Ugrás a kommentre

EPIV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Nem kötözködésképp, de 3PO nem azt mondja, hogy "Eltalálták a főreaktort!"?

Magyarul igen, de angolul azt mondja, hogy: They've shut down the main reactor. A sut down meg azt jelenit leginkább, hogy lezárni. De mint írtam, a szinkorn kedvelői miatt szeretem a szinkronos verziót írni, ha az nem gyökeres elferdítése az eredetinek, már pedig C-3PO szájából (aki protkoll és nem asztromechanikai droid, tehát egyáltalán nem kell értenie a technikához) az "Elatlálták a reaktort." bár szakszerűtlen és pontatlan, de szerintem elfogadható.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader belépőjével semmi gond. Nem Vader "kifejtése" történik... itt még azt sem tudjuk, kicsoda. Fő rosszfiú, ennyi. De igazán a Birodalom visszavág helyezi el. Addig csak készülődik:)

 

 

Amúgy nem tudom, a füstből előlépő Vaderre nem utalás-e, hogy az Ep3-ban füst veszi körül amikor elkészül. OK hogy utána még van a Halálcsillagos jelenet, de egyébként...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hogy ne írjam majd le minden jelenetben essünk túl rajta hamar. Minden technikai bravúron túl, készítők ötletességén túl, színészek brillírozásán túl ezt a filmet a ZENE vitte olyan magasságokba, ahonnét talán soha nem fog leérni.

Sajna nálam nem áll ilyen magasságokban zeneileg. Ahogy Ody is írta, szépen leírtad, értem is, hogy mit írsz, de a mai napig nem tudott zeneileg úgy megfogni ez a rész (egy kicsit mostohagyerek, ennél mostohább már csak az epV van). Van néhány kiemelkedő rész, amit imádok, de a többi már annál kevésbé tud elbűvölni. Nálam az az epVI-ra marad, de ott még nem járunk. Tudom, a hiba az én készülékemben van, de ezt gondolom, érzem :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A New Hope

Chapter 4: Artoo?s Mission

Time: 0:04:41-0:07:08

 

Tartalom

 

R2 hangosan csipog, miközben Leia Organa hercegnő egy adatkártyát csúsztat az egyik rekeszébe.

C-3PO ekkor jelenik meg a folyosón, hangosan szólongatva az asztromechanikai droidot. Meghallja társa csipogását és a hang felé fordulva egy női alakkal látja partnerét. Az ember felé néz, majd csinál valamit R2-val és végül eltűnik az egyik folyosón. R2 mit sem törődve vele, C-3PO-hoz gurul, akik méltatlankodva kérdi, mit csinált eddig R2, majd közli, hogy a birodalmiak arra tartanak, és valamit csinálniuk kéne, mert ha elkapják őket, Kessel fűszerbányáiba kerülnek, vagy bezúzzák őket ócskavasnak.

R2 ekkor határozottan megindul, mit sem törődve C-3PO céljait firtató kérdéseivel.

Leia hátrahajtja csuklyáját, és amint biztosra veszi, hogy a droidok távoztak, ő is maga mögött hagyja a baljós folyosót.

A rohamosztagosok ezalatt teljesen elfoglalták a Tantive IV-et. A legénységet őrizetbe véve a csillagrombolóra kísérik, miközben az egyik rangidősük felkeresi Vadert. A Sith az egyik kereszteződésben vallatja ki Antilles kapitányt. A férfi a Nagyúr szorításában próbál levegőhöz jutni, miközben a rohamosztagos jelenti, hogy a Halálcsillag tervei nincsenek a központi komputerben. Vader Antillesre pillant, s miközben egyre magasabbra emeli, egyre inkább szorítja ropogó nyakát, megkérdi tőle, hol vannak az elfogott adatok és mit csináltak a tervrajzokkal.

Antilles nehezen nyögi ki a szavakat. Váltig állítja, hogy nem fogtak el semmilyen adatokat, és a Tantive IV csak egy diplomáciai úton járó konzuli űrhajó. Vader nem hisz neki, rákérdez, hogy ez egy konzuli hajó, akkor hol van a nagykövet. Ám Antilles már nem felelhet neki, nyakcsigolyái elroppannak Vader gépies szorítása alatt. A Sith dühösen hajítja neki a falnak a halott kapitányt, majd parancsba adja a rohamosztagos tisztnek, hogy kutassák át az egész hajót a tervrajzokért, az utasokat pedig élve vigyék elé.

Az egyik rohamosztagos egység éppen a szerviz folyosókat járja, amikor Leia keresztezi az útjukat. Az egységet vezető katona kábító lövést rendel el, ám Leia megelőzve őt, egyetlen lövéssel leteríti, majd futásnak ered. A második rohamosztagos már időben reagál és leadja a kábító lövést. A nőt eltalálják a kör alakú sugarak és a padlóra lökik. A rohamosztagosok köré gyűlnek. Az, amelyik lelőtte megjegyzi, hogy nem lesz semmi baja, majd utasítja társát, jelentse Vader Nagyúrnak, hogy foglyot ejtettek.

A két droid eközben elérte a menekülő folyosókat. R2 az egyik mentőkabin ajtajához lépdel, és számtalan mechanikus karjainak egyikével az ajtózárat kezdi bütykölni. A hely számukra tiltott, így oda nem mehetnek be, mert különben működésképtelenné tesznek, figyelmezteti erre C-3PO, ám a kis droid nem áll le. Az ajtó feltárul, és R2 gúnyos megjegyzést füttyentve begurul a mentőkabinba. C-3PO méltatlankodva felvinnyog: ?Még te mondod nekem, hogy üresfejű? Te, akinek feje sincs?? Aztán kérlelően hozzá teszi, hogy menjenek onnan, mielőtt valaki meglátja őket. R2 erre csipog, és C-3PO értetlenkedni kezd: ?Milyen titkos küldetés? Milyen tervrajz? Miket zagyválsz össze?? majd megmakacsolva magát kijelenti, hogy nem megy be. Ebben a pillanatban vörös lézersugár csapódik be a feje mellett, összerezzentve és jobb belátásra térítve az aranyszínű droidot. Lehajolva becsoszog a szűk kabinba, miközben maga elé dünnyögi, hogy ?Rossz vége lesz ennek.? Az ajtó bezárul mögötte, és a kabin R2 parancsára azonnal kilő az űrbe.

A Devastator fedélzetén, az egyik harcállásban két tiszt posztol. Az egyik jelenti, hogy egy újabb űrkabint lát. A mellette álló százados egykedvűen válaszol neki, szerinte nyugodtan mehet, mert nincs rajta élőlény, valószínűleg rövidzárlat miatt startolt.

A mentőkabin fedélzetén a két droid a kis megfigyelőablakon át a csillagrombolót figyelik. C-3PO megjegyzi, hogy úgy tűnik, mintha nem is esett volna baja. Aztán a csipogó R2-ra pillant és megkérdi tőle, biztos-e, hogy nekik nem esik bajuk?

A mentőkabin tehetetlenül zuhan a Tatooine felé.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Az első jelenetben máris találkozhatunk a felnőtté cseperedett Leia hercegnővel, aki R2-ba rejti a titkos tervrajzokat. C-3PO és R2 kapcsolata, mely eleddig eléggé a háttérben volt, hiszen legtöbbször külön utakon jártak, itt kezd el igazán kibontakozni, egy folyton csipkelődő viszony képében, ami eléggé muris helyzeteket tud teremteni. Bevallom, én ekkor tájt még nem igazán kedveltem C-3PO-t az örökös siránkozása miatt.

Darth Vadert is láthatjuk munkában. A Sith tartja magát mestere tanácsához: Tedd, amit tenned kell, ne tétovázz, ne kegyelmezz. Gond nélkül megöli Antilles kapitányt, miután az nem mondja el, amit hallani akar. Ráadásul most láthatjuk igazán, mennyire gép lett, milyen emberfeletti erő járhat ?új? testével, hiszen egy normális ember nem lenne erre képes.

A rohamosztagosok is munkálkodnak kicsit, vagyis új elemmel bővítik repertoárjukat, megtudhatjuk, hogy fegyvereik kábító lövésre is képesek. Meg azt, hogy elég könnyű célpontok, ha arról van szó J

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát bizony, Vader nagyúr meg a nyaktörő mutatványa. Amit ugye úgy vettek föl, hogy egyszer a kaszkadőrt egy asztalról lökte le:)

 

Artu elemében van, C-3PO élénken nyavalyog. mondhatni bemelegít a követkető jeleneteihez. A Leiát megtaláló rohamosztinak meg azóta saját képregénye van :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

szerintem már a könyv verzióban is kapitányt írnak, de hogy az Anmielles, az már C-3PO szövegeléséből illik hogy kisüljön.... asszem.

Hacsak nem hemzsegtek a kapitányok azon a diplomáciai hajón.

 

Amúgy tényleg.... ha Leia időben előkerült volna, kisül, hogy van diplomata a fedélzeten:)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha valaki arra számított, hogy Vader papa nem gondolta komolyan ezt a Sithes dolgot, hát tévedett. :lol: Egy nyak bánta... Nincs ellentmondás többé.

 

Leia szép lány lett, és legaláb olyan jól lő mint az anyja. :lol: Az, hogy a lázadók oldalán áll, Organa szenátor remek neveléséről tanúskodik.

 

A két droid pedig továbbra is élcelődik egymással, belegondolni is merész, milyen lehetett az előző húsz évük együtt.

 

Dzséjt! Az az adatkártya inkább tűnik CD-nek...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem szögletesnek tűnik, bár abból a szögből akár kerek is lehet. Viszont az biztos, hogy a közepe nem lukas hanem tömör. A Galaxisban csak nem használnak Compact Disket (főleg, hogy akkor tájt a CD még elég ismeretlen fogalom volt), az ep2-ben is adatgömb volt. Bár a fene se tudja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem meg kereknek tűnik, olyan CD formájú :lol:

 

Azt még kihagytam, hogy a Tatooin felé haladó komp, a 2001 Űrodüsszeia hasonló jelenetére hajaz.

Nekem úgy tűnik, hogy az eredeti 1977-es verzióban egy 3,5"-ös floppyra hajaz (talán éppen az? hehe), amit az 1997-es felújításnál adatkártyára cseréltek, mert addigra még a mi Galaxisunkban is elavult a nagylemezes floppy :-)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A New Hope

Chapter 5: Vader Confronts The Princes

Time: 0:07:09-0:08:32

 

Tartalom

 

A rohamosztagosok Darth Vader elé kísérik a foglyul ejtett Leiát. A hercegnő, amint meglátja a Sith Nagyurat, kikel magából. Meg sincs lepve, hogy Vadert látja, majd azzal fenyegetőzik, hogy a Birodalmi Szenátus ezt nem fogja szó nélkül hagyni. Ám mikor a büntetésre térne ki ? mely akkor következne be, ha a Szenátus megtudná, hogy megtámadtak egy diplomáciai hajót - Vader a szavába vág. Megkéri a hercegnőt, hogy ne játsza a sértett ártatlanságot, majd közli, hogy tud arról, hogy a lázadó kémek a Tantive IV-nek adták le a terveket és tudni akarja, hová lettek. Leia megrázza a fejét, azt mondva, hogy fogalma sincs, Vader miről beszél. Majd elmondja, hogy mint a Birodalmi Szenátus tagja diplomáciai küldetést végez az Alderaannak. Vader azonban újfent közbeszól a mondata befejezése előtt. Árulónak minősíti a hercegnőt, aki a Lázadók Szövetségének dolgozik, majd int a rohamosztagosoknak, hogy vezessék el. Leiat a katonák a zsilip felé vezetik, Vader pedig az ellenkező irányba indul. Az egyik rohamosztagos parancsnok a nyomába szegődik. Bátran megjegyzi, hogy veszélyes fogva tartani a hercegnőt, mivel ha az a Szenátusban híre megy, többen is a Lázadók pártjára állhatnak. Vader azonban biztosra véli, hogy Leia a Lázadó kémek összekötője, így csak tőle tudhatja meg, hová lettek a tervek. A parancsnok szerint viszont a nő a holta napjáig sem árulná el. Vader erre annyit felel, hogy ?Bízza csak rám.? Majd utasítja a parancsnokot, hogy bocsássanak ki széles sávú vészjelzést és informálják a Szenátust, hogy a fedélzeten mindenkit megöltek.

Ekkor Praji parancsnok lép a duó elé, és jelenti, hogy a harcállás tervei nincsenek a hajón és nem is továbbították őket. Azonban a harc közben egy mentőkabin hagyta el a hajót, amin nem volt élőlény. Vader azonnal kijelenti, hogy abban a kabinban vannak a tervrajzok. Utasítja a parancsnokot, hogy küldjenek utána egy osztagot, majd Prajihoz fordul, és parancsba adja neki, hogy személyesen ellenőrizze, mert ?Ezúttal nem lehet fennakadás?. Praji engedelmesen bólint.

A Devastator csillagromboló elhagyja a Tatooine körpályáját.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Darth Vader szembetalálkozik Leia Organa hercegnővel. Az ep1-2-3 előtt ennek nem volt túl sok jelentőssége, ha csak az nem, hogy Leia láthatóan nem fél a Sith nagyúrtól. Az ep6-tal már kicsit mélyült a pillanat, hiszen az ember már tudta, hogy Vader az apja, de még így sem volt ? legalábbis bennem ? különösebb érzelem eme jelenet iránt. Most azonban, az előzmények ezt a jelenetet is átértékelték. Most már tudjuk, hogy Anakin sosem tudott a lányáról, ráadásul Amidala mondta, hogy van még benne jó. És az ember máris ordítana: itt a lányod!!! Valaki még él a családodból!!!! Palaptine hazudott neked, térj már észhez!!!! De hiába, egyik se tudja a másikról az igazat.

Az események sodrában aztán megtudhatunk néhány infót az aktuális helyzetről is. Megismerhetjük a lázadók becses nevét, vagyis a Lázadók Szövetsége (hehe, Kereskedelmi Szövetség, nekem mindig ez ugrik be. Vajon a neimoidik a lázadás mellé álltak?). Ráadásul megtudhatjuk, hogy a Galaktikus Szenátus is megvan még, csak éppen már Birodalmi Szenátusnak hívják. Tehát Obi-Wannak igaza volt az ep3-ban, a Szenátus nélkül tényleg nem tudja az Uralkodó felügyelni a Galaxist. Informálnak minket arról is, hogy nem egy szimpatizáns lehet arrafelé, vagyis változott a helyzet, Palpatine-t már nem támogatják annyira, mint az ep1-2-3 idején, és az is leszűrhető, hogy Leia elég nagy befolyással bírhat, ha az elfogásának hírére sokan állnának át a másik oldalra. Ráadásul némi ereje mégis lehet még a Szenátusnak, hiszen Vader tart tőlük (bár nem csoda, az ep2-3-ban láthattuk, mi történik a több száz vagy ezer naprendszer, esetleg csillagrendszer szegül szembe az aktuális kormánnyal. Gondolom azért egy totális háborút az Uralkodó sem akar megkockáztatni, legalábbis amíg nincs Halálcsillagja.). És a Szenátus még egy olyan dolog, amihez pluszt adott már az ep1, az ep2-3 pedig még többet. Tudjuk hogyan néz ki, hogyan működik, azelőtt erről csak elképzelésünk volt.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jól leírtad Dzséjt. Ezek a jelenetek mind arról tudósítanak, hogy éppen mi a helyzet a galaxisban. Vader nagyon határozott, ezt csípem benne. Főleg ahogy nekiesik Leiának. A lánya meg keményen felesel. :D Jócskán van benne Anakin habitusából. :D

 

Egyébként Anakin és Leia találkozása, valóban karakteresebb érzést kelt az emberben. Vajon Leia hányszor juttata Vader eszébe Padmét? Amit a sz enátusban működött, az a feleségére emlékeztethette. Egyébként is, arra lehet gyanakodni, hogy Leia legalább olyan fontos szerepet játszott Coruscanton, mint az anyja. És jócskán szorult bele kurázsi is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek, Ody, remekül leírtad, Dzséjt!

 

Én még egy dolgot emelnék ki. Érdekesség, hogy Vaderrel mennyire simán "szembeszállnak", akadékoskodnak a tisztek. Vajon mi növelte meg az EPIV-EPV között a tekintélyét? Az EpV-ben ugyanis elképzelhetetlen lett volna egy ilyen "okoskodás" valamely tiszt részéről. (Piett és Veers próbálkozik ugyan, de Vader elég gyorsan elfojtja - noha nem szószerint - ezt a próbálkozást.)

 

Donát

Szerkesztve: - Csabai Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A korábbi filmek színvilága eléggé kétértelmű volt, de a birodalomban minden sokkal direktebb. A jók teljesen jók, a rosszak pedig egyszerűen rosszak. A következő két képen egyértelműen alá van támasztva, ki melyik oldalon áll. Semmi kétértelműség; Vader és csatlósa koromfekete, Leia pedig hófehér. Ez a karakterisztika végig megy a filmen.

 

ep4vh4.jpg

 

ep42ar7.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én még egy dolgot emelnék ki. Érdekesség, hogy Vaderrel mennyire simán "szembeszállnak", akadékoskodnak a tisztek. Vajon mi növelte meg az EPIV-EPV között a tekintélyét? Az EpV-ben ugyanis elképzelhetetlen lett volna egy ilyen "okoskodás" valamely tiszt részéről. (Piett és Veers próbálkozik ugyan, de Vader elég gyorsan elfojtja - noha nem szószerint - ezt a próbálkozást.)

Pont erre gondotlam én is, mikor írtam a fejezetet, de jól ki is hagytam. Én arra gondoltam először, hogy Vader ezután mániákussá vállt. Mániákusan hajtotta Luke-ot és aki ebben akadályozta az meghalt.

Aztán most, hogy jobban belegondoltam, rájöttem, hogy a változás inkább magában az ep5-ben látható. Az elején Ozzel admirális még lazán akadékoskodik, aztán a híd közepén folytja meg Vader. Ezután Piett naná, hogy alázatossá válik. Meg valszeg mindenki más is.

Vagy még a harmadik lehetőség, hogy Vader csak azokba folytja belé a szót, akik töketlenkednek. Pl ez a tiszt lehet, hogy jó és hatékony emberke, így Vader úgymond megbecsüli, ezért is tűri el a beleszólását. Míg Ozzel és Needa töketlenkék voltak.

Vagy mindhárom tényező együtt véve adja meg a választ.

 

Vader és csatlósa koromfekete, Leia pedig hófehér.

Na és a hófehér rohamosztagosok Leia mögött? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader és csatlósa koromfekete, Leia pedig hófehér.

Na és a hófehér rohamosztagosok Leia mögött? :D

Pontosan! Egybemosódnak. A rohamosztagosok egyébként csak eszközök. Nem meggyőződésből vannak egyik vagy másik oldalon. Ezért is semleges színű a pajzsuk. Álltak a Köztársaság sziolgálatában, most éppen a Birodalmat részesítik előnyben. Mikor milyen gombot nyomnak meg odafent...

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.