóba beleállt a fájdalom. Aztán ez a vonal folytatódik és egy kiábrándult, zsémbes öregembert kapunk, aki már semmit nem akar kezdeni magával és az élettel. Ez hatalmas csalódás, a színésznek is az lehetett. Meg a legtöbben ezen is akadtak ki. Csak pl. Hamill azokkal szemben, akik csípőből utálkoznak, vette a fáradtságot és hajlandó volt a dolog mögé nézni és felfedezni a koncepciót.

Az Ep.8-as Luke-ban pont ez az érdekes, pont ettől lesz egyedi. Ez ugyanaz a szitu, mint ami a PT-s Anakin kapcsán is balhét keltett. Vadert senki nem úgy képzelte el fiatalon, mint ahogyan a PT bemutatta, ezért kiakadtak. Vagy Kylonál szintúgy kiakadtak, hogy milyen tökéletlen, gyerekes és hisztis gonosz. Viszonylag kevesen akarták megérteni miért van ez így, hogy pont ez adja a karaktereiknek a lényegét. Luke lehetett volna az öreg bölcs mentor, aki új lehetőségeket tár fel az Erőben és még nagyobb hőssé válik. Ezt is meg lehetett volna jól csinálni, csak nem lett volna ennyire izgalmas.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

47 perccel korábban, Bomarr írta:

A legjobb Youtube-os Star Wars csatorna körbejárta, hogy vajon miért kék fénykarddal jelenik meg Luke a film végén. Szerintem a srác elég jó elmélettel állt elő.

Nagyon jó elmélet, én megvettem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, RacerX írta:

Mi a lényeg? Mobilról vagyok, nem nagyon tudok youtube-ozni.

A Jedik Sith-ek a komolyabb erő tettekhez segítségül hívják a non-verbális gesztusaikat pl. X-szárnyú esetében a kéz kinyújtása, vagy villámozásnál a Sith-ek, stb. Amikor Luke megjelenik Kylo-nak, szeretné a Luke = Legenda image-et közvetíteni a galaxis számára, hogy ismét fellobbanjon a szikra, és inspirálja az új nemzedéket, hogy olyan Jedik legyenek, ami összhangban van az alapvető Jedi értékekkel. Úgy mint, Luke csak védekezésre használja az Erőt, folyamatosan dominálja a gonoszt, stb.

 

Ahhoz, hogy ezt az image-et minél könnyebben tudja átadni, olyan karddal képzeli el magát, ami a fejében a Luke = Legenda gondolat köré csoportosul és nem szennyezi be a bűntudat. Mivel a zöld karddal akart lesújtani Benre (vagy legalábbis gondolkodott rajta), ezért nem a zöld kardot választja a Luke, a Legenda kezébe, hanem a kéket, amit nem szennyezett be holmi sötét oldal megkísértés.

 

Jó elmélet. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szeretem amikor az emberek gondolkodnak, mert akkor ilyen nagyszerű dolgok sülnek ki belőle, és nem azon lamentálnak, hogy kínai meg néger szerepel a StarWars-ban. :D

 

Abba belegondoltatok, hogy ha Luke akkor zseniális hős lenne ahogy sokan várták, akkor ebbe a sztoriba hogy illene bele? Mert az elég gáz lenne, ha a nagy hős mellett vagy ami még rosszabb, a háta mögött akkora fenyegetés ébredne mint az Első Rend és neki halvány lila gőze sincs az egészről. Egyre inkább az a véleményem, hogy Luke a "mindig is a legnagyobb hős volt" formában rohadtul nem működne, mert k*rvára nem érdekes. Egy legyintéssel el lehetne intézni az egészet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Olyan elemi gőggel-butasággal várnak-követelnek sztorit/filmet egyesek, nem is kevesen, hogy ezzel a szinttel nem is lehet mit kezdeni igazán... ha ezeknek a nagyokos "fanoknak" készülnének ezek a filmek, én pl. tuti kiakadnék. Nehogy már az unalomig ismert kliséket lássuk évtizedeken át, szinte másolva mindent, stb. Most, amikor olyan sorozatok mennek szana-szerte, hogy minden "felnőtt" végre megnyalhatja mind a tíz ujját. Olyan karakterek, olyan sztori elemek jöttek be, hogy lassan le lehet törölni az elmúlt 100 év tábláját, dramaturgiáit, filmnyelvét, mindent, ami mozgóképes... ezek a "gyerekek" meg verik az asztalt és a mellüket, hülyeségeket ordibálva bele a galaxisba. A messzi-messzibe is, és a miénkbe is. :angry:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

2 órával ezelőtt, Donát írta:

amit nem szennyezett be holmi sötét oldal megkísértés.

Azért a fater gyerekeket mészárolt vele :evil::P

 

1 órával ezelőtt, Darth Porg írta:

Nehogy már az unalomig ismert kliséket lássuk évtizedeken át, szinte másolva mindent, stb.

Hidd el, ha ez lenne, akkor meg ez lenne bajuk :) nem kell velük foglalkozni

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Yoda József írta:

Luke végülis miért hagyott hátra egy térképet, ami elvezet hozzá, ha egyáltalán nem akarta hogy bárki is rátaláljon?

Az a térkép nem Luke-hoz vezet, hanem az első Jedi templomhoz. A térkép egyik részét még R2 töltötte le a Birodalmiaktól, a másik fele meg gondolom Lor San Tekka kutatásának eredménye.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

41 perccel korábban, Yoda József írta:

Luke végülis miért hagyott hátra egy térképet, ami elvezet hozzá, ha egyáltalán nem akarta hogy bárki is rátaláljon?

Szerintem nem hagyott hátra semmit.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tetszik ez az elmélet Luke kék fénykardjáról. :)

 

Nekem is van egy, meg is osztom veletek: az új kánon szerint a zöld fénykard azt jelenti, hogy a használója harc közben inkább az erőre támaszkodik, mint a fegyverére, a kék pedig épp ellenkezőleg, ott a használónál inkább a kardforgatás dominál. Én úgy képzeltem el, hogy mikor Luke az erőn keresztül megjelent, akkor Kylo számára úgy kellett tűnnie, mint aki párbajozni akar vele, ezért az erő a kivetülést így értelmezte és ennek megfelelően társított hozzá egy színt. És ha már kék fénykard, a markolat nem is lehet más, mint amihez Luke kötődött. Tudom kissé nyakatekert, de látok benne rációt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dei írta:

 A térkép egyik részét még R2 töltötte le a Birodalmiaktól, a másik fele meg gondolom Lor San Tekka kutatásának eredménye.

Aztán a Birodalomnál miért csak az első fele volt meg? Ki vágta ketté és miért?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Palpi írta:

https://www.youtube.com/watch?v=U1Jg4lfyJwA

 

Ezt a videót láttam nem rég a fénykardok színéről, amivel az új kánonban magyarázzák.

Ezt úgy nagyjából el is felejtheted, a videóban elhangzott dolgok mind a régi EU-ból vannak, egy szó, annyi nem kánon. Eleve már ott téves, hogy csak öt szín van: és hová lett a fekete (oké, kommentbe jelezte, hogy azt kihagyta), a fehér és a sárgászöld?

A fénykard színének a kánonban nincs semmi jelentősége, egyedül a Sith-eknél magyarázzák, miért olyan. A kyber kristályok sem mind átlátszó, színtelen. A TCW-ben és a Rebelsben is láttunk zöldet és kéket is (Ezra kék kristályt kapott az első kardjához, a Halálcsillagra szállított óriás kyber pedig zöld volt), és most láthattuk az ep8-ban, hogy a Skywalkerek/Rey fénykardjában is kék kristály van.

35 perccel korábban, Frenkie írta:

Aztán a Birodalomnál miért csak az első fele volt meg? Ki vágta ketté és miért?

A) változat: a Jedi Templomból van, de már a Jediknek is csak részben volt meg.

B) változat: mivel a Birodalom küldetésének vette, hogy a Jedik minden nyomát elpusztítsák, ők is megpróbálhatták megkeresni, de csak annyit sikerült összeszedni az odavezető útról, amennyi R2-ban volt.

Luke is darabokból szedte össze a térképet (a jelek szerint nem tudta, hogy R2-ban van egy jelentős részlet), az útja során eljutott Kashyyykra, segített neki Lor San Tekka, akinek megvolt a saját részlete. Az Ahch-Tóra azért is volt nehéz rátalálni, mert az évezredek során akárcsak Moraband, ez is új nevet kapott néha.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

7 perccel korábban, Dzséjt írta:

A) változat: a Jedi Templomból van, de már a Jediknek is csak részben volt meg.

B) változat: mivel a Birodalom küldetésének vette, hogy a Jedik minden nyomát elpusztítsák, ők is megpróbálhatták megkeresni, de csak annyit sikerült összeszedni az odavezető útról, amennyi R2-ban volt.

Luke is darabokból szedte össze a térképet (a jelek szerint nem tudta, hogy R2-ban van egy jelentős részlet), az útja során eljutott Kashyyykra, segített neki Lor San Tekka, akinek megvolt a saját részlete. Az Ahch-Tóra azért is volt nehéz rátalálni, mert az évezredek során akárcsak Moraband, ez is új nevet kapott néha.

Meg ugye a az Ach-To az Ismeretlen Régióban van. Ez is baromi érdekes. Ezek szerint a Jedi Rend az Imeretlen Régióban alakult meg és késöbb jött az ismert Galaxisba.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

3 perccel korábban, Frenkie írta:

Meg ugye a az Ach-To az Ismeretlen Régióban van.

És valószínűleg az egyik korai úti céljuk az Ilum volt, ami ugye szintén az Ismeretlen Régiókba található, nem is messze a Csillagpusztító felrobbanási helyétől (ezért is gondolják azt a rajongók, hogy Ilumból lett a Csillagpusztító - megjegyzem, én is hajlok erre).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Meghalni jöttem ide" - Luke Skywalker.

 

Tényleg? De miért az Achc-To -ra ment? Miért kereste az első Jedi templomot ha annyira rossz véleménye volt róluk? Ráadásul ott vannak az ősi kódexek és el se olvassa? :facepalm:  Egyébként az is kiderült a Yoda beszélgetésből, hogy a jedik ismerték a helyet. Legalábbis Yoda biztosan, sőt még a kódexek tartalmával is tisztában lehetett. A jedirend így minden ősi tudás birtokában volt. Olyan ez a bolygó mint egy ősi jedi múzeum.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyrészt jó rejtekhely. Másrészt, ha rájönnek, hogy oda ment, akkor gondolhatják, hogy tényleg a jedik nagy titkait keresi, ami egy nemes önálló misszió, nem pedig elfordulás mindentől. Harmadrészt, nem biztos, hogy már rögtön az elején meghalni ment oda, ill. ennyire elutasította a jedi eszméket. Lehet, hogy eredetileg tényleg válaszokat akart és érdekelte a téma, csak aztán csömörlött meg annyira az egésztől, hogy inkább hagyta a fenébe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.