Ugrás a kommentre

Mennyire egységes a Skywalker SAGA?


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Közelében sincs a TFA várásnak pláne nem az EPVIII -nak, de itt az biztos, hogy lehet mindent orrba-szájba nyomatni anélkül, hogy a másolást ráaggatnák. ;)

Én is hasonlóképp vagyok ezzel. A sequel sokkal jobban várós, de a Rebels is jobban izgat. Az eddig biztossá vált stories filmek nekem abba a kategóriába esnek, hogy a semminél jobb és tök jó, hogy újabb SW filmek jönnek, de szerintem lehetett volna "hasznosabb" és érdekesebb témákat választani. Nem tudom még mennyi SW film fog készülni a jövőben, remélem jó sok és akkor nem lesz "pazarlás" a Rogue One vagy Han Solo kalandjai se.

 

Fura, de nálam is így van ez. Viszont nagyon bizakodó vagyok az érkező film minőségét illetően. És nagyon örülök, hogy már a küszöbön van!

Egyetértek.

 

Engem mindig jobban érdekeltek a stories filmek, mert eleve nem tetszik az ötlet, hogy folytassák a RotJ-t (ez nem azt jelenti, hogy azt nem vártam, de ez jobban izgat).

A Saga folytatásában szerintem hatalmas potenciál van. Már önmagában az nagyon sokat jelent, hogy baromi régóta az első olyan SW alkotások, ahol tényleg semmit nem tudni előre, kifejezetten szabad a világ.

 

Nagyobb potenciál? Gyakorlatilag tudjuk hova fog kifutni. Itt még annyi mozgástér sincs mint a PT esetében. :) Persze ettől még jó lesz ez, de ennyi elég is. Én inkább valami univerzumbővítőt, valami izgalmas újdonságot várnék most már.

A kiemelt résszel különösen egyetértek. Jó lenne már kicsit jobban elszakadni a Saga farvizétől, mert az eddig bejelentett és pedzett stories filmek azért erősen kötődnek az eddigi filmekhez. Noha ebben az univerzumban határtalan lehetőségek rejlenek, csak még nagyon kevéssé vannak kiaknázva.

 

Hát ezzel nem értek egyet. A RO-ban a szereplők többségének sorsát itt teljes holmály fedi. A PT főszereplőiről mind tudtuk mi lesz a sorsuk (egyedül Sheev sorsa volt kétséges, de ezt sem volt nehéz kikövetkeztetni).

Homály fedi, de annyit tudunk, hogy később már (filmen legalábbis) nem kerülnek elő, hiába az Ep.4 közelsége. Persze nem tudjuk kivel mi lesz, de az előbbi csökkent is ennek érdekességén. Ráadásul tényleg jó kérdés, hogy mennyire fognak egyáltalán érdekelni, de erről kicsit később. A PT-ben tudtuk mi lesz a sorsuk, de azt ügyesen kihasználták, hogy az ismert szereplők sorsára viszont nagyon kíváncsi volt mindenki. Mármint arra, hogy ki hogyan jut el oda. Gyakorlatilag kivétel nélkül zseniálisan nyúltak az összes ismert archoz, ami el tudta nyomni azt, hogy amúgy ismert a későbbi sorsuk.

A Rogue One nem biztos, hogy annyira jól jön ki abból, hogy többnyire teljesen ismeretlen karaktereket mozgat, akiknek noha ismeretlen a sorsuk, de a jelentőségük, ill. a sztori főszála fix. Azt is el tudom képzelni, hogy majd a Rebels többet fog tudni kamatoztatni ebből, mint maga az alapfilm.

 

A RO egy jó kezdés, a HS film szerintem egy visszalépés, de én bízom a Lucasfilmben, hogy előbb utóbb elkezdenek merészebb vizekre evezni a stories filmek kapcsán, és kapunk egy ruusani csatát, egy Jedi-Sith-Mandalore-i háborút. Ezekben én nagyobb potenciált látok, mint egy tökéletes befejezés erőltetett folytatásában.

Az elejével abszolút osztom a véleményed. Az utolsó mondattal már nem, szerintem az Ep.6 önmagában tekinthető tökéletes befejezésnek, de azért sok kérdést nyitva hagyott és remek teret engedett a folytatásnak. Nem látom annyira másnak a helyzetét ilyen téren, mint az 1. vagy 4. részt.

 

Viszont nem ismerjük őket. Majd csak a film közben derül majd ki, hogy egyáltalán érdekel-e minket hogy élnek-e vagy halnak.

Na igen. A SW-ban nagyon jó és erős karakterek vannak, sok kultfigurával. Úgy vettem észre, hogy az új alkotásoknál azért keményen meg kell küzdenie egy-egy új karakternek ahhoz, hogy tényleg annyira érdekelje az embereket a sorsuk, ráadásul tényleg nagyon jól megírtaknak kell lenniük. A trailerek alapján én egyelőre kicsit szkeptikus vagyok a Rogue One új szereplői kapcsán, nem érzem bennük azt a nagy kraftot. A monumentális sztori és látvány vagy Vader kameója, a csatajelenetek könnyen lehet, hogy elviszik majd a fókuszt a karakterekről és egyetlen film nem lesz elég ahhoz, hogy különösebben kötődjünk bármelyikhez is. Akkor meg joggal merülhet fel a Bomarr által is felvetett kérdés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért tarom erőletettenk, mert a RotJ-ből egyáltalán nem következik a TFA (kis túlzással élve nem is az OT sztoriját folytatják), viszont az epIV nyitószövege már úgymond felvezeti ezt a filmet, így én inkább a hiáypótló fifejezést használnám :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ekkora időtávon kis túlzással bármi lehetett az EPVII -ben. :)

És ezt ki is használták teljesen. Semmi és senki sem maradt abban a szerepben, amiben az epVI-ban volt (talán csak Leia, de közben ő is bejárt egy szenátori pályát mielőtt újra katonai szerepbe került). Amíg el nem kezdik betömködni a lyukakat, én nem tudok a TFA-re teljes értékű folytatásként tekinteni

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert ott arra futott ki. Darth Vaderből mi lett volna más? Vagy Obi-Wanból? Ők már röghöz voltak kötve, tudtuk mit fognak tenni, hol állnak. Az EPVI vége viszont teljesen nyitott volt, hogy ki merre indul.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most ne mondd azt, hogy nem lehetett volna úgy megcsinálni a TFA-t, hogy jobban idomuljon az epVI-hoz. Erre csináltak egy olyan folytatást, ahol mindenki letért arról az ösvényről, amit az epVI sejtetett. Ez egyszerűen egy alkotói döntés volt, mert az epVIII-ra akarnak egy "én vagyok az apád" csavart berakni, ezért kb. mindent úgy csináltak meg, hogy teljesen új legyen, semmi se legyen biztos. Ez a mentalitás viszont nekem nem tetszik. Egyéni szoc probléma.

Az epIII-t is meg lehetett volna úgy csinálni, hogy ne következzen belőle az epIV. Az ugyanígy nem tetszett volna (és ezzel szerintem nem lettem volna egyedül).

 

Amire ki akarok lyukadni az az, hogy a nagy időugrásnak még nem feltétlenül kell jelentenie azt, hogy minden és mindenki megváltozzon. De elég az offolásból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért tarom erőletettenk, mert a RotJ-ből egyáltalán nem következik a TFA (kis túlzással élve nem is az OT sztoriját folytatják), viszont az epIV nyitószövege már úgymond felvezeti ezt a filmet, így én inkább a hiáypótló fifejezést használnám :P

Miért, az ep1-ből következik az ep4? Ott is 32 év telt el, és senki sem maradt abban a szerepben, amiben láttuk. De az ep3 és 4 között is vannak olyan lyukak, amiket még be kéne tömni - erre a célra van a Rebels és az RO, de még ezek sem éppen tökéletesek, mert bőven van még kérdés. Szóval nekem eléggé erőltetett ez az "erőltetett folytatás" szöveg, miközben több böszöm nagy lyuk is van az eddigi filmek között. Ezek szerint neked az ep4 a Rebels és az RO között erőltetett volt? Mert ezek is lyuktömködők. Vagy az ep3? Mert ott is nagyon sok lyukat a TCW tömött be, olyan kérdéseket, amik az ep1-2 után maradtak (Erőszellemek, 66-os parancs, Kamino eltörlése, klónok létrehozása - ezek kardinálisabb kérdések, mint bármi, amit az ep6-7 közötti időszakkal kapcsolatban fel lehet tenni, és egyik sem következik az ep2-ből, és nincs rájuk magyarázat az ep3-ban).

Szóval ja, vannak kérdések az ep6 és 7 között, nagyon sok idő telt el, egy újabb generáció felnőtt azalatt, naná, hogy minden megváltozott, és sok mindent nem láttunk. De csak ezért nem lesz valami erőltetett, inkább éppen, hogy új lesz. Aztán majd jönnek a kiegészítő dolgok, mint a könyvek, a képregények, vagy a TCW-hez, Rebelshez és RO-hoz hasonló dolgok. De ha csak emiatt erőltetett egy folytatás, akkor minden eddigi epizód erőltetett volt, mert elég sok kérdést hagytak maguk után, míg nem jött a kövi rész vagy az azt megelőző lyuktömködő rész/sorozat.

 

Az epIII-t is meg lehetett volna úgy csinálni, hogy ne következzen belőle az epIV. Az ugyanígy nem tetszett volna (és ezzel szerintem nem lettem volna egyedül).

Nem is annyira passzentos azért. Például az ep3 végéből, amiben kijelentik, hogy az ikreket el kell rejteni a Sith-ek elől, nagyon nem az következik, hogy az ep4 elején Leia szó szerint szembekerül Darth Vaderrel, ráadásul szenátor, aki munkájából adódóan valószínűleg Palpatine-nal is több ízben találkozott. De mivel az összes lázadással kapcsolatos jelenetet kivágták az ep3-ból, így az sem következik, hogy egy teljesen funkcionális katonai brigád áll a Birodalommal szemben. Vagy, hogy Ben nem képezte ki Luke-ot, akiből így csak egy farmerfiú lett. Stb. Azért, ha nem ismertük volna az ep4-et az ep3 előtt, sok dolgot nem úgy képzeltünk volna el, ahogy megtörténik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Miért, az ep1-ből következik az ep4? Ott is 32 év telt el, és senki sem maradt abban a szerepben, amiben láttuk.

Akkor a lényeg nem jött át. Persze, hogy az epI-ből nem következik az epIV, de nem is ebben a sorrendben nézem a filmeket. És igen az epI-ből következik az epII, az epII-ből következik az epIII, és csodák csodájára az epIII-ból is következik az epIV, így ennek a 32 évnek van egy szép íve. Lyukak természetesen vannak, de azok csak apróságok, a nagy egész szempontjából irreleváns események. Ellenben az epVI után "valahogy" muszáj a TFA-t megnéznem, és eközött a két rész között ordító lyukak vannak, amik jelenleg botömésrért kiáltanak. Az epVIII valószínűleg segít majd a dolgokon, de ez az OT és ST között jelenleg jelenlévő szakadékon nem segít.

Nem is annyira passzentos azért. Például az ep3 végéből, amiben kijelentik, hogy az ikreket el kell rejteni a Sith-ek elől, nagyon nem az következik, hogy az ep4 elején Leia szó szerint szembekerül Darth Vaderrel, ráadásul szenátor, aki munkájából adódóan valószínűleg Palpatine-nal is több ízben találkozott. De mivel az összes lázadással kapcsolatos jelenetet kivágták az ep3-ból, így az sem következik, hogy egy teljesen funkcionális katonai brigád áll a Birodalommal szemben. Vagy, hogy Ben nem képezte ki Luke-ot, akiből így csak egy farmerfiú lett. Stb. Azért, ha nem ismertük volna az ep4-et az ep3 előtt, sok dolgot nem úgy képzeltünk volna el, ahogy megtörténik.

Azt megtudjuk, hogy hol kötnek ki az ikrek, azt tudjuk, hogy Kenobi és Yoda remeteségbe vonulnak, azt tudjuk, hogy Organanak nem tetszik az új rendszer, azt tudjuk, azt tudjuk, hogy elkezdték építeni a Halálcsillagot. Vader és Sidious pozíciója sem változott. Nyilván nem tökéletes, de nagy vonalakban minden megegyezik. Ugyanez nem mondható el az OT és az ST között eltelt időről.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És igen az epI-ből következik az epII

Hát nem tudom, nekem valahogy nem következett az ep2 ismerete nélkül, hogy Padmé szenátor lesz, hogy a Köztársaság szembe fog állni egy szeparatista mozgalommal, hogy Nute Gunray tök szabad, hogy Sidiousnak egy vén Jedi lovag lesz az új tanítványa, hogy a klónokat a Jedi lovagok rendelik meg, hogy a Köztársaságnak nincs is hadserege, stb... És ezeket én nem érzem triviális kérdésnek. És ismétlem, az ep2-ben fennmaradt kérdéseket, fontos kérdéseket nem az ep3-4-5-6, hanem a jóval később elkészült TCW válaszolta meg. Mégis, most amellett kardoskodsz, hogy az ep7 erőltetett, mert jelentéktelen kérdésekre a választ nem láttuk, csak hallottuk (elmondták, ki miért került harminc év alatt oda, ahová), míg az ep2-ből totál logikusan következik az ep3, miközben az ottani három év fontos kérdéseit csak évekkel később, egy kiegészítő sorozatban láttuk, és addig nem is hallottunk róluk.

Az ep7-ben sok minden máshogy alakult, mint ahogy elképzeltük, de ettől az nem lesz erőltetett, csak nem felel meg a prekoncepcióinknak. (Hol is hallottam már ugyanezt??? 1999 magasságában? :hmm: ) De attól még nem logikátlan, hogy Leia tábornok lett, Han újra csempész, Luke meg remete Jedi. Persze, nyilván, lehetett volna kiszámítható is: Leia a Köztársaság kancellára, Luke a több ezres Jedi Rend tanácsának feje, Han még a köztársasági hadsereg dandártábornoka, akik szembeszállnak a Birodalom maradványával, akiket egy Sith hadsereg vezet. Csak hát ebben ugye annyi meglepetés és újdonság lett volna, mint egy kavicsban, mert mindenki így képzelte el, és most nem is beszélnénk erről. Neked sem lenne témád. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A 4-5-6 szorosan összefügg, ahogyan a 2 és 3 is. Viszont én az 1 és 2 között azért érzek komoly különbségeket. Ki az a Dooku, mi az a CIS, kik a szeparatisták? Rajtuk kívül is akad pár új szervezet. Hogy lett Padméból szenátor, mit variálnak még mindig a kereskedelmiek a büntetésük ellenére is? Honnan került elő egy komplett klónhadsereg? Még mindig Palpatine a főkancellár? Ezek se triviális kérdések. A 3 és 4 meg pláne ilyen. Hova lettek a klónok, kik a rohamosztagosok? Milyen Szövetség? Honnan van a lázadóknak erőforrása, fegyverek, hajók stb.? Ki az a Tarkin, miért van kb. egy szinten magával Vaderrel? Hol az uralkodó? Itt is vannak lyukak, csak ezt már valahogy megszoktuk. Nyilván az se véletlen, hogy az ilyen jellegű távolságok arányosak a sztoriból kieső időmennyiséggel.

 

Abban igaza van Nabonak, hogy az Ep.3 minimálisan megvillantotta, hogy hová tart a sztori. Láttuk Vadert, Tarkint, Sidioust, a teljesen szürke Venatort, a Halálcsillagot, az ikrek születését, Yoda és Obi félrevonulását stb., noha tényleg csak körvonalaztak dolgokat. A 6 viszont ennyit se tesz, elpusztulnak a sithek és az új Hcs és ennyi. Na ebből aztán sok konkrét nem következik, akármit csinálhattak volna kb.. Viszont én pont ezért nem érzem annyira problémásnak a 7 távolságát ettől. Sok idő is telik el, ill. a lehetséges folytatásra nézve annyira semmitmondó a 6, hogy más alternatívára is ugyanúgy el lehetne mondani, hogy nem illeszkedik. Itt inkább arról van szó, hogy mindenki elképzelt egy lehetséges folytatást (lényegében komolyabb támpontok nélkül), aki nem ezt kapta, az csalódott valamelyest.

 

Érdekes, mert én pont azt érzem a 7 egyik legnagyobb problémájának, hogy nem is áll olyan távol a 6-tól. Pontosabban nem igazán sugallja ezt. A frakciók elnevezését és a szereplők korát leszámítva úgy érzem, hogy a film infói alapján akár 5 évvel is lehetnénk a 6 után, azt is ugyanúgy bevenném. Persze a háttérinfók alapján már tudható, hogy mégis komoly távolság van a két trilógia közt, de ez nekem a filmből nem annyira jött át.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A prequel azért készült hogy megmagyarázza az eredeti trilógia előzményét és kibontsa mindazt ami az első filmben csak pár mondatban hangzik el. Még szép hogy az ep.3 zárása előre utal az ep.4-re. Hát ezért készült. A sequel trilógia viszont új fejezetet kezd. Az pont hogy az előnye hogy nem rág mindent a szánkba és szépen lassan bomlik ki a történet: ha máris tudnánk hogy ki Snoke, mi Rey múltja és jelentősége, fele ennyire se lenne érdekes az egész. Most megvan az a luxus hogy nem tudjuk hova tartunk és azt se hogy pontosan honnan indultunk. Épp mint a régi trilógiánál, ahol a múltról csak az ep.5-ben és az ep.6-ban derültek ki fontos információk. De pont ettől volt jó, pont ezért volt fordulatos. Ha minden kártya ki lenne teritve és hajszálpontosan lehetne tudni hogy mibe fut ki ez az egész... hát akkor sok értelme nem lenne az egésznek.

 

És itt most nem OT majmolásról van szó: a Harry Potterben vagy a Trónok harcában ugyanigy lépésről lépésre derül fény a múltra és épp igy átértelmezi a jelenbeni eseményeket. Amit az ST csinál az teljesen szokványos, jól bevált és okos épitkezésre vall.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És itt most nem OT majmolásról van szó: a Harry Potterben vagy a Trónok harcában ugyanigy lépésről lépésre derül fény a múltra és épp igy átértelmezi a jelenbeni eseményeket. Amit az ST csinál az teljesen szokványos, jól bevált és okos épitkezésre vall.

Szerintem minden mozi- vagy TV-sorozat erről szól, ami lineárisan építkezik, csak a Star Wars esetében van egy generáció, aki nem élhette meg, hogy úgy lásson Star Warst, mint az előttük lévő: a jövő ismerete nélkül. Tisztelet a kivételnek, de az ep1-2-3-on "nevelkedettek" naná, hogy azt várják viszont, ami ahhoz hasonló: előre ismert végkifejlett, földön túli látvány, részletes politikai szálak, tág perspektíva. Ugyanez volt az ep1-2-3 idején, ott többségében azoknak nem jött be a film, akik az ep4-5-6-on "nevelkedtek" és ahhoz hasonlót vártak.

És nézd már, az RO jobban is passzol az ep1-2-3 légkörébe: ismert az előzmény, a végkifejlett, a látvány is elrugaszkodottabb, a perspektíva is szélesebb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem olybá tűnik - mégha nem is feltétlenül ezt írta - mintha Nabonak az lenne a problémája, hogy a korábbi Epizódok kőzött kevésbé drasztikus lett volna az átmenet: ha az EpI -től nézzük, akkor epizódról epizódra ugrálva a karakteret pozíciója vagy változatlan (pl Vader az EpIII végén és az EpIV elején) , vagy megváltozik ugyan, de a megváltozott karaktert látjuk a következő részben, hozzámérhetjük az előző epizódban látott karakterhez és tudjuk, hogy amit ott láttunk az az előzménye volt a karakternek és nem maradt ki egy fázis, amit nem láttunk.

 

Az EpVI végén a szereplők sorsa nyitva maradt és változtak is. De az EpVII-ben az eltelt idő miatt már nem ezek a megváltozott karakterek köszönnek vissza, hanem olyan karakterek, akik több megváltozáson is átestek, mire újra láttuk őket. Mintha Luke lett volna A az EpIV elején B az EpV elején C az EpVI végére ám amikor újra látjuk az EpVII-ben már nem D hanem mondjuk K.

 

Nekem ezzel nincs problémám, de tény és való, hogy a 7re akkorát ugrottunk, hogy kimaradtak olyan alapvető státusz változásoknak a bemutatásai (pl Luke Jedi mesteré érik és Rendet alapít -- Luke több tucat padawan mestere lesz és Rend vezetővé válik- Luke-ot elárulják és elveszti s tanítványait -- Luke elvonul a világ elől -- Luke elvonul a világ elől és megvilágosodik a régi Jedi Rend dolgai kapcsán), amik egyeseknél hiányérzetet okozhatnak. A Luke-os példát Obira vetítve kb. olyan, mintha Obi-wan EpI-es karakterállapotát az EpIV-es karakterállapot követné, és az eltelt időről csak elbeszéléseket hallanánk. Ez valóban kelthet hiányérzetet az emberben, ugyanakko előnye, hogy az alapos kimozdítás miatt rengeteg kérdés merülhet fel, ami miatt párhuzamos történetépítés lehetséges jelenben és múltban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És éppen az Obi-Wanos példa bizonyítja, hogy nem fair az ep6-7 kapcsolatát rávetíteni bármi másra, mert ezt az időintervallumot eddig két rész ölelte csak fel: az ep1 és az ep4. De ott van még egy 2-TCW-3-Rebels kvartett. Naná, hogy így az ep1 jobban kapcsolódik az ep4-be. Majd ha már az ep6 és 7 között is lesznek művek, akkor az is jobban fog passzolni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont ennek tükrében nem értem, hogy akkor miért akarnak egyesek annyira a régi trilógia előtt több száz vagy ezer évvel játszódó sztorikat. Ott aztán pláne minden más lenne és fogalmunk se lenne az átmenetekről. Ez nem épp hogy jó dolog? Igy bővül az univerzum. Ha tyúklépésekben épitkeznének az elég uncsi lenne.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem olybá tűnik - mégha nem is feltétlenül ezt írta - mintha Nabonak az lenne a problémája, hogy a korábbi Epizódok kőzött kevésbé drasztikus lett volna az átmenet: ha az EpI -től nézzük, akkor epizódról epizódra ugrálva a karakteret pozíciója vagy változatlan (pl Vader az EpIII végén és az EpIV elején) , vagy megváltozik ugyan, de a megváltozott karaktert látjuk a következő részben, hozzámérhetjük az előző epizódban látott karakterhez és tudjuk, hogy amit ott láttunk az az előzménye volt a karakternek és nem maradt ki egy fázis, amit nem láttunk.

 

Az EpVI végén a szereplők sorsa nyitva maradt és változtak is. De az EpVII-ben az eltelt idő miatt már nem ezek a megváltozott karakterek köszönnek vissza, hanem olyan karakterek, akik több megváltozáson is átestek, mire újra láttuk őket. Mintha Luke lett volna A az EpIV elején B az EpV elején C az EpVI végére ám amikor újra látjuk az EpVII-ben már nem D hanem mondjuk K.

 

Nekem ezzel nincs problémám, de tény és való, hogy a 7re akkorát ugrottunk, hogy kimaradtak olyan alapvető státusz változásoknak a bemutatásai (pl Luke Jedi mesteré érik és Rendet alapít -- Luke több tucat padawan mestere lesz és Rend vezetővé válik- Luke-ot elárulják és elveszti s tanítványait -- Luke elvonul a világ elől -- Luke elvonul a világ elől és megvilágosodik a régi Jedi Rend dolgai kapcsán), amik egyeseknél hiányérzetet okozhatnak. A Luke-os példát Obira vetítve kb. olyan, mintha Obi-wan EpI-es karakterállapotát az EpIV-es karakterállapot követné, és az eltelt időről csak elbeszéléseket hallanánk. Ez valóban kelthet hiányérzetet az emberben, ugyanakko előnye, hogy az alapos kimozdítás miatt rengeteg kérdés merülhet fel, ami miatt párhuzamos történetépítés lehetséges jelenben és múltban.

Van benne valami, de én nem érzem ezt ennyire élesnek. Bontsuk ketté a dolgot és válasszuk szét a karakterek jellemváltozásait, valamint a galaxisban aktuálisan elfoglalt helyüket. Előbbi terén nem látok akkora különbséget a 6 és 7 között. A régi szereplők közül egyedül Hanból látunk eleget, ő nagyon hasonló, mint az OT-ban is volt. A múltidézése, valamint Kylo kapcsán pedig ott a karakterfejlődés, haláláig szép ívet zár, még ha az ezt némiképp meg is töri, hogy újra csempészésre adta a fejét. De ennyi eltérés a különféle korú Obi-Wan, Anakin vagy akár Sidious kapcsán is megfigyelhető. Leiából és Luke-ból meg olyan keveset látunk, hogy nem látom értelmét azt taglalni, hogy mennyire különböznek.

A pozíciójuk már más kérdés. Ott az van, amit korábban is írtam, hogy ugyanúgy ég és föld a különbség a PT és OT közt Obi-Wan, Yoda vagy Anakin szerepét tekintve, csak éppen az Ep.3 elvitte odáig az eseményeket, hogy ezek megalapozottabbak. A 6-7 váltásnál ilyenről nincs szó, így nagyobb a távolság. Persze az áthidalt időszak is hosszabb. Sok fontos dolog kimaradt, de ezzel nem lehet mit kezdeni, ennyi idő alatt nyilván történnek ilyenek. Erre csak az lehetett volna megoldás, ha mondjuk a 6 után 10 évvel vesszük fel újra a fonalat. Annak semmi értelme, hogy eltelik 30 év, de alig változott valami, csak hogy közel érezzük a sztorit a 6-hoz.

 

Meg azt is bele kell kalkulálni, hogy az 1-2, 2-3 vagy 3-4 közt is nagyon sok fajsúlyos esemény történhetett, csak épp nem tudunk/tudtunk róla. Ott a TCW és a Rebels, tele fontos dolgokkal. Csak egyet említve, gondolta volna bárki is, hogy Anakinnak volt egy padawanja, aki aztán túlélte a 66-ost és részt vett a lázadás szervezésében? Egyébként ha már itt tartunk, a fiatalabb és idősebb Ahsoka közt is akad azért nem kevés differencia. Vagy Obi-Wanról hittük volna, hogy volt egy szerelme az Ep.1 előtt, akiért komolyan felmerült benne a Rend elhagyása is?

Úgy vettük, hogy annyi mindent tudunk ezekről a karakterekről és a sztoriról, biztos nem sok történt időközben és mégis. Ott van pl. Yoda is (tanulás Qui-Gontól, szembenézés sötét önmagával, tudomás Sidiousról stb.). A Rebelsben meg lehet a remeteségben lévő Kenobinak is lesz dolga. Maulról már nem is beszélve. A 6 és 7 közt is lementek ilyen dolgok, csak ezt most utalásszinten beleszőtték az új filmbe, így tudunk róla. Ez persze hiányérzetet kelt, más a tálalás, mint korábban, ez igaz.

 

Viszont ennek tükrében nem értem, hogy akkor miért akarnak egyesek annyira a régi trilógia előtt több száz vagy ezer évvel játszódó sztorikat. Ott aztán pláne minden más lenne és fogalmunk se lenne az átmenetekről. Ez nem épp hogy jó dolog? Igy bővül az univerzum. Ha tyúklépésekben épitkeznének az elég uncsi lenne.

Azért a Saga részeit ilyen módon vakvágány egy ettől teljesen független sztorihoz hasonlítani, aminél kb. csak a közös univerzum köti össze őket. Egy egybefüggő nagy történetnél nyilvánvalóan jogos elvárás, hogy jól kapcsolódjanak egymáshoz a részek és motívumok. Egy több ezer évvel a Saga előtt játszódó SW filmtől senki nem fog ilyeneket várni, eleve nehezen kötődhetne szorosan ekkora időbeli távlatból. Így bővül az univerzum, ha viszont a Sagat folytatják, akkor ott az összefüggések terén extra elvárások is vannak, amik szerintem abszolút jogosak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért a Saga részeit ilyen módon vakvágány egy ettől teljesen független sztorihoz hasonlítani, aminél kb. csak a közös univerzum köti össze őket. Egy egybefüggő nagy történetnél nyilvánvalóan jogos elvárás, hogy jól kapcsolódjanak egymáshoz a részek és motívumok. Egy több ezer évvel a Saga előtt játszódó SW filmtől senki nem fog ilyeneket várni, eleve nehezen kötődhetne szorosan ekkora időbeli távlatból. Így bővül az univerzum, ha viszont a Sagat folytatják, akkor ott az összefüggések terén extra elvárások is vannak, amik szerintem abszolút jogosak.

Ha egy ezer évvel ezelőtti történetnél elfogadjuk hogy rengeteg köztes állapotról lemaradunk, akkor miért nehéz elfogadni hogy egy 30 éves ugrásnál is megvan ugyanez csak kisebb léptékben? Erre próbáltam utalni. Annak semmi értelme hogy ugrunk 30 évet és a karakterekkel alig történt valami.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha egy ezer évvel ezelőtti történetnél elfogadjuk hogy rengeteg köztes állapotról lemaradunk, akkor miért nehéz elfogadni hogy egy 30 éves ugrásnál is megvan ugyanez csak kisebb léptékben? Erre próbáltam utalni. Annak semmi értelme hogy ugrunk 30 évet és a karakterekkel alig történt valami.

De ha több ezer évet ugrunk vissza, nyilván más karakterekről beszélünk, így nincs értelme köztes állapotról beszélni az esetükben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha több ezer évet ugrunk vissza, nyilván más karakterekről beszélünk, így nincs értelme köztes állapotról beszélni az esetükben.

Márhogyne lenne értelme köztes állapotokról beszélni:a Jedi Rendet, a fennálló politikai rendet mind egészen más helyzetben kéne találnunk, olyan helyzetben ami alig emlékeztetne a mostani állapotokra. Már ha jó és érdekes a sztori. Lehet olyan frakciókkal találkoznánk akik azóta teljesen eltüntek. A huttok lehet hogy nem csak a galaxis szélén élnének stb. Bármi lehet és egy ilyen ugrás tényleg csak akkor érdekes ha vannak érdemi köztes állapotok. Ha minden nagyon hasonlit az ep.1-es felálláshoz akkor az ezer éves ugrásnak semmi értelme. De ha valaki ilyesmire vágyik akkor megértem hogy itt is tyúklépésekben haladó sztoriszövést vár. Én nem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem éppen ezért nem tetszik a ToR. Teljesen ugyanaz, mint a SAGA éra, csak ott Sith Birodalom és Köztársaság van. De még a hajók és a katonák páncélzata sem tér el igazán a 4000 évvel későbbi dolgoktól.

 

De például mit szólnátok egy olyan sztorihoz, amiben a 80 éves Yoda még a 100 éves Maz Kanatával kalandozik (együtt járnak :D), kalózkodik, egy Sith-ek és Huttok uralta Birodalomban, ami ellen a szeparatista mozgalom mintájára lázadozik a Köztársaság, élükön a háborút hirdető Jedi Renddel? Simán lehet ilyesmi 900 évvel az ep1 előtt, és ismert frakciók és szereplők vannak más szerepben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem éppen ezért nem tetszik a ToR. Teljesen ugyanaz, mint a SAGA éra, csak ott Sith Birodalom és Köztársaság van. De még a hajók és a katonák páncélzata sem tér el igazán a 4000 évvel későbbi dolgoktól.

Csak az előzetesekre tudok hagyatkozni, de azok alapján nagyon egyetértek. Hiába a jó rendezés óriási csalódás ami ott van. Semmi újdonsággal nem mertek előjönni. Még "ős-droidikák" is vannak (amik alig különböznek a több ezer évvel későbbi társaiktól) :|

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha egy ezer évvel ezelőtti történetnél elfogadjuk hogy rengeteg köztes állapotról lemaradunk, akkor miért nehéz elfogadni hogy egy 30 éves ugrásnál is megvan ugyanez csak kisebb léptékben? Erre próbáltam utalni. Annak semmi értelme hogy ugrunk 30 évet és a karakterekkel alig történt valami.

Igen, az utolsó mondattal maximálisan egyetértek, ahogyan írtam is ezt legutóbb. Itt nem is feltétlenül a lemaradt köztes állapotokról van szó, hanem egy történet koherenciájáról. Nem az a lényeg, hogy 30 vagy 1000 év telik el, hanem hogy a TFA egy egybefüggő Saga 7. része, míg az 1000 évvel ezelőtt játszódó lehetséges spin-offnak ehhez a sztorihoz nincs köze. Az univerzum összeköti a kettőt, de nagyon kevés más. Nyilván egy sorozaton belül keményebb elvárások vannak az összefüggőséget és kapcsolódási pontokat tekintve.

 

Pl. az Antmantől se várja el az ember, hogy szorosan kapcsolódjon a Vasember trilógiához, hiába MCU film. Ellenben a Vasember 3-tól már igen, és nem azért, mert időben közelebb van mondjuk a 2-höz, hanem mert az összetartozik. Szóval, ha valaki úgy érzi, hogy az eddigi hét film közül bármelyik túl távol esik a többitől és nem illeszkedik a szériába, akkor azt jogosan róhatja fel. Egy sokkal régebben játszódó spin-off esetében ez már nincs így.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mint említettem mindenhol vannak hézagok, az epI és epII között is, de akkor nézzük a főbb szereplőket: Anakint úgy hagytuk ott, hogy jedinek tanul - Anakin úgy látjuk legközelebb, hogy jedinek tanul; Kenobitól úgy köszöntünk el, hogy Anakint tanítja - Kenobi még mindig Anakint tanítja; Padmét utoljára felelős politikai beosztásban láthattuk - Padmé ismét felelős politikai beosztásban van (igaz kicsit más a pozíció, de a lényegen nem változtat), Palpatine még mindig főkancellár. Nyilván vannak olyan elemek is amik újak, mint a CIS, de ennek is megvolt az előjele, hisz láthattuk, hogy sok rendszer nincs megelégedve a Köztársaság működésével (nem véletlenül golyózták ki Valorumot), a klónhadsereget is szépen felvezetik a film során és megmagyarázzák, hogy miért nem volt ott az első részben (mert még csak lombikokban léteztek). Dooku az, aki kilóg a sorból, ezt elismerem.

 

Ellenben az epVI és a TFA közötti időben olyan sorsfordító eseményekről maradtunk le egyes szereplők sorsában, amitől nekem hiányérzetem van. Nem baj, hogy erre vitték el a szereplőket, csak az ahogy tették bassza az oldalam, mert eddig a főszereplők összes (vagy legalábbis legtöbb) sorsfordító pillanatját láthattuk a filmekben. Erre meg lemaradunk olyan eseményekről mint Han és Leia válása, a fiuk rossz oldalra térése, Luke megtörése. És akkor még nem beszéltem Snoke-ról sem, aki az TFA-es iformációk alapján megintcsak a semmiből jött (mint anno Dooku, csak amíg Dooku egy báb volt, addig Snoke maga marionettista). Szerk.: De a főszereplők között is egyedül Bennek van megágyazva - és ez sem túl acélos. Rey, Finn és Poe a semmiből jöttek (ok, Rey nem biztos, de ezt most hagyjuk). Az epIV-ben is újak voltak a főszereplők, de őket (Hant leszámítva) már az előző részben megalapozták. (Szerk. vége.) Ezért mondom, hogy jelen helyzetben én nem tudom a TFA-t az epVI folytatásának tekinteni. Inkább egy olyan filmnek, ami ugyanabban az univerzumban játszódik, csak az új szereplők néha interaktálnak a régiekkel.

 

Az esetleges több ezer évvel játszódó spin off-októl meg nem várom el, hogy tökéletesen illeszkedjen a SAGA ívével. Legyen saját történetük, saját szereplőik, és nekik saját ívük, de az az ív is legyen teljes.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, az utolsó mondattal maximálisan egyetértek, ahogyan írtam is ezt legutóbb. Itt nem is feltétlenül a lemaradt köztes állapotokról van szó, hanem egy történet koherenciájáról. Nem az a lényeg, hogy 30 vagy 1000 év telik el, hanem hogy a TFA egy egybefüggő Saga 7. része, míg az 1000 évvel ezelőtt játszódó lehetséges spin-offnak ehhez a sztorihoz nincs köze. Az univerzum összeköti a kettőt, de nagyon kevés más. Nyilván egy sorozaton belül keményebb elvárások vannak az összefüggőséget és kapcsolódási pontokat tekintve.

Akkor mégegyszer: a példám egy bizonyos aspektusra vonatkozott. Ha sok idő telik el annak látszani kell. Benne van a pakliban hogy lemaradunk dolgokról mert a kihagyott idősávban is történnie kellett valaminek. Szerintem elég egyértelműen fogalmaztam. Nem tudom miért érzed szükségét hogy leszögezd hogy egy film ami a Saga része az nem ugyanolyan mint egy spin-off ami ezer évvel korábban játszódik. Senki nem állitotta az ellenkezőjét.

 

Abban pedig Naboval értek egyet hogy a Saga az ep.7 óta már nem egy nagy történet. Az első hat film központi alakja és főgonosza meghalt. Vannak kapcsolódások plusz felépitésbeni hasonlóságok de alapvetően ez egy új sztori, ami következik a korábbi nagy történetből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Márhogyne lenne értelme köztes állapotokról beszélni:a Jedi Rendet, a fennálló politikai rendet mind egészen más helyzetben kéne találnunk, olyan helyzetben ami alig emlékeztetne a mostani állapotokra. Már ha jó és érdekes a sztori. Lehet olyan frakciókkal találkoznánk akik azóta teljesen eltüntek. A huttok lehet hogy nem csak a galaxis szélén élnének stb. Bármi lehet és egy ilyen ugrás tényleg csak akkor érdekes ha vannak érdemi köztes állapotok. Ha minden nagyon hasonlit az ep.1-es felálláshoz akkor az ezer éves ugrásnak semmi értelme. De ha valaki ilyesmire vágyik akkor megértem hogy itt is tyúklépésekben haladó sztoriszövést vár. Én nem.

De ezért írtam, hogy esetükben. Én itt most a karakterekre és az ő közbülső státuszukra gondoltam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont ennek tükrében nem értem, hogy akkor miért akarnak egyesek annyira a régi trilógia előtt több száz vagy ezer évvel játszódó sztorikat. Ott aztán pláne minden más lenne és fogalmunk se lenne az átmenetekről.

Akkor mégegyszer: a példám egy bizonyos aspektusra vonatkozott. Ha sok idő telik el annak látszani kell. Benne van a pakliban hogy lemaradunk dolgokról mert a kihagyott idősávban is történnie kellett valaminek. Szerintem elég egyértelműen fogalmaztam. Nem tudom miért érzed szükségét hogy leszögezd hogy egy film ami a Saga része az nem ugyanolyan mint egy spin-off ami ezer évvel korábban játszódik. Senki nem állitotta az ellenkezőjét.

A fenti idézetből indult a diskurzus ezen része. Nabo sérelmezte, hogy hiányos és nagy léptékű az átmenet a 6 és 7 között, ez volt a kiindulási alap, gondolom erre írtad, hogy akkor egy több száz vagy ezer évvel korábban játszódó sztorinál ez hatványozottan így lenne. Ebből a szempontból mégiscsak összehasonlítottad a Saga egy részét egy spin-off filmmel. Szóval azért éreztem szükségét annak, hogy leírjam, amit írtam, mert szerintem ez nem függ így össze. ;) Attól, hogy valakinek a fenti gondja volt a 7. résszel, attól még miért érezné ezt vagy ennek akár többszörösét problémának egy teljesen más jellegű alkotásnál?

 

Abban pedig Naboval értek egyet hogy a Saga az ep.7 óta már nem egy nagy történet. Az első hat film központi alakja és főgonosza meghalt. Vannak kapcsolódások plusz felépitésbeni hasonlóságok de alapvetően ez egy új sztori, ami következik a korábbi nagy történetből.

Inkább úgy fogalmaznék, hogy át kell értelmezni a Saga esszenciáját. Eddig is egyfajta kényelmes csúsztatás volt Anakin sztorijaként felfogni a 6 filmet, noha így lehetett legjobban és legegyszerűbben megfogni a lényeget. A sequelben már max. Erőszellemként térhet vissza, így pláne nem lehet őt a leginkább központi alaknak titulálni. Ettől függetlenül szerintem a Saga továbbra is egy nagy történet marad, egyelőre úgy tűnik, hogy a Skywalker családé.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A fenti idézetből indult a diskurzus ezen része. Nabo sérelmezte, hogy hiányos és nagy léptékű az átmenet a 6 és 7 között, ez volt a kiindulási alap, gondolom erre írtad, hogy akkor egy több száz vagy ezer évvel korábban játszódó sztorinál ez hatványozottan így lenne. Ebből a szempontból mégiscsak összehasonlítottad a Saga egy részét egy spin-off filmmel. Szóval azért éreztem szükségét annak, hogy leírjam, amit írtam, mert szerintem ez nem függ így össze. ;) Attól, hogy valakinek a fenti gondja volt a 7. résszel, attól még miért érezné ezt vagy ennek akár többszörösét problémának egy teljesen más jellegű alkotásnál?

Tényleg ennyire nehéz? Arra akartam a magam szarkasztikus megjegyzésével rávilágitani hogyha sok évet ugrunk az időben akkor rengeteg minden változik és sok köztes állapotról lemaradunk és ez természetes igaz akkoris amikor 30+ évet megyünk előre, csak kisebb léptékben. Igen a spin-off más és a Saga rész is más, más elvárások, más felépités és nem ettől még ez az állitás áll.

 

A Saga nálam akkor lenne egy nagy történet, ha az első részben feldobott konfliktusokat csak az ep.9 oldaná meg. Nem véletlen hogy az Indiana Jones filmekre nem tekintünk egy nagy történetként. Hiába van jelen Indy állandóan. Palpatine halálával egy sztori véget ért. Lehet hogy Snoke-ot valahogy úgy fűzik be hogy mégis folyamatosnak érezzük majd.... akkor majd felülbirálom az állitásom. De jelenleg nagyon úgy tűnik hogy egy új sztoriba fogtunk. Mondhatjuk hogy akkor ez a Skywalker Saga de akkor a Skywalker Saga már több különálló történetet mesél el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De attól, hogy új a történet a 7-ben, karaktereket tekintve van egyfajta állandósság a régiek szerepeltetésével így felhozni egy ezer évvel ezelőtt játszódó lehetséges sztorit teljesen fals. Ott minden szereplő új, így nincs értelme azt firtatni, hogy az ugrás közben mit hagytunk ki a karakterek szintjén. Már pedig Nabo alàbb is a karakterekre vonatkozó nagyobb mérföldkövek átugrását sérelmezte. Azért nem jön át, amit mondani akarsz, mert bár galaktikus szemszögből jogos a kérdés, karakterek szemszögéből totál irreleváns.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.