Ugrás a kommentre

Qui-Gon Jinn


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

De az élettepasztalat átadása független a megéléstől, okulástól! Az más kérdés, hogy mennyi értelme van akkor, ha az, akinek szánják, nem veszi komolyan, vagy nem érti, mert nem élte meg. Vanna olyan helyzetek, és kapcsolatok, ahol igenis működik ez. Igaz, hogy a befogadó félnél ez akkor fog lecsapódni ha ő is átél egy hasonló helyzetet, de épp abban van a haszna, hogy esetleg felismer egy kényes szituációt csupán abból, hogy már hallott róla mástól. Ennek ellenére abban egyetértek, hogy Qui-Gon-nak nem kellett mindenben koktatni Obit. És lényegében a "sokat kell még tanulnod" kijelentést is legalább kétféleképpen lehet értelmezni. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen... Obi-Wan itt egyébként a 30 felé közelit, ugye? Ha őt is kiskora óta tanitják, akkor jó sok elméletet tanulhatott már. Az én értelmezésemben Qui-Gon azért is mondhatja, hogy tőle már nem nincs mit tanulnia Obinak, mert ami elméleti szinten tanitható volt azt hellyel-közel átadta (persze ennek a hirtelen döntésnek nyilván Anakin felbukkanása is az oka). S végülis Obi eztán nemcsak rögtön lovag, hanem mester is lett (az előbbi érthető szerintem... az utobbi viszont kétséges, hogy jó döntés volt-e). Mindenesetre érdekes, hogy ezt az egy darab jelenetet (Obi és Qui-Gon a templomban) is hány szemszögből meglehet vizsgálni, és valóban másképp is lehet értelmezni. Eddig csak egy egyszerü jelenetnek tartottam, de mostantól jobban odafigyelek rá :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az én értelmezésemben Qui-Gon azért is mondhatja, hogy tőle már nem nincs mit tanulnia Obinak, mert ami elméleti szinten tanitható volt azt hellyel-közel átadta

Na ez így már jobban tetszik, és elfogadható számomra is. :)

 

A StarWars párbeszédeinek az az egyik legnagyobb erénye, amit mindig hibának tüntetnek fel. Nevezetesen a párbeszédek lakonikussága. Lucas csak annyit ad a szereplők szájába, ami feltétlenül szükséges (ráadásul néha kétértelműen is fogalmaz). Ha mindent magyarázgatna, nekünk nem lenne miről írni. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy gondolom, hogy Anakin jövője azért burkolózott ködbe, mert nem lehetett tudni, hogy a jövőben bizonyos helyzetekben ,hogy fog dönteni.Neki ugye az egyensúly elhozása volt a feladata.Viszont ennek a megvalósítása(A hogyan), már Anakin ügye volt.Persze ő ezt nem tudta.Az élet(itt mondhatjuk az Erőt) is sok esetben döntésekre kényszerítette(anyja halála, Dooku-val való harcok stb), ahol neki döntést kellett hoznia.Jót vagy rosszat.Amilyen döntést hozott az élete arra vitte tovább.De ezek a döntések a jövőben történnek, ezért Qui-Gonnak fogalma sem lehet arról, hogy Anakin rossz útra fog térni.A véleményem az, hogy ha a buckalakóknál nem mészáról akkor egy másik "ág"-on mennek tovább az események.Természetesen az élet adott még neki több esélyt annak ellenére, hogy már tett rosszat.Ő mindig rosszul döntött.Az utolsó esély Palpatine-nál van amikor vitázik Winduwal.A kézlevágással már az élet is levette róla a kezét, reménytelenné vált, hogy visszatér a jó oldalra.

Lucas is mondja, hogy a rossz döntései miatt végzi Vaderként.

De ezt az EP1 idején még nem lehet tudni.Ezért nem vádolható Qui-Gon azzal, hogy nem látta a jövőjét.Mert dönthetett volna másképp is.De a döntés a jövőben fog történni.

 

Még valami eszembe jutott.Vajon Qui-Gon miért nyúl bele a kockadobásba?Tudta volna, hogy a rossz oldalra fog fordulni?Viszont ha a rossz oldalra esik akkor az Erő csinálta?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek frenkie! Ha annyira bízott az Erőben Qui-Gon, akkor miért nem engedte, hogy az döntse el a végeredményt? Bár a kockán csak egy kép oldal volt, és Watto is biztos technikásan dobta el, mégis furcsa, hogy befolyásolta a végeredményt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Te Ody, eme kép tanúlsága szerint szerintem jogosan olmozott Watto, mert eszerint legalább két oldala piros a koceknak

chance_bg.jpg

 

Szerk.: I'm sorry, hülye vok, kék volt a lényeg.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek frenkie! Ha annyira bízott az Erőben Qui-Gon, akkor miért nem engedte, hogy az döntse el a végeredményt?

Mert a kockára nem a nagy kezdőbetüs Erő, hanem a gravitáció és egyéb más erők hatottak :) Qui-Gon ilyen alapon miért veszi ki a kardját, mikor droidokat lát, miért nem bizik az Erőben vagy miért nem marad otthon... :) Az Erő sosem aktiv részese ilyen offenziven egyetlen eseménynél sem a hat SW Saga epizód alatt.

 

Ezért nem vonul vissza például a Tanács döntése után se Qui-Gon... az Erő nem csinál meg helyette dolgokat :D Ha az akarja, hogy másképp döntsenek akkor neki kell odaállnia és meggyőzni őket. És ha azt akarja, hogy kék legyen a kocka akkor ő kell elforditsa :D

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert a kockára nem a nagy kezdőbetüs Erő, hanem a gravitáció és egyéb más erők hatottak :) Qui-Gon ilyen alapon miért veszi ki a kardját, mikor droidokat lát, miért nem bizik az Erőben vagy miért nem marad otthon... :) Az Erő sosem aktiv részese ilyen offenziven egyetlen eseménynél sem a hat SW Saga epizód alatt.

 

Ezért nem vonul vissza például a Tanács döntése után se Qui-Gon... az Erő nem csinál meg helyette dolgokat :D Ha az akarja, hogy másképp döntsenek akkor neki kell odaállnia és meggyőzni őket. És ha azt akarja, hogy kék legyen a kocka akkor ő kell elforditsa :D

Na ez egy jó magyarázat.Én még Dzséjt megoldását is el tudom képzelni.Szerintem Watto volt olyan kapzsi, hogy ilyen olyan kockát vett elő amivel mindenképp nyer.A dobás végén eléggé meglepődik az eredményen mint aki nem ezt várta.

 

De ugyanakkor Bomarr elmélete is jó, hogy az Erő csak megmutatja az utat de neked kell oda eljutni.A cél: Anakin Jedivé válása.Ahhoz ,hogy ez így legyen el kell hozni a Tatooine-ról.Mivel biztosra kell menni ezért Qui-Gon belenyúl.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Qui-Gon az élettapasztalatából leszűrt igazságokat nem mondhatja el Obinak?

Hiába mondja el a saját tapasztalatait, azok az övéi, az ő látása, stb. alapján kialakult kép. Mindenki másképp éli meg a világot körülötte, és más tapasztalata nem sokat ér, még ha ugyanolyan helyzetbe is kerül. Mert más ember és másképp látja a dolgokat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Remek frenkie! Ha annyira bízott az Erőben Qui-Gon, akkor miért nem engedte, hogy az döntse el a végeredményt? Bár a kockán csak egy kép oldal volt, és Watto is biztos technikásan dobta el, mégis furcsa, hogy befolyásolta a végeredményt.

Meg ennek van egy másik oldala is. Mégpedig az, hogy az Erőt használta a kocka irányítására. Ha valaki használja az Erőt, már alapvető bizonyíték, hogy bízik benne.

 

Amúgy jó kis elemzés alakult itt ki.

A legjobban Bomarr véleményét tudnám támogatni.

Én úgy gondolom, hogy Qui-gon egy letisztult jedi képét mutatja egy olyan korban, amikor "más a trend" a jediknél. Ettől olyan más és élesebben látó. És ez adja meg neki a gyors döntéshozás képességét Anakin és Obi1 ügyében is. Ő felismerte, hogy ki a Kiválasztott és hogy a sith-ek újra felbukkantak és képes volt felvenni a tempót ezekhez az eseményekhez. Ezért az a kijelentése Obi1-nak, hogy bölcsebb ember, mint ő igazán elgondolkodtató és figyelemreméltó.

De az éleslátása itt is igazolást nyert. Mert mit is jelent az, hogy: bölcsesség? Az ismeret megfelelő alkalmazása a gyakorlatban. Obi1 sok bölcs döntését lehetne megemlíteni, de kettőt kiemelnék, ami számomra mutatja, hogy Qui-gon jól ismerte tanítványát: 1. Anakinnal való megküzdése a Mustafaron és döntése, hogy harcképtelenné teszi. Vajon Qui-gon megtette volna? (személyes véleményem, hogy talán inkább feláldozza magát, minthogy megölje). 2. Vader elleni párbaj végén hozott döntés.

Lehet, hogy Anakin ügyét Qui-gon jobban átlátta, de Obi1 olyan helyzetekben hozott jó döntéseket, melyeket súlyosabbnak érzek Qui-gon helyzeteinél.

Viszont Qui-gon meg előbb megértette a dolgok lényegét a Kiválaszottat illetően, talán ezért válhatott eggyé először az Erővel.

(ezzel a karakterrel Lucas nemcsak Obi1-t árnyalta, hanem pl. Yodát is, aki 1999 előtt még mintha az Atyaúristen lett volna.) :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 héttel később...
  • 4 évvel később...

Számomra Qui-Gon Jinn egy olyan Jedi, aki ha tovább élt volna, akkor Anakin nem állt volna át a Sötét Oldalra. Szerintem Jinn megértette volna Anakin problémáit, segített volna neki, nem úgy mint Yoda, aki ilyen Bibliai blablát magyarázott. Hiába, el kell ismerni, hogy az EP III végére a Jedi Rend már idejét múlt lett. " A Sithek bosszúja " című könyvben Mace Windu felveti annak lehetőségét, hogy ha kell akkor Palpatin ellen fordulnak és eltávolítsák, erre Yoda mérgesen vissza szól, hogy az ilyen gondolkodás csak a rossz útra vezet. Ő inkább gondolkodik illetve meditál, mire fel eszmél addigra meg már vége mindennek. Sok dologban Qui-Gon-ra kellett volna hallgatni és nem Yodára!

Szerkesztve: - SZKipi Padawan
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tény, hogy Qui-Gon életben maradásával jelentősen másként alakultak volna az események, főként Anakinra nézve. Viszont Anakinnak vannak olyan negatív tulajdonságai, melyeket még Qui-Gon sem biztos, hogy kordában tudott volna tartani, legfeljebb képes lett volna kicsit jobban elfojtani. Nehezebb dolga lett volna Palpatine-nak, de nem tartom kizártnak, hogy Qui-Gon atyáskodása alatt is megkaparinthatta volna Anakint. Nem tudni, mennyi igazság volt Dooku szavaiban, amikor azt állította, hogy Qui-Gon az ő oldalán állna, ha tudná az igazat, ezek fényében minden esetre elgondolkodtató.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az én meglátásom az, hogy Qui-Gon ellen Palpatinnak nagyon nehéz dolga lett volna, hisz Anakin ragaszkodott hozzá. Szerintem az ő halálával fordul Palpatinhoz. Akiben nagy valószínűség szerint Qui-Gont látta és őt hitte a barátjának. Anakin említette is, hogy Jinn megértené a gondjait. Így az ilyen kijelentésekből arra következtetek, hogy kezdetben Qui-Gont kedvelte a legjobban. Persze Obi mellett, de neki nem beszélhetett a problémáiról, hisz ő eltökéltebb Jedi volt mint Jinn. De ezer szónak is egy a vége, Jinn halála után Palpatinnak könnyű dolga volt Anakin át állításában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Számomra Qui-Gon Jinn egy olyan Jedi, aki ha tovább élt volna, akkor Anakin nem állt volna át a Sötét Oldalra. Szerintem Jinn megértette volna Anakin problémáit, segített volna neki, nem úgy mint Yoda, aki ilyen Bibliai blablát magyarázott. Hiába, el kell ismerni, hogy az EP III végére a Jedi Rend már idejét múlt lett. " A Sithek bosszúja " című könyvben Mace Windu felveti annak lehetőségét, hogy ha kell akkor Palpatin ellen fordulnak és eltávolítsák, erre Yoda mérgesen vissza szól, hogy az ilyen gondolkodás csak a rossz útra vezet. Ő inkább gondolkodik illetve meditál, mire fel eszmél addigra meg már vége mindennek. Sok dologban Qui-Gon-ra kellett volna hallgatni és nem Yodára!

 

 

Te vagy a cimbim. :D Ugyanígy vélem én is. Meggyőződésem hogyha Jinn tanítja Anakint sosem lép a sötét oldalra. Az ep1 legnagyobb tragédiája Qui-Gon halála. Pontosan értette volna Anakin vivódásait és azt a Jedi Renden belül elintézte volna. Lucas pont ezt a tragédiát mutatta be az EP1-ben. Meghal az Anakinnak legjobban megfelelő tanítvány. Kenobi a szabályok mestere volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudhatjuk biztosan, mi lett volna, ha Qui-Gon nem hal meg - de erre már nem is fog fény derülni. Az is lényeges kérdés, hogy vajon milyen szerepet töltött volna be a háborúban, miként reagált volna mestere pálfordulására. Ezek is befolyásolhatják az Anakinnal való viszonyát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát én abban azért elég biztos vagyok, hogy anno inkább Obi-Wannak volt igaza: Qui-Gon Jinn sosem állt volna Dooku mellé. Harcolt volna egy romlott, Sith vezette Köztársaság ellen, de nem egy másik Sith oldalán. Mert azért Dookun nagyon gyorsan észrevehető, hogy már nem a Jedi tanokat vallja.

 

Hogy mi lett volna Anakinnal, azt nem nagyon tudhatjuk. Az biztos, hogy más lett volna a helyzet, de mivel Palpatine egy mesteri manipulátor, könnyen meglehet, hogy ha Qui-Gon akadályoztatja Anakin elérését, megöleti. Vagy felhasználja a "legyőzniahalált" játékban.

Másrészt, az tény, hogy Qui-Gon apafigura volt Anakin számára, míg Obi-Wan inkább báty, akivel némileg rivalizálnia is kellett az "apa" előtt. Hiszen Obi-Wan volt az, aki miatt nem fogadhatta padawanná Qui-Gon, és ő az, aki hosszú időt tölthetett vele, míg ő csak keveset. És ez is sokat jelent, főleg azt, hogy a legrosszabb mester, akit Anakinnak választhattak, az Obi-Wan Kenobi volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hogy mi lett volna Anakinnal, azt nem nagyon tudhatjuk. Az biztos, hogy más lett volna a helyzet, de mivel Palpatine egy mesteri manipulátor, könnyen meglehet, hogy ha Qui-Gon akadályoztatja Anakin elérését, megöleti. Vagy felhasználja a "legyőzniahalált" játékban.

Alább én is erre próbáltam rávilágítani. Hiába Qui-Gon atyáskodása, ha Palpatine nagyon akarta, megszerezte volna Anakint, ebben szinte biztos vagyok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szinte képtelenség választ adni a mi lett volna ha... kérdésre. Qui-Gon nagyban hasonlított Anakinra, de szerintem eljött volna az a pont, amikor ellentétbe kerülnek egymással. Véleményem szerint ugyanaz lett volna a vége mint Obival. Bár Qui-Gon nem sétált volna el a lávapartról amíg nem tudja biztosan, hogy Anakin halott, ebben is biztos vagyok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szinte képtelenség választ adni a mi lett volna ha... kérdésre. Qui-Gon nagyban hasonlított Anakinra, de szerintem eljött volna az a pont, amikor ellentétbe kerülnek egymással. Véleményem szerint ugyanaz lett volna a vége mint Obival. Bár Qui-Gon nem sétált volna el a lávapartról amíg nem tudja biztosan, hogy Anakin halott, ebben is biztos vagyok.

Viszont valószínűleg le sem tudta volna győzni Vadert.

Szerintem is előbb-utóbb ellentétbe kerülnek, ha nem sikerült volna valahogy kivonni Palpatine befolyása alól (amit csak úgy tudnék elképzelni, ha Qui-Gonnal szinte soha nem járnak Coruscanton). Hiszen végül Anakin már Padméval is ellentétbe kerültek, már azelőtt, hogy felvette volna a Darth Vader nevet. Pedig Anakin Padménél jobban senkit sem szeretett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.