Ugrás a kommentre

EPIV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

A New Hope

Chapter 1: Opening Logos

Time: 0:00:01-0:00:20

 

Tartalom

 

Megszólalnak a dobok, zendül a fanfár, a sötétségből előbukkan a 20th CENTURY FOX logoja, a hatalmas húszas körül a reflektorok ide-oda ingáznak, majd ahogy tovább szól a felvezető zene, elsötétül a kép, majd megjelenik a LUCASFILM Ltd zöld fényű, csillogó emblémája, ami szépen átszíneződik, majd elhalványul, a harsonaszó pedig elhal. Néma csönd következik?

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Rendhagyó módon az első fejezettől kezdtem az ep4 elemzését, mivel ahogy az ep1 jelmondata is mondja, ?minden utazás az első lépéssel kezdődik?, és hát a Star Wars legenda első lépése ez a film volt. Egy legenda vette kezdetét ezekkel a képsorokkal, túlzás nélkül emberek milliói lettek eme film, később filmek rabjaivá. Generációk meséi kezdődtek el, mikor 1977-ben felharsant az immár klasszikus örökzöld, mely minden Fox filmet elkísér, de mégis, szerintem előbb mindenkinek a Star Wars jut eszébe, aztán talán a stúdió.

Sajnos, nekem nincsenek különösebb emlékeim, az első kazettás felvételeinken még nem is szerepelt ez a logó, mert apám rossz szokása, hogy minden felvételt csak a tényleges filmtől kezd el, így a logó mindig lemaradt. Mígnem gyári VHS-en megérkezett az SE kiadás, amin immár magam is meghallgathattam a film bevezetőjét, és bár az Alien Saga miatt már korántsem hatott annyira rám, sőt, elsőre szokatlan is volt, mivel nem az Alien filmek stílusában végződött a zene, de hamar hozzászoktam, és mára ugyan úgy a Star Wars ugrik be róla, mint bármely SW zenéről, a Fox logója pedig szerves része lett a filmnek, mely egyszerre fejlődött azzal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nos... hát én nem olyan "régen", idestova 4 éve láttam először, teljes hosszábban, videón. Az SE verzió volt az. Szóval nálam fordítva játszódott le a dolog. Az új verzió után kellett szépen összeszedegetnem azokat a morzsákat, amiket én soha nem láttam. Így pl. azt, hogy anno hogyan is kezdődött az Új remény, Episode IV és igazi cím nélkül (ha jól tudom). Szóval számomra ez kuriózum, ahogyan az is, hogy annak idején nem így nézett ki a Lucasfilm ltd. mint most.

 

Így aztán nekem igazából minden fordítva sült el. De nem bánom.

 

 

Izgatottan várom ennek a - legrégebbi - résznek az elemzését, amely gyakorlatilag lehetővé tette, hogy mozivászonra kerüljön a Star Wars Saga.

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A régi szép idők. :)

Én anno '95-ben a THX kiadás EP4-ét tettem be először a videjóba. Előtte már hallottam róla ezt-azt a részletekről, ezért nem volt teljesen ismeretlen. Rosszat szerencsére nem mondtak róla, így lankadatlan lelkesedéssel kezdtem el nézni.

Azt azért be kell vallanom, hogy a FOX logóról nem az SW ugrik be először. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha már megérdemelten ennyit beszélünk a logókról, hisz tényleg összeforrtak az sw-fel, olyannyira, ha más fox-os film kezdődik a tv-ben és jön a dob már fület hegyez nyálat csorgat, minden figyelem a tv-re és utánna a csalódás, hogy nem a csodálatos SW nyitány csendül fel.

 

Azért annyit még hozzátennék, hogy meg kell említenünk Bernard Herrmann nevét, aki 1953-ban írta a fox fanfárt és az Oscar történetében ő rendelkezik a legtöbb jelöléssel, de Johnny, már csak 4 jelöléssel van elmaradva.

Végleges formáját, viszont csak 1977 elején a Star Wars zenefelvételének idején nyerte el. John Williams hangszerelte, méghozzá azért, hogy ne üssön el a hangzásvilága az SW hangzásától. Ez a Fox-nak olyannyira megtetszett, hogy ezt megtartották késöbbre is.

Ha egy régebbi Fox filmet pillant meg az ember, akkor hallja a különbséget, az eredeti, sokkal ércesebb. Idegenül hatott volna az SW színtiszta hangjaitól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én 1984-ben láttam először, és akkor is ez a logo volt. :)

Én nem azt írtam, hogy nem hiszem el hogy így nézett ki. :D

Arra sem emlékszem mikor láttam először.

Talán '90-ben. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1984, karácsony. Az egész család a tv-re tapadva. Nem gondoltam volna még akkor, hogy 20 év múlva is aktuális lesz a téma. Ez a film mindig is nosztalgikus érzéseket fog tudni kiváltani, de hála az előzményeknek nekem már fontosabb az, hogy egységben van a többi résszel, mint az, hogy visszaemlékezzek a 80-as évekre. Természetesen ez a felújítás miatt is van.

Szerkesztve: - Lada
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Fox logó után én is mindig az SW-t várom. A moziünnepen is felcsendült néhányszor, és minden alkalommal azt vártam (még ha tudtam is, nem úgy lesz), hogy meglátom a Lucasfilm logót, és jöhet a Long time ago...... Mondtam is havernak, aki jót derült ezen :) Azt hiszem, 94-ben láttam először egy másolt kaziról otthon családdal. Természetesen azonnal meg kellett nézni a másik kettőt is utána :D Szóval még THX verzió előttit, pár hete kerestem is otthon, de nem találom még mindig :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nálam ez valahogy nem működik. Olyan még sosem fordult eddig elő hogy FOX szignálját egy másik szobából hallottam volna meg, és ha egy film előtt látom csak az utána következők foglalkoztatnak. Nincs idő arra hogy az SW-t várjam utána.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért annyit még hozzátennék, hogy meg kell említenünk Bernard Herrmann nevét, aki 1953-ban írta a fox fanfárt és az Oscar történetében ő rendelkezik a legtöbb jelöléssel, de Johnny, már csak 4 jelöléssel van elmaradva.

Végleges formáját, viszont csak 1977 elején a Star Wars zenefelvételének idején nyerte el. John Williams hangszerelte, méghozzá azért, hogy ne üssön el a hangzásvilága az SW hangzásától. Ez a Fox-nak olyannyira megtetszett, hogy ezt megtartották késöbbre is.

Ha egy régebbi Fox filmet pillant meg az ember, akkor hallja a különbséget, az eredeti, sokkal ércesebb. Idegenül hatott volna az SW színtiszta hangjaitól.

Meg azt is tegyük hozzá, hogy a Fox-fanfár és a Star Wars főtémájának hangneme azonos (c-dúr, ha jól rémlik), ezért hangzik úgy, mintha a fanfár egyfajta felvezetése lenne a főtémának. És ehhez jön még az áthangszerelés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pont '84-ben vettünk szines tv-t.Egy csomó osztálytársam nálunk nézte meg tv-ben.Tudtam őket zsarolni, hogy ha nem teszitek akkor nincs színes Csillagok háborúja.Akkora már láttuk vagy 30-szor moziban.Mindenki összegyült eljött az este 8 óra és elkezdődött.Amikor meghallotuk Vadert ,Onedin kapitány(Kristóf Tibor), hangján hát csalódtunk.A moziban más szinkron volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hm. Hát én már túlléptem ebből a "csalódásból". Igyekszem olybá venni, mint az egyszerűbb utalásokat. De persze jó néven venném minden egyes alkalommal, ha a fanfár után a beígért film helyett a Lucasfilm Ltd. meg a Long time ago... lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A New Hope

Chapter 2: A New Hope

Time: 0:00:21-0:01:48

 

Tartalom

 

Réges-régen,

egy messzi-messzi galaxisban?.

 

Star

Wars

 

IV. Rész

 

Egy Új Remény

 

Javában dúl a polgárháború. Titkos támaszpontjukról a Lázadók először hajtottak végre sikeres támadást a gonosz Galaktikus Birodalom ellen.

 

Az ütközet során hírszerzőik megkaparintották a Birodalom csodafegyvere, a HALÁLCSILLAG titkos terveit, ez a felfegyverzett űrállomás egy egész bolygó elpusztítására képes.

 

Leia hercegnő, nyomában a Birodalom ügynökeivel, hazafelé száguld űrhajóján. Nála vannak a tervek, amelyek megmenthetik népét, és visszaállíthatják a galaxisban a szabadságot?.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

A kezdő szöveg az ep3-hoz hasonlóan felvázolja az aktuális helyzetet. Először is, megadja az alaphelyzetet, vagyis a klón háborúból hirtelen egy újabb, ezúttal polgárháborúba csöppenünk. Újra vannak szeparatisták, csak ezúttal Lázadóknak hívják őket, és most a Köztársaság helyett a(z Első) Galaktikus Birodalom ellen harcolnak. Tehát a helyzet semmivel sem lett jobb az előző rész óta, ami nem is csoda, annak lezárását alapul véve.

A második bekezdésben újabb komoly adalékanyaggal gazdagodunk. Immár nevet kapott a harcállomás, aminek eddig csak a terveit illetve a készülő vázát láthattuk néhány pillanatra. Megtudhatjuk, hogy immár készen lehet és pusztító ereje bolygókat képes eltörölni a csillagos égről. Szóval Poggle szavai bebizonyosodtak, ha a Jedik megtudták volna, mire jó ez a ?csodafegyver?, tényleg nagy pácban lettek volna.

És végül az ep3-hoz hasonlóan az utolsó bekezdés belevág a helyzet közepébe, vagyis felvázolja, hogy Leia hercegnőnél ? a Sagat sorban nézők már itt a fejükhöz kaphatnak, hogy ki is ő J - vannak a tervek, és bezony ő hazafelé rohan velük, miközben a Birodalom üldözi. A következő képsorok pedig elég erőteljesen nyomatékosítják ezt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.