Ugrás a kommentre

A Skywalkerek fénykardja


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Egyre jobban izgat a kérdés, hogy vajon Anakin kardja mikor önállósodott ennyire? Maz azt mondja Rey -nek, hogy a kard szólítja. A végső párbajban is mintha direkt Rey kezébe repülne. Ráadásul Rey -t úgy hívja magához a kard, hogy a lány fiatalkori énjének kiáltását hallatja. :hmm: Vajon mi történhetett ezzel a fegyverrel? Olyan mintha saját akarata lenne.

 

Bár Kanan kardja is hívta Ezrát, azért itt ez hangsúlyosabb jelenet volt. Érdekes lenne ha erre a többi filmben jobban ráfeküdnének, mert izgalmas dolgok is kisülhetnek belőle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bár Kanan kardja is hívta Ezrát

 

Már nem emlékszem igazán arra a részre, valaki leírná, hogy ez hogy is történt... Csak mert egy párszor már mondtátok, hogy "Kanan kardja hívta Ezrát", de én egyszerűen nem emlékszem ilyesmire :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyre jobban izgat a kérdés, hogy vajon Anakin kardja mikor önállósodott ennyire? ... Olyan mintha saját akarata lenne.

Szerintem nincs ilyesmiről szó. A kardnak nincs saját akarata, nem is ébredt öntudatra, az Erő mozgatja a szálakat. Tudjuk, hogy a fénykardkristályok különleges kapcsolatban állnak az Erővel, ahogyan az Erőérzékenyek is. A furcsa jelenségeket ez okozhatja, ahogyan pl. a kristályok megtalálása körüli "anomáliákat (TCW, Rebels) is".

 

Már nem emlékszem igazán arra a részre, valaki leírná, hogy ez hogy is történt... Csak mert egy párszor már mondtátok, hogy "Kanan kardja hívta Ezrát", de én egyszerűen nem emlékszem ilyesmire :(

Ezra a Szellemen kívülről érez valami furcsa kísértést, ami Kanan szobájába vezeti. Ott pedig egy eldugottabb rekeszben megtalál egy jedi holokront, ill. Kanan fénykardját. Amikor leendő mestere leleplezi, akkor Ezra azt mondja, hogy a fegyver mintha magához szólította volna őt.

Szerkesztve: - pb69
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én is úgy gondolom, hogy az Erő avatkozott közbe, és a kardnak nincs önálló akarata. Az Erő valószínűleg akkor nyúl bele az eseményekbe, amikor nincs más lehetőség mozgásba lendíteni őket. A kard a kristály miatt "erőérzékeny", vagyis megfelelő közvetítő közeg az Erő számára a beavatkozáshoz. Nem hiszem, hogy a kard tudna bármit is Reyről, az Erő viszont igen :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"A kislány ecsetelése közben nem hagyhatjuk ki a látomását, amit Anakin és Luke fénykardja vált ki, pontosabban szólva azon keresztül az Erő. Mert a fénykard csak tárolóedénye a kiberkristálynak, amely – mint azt tudjuk a TCW-ből és a Rebelsből – rezonál az Erővel. És itt jön az érdekes része: a Jedi ifjak és padawanok egy igen spirituális próbatétel folyamán szerzik meg a kiberkristályt, amiben nagy szerepet játszik az Erő ismerete és használata. Mind a TCW-ben, mind a Rebelsben a jelöltek valóságosnak tűnő víziók sorát élték át, legtöbbször a bennük lakó félelem elevenedett meg valamilyen formában. Ezra a templomból hasonlóan került át a Ghostra, mint Rey a Bespinre, a Jedik lemészárlásának helyszínére vagy a Jakkúra. Olyan volt, mintha ott lett volna. Sőt, még a zuhanás motívuma is megvan mindkettőnél.

 

Rey a vízióval tulajdonképpen a két sorozatban is látott próbán vett részt, annyi különbséggel, hogy nem egy Jedi templomban jutott hozzá a kristályához, és az már eleve egy fénykard része volt. A fénykard pedig azért az ő kezébe ugrott bele, mert ő érdemelte ki a benne lévő kiberkristályt. Az az ő kristálya, ahogy a TCW-ben az ifjoncok, a Rebelsben pedig Ezra kapta meg a sajátját." - by Dzséjt

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"A kislány ecsetelése közben nem hagyhatjuk ki a látomását, amit Anakin és Luke fénykardja vált ki, pontosabban szólva azon keresztül az Erő. Mert a fénykard csak tárolóedénye a kiberkristálynak, amely – mint azt tudjuk a TCW-ből és a Rebelsből – rezonál az Erővel. És itt jön az érdekes része: a Jedi ifjak és padawanok egy igen spirituális próbatétel folyamán szerzik meg a kiberkristályt, amiben nagy szerepet játszik az Erő ismerete és használata. Mind a TCW-ben, mind a Rebelsben a jelöltek valóságosnak tűnő víziók sorát élték át, legtöbbször a bennük lakó félelem elevenedett meg valamilyen formában. Ezra a templomból hasonlóan került át a Ghostra, mint Rey a Bespinre, a Jedik lemészárlásának helyszínére vagy a Jakkúra. Olyan volt, mintha ott lett volna. Sőt, még a zuhanás motívuma is megvan mindkettőnél.

 

Rey a vízióval tulajdonképpen a két sorozatban is látott próbán vett részt, annyi különbséggel, hogy nem egy Jedi templomban jutott hozzá a kristályához, és az már eleve egy fénykard része volt. A fénykard pedig azért az ő kezébe ugrott bele, mert ő érdemelte ki a benne lévő kiberkristályt. Az az ő kristálya, ahogy a TCW-ben az ifjoncok, a Rebelsben pedig Ezra kapta meg a sajátját." - by Dzséjt

Nekem ezzel egy problémám van csak: a korábban bemutatott esetekben a padawanoknak saját kristályt kellett szerezniük és saját fénykardot kellett építeniük, nem pedig újrahasznosítani egy már meglévőt. Nem volt egy nagy fénykard gyűjtemény, amelyek a rég elhunyt Jedikhez tartoztak anno, hogy aztán újra kiosztásra kerüljenek a friss padawanokhoz. Arról nem beszélve, hogy a fénykard Luke-ot sem hívta, pedig ha valakit, akkor őt hívhatta volna, a kard az apjáé volt, Luke is Erőérzékeny, stb.

 

Szerintem ez nem csupán egy sima kiberkristály szerző akció volt, amin minden padawan átesett, hanem Rey különleges kapcsolata az Erőhöz az, ami magyarázza, hogy miért hívta őt magához a Kiválasztott fénykardja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem ezzel egy problémám van csak: a korábban bemutatott esetekben a padawanoknak saját kristályt kellett szerezniük és saját fénykardot kellett építeniük, nem pedig újrahasznosítani egy már meglévőt.

Régen sok dolog másképp volt még. A jedik tudatosan vitték el kristályért tanítványaikat, ez egy szokás volt. Rey esetében nem volt potenciális mester a közelében, eleve nem is padawan. Magától nyilván nem jutott el olyan szakrális helyre, ahol saját kristályt szerezhetett volna, pláne hogy nem is kereste. Amúgy Luke is használta egy ideig az ominózus kardot, senkinek nem jutott eszébe, hogy saját kristály után kutasson. A Takodana-n viszont Rey a közelébe került egynek, akkor hát logikus, hogy meg is érezte azt. A Starkiller-en meg szüksége volt egy fénykardra, Kylo is akarta, de a lánynak erősebb volt a kötődése a fegyverhez, így ő tudta magához rántani.

 

Arról nem beszélve, hogy a fénykard Luke-ot sem hívta, pedig ha valakit, akkor őt hívhatta volna, a kard az apjáé volt, Luke is Erőérzékeny, stb.

Nem is volt erre lehetőség. Fontos tényező, hogy Rey és Ezra is csak akkor érezték a "hívószót", amikor elég közel voltak a fénykardhoz. Nem csoda, hogy Luke-nál nem történt meg, amikor a Tatooine másik felén tengette életét. Amikor meg már kellően közel került a fegyverhez, akkor ott volt Obi-Wan, aki oda is adta neki. Egyrészt semmi szükség nem volt arra, hogy Luke maga érezzen rá a dologra. Másrészt pedig a többiek se rögtön ismerték fel a helyzetet, eltelt némi idő mire megérezték a kristályt. Minden bizonnyal Luke is így tett volna, ha Obi-Wan nem adja a kezébe a kardot és a fiú elég időt tölthet a környékén.

 

Szerintem ez nem csupán egy sima kiberkristály szerző akció volt, amin minden padawan átesett, hanem Rey különleges kapcsolata az Erőhöz az, ami magyarázza, hogy miért hívta őt magához a Kiválasztott fénykardja.

Lehet amiatt, hogy Rey-nek valami különleges kapcsolata van az Erővel, ahogyan a Kiválasztottnak is volt, a kristály pedig utóbbihoz tartozott. Az is lehet, hogy a lánynak közvetlenül a Skywalker-családhoz van komoly köze, elvégre a fénykard eredetileg Anakin-é, ill. Luke-nál is töltött némi időt. Az fontos lehet, hogy Rey látomásában a saját múltja mellett Luke néhány kulcsmomentuma tűnik fel. Mintha az Erő azt erősítené meg, hogy Rey-nek vagy eleve köze van Luke-hoz, vagy pedig a jövőre vonatkozóan van kijelölve neki ez az út, azaz hogy felkeresse az öreget és a tanítványa legyen. Ilyen szempontból az is lehetséges, hogy a kapocs Rey és a kard között csak Luke.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem ezzel egy problémám van csak: a korábban bemutatott esetekben a padawanoknak saját kristályt kellett szerezniük és saját fénykardot kellett építeniük, nem pedig újrahasznosítani egy már meglévőt. Nem volt egy nagy fénykard gyűjtemény, amelyek a rég elhunyt Jedikhez tartoztak anno, hogy aztán újra kiosztásra kerüljenek a friss padawanokhoz. Arról nem beszélve, hogy a fénykard Luke-ot sem hívta, pedig ha valakit, akkor őt hívhatta volna, a kard az apjáé volt, Luke is Erőérzékeny, stb.

 

Szerintem ez nem csupán egy sima kiberkristály szerző akció volt, amin minden padawan átesett, hanem Rey különleges kapcsolata az Erőhöz az, ami magyarázza, hogy miért hívta őt magához a Kiválasztott fénykardja.

Igen, de régen létezett Jedi Rend, voltak szerte a Galaxisban Jedi Templomok olyan bolygókon, ahol ezerszámra teremtek a kyber kristályok. De ez elmondható arról az időről, amiben Rey él? Szerintem nem. Ne vessük már össze a régi Köztársaság korszakát az újéval, mert igencsak eltérnek egymástól azok a korok. Vegyük példának okáért Ezrát. Szerinted a második kristályát honnan szedi? Valószínűleg nem egy Jedi Templom mélyén egy rituálé alatt. Vagy Luke-ot. Ő az első (pontosabban szólva a harmadik Anakin és Obi-Wan után), aki újrahasznosított kardot használ - valóban nem hívta, de miért hívta volna? az első adandó alkalommal átadta neki Ben -, és szerintem az első saját kristályát sem egy Jedi Templom mélyén végigvitt rituálé alatt szerezte meg.

Azok az idők, amik régen voltak, elmúltak, elpusztította a Birodalom a Renddel, a templomokkal, a szokásokkal. Rey korában már csak legenda az egész, a lányhoz hasonló ifjaknak csak fikció. Teljesen más körülmények között él és lesz Jedi. A régi rituálék nem érvényesek, a régi szabályok nem léteznek. Persze, hogy nem volt erre korábban példa, mert teljesen más kor volt akkor. Már Kanan is magyarázta ezt Ezrának, pedig azért Ezra idejében még élt egy maroknyi Jedi, és azért akkor a Rend pusztulása még csak 15 évre volt.

És még visszatérve Luke-ra: attól, hogy ő Anakin fia, miért is kéne a kristálynak hozzá tartoznia? Ha ennyire számítana a vérségi rokon, akkor talán nem Anakin unokájának a kezébe kellett volna repülnie?

Ráadásul, kezdjük azzal, az is lehet, hogy eleve ez a kristály sosem lett kirendelve senkinek, Anakin egyszerűen kivehette a fiókból a Jedi Templom műhelyében a geonosisi csata után. Eléggé kétséges, hogy a második kardot hasonló rituálék alatt építik meg, mert akkor Obi-Wan bizony már mocskosul nagy rutinnal bír, hiszen négy rész alatt öt kardot használ, ebből hármat maga épített. :)

Érdekes amúgy, hogy mekkora jelentősége lett egy olyan kardnak, ami igazán Anakinnak nem jelentett semmit. Ez csak a második kardja volt, legalábbis, így tudjuk (az ep2-es beszélgetések alapján viszont már a sokadik is lehet, hiszen amikor az elsőnek vélt megsemmisül, azt mondja Anakin: "már megint" - lehet nem az az első kardja, ami kinyúvadt).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, de régen létezett Jedi Rend, voltak szerte a Galaxisban Jedi Templomok olyan bolygókon, ahol ezerszámra teremtek a kyber kristályok.

Azt mondjuk el tudom képzelni, hogy az Erő elnémulásával a kiberkistályok másodjára is magukhoz hívtak valakit, hiszen az Erő közbe akart avatkozni.

 

És még visszatérve Luke-ra: attól, hogy ő Anakin fia, miért is kéne a kristálynak hozzá tartoznia? Ha ennyire számítana a vérségi rokon, akkor talán nem Anakin unokájának a kezébe kellett volna repülnie?

Azért még ne zárjuk ki, hogy odarepült. ;):)

 

Érdekes amúgy, hogy mekkora jelentősége lett egy olyan kardnak, ami igazán Anakinnak nem jelentett semmit. Ez csak a második kardja volt, legalábbis, így tudjuk (az ep2-es beszélgetések alapján viszont már a sokadik is lehet, hiszen amikor az elsőnek vélt megsemmisül, azt mondja Anakin: "már megint" - lehet nem az az első kardja, ami kinyúvadt).

Persze, hiszen a kardjai közül ez volt az egyetlen, ami megjárta a sötét és a világos oldalt is. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ráadásul, kezdjük azzal, az is lehet, hogy eleve ez a kristály sosem lett kirendelve senkinek, Anakin egyszerűen kivehette a fiókból a Jedi Templom műhelyében a geonosisi csata után. ... Érdekes amúgy, hogy mekkora jelentősége lett egy olyan kardnak, ami igazán Anakinnak nem jelentett semmit. Ez csak a második kardja volt, legalábbis, így tudjuk (az ep2-es beszélgetések alapján viszont már a sokadik is lehet, hiszen amikor az elsőnek vélt megsemmisül, azt mondja Anakin: "már megint" - lehet nem az az első kardja, ami kinyúvadt).

Ez is lehet. Ahogyan pl. az is, hogy Anakin egy különleges küldetés során, egy különleges helyen talált egy "neki kirendelt" kristályt és beépítette azt az ominózus fénykardba. Azt nem tudjuk, hogy Anakin-nak mennyit jelentett a fegyver, de erre már jobban vigyázott, mint a korábbi(ak)ra. Noha még Padmé-nál is futott egy kört. :)

 

Persze, hogy hatalmas jelentősége lett a kardnak, hiszen az új rész egyértelműen ilyen szándékkal nyúlt hozzá. Eleve egy olyan fénykardról beszélünk, ami összeköt három érát és egy családot, ami megjárta a sötét és a világos oldalt is. Sok hőstettet követően Windu kezének levágásával egy időre eldőlt a galaxis sorsa, aztán jött az Obi-Wan elleni párbaj, ahol a túlélő jedinél landolt a fegyver. Onnan pedig az új reménysugárhoz, kvázi örökségként és szimbólumként, amely meg is vívott egykori tulajával a Bespin-en.

Szóval ez már eleve egy különlegesnek mondható fénykard volt, de az Ep.7 durván ráerősített erre. Hatalmas ostobaság lett volna a semmiből előhúzni, ha aztán annyiban ki is merül a jelentősége, hogy Rey véletlenül ráakad. Ha nem lenne fontos konkrétan ez a kristály, akkor hagyhatták volna a feledés homályába merülni az Ep.5 után, senki nem foglalkozott volna vele. Így ennek célja kellett legyen és az új trilógiának egy igen fontos motívuma kell legyen a további "sorsa". Ettől még persze indíthatta olyan prózaian is a karrierjét, de valahogy kevésbé illene ez a Star Wars szellemiségéhez. ;)

 

Azt mondjuk el tudom képzelni, hogy az Erő elnémulásával a kiberkistályok másodjára is magukhoz hívtak valakit, hiszen az Erő közbe akart avatkozni.

Szerintem nem kell ezt ennyire túlgondolni. Egyszerűen a kristályok rezonálnak az Erővel, amit az Erőérzékenyek bizonyos körülmények közt megéreznek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem kell ezt ennyire túlgondolni. Egyszerűen a kristályok rezonálnak az Erővel, amit az Erőérzékenyek bizonyos körülmények közt megéreznek.

Szerintem is ilyen egyszerű a dolog, persze Dzséjt hoszabb változatával is egyetértek.

 

Amúgy kristálylelőhelyekben nem dúskál a galaxis, így "szükség esetén" az erő egy "használtat" is "rendelhet" valakihez nem?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az én hosszabb változatom ugyanez, csak hosszabban. ;)

Ugye, hát akkor ezért! ;)

Amúgy nagyszerű dolog, hogy maga a kard mindhárom trilógiában szerepel!

(eltekintve a filmesek által elkövetett modell-beli különbségektől..)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nincs ilyesmiről szó. A kardnak nincs saját akarata, nem is ébredt öntudatra, az Erő mozgatja a szálakat. Tudjuk, hogy a fénykardkristályok különleges kapcsolatban állnak az Erővel, ahogyan az Erőérzékenyek is. A furcsa jelenségeket ez okozhatja, ahogyan pl. a kristályok megtalálása körüli "anomáliákat (TCW, Rebels) is".

Én is úgy gondolom, hogy az Erő avatkozott közbe, és a kardnak nincs önálló akarata. Az Erő valószínűleg akkor nyúl bele az eseményekbe, amikor nincs más lehetőség mozgásba lendíteni őket. A kard a kristály miatt "erőérzékeny", vagyis megfelelő közvetítő közeg az Erő számára a beavatkozáshoz. Nem hiszem, hogy a kard tudna bármit is Reyről, az Erő viszont igen :)

Maz pedig szó szerint azt mondja, hogy a kard hívta. Nem hiszem, hogy tévedett, hisz pontosan tudja milyen kard az. De persze lehet szimbolikus jelentése is.

 

Nekem ezzel egy problémám van csak: a korábban bemutatott esetekben a padawanoknak saját kristályt kellett szerezniük és saját fénykardot kellett építeniük, nem pedig újrahasznosítani egy már meglévőt. Nem volt egy nagy fénykard gyűjtemény, amelyek a rég elhunyt Jedikhez tartoztak anno, hogy aztán újra kiosztásra kerüljenek a friss padawanokhoz. Arról nem beszélve, hogy a fénykard Luke-ot sem hívta, pedig ha valakit, akkor őt hívhatta volna, a kard az apjáé volt, Luke is Erőérzékeny, stb.

 

Szerintem ez nem csupán egy sima kiberkristály szerző akció volt, amin minden padawan átesett, hanem Rey különleges kapcsolata az Erőhöz az, ami magyarázza, hogy miért hívta őt magához a Kiválasztott fénykardja.

Nekem is valami ilyesmi jár a fejemben. Eleddig sose láttunk olyat, hogy az Erő egy fénykardon keresztül nyilvánuljon meg.

 

Sokszor írják, hogy mennyire nyúlás a film. Ez az eleme szerintem pont egy remek újítás illetve tovább gondolása a dolgoknak. Kíváncsi leszek honnan szerezte Maz. Biztos vagyok benne, hogy a VIII -ban erre is fény derül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Maz pedig szó szerint azt mondja, hogy a kard hívta. Nem hiszem, hogy tévedett, hisz pontosan tudja milyen kard az. De persze lehet szimbolikus jelentése is.

Gondolom egyszerűbb volt ezt mondani, mint kiselőadást tartani a kyberkristályok mibenlétéről, szerepükről, működési elvükről. Maz egyszerűen nem akart pöcsölni a magyarázatokkal, szegény Reynek így is éppen elég lehetett maga a látomás. Majd ha megtalálja Luke-ot, az elmagyarázhatja neki az ilyen részleteket.

Ez ugyanolyan, mint Qui-Gon esete. Bennek egyszerűbb volt azt mondania a Hoth-on, hogy Yoda faragott belőle Jedi lovagot, mint megmagyaráznia a Jedi Rend oktatási módszereit, hierarchiáját, stb-t. Akkor és ott elég volt annyi információ Luke-nak, mint ahogy Maz pincéjében is pont elég annyi infó a lelkileg alaposan felzaklatott, és új ismeretekkel jól ellátott Reynek, amennyit Kanata átadott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

...Bennek egyszerűbb volt azt mondania a Hoth-on, hogy Yoda faragott belőle Jedi lovagot, mint megmagyaráznia a Jedi Rend oktatási módszereit, hierarchiáját, stb-t. Akkor és ott elég volt annyi információ Luke-nak, ...

Ráadásul asszem angolban árnyaltabb is ennél a megfogalmazása. De a magyarázat logikus és kielégítő, bár nem mindenki számára, ezt tapasztalatból tudom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Angolba úgy fogalmaz, hogy "a Jedi mester, aki engem is tanított." Ebbe bármi beleférhet, bár nyilván, az ep1-2-3-TCW kombó előtt mindenki evidensnek vette, hogy Obi-Wan közvetlen mestere volt Yoda. A Yoda-Luke viszony pedig egyértelműen a Jinn-Kenobi kapcsolatra hajaz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Angolba úgy fogalmaz, hogy "a Jedi mester, aki engem is tanított." Ebbe bármi beleférhet, bár nyilván, az ep1-2-3-TCW kombó előtt mindenki evidensnek vette, hogy Obi-Wan közvetlen mestere volt Yoda. A Yoda-Luke viszony pedig egyértelműen a Jinn-Kenobi kapcsolatra hajaz.

Igen, így van. Én amúgy karlegyintéssel intézem a fanyalgókat az ügyben: Yoda valamilyen szinten minden Jedi mestere ebben az érában. ennyi. (Lehet ízlelgetni, hogy Kenobi mit miért mond gyökerek!)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 évvel később...
  • 10 hónappal később...
  • 1 hónappal később...

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.