Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

The Empire Strikes Back

Chapter 38: Imperial Surprise

Time: 1:24:29-1:27:03

 

Tartalom

 

Miközben Lando végigvezeti a csapatot Cloud City utcáin, barátságosan cseverészik Leiával arról, hogy mivel ők egy kis üzem, nem tartoznak a Birodalom joghatósága alá, sőt, méretük okán még a Bányász Ipartestület sem figyel fel rájuk. Ami természetesen számukra előnyös, mert üzletfeleik többsége szereti kerülni a feltűnést.

Han erre megkérdi, hogy nem félnek-e attól, hogy egyszer a Birodalom rájön, mi folyik a városban, s akkor mindent bezár.

– Hát, a veszélye ennek folyamatosan fennáll, éppen ezért igyekszünk bebiztosítani magunkat – áll meg Lando egy ajtó előtt és szembefordult a csapattal. Közben Chewie gyanakvó morgásokat hallatva néz körül a hirtelen elnéptelenedett folyosón.

– Ami azt illeti – folytatja Lando –, éppen most kötöttem egy üzletet, ami örökre távol tartja innen a Birodalmat – azzal kinyitja az ajtót.

Hőseinket nem egy barátságos kis vendéglő fogadja a nyájas pincérrel, hanem az asztalfőt elfoglaló Darth Vader, aki sötét alakjával úgy illik a hófehér környezetbe, mint Halálcsillag az Alderaan egére.

Han azonnal fegyvere után kap és tüzet nyit a felálló Vaderre. A Sith Sötét nagyura azonban puszta kézzel védi ki a felé száguldó lézernyalábokat, majd egy pillanattal később Han pisztolyát is elkapja, amit az Erővel rántott ki a csempész kezéből.

– Megtisztelnének minket, ha csatlakoznának – mondja Vader, s megjelenik mellette Boba Fett, hőseink mögött pedig Lobot társaságában egy kisebb rohamosztagos csapat.

– Nem volt választásom, jóval előttetek érkeztek – próbál magyarázatot adni árulására Lando. – Sajnálom.

– Hát még én – veti oda Han, majd kézen fogva Leiát belép az ebédlőbe. Vader visszaül a helyére és az ajtó bezárul.

Eközben egy X-szárnyú közeledik a Bespin felé, fedélzetén Luke-kal és R2-val. A kis droid izgatottan csipog, mire Luke közli, hogy 3PO is a többiekkel van. R2 erre még izgatottabb lesz, de gazdája megnyugtatja, hogy hamarosan megérkeznek. Igaza is van, a Bespin már a pilótafülke látóterében van.

Cloud City fogdáiban szirénaszó harsan, ami feldühíti az amúgy sem nyugodt Chewbaccát. Fülét fogva őrjöng, majd vonyítva próbálja letépni a mennyezetet, mire a szirénák elhallgatnak.

Chewie ezután szomorúan morogva leül a még mindig darabokban lévő C-3PO mellé és jobb dolga nem lévén, nekiáll összeszerelni azt. Fogja a droid fejét és fordítva ugyan, de visszailleszti a torzójára, majd bekapcsolja.

– Végtelenül sajnálom… nem akartam betolakodni... kérem, ne álljon fel – mondja a droid a lelövése előtti utolsó szavakat, miközben hangszíne folyamatosan változik, ahogy Chewie újrahangolja a beszédszintetizátorát. A folyamat közben újra lekapcsolja 3PO-t, majd machinál rajta kicsit, aztán újraindítja.

– Rohamosztagosok? Itt? – folytatja C-3PO – Veszélyben vagyunk. Szólnom kell a többieknek – aztán, mint aki egy álomból riadna, felkiált. – Jaj, ne! Lelőttek!

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

És itt a fordulat, amire jelenetek óta készítenek fel minket. Itt tetőzik Boba Fett mutatványa, C-3PO lelövése és Leia baljós előérzete. A csapda szája felnyílik és a torkában ott ücsörög maga Darth Vader. A jelenet maga bravúros! Ahogy Lando mellékes csicsergése végül a csapda felvezetésévé válik, ahogy Chewie-nek épp egy pillanattal Vader jelenése előtt már feltűnik, hogy az addig népes folyosók kihalttá váltak, az nagyszerű.

De a folytatás se semmi. Hant szerintem eddig se gondolt senki töketlennek, de az, ahogy gondolkodás nélkül fegyvert ránt Vaderre, az marha jó. Vader viszont bizonyítja, hogy még mindig ő a legnagyobb májer, ha Erőhasználatról van szó. Fénykard helyett puszta kézzel védi ki a lézernyalábokat, pedig hát több ezer lelőtt droid bizonyítja, hogy a robotkar ugyanolyan sérülékeny, mint az igazi. Szóval nekem afelől nincs kétségem, hogy itt Vader biza az Erővel hárított.

Aztán meg, nemes egyszerűséggel hellyel kínálja szorult helyzetbe került hőseinket. Kár, hogy nem láthattuk a folytatást, mert érdekes lehetett. Én simán kinézem, hogy ezután tényleg leültek beszélgetni kicsit ideológiákról vagy csak a heti politikai eseményekről, sőt, talán még meg is vacsoráztak – már ha valaki képes ilyen körülmények között enni. És én ezért nagyon szeretem ezt a jelenetet, mert itt Vader nagyon méltóságteljes, szinte egy nemes lovagnak tűnik. Kicsit az elődjére, Tyranusra emlékeztet.

Persze az igazi csapdát Luke-nak készítették elő, Vader most csak a csalit dobta be. És már látjuk is, hogy Luke karnyújtásnyira van. Az igazán aranyos, ahogy R2 3PO-ért aggódik.

Az érdekes amúgy ebben a fejezetben, hogy a már egyszer kidobott 3PO-t miért rakták be Chewie-hoz? Erre semmi oka nem volt, hiszen még csak egyben sincs. Viszont van egy képregény, amiből kiderült, hogy Vader felismerte C-t – és felidézte benne az anyja emlékeit –, miután megmutatták neki a maradványait, és ő rendelte el, hogy adják oda a wookiee-nak. Ez nekem a mai napig nagyon tetszik, mert egyrészt, kapcsolatot teremt a korábbi eseményekkel, másrészt, kicsit ez is hozzáad Vader Anakinná alakulásához. Emiatt én ezt a képregényt a mai napig a kánon részének tekintem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A képregényre én is emlékszem, az nagyon tetszett. És akár miért ne lehetett volna így...

 

Egyébként a Birodalom visszavág egyértelműen Vader epizódja. :D Admirálisokat fojt meg, lövedékeket hárít az Erővel... itt valóban megmutatja, amire a mindenható Erő képes. Két évtized fekete páncélruhában töltött "rabság" alaposan megváltoztatta az egykori Anakin személyiségét. Furcsa látni, hogy ez a hidegvérrel csapdát állító, már-már arisztokratikus modorossággal beszélő Sith ugyanaz a személy, aki egykor örökké nyughatatlan és forróvérű Jedi volt.

 

Han viselkedése ebben a helyzetben igazán karakterhű volt, gyorsasága valószínűleg nem egy szorult helyzetben mentette már meg (egyről ugye biztosan tudunk), most is azonnal felismerte a radikálisan megváltozott helyzetet és megragadta az egyetlen halvány menekülési lehetőséget.

 

Lando döntését racionálisan gondolkodva meg lehet érteni. Kialakított a telepe számára a lehetőségekhez képest egy viszonylag nagy mozgásteret. A Birodalom részei, de távol vannak, bizonyos adóösszeg fejében nem szólnak bele az operatív dolgokba. Azt hiszem ez a lehető legjobb kombináció ilyen vészterhes időkben. Amikor a rohamosztagosok megérkeztek, nem volt más választása, így én őt soha nem tudtam hibáztatni, amiért nem figyelmeztette Hanékat időben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én sem tudom teljes mértékben vádolni Lando-t, mert azt figyelembe kell venni, hogy sok ember élete, megélhetése függött a döntésétől, nemcsak a sajátja, plusz tudta, hogy Luke az igazi célpont, akit nem is ismert, és arról volt szó, hogy a többieket elengedik. Ha jól emlékszem, arról sem tudott, hogy Hant odaígérték Boba Fettnek.

 

Vader nagyon méltóságteljes abban a jelenetben, és egyetértek, hogy szinte úriember módjára viselkedik a beinvitálással. Ezzel együtt legalább annyira érezni a fenyegetést a részéről, mint amikor megfojt embereket, de ebben persze segít az, hogy az előbb láttuk őt elhárítani Han lövéseit. Engem is mindig érdekelt, hogy amikor becsukódott az ajtó, akkor vajon mi történt? Felszolgálták a vacsorát? :) Ez lehetséges, de a foglyok nem hiszem, hogy ettek valamit. Inkább azt tudom elképzelni, ahogy Leia elvitatkozik Vaderrel.

 

Tetszik a gondolat, hogy talán Vader parancsára adták oda Thripio-t Chewie-nak. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Han -ban itt tudatosul először, ki is tulajdonképpen Vader. Addig csak hallott róla, de érdemes megnézni az arcát azután, hogy Vader elveszi tőle a pisztolyt az Erőt használva. Nem kicsit van megrémülve/meglepődve. Az EPVI -os parája innentől eredeztettethető (mert le tudtam írni ezt a szót Dzséjt jössz egy sörrel :D ). Persze ez még csak a kezdet. Lando -ra én se tudok haragudni még úgy sem, hogy itt még nem tudni mennyire átverték őt is.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader (és Lando) csúcsjelenete. Jó ez a kis kavarás, és szerintem Lando mellett szól az, hogy a Falcont igenis megjavították mindeközben, már csak be kellett kapcsolni. Az Erővel hárítás meg "tutaminis" néven szerepel a Wikin, olyan képességeket is beleértve, hogy valaki puszta kézzel fog meg egy fénykardpengét. Persze ez már Erősen EU :)

Ahogy "Megtisztelnének ha csatlakoznának" Vader föláll az asztalfőn, hát az tényleg egy nem mindennapi snitt. Ahogy Nute írta, ez az ő filmje.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Erővel hárítás meg "tutaminis" néven szerepel a Wikin, olyan képességeket is beleértve, hogy valaki puszta kézzel fog meg egy fénykardpengét. Persze ez már Erősen EU :)

Azon túl, hogy EU már nincs, ilyet már láttunk is, hiszen az Atya simán "visszatolta" a tenyerével Anakin fénykardjának pengéjét. Persze, ő az Erő egy különleges teremtménye volt, bár, ha valaki képes puszta kézzel elhárítani egy lézernyalábot, az azért nem lehet messze attól, hogy megfogja a fénykard pengéjét. Elvégre az is csak bazi forró plazma. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Han biztos úgy érezte hogy el van átkozva. Egyszerre több kellemetlenül érintő dologgal kellett szembesülnie: Lando elárulta - az Erő bezony nem humbug - Bobit nem sikerált átvágni

Gondolom meg tudta volna Landót fojtani egy kanál vízben.

 

Amúgy tök jó az a képregényes sztori. Közben megsasoltam. Klassz lenne ha tényleg Vader apánk vitette volna be 3PO-t a cellába.

Szerkesztve: - Rog
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

The Empire Strikes Back

Chapter 39: The Deal Gets Worse

Time: 1:27:04-1:31:10

 

Tartalom

 

Han Cloud City egyik termében egy álló alkalmatossághoz szíjazták, ami előtt egy bizarr szerkezet meredt az ég felé. Vader érdeklődve figyelte, amíg a rohamosztagosok felkészítették a foglyot, majd mellé lépett. A Sith érdeklődése csak fokozódik, amikor a szerkezet előre döntötte Hant, és furcsa szikrák csaptak az arcába. A corelliai megpróbálja elkapni fejét a fájdalmas szikrák elől, de a szerkezet ezt nem engedi neki.

Odakinn Lando Boba Fett társaságában hallgatja, amint barátja felüvölt kínjában. A fejvadász meg sem rezzen, lélektelen maszkja semmiről sem árulkodik. Ellenben Lando igencsak gondterhelt, nehezen tudja leplezni, hogy nem tetszik neki az, ami a szobában történik.

Ekkor az ajtó feltárul és Vader kilép rajta. Lando egyből hozzá lép, ám a Sith Nagyúr egy szóra sem méltatja. Helyette Fetthez intézi szavait:

– Elviheti Solo kapitányt Jabba, a hutthoz, ha már nálam van Skywalker – ezzel részéről letudta a két férfit, ám mind a kormányzó, mind a fejvadász a nyomába ered.

– Nem sok hasznát veszem holtan – mondja Fett, szavait pedig Han kiáltása nyomatékosítja.

– Nem szenved tartós károsodást – feleli Vader úgy, mintha csak egy droidról beszélne.

– Vader Nagyúr – ragadja magához a szót Lando – mi legyen Leiával és a wookiee-val?

A Sith már csak a liftbe lépve felel kurtán a kormányzó kérdésére: sohasem hagyhatják el ezt a várost.

– Nem ebben állapodtunk meg, és nem is abban, hogy Hant átadja a fejvadásznak – fakad ki Lando, mit sem sejtve attól, hogy Vader jelenlétében az ilyesmi kevéssé szokás vagy éppen biztonságos. A Sith ennek ellenére csak finom fenyegetéssel él.

– Talán úgy érzi, hogy az üzletünk méltánytalan?

Vader szavai jobb belátásra és meghátrálásra késztetik Landót. Vader elégedett a nemleges válasszal:

– Jó! Nagyon szerencsétlennek vélném, ha itt kéne hagynom egy helyőrséget.

A liftajtó elválasztja egymástól Landót és Vadert. Boba Fett jobbnak látja távozni, s Lando is így tesz, ám nem rest a levegőnek, a szoborszerűen álló rohamosztagosoknak és a mellette álló Lobotnak odavetni, hogy érzése szerint erre az üzletre egyre inkább ráfarag.

Mindeközben valahol Cloud City mélyén a tömlöcben Chewbacca lassan, de biztosan egyre jobb állapotba hozza C-3PO-t. Már visszarakta a fejét és az egyik karját, jelenleg az áramköreit forrasztja a hátán.

– Ő, ez jó, ez tetszik – motyogja elégedetten a droid, majd fotoreceptoraiban a fény kihuny. – Valami nem jó, mert most meg nem látok. – Chewie állít valamit, és 3PO szemeiben újra fény csillag. – Így már sokkal jobb. Várj! Állj! – kiált fel a droid rémülten. – Mit tettél? Hátrafelé nézek, te ostoba molycsomó. Csak egy ilyen túlméretezett szőrmók lehet elég idióta ahhoz…

Ezzel Chewbacca újra lekapcsolta a méregtől kiakadt robotot.

Ekkor két rohamosztagos bevonszolja a lábain alig álló Hant. A földre lökik, majd távoznak. A wookiee felsegíti barátját.

– Pocsékul vagyok – jegyzi meg Han, majd Chewie segítségével lefekszik a falból elősuhanó priccsre. A feltáruló ajtón ekkor Leiát lökik be a cellába. A nő aggódva guggol le a meggyötört csempész mellé.

– Miért csinálták ezt? – kérdi, gyengéden a férfi haját simogatva. Han nem tud rá felelni, mert még csak kérdéseket sem tettek fel neki.

Leia csókot lehel Han homlokára, hogy megnyugtassa, ám hiába, mert az ajtó harmadszorra is feltárul, s most olyan valaki lép be rajta két őr kíséretében, aki mindhármuk pulzusát megszaporázza.

– Lando – mondja Leia, Chewia pedig úgy rámordul a kormányzóra, hogy ha a hangja ártani tudna, Lando menten holtan esne össze. Nem is lép a wookiee kartávolságán belülre.

– Hord el magad, Lando – förmed rá Han is erőtlenül.

– Fogd be, és figyelj rám – szól közbe élesen Calrissian. – Vader beleegyezett, hogy átadja nekem Leiát és Chewie-t. – Hanból kiszakad egy döbbent „neked?” kérdés. – Itt kell maradniuk, de legalább biztonságban lesznek – magyarázza tovább Lando.

– És Han? – kérdi Leia.

– Vader átadja a fejvadásznak.

– Vader holtan akar minket.

– Nem ti érdeklitek Vadert – inti le Lando dühösen a hercegnőt –, hanem valami Skywalkert akar elkapni.

– Luke – sápad el Han barátja nevét hallva.

– Vader Nagyúr csapdát állított neki.

– És mi vagyunk a csalétek? – vonja le a kellemetlen konklúziót Leia, miközben Han lassan felemelkedik a priccsről.

– Skywalker már útban van ide – mondja Lando, mintha észre sem venné, hogy elárult barátja vészesen közel került hozzá.

– Tökéletes – morogja Han, és még közelebb lép Calrissianhoz. – Mindent összehoztál, igaz? Barátom – azzal teljes erejéből bemos Landónak.

A kormányzó hátra esik, de sajnos Han erejét vesztve szintén kibillen az egyensúlyából. Közben az őrök, akik annak ellenére, hogy előre megneszelték Han támadását, későn reagálnak, fegyvereik csövével több ütést is mérnek a corelliai hátára.

– Elég! – ripakodik rájuk Lando. A Hant ütlegelő őr visszafogja magát, ám az, amelyik fegyverével sakkban tartja Chewie-t, nem mozdul. Lando fel sem véve a bekapott ütést, visszakanyarítja magára bárói köpenyegét.

– Megtettem, amit tudtam – magyarázkodik. – Sajnálom, hogy csak ennyire tellett, de nekem is megvannak a magam problémái.

– Ja… Igazi hős vagy – veti oda Han.

Lando bosszúsan és szégyenkezve néz végig a társaságon, majd őrei kíséretében távozik. Han megpróbál felülni, de fájdalmai legyűrik.

– Te aztán tudsz bánni az emberekkel – jegyzi meg gúnyosan Leia, majd Chewie segítségével felsegítik Hant a földről.

Miközben Han megvitatta nézeteit Landóval, Vader a város tibanagáz feldolgozó üzemében ellenőrzi a munkálatokat. Ugnaughtok és rohamosztagosok serénykednek, hogy megfelelően felkészítsék a karbonizálót a következő feladatára.

– Nem valami biztató ez a létesítmény, de arra jó lesz, hogy lefagyasszuk Skywalkert, amíg eljuttatjuk az Uralkodóhoz – állapítja meg Vader szenvtelenül.

– Vader Nagyúr – terem ott a Sith mellett Bewil kapitány. – Hajó közeledik, X-szárnyú osztályú – jelenti kurtán a tényeket.

– Remek. Figyeljék Skywalkert és engedjék leszállni.

– Vader Nagyúr – szól közbe Lando a korábbiakhoz képest óvatosan. – Ezt a helyet csak karbonizálásra használjuk, egy embert megölhet.

Vader megfontolja a hallottakat, és döntésre jut. Nem olyanra, ami Landót bizakodással töltené el.

– Nem akarom, hogy az Uralkodó foglyát károsodás érje. Kipróbáljuk, Solo kapitányon – azzal otthagyja a halálra vált Landót.

Luke-ot közben családneve kötelezi: az égen járva közeledik végzete, Cloud City felé.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

No, ez megint egy olyan rész, ami bemutatja, hogy Vader mekkora szarkeverővé vált. Tulajdonképpen ahány közös jelenete van Landóval, annyiszor rúgja fel az előzőleg már felrúgott alkut. Először Hant lepasszolja Fettnek, míg Leiát és Chewie-t városi fogságra ítélteti. Aztán – bár előzőleg Bobának garantálta, hogy Han nem fog megsérülni, legalábbis nem tartósan –, annak biztos tudatában határoz Hant kísérleti patkányként történő felhasználásáról, hogy meghalhat. Vader tulajdonképpen magasról sz*rik Lando és Fett fejére is.

A megjegyzése, hogy a bespini karbonizáló nem valami bíztató, a TCW fényében nagyon jópofa, hiszen a Fellegvár-akciónak hála pontosan tudja, milyen lefagyasztva lenni. Bár úgy tűnt, hogy a Jedi Templom hasonló létesítménye jobb hatásfokkal működött a Cloud City-ben fellelhetőnél, mert a Jedik és a klónok arcára nem ült ki kín. Meg a fene bele, nem volt ilyen rémisztő hely. Ez az ipari terület simán helyet kaphatna az Alien-franchise egyik részében, már csak a hangok miatt is, aminek egy része valóban az Alienből van (később is nem egy jellegzetes hang érhető tetten).

Korábban nem jegyeztem meg, de érdekes Boba és Vader kettőse. Eleve, Anakin ott volt, amikor Jango meghalt, részese volt Boba bosszújának és évekig harcolt a fejvadász klón testvérei oldalán – ráadásul az egyetlen Jedi, aki ezt a 66-os parancs után is elmondhatja magáról (most eszembe jutott valami, de a kérdést nem itt teszem fel). Vajon Vader mit gondolhat Bobáról? Az biztos, hogy Fett nem tudja, ki lapul Vader páncélja alatt, de Vader tudja, ki is Boba Fett.

Lando itt kezd rádöbbenni, hogy egy Sith-tel kötött üzlet minden, csak nem jó üzlet. De azért még hiszi, hogy ha nem is olyan jól, mint kezdetben, de azért nem túl rosszul fog kijönni az üzletből. Bár ezt sem jeleztem korábban, én sem ítéltem el Landót soha, főleg későbbi tettei miatt, sőt, őszintén szólva, az egyik kedvenc szereplőm. Főleg itt nagyon szimpatikus, hiszen talán az egyetlen olyan ember a Galaxisban, aki kiabálni mer Vaderrel, csak, hogy mentse a barátait. Látszódik, hogy árulása ellenére szeretné menteni őket, sőt, kiderül, hogy eleve úgy ment bele az üzletbe, hogy azt hitte: Hannak, Leiának és Chewie-nek a haja/szőre szála sem görbül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Épp ezért mondtam én is Lando -ról, hogy ő is átverés áldozata. Én se tudom megvetni vagy elítélni. Ok nem volt szép dolog amit tett, de nem volt más választása és az akkori alku alapján nem is lett volna nagy gáz.

 

Nagyszerű jelenet az amikor Vader odalép Han mellé és a csempészt ráengedik a kínzó eszközökre. Nekem egy ideje már maga Vader jut eszembe amikor ő feküdt egy olyasmi műtőasztalon és ő kiabált torka szakadtából. Mintha most figyelné, hogy milyen az ha más szenved hasonló helyzetben mint ő anno. Egyébként vérfagyasztóak Han üvöltései a folyosón. Nagyon keményen odatehettek neki. :( Az is remek ahogy Lando beszól Vader -nek de aztán szinte azonnal visszahőköl mert megérzi a fenyegetést amit a sith jelent. Persze nem adja fel, ő nem az a fajta. :) A karbonizáló terem zseniális! Az egész miliője és hangulata fantasztikus. Ezeket a részeket nézve megértem miért sokak kedvenc SW -je ez a film. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ep5 hangulata amúgy szerintem magasan a legjobb a Star Wars filmek között. Aprólékosan megnézve nagyon sok horrorelemet tartalmaz, ami végig fenntart egyfajta nyomasztó, mély érzést. Ez az összes többi epizódból hiányzik - nem, mintha azokban szükség lenne erre -, ilyen téren ez a film egyedi. Megjegyzem, nekem pont azért (is) tetszik nagyon Kershner RoboCop 2-je, mert abban is tetten érhető valami hasonló hangulat. Ne ugyanez, csak valami hasonló. Tényleg van egy olyan érzésem, hogy Lucasra és Kershnerre mintha hatott volna az Alien. Főleg itt, a karbonizálóban érezhető, hogy mintha a díszleteket is a Nostromo funkcionális, ipari hangulatot árasztó díszletei idézték volna meg. Ilyen közeg, mint ez a fagyasztóterem nincs még egy a hat filmben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ep5 hangulata amúgy szerintem magasan a legjobb a Star Wars filmek között. Aprólékosan megnézve nagyon sok horrorelemet tartalmaz, ami végig fenntart egyfajta nyomasztó, mély érzést. Ez az összes többi epizódból hiányzik - nem, mintha azokban szükség lenne erre -, ilyen téren ez a film egyedi. Megjegyzem, nekem pont azért (is) tetszik nagyon Kershner RoboCop 2-je, mert abban is tetten érhető valami hasonló hangulat. Ne ugyanez, csak valami hasonló. Tényleg van egy olyan érzésem, hogy Lucasra és Kershnerre mintha hatott volna az Alien. Főleg itt, a karbonizálóban érezhető, hogy mintha a díszleteket is a Nostromo funkcionális, ipari hangulatot árasztó díszletei idézték volna meg. Ilyen közeg, mint ez a fagyasztóterem nincs még egy a hat filmben.

Engem a 6. rész tróntermi hidegsége a mély fekete űrrel az ablakon túl és a kék-sötét színekkel (ideértve a villámokat is) emlékeztet erre a hangulatra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek, a nyomasztó hangulat a védjegye ennek a filmnek, és olyan szépen adagolják végig a feszültséget, hogy egyik csúcspont után jön a másik, mire elérünk az utolsó legnagyobbhoz. De az még most odébb van.

 

Vader mindent alárendel annak, hogy Luke-ot megkaparinthassa. Régen Leia volt a célpontja, őt üldözte, most meg egyszerű alku tárgya, hogy mi legyen vele és a társaival, igazából már nem fontos számára. Han meg aztán végképp nem az, én nem csodálkozom, hogy simán feláldozza. És hogy ezzel megszegi a Boba Fett-tel kötött alkut? Hát eddig sem a fair viselkedéséről volt híres. :)

 

Leia és Han kettőse a cellában olyan meghitt, igazából itt érződik először az, hogy fontosak egymás számára. Lehet, hogy Han azt is gondolta magában, hogy ha ez kellett egy kis gyöngédséghez, akkor megérte a kínzás is. :)

 

Jó, hogy Lando-ról itt már kiderül, nincs ellenük, csupán kényszerből árulta el őket. Han dühös reakciója érthető, de mi, nézők már sejthetjük, hogy vele egy hasznos szövetségesre leltek.

 

Thripio meg megint hozza azt a zsörtölődő formáját. :D Artuval is ezt csinálta, amikor a Geonozis-i arénában segíteni próbált rajta. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Landoban mindig csíptem azt, hogy neki állt vitázni Vaderrel, és utána is elég határozottan terelte az eseményeket afelé, hogy Vader ne kapjon meg mindent. Lando egy dörzsölt, független csempész és üzletember, aki nem hajlik meg az átverős üzletfelek előtt - legyenek azok bárkik -, az Erő meg végképp nem érdekli.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma megnéztem a filmet, és pont e fejezetnél feltűnt, hogy azért a Birodalom nagyon engedékeny a foglyaival kapcsolatban. Mert ugye Chewie nem csak C-3PO-t kapta meg, de itt már látható, hogy szerszámokat is adtak neki. Leia pedig átöltözhetett, mert amikor elfogták, még nem a hoth-i gönc volt rajta. Szóval lehet, hogy Hant szadizták, de kárpótlásul jól bántak a másik kettővel. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ma megnéztem a filmet, és pont e fejezetnél feltűnt, hogy azért a Birodalom nagyon engedékeny a foglyaival kapcsolatban. Mert ugye Chewie nem csak C-3PO-t kapta meg, de itt már látható, hogy szerszámokat is adtak neki. Leia pedig átöltözhetett, mert amikor elfogták, még nem a hoth-i gönc volt rajta. Szóval lehet, hogy Hant szadizták, de kárpótlásul jól bántak a másik kettővel. :)

Pedig hát egy szerszám egy vuki kezében nem túl jó ötlet, ha az illető vuki fogoly, és kissé dühös. Amúgy felteszem, Lando érdeme, hogy jól bántak velük, persze nyilván Vader sem emelhetett ez ellen szót, valószínűleg azért, mert ő csak és kizárólag Skywalkerre fókuszált.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem egyértelmű, hogy csakis Lando-nak köszönhették a viszonylag jó bánásmódot, valamint Chewie is a szerszámokat. Az meg számomra sosem derült ki igazán, Hant miért kínozták. Talán így akarta Vader Luke-ot sietségre ösztönözni, jobb ötletem nincs.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért kínozta Hant, hogy Luke érzékelje a barátai kínját. Ha nem teszi, Luke korábban csak annyit látott volna a Dagobah-n a jövőbe pillantás során, hogy Han, Leia, Chewie és 3PO fogságba estek. Az azért még nem olyan nagy ütőkártya, mintha egyben azt is látja, hogy a szerettei szenvednek. Az ep2-ben Anakin is látta, hogy az anyjával történt valami, de csak akkor indult útnak, amikor megérezte, hogy szenved.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez végül is igaz.. Eddig úgy gondoltam, hogy maga a fogságba esésük is elég indok lett volna arra, hogy Luke elinduljon kiszabadítani őket (ő olyan megmentős típus), hiszen a Birodalom foglyaként később is bármikor szenvedhettek volna, és ennek fényében a kínzás nem feltétlenül szükséges kegyetlenkedés volt. De valóban, ha Vader biztosra akart menni, a kívánt hatás eléréséhez ez volt a "legjobb" megoldás .

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez amúgy szerintem kicsit olyan "mindenki magából indul ki" felállás. Vader magából kiindulva tudta, hogy a fia sem fog tudni ellenállni annak, ha látja a jövőt, amiben a szerettei szenvednek. És végül is, igaza lett. Amúgy ki tudja, lehet, hogy ha csak szimplán fogságba ejti őket Vader, azt Luke nem is látta volna meg. Plusz azt is érdemes figyelembe venni, hogy Vadernek az sem volt mindegy, mikor és hol bukkan fel Luke. Han kínzása biztosította, hogy a fia a Bespinen tűnjön fel, belátható időn belül.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

The Empire Strikes Back

Chapter 40: Carbon-Freeze

Time: 1:31:11-1:34:53

 

Tartalom

 

– Ha visszaszerelted volna a lábam, most nem lennék ebben a nevetséges helyzetben – puffog C-3PO Chewbacca hátára szíjazva, miközben a csapatot Boba Fett és négy rohamosztagos kíséri be a karbonizálóba, ahol Vader, Lobot, Lando és birodalmi katonák népes tábora vár már rájuk és ugnaughtok serénykednek, hogy a fagyasztóművelet során minden hibamentesen menjen.

– Szóval ne feledd, Chewbacca, most felelős vagy értem, szóval ne csinálj semmi ostobaságot – fejezi be mondandóját a lábaitól megfosztott droid, akiről senki sem vesz tudomást.

– Mi folyik itt, haver? – kérdi Han Landót.

– Beraknak a szénfagyasztóba – feleli a város állítólagos ura és parancsolója.

Eközben Jango Fett klónját is elkezdi aggasztani Han sorsa, noha kicsit önzőbb okokból.

– És ha nem éli túl? – szegezi neki a kérdést egyenesen Darth Vadernek. – Holtan nem sokat ér nekem.

– A Birodalom majd kárpótol, ha meghal – veti oda Vader, míg Han és Leia tőle pár lépéssel egymást nézik, némán kimondva mindazt, amit eddig hangosan nem bírtak. Aztán Vader int az embereinek, hogy helyezzék a szénfagyasztóba Solót.

Chewie ekkor kétségbeesetten felvonyít, és a Han megmozgatására induló rohamosztagosokat könnyedén áthajítja a platform peremén. Boba Fett azonnal célra emeli puskáját, és valószínűleg egyből végezne a wookiee-val, ha Vader nem rántja félre a csövet.

Közben Chewie módszeresen söpri félre a rohamosztagosokat, a megrémült C-3PO pedig kérve kéri szőrös szállítóját, hogy higgadjon le:

– Ó, ne! Ne, ne, ne! Állj, Chewbacca, állj!

– Állj, Chewie, állj! – üvölt közbe torkaszakadtából Han. – Hallasz engem? Állj!

– Igen, állj le, kérlek! – próbálja támogatni 3PO Hant. – Még nem állok készen a halálra.

– Figyelj ide, Chewie, ez nem segít rajtam – magyarázza a corelliai, s barátja lassan lehiggad. Ezt kihasználva a rohamosztagosok minden erejüket bevetve megbilincselik szőrös foglyukat.

Leia közben szúrós pillantást vett a Boba Fett mellett álló Vaderre, aki láthatóan nem szándékozik beleavatkozni a hirtelen jött felfordulásba.

– Tartalékold az erődet egy másik alkalomra – folytatja Han. – Neked kell vigyáznod a hercegnőre. Megértetted?

Leia odalép Chewie mellé és barátian megérinti a karját, ezzel végleg elvéve a wookiee harci kedvét. Aztán a nő Hanra pillant, mire a férfi megcsókolja. Talán örökre így maradnának, de két rohamosztagos elrántja Hant és a karbonizáló emelvényére húzzák.

– Szeretlek – vallja be Leia.

– Tudom – feleli Han.

Két ugnaught lekapcsolja a férfi csuklójáról a bilincset, s alighogy ellépnek, az emelvény ereszkedni kezd a szénfagyasztóba. Chewie keservesen vonyít, Leia a könnyeivel küszködik, Landót a bűntudat gyötri, Vader pedig sisakja rideg lencséin át figyeli, amint Hant belepi a karbonizáló hideg füstje.

– Mi folyik ott. Fordulj meg, Chewbacca, nem látok – kotyog közbe C-3PO, de valószínűleg akkor sem fordítanának rá figyelmet, ha egy alkalmasabb időben panaszkodna.

A füst eloszlásával a karbonizálás folyamata befejeződik, és az ugnaught technikusok egy súlyos, négykarú fémdarut eresztenek alá, ami kiemeli a széntömböt.

Han Solo, a cinikus csempészkapitány most groteszk domborműként mered előre egy otromba széntéglán. Az ugnaughtok a hátára döntik. A tömb nagyot csattan Cloud City padlóján.

Lando odalép, hogy ellenőrizze az értékeket a széntömb oldalához illesztett műszereken, közben C-3PO megint megragadja az alkalmat, hogy a helyzethez nem illő mondandóját megossza a többiekkel.

– Bezárták egy széntömbbe. Kétség kívül jól védi, már persze, ha túlélte a fagyasztás folyamatát.

Erre még Darth Vader is kíváncsi.

– Nos, Calrissian, túlélte?

– Igen, életben van – szavai mind őt, mind Leiát és Chewie-t megnyugtatják. – Tökéletes a hibernáció.

– Ő már a tiéd, fejvadász – veti oda Boba Fettnek, aki elégedetten hajol meg felé. – Állítsák vissza a kamrát Skywalkernek. – Ezt már az embereihez intézi.

Ekkor betipeg egy Bewil kapitány, aki közli a Sith Nagyúrral, hogy a várt célszemély éppen leszállt.

– Remek! Gondoskodjon róla, hogy idetaláljon.

Közben Lando Leiához lép, és megpróbálja elvezetni, ám a hercegnő kitépi magát a kezéből. A kormányzónak eztán esélye sincs tovább foglalkozni vele, mert Vader mellette terem és közli, hogy vigye Leiát és Chewie-t az ő hajójára.

– De hát azt mondta, hogy itt maradnak a városban a felügyeletem alatt – ellenkezik Lando.

– Módosítom az egyezségünket, és örüljön, hogy csak ennyivel – ezzel a téma Vader részéről letudva. Sarkon fordul és elhagyja a csarnokot.

S miközben Leia megsemmisülten mered a Hant fogva tartó széntömbre, addig Lando sokatmondó pillantást vet asszisztensére, Lobotra. A kibernetikus implanttal felvértezett néma szolgáló tekintetéből szinte süt a gondolat: mit várt?

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Eljutottunk ide, amikor már igencsak erőteljesen szorul a hurok hőseink körül. Han Solo széntömbbe került, ami már csak azért is tragikus, mert végre Leia is megnyílt előtte.

A jelenetben viszont nekem mégsem a szerelmi vallomás tetszik, hanem két másik dolog. Az egyik egy apróság. Miután Vader újra módosítja az alkut, Lando a torkához emeli a kezét, mintha fojtogatás áldozata lett volna. Lehet, hogy eredetileg ez meg is történt, csak a vágóasztalon végezte, nem tudom, de így jobb: egy kis jelzés, hogy a Galaxis különböző szegleteibe már eljutott, hogy mi történhet azzal, aki Vaderrel kekeckedik.

A másik maga Vader viselkedése. Nem avatkozik közbe Chewie őrjöngésébe, sőt, még meg is menti a wookiee irháját azzal, hogy nem hagyja, hogy Fett lelője. Leia úgyis néz rá, mint aki megütközött ezen, mert nem tudja összeegyeztetni eme cselekedetet a benne – tapasztalatból joggal – kialakult Vader képpel.

És vajon miért tette ezt Vader? Miért menti meg Chewie életét, miért nem utasítja a rohamosztagosokat, hogy nyírják ki, vagy miért nem avatkozik ő maga közbe? Vajon ez az első igazi jele annak, hogy pislákol benne a jó? Vagy esetleg – bár ezt még én sem tartom annyira valószínűnek – emlékszik, hogy egyszer régen Chewbacca megmentette Ahsokát? Vagy csak kíváncsi, hogyan tud hatni Han Solo a wookiee-ra?

Elég nehéz megmagyarázni, hogy Vader miért menti meg Chewie életét, de az biztos, hogy egy nagyon érdekes motívum.

Emellett még megemlíteném, hogy C-3PO hozza a formáját, nem is értem, miért nem tudták kikapcsolni erre az időre. Vagy úgy alapjáraton véglegesen. Ez a jelenet nagyban hozzájárult ahhoz, hogy én C-3PO-t megutáltam – ezen az állapoton csak az ep1-2-3 tudott javítani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyon hangulatos jelenet a fagyasztókamrákkal és a vallomással. Innentől kezdve szinte csak alsó megvilágítás van, ráadásul vöröses. Ha ez nem dobna még nagyot a jelenet hangulatán akkor ott van Leia és Han tragikus vallomása. Nem tudhatták az lesz az utolsó pillanat az életben, hogy látják egymást. Szerintem a jelenet csúcsa az amikor Leia szinte sokkot kapva nézi a jéggé fagyasztott szerelmét. Ehhez most már hozzá társul az a jelent (legalábbis fejben), amikor megérzi Han halálát. :(

 

Dzséjt! Vader viselkedése neked ekkora talány? Ezen kicsit fennakadtam. :) Egyrészt élve kellenek neki Leia és a vuki, ez a jelenet végén ki is derül. De ha ez méf nem elég indok, akkor ott van Luke, akit még mindig lehet zsarolni a két barátjával ha úgy alakulnak a dolgok. Szóval már legalább két jó oka volt arra, hogy ne ölesse meg őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És vajon miért tette ezt Vader? Miért menti meg Chewie életét, miért nem utasítja a rohamosztagosokat, hogy nyírják ki, vagy miért nem avatkozik ő maga közbe? Vajon ez az első igazi jele annak, hogy pislákol benne a jó? Vagy esetleg – bár ezt még én sem tartom annyira valószínűnek – emlékszik, hogy egyszer régen Chewbacca megmentette Ahsokát? Vagy csak kíváncsi, hogyan tud hatni Han Solo a wookiee-ra?

Ez valóban érdekes kérdés. Azt nem hinném, hogy Vader-ben (akár csak kis ideig is) itt hirtelen erőtérbe kerülne a jó. Azt meg kizárnám, hogy Ahsoka miatt, a lány itt már aligha érdekli Vader-t egyáltalán, pláne nem annyira, hogy erre emlékezzen vagy foglalkozzon vele. Lehet, hogy tényleg csak kíváncsi volt Han reakciójára, ill. a csapat összhangjára. Vagy azt akarta, hogy Chewie is végignézze barátja kálváriáját. Vagy idegesítette volna, ha Boba húzza be a strigulát. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt! Vader viselkedése neked ekkora talány? Ezen kicsit fennakadtam. :) Egyrészt élve kellenek neki Leia és a vuki, ez a jelenet végén ki is derül. De ha ez méf nem elég indok, akkor ott van Luke, akit még mindig lehet zsarolni a két barátjával ha úgy alakulnak a dolgok. Szóval már legalább két jó oka volt arra, hogy ne ölesse meg őket.

És Chewie milyen hadi titkok birtokában van, ami miatt olyan rohadt fontos, hogy életben kell tartani? Egy nyüves teherhajó kapitányának a jelentéktelen szárnysegédje, ennél még Han is értékesebb volt, pedig a Lázadók Szövetsége szempontjából ő sem jelent túl sokat ekkor még. Meg szerinted Vader arra készült, hogy majd elbénázza a csapdába csalást és Luke kisétál? Ja, és persze nyilván felmerült benne, hogy majd egy kétméteres szőrlabda lesz az, aki miatt újra besétál egy csapdába. :lol:

Ott volt Leia adunak, Chewie-t meg bedarálhatták volna konzervkajának, vagy akár odaadhatták volna Bobának - ezt sem értem, miért nem tették meg, az ep6-ból kiderült, hogy rá is vágyakozott Jabba.

Leia nem volt kérdés részemről, hiszen rég levettem már, hogy ő a Lázadók Szövetségének egyik vezetője, viszont ez tulajdonképpen a kérdésem szempontjából mit sem számít, mert Boba Fett mocskosul nem rá céloz, hanem arra, aki egyetlen egy embernek számít: annak, akit épp most merevített ki Vader. De hát ezért is nem szerepel a kérdésemben sehol sem Leia. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ne bonyolítsd túl. Leia és Csubi egy csomagban vannak. Vadernek mind a kettő kellett ez egyértelmű. Talán sabakkozni akart vele...nem tudom. Mondanám, hogy kérdezd meg Vadert, lehet neked megjelenik. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.