Ugrás a kommentre

EPV elemzés


Dzséjt

Ajánlott hozzászólás

Feszültséggel teli, remek jelenet. Luke alig él ezért elnézem neki, hogy nem kapja ki sebtiben a befagyott fénykardot a hóból. Alap esetben biztos rutin munkának számít egy ilyen gyakorlat. Ez a jelenet is sokkal jobb lett az SE -nek köszönhetően. Ahogy a wampa a koncon rágódik, az hatalmas. :)

 

Egyébként lenyűgöz a wampák rejtőzködési képessége. A lázadók érzékelői például semmit sem mutattak ki a jelenlétükből. Valószínűleg igen alacsony lehet a testhőmérsékletük. :D

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A wampa bemutatása nagyon hiányzott az eredeti filmből, az SE sokat dobott ezen a jeleneten, kézzel foghatóbb és így félelmetesebb lett a veszély.

Luke megváltozott arca pedig elég érdekes... :D Én úgy tudom, eleve azért tették bele ezt a wampa támadásos jelenetet a film elejébe, hogy megmagyarázzák Mark Hamill autóbalesetben szerzett arcsérüléseit. Számomra döbbenet volt látni, mennyire megváltozott az arca - mintha egy másik ember volna...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Luke-nak nem létezik olyan, hogy rutinfeladat, legalább is az Erővel kapcsolatos dolgokban nem. Amennyi okítást Obi-wantól kapott (semennyit), természetes, hogy alig bírja még használni a képességét. Csak annyit tud, amennyit ösztönből érez, és ha belegondolsz Ody, Anakin sem röptetett tárgyakat ösztönből, pedig benne aztán volt anyag (midi).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ahogy Luke a kardjára koncentrál majdnem olyan mint amikor Obi Maul alatt lóg és azon van hogy Qui-Gon kardját magához húzza. Mindkettő nagyban összpontosít és mindkét kard mocorog egy kicsit mielőtt repülni kezd plusz mindketten egy csapással ártalmatlnná teszik az ellenfeleiket ráadásul Luke úgy hagyja helyben a wampuszt ahogy Obi a Cantinában intézkedett.

A wampusz meg szépen kajál és így láthatjuk hogy Luke-ra milyen sors vár és a közelben levő csontokból azt is megtudjuk hogy mi maradna belőle. Szegény wampi a kajolás közben meg még csak nem is sejti hogy a befőtt fogja elrakni a nagymamát. Mekkora lenne már odamenni hozzá és a fülébe súgni hogy "a lázadók már a spájzban vannak". :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Luke-nak nem létezik olyan, hogy rutinfeladat, legalább is az Erővel kapcsolatos dolgokban nem.

Szerintem egy ilyen fénykard kiemelés nem okoz már neki problémát (ahogy pl. a Bespinen is látjuk). Nyilván tréningezett a két rész között, fejlesztette magát azokból a magvakból, amiket Obi-Wan ültetett el benne (Yodának a Dagobah -n:"-már sokat tanultam"). Szóval ezek fényében mondom, hogy ebben a jelenetben azért erőlködik Luke mert félholt, plusz be van fagyva a kardja.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a Bespinen már Yoda tanításaival a háta mögött ügyeskedik. A sokat tanultam pedig vonatkozhat a Benes leckére, plussz a katonaságnál megszerzett tapasztalataira is. Egy szó, mint száz, szerintem Luke még elég gyenge képességű volt, amikor beállított Yodához, és csak későbbiekben lett számára egy fénykard mozgatás rutinfeladat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a Bespinen már Yoda tanításaival a háta mögött ügyeskedik. A sokat tanultam pedig vonatkozhat a Benes leckére, plussz a katonaságnál megszerzett tapasztalataira is. Egy szó, mint száz, szerintem Luke még elég gyenge képességű volt, amikor beállított Yodához, és csak későbbiekben lett számára egy fénykard mozgatás rutinfeladat.

Szerintem is. Képezte magát, önszorgalomból, de szerintem itt még legjobb formájában is erőlkodött volna (igazság szerint, nincs túl sok baja, hiszen hip-hop pattog, emelgeti magát, meg ilyenek). Azért akinek rutin a fénykard meglebbentése, az gyorsabban is kapja fel, mint pl. a Bespinen (vagy a számtalan eset a többi részben).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De a Bespinen már Yoda tanításaival a háta mögött ügyeskedik. A sokat tanultam pedig vonatkozhat a Benes leckére, plussz a katonaságnál megszerzett tapasztalataira is. Egy szó, mint száz, szerintem Luke még elég gyenge képességű volt, amikor beállított Yodához, és csak későbbiekben lett számára egy fénykard mozgatás rutinfeladat.

Ezt a látásmódot is elfogadom, bár nekem a sajátom a szimpibb. :D Ezért is nagyszerű az SW!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

The Empire Strikes Back

Chapter 6: Closing The Doors

Time: 0:09:52-0:12:25

 

Tartalom

 

A hóvihar közepén egy tauntaunos alak vágtat. Han dacolva az időjárással és mit sem törődve hátasa szenvedéseivel keresi barátját, Luke-ot.

Eközben másvalaki is kutat. Az Echo Bázis főbejáratának küszöbén R2?D2 kupolás fejéből előtolta kereső-radarját, hátha sikerül bemérnie gazdáját. Hiába, gyászos sipolása közepette megjelenik C-3PO, aki kéri, hogy jöjjön be, ő itt már úgyse tehetne semmit, neki meg elfagy minden forgója. R2 borúsan füttyent párat, mire C leinti, hogy hogyan mondhat ilyet, Luke gazdának nem lesz baja, éppen és egészségesen fogják viszont látni. Azzal méltatlankodva elindul a hangár felé. Szerinte R2-nak rövidre zárt az esze.

Ha Luke hallaná, biztos inkább osztaná R2 véleményét, semmint 3PO-ét. Erőtlenül zuhan bele a hóba. A vihar és a hideg kezdi legyűrni, mégis, feláll, és igyekszik tovább folytatni az útját. Megtesz még pár lépést, ám ekkor minden ereje elszáll. Megadva magát a bolygónak, összeesik.

Han a pusztákat rója az egyre sűrűbben szakadó hóban, s az egyre erősebb, jegesebb szélben. Megáll és leszáll tauntaunjáról, majd eltávolodva tőle előhalászva jeladóját. Megpróbálja bemérni Luke életjeleit.

A hangár fedélzeti tisztje odarohan a hangárparancsnokhoz, Derlin őrnagyhoz, és jelenti, hogy minden járőr visszatért. Mielőtt azonban folytatná, Derlin jelez neki, hogy fogja halkabbra, és lopva a közelben idegesen várakozó Leia hercegnőre pillant. A hadnagy, megértve felettese jelzését, halkabban mondja, hogy senki sem látta sem Solo kapitányt, sem Skywalker parancsnokot.

Leia gondterhelten nekidől a mögötte álló X-Szárnyú hajtóművének. C-3PO totyog oda mellé, és gépiesen közli, hogy R2 nem vett semmiféle jelzést, eztán bizakodóan hozzáteszi még, hogy ez nem a remény feladásának a jele. A két lázadó tiszt is megközelíti Leiat. Derlin őrnagy kíméletesen próbálja közölni: ma már nem tehetnek semmit, be kell zárni a pámcél kapukat. Leia kéretlenül rábólint, mire Derlin kiadja a parancsot: ?Kapukat bezárni.? A hadnagy engedelmesen továbbítja az ukázt.

Előkerül Chewbacca, aki bánatosan nekidönti homlokát egy támasztó póznának, miközben R2 csipog valamit. A hangár ajtószárnyai csukódni kezdenek. A zajban C bánatosan tolmácsolja R2 szavait, melyek szerint Luke és Han túlélési esélyei 1:725. Ekkor mindnyájan a bezáruló kapura tekintenek, s még a robotokról is süt a reménytelen aggodalom. Mikor a vaskos ajtószárnyak összecsattannak, Chewbacca keservesen felvonyít. C-3PO apró reményt akar adni Leia-nak, ezért megjegyzi, hogy R2 is tévedett már az esélyek felbecslésében. Elindul barátja felé, majd visszafordulva szomorkásan hozzáteszi még: ?Némely esetben.? Azzal bánatosan sóhajtozva R2 mellé lép. Aranyozott kezét barátilag a kúpos fejre teszi, majd vigasztalólag mondja, hogy nem kell aggódnia a gazdájukért, mert biztos rendben van. Hiszen emberhez képest egész eszes. Chewbacca sajnos nem ilyen optimista.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

Elég reményvesztett jelenet. Eme rész eleje nem igazán alakul kedvezően a főhősöknek, pedig még igencsak az elején vagyunk. Luke egy Wampa áldozata lett, most pedig a fagyással küszködik. Han bár jól van, Luke-kal együtt kint ragadt az éjszakában, ami feltehetően még a nappaloknál is jegesebb, ráadásul hóvihar dúl. Ha akarnának sem tudnának visszajönni, hisz a kapukat bezárták, de amúgy sem leltek rá a nyomaikra a járőrök. S még R2 sem jósol nekik nagy jövőt.

Tetszik, hogy ebben a jelenetben az örök pesszimista C-3PO furcsa mód a legoptimistább. Az ep2-es kijelentése, mely szerint ért az emberekhez, hisz az a dolga, itt valóban igazolást lel. Egyszerre próbál reményt önteni Leia-ba és R2-ba, holott ő is kétségek között gyötrődik (mellesleg hatalmas respekt Anthony Danielsnek, amiért mozgással és a hangjával ennyi életet tud adni egy bádogembernek).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a film egészen hihetetlen módon bekezd. Nincs az a tipikus "felvezetés a főcselekményig" indítás, hanem sokkal inkább egy In Medias Res, azaz a "dolgok közepébe vágás" eposzi kellékkel operál. Szinte ott folytatjuk, ahol az EpIV-ben abbahagytuk, az események kellős közepén. Még sehol a birodalom, de már együtt aggódunk Hanért, Luke-ért és szegény Tauntaunért. Nagyon szeretem ezt a gyors, pörgős kezdést, ez teszi az Episode V-öt olyan egyedivé számomra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát az előző (első) film után tényleg eléggé akciódús a Birodalom minden jelenete az elejétől fogva, itt nincsenek tatuini kóborlások a sivatagban. :D És az a nagyon jó, hogy bár mindenki tudja, hogy épp a két főhősnek nem eshet komoly baja a film elején (és mert egyébként is sokszor láttuk már), mégis át lehet érezni ennek a jelenetnek a feszültségét, reménytelenségét. Egyébként tényleg kész csoda, hogy Han megtalálja Luke-ot abban a hóviharban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát, szerintem mindenkinek úgy nézne ki a feje egy wampa-nyakleves után... :D

 

Egyébként itt a filmben van egy hiba. Ugyanis minden arra utal, hogy a wampa arcon találta Luke-ot (Az arcára fagyott vér, az arckötés, a megváltozott arc, még Dzséjt leírása is...). Viszont a felvételen a wampa a bal mancsával vágja kupán, azaz hátulról kapja az ütést. Ez számomra kissé ellentmondásos...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szó esett a dinamikus kezdésről. Az EPIV -nek dinamikusabb és lehengerlőbb a kezdete, ám aztán visszavesznek a tempóból. Itt viszont erről szó sincs. Ez a jelenet, hasonlóan az eddigiekhez, a film reménytelenséget sugárzó hangulatát hivatott megalapozni. Itt nagyon tetszik ahogy Luke a szürke semmiben téblábol, valamint a lázadó parancsnokok helyzetértékelése, ahogy tekintettel vannak Leiára is. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az Ep4-gyel való összehasonlításban én inkább arra gondoltam, hogy egyenletesebb a mozgalmasabb jelenetek eloszlása az Ep5 elején, nincs olyan visszaesés, mint az előző részben Artuék sivatagi bolyongásai miatt a valóban igazán dinamikus kezdés után. :) Ez a jelenet valójában épp nem jó példa, mert a hangárbeli vége nem a történések, hanem inkább a hangulata miatt érdekes, de ez csak pár perc. Épp ennyi kellett ahhoz, hogy a helyzet reménytelenségét a rendező érzékeltesse, de ne menjen a történet lendületének rovására.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az ep5 ilyen téren szerintem olyan, mint az ep3. Az eleje mozgalmasabb, mint a többi rész, de a közepén viszonylag leül. A karakterközpontú részeket csak kis ideig szakítja meg akció. Csak míg az ep3-ban ez hirtelen durr bele (mint az ep4 esetében), és fokozatosan ül le a film, addig az ep5 fokozatosan gyorsul, majd hirtelen ül le.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

The Empire Strikes Back

Chapter 7: Obi-Wan?s Instructions

Time: 0:12:26-0:14:35

 

Tartalom

 

Luke eszméletlenül fekszik a hóban, mikor egy öreg, bölcs hang néven szólítja. Nem mozdul, így nem láthatja, amint Obi-Wan Kenobi szelleme halvány kék aurával körülvonva testet ölt előtte és újfent rászól, ezúttal erélyesebben. Luke erőtlenül emeli a fejét és néz rá az áttetsző alakra. Hitetlenkedve kérdi: ?Ben??

Obi-Wan nem felel, csak kategorikusan kijelenti, hogy Luke el fog menni a Dagobah-rendszerbe. Az ifjú erőtlenül, nem tudván, valós-e, amit lát, vagy csak hallucinál, visszamondja a rendszer nevét. Ben, mint aki nem is hallja az ifjú Skywalkert, elmondja még, hogy ott várni fog rá Yoda, aki belőle is Jedi lovagot faragott, majd hiába Luke kérlelése, alakja elenyészik. Hűlt helyén a hóviharból egy másik alak bontakozik ki. Kétfejű, négykarú, négylábú. Ahogy közelebb ér, kiderül, hogy nem is egy, hanem két élőlényről van szó. Egy tauntaunról, akit a hideg mardos, s jajveszékelve vonyít, illetve egy emberről, aki Luke nevét kiabálja. Han Solo sietve lepattan hátasáról és az eszméletlenség felé zuhanó Luke-hoz rohan. A hátára fordítja barátját, miközben kérleli, hogy ne csinálja ezt vele, adjon életjelet.

Ahogy próbálja magához téríteni barátját, kétségbeesettséggel teli fájdalmas vonyítás csapja meg a fülét. A hang forrására tekint. A tauntaun fújtatva esik össze. A hideg legyűrte. Egy utolsót prüsszentve leheli ki a lelkét.

Han nem esik kétségbe hátasa halálát látva, sőt, új ötlete támad. Az elemekkel küzdve a döglött állathoz vonszolja Luke-ot, aki önkívületi állapotban olykor Ben, máskor pedig a Dagobah-rendszer nevét ismételgeti. Han sem marad csöndben, miközben leakasztja a Jedi jelölt fénykardját, megjegyzi, hogy nem sokon múlott. Aktiválja a kék pengét és könnyed mozdulattal kiontja vele a dög beleit. ?Kitartás, kölyök.? Bíztatja Han, miközben lekapcsolva a kardot és a bűzről és a jótékony melegről beszélve a gőzölgő szervekre fekteti a fiút. Így próbálván melegen tartani, amíg elkészíti a menedékhelyet. Amint végzett, rádől a tauntaun oldalára. Nagyokat nyögve mondja, csak úgy magának: ?Kívülről is büdösek? na de belülről??

Azzal nekilát a menedékhely felépítésének.

 

Fejezet vége

------------------------------------------------------------------------------------------------

No, az első olyan jelenet a filmben, ami ha sorrendben nézi a néző, akkor már felkeltheti az érdeklődését. Yoda az ep3 óta eltűnt, az ep4-ben még csak nem is említették. Jogos lehetett a kérdés, hová lett. Végre választ kapunk: a Dagobah-rendszerben. Bár még nem ide tartozik, de már itt is megjegyezném, hogy mennyire jó dolog, hogy az ep3-ból végül kikerült a Dagobah, így ebben itt még gőzünk sincs, hogyan fog festeni az a bolygó.

A második dolog, az Obi-Wan szelleme. Qui-Gont hallottuk beszélni, akárcsak Bent, de eddig a részig az ember azt hihette, hogy csak visszaszólni tudnak. Erre puff, Obi-Wan megjelent.

Végre Han keresése is célba ér, s bár az elején még kissé reményvesztettnek tűnik a dolog (a tauntaun megdöglik, Luke nincs jó passzban), végül éppen a döglött tauntaun szolgáltatja a megoldást. Szóval, megnyugodhatunk, hőseink élnek, bár még meg kell őket találni, de ez már részletkérdés.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az egyik kedvencem ez a jelenet! Ahogy Luke-on végigsiklik a kamera, és alatta a zene....ahhh! Obi-Wan feltűnéséről nem is beszélve. Szegény fél holt Luke biztos azt hiszi, hogy a halálán van és hamarosan találkozik Ben- nel a túlvilágon. :D Az számomra jelzés értékű, hogy szinte Ben szelleméből lovagol elő Han. Mintha Obi vezérelte volna Luke megmentésére. Ez az egyetlen jelent a filmben, amikor a csempész fénykardot ragad. Jól áll a kezében. :lol: Itt nekem is bejön a szinkronos poén, bár a másik fordítás viszont félrevezető. Obi nem azt mondja, hogy Yoda volt a mestere. :lol: Ez a félrefordítás is okot szokott adni a "mekkora logikátlanságok vannak a Star Wars -ban" című fejtegetésekre.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nem is tudom.... Én nem érzek akkora különbséget. Az angol szöveget is lehet úgy értelmezni, mint amit a szinkron sugall.

Angol: "There you will learn from YODA, the JEDI Master who instructed me."

Fordítás: "YODA-tól tanulsz majd, a JEDI Mestertől, ki engem is tanított."

Szinkron: "Ott vár a tanítómestered, Yoda. Belőlem is ő faragott Jedi lovagot."

(Forrás: PDF formátumú Angol - Magyar képes forgatókönyv, illetve a szinkronos film)

A szinkron ugyan meglehetősen szabad fordítás, de az eredeti szöveget is lehet úgy érteni, hogy Yoda volt Obi-Wan mestere. Legalábbis a mester-padawan rendszert alapul véve. Lehet, hogy az Ep5 forgatása idején még nem volt tervben Qui-Gon?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ez az instructed számomra mást jelent. Vagy legalábbis nem olyan tanítást mint amit Qui-Gon -tól kapott. Az EPIII -ban pedig Yoda már igen erősen instruálta Obit. Egyébként ez a: "belőlem is ő faragott Jedi lovagot" egy hatalmas félrefordítás. Nem is értem honnan vették ezt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A mondat első felével nincs különösebb baj. Ugyan nem szó szerinti fordítás, de a jelentése ugyanaz. (Ráadásul igaz is...) A vége már problémásabb, de vegyünk figyelembe néhány dolgot:

1. A '80-as évek elején a mainál is erősebb volt a "vigyük bele a saját 'művészetünket' a filmekbe" elv.

2. Akkoriban legfeljebb Lucasnak lehettek elképzelései Qui-Gonról. És mint korábban utaltam rá, ebben sem vagyok biztos. A magyar fordító biztosan nem tudott róla, mint ahogy mi sem az Ep1-ig. (Lucasék gondosan ügyeltek rá, hogy minél később szerezzünk tudomást róla.)

3. A régi trilógiában mindössze 3 Jedit ismerhetünk meg a Régi Jedi Rendből: Yodát, Obi-Want és Anakint.

Ha csak ezeket az információkat vesszük alapul, a fordítóban könnyen felmerülhet, hogy Yoda volt Obi-Wan mestere, mint ahogy Obi-Wan volt Anakin mestere. Ha ehhez hozzávesszük a "művészetes" dolgot, máris a kapott mondatoknál tartunk, és a rendelkezésre álló információk alapján még csak nagyon félre sem fordította a szöveget. Jelentésében mindössze egy árnyalatnyival utal jobban a Yoda - Obi-Wan mester-padawan viszonyra, mint az angol szöveg. Szóval én ezt a "bakit" elintézem egy elnéző mosollyal... :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugyebár az a tényállás, hogy magyarul valami hasonlót kéne kifejezni frappánsan:

 

Ott vár rád Yoda, a Jedi mester, aki régen nekem is a körmömre nézett. (intsructed = utasít, de ebben a szövegkörnyezetben inkább tanácsként, gondviselésként tudom elképzelni)

 

Szerintem az "ott vár rád a tanítómestered, Yoda" egy tökéletes megoldás. A "belőlem is ő faragott Jedi lovagot" pedig egy kényszerszülte, mivel frappánsan kéne átadni a mondat tartalmát. Igaz ugyan, hogy Obi-wanból Qui-Gonn faragott Jedi lovagot, de Yoda minden kis lurkót tanított (ahogy a kis padawanokat a második részben), és gondolom tanáccsal látta el a hozzáforduló lovagokat, így a fordítás nem ferdít.

 

Talán így lehetett volna fordítani még:

 

Ott vár Rád a tanítómestered, Yoda. Én is tanultam tőle annak idején.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is jó a szinkron, azaz igazából találó a szinkron. Nem lenne vele semmi gond, ha nem szó szerint venné a tisztelt publikum :lol:

Mert szabad értelmezésben mondhatja Obi-Wan, hogy Yoda útmutatásai által vált igazán Jedi lovaggá, hiszen, míg nem lett Qui-Gon a mestere, addig a minimanó foglalkozott vele, utánna pedig (ep2-3-ban is látható) sokat lógott az öreggel. Igaz viszont, hogy sokkal konkrétabban utal a Yoda-Ben mester-padawan kapcsolatra, míg az angol szöveg - akár kitalálta már Lucas, akár nem - nem az, sőt, abban semmi olyasmi nincs, ami ellentétet okozna, még akkor sem, ha szó szerint vesszük, mivel az instruct kifejezést használta Lucas, nem a learn vagy teach szavakat, melyek szerintem sokkal konkrétabban utalnának arra, hogy mester-padawan viszony állt fenn.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.