Ugrás a kommentre

EPIV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Én nem arra gondoltam hogy az ottani gépről töltötték fel a terveket Artuba, hanem hogy ott ahonnan a hajó felszállt.

De ez amúgy is sántít.

Útközben kapták az üzenetet, ez a film korábi szakaszából egyértleműen lejön. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kell erre EU? :) Az adatokat egy felkelő csoport megszerezte és átsugározták a Tantive-ra, ha jól emlékszem. Holonet :D

 

Egyébként mindig úgy képzeltem, hogy nincs lemez, csak az adatok Artu memóriájába vannak mentve, és Leia csak a vetítővel babrál, mással nem. Pont a film vége miatt. Annyira nem láttam a kazin sose, hogy mivel is babrál ott.

 

Szerintem Artu szándékosan vetítette ki azt a kis jelenetet csalinak. Luke kíváncsiságból levette a rögzítő pecket, mert persze elhitte Artu szövegét, és kész. Artu szabad lett, ahogy a céljának megfelelt :) Ahogy Donát írta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha egyszer a Tantive komputere nem is látta azokat az adatokat

Ezt nem tom honnan veszed, mind a rohamosztagos, mind a tiszt azt mondja, hogy nincs a komputerben, és nem azt, hogy soha nem is volt.

A del funckó már a DOS óta elég népszerű eljárás. Akárcsak a copy parancs. Leia a Devastator megjelenésekkor fogta az adatokat és kikopizta egy CD-re. Aztán bepötyögte a Tantive IV vezérlőpultjába, hogy rd dsdesign, ezzel eliminálta a Tantive komputerébőúl a cuclit. És aztén megpróbált lelépni. Csak sajna a csillagromboló sorra levadászta az életjeleket sugárzó mentőkabinokat. Nosza, találkozott R2-val, gondolta, hopp, ez nem sugároz életjelet. Odacsoszogott hozzá és aszonta:

- Te, kukadroid, kapd elő a holokamerát és kezdj felvenni. Obi-Wan Kenobi, ön stb... stb... stb... ismert szöveg. Most pedig droid, tásd a szád, jó mélyen rejtsd el a pocidban ezt az anyagot, aztán vidd el Kenobinak, aki valahol az alattunk keringő bolygón lakik. Nesze - azzal betömte R2-ba az anyagot. Aki a biztonság kedvéért be is copyzta magába, elvégre egy CD-t könnyen összekarcolhat az olvasója, aztán akkor szevasz-tavasz tervek. Kész blama lett volna. Ezután lespurizott a Tatooine-ra.

Később, a Lázadóknál Leia odaszaladt Dodonához, és elmondta, hogy a Halálcsillag elpusztításához szükséges tervek R2-ban vannak. Hip-hop, felkapták R2-t és daru segítségével átemelték, ahol az egyszeri rendszerinformatikus, aki a CD helyett már a pendrive korában élt és a 3,5"-es floppy-t is csak hírből ismerte, egy szép nagy dugaszu kábelell összekötetésbe hozták a comodorral, mert senki sem mondta nekik, hogy CD-n is megvan az anyag, R2 meg hiába sipolt, C-3PO nem volt a környéken. A CD azóta is R2-ban van, mert tök elfeletkeztek róla.

 

De nem tértünk el egy hangyányit a fejezettől?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A New Hope

Chapter 10: Lars Family Dinner

Time: 0:22:35-0:24:29

 

Tartalom

 

Owen bácsi már hozzálátott a vacsorához, Beru néni pedig éppen italt tölt neki, mikor Luke belép az étkezdébe és elmondja véleményét, miszerint az R2-es egység lopott lehet. Owen érdeklődésére elmeséli, hogy talált benne egy üzenetet, ami Obi-Wan Kenobinak szól. Beru és Owen ekkor sokat sejtetően lopva összenéznek. Luke mit sem látva ebből tovább fejtegeti elméletét, miszerint ez az bizonyos Obi-Wan akár az öreg Ben is lehet.Owen határozottan megrázza a fejét, ám Luke tovább mondja a magáét. Mikor tovább feszegeti a témát, nagybátyja Ben Kenobit hóbortos öregembernek titulálva közbeszól, aztán megkéri Luke-ot, hogy másnap vigye be Anchorheadbe az R2-est és töröltesse a memóriáját. Elvégre most már az övék. Ekkor Beru férjére pillant, látszik rajta, hogy szíve szerint közbeszólna. Azonban Luke beszél helyette, attól tart, hogy az a bizonyos Obi-Wan egyszer felbukkanhat R2-t keresve. Owen újfent megrázza a fejét és határozottan kijelenti, hogy sosem fogja ezt tenni, mivel meghalt, körülbelül akkor mikor Luke apja. Az ifjú azonnal gondviselőjére pillant és megkérdi: ?Ismerte apámat??

Owen póker arccal közli, hogy ezzel ne törődjön. Aztán témát váltva az új droidok munkájáról kezd beszélni, miszerint másnap a kondenzátoroknál akarja őket munkára fogni. Luke halkan annyit felel: ?Igen, uram.? Pár másodpercig szórakozottan az étellel játszik, míg arca gondterhelt töprengésről árulkodik, aztán belevág mondandójába. Szerinte az új droidok jól be fognak válni, így nem kell még egy évet várnia, s már ebben az évben jelentkezhet az Akadémiára. Owen fölegyenesedik ültében, hitetlenkedve fogadja a hírt, hogy Luke még betakarítás előtt el akar menni. Luke helyesel, érvként pedig a droidok mennyiségét állítja hadba. Szerinte már éppen elég van belőlük, rá már nincs szükség. Owen atyai hangon mondja el neki, hogy ebben az évben még szükség lesz rá az aratásnál, de jövőre már elég kisegítője lesz, és akkor mehet az Akadémiára. Beru, mint aki a régi lemezt hallgatja újra és újra, úgy néz a két férfira. Luke elkeseredetten mondja, hogy ezzel elveszít egy újabb évet, ám Owent ez nem hatja meg, szerinte hamar eltelik az. Luke ezzel feláll, a kijárat felé indul, s közben odaveti nagybátyjának: ?Igen, ezt már hallottam tavaly is, mikor Biggs és Tank elment.? Beru ekkor szólal meg, azt firtatván, hogy hová megy. Luke bosszúsan pillant először rá, majd a nagybátyjára, s bár nagynénjének felel, inkább Owennek címzi a választ: ?Ahogy nézem sehová. Megyek, befejezem a droidok pucolását.?

Amint Luke elviharzik, Beru nekiesik férjének. Elmondása szerint nem tarthatja a farmon örökre Luke-ot, főleg mivel az összes barátja, akikkel felnőtt, már elmentek. És amúgy is odavan a főiskoláért. Owen ekkor ígéretet tesz, hogy jövőre beiratkozhat. Beru azonban még hozzáteszi mondandójához, mintegy végső érvként, Luke nem való gazdálkodónak, mivel az apja vére folyik az ereiben. Owennek ez elég ahhoz, hogy aggódjon, hiszen: ?Éppen emiatt féltem.?

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Számomra ez az egyik legkedvesebb jelenet a filmben. Ebből a fejezetből árad a hétköznapiság, ami miatt annyira szeretem a Star Wars univerzumát. Másrészt, itt olyan nüánszokat láthatunk, amit talán sehol máshol, és ezek a pillanatok az ep1-2-3-mal váltak ilyen hatásossá. Ott van például, mikor Luke szóba hozza Obi-Wan Kenobi nevét. Hopp, a két öreg összenéz. És az emberben most már nem egy rejtély bukkan fel, hogy ezek tudhatják, ki Obi-Wan, hanem a néző pontosan tudja, hogy ők tudják, ki Obi-Wan Kenobi, mit tett és már az a kérdés, tudják-e, hogy mivé lett? Ahogy halad előre a jelenet, és láthatjuk az öregek reakcióit Luke szavaira, fokozatosan rádöbbenhetünk, hogy nem csak Leia, de Luke sem tudja, mi történt az apjával. És akkor jön az új titok, Owen felteszi, hogy Obi-Wan meghalhatott, és Ben csak egy hóbortos öreg. Persze, mindenki sejtheti (illetve tudja), hogy valószínűleg hantázik, titkolja a dolgokat, de a Sagat sorban nézőben akár az is felmerülhet, hogy talán igazat mond. Elvégre Obi-Wan az ep3-ban igen szilárdan elhatározta, hogy Luke mellett marad, és Luke most mégsem Jedi lovag (pedig az ep1-2-3-ból tudjuk, hogy a képzést fiatalon kell elkezdeni), hanem farmer. Owen korábban sosem ágált a Jediség ellen. Tehát Kenobival történt valami. Talán ez a Ben tényleg nem Obi-Wan. Kétséges, de persze az ember sejti, hogy tényleg csak hanta. Akkor viszont ott a kérdés, Owen miért rejtegeti Luke elől az igazat? Mennyit tud Luke? Szóval áradnak az új kérdések, amik azok helyére kerültek, hogy ki az az Obi-Wan Kenobi, ki Ben Kenobi, vajon egy személy? Na ez mondjuk új értelemmel, de jelen van. Ki volt Luke apja, mikor és hogyan halt meg? És akkor jön az, hogy Luke el akar menni, erre újra ellenállásba ütközik. Owen nem engedi, ennyire félti a srácot. És az is kiderül, hogy miért, Kenobi felvilágosította őket mivé vált Anakin. És immár itt a válasz, Owen nem mondta el neki, valószínűleg Obi-Wannal kapcsolatban is hazudott. Ben lehet Obi-Wan és kezdhet a néző szurkolni, hogy találkozzon Luke Bennel, aki elmond mindent, felnyitja a fiú szemét és elindul Jedivé válás rögös útján Obi-Wan oldalán.

Közben persze az ember azon is álmélkodhat, hogy ez az étkezde az évek során alig változott. Cliegg helyét most a fia, Owen vette át, ő ül az asztalfőnél (megjegyzem, az öreg Owen nem csak a fiatal Owenre, de Cliegg Larsra is hasonlít, szóval telibe találtak mindkét színésszel? apropó, Cliegg-gel mi lett?). És a legjobb, hogy Anakin helyén most Luke ül. Két család két generációja, akik egy családdá váltak ugyan ott ülnek, elődeik helyén. És a téma sem tér el nagyon, újra szóba kerül az elvesztett szülő, és újfent a Skywalker család képviselője áll fel az asztaltól érzelmeivel küszködve. Csak míg Anakin bánatosan és céltudatosan, addig Luke dühösen és csalódottan. És az igazi hatalmas dolog, hogy mikor az ep2-ben feláll Anakin, Owen ugyan úgy rákérdezz, mint Luke-nál Beru: ?Most hová mész?? És akárcsak Luke, Anakin is visszanéz. Csak egyikük ment valahová, a másik pedig nem mehetett sehová.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Owen bácsi, Beru néni és az ifjú Luke hármasa idilli hangulatú... lenne, ha nem jönne szóba Artu üzenete és Ben apó.

Az öreg Owen elég rámenősen próbálja Luke-ot leszállítani a témáról mert lehet hogy sejti, ha a srác Obi közelébe kerülne, akkor talán az apja sorsára jutna.

Csak hát nem jár túlzott sikerrel mert Luke-ban ott van az Erő, amit apjától örökölt, és ezzel együtt mintha a fater egy része is Luke-ba került volna. Ezért akarhat Luke annyira az Akadémiára menni és repülni, mint egykor az apja.

Owen bá' egyedül marad a győzködésben, mert Beru mami tudja, hogy Luke szabadságra vágyik, kalitkában érzi magát.

Érthető hogy a srác csalódottan hagyja el a kunyhót és unja már az örökös "na majd jövőre" szólamú ámítgatást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek jelenet. Viszont én vitatkoznék azzal, hogy Obi-wan felvilágosította Beruékat Anakin mostani állapotáról. Egy frászt! Ugyan miért tette volna?! Amikor Owen félti Luke-ot, az nem Vadernek szól, hanem annak, hogy Anakin elrohant megmenteni egy bizonyos Obi-wan Kenobit (EpII), aztán vagy hallottak róla vagy nem (végül is híres volt Anakin, de persze a mindentől messze élő Owen fülébe lehet nem jutott semmilyen hőstette sem), de a lényeg: nem látták többet viszont; csak azt tudták róla, de legalábbis sejthették, ha már egyszer nekik kellett felnevelni Luke-ot. Mindenesetre biztos vagyok benne, hogy nem tudták Anakin = Vader.

 

A kérdések, amiket itt fejtegettél, valóban jelen vannak! És ez tényleg tök szuper, hogy így kiegészíti az előzmény trilógia a régit.

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

én vitatkoznék azzal, hogy Obi-wan felvilágosította Beruékat Anakin mostani állapotáról. Egy frászt! Ugyan miért tette volna?! ha már egyszer nekik kellett felnevelni Luke-ot. Mindenesetre biztos vagyok benne, hogy nem tudták Anakin = Vader.

Azt ki mondta, hogy a Vader-féle sorsról írtam?

Valami oka kellett hogy legyen Owen fejében amiért Luke-ot félti. Elvégre senki nem lesz árva csak úgy. Az ő dolga megítélni a helyzetet, nem az enyém.

 

Egy frászt! = Ki nem állom ha így leintenek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És mi oka van arra Obi-Wannak, hogy eltitkolja Owenék elől az igazat? Tudták, hogy Anakin harcolt a háborúban, hiszen egyrészt, Obi-Wan ezt maga mondta, másrészt Owen tudatosan letagadta, hogy Anakin harcolt a háborúban, hiszen teherhajó pilótának állította be. Aztán, minek titkolnák el Anakin Jedi mivoltát, hiszen a Jedik hősök, valszeg ők nem dőltek be az Uralkodónak, vagy Owen egyszerűen lepuffantja - de legalábbis feljelenti - Obi-Want. Aztán elég veszélyes is letagadni Owen előtt, mert mi van, ha elengedi Luke-ot, az hatalmas karriert fut be és magas rangban egyszer csak szembe kerül Darth Vaderrel, aki szeretné látni ezt a kiváltságos pilótát, bemutatkozik, hogy Luke Skywalker vagyok, aztán pofára esés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt ki mondta, hogy a Vader-féle sorsról írtam?

Valami oka kellett hogy legyen Owen fejében amiért Luke-ot félti. Az ő dolga megítélni a helyzetet, nem az enyém.

 

Egy frászt! = Ki nem állom ha így leintenek.

Nem is neked szólt...

 

 

És az is kiderül, hogy miért, Kenobi felvilágosította őket mivé vált Anakin.

 

 

Elnézést, ha egy kicsit harciasra sikeredett az "Egy frászt!" felkiáltásom... :lol:

 

 

Donát

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És mi oka van arra Obi-Wannak, hogy eltitkolja Owenék elől az igazat? Tudták, hogy Anakin harcolt a háborúban, hiszen egyrészt, Obi-Wan ezt maga mondta, másrészt Owen tudatosan letagadta, hogy Anakin harcolt a háborúban, hiszen teherhajó pilótának állította be. Aztán, minek titkolnák el Anakin Jedi mivoltát, hiszen a Jedik hősök, valszeg ők nem dőltek be az Uralkodónak, vagy Owen egyszerűen lepuffantja - de legalábbis feljelenti - Obi-Want. Aztán elég veszélyes is letagadni Owen előtt, mert mi van, ha elengedi Luke-ot, az hatalmas karriert fut be és magas rangban egyszer csak szembe kerül Darth Vaderrel, aki szeretné látni ezt a kiváltságos pilótát, bemutatkozik, hogy Luke Skywalker vagyok, aztán pofára esés.

Biztos, hogy nem avatta be Owenéket Obi-wan. Erre mérget veszek. Amit meg írsz... pont azért volt ott Obi-wan, hogy az ilyesmi ne történjen meg. Egyébként meg sztem az EpIII és EpIV között semmit nem beszélt Obi-wan és Owen (az EpIII-ban meg látható volt, hogy csak simán odaadta a kölköt, és már ment is. Ha be akarta volna őket avatni, ott megtette volna). 99,9 %-ig biztos vagyok benne, hogy Owenék nem voltak beavatva. Amit nem tudnak, az nem fáj...

 

 

Donát

Szerkesztve: - Csabai Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem is neked szólt...

 

Elnézést, ha egy kicsit harciasra sikeredett az "Egy frászt!" felkiáltásom... :lol:

Semmi gond, csak úgy érzem az írásod nagy része az én fejtegetésemre reagál.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Amit Owenék biztosan tudtak: hogy Luke apja egy jedi-lovag. Személyesen találkoztak vele, amint megtért egy csinos ruhákba bujtatott hölggyel (azt is tudják, hogy Skywalkernek hivták, szoval nem nehéz rájönniük a családi kapcsolatra). Miután Obi-Wan a kezükbe nyomta a kis lurkót valoszinüsitem, hogy kiváncsiak voltak a story-ra: mi történt a nagy hős lovaggal, aki oly hamar elviharzott a temetés után.

 

Ha Obi-Wan nem árulja el az igazat azt kockáztatja, hogy Owenék beszélnek a kis Luke-nak a jedi lovag faterről meg a vele jött királylányról vagyis arról, amiről a leginkább csöndben kéne lenni. Meg kellett egyezzenek abban, hogy hazudnak valamit.... s hogy a múlt egyes elemeit rejtse sötét homály.

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyébként meg sztem az EpIII és EpIV között semmit nem beszélt Obi-wan és Owen (az EpIII-ban meg látható volt, hogy csak simán odaadta a kölköt, és már ment is. Ha be akarta volna őket avatni, ott megtette volna).

Az ep3-ból nekem az jön le, hogy Obi-Wan akkor már rég beszélt velük, nem abban a pillanatban állított be a gyerekkel. Előtte már járt ott. Egyrészt, a jelenetben látható, hogy nem beszélnek, és elég hülyén venné ki magát, hogy megjelenik egy tök idegen ember, Owen oda se hederít rá, Beru meg már az ajtóban várja, aztán Beru kezébe nyom szó nélkül egy újszülöttet és elhúz. Szvsz ziher, hogy már járt ott egy kis felkészítést tartani. Már rég beavatta őket, ezért sem ment oda Owen hozzá, mivel Kenobi elmondhatta neki, hogy ő megpróbálta megölni a féltestvérét, de csak megcsonkítani tudta, és ő most a Galaxis urának a jobbkeze. Elég ok, hogy a hátát mutassa neki Owen a film végén.

Aztán Obi-Wan az ep4-ben így beszél róla, pl jól ismerte Owen nézeteit, hogy hogyan vélekedett Anakinról (ez a néma beszédből az ep3-ban ziher, hogy nem derült ki); vagy azt mondja, hogy Owen nem engedte, hogy megkapja a fénykardot. Tekintve, hogy az ep3 végén nem akarja Obi-Wan odaadni a kardot (érdekes lett volna, ha egy csecsemőre akarja rábízni), ennek is azután kellett megtörténnie. És végezetül, miután Luke előadta a monológját, hogy miért nem mehet el az Alderaanra, Obi-Wan pontosan tudta, hogy ezek nem Luke szavai, hanem Owené, ehhez viszont ismernie kellett valamelyest az öreg bácsit. Számomra ez mind arra utal, hogy Owen és Obi-Wan találkoztak több ízben is, legalább kétszer. Egyszer, mielőtt odaadta Luke-ot, másodszor, mikor megpróbálta elkezdeni a Jedi nevelést és oda akarta adni a fénykardot. Szóval én 99,9%-ig biztos vagyok benne, hogy Owenék is tudták az igazat.

 

Bomarr: egyetértek.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Ben tuti átmászkált Owenékhez néha. Ezért ismerte Owen nézeteit, szavait.

Obi-Wan azt mondja az ep3-ban, hogy mellette marad és vigyáz rá.

Valszeg ő úgy képzelte (legalábbis én azt képzelem, hogy azt képzelte), hogy majd mint egy nagybácsi időnként feltűnik. Együtt kajálnak beszélgetnek.

De mikor a kis Luke cseperedett fölfelé, Ben mondjuk oda akarta adni a kardot neki. Vagy csak egy-két mesét mondani, hőstettet. Owen pont ezt nem akarta, hisz nem akarta, hogy kedvet kapjon, nem akarta kalandvágyból útnak induljon. Ekkor elzavarta Bent. Nagyon úgy beszélnek Kenobiról, mint aki mindegyikük közös szomszédja, aki ha mást nem kék tejet már kölcsönkért.

 

Ennek a tiltásnak viszont meglett az eredménye, Luke-ot marhára érdekelték a kalandok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azt is simán el tudom képzelni, hogy Obi1 és Owen - noha nem csípték egymást - azért rendszeresen találkoztak. Talán Obi1 évente egyszer-kétszer átnézett hozzájuk. Nyilván voltak olyan találkozások, amikor feljött a téma, amit aztán Owen biztos elutasított. Nekem nem tűnik Owen és Obi1 ellenségeknek, csak más elveket vallanak, és ezért vannak köztük nézeteltérések.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ep3-ból nekem az jön le, hogy Obi-Wan akkor már rég beszélt velük, nem abban a pillanatban állított be a gyerekkel. Előtte már járt ott.

Pont ezt akartam én is beírni a fejtegetésekre :hug:

 

Luke tudott az öreg Benről, valahonnan csak ismerte. Sőt fel is ismerte, mikor összetalálkoznak a buckalakós támadás után. Valószínűleg gyerekkorában járhatott náluk néha Ben, onnan tudhatta kicsoda. Gyerekként egy hóbortos öregnek láthatta, aki kint lakik a buckák között, és hozzá az ég adta világon semmi köze, csak Owen bácsi egyik ismerőse. Nincs is igazán meglepődve azon, ahogy aztán Ben beszél Owenről, nekem úgy tűnik, számára természetes, ahogy Ben beszél a nagybátyjáról.

Mivel Obi-Wan Owenre bízta a fiút, Owen úgy gondolhatta, hogy akkor teljesen az ő felelőssége a felnevelése, és a saját nézetei s tudása alapján neveli fel, ebbe ne szóljon bele holmi Jedi lovag, aki úgyis egy másik kor szülötte már. Mert mi van, ha esetleg Owenre egy kevéssé hatott a birodalmi propaganda? Legalább annyira, hogy bizalmatlan legyen, ha a Jediségről van szó. Elvégre egyszer találkozott Anakinnal, aztán több köze ugyan nem volt a Jedikhez. Anakint nem igazán ismerte, csak talizott vele. Meg elég földhözragadt fickónak tűnik nekem ahhoz, hogy semmi bizalma ne legyen ehhez a humbughoz :lol:

Szerkesztve: - MissKarrde
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.