Ugrás a kommentre

Lázadás a Birodalom ellen


Ody Mandrell

Ajánlott hozzászólás

Örülök a Rebels érkezésének, de azért sajnálnám, ha a Force Unleashed sztorija elveszne általa. Valahogy nem hiszem, hogy a Lázadók Szövetségének megalakulása azt az utat járná be, mint amit a játék prezentál. :(

Lehet, hogy hosszú volt ez a napom, de ezt most nem igazán értem.

Sajnálnád ha elveszne a TFU sztorija, közben szerinted se jó az, ahogy leírták a Szövetség alakulását? Vagy a TFU más sztorielemét hiányolnád/sajnálnád, ami szerinted azért eshet kútba, mert a Szövetség létrejötte másképp fog megtörténni a Rebels-ben és ez borítja az egészet? Vagy szerinted minden úgy jó, ahogy a TFU-ban van, csak azt nem hiszed, hogy azt a Rebels készítői lenyelik (leginkább a Szövetség sorsa tekintetében)?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen ez nekem sem volt tiszta. :hehe:

 

SZERK: de várj! :D Szerintem a Rebels más sztorit fog követni mint a TFU -é, amit sajnál. Nem gondolja, hogy beleteszik a sorozatba, pedig ő kedveli. :D Na jó a megfejtés?

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

SZERK: de várj! :D Szerintem a Rebels más sztorit fog követni mint a TFU -é, amit sajnál. Nem gondolja, hogy beleteszik a sorozatba, pedig ő kedveli. :D Na jó a megfejtés?

"Ez egy bingó!" :D

 

A második mondatból kimaradt egy határozó, mea culpa. A TFU-ban elbeszélt sztori nekem nagyon tetszik, de nem hiszem, hogy a Rebelsben ezt adoptálnák. Nem jelenik majd meg Galen Marek, Rham Kota vagy Juno Eclipse, pedig ők is a yavini csata előtt 2-3 évvel ténykedtek.

Ha csak nem kerülik meg a kérdést, és az új hősök már eleve egy létrehozott Lázadók Szövetségéhez csatlakoznak, vagy esetleg, módosítva, de mégis beleveszik. Ilyesmi... De erősen kétlem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Erről az jut eszembe, hogy az egyik jogász szobatársam "A Jedi Rend legitimitása a Galaktikus Köztársaságban" címmel akarta írni az évfolyamdolgozatát. Sajnos nem talált hozzá konzulenst, így a projekt parkolópályára került :D

 

Szerk.: mondjuk a cikkben szereplő fajgyűlölettel nem értek egyet, és kitérhetett volna a Halálcsillagokra is, de alapjában véve nem rossz, csak lehetne egy kicsit terjedelmesebb.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

Szerintem a kettő (Palpatine hosszú demokrácia-leépítési terve és a Lázadás) kölcsönhatásban volt egymással, a két folyamat egymást gerjesztette, így el tudom képzelni, hogy az egyre fenyegetőbb felkelésnek volt köze ahhoz, hogy Palpi hirtelen ilyen drasztikus lépést tett (és nem szép csendben enyészett el az egész). Egyébként is át kell most már értékelni a Birodalmi Szenátus szerepét, mert ez a korábban sokszor lenézett intézmény valószínűleg komoly fékező erővel bírt, ez a Rebels után is egyre inkább valószínű. Sok kérdésre a sorozat fog választ adni. Szerintem a HCS, fokozódó diktatórikus intézkedések mind-mind a Lázadás elmélyülésének köszönhető.

 

Luke egy eladható figura volt, ráadásul a felkelők körében a Jedi-volta előnnyel járt (emlékezhetünk, hogyan kívántak a pilóták egymásnak szerencsét...), a róla kialakult kép számít, nem az, hogy valójában mit csinált. Egy távoli példa: a kiterjedt propagandának köszönhetően ma már szinte mindenki Hindenburgot egy nagy taktikai zseninek tartja (tannenbergi győző stb.), pedig ő csak az arcát adta az egészhez, teázgatott és Wagnert hallgatott a frontvonal mögött, míg a valódi stratégiai munkát a később megbolondult Ludendorff látta el. Mégis Hindenburgot éljenezték szinte istenként, aminek révén Németország elnöke is lehetett. Nem a valóság számít, hanem a valóság értelmezése, interpretációja. :) Mint Jedi(-tanonc), Luke szerintem könnyedén lehetett a Lázadás egyik megtestesítője Leia mellett. Talán erre is választ kapunk majd a 7. filmben, hogy a Skywalkereknek mekkora kultusza van a Lázadáson belül.

A Szenátust egyértelműen azért oszlatta fel olyan nagy hirtelen, mert kész volt a Halálcsillag. Az időzítés nem véletlen esik ugyanoda. Tudta jól, hogy az a támaszpont mit válthat ki, ezért szétzavarta az egész bagázst. Akármilyen tehetetlen is volt akkor már a Szenátus - ha volt is még fékerő szerepe, azért olyan komoly nem lehetett, hiszen már az ep3-ban sem volt ereje -, ha kiderül, hogy Palpatine titokban építtetett egy bolygók elpusztítására képes harcállomást, az tényleg előidézhette volna, hogy szenátorok százai állnak a Lázadók pártjára - és azért ha a Birodalomban nem is, a szenátoroknak odahaza lehetett annyi nimbusza, hogy magával rántson akár csillagrendszereket is. Ezért zavarta őket szét, a Halálcsillag miatt. Az ep6-ból egyértelmű, hogy még akkor sem veszi őket komoly fenyegetésnek. Miért tartana tőlük akkor, amikor még semmi jelentőset nem értek el?

 

De Hindenburgot egy országnak adták el, a nép számára volt a hadsereg arca. A Lázadóknak nem kell eladni senkit, ott voltak, együtt harcoltak Luke-kal. Tudják milyen, meg milyen az összes többi. És mivel maroknyian vannak, valószínűleg ismer mindenki mindenkit. A katonáknak nem kell reklám a hadseregről, ők benne vannak, ismerik, ami ott folyik. A reklám a civileknek szól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hogy hogyan épül fel a Lázadók Szövetsége, a sejtek milyen együttműködésben vannak egymással, azt hiszem, erre csak a Rebels fog választ kínálni (legalábbis nagyon remélem). És a katonai tevékenység mellett a felkelőknek nyilván civil propagandát is ki kell fejteni, hogy gyengítsék a birodalmi gépezetet és tettekre ösztökélljenek másokat. Nem lennék meglepve, ha Luke (és Leia?) mítosza igenis fel lett építve, a valóban elért hőstettekre, sikeres missziókra alapozva.

 

Egyetértek, hogy a Szenátus nem egy erős szervezet, de azért valamelyest most már árnyult a kép. Korábban én inkább azt gondoltam, hogy egyszerű "ratifikáló szerv", kb. mint az egykori Elnöki Tanács idehaza. Ha a Szenátus fel is oszlott, az egyes szenátorok nimbusza attól még megmaradhatott. Ilyen szempontból Palpatine-nek ez az intézmény jó volt, hiszen magához közel, egy helyen tudhatta legeltökéltebb és legbefolyásosabb ellenségeit. A szervezett Lázadás egyre sikeresebb szereplése és az elkészült Halálcsillag vezetett oda, hogy Palpi "szintet lépett", sutba dobta a maradék látszatszerveket és abszolút diktatúrát vezetett be. A Lázadás a már amúgy is bekövetkező eseményeket gyorsította fel, érzésem szerint.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eleddig sajnos arra, hogy a Szövetség bármilyen propagandát is alkalmazott volna, semmi jel sincs. Még halvány utalás sem. Pedig valóban kéne ilyen tevékenységet is végezniük - ahogy a Rebelsben próbáltak is. Csak hát a kérdés, hogy tudnak-e? Mert elég nehéz ilyesmit csinálni, ha támaszpontról támaszpontra kell futnod, miközben a Birodalom ott liheg a sarkadban, és bármit, amit a külvilág felé irányítanak, a nyomukra vezetheti őket. Így is folyamatosan rájuk találtak, felesleges lett volna megkönnyíteni a dolgukat még propagandával is - pláne, mint láttuk, elég nehéz a Birodalomban spontán kalózadásokat nyomatni. Kananék akciója után pedig valószínűleg még nehezebb lett, hiszen szigorítottak a biztonsági intézkedéseken.

A sejtszerű felépítés és együttműködésnek szerintem kézzel fogható jele, hogy a Sullustnál rengeteg olyan hajó gyülekezett, amit addig nem is láttunk. Nyilván, azok más sejtekben voltak, nem abban, amiben hőseink. Tartom valószínűnek, hogy a Szövetség sejtjei az endori csatáig soha semmilyen okból nem gyűltek össze. Eleve veszélyes lett volna.

De amíg együtt tartotta a Szenátust, addig ellenőrizni is tudta a szenátorokat. Ha szétzavarja őket, onnantól kezdve kikerülnek az ellenőrzése alól. A szétzavarás egyfelől jó, hiszen kevésbé tudnak szervezetten fellépni, másfelől meg pont ezért rossz, mert nem tudja őket ellenőrizni. De ennek ellenére úgy vélem, hogy a Lázadástól függetlenül mindig is az volt a terv, hogy amint a Halálcsillag kész, és a tartományi kormányzók rendszere rendesen kiépül, a Szenátusnak akkor harangoznak. Hogy ez most egybeesett a Lázadás erősödésével és első sikeres katonai megmozdulásukkal, az csupán a véletlen műve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Birodalmi Szenátus feloszlatásáról csak egy elejtett megjegyzésünk van. Akár úgy is történhetett az egész, hogy Palpatine a számára megbízhatatlan elemeket azonnal házi őrizet alá helyezte, s csak néhányan úszták meg, akik épp nem tartózkodtak a Coruscanton (mondjuk Mon Mothma). Jaj de jó lenne mindezeket a folyamatokat látni a Rebels-ben. Persze egy alapvetően fiataloknak készült sorozatnak vannak korlátai, félek is attól, hogy a Lázadás lassú kialakulása nem lesz részletesen bemutatva és demisztifikálják az egészet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Ez frankó, szép találat.

Hát igen, ebből is látszik, hogy a Birodalom vezetősége jórészt érintetlen maradt az ep6 után. Szegény Amedda, már a második kormány hal ki a hátsója alól. Vajon hűen szolgálta az Új Köztársaságot is? :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem ez a Rebels-korabeli viszonyokat tükrözi.

 

Azért jó, hogy a Legends-ből elég sok dolog átkerült (pl. Armand Isard, COMPNOR, "nagyvezír"), mégha változtatásokkal is (pl. most már Amedda a nagyvezír és nem Sate Pestage, bár ez később változhat (utóbbi eredetileg ezzel a titulussal szerepelt volna az EP5-ben).

 

Dark Triumvirate, ez nekem új. :) Palpatine, Vader és Tarkin tartozik ide. Ez az ábra most már egyértelművé teszi azt a sokat megvitatott kérdést, hogy a birodalmi hierarchiában Vader és Tarkin milyen viszonyban is van egymással.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez egyértelműen az EP4 előtti állapotot mutatja, viszont a triumvirátus minden tagja elhalálozott a 6 film alatt.

A ruling council vezetője meg az EP6 idején Amedda és ő ottmaradt a Coruscanton, azaz nem halálozott el szeretett uralkodójával együtt.

Szóval közvetlenül a hatodik rész után ő volt egy ideig a góré, valószínűleg nem sokáig, de egy ideig biztos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hacsak addig meg nem murdelt ő is, ezt nem tudhatjuk bizonyosan.

Ha minden igaz, akkor a Lost Stars-ban kiderül, hogy mi lett véle.

Pontosan még én se tudom, mivel még nem kezdtem el olvasni a könyvet, de azért nem lenne rossz valami nagy vezérként látni. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig azt a könyvet nem akartam megvenni, lévén ifjúsági regény, de akkor majd elolvasom, ha jövőre megjelenik magyarul. :) Ha esetleg elolvastad, majd leírod a könyv topikjában spoiler címke alatt, hogy mi lett Amedda sorsa? :) Szerintem ő mindig is a filmek egyik legérdekesebb háttérszereplője volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Egyre nagyobb hiányérzetem van annak kapcsán, hogy az Alderaan-t csak úgy felrobbantják, Bail le van pottyantva, a Szenátus felszámolása is totál mellékzönge. Tényleg nagy kár, hogy az OT-ban ennyire nincs politika, nagyon kíváncsi lennék pl. arra, hogy ez utóbbi lépés milyen reakciókat váltott ki a politikusokból, nekem úgy tűnt, hogy még a birodalmi vezérkarból is meglepett egyeseket.

A Princess on Lothal topikjában vetette ezt fel pb, és szerintem elgondolkodtató téma. A Szenátus feloszlatása milyen hatást gyakorolt a lázadásra? Azt tudjuk, hogy az Uralkodó a tartományi kormányzókkal akarta ezt helyettesíteni, és a kormányzórendszer igazából nem szenvedte kárát a Halálcsillag pusztulásával. Egyedül a Peremvidékre kellett egy új nagy moff.

A kormányzók is élhettek még a félelem eszközével, hiszen ott voltak a rohamosztagosok, a csillagrombolók és a TIE vadászok hada. Oké, egyik sem egy Halálcsillag, nem tud bolygókat felrobbantani, de őszintén szólva, a Halálcsillag egy baromság, a rohamosztagosok, csillagrombolók és TIE vadászok hatékonyabbak. Ahogy azt már láttuk a Rebelsben, néhány csillagromboló simán lebombázhat egy várost, és ez szerintem félelmetesebb lehet, mint egy bolygó elpusztítása. Az túl személytelen, plusz elég radikális is - mégsem törölhet el egy Birodalom minden bolygót, amin van a népességéhez viszonyítva pár lázadozó egyén. Bár a Star Wars ilyenekbe ritkán megy bele, de a TCW "pénzügyi" részei után van létjogosultsága felvenni: mit okozhat a Birodalom gazdaságában egy bolygó felrobbantása? Pláne egy olyan gazdagé, mint az Alderaan. A politikai oldalról már nem is beszélve.

De visszatérve, a Szenátus feloszlatása utáni célok közül csak az nem valósult meg, hogy a Galaxis nem retteghet a Halálcsillagtól. Tulajdonképpen a végső visszatartó erő eltűnt a placcról, maradtak a kormányzók meg a hatékonyságában azért ekkorra már megkérdőjelezhető (bár terrorra még mindig kiváló) hadsereg. Ugyanakkor a Lázadók Szövetsége megmutatta, mire képes, és azt már tudjuk az ep4 elejéről, hogy a Szenátus tagjai is igen könnyen pártot válthatnak, ha például ellenük irányul egy támadás, mint amilyen Leia elfogása. Persze, ez csak a Birodalom félelme, de a látottak alapján jogos félelem.

Szóval a Szenátus feloszlatása lehet, hogy egy olyan tényező a Szövetség megerősödésében, amivel eleddig nem számoltunk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is nagy horderejű esemény volt a Halálcsillag felbukkanása. Lényegében ekkor fordul át nyílt diktatúrába a Birodalmi rendszer. az sem véletlen, hogy a Birodalom és annak maradványa mindig ilyesfajta szuper fegyverekben gondolkozik. Ennél nagyobb megfélemlítés nem kell, ráadásul a szerveződés nagyságát is prezentálja.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Szenátus feloszlatása szerintem az első igazán komoly jele annak, hogy Sidious-nál már némileg átveszi a hatalmat a téboly és az elvakultság a fejében, miközben addig zseniális stratégaként és manipulátorként tevékenykedett. Persze nem tudom, hogy ténylegesen mennyire lehetett frusztráló vagy problémás a Szenátus a Birodalomnak, mindenesetre akkora tényleges hatalmuk biztos nem volt. Ellenben megadta a lehetőséget arra, hogy a politika útvesztőiben barangolva (vagy épp azt tudatosan építve) diplomáciailag is minél stabilabb legyen a rendszer. Anno is ezen a fronton tudott igazán kiteljesedni az öreg zsenije és leginkább ennek köszönheti a sikereit.

Másrészt a Szenátus egy tökéletes álca volt, egy szimbolikus szervezet, amivel mindig lehetett demonstrálni, hogy nincs is ott akkora elnyomás és brutalitás. A politikusok manipulálásával és beetetésével el lehetett érni, hogy az egész rendszer jól működőnek és szükségesnek tűnjön, ami ráadásul a korrektség képét mutatja magáról. A feloszlatásukkal ez a látszat is megszűnt, teljesen egyértelművé válhatott mindenki számára a diktatúra. Persze az is lehet, hogy pont azért kellett végleg elkaszálni a Szenátust, mert már a szenátorok is túlságosan átláttak a szitán és nem tudták őket olyan könnyen megvezetni. A Rebels-ben is látjuk, hogy azért egyre többeknek nyílik fel a szemük és vevők az ellenállásra, lehet hogy a politikai mesterkedés már kevés volt, akkor meg már úgyis mindegy, felrúgták az egészet.

 

Az viszont számomra tuti, hogy ezzel a lépéssel a Birodalom sokat bukott a népszerűségéből, többeknek itt telhetett be a pohár. Ez pedig nyilván a lázadók malmára hajthatta a vizet. Sok politikus lehetett, akinek nem tudott a Birodalom új pozíciót biztosítani és így elégedetlen lehetett a döntéssel, ha már ideológiailag nem is, de a saját érdekeiből fakadóan. Akik meg már eleve az ellenoldalon voltak, nekik ez egy nagy megerősítés. Esélyesnek gondolom, hogy sok olyan beszélgetés zajlott le a politikusok körében, aminek az lett a vége, hogy "hagyjuk már a lázongást, hiszen itt a Szenátus, nincs is akkora baj", mire jöhetett a válasz, hogy "még van Szenátus, de egyszer már az se lesz és egyre közelebb a pillanat". El is jött ez a pillanat.

 

A Halálcsillagnak szerintem is sokkal inkább szimbolikus jelentősége volt. Azt leszámítva persze, hogy jó drága lehetett, rengeteg ember dolgozott rajta és sok kütyü is volt. A Halálcsillag a Birodalom jelképe volt, több értelemben is. Az elpusztítása hatalmas presztízsveszteség a Birodalomnak, míg legalább ugyanekkora siker a Szövetségnek. A Birodalomnak fontos a szuperfegyver, felépítenek egy ekkora monstrumot, amivel egy bolygót egy lövéssel el lehet pusztítani, sakkban tudnak tartani mindenkit.

Hiszen gazdasági tényezők ide vagy oda, meg amúgy se lenne értelme bolygók sokaságát felrobbantani, mert akkor mi felett tudnak majd uralkodni, de melyik konkrét bolygó merne erre alapozva kekeckedni? Arról nem is beszélve, hogy ha netán más hadszíntereken sikerülne áttöréseket elérni és közeledne a Birodalom bukása, akkor egy sarokba szorított vadállat kezében nagyon durva dolgokra lehet képes egy ilyen fegyver. A már reménytelenül elveszített rendszereket simán felrobbanthatná vele a Birodalom. Na meg a Szövetség nem volt annyira erős, ha néhány központjukat elpusztítják, akkor kampó.

De ami igazán lényeges, hogy egy ekkora csodafegyvert és bázist néhány aprócska hajóval meg lehet semmisíteni. Ha ez sikerülhet, akkor miért ne lehetne ezzel analóg módon a kicsiny lázadásnak szétrobbantani a hatalmas Birodalmat. Ez igazán nagy erőt, hitet és reményt adhat minden ellenállónak galaxis szerte, ezekről meg tudjuk mennyire veszélyes a rendszerre nézve. Amúgy láttuk később, hogy hamar felépült egy másik félkész Hcs, előkerült az Executor, a Birodalom katonailag erős maradt és ilyen nem viselte meg őket drasztikusan a yavin-i vereség. Az más szempontokból volt döntő jelentőségű és fájdalmas nekik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a birodalmi propaganda igyekezett elhallgatni a yavini fiaskót, sőt azt is megkockáztatom, hogy a galaxis lakosságának java része nem is hallott a Halálcsillagról, csak mendemondák keringhettek utazóktól, kereskedőktől, csempészektől stb. illetve a Lázadás is mindent megtehetett, hogy informálja a népet további csatlakozók reményében, de szerintem a birodalmi propaganda és cenzúra jóval hatásosabb volt.

 

Leia szavaiból az EP4 elején kitűnik, hogy a Birodalmi Szenátusnak még maradt valami ellenőrző funkciója, tehát nem hasonlítanám mondjuk a Magyar Népköztársaság parlamentjéhez. Éppen ezért a feloszlatása nem csak szimbolikus tett volt Palpatine részéről, hanem súlyos taktikai hiba. Szerintem még nem jött volna el az ideje, hogy ilyen nyíltan kinyilvánítsák az autoriter uralmat, meg kellett volna maradni a folyamatos gyengítésnél. Lehet, hogy a szenátorok egyre nagyobb része szimpatizált a lázadókkal, de ezt adminisztratív eszközökkel is le lehetett volna törni: mandátum-fosztások, bírósági perek, zsarolások, összeférhetetlenségi törvények, illetve a testület feltöltése új, hűséges szenátorokkal, akik ellensúlyozzák az akadékoskodókat. Palpatine lépése itt hiba volt érzésem szerint, gyakorlatilag lebontotta azt a terepet önszántából, amelyben ő mozgott a legotthonosabban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 8 hónappal később...

A a Rebels és a Rogue One-os képek, hírek okán eszembe jutott egy régi vita. Hangok a múltból, 2008-ból.

Viszont, az ziher, hogy a Lázadók nem fajgyűlölők, és emiatt nem barátkoztak idegenekkel. Mesékben általában a jók nem ítélnek meg néhány tagról egy egész fajt, nem fajgyűlölők (nem beszélve arról, hogy a Szeparatista mozgalom Tanácsát alkotó idegen fajok együtt is csak az ismert fajok elhanyagolható töredékét képezik). Szerintem egyszerűen csak - mint gerilla háborút vívók - sejtekben dolgoztak. Abban a sejtben, amit Leia vezetett, nem voltak idegenek. Attól még másikakban lehetnek. Példáúl, az Echo bázison láthatóak a hangárban a transzporter hajók, de sehol nem látni a Nebulon B-t, vagy a Corelliai Korvetteket, hogy a többi be nem azonosított hajóról ne is beszéljek. Pedig az ep5 végén már nem csak transzportok voltak. Azok a hajók jöttek valahonnan. Az EU szerint a Hoth veresége után a Lázadók Szövetsége felszámolta az összes bolygóra telepített sejtet, és három flottára bomlottak, állandóan ugrási készültségben. Az egyiket az ep5 végén láttuk, a másodikat a Libery cirkáló vezette (ezt lőtte szét a Halálcsillag először), a harmadikat a Home One (az utóbbi kettőben nyüzsögtek a Calamari cirkálók). Végül ez a trió egyesült egy nagy flotta képében az ep6-ban a Sullust mellett. Szóval lehet, hogy az idegenek egyszerűen csak nem a Yavini-Hothi sejtben voltak.

Dzséjt: én azzal vitatkoznék, hogy az EpIV-ben több sejtje lett volna a lázadásnak. Szinte biztos vagyok benne, hogy a Halálcsillag ellen mindenkit bevetettek, aki csak mozdítható volt, ergo, az egész flotta a Yavin 4. holdján tömörült.

 

Ez elég nagyfokú felelőtlenség lenne a Lázadók Szövetségétől, hiszen csak egy Halálcsillag vadászott rájuk. Már csak a kockázat miatt sem érte volna meg egy helyen tárolni az egész bagázst. Ha nem sikerül a Halálcsillag elleni akció, akkor kaputt lázadás, vitori Birodalom. Te bevállalnád ezt? Én biztos nem. A mindent egy lapra ilyen szinten (egy Galaxis sorsa) szerintem nem járható út, legalábbis akkor, mikor nincs semmi elfogadható a tarolyukban (ugye a bázis már azelőtt létrejött, hogy Leia odaért a tervekkel, amit alapból nem is a Yavinra, hanem az Alderaanra kellett volna vinni). Ráadásul, Leia tudta, hogy követik őket, szánt szándékkal odavezette volna a Birodalmat arra a helyre, ahol gyökerestül eltörölhetik a lázadást? Az ep6-ban annyiból már jobba helyzetük, hogy méretes flottával bírnak, a Lázadás már igencsak széleskörű, így ha még el is buknak, mások folytathatják. Viszont az ep4-ben még ilyenről szó sincs, az sem biztos, hogy találnak a terveken gyengepontot. Hatalmas nagy rizikó ez, ha csak és kizárólag a Yavin bázis létezik.

Azon túl, a hatalmas Birodalom azoktól félne, akiknek mindössze harminc vadászgépe van? És ezután meg maradt összesen három? Én főleg ez utóbbiból gondolom, hogy több sejt lehet. A Halálcsillag felrobbanására három vadász maradt: két sérült X-Wing és egy Y-Wing. Az ep5 nyitószövegéből kiderült, hogy a yaviniakat végigűzték a Galaxison. Az ep6-ra mégis több X és Y-Wing volt, de már az ep5 végén is több van, mint amennyi az ep4 végén maradt. Ha állandóan szaladgáltak a Birodalom elől, hogy építhették meg a vadászokat? Se a Yavinon, se a Hothon nem láttam űrhajó-gyárat :D Szóval valahol, egy másik sejtnek kellett üzemeltetnie egy hajóépítő üzemet, ahol pótolták a kiesett vadászhadat (plusz felépültek az A és B-Wingek is).

Szerintem viszont egyértelmű, hogy a lázadók annyiból állnak az EpIV idején, amit látunk. Tudom, hogy a mindent egy lapra terv kockázatos, de a lázadók tudhatták, hogy a halálcsillag ellen csak összefogva van esélyük. Hiába menekül meg a lázadók egy része, ha a Halálcsillag fennmarad, akkor végük. Számomra az EpIV idején a felkelők annyiból álltak, amit a Yavinon láttunk. Minden egységüket mozgósítaniuk kellett, ha győzni akarnak.

 

A Birodalom meg alaposan lebecsülte a lázadást (Tarkin: Azt hiszem maga alaposan túlbecsüli a lázadókat), pontosan azért, mert alig van haderejük, ami érthető is, hiszen a Birodalomban szervezkedni igencsak életveszélyesnek bizonyulhatott. Az EpIV és az EpV között pedig nem fél év telt el, ha jól tudom 3 év, ami alatt - felbátorodván a HCS elleni sikeren - többen támogathatták a lázadókat, és így szerezték a flottát.

 

Számomra pont az adja az igazi feszültséget a negyedik részben, hogy vagy a birodalom nyer, és a felkelőknek vége, vagy a lázadók, és a birodalom súlyos csapást szenved. Ha ez csak egy "sejt" lenne, nem az egész lázadás, akkor számomra a feszültség enyhülne.

 

Hasonló igaz a Hoth-ra is. Ott is úgy gondolom, hogy az egész lázadást fenyegeti a birodalom, hiszen Vader is azt mondja, hogy az ott a felkelők bázisa, és ott van Skywalker is. Ha több sejt lenne, akkor Vader további támaszpontok után kerestetne, és semmi esetre sem venné biztosra, hogy ott lesz Luke is.

Közben eszembe jutott még egy érv. Ha nincs több sejt, hol van Mon Mothma? Róla tudjuk, hogy a Lázadás elindítója, nem csak EU szerint. Még sincs ott a Yavinon. Bail sem volt ott. Miért csak Dodonna volt ott, egyetlen egy lázadó tiszt. Még ha Bail nem is volt aktívan tagja a Láazdásnak, Mothmaról tudjuk, hogy igen, hiszen az ep6-ban maga vezette az eligazítást. Szóval még sem lehetett ott minden lázadó, hiszen a fővezérek más-más bolygón voltak, és gyanítom, hogy akárcsak Leiát, őket is egy hajórakományra való lázadó őrizte (pláne, mivel Mothma és Bail a legfőbb parancsnokok voltak, szerintem még Leiánál is nagyobb őrséget kaptak).

Gondolom Bail csatlakozott volna a yaviniakhoz, ha lett volna rá lehetősége, de felrobbant a bolygójával együtt. Mon Mothma pedig később is felkapaszkodhatott a katonai ranglétra elejére, lehet, hogy akkor még Dodonna volt a rangidős, Mothma meg eltéblábolt a háttérben.

Mothma alapító tag, aligha lenne lejjebb a ranglétrán, mint Dodonna, aki csak tábornok volt (rangban még Ackbar is felett állt Dodonnának).

 

 

Vader az Erőn át kissé jobban tájékozódik, mint mások, hiszen arról a generátorról nyíltan kijelentette, hogy a lázadók bázisa, holott tényleg lehetett volna akár egy csempésztanya is. Szerintem ha 1000 másik bizonyított lázadó bázist találnak, ő maga akkor is a Hothra megy.

Viszont az ep5-ben azért ziher, hogy vannak más sejtek is, mert a film végén hemzsegnek az olyan hajók, amik egyáltalán nem voltak ott a Hothon. Transzporterből meg csak alig pár volt, amik viszont láthatóak a Hoth hangárjában (eleve kétlem, hogy egy Nebula képes lenne leszállni).

Pedig a yavini bázison szerintem csak az egyik Felkelő csoport volt. Történetesen a legnagyobb, mivel az volt a fő bázisuk. És nem nagyon volt idejük összerántani a galaxisban szétszórt erőiket, mivel már Leia is megmondta, hogy a birodalmiak követni fogják őket. Tarkin lebecsülte a lázadókat, de csak azért, mert úgy gondolta, hogy a Halálcsillagot csak egy hasonlóan nagy erejű szuperfegyverrel lehet elpusztítani, mint amilyenen ő maga is csücsült. Aztán Luke bebizonyította neki, hogy ebben erősen téved... :)

 

A fél évet az Ep5 és Ep6 között eltelt időre értettem... :D

A Hothon ott volt a teljes Felkelő flotta? :D Hát minimum plusz 1 db Nebulon-B-vel rendelkeztek. Merthogy azt sehol nem láttam a Hothon, de a film végén mégis ott virít...

 

Az Ep5 bevezető szövege a szabadságharcosok egy csoportját említi. ("Evading the dreaded Imperial Starfleet, a group of freedom fighters led by Luke Skywalker has established a new secret base on the remote ice world of Hoth.")

Az általad említett párbeszédben Ozzel képviseli a logikus gondolkodást. Vader nem a logikára alapozva, hanem az Erő általi megérzéseire hagyatkozva jelenti ki, hogy "Ez az a rendszer, és Skywalker is ott van."

 

És van egy érvem az "ami nincs bent a filmben, az nem létezik" ellen: ha jól emlékszem, a 6 filmben összesen talán tucatnyi alkalommal kerül szóba az evés. Elég jól bírják a szereplők... :D (Na jó, ez csak kötözködés... :D De jól mutatja, hogy attól, hogy valamit nem látunk a filmben, még ott lehet, vagy megtörténhet... Sőt, ebben az esetben meg kell történnie, más szükségletekkel együtt... Csak ezek a dolgok a történet szempontjából nem elég fontosak, hogy bemutatásra kerüljenek.)

Hát az hót ziher, hogy nem egy Lázadó támaszpont volt már az EP IV idejében se. Biggs is említi Lukenek ( igaz, kivágott jelenet, de szerintem hülyeség lenne minden kivágott jelenetet nem figyelembe venni), hogy az egyik ismerőse elviszi őt, az egyik(!) lázadó csoporthoz. Lehet, hogy nem szóról szóra ez volt a szöveg, de a lényeg az jól megmaradt bennem.

A filmregények meg jóval szorosabb kötődést adnak a történethez, mint bármely más EU könyv, játék, ésatöbbi. És ez igaz a 2000-ek delegációjára is és Bel Iblisre is.

Sajnálom, de ebben engem nem lehet meggyőzni. Számomra a csata feszültségének egy része lenne oda, ha úgy tekinteném, hogy ez csak a Lázadók egy csoportja. Szerintem a yavini csatának pont az a lényege, hogy a lázadók saját fennmaradásukért küzdenek, és vagy a lázadás pusztul el, vagy a halálcsillag. Ha még szerteszét szóródva más "sejtek" vannak a Yavinon túl, akkor oda a kiélezettség egy része, és mivel erre a filmben nincs utalás, így én inkább eszerint az értelmezés szerint nézem a filmet.

Az ep.4-ben a bázisok száma szigoruan a filmek alapján nem sokkal lehet több egynél: Tarkin ugyanis a Yavin IV szétrobbantásától a Lázadó szövetséggel való leszámolást reméli.

Én ezt a kijelentését úgy értelmezem, hogy tisztában van a Halálcsillag erejével. Ostobaság lenne egy helyre koncentrálniuk az erőiket a Lázadóknak. Name amilyen pusztítást véghezvittek a gépparkjukban, nem is lenne értelme a folytatásnak.

Bomarr: Így van, pontosan erre próbálok utalni én is, nevezetesen, hogy az egész film arra van kihegyezve, hogyha a lázadók most nem robbantják szét a halálcsillagot, akkor vége az egész játszadozásnak. Én ezt csak úgy tudom elképzelni, hogy a lázadók szövetsége totálisan megsemmisülne a robbanástól (tehát nem lehetnek elvarratlan szálak).

 

Oldie: Bocsi, de szerintem a külön létesített sejteknek pont az a lényege, hogy külön-külön is felvehessék a harcot az ellenséggel. Ergo a Yavin megsemmisülése után még legalább egy hasonló ütközet várna a Birodalomra, ha valóban máshol is lennének még lázadó bázisok.

Pedig a Birodalom visszavág nyitószövege azt mondja:

 

"It is a dark time for the

Rebellion. Although the Death

Star has been destroyed,

Imperial troops have driven the

Rebel forces from their hidden

base and pursued them across

the galaxy."

 

Nem sejtekről beszél hanem "the Rebellion"-ról és nem bázisokról hanem egy bázisról. Minden valoszinüség szerint a Yavin IV-esről. A szétszorodásnak/sejtekre bomlásnak akkor lenne haszna ha nem maroknyian lennének. Ha kevés ember szétszorodik az nem sokat ér.

Nekem a több bázis a szimpatikusabb és maradok is ennél a véleményemnél.

Lehet ők voltak a Lázadók legerősebb sejtje, vagy abban az időben több sejtet is megtámadtak, egy nagy akció keretében.

Szerintem a Yavin 4 volt a főbázis, és talán tartalékban lehettek más bolygón gépek, személyzet, fegyverek.Ha a Yavin 4 felrobban akkor oda a vezetőség.

Bomarral és Donáttal értek egyet.Vader mondja is:"Nagy nap ez a mai, leszámoltam Kenobival és a Lázadókkal is hamarosan.(nem pontos, de a lényeg ez.

Semmilyen feszültség nem lenn akkor a csata miatt.Legfelejbb elbukják.Van másik nem baj.Pont emiatt nem nem hiszem, hogy lett volna más komoly bázis.

A Hoth-ról ugyanezt gondolom.Csak ők voltak.A hiányzó hajókra az a magyarázat, hogy nem mutatták az egész Echo-bázist.Honnan tudjuk mekkora volt?

Ez utobbinak mond ellent az, hogy a birodalmi flotta egy bázisról üldözte el a lázadókat és nem nem bázisokról.

Mi egy sejt történetét követjük figyelemmel, és az egyszerűség kedvéért őket hívjuk Lázadóknak.

Ez szerintem túl erőltetett magyarázat.

Frenkie. Mutathatták volna Hoth-ot teljes egészében, de egy Nabulon fregattot se találtál volna ott. Az ugyanis baljósan ereszkedhet légkörbe. Nem is beszélve a Mon Cal hajókról. Ha ezek ott lettek volna minimum akkora eseményt hagytak volna ki egy jó kis űrcsatával, hogy csak na.

A Yavin 4 a Felkelők fő bázisa volt. Lehet, hogy az egyetlen nagyobb katonai bázisuk. Ne feledjük, hogy az Alderaan volt a fő utánpótlási és felderítő/kém központjuk. A többi Felkelő kisebb csoportokban bosszantotta a birodalmiakat szerte a galaxisban.

A kis méretű sejtek pedig nagyon is hasznosak. Gondoljatok csak bele: itt a földön a forradalmi sejtek néhány tucattól néhány száz főig terjedtek, a mai terrorista sejtek pedig néhány főből állnak. Mi ennek az előnye? Könnyen elrejtőznek, nagyon nehéz rájuk akadni, és mégis komoly gondokat tudnak okozni.

 

Tarkin azért reméli a Yavin 4 elpusztításától a Lázadás végét, mert egyrészt elpusztítaná a központot, és így megszűnne a Felkelést összetartó legnagyobb erő, másrészt kellő félelmet keltene a galaxisban, hogy a Halálcsillaggal szemben nincs esély, nem érdemes próbálkozni. Az Ep6-ban az Executor és a DS-2 (na meg Palpi és Vader) pusztulásával elpusztítottnak tekintik a Birodalmat. Kétlem, hogy ez így lenne. Már csak azért is, mert nem hiszem, hogy az egész galaxist uraló Birodalom teljes flottája abból a pár tucat csillagrombolóból állna, amelyek az Executor körül láthatók az Endornál. Nem is beszélve a más helyeken tartózkodó birodalom-pártiakról, akik szerintem (az EU-tól eltekintve is) valószínűleg megpróbálják fenntartani a Birodalom rendszerét. Azért tekinthető legyőzöttnek a Birodalom akkor, mert lefejezték. Elpusztult a Császár és Vader, velük együtt pedig a birodalmi elit és a flotta jelentős része. A maradék legyűrése ehhez képest már "gyerekjáték". Hasonló a helyzet a Yavin 4 esetében is, csak ellenkező előjellel.

 

Nem rossz az érved Bomarr, csak egy hiba van benne. Ha a Birodalom 1 bázist talál meg, akkor csak 1 bázisról kergetheti el a Felkelőket. És ha nem voltak máshol Felkelők, miből hozták össze a Hoth bázis? A hozzájuk csatlakozók által? Csakhogy erről egyetlen szó nincs sehol. Arról van szó, hogy a birodalmiak kiűzték őket a titkos bázisukról és végig üldözték őket a galaxison... A Millenium Falconnal, két X-winggel és egy Y-winggel... mert ugye ennyi maradt a filmben látható Felkelő flottából... :D

 

Szóval én maradok annál, hogy a Yavin 4 a Felkelők egyik, valószínűleg a legnagyobb katonai bázisa volt, és voltak ott is, és máshol is nagyobb hajóik is, csak azoknak nem sok hasznát vehették a Halálcsillag védelmi berendezései ellen.

Nyitószöveg, második bekezdés:

 

a group of freedom

fighters led by Luke Skywalker

have established a new secret

base on the remote ice world

of Hoth.

 

Tehát egy csapata, nem a csapata.

Én talán annyi kompromisszumot el tudok képzelni, hogy a két epizód közötti 3 évben kibővült a lázadók bázisa, így ott már lehetett a Hoth csak egy bázis. De az EpIV-ben úgy gondolom, hogy más önálló sejtje nem volt a lázadóknak, csupán fegyverlerakat és néhány elbóklászolt emberke más bolygókon, de semmi több.

A Hothon lévő lázadók ugyanazok a lázadók akik a Yavin-ról jöttek. Ezt mondja a szöveg. A lázadókat egyébként nem érheti felkészületlenül a hely-csere: a Yavin-ra a Dantooine-ról jöttek, ahol meg is találják Tarkinék a nyomaikat. Érdekes mód Tarkin végig a titkos bázist keresi. Nem bázisokat. A Lázadók egymaguk cserélgetik a helyszineket és huznak fel új bázist ahol vannak. Ezt sugalja a film. A legnagyobb érv a 'sejtek' ellen, hogy maga a mesélő hallgat róluk: soha semmiféle ráutalás nincs. Mert persze létezhetnek rozsaszin elefántok is a Star Wars űrjében... azokat se látjuk sosem, de miért is ne? De ugy gondolom a 'miért is ne' az kevés ezügyben. Mindenki csak egy bizonyos csapattal foglalkozik a mesélő is őket hivja Lázadóknak... igy fennáll az esélye, hogy csak ők a Lázadók.

Ha tudtuk volna már 2008-ban, amit most. Persze ki gondolta volna akkor, hogy egyszer lesz egy, magával a lázadással foglalkozó sorozat, sőt, még a Halálcsillag terveinek ellopását is feldolgozza egy film. De azt hiszem, ma már senki sem száll vitába azzal, hogy a lázadás sejtekből áll. :) Apropó, Donát, valóban vesztett emiatt a yavini és a hoth-i csata a feszültségéből a szemedben?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha tudtuk volna már 2008-ban, amit most. Persze ki gondolta volna akkor, hogy egyszer lesz egy, magával a lázadással foglalkozó sorozat, sőt, még a Halálcsillag terveinek ellopását is feldolgozza egy film. De azt hiszem, ma már senki sem száll vitába azzal, hogy a lázadás sejtekből áll. :)

Mármint a Lázadók Szövetsége? Azt még nem tudjuk hogy az is sejtekből áll-e. A felvezetés -mármint a most futó sorozat- alapján persze szinte biztos hogy igen és ez igy valószinüleg ellentmond majd kicsit a filmeknek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A mai tudásunk fényélben felettébb érdekes diskurzus. :D Az a baj, hogy a sztori végét, ami az EPIV -hez vezet még mindig nem ismerjük. Jelent pillanatban úgy áll, hogy Dzséjtnek és Gyoka okoskodott jól. De várjunk még a végső konklúzióval. :)

 

Mármint a Lázadók Szövetsége? Azt még nem tudjuk hogy az is sejtekből áll-e. A felvezetés -mármint a most futó sorozat- alapján persze szinte biztos hogy igen és ez igy valószinüleg ellentmond majd kicsit a filmeknek.

Szerintem nem. A filmekben sehol se említenek konkrétan egy Lázadó csoportot. Az EPV -ben is határozatlan névelő van, azaz lehet úgy is nézni, hogy egy a sok közül. Viszont valószínű, hogy a kérdés hamarosan eldől.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban, ezt a lyukat be kell tömni. De addig még van idő mind a Rebels -ben, mint pedig a Rouge One végett. :) Nagy hiba lenne, ha erre nem adnának választ később. Egyébként az is lehet, hogy akkorra már csak egy központi bázis lesz. Thrawn feltűnése ennek is megágyazhat. Bár ahhoz tudni kell hova fut ki az ő ténykedése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.