Ugrás a kommentre

Bolygók


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

1 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Én valamiért eddig azt hittem, hogy a craiti bázist eredetileg az ep.4 és az ep.5 között épitették.

Pedig még pont veled beszélgettünk arról, hogy a scarifi csatában az egyik pilótát a craiti bázisról vezényelték át. :) 

 

2017. 04. 14. - 21:00, Dzséjt írta:

Lol, RO enciklopédia 170. oldal:

 

"HEFF TOBBER (KÉK NYOLCAS)

Tobber hadnagy teherpilótaként segítette a lázadókat a craiti helyőrségen, amíg nem kellett elhagyniuk a bolygót."

 

Azt hiszem, elmondhatjuk, hogy már az RO háttéranyagába is elkezdték finoman beleszőni az ep8-at. :)

 

2017. 04. 14. - 21:05, Bomarr írta:

Wow! :o

 

De amúgy köszi, a craiti bázis sztoriját én sem ismertem. Azért jó barátja lehetett Bailnek ez a fickó. De valószínűleg Luke sem gondolta, hogy egyszer még "visszatér" Craitre, hogy megküzdjön a tulajdon unokaöccsével.

És akkor innét visszanézve az RO-hoz két ep8-as utalás is kapcsolódik: a háttéranyagában említik először a Craitet és az ottani lázadó bázist, és ugye a filmben a hipertér nyomkövetés. Tetszik, amikor így előre utalnak. :) 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Külön-külön már megemlékeztem a bolygókról, de most írnék kicsit róluk általánosabban is, mert úgy érzem, ezen a téren is szép előrelépés történt az ep7 óta. Ugyan a TFA remek hangulatú világokat vonultatott fel, sajnos egyik sem tudta lemosni magáról azt az érzést, hogy jó-jó, de ezt már láttam korábban. Igen, Jakkuhoz képest Tatooine Monte Carlo, a Csillagpusztító Bázis meg olyan, mintha a Hoth bolygót megerőszakolta volna a Halálcsillag, D'Qar meg csak egy pince Yavin IV-hez képest, de már ez a mondat is jelzi, hogy alapvetően van egy kicsi gikszer az ep7 bolygóival: mindet lehet valamihez hasonlítani erőlködés nélkül.

Az ep8-ban ilyen probléma már nincsen, annak ellenére, hogy ez a film sem vonultatott fel annyira idegen bolygókat, mint Mustafar, Felucia vagy Coruscant. Ugyanakkor Johnson nagyszerű érzékkel tudott olyasmit csinálni, amitől a bolygók nagyon sajátságos, nagyon egyedi ízt kapnak.

Kezdjük Ahch-Tóval, ami messze a legegyedibb világ, aminek ugyan szintén van egy párja, de ez valószínűleg senkinek sem jut eszébe elsőre. Mert a párja a Kamino. Mindkettő vízi világ, mindkettőn sűrűn dúlnak viharok, és mindkettőn szigeteken élnek a helyiek. Ugyanakkor míg Kaminon ezek a szigetek hihetetlen fejlett cölöpvárosok, Ahch-Tón ténylegesen természetes szigeteket láthatunk, ahol néha még az időjárás is békés. A kaminoiak egy technokrata nép, az ahch-toiak viszont egy, a természettel összhangban élő, látszólag a technikai fejlődés korai szakaszában lévő faj. Mintha az egész bolygó Kamino ellentéte lenne.

És annak ellenére, hogy csak egy kicsiny szigetet látunk, sokat megtudhatunk Ahch-Tóról. A sziget mérete ellenére dúskál az életben, a vízben szörnyszerűségek úszkálnak, az eget és a sziklaperemeket a porgok uralják. Ahch-To ugyanúgy élettől nyüzsög, mint az ep1-ben Kamino. Megjegyzem, az élővilág ilyen fajta kezelése is mutatja, hogy Johnson szereti az ep1-2-3-at. Lucas abban szinte minden bolygón megmutatta, milyen állatok élnek ott, az ep4-5-6-ban is csak azért korlátozta le magát, mert a technika korlátozta, ennek ellenére azért Tatooine-ra és Dagobah-ra sikerült becsempészni pár lényt - még ha az utóbbin főleg földi lényeket láthatunk.

Abrams az ep7-ben, illetve Gareth Edwards az RO-ban ezt az ep1-2-3-ra annyira jellemző gyakorlatot nem követte, csupán a Jakkun láthattunk néhány állatot, de Takodana, D'Qar, Jedha vagy Scarif, sőt a Yavin IV ilyen téren semmit sem villantott (Edwars tulajdonképpen csak Bor Gullettel bővítette ilyen téren az SW-t) - pedig, ha Lucas vagy Johnson rendezi, tuti láttunk volna valamit. Mert bizony Johnson Lucashoz hasonlóan minden bolygóra tett nekünk valamit: Ahch-Tóra több lényt is, Craiten a kristályrókákat, Cantonikán a fathiereket - még ha ezek a lények nem is őshonosak, akkor is sokat adnak a világhoz magához. Mert Johnson megértette, hogy a Star Wars világai azért különlegesek, azért olyan meggyőzőek, mert nem csak városok és bázisok vannak rajta, hanem élővilág is.

És ezzel rákanyarodtunk Cantonicára, ami mint korábban írtam a bolygó topikjában, valójában egy gazdagoknak szánt Tatooine. Igen, neki is megvan a párja, ugyanakkor Jakkuval ellentétben egy másodpercig nem jut eszünkbe a Skywalkerek szülővilága. Pontosan azért, mert Johnson - újfent az ep1-2-3-ből merítve - egy látványos, zsibongó, csillogó-villogó várost tett ide fő helyszínként. Bár az ep7-ben ott van Hosnian Prime, ami ugyanezen a vonalon mozog, sajnos nem sokáig láthatjuk, nem nézhettünk körül rajta. Canto Bightban viszont megjárjuk a kaszinót, a börtönt, a sikátorokat, a versenypályát, még a partot (strandot!) és egy mezőt is. A háttérben pedig ott terül el baljósan a sivatag.

A harmadik új világ Crait, ami egy igen fura világ, mert az ember a sok fehér láttán talán Hoth-ra asszociál, de ez valójában sivatag, így Tatooine, Jakku, Geonosis és Jedha vonalán mozog. Ugyanakkor Crait mégsem másolata egyike se, ezt a bolygó igazán nem lehet odapárosítani egyik korábbi világ mellé sem, mert homok helyett só borítja, az égből hó helyett is só esik (korábban azt hittem, hó, de nem, az is só), és a sóréteg alatt pedig egy vörös kristályvilág lapul. Bár Cantonica a leglátványosabb prequel-utalás, valójában a Crait is az, hiszen olyan szürreális idegen világ, amik az ep1-2-3-ban bukkantak fel. Vörös felszín, sóhó és a föld alatt kristályokkal teli barlangok. Ilyen téren talán Christophsishez hasonlíthatnánk, ami szintén kristályokkal borított pusztaság volt, ugyanakkor mivel az a bolygó animációsan jelent meg, így a párhuzam kevéssé szembetűnő. Plusz ezen túl is más a látványa, illetve a jellege, hiszen Christophsis városokkal teli világ volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • Ody Mandrell megváltoztatta a címet erre: Bolygók
  • 3 héttel később...
  • 1 hónappal később...

A Crait a film mintha epilógusa. A csúcsponttal, Snoke halála és a párbaj a vörös őrökkel, még nem ér véget a történet. Sőt, Craiton egyfajta kegyelmi állapotba kerülnek hőseink. Mintha mindenki oda tartott volna karakterfejlődésben is. Azon a bolygón már minden jó karakter egy bölcsebb és letisztultabb állapotában jelenik meg. Poe a történtek hatására lassan igazi vezérré érik, azzal a tapasztalattal megy csatába amiben már Holdo és Leia bölcsessége is benne van, Finn itt már igazi lázadó, nyoma sincs a menekülő dezertőrnek, Luke visszatér arra az útra amit rég elhagyott. Egy nagyon szép egésszé formálódik itt a történet. A felvezetés is briliáns, ahogy Leia áll félig eltakart arccal a csöndben...mintha gyászolna. :clap:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Cantonica full prequel tisztelgés, szinte minden pillanata. Crait: mikor ráközelít a bolygóra Johnson kikacsint. Hello, itt a Hoth, mi? Tudom, hogy látjátok... aztán a párhuzamok "mellé" ott a valőság, amit Dzséjt leírt. Bírom ezt a palit, játszik velünk végig a film alatt, ilyesmiket és egyéb játékokat is. (Már írtam egyszer vhol, hogy amikor a böriban kimozdul a cellából a Kódtörő: egy ugyanolyan padló feletti rács van ugyanúgy szétlőve mint a HCS börtönfolyosóján, Han által. Aprólékos finomság, szeretem)

Szerkesztve: - Darth Porg
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

22 perccel korábban, Darth Porg írta:

Cantonica full prequel tisztelgés, szinte minden pillanata.

Pontosan! Ezért imádom annyira. Na meg mert igazi világépítés. :)

 

23 perccel korábban, Darth Porg írta:

(Már írtam egyszer vhol, hogy amikor a böriban kimozdul a cellából a Kódtörő: egy ugyanolyan padló feletti rács van ugyanúgy szétlőve mint a HCS börtönfolyosóján, Han által. Aprólékos finomság, szeretem)

Ezt még nem láttam leírva sehol, de ha így van akkor: :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.