Ugrás a kommentre
Nute Gunray

Beth Revis: Rebel Rising

Recommended Posts

Beth Revis: Rebel Rising

Az USA-ban már megjelent a könyv, ezért megnyitom a topikot. Aki nem várja meg a magyar fordítást, és elolvassa eredeti nyelven, ne fojtsa magában a véleményét. :)

A könyv Jyn Erso lázadók között eltöltött életét meséli el akkortól kezdve, hogy Saw kimenekítette őt a Lah'mu-ról. A szerző Beth Revis, eddig ifjúsági regényeket írt, magyarul egy könyv olvasható tőle: Across ​the Universe – Túl a végtelenen.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Lázadás Hajnala

3820-4473-thickbox.jpg

Nekem már az előző Rogue One prequel regény a Katalizátor is nagyon bejött, de ez talán még azt is felülmúlta. Nagyon jó, igaz teljesen másképp és más okok miatt mint Luceno írása. Amikor először nekiültem a legfőbb elvárásom Saw megismerése volt. Ő talán a kánon egyik legérdekesebb alakja, épp azért mert ami a moralitást illeti igazi "szürke" figuráról van szó: se a jók se a gonoszak közé nem lehet egyértelműen besorolni. Már az is elég érdekes volt amit a Rebels-ben láttunk Saw-ból de mivel az gyerekeknek készült, ott nem igazán durvult. Itt nincs ez a hiányérzet: miközben Saw igyekszik Jyn pótapja lenni nem válogat az eszközökben amikor a Birodalomnak be kell pancsolni egyet.

Ami viszont meglepett: nem ez volt a regény legnagyobb erőssége. Ami azt illeti viszonylag hamar, úgy a könyv közepe táján elérkezünk oda, hogy Jyn-t 16 évesen Saw is magára hagyja és innen végigkövetjük az útját egész addig, amíg a Wobanin ki nem mentik a lázadók. Ahol Beth Revis első-osztályú munkát végzett az Jyn ábrázolása: a filmben ugye a lány azt vágja oda Saw-nak hogy őt se a lázadás se a Birodalom nem érdekli. A könyv pedig igen érdekes választ ad arra hogy miként is jutott erre az álláspontra. Az egész regény olyan mint egy road movie (vagy esetünkben road book): Jyn ide oda csapong a galaxisban, néha szimpatikus néha kétes alakok terelgetik az útját és közben az ő szemén át megismerjük kicsit a Star Wars világ hétköznapi oldalát. Az egyik kedvencem, amikor összefut egy idegen fajú lázadóval aki utálja az embereket. A kánonban szerintem ilyen még nem volt: arról volt szó, hogy a birodalmiak nem igazán csípik a nem-emberi fajokat, de ennek a fonákjára szerintem még nem láttunk példát. Érdekes volt olvasni az ember-ellenes kirohanást. Az illető azt fájlalta, hogy még a Lázadás is főleg emberekből áll.

A Katalizátor azt már remekül bemutatta, hogy a Birodalom hogy szipojozza ki az idegen világokat, a Lázadás hajnala a terrornak azonban egy másik arcát világitja meg: azt hogy a Császár rémuralma hogyan töri meg az egyéneket. A Wobani munkatábor taglalásánál van egy-két elég brutális példa rá, hogy mennyire kegyetlen tud lenni a Birodalom. De a könyv talán legfőbb erénye, hogy rengeteget hozzátesz a Rogue One-hoz. Azóta újra is néztem a filmet és bizony sok minden minden kapott új értelmezést vagy új mélységet. Pláne amikor Saw és Jyn annyi idő után újra találkoznak egymással.

Ja egy érdekesség: a könyvből még az is kiderül hogy Jyn hogyan vesztette el a szüzességét. Nem viccelek (de ne ijedjen meg senki: Saw-nak nincs köze a dologhoz).

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Ez nagyon jól hangzik. Ha megérkezik a rendelésem a Phasma után ezt olvasom el következőnek.
Köszi a beszámolót róla!

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Sajnos mostanában egyáltalán nem tudok erre a könyvre időt szakítani, de igyekszem, mert ez érdekel legjobban azok közül, amelyek mostanában jelennek/jelentek meg. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Megint kezdek lemaradni, pedig azt hittem, már lassan felzárkózom. A Thrawn, a Phasma és ez is érdekel, de eddig a Birodalom végét akartam elolvasni. Lehet ezután a kis Bomarr-féle értékelő után mégis ez a könyv jön?

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Köszi Bomarr az írást, most nagyon felkeltetted a figyelmemet eme könyv iránt. Eddig nem nagyon vártam, de az írásod miatt szerintem a következő vételkor ez lesz az egyik, ami 100%, hogy benne lesz. Ha befejeztem a Thrawnt, és a Vérvonalat, akkor jöhet a következő kör. :) 

Amúgy ez a könyv ifjúsági, vagy felnőtt? 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Ifjúsági kategóriában van, de igazából ez kicsit megtévesztő. Kb. úgy ifjúsági mint az Elveszett csillagok. Tehát nem gyerekes. Sőt igazából szerintem durvább is kicsit az átlagnál.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Nem is realizáltam még, hogy lesz/van egy ilyen is. Nekem is felkeltette az érdeklődésemet.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Köszi a véleményt, meghozta a kedvemet. :) Nekem is nagy a lemaradásom, de akkor ezt előbbre teszem a képzeletbeli listámon.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Ez tényleg nagyon jó könyv lett. Bekerült a kedvemceim közé. Meg is hozta a kedvem, hogy megnézzem holnap a Rogue One-t!

• Tetszik 1

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Regisztrálj, vagy jelentkezz be a hozzászóláshoz

Regisztrálni kell a hozzászólási jogosultsághoz

Regisztráció

Egyszerűen regisztrálhatsz közösségünkbe.

Regisztráció új felhasználóként

Bejelentkezés

Már regisztráltál? Lépj be!

Belépés

• Jelenlévő felhasználók:   0 tag

Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.

Fontos információ