Ugrás a kommentre

Ajánlott hozzászólás

Ott húznám meg a határt, hogy mi kit vagy ki mit irányít. A Sitheket a sötét oldal irányította, elmerültek benne, mint egy csapda magába szippantva őket. Nem mindegyiken látszott ez, mert Palpi úgy tűnt fel, mint tudatos Sith. Lehet a sötét oldalt felhasználva ám azt uralva is, vagyis amikor pl. nem az érzelmek irányítanak. Na Kylo perpill nem ilyen. A Jedi rend meg kicsit a tagadás felé vette az irányt, amiből lett ami lett. A sötét oldalt nem lehet eltüntetni, legyőzni, csak uralni. Erre példa kicsit Windu, aki használta  sötét erőket küzdelem közben, erre utal a lila színű kard is melyben ötvöződik a kék a piros színnel, ám valamit ő is benézett. 

Nem oda szeretnék kilukadni, hogy a cél szentesíti az eszközt. A béke és az egyensúly úgy nem jöhet el, hogy elnyomunk, tagadunk, ellenállunk és harcolunk valami ellen, mert attól az erősebb lesz. A figyelem fókusza a lényeg. Pl. a félelem a sötét oldal felé visz, de ez nem jelenti, hogy félni bűn, ugye. Amikor megjelenik egy negatív érzés, azzal szembe nézve és megértve, elfogadva azt, el lehet engedni. 

• Tetszik 3

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez valóban elég ködös még, remélem kitérnek rá a IX-ben. Egyébként ha úgy vesszük a jedik az agresszivitásuk okán kicsit ilyenek voltak már a klón háború alatt is. 

2 órával ezelőtt, Szisz írta:

A béke és az egyensúly úgy nem jöhet el, hogy elnyomunk, tagadunk, ellenállunk és harcolunk valami ellen, mert attól az erősebb lesz. A figyelem fókusza a lényeg. Pl. a félelem a sötét oldal felé visz, de ez nem jelenti, hogy félni bűn, ugye. Amikor megjelenik egy negatív érzés, azzal szembe nézve és megértve, elfogadva azt, el lehet engedni. 

Ezért lenne jó többet tudni a prime jediről, aki elvileg harmóniában élt mind a két oldallal. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Szerintem ez elég egyszerű. Az érzelmek is az élőlények szerves részét képezik és önmagukban nem rosszak vagy jók. A szenvedély, a düh vagy épp a gyűlölet közt megvan az átmenet és egyre veszélyesebb és negatívabb, de nem kötelez el a sötét oldal mellett. Én mindig is úgy gondoltam, hogy az Erő egy eszköz, amit lehet jó és rossz célra is fordítani. Valójában az érzelmeink is ugyanilyenek, amiatt hordoznak nagy veszélyt magukban, hogy nemigen lehet irányítani őket.

Kellő önfegyelemmel és helyes értékrenddel viszont megoldható. Ha valami negatív érzelemből sikerült erőt venni ahhoz, hogy egy tömeggyilkost megfékezzenek, akkor az nem rossz cselekedet. Ugyanígy hiába nemes például segíteni a másiknak, ha valaki egy gyerekmolesztálónak segít folyamatosan, akkor az rossz.

Luke esetében sem önmagában az lett volna helytelen és sötét, hogy megöli Vadert, hanem azért lett volna rá nézve veszélyes, mert a saját eszméivel ment szembe. Azaz ha nem tudott volna hamar eljutni a józan gondolkodás azon fokára, hogy átértékelje a helyzetet és amit tett, akkor hatalmasat csalódott volna magában, kiábrándult volna. Annál ártalmasabb pedig nincs, amikor valaki saját magában csalódik és a saját értékrendje dől össze.

A sötét oldal inkább az érzelmekre épít, a világos pedig a racionalitásra. Előbbi azért veszélyesebb, mert az érzelmeink nem tudatosak. Önmagában nem rossz dolog az érzelmekre hallgatni, csak veszélyes, mert torzítja a józan gondolkodást. A morális dolgok pedig a gondolkodásunkból fakadnak, a természetben nincs jó és rossz, nincs erkölcs, ezeket a fogalmakat a tudatos gondolkodásunk alkotta. Így ösztönösen "jól" cselekedni igazából lutri. Ha kikapcsoljuk a "tudatos tudatot", akkor csinálunk mindenfélét, ami csak úgy jön, ezek pedig a világ aktuális erkölcsi normái alapján tekinthetők jónak vagy épp rossznak.

Ha egy jedi használja a sötét oldalt, akkor az a kérdés, hogy ki irányít kit. Ha legalább annyira megvan a kontroll, hogy a jedi a kritikus pillanatban le tud higgadni, átlátni a dolgokat, akkor az tökéletes. Ha csak annyira van meg, hogy később a nyugalmi fázisban történjen meg ugyanez, de megtörténjen, akkor az még mindig rendben van. A baj akkor van, ha annyira elragadják az érzelmek, hogy már nem képes reálisan gondolkodni és átcsap ösztönlénybe, akinek nincsenek morális korlátai.

Fontos megjegyezni, hogy egy alapvetően helyesnek és jónak tekinthető értékítélettel rendelkező ember számára így lehet veszélyes a sötét oldal. Ez nem jelenti azt, hogy aki a sötétség rabja, az mind ebben a helyzetben van. Azaz nem kell valakinek ahhoz "agyatlan" ösztönlénynek lennie, aki az érzelmei által elvakulva képtelen józanul gondolkodni, hogy a sötét oldalon álljon, rossz ember legyen.

Az is simán lehet, hogy eleve "rossz" erkölccsel rendelkezik, így hiába vezeti a tudata és gondolkodik, mert ez is sötét irányba viszi. Tökéletes példa erre Sidious. De még az is lehet, hogy alapvetően nem is lenne olyan rossz ember, csak valamiért az akar lenni. Lásd Kylo.

Sidious esetében azt látom, hogy ő egészen más erkölccsel és értékrenddel bír. Olyannal, ami a világ jelenlegi felfogása alapján mérhetetlenül gonosz és sötét, ő viszont nem így látja. Ő így látja logikusnak és helyesnek. Neki szent meggyőződése, hogy amit tesz, az valójában helyes, csak a világ túl hülye hozzá, hogy belássa. Ő nem szándékosan gonosz, hanem az teszi gonosszá, ahogyan értelmezi a világot.

Kylo ezzel szemben pontosan tudja, hogy mi a rossz és mi a jó, hasonlóan, ahogyan mindenki más. Elvégre, ha nem lenne egy normális értékrendje, akkor nem tudná megítélni mi vezet a sötétség felé és mi nem. Ő szándékosan tesz erkölcsileg rossz dolgokat, ez jól mutatja, hogy tisztában van a morális dolgokkal, csak éppen direkt rossz akar lenni.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Jobb lenne ezt a jedi kiképzéseb átültetni. ;) Mert ez nem egyszerű ám. Kíváncsi lennék egy ilyen leckére. A könyvekben biztos van erről szó.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
2018. 01. 09. - 23:17, Frenkie írta:

Átolvasva a beszélgetést, az a kérdés merült fel bennem hogy hogyan menne ez a gyakorlatban? A jövőbeni Jedik hogyan használnák a sötét oldalt? Harcban eltörnék valakinek a nyakát aztán visszamennek a Templomba meditálni?

Attól, hogy valakinek eltöröd a harcban a nyakát még nem leszel a sötét oldal szolgája. Windu is lefejezte Jangot anélkül, hogy nagy változáson ment volna keresztül. Nem beszélve a többi jediről akik sokszor öltek a háborúban.

Mikor páran azt írtátok a megfelelő topicban hogyha Luke az EP6 végén megöli az öreget akkor a sötét oldalra kerül, és Anakin meg megdelejeződött akkor ezekben az esetekben miért nem érvényes hogy használták a sötét oldalt majd lenyugodtak és elmentek kávézni?

Azért más mert eluralta volna őket a sötét oldal. Nem mindegy, hogy azért fejezek le valakit mert rám támad, vagy azért mert pl. utálom és meg akarom semmisíteni. A sötét oldal lehet indulat, düh....viszont csak egy pontig. Onnan meg kell fordulni. Anakin nem tudta hol a határ, el is emésztette magát egy életre. Mert ez már ugye nem egyensúly hanem az egyik oldalra billenés.

A kérdés hogy most miért fogadjátok el hogy a Jedik úgy legyenek egyensúlyban hogy mindkét Erőt használják? Mi garantálja hogy az egyiknek nem borul el úgy az agya hogy lemészárol egy falut béketeremtés közben. Ahhoz hogy ezt kontrollálni lehessen,pszihésen nagyon erős egyedek kellenek.

Képlékeny téma ez, még nem fogalmazták meg frappánsan a dolgot. Egy egészen új Erőképet kell felépíteni. Kérdés, hogy mit engedünk be a képbe.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Lukenak volt bűntudata Ben miatt, ami a sötét oldalra vihet. Luke ehelyett inkább elvágta magát az erőtől. Ő így tartotta a kontrollt, erőböjt. Nem bízott magában, mint tanító.

Én valamiért azt érzem Kylo kötődik Reyhez. Lehet, hogy csak ezt akarom látni bele. Ami nekem azért érdekes, mert Anakin kötődött Lukehoz és ez hozta vissza. A kötődés gyengeség sötét oldalról nézve. Ha a kötődés ragaszkodásba csap át az már a sötét oldal felé billent, és a mesterhez való ragaszkodás a sötét oldalon kell is. Anakin Padméhoz való ragaszkodása többek közt és mert nem bíztak benne a Jedik sötétséget borított rá. Szóval ugyanazokon az érzéseken egyensúlyozva lehet egyensúlyt tartani.

Van egy rezgésszintje az érzéseknek. A pártatlanság a semleges szint.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Kylo lehet, hogy csak egy tanítványt lát Rey-ben. Hatalmi pozícióban lehetne egyensúly, ha ők ketten úgy uralkodnának, hogy megtartanák a saját identitásukat. Ez szerintem amúgy lehetetlen. 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
2018. 01. 02. - 21:09, Ody Mandrell írta:

Érdekes lenne az biztos. Én most úgy képzelem, hogy ilyen nem lehet mert szimbiózisban van az Erő az élőlényekkel. Ha nincs kapcsolat kettejük között akkor megszűnik az Erő létezni, mert nincs ami táplálja. Ez a lényeg. Nem független valamiről beszélünk, hanem egy összetartozó rendszerről. Ezt nagyon szépen taglalja a TCW-s Yoda szál.

Meg az a jelenet is, amikor Rey megérzi, mi az az Erő, és elmondja Luke-nak, majd Luke erre válaszul azt mondja, hogy ez a lecke lényege, hogy az Erő nem valami, amit csak a Jedik birtokolnak.

Amúgy az, hogy Luke elvágta magát az Erőtől úgy hangzik, mint valami kasztrálás, elköttetés :D Én úgy értelmezem, hogy Luke nem használja az Erőt, és nincs jelen az "Erőben", hogy telepatikusan Leia megérezze, vagy Snoke vagy Kylo. De mivel a filmben látjuk, hogy ez nem egy végérvényes állapot, attól a ponttól kezdve, hogy újra kiterjeszti érzékelését az Erőben, és megérzi Leiát (és vice versa), ismét jelen van. Szóval ez azért mégsem olyan, mint a kasztráció, nem végérvényes tevékenység. Ezért is gondolom azt, hogy éppen ezért egyszerűen csak nem használja, és azt a telepátiát sem használja, ami a legtöbb Erőhasználónál akár még nem is tudatos, mégis megvan (Leia, a fiatal Luke, stb.). És ne feledjük, hogy Rey nincs tisztában a fogalmakkal. Öt perccel azelőtt még azt mondta, hogy az Erő arra való, hogy köveket reptessünk. Ehhez képest ott az "elvágta magát az Erőtől" frázist használja, pedig csak annyit érezhetett, hogy Luke nincs jelen. 

Amúgy én még azt is el tudom képzelni, hogy Palpatine is hasonló technikát alkalmazott amikor Jedik jelenlétében volt, ezért nem érezhették meg őt az Erőben. Szerintem kancellárként nem feltétlenül kellett Erőt használni, anélkül is, a személyiségéből adódóan is megnyerő, szuggesztív, manipulátor. 

• Tetszik 2

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez
12 perccel korábban, IndianaAndrisSolo írta:

Amúgy én még azt is el tudom képzelni, hogy Palpatine is hasonló technikát alkalmazott amikor Jedik jelenlétében volt, ezért nem érezhették meg őt az Erőben. Szerintem kancellárként nem feltétlenül kellett Erőt használni, anélkül is, a személyiségéből adódóan is megnyerő, szuggesztív, manipulátor. 

Sőt talán még Ben is használt valami ilyesmit, ezért is mondhatta neki Vader, hogy elhagyta az Erő, és beszélt magáról úgy, hogy csak volt Jedi. Aztán, amikor Luke-kal útra kélt, ő is visszakapcsolta magát a körforgásba.

• Tetszik 2

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

A Ben, Palpatine példák jók nagyon! :clap: Simán el tudom képzelni. Egy esetleges Kenobi film árnyalhatja. :D 

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Egy Erő nélküli galaxist elképzelni sem tudnék. Ahogy Erőhasználók nélküli jövőt sem. Szerintem ezt nem merik meglépni.

Bejegyzés megosztása

Link a bejegyzéshez

Regisztrálj, vagy jelentkezz be a hozzászóláshoz

Regisztrálni kell a hozzászólási jogosultsághoz

Regisztráció

Egyszerűen regisztrálhatsz közösségünkbe.

Regisztráció új felhasználóként

Bejelentkezés

Már regisztráltál? Lépj be!

Belépés

• Jelenlévő felhasználók:   0 tag

Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.

Fontos információ