Ugrás a kommentre

Harry Potter


Milandra

Ajánlott hozzászólás

Ha jól tudom, teljes értékű folytatása az eredeti hét könyvnek, de nem regény, hanem inkább olyan, mint egy forgatókönyv. Vagyis nincs világépítés, se a szereplők gondolatai, csak a cselekedeteiket és a szavaikat ecseteli. De azért ebben valaki erősítsen meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha jól tudom, teljes értékű folytatása az eredeti hét könyvnek, de nem regény, hanem inkább olyan, mint egy forgatókönyv. Vagyis nincs világépítés, se a szereplők gondolatai, csak a cselekedeteiket és a szavaikat ecseteli. De azért ebben valaki erősítsen meg.

 

Egészen pontosan színdarab, azaz dráma. Iskolában mindenki sok ilyet olvasott, vagy kellett volna olvasnia. :D Hivatalosan tényleg teljes értékű folytatás, Rowling áldásával, de van benne egypár fura dolog, ami miatt szerintem nem kapcsolódik olyan szorosan a hét könyvhöz. Rowling amúgy csak a történetet írta, maga a színdarab egy Jack Thorne nevű drámaíró műve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Hugrabug a gyengébb képességűek háza (hivatalosan a lojalitást és a becsületet is idesorolják, de nem ezek a meghatározó jellemzők :) ). A Hollóhát az okosok/stréberek háza. A Mardekárba a nagyravágyóak, a büszkék illetve a ravaszak kerülnek (az utóbbihoz ha ugye nagyravágyásés egy csipetnyi rosszindulat is társul, gyakran az alattomos jelzőt is kiérdemlik :D ). És mint ahogy lent elhangzott a Griffendél a bátrak háza, amire Neville a tökéletes példa

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

HARRY POTTER ÉS AZ ELÁTKOZOTT GYERMEK - ELSŐ ÉS MÁSODIK RÉSZ

Kedves rajongók! Ha valaki pár szóban leírná nekem, hogy ez könyv milyen és mire hivatott, örülnék neki.

Csak a filmeket ismerem, a könyvet ajándékba szánnám, most láttam, hogy jön, de nem tudom hova tenni.

Folytatásként értelmezhető? Regény a tálalás formája? stb.

Mert az, hogy a "színházi szövegkönyv különleges kiadása", sajnos nekem nem sok infó..

Köszönöm!

 

Olyasmi, mint egy szövegkönyv, jobbára csak párbeszédek vannak benne. A könyv ott kezdődik, ahol az utolsó film befejeződött és a következő generáció kerül főszerepbe.

Még a nyáron belevetettem magam, nagy HP fan révén, de nekem nem igazán jött be. Az talán nem komoly spoiler, hogy van benne időutazás és szerintem ahogy ezt a témát megoldották a 3. részben az úgy pont elég volt, itt jobban belementek... nem kellett volna. Ettől függetlenül lehet tetszeni fog annak akinek veszed, tesómnak például nem volt komoly baja vele.

 

Harry pedig Mardekáros jegyeket hordoz magán. :D

 

Könyvspoiler:

 

A fia oda is kerül.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Hugrabug a gyengébb képességűek háza (hivatalosan a lojalitást és a becsületet is idesorolják, de nem ezek a meghatározó jellemzők :) ). A Hollóhát az okosok/stréberek háza. A Mardekárba a nagyravágyóak, a büszkék illetve a ravaszak kerülnek (az utóbbihoz ha ugye nagyravágyásés egy csipetnyi rosszindulat is társul, gyakran az alattomos jelzőt is kiérdemlik :D ). És mint ahogy lent elhangzott a Griffendél a bátrak háza, amire Neville a tökéletes példa

Én is sok helyen hallottam/olvastam már, hogy a főszereplőknek nem kellene a Griffendélben lenniük, máshova jobban illenének, de sose értettem vele igazán egyet.

Igen, Harry (leginkább ugye Voldemort miatt) mutat pár tipikusan mardekáros jegyet (pl. beszéli a kígyók nyelvét), de alapvetően nagyon is messze áll attól a fajta törtetéstől, arroganciától, kirekesztő szemlélettől és néha már gonoszságtól, ami őket jellemzi. Ront eleve nem érzem annyira hugrabugosnak, még ha bizonyos részekben háttérbe is szorul. Hermione a legérdekesebb kérdés, valóban nagyon művelt és stréber is, viszont más jellemzői is vannak, amik pedig logikussá teszik a Griffendélt

Az pedig a Roxfort egyik alapvetése, hogy a beszélő kalap erősen figyelembe veszi a delikvens akaratát is, ill. ha több házba is kerülhetne a tulajdonságai alapján, akkor pláne előtérbe kerül a saját vágya.

 

Ami a kulcs, hogy a trió minden tagja rendkívül bátor és tettre kész. Nagyon lojálisak, bajtársiasak és intelligensek, gondolkodás nélkül belevetik magukat a legveszélyesebb vállalkozásokba is, ha azzal segíthetnek. Magyarán tökéletes hőstípusok, akik semmitől sem riadnak vissza, azaz remekül passzolnak a Griffendélbe.

Nyilván az is logikus lenne, ha Hermione a Hollóhátba kerül, a Hugrabugba bárki befért volna, bár azért annál kiemelkedőbbek voltak mindannyian. A Mardekár szerintem szóba se jöhet. Összességében alighanem az döntött, hogy egyrészt a hősiesség és bátorság talán jobban domináltak a hármasban, mint mondjuk a stréberség vagy békésség, valamint hogy ők maguk is a Griffendélre vágytak leginkább.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ronról sok mindent el tudnék mondani, de hogy a bátorság mintaképe lenne... Nekem az első részből is az esett le, hogy a satyó úgy gondolkozott, hogy Ron testvérei mind Griffendélesek voltak (ahogy a szülei is), akkor legyen ő is az.

Hermione-nál pedig inkább az okosságát érzem dominánsnak. Tagadhatatlanul bátor is, azt aláírom, de nem ez a legszembetűnőbb tulajdonsága.

Harryben meg megvolt a bizonyítási vágy (plusz a tehetség is) és ezt a célt a Mardekár szellemiségével a legkönnyebb elérni, ezért akarta a kalap oda sorolni. Valószínűleg érzett valamit Voldemortból is, de Harry céljaihoz a Mardekáron keresztül van a legrövidebb út. (Amúgy a filmekben nem hangzik el, de Harry-ék érkezése előtt a Mardekár volt úgymond a győztesek háza, mivel már évek óta nyerték a házi és quiddich kupákat. Már csak ezen okból is ott lett volna a helye Harry-nek, mint győztes típus :D )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ron éppen azért bátor, mert a félelmei ellenére is mindig megy előre. Nem az a bátor, aki semmitől sem fél - ez talán el is hangzik a könyvekben, bár egy alapvető igazság, amit ezer és egy más helyen is lehetett már olvasni, hallani. Hermione meg lehet, hogy okos, de most az okosság kizáró tényező a Griffendélből vagy mi? Eleve, egyik ház tahjai sem csak egy jellemvonással írhatók le. Harry-nél meg épp az volt a meghatározó, hogy ő nem akart Mardekáros lenni. Szintén fontos jellemvonás, ami szintén benne van szépen kifejtve a könyvben.

Az egész választásosdi nem csak egy jellemvonásra épül, hanem az egész emberre. Kiragadhatunk egy-egy jellemvonást, és aszerint osztályozhatjuk házakra, de éppen ez a lényeg: nem egy-egy jellemvonást kell nézni, hanem az egész embert.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán úgy lehet a legkönnyebben megfogni ezt a témát, hogy a süveg elsősorban nem az alapján dönt, hogy milyen vagy, hanem milyen akarsz lenni. Gyerekekről van szó, akik eleve nem rendelkeznek kialakult személyiséggel, mondhatni alapanyagok, mintsem kész emberek. Emellett 10+ évig ebbe az iskolába fognak járni, ahol rengeteget fejlődhetnek, emberileg és jellem tekintetében is. Emiatt nem az a fontos, hogy akkor és ott milyenek a jelöltek, sokkal inkább az, hogy milyenné szeretnének válni, mi motiválja őket leginkább. Ebbe persze az is közrejátszik, hogy a családtagjaikkal és barátaikkal mi a helyzet, ez nagyban befolyásolja az ő irányultságukat és vágyaikat is.

 

Ron gyerekként valóban elég betoji és néha szerencsétlen is, de mindig is egy bátor hős akart lenni. Hermione okos és művelt, minél többet akar tanulni, de hamar ráeszmél, hogy vannak ennél fontosabb dolgok is. A legjobb bizonyíték arra, hogy a süveg jól döntött, ami a szériában később történt. Fokozatosan szorult a háttérbe Ron gyávasága és kudarckerülő gondolkodása, valamint Hermione strébersége és tudás iránti szomja. Ezt felváltották a hősökre jellemző motívumok, a veszélyes helyzetek feltétel nélküli felvállalása és a bátorság. A sorozat vége felé már egyértelműen ez dominál mindhárom karakternél, még ha néha nyilván adódnak is kicsapongások.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A legjobb bizonyíték arra, hogy a süveg jól döntött, ami a szériában később történt. Fokozatosan szorult a háttérbe Ron gyávasága és kudarckerülő gondolkodása, valamint Hermione strébersége és tudás iránti szomja. Ezt felváltották a hősökre jellemző motívumok, a veszélyes helyzetek feltétel nélküli felvállalása és a bátorság.

Ok, de mi lett benvolna ha a satyó alapból a kézenfekvő helyre osztja őket. Lehet hogy Ron örök életében gyáva marad (hisz belőle alapból a társai hozták ki ezt a jellemvonást), Hermione soha sem eszmél rá, hogy nem a tanulás a minden (ami elég valószínű egy hollóhátas közegben).

Mindegyikőjükben benne volt a bátorság csírája (Harry-ben több is), de az akkori személyiségük alapján egyikőjuk sem a Griffendélbe illett be a legjobban (talán Harry leginkább, de pont nála vacilált sokat a süveg :hehe: ).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A beosztást úgy képzelte el Rowling (ez Dumbledore szájából talán el is hangzik), hogy sokkal inkább a döntéseink, mint a képességeink határoznak meg minket, szóval a süveg elsősorban a potenciált nézi. Ettől függetlenül felfedezhető egyfajta vérségi vonal is, hogy Ron, vagy Draco esetében nagyon hamar a családjukra jellemző tradicionális házba osztja be őket (persze ez sem kizárólagos, ott van például az aranyvérű Black család fekete báránya Sirius, aki a Griffendélbe került). Mondjuk erre lehet azt mondani, hogy egy család képviselő talán hasonló személyiségjegyeket testesítenek meg az adaptáció okán, amit otthon eltanulnak a neveltetésük során.

Mindenesetre arra van több utálás is, hogy régebben is előfordult, hogy nem tudott könnyen dönteni a süveg, McGalagony, vagy Féregfark esetében is vacillált. Az pedig Hermione szájából el is hangzik az első és az ötödik könyvben is, hogy a süveg nagyon komolyan fontolgatta a Hollóhátba való beosztását (a könyvben nem hangosan beszélget a süveg és diák akinek a fején van, hanem azt csak ők ketten hallják). Két ismert példa volt, hogy a diák "vitába került" a süveggel (ez talán nem véletlen a prófécia két főszereplője volt), az egyik esetben Harry akarata mellett döntött a süveg, Neville viszont a Hugrabugba akart kerülni, viszont a süveg itt ellentmondott neki és inkább a Griffendélbe osztotta be. Neville esetében egyértelműen a benne rejlő potenciál miatt döntött a Griffendél mellett a süveg, míg Harry esetében úgy tudom az az elfogadott teória, hogy a Mardekár azért került nála ennyire képbe, mert Voldemort (aki ízig-vérig Mardekáros volt, kései leszármazottjai is egyben az alapító tagnak) lélektöredéke még mindig Harry-ben volt... ugye egészen a 7. rész végéig.

Egyébként érdekesség, hogy az egész süveg onnan jött, hogy az alapító tagok kitaláltak egy módszert, hogy haláluk után is be tudják osztani a diákokat a házakba és Griffendél felajánlott a süvegét. A 7. könyvben elhangzik egy flashbackben Dumbledore szájából, hogy talán túl korán kezdték el a beosztást, amikor még képlékeny a gyerek, hogy mi válik belőle... ugye ezt Pitonnak mondja, aki Mardekáros volt. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát aki 10+ évig jár oda, az elég sokat bukhat, mert az iskola csak hét éves. :)

Jogos, ezt túlmértem kicsit. :)

 

Ok, de mi lett benvolna ha a satyó alapból a kézenfekvő helyre osztja őket.

Inkább úgy fogalmaznék, hogy ha csak az akkori legdominánsabb jellemvonásuk alapján döntött volna. ;)

 

Lehet hogy Ron örök életében gyáva marad (hisz belőle alapból a társai hozták ki ezt a jellemvonást), Hermione soha sem eszmél rá, hogy nem a tanulás a minden (ami elég valószínű egy hollóhátas közegben).

Mindegyikőjükben benne volt a bátorság csírája (Harry-ben több is), de az akkori személyiségük alapján egyikőjuk sem a Griffendélbe illett be a legjobban (talán Harry leginkább, de pont nála vacilált sokat a süveg :hehe: ).

Lehet, viszont akkor azt mondhatnánk, hogy némileg kárba veszett volna a potenciáljuk. Ron eltűnhetett volna a középszerűségben, Harmionéból pedig lehetett volna egy még okosabb és tanultabb boszi, de vélhetően mindketten elmaradtak volna attól a jelentőségtől és eredményességtől, amit végül elértek. Ilyen értelemben pedig jól döntött a süveg. Elvégre az akkori erősségeiket így is igen szépen kihasználták és továbbvitték, miközben félelmet nem ismerő hősökké is váltak közben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Hugrabug a gyengébb képességűek háza (hivatalosan a lojalitást és a becsületet is idesorolják, de nem ezek a meghatározó jellemzők :) ). A Hollóhát az okosok/stréberek háza. A Mardekárba a nagyravágyóak, a büszkék illetve a ravaszak kerülnek (az utóbbihoz ha ugye nagyravágyásés egy csipetnyi rosszindulat is társul, gyakran az alattomos jelzőt is kiérdemlik :D ). És mint ahogy lent elhangzott a Griffendél a bátrak háza, amire Neville a tökéletes példa

 

Köszi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Olyasmi, mint egy szövegkönyv, jobbára csak párbeszédek vannak benne. A könyv ott kezdődik, ahol az utolsó film befejeződött és a következő generáció kerül főszerepbe.

Még a nyáron belevetettem magam, nagy HP fan révén, de nekem nem igazán jött be. Az talán nem komoly spoiler, hogy van benne időutazás és szerintem ahogy ezt a témát megoldották a 3. részben az úgy pont elég volt, itt jobban belementek... nem kellett volna. Ettől függetlenül lehet tetszeni fog annak akinek veszed, tesómnak például nem volt komoly baja vele.

 

Köszi! A nejemnek lesz amúgy, Ő mindet olvasta és szerette. Meglátjuk. Jobb ötletem most nincs.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ok, de mi lett benvolna ha a satyó alapból a kézenfekvő helyre osztja őket. Lehet hogy Ron örök életében gyáva marad (hisz belőle alapból a társai hozták ki ezt a jellemvonást), Hermione soha sem eszmél rá, hogy nem a tanulás a minden (ami elég valószínű egy hollóhátas közegben).

Ron nem maradt volna gyáva, elvégre még ő maga sem ismerte fel a képességeit teljes egészében, mint ahogy sok gyerek sem. Viszont a süveg igen, neki ez volt a dolga, látja bennük azt, amivé valószínűleg válni fognak. A bátorság nem egy szimpla bátorságot jelent, ezen az alapon Luna is bátor, mégsem került a Griffendélbe.

Azért az elég fura lenne, ha x gyerek/ember simán besorolható lenne négy típusba, pláne négy egyenlő részre :) A négy varázsló valószínűleg azt szerette volna, hogy mindegyiküknek legyen valamiféle öröksége, és akik továbbviszik a szellemiségüket. Ezért megegyeztek, hogy szétdobják négyfelé a diákokat. A süveg biztosan valamiféle bonyolult varázslatos algoritmus szerint osztja be őket, még akkor is, ha "hangosan" csak néhány jellemvonást citál elő.

A mardekárból is jó néhány diáknak a Hollóhátban lett volna a helye, ha azt nézzük, hogy okosak, pl. Piton. Tehát alapból, ha valaki okos, nem kerül a Hollóhátba, ahhoz kell még valami plusz. No meg a házak versenyének sem lenne sok értelme, ha nem lennének különböző képességű és tudású gyerekek a csapatban. És ezért is lehet mindenféle pontokat szerezni.

 

A 7. könyvben elhangzik egy flashbackben Dumbledore szájából, hogy talán túl korán kezdték el a beosztást, amikor még képlékeny a gyerek, hogy mi válik belőle... ugye ezt Pitonnak mondja, aki Mardekáros volt. :)

Nekem ez a képlékenység nagyon nem rémlik. Úgy értelmezem ezt a kiszólást, hogy Dumbledore szerint Pitont nem a megfelelő házba osztotta be a süveg, mert a Griffendélbe kellett volna kerülnie. Valahogy kicsit idegen a környezettől, ha a szöveg nem Pitonra vonatkozik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valahogy kicsit idegen a környezettől, ha a szöveg nem Pitonra vonatkozik.

 

Ja, én ezt úgy gondoltam, hogy Piton mint egy példa mutatja azt, hogy a benne rejlő potenciál még nem világlik ki abban a korban és ezután különböző utakon is elindulhat az illető. Persze az is egy kérdés, hogy akkor a süveg hibázik, vagy tévedhetetlen (mindkettő mellett szoktak érvelni, de én az első mellett vagyok), mert az is lehet a helyzet, hogy valaki egyszerűen csak nem nő fel a benne rejlő talentumhoz, amit a süveg lát benne, vagy egyszerűen hiú ábrándokat táplált vele kapcsolatban a süveg. Mondjuk Féregfark esetében például szerintem az utóbbi igaz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

J.K. Rowling úgy tűnnik ugyan abba a "betegségben" szenved mint James Cameron mert a Legendás állatok és megfigyelésük mégsem trilógia lesz hanem egyenesen 5 filmet szeretnének.

 

Itt a nyilatkozata:

 

"Azt mindig is tudtuk, hogy több, mint egy film lesz belőle. Ez már a kezdetektől világos volt számunkra, ezért eddig trilógiaként hivatkoztunk rá. De mostanra már jobban körvonalazódtak a dolgok, szóval biztosak vagyunk benne, hogy végül öt filmet készítünk."

Szerkesztve: - Fulcrum
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem ismerem ugyan az alapanyagot, de rendkívül szkeptikusan állok a dolgok elé. Őszintén szólva nem is igazán értem az egész koncepciót. Az nem, baj, hogy jönnek majd HP filmek, sőt kifejezetten örülök is neki, a világban és bizonyos karakterekben nagyon sok potenciál van. Ugyanakkor amennyit hallottam erről a Legendás állatok... alkotásról, nem látom egy annyira érdekes és összetett témának, hogy akár csak 3, pláne 5 filmet készítsenek belőle. Lennének abban a világban ennél jóval érdemesebb sztorik az elmesélésre.

 

A 7 fő könyvből lett 8 film, ebből a műből pedig ötöt szeretnének? Nekem már a Hobbit is erősen vergődésjelleget mutatott, bár Tolkien világa nem áll közel hozzám, így ez is közrejátszhatott a dologban, de sokszor erőteljesen vontatottnak éreztem az új trilógiát. Ezt mindenképp el kéne kerülni a HP esetében.

Eleve, előbb talán meg kéne várni mennyire lesz sikeres az új vonal, nem? Azért 3 filmet még ki lehet bekkelni valahogy, de ha a közönségszámára nem meggyőző a végeredmény, akkor 5 filmet bőven nem bír el a dolog. Nem is értem, hogy a közelmúlt történései után hogy lehet ennyire magabiztosan és optimistán hozzáállni egy franchise megújítása körüli dolgokhoz. Ami most hirtelen eszembe jut, hogy volt két Terminátor, ill. egy Pókember trilógia, ami befuccsolt és végül csak adott részek készültek el belőle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Fulcrum, ez jó :D

 

Én úgyképzelem el, hogy a sorozat folyamán Scamander szemszögéből figyelhetjük meg Gellért Grindelwald (a 30-as/40-es évek Voldemortja) hatalomra jutását és bukását, és az első film csak bevezetés lesz azokba az időkbe. Ugye a Dumbledore Grindelwald legyőzésével érdemelte ki a legnagyobb varázsló címet.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.