Ugrás a kommentre

Dooku Gróf


KisKósa

Ajánlott hozzászólás

És pont ez a furcsa! Ha egy Jediben ilyesfajta törekvések vannak, az elég hamar kibukik (lásd Anakin ugyebár, aki a film során végig morgolódik, hogy nem kap megfelelő elismerést). Dooku viszont X évet (sokat) húzott le a Jedik kötelékében, ráadásul - gondolom - már kis korától fogva ők nevelték. Aggastyán létére elég későn fordult szembe...

Ezért lenne jó tudni, milyen volt Dooku Jedinek. Az a baj, hogy a karakter eléggé a semmiből jött. Az ep1-ben sehol sincs, az ep2-ben egyszerűen felbukkan. Bár így igazak a bevezető szövegben leírtak: "a titokzatos Dooku gróf". Hát eléggé az. :)

 

Egyetlen kérdés: szerintetek Dooku nem számolt véletlenül azzal a lehetőséggel, hogy miután a háborút lezárják és a Köztársaság meg lett tisztítva a saját szennyétől, akkor esetleg egy szép nyári napon Sidious fejébe is beleáll a fénykard? Ellenségem ellensége a valódi célpontom.

Száz százalék, hogy ez járt a fejében, hiszen Sith tanítvány volt. :) Alap követelmény, hogy előbb-utóbb a mestered életére törj. Viszont, ha nem ez motiválta volna, pont, hogy Palpatine kiiktatása lett volna a legnagyobb és leggyorsabb lépés a szenny eltakarítására, hiszen Sidious maga volt a szennyforrás. Ha elkezd szivárogni a gáz, akkor a csövet zárod el, nem pedig elkezdesz légfrissítőt nyomatni a levegőbe. Szóval két lehetőség van. Az első, hogy Dooku a Galaxis legnagyobb hülyéje volt, de nekem annyira nem tűnt annak. A második, csak és kizárólag hatalmat akart és minden egyéb csak sóder. Én efelé hajlok.

 

Valahogy Palpatinról simán el tudnám képzelni, hogy akár felrúgja a több ezer éves Sith hagyományokat a saját céljai elérésének érdekében.

Pedig csak hat film bizonyítja, hogy nem. Az ep1-től az ep6-ig komplett tanítvány kollekciója lehetett volna (Darth Maul, Darth Tyranus, Darth Vader, még nem Darth Luke), de ő inkább igyekezett megöletni az előző tanítványt a következővel. Kivéve Mault, az ő leváltása szerintem sem volt tervben. De Vaderrel megölette Tyranust, Luke-kal pedig meg akarta öletni Vadert. Ennyi lehetőség elég bizonyíték arra, hogy az egyetlen szabály, amit sohasem rúgna (rúgott) fel.

Másrészt, elég nagy ostobaság is lett volna a részéről, hiszen már egyetlen tanítvány is bőven sok életveszélyt jelent, mi több, az az egy egyszer az életére tör. Több tanítvány csak több lehetőség az árulásra, ráadásul még egymással is viaskodnának.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Száz százalék, hogy ez járt a fejében, hiszen Sith tanítvány volt. :) Alap követelmény, hogy előbb-utóbb a mestered életére törj. Viszont, ha nem ez motiválta volna, pont, hogy Palpatine kiiktatása lett volna a legnagyobb és leggyorsabb lépés a szenny eltakarítására, hiszen Sidious maga volt a szennyforrás. Ha elkezd szivárogni a gáz, akkor a csövet zárod el, nem pedig elkezdesz légfrissítőt nyomatni a levegőbe. Szóval két lehetőség van. Az első, hogy Dooku a Galaxis legnagyobb hülyéje volt, de nekem annyira nem tűnt annak. A második, csak és kizárólag hatalmat akart és minden egyéb csak sóder. Én efelé hajlok.

 

Dooku -t szerintem is a hatalom iránti vágy hajtotta, amire rárakódott a Jedik iránti ellenszenve. Kicsit olyan ő, mint Anakin csak szolidabb kivitelben. :) És mi lett volna ha győznek Sidioussal? Nos akkor a mestere életére tört volna, esetleg egy másik tanítvánnyal. Ebben biztos vagyok. Halhattuk Opress -nek is miket mondott...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Több tanítvány csak több lehetőség az árulásra, ráadásul még egymással is viaskodnának.

Több lehetőség az árulásra, de az egymás elleni viaskodás gyengíti is őket. Mellesleg pont ez nem tesz jót a Sitheknek, azért sem célszerű a több tanítvány.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elolvastam kicsit részletesebben is a Dooku - Sifo-Dyas dolgot a Gonosz útvesztőjében. A regény szerint Dooku Sith-próbája nem volt más, mint Sifo Dyas meggyilkolása (aki ugye jó barátja volt). Ezt követően Sidious parancsára, Dyas nevében rendelte meg a hadsereget és törölte ki az adatokat az Archívumból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is nagyon egyszerű a válasz: a sötét oldal kínálta lehetőségek őt is elvarázsolták. Ne feledjük, hogy a sötét oldal tömény beoltását Palpatine csak az ep3-ban kezdte meg Anakinnál. Addig a köztük való jó kapcsolat kiépítésén fáradozott. Miért ne lehetett volna jóban Dooku-val már az ep1 idejében is, mint politikus egy másik politikussal? Aztán a kellő időben (amikor már a Köztársaság gyengesége tényleg széles körben ismerté vált - Naboo) olyan hatalmat kínált neki, amivel tényleg "új világot" lehetne létrehozni. Anakinnak Padme megmentése volt az elsődleges ok, Dooku-nak meg, hogy igazságosság legyen a vezetésben. Az egy másik dolog, hogy ugye tudjuk mit jelent a sötét oldalon járni, hiába a magasztos célok előtte.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 8 hónappal később...

Dooku és Obi beszélgetése a Geonosison valójában lehet, hogy tényleg az aminek látszik? Azaz valóban azt szerette volna a gróf ha Obi-Wan mellé áll, és együtt mennek a sith ellen. A TCW -t látva ez már nem tűnik hülyeségnek!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Régen szóltam már hozzá ehhez a témához, de ezúttal én is előállok a saját elméletemmel, mert úgy látom többen, például Ody Mandrell és Dzséjt is úgy gondolja, hogy Dooku gróf pusztán a hatalomvágy miatt tért át a Sötét Oldalra. Valóban nem lehetetlen, de mégsem áll olyan erős lábakon ez a magyarázat, mint kellene. Dooku közel hatvan évig tisztességes Jedi Mester volt, a Jedi Rend legjobbjaként tartották számon. (Elnézést, ha az én magyarázatomban olykor EU-s elemek is helyet kaphatnak, de én komplexen értékelem a karaktert, nem pusztán a filmekben látottak alapján, bár mindkettő ugyanúgy ábrázolja Dooku-t.) Furcsállanám, hogy aki egész életében a béke és az igazság védelmezője, egyszerűen csak átadja magát a hatalomvágyának, amit kvázi egész életében leküzdött. Ez a hatalomvágy szerintem inkább csak a csatlakozása után alakult ki. Az EU egy roppant egyszerű magyarázattal szolgált Dooku gróf csatlakozására, miszerint maga Darth Sidious kereste fel és hosszas eszmecsere után rájött, hogy kettejük célja közel ugyanaz, ami persze enyhe túlzás, gondolom Palpatine a tervei nagy részébe vagy nem avatta bele, vagy csak egy kicsit máshogy adta neki elő. Dooku nyilván annak akart véget vetni, amiben csalódott, azaz a Köztársaságnak és a Jedi Rendnek, az ő vágyálma lett az ideális társadalom, ami számára gondolom a Szeparatista Szövetséget jelenthette, bár néhány könyvben arra kapunk utalásokat, hogy kicsit ellenszenvvel viseltetett az idegen fajok iránt. Azonban, szerintem Dooku alábecsülte Sidiout és azt hitte, hogy elbír vele, hogy nem fogja őt az orránál fogva vezetni, ám Palpatine jobb manipulátor, mint hitte. Elhitette Dookuval, hogy amit tesz, az a saját gondolata és a saját célja, holott valójában kedve szerint formálta tanítványát, Dooku pedig már maga sem vette észre, hogy mennyire mélyen elmerült a Sötét Oldalban, bár továbbra sem annyira, mint a legtöbb Sith, akit eddig láthattunk. Dooku, akárcsak Sidious szemen köpte a Kettő Szabályát azzal, amit Savage Opresszel tervezett, nem tartom kizártnak, hogy ha Obi-Wan igent mond neki, akkor valóban véghez viszi az árulást, bár így idő előtt egy kicsit korai lett volna, elvégre küszöbön állt a Klónok Háborúja.

Szerkesztve: - KisKósa
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dooku és Obi beszélgetése a Geonosison valójában lehet, hogy tényleg az aminek látszik? Azaz valóban azt szerette volna a gróf ha Obi-Wan mellé áll, és együtt mennek a sith ellen. A TCW -t látva ez már nem tűnik hülyeségnek!

 

 

Gondolom úgy gondolta hogy Kenobival kinyírják Sidioust, majd Dooku a helyébe lép és Obi-Want pedig tanítványává fogadja. Azaz itt még csak egy mézesmadzagot húz el Anakin mestere előtt, mintha újra Jedi lenne aki a jó ügyért akarja megölni a Sith-et. Azonban ez megtévesztés. Főleg a TCW erősíti ezt meg. Ott olyan dolgokat tesz, annyira aljas, hogy már rég kihalt belőle a Jediség minden eszméje.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem tetszik az elméleted, KisKósa, sőt, magam is így látom. :)

 

Több értelme van, mint annak, hogy pusztán hataloméhségből vált Sith-é. Egy padawannál vagy az Erőt éppen csak nemrégiben megismerő személynél sokkal valószínűbb lehetőség, mint egy évtizedeket tisztességes Jediként leélő mesternél. A hatalom számtalanszor kopogtathatott már nála az évek során, így számomra egyértelmű, hogy nem ez volt a gróf motivációja. Ahogy írtad, (és ahogy az a filmekből is kiderül), Dooku csalódott a régi rendszerben (Köztársaság + Jedik), ami korrupttá vált, így a saját elképzelései megvalósításába kezdett. Talán a Sith-é válás is csupán egy eszköz volt számára Sidious által, aki páratlan hatalommal ruházta fel tervei megvalósításának érdekében. Idővel aztán (ahogy az a Sith-eknél jól bevált szokás) kerített volna egy kellő hatalmat birtokló tanítványt magának (ahogy a TCW-ben 2 példa is volt rá), majd félreállította volna Sidioust/Palpatine-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem tetszik az elméleted, KisKósa, sőt, magam is így látom. :)

 

Több értelme van, mint annak, hogy pusztán hataloméhségből vált Sith-é. Egy padawannál vagy az Erőt éppen csak nemrégiben megismerő személynél sokkal valószínűbb lehetőség, mint egy évtizedeket tisztességes Jediként leélő mesternél. A hatalom számtalanszor kopogtathatott már nála az évek során, így számomra egyértelmű, hogy nem ez volt a gróf motivációja. Ahogy írtad, (és ahogy az a filmekből is kiderül), Dooku csalódott a régi rendszerben (Köztársaság + Jedik), ami korrupttá vált, így a saját elképzelései megvalósításába kezdett. Talán a Sith-é válás is csupán egy eszköz volt számára Sidious által, aki páratlan hatalommal ruházta fel tervei megvalósításának érdekében. Idővel aztán (ahogy az a Sith-eknél jól bevált szokás) kerített volna egy kellő hatalmat birtokló tanítványt magának (ahogy a TCW-ben 2 példa is volt rá), majd félreállította volna Sidioust/Palpatine-t.

Csak egy, Ventresszel nem tervezett puccsot, tudtommal. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Régen szóltam már hozzá ehhez a témához, de ezúttal én is előállok a saját elméletemmel, mert úgy látom többen, például Ody Mandrell és Dzséjt is úgy gondolja, hogy Dooku gróf pusztán a hatalomvágy miatt tért át a Sötét Oldalra. Valóban nem lehetetlen, de mégsem áll olyan erős lábakon ez a magyarázat, mint kellene. Dooku közel hatvan évig tisztességes Jedi Mester volt, a Jedi Rend legjobbjaként tartották számon. (Elnézést, ha az én magyarázatomban olykor EU-s elemek is helyet kaphatnak, de én komplexen értékelem a karaktert, nem pusztán a filmekben látottak alapján, bár mindkettő ugyanúgy ábrázolja Dooku-t.) Furcsállanám, hogy aki egész életében a béke és az igazság védelmezője, egyszerűen csak átadja magát a hatalomvágyának, amit kvázi egész életében leküzdött.

Ez egy folyamat volt úgy Dooku -nál, mint Anakinnál is. Tehát a gróf nem ripsz-ropsz tért át a sötét oldalra hanem egy folyamat beteljesüléseként. A sötét oldal egy csapda, amibe Palpatine nagy manipulátor révén Dooku -t és Anakin -t is becsalta. Mind a két jedinél azt használta fel mézesmadzagként amire a legjobban vágytak. Dooku esetében ez a Köztársaság és a Jedik megbuktatása volt. Persze amint áttért olyan perspektívák nyíltak meg a gróf előtt, ami teljesen beszippantotta őt, ami után megszűnt Jedi lovag lenni. :D Anakinnál is láthattuk, hogy amint átállt egyfajta metamorfózison ment keresztül. Akkora teret engedett a sötét oldalának, hogy az elnyelte őt. Lehettek akármilyen tervei is Dooku -nak Palpatine ellen, amint áttért azok köddé váltak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez egy folyamat volt úgy Dooku -nál, mint Anakinnál is. Tehát a gróf nem ripsz-ropsz tért át a sötét oldalra hanem egy folyamat beteljesüléseként. A sötét oldal egy csapda, amibe Palpatine nagy manipulátor révén Dooku -t és Anakin -t is becsalta. Mind a két jedinél azt használta fel mézesmadzagként amire a legjobban vágytak. Dooku esetében ez a Köztársaság és a Jedik megbuktatása volt. Persze amint áttért olyan perspektívák nyíltak meg a gróf előtt, ami teljesen beszippantotta őt, ami után megszűnt Jedi lovag lenni. :D Anakinnál is láthattuk, hogy amint átállt egyfajta metamorfózison ment keresztül. Akkora teret engedett a sötét oldalának, hogy az elnyelte őt. Lehettek akármilyen tervei is Dooku -nak Palpatine ellen, amint áttért azok köddé váltak.

Az utolsó mondatodig maximálisan egyetértek. Az utolsó mondatodhoz én odatenném, hogy "ideiglenesen". Mert azért a Sith-ektől egyáltalán nem áll messze az árulás, így szerintem Dookutól sem...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az utolsó mondatodig maximálisan egyetértek. Az utolsó mondatodhoz én odatenném, hogy "ideiglenesen". Mert azért a Sith-ektől egyáltalán nem áll messze az árulás, így szerintem Dookutól sem...

 

Olyannyira, hogy Opress-szel az első adandó alkalommal azon kezdett agyalni, hogy tudnák kiiktatni az öreget.

 

Úgy értettem, hogy az idealista tervei váltak köddé. Anakin is Padmé megmentése miatt állt át, aztán felerősödött benne a hatalomvágy és az önzés. "Mi ketten lehetünk a galaxis urai" , "ne fordulj ellenem!"

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dooku szerintem is azért akarta átállítani Obi-Want, hogy esetleg Sidious ellen ármánykodjon.

Az EU magyarázat szép és jó, csak sajnos szerintem Dookut egy ostoba baromnak állítja be. Jó, nem volt egy lángelme, de ennél azért több esze volt. Jóval több. Most komolyan, Dooku, kibekkel nyolcvan évet a Jedi Rendben, mint köztiszteletben álló mester, és egyetlen átvitázott éjszaka után beveszi, hogy a Jedik legnagyobb ellenségének, a Galaxist már egyszer rabigába taszított és amúgy is híresen könyörtelen Rend utolsó tagjának, a Sith Sötét Nagyurának bármilyen eszméje van, amire rá lehet fogni, hogy jó? Kérem, ezt még a Dookunál sokkal butább és tapasztalatlanabb, a Jedik "dogmatikus" elveit csak tíz évig magáénak valló (de azzal nem egyetértő, pláne nem abban felnövő) Anakin sem kajálta meg, pedig az ő fejét tizenhárom évig tömte Palpatine. Majd pont Dookut - aki a Jedik között nőtt fel és öregedett meg - győzi meg egyetlen vita alkalmával egy Sith. Az a Sith Nagyúr, akinek a parancsára a Kereskedelmi Szövetség megtámadta a Naboot, egy békés bolygót és annak a királynőjét a népe mészárlásával fenyegette, mi több, akár őt is megölette volna. Az a Sith Nagyúr, aki erőszakkal akarta ratifikálni egy békés bolygó megszállását. Az a Sith Nagyúr, aki megölette a tanítványát. Az a Sith Nagyúr, aki egy galaxis méretű háború kirobbantásán fáradozott. Nincs olyan az eszét használó, a Jedi Rend eszméit kicsit is magáénak valló mester, aki mindezt egyetlen beszélgetés után tokkal-vonóval beveszi és még csatlakozik is. A Sötét Oldalhoz. Amiről minden Jedi tudja, hogy nem jó, hogy aki azt szolgálta, az sosem tett semmit, ami a Galaxis javát szolgálta volna. Mintha egy nyolcvan éves öregembert, aki a demokráciában nőtt fel, annak elkötelezett híve és támogatója, mi több, mindazért a II. világháborúban harcolt is, Hitler meggyőzhetné egyetlen beszélgetés alatt, hogy most aztán legyen hithű náci, mert a céljaik ugyanazok. Mit ajánlhat fel egy Sith Nagyúr egy öreg Jedinek, amire azt mondja, oké, én is ezt akarom? Semmit! Mert amint meglátják, kardot rántanak és megpróbálják levágni (amit még Anakin is megtett, csak neki a Sith a barátja, a mentora volt).

Kivéve, ha az öreg Jedi mesterben már alapból bujkáltak olyan Sith erények, mint hatalomvágy. Amit elnyomott, hiszen a Galaxisban létező legnagyobb hatalmat, az Erőt csak a Jedik oldalán használhatta a maga módján korlátlanul, alternatívát pedig nem láthatott. A Jedik elkapták volna a frakkját, ha autonóm módon elkezd a Sötét Oldalra gyúrni, ráadásul, ami valószínűleg a Renden belül képtelenség is. Erősen kétlem, hogy őriznének arra bármi hozzáférhetőt, ami lehetőséget biztosítana a Sötét Oldalra pártolásra. Ez nagyjából olyan lenne, mint 1986-ban atombombát rejtegetni Csernobilban. Elsőre egész jó ötletnek tűnik, de mikor április 26-án váratlanul a nyakadba hullik az a sok szutyok, már seggbe rúgnád azt, aki kitalálta.

Viszont jön ez a vén Sith, és azt mondja: te figyu, kapsz tőlem még nagyobb hatalmat és otthagyhatod a Jediket, akiben csalódtál. Csalódtál, mert nem adták meg azt a hatalmat, amit vágytál. És lerombolhatod a Köztársaságot, amiben szintén csalódtál, mert az sem adta meg azt a hatalmat, amire vágytál. Nesze, Sith lehetsz, korlátlan Erő. Nesze, kapsz egy saját kormányt, te vagy az úr. Mi több, állj mellém és mi ketten együtt uraljuk a Galaxist.

Az EU elmélete ott hibádzik, hogy a Jedik aszerint tökéletesek, vagyis Dookunak is annak kellett lennie valaha. Az EU a rajongók (tév)képzetére épült fel, hiszen azok a "gyerekek" írták, akik Luke-ot, Bent és a dagobah-i Yodát látták, és akik a maguk nevében a jóság gráll-lovagjai voltak, csak a gyermeki szem nem veszi észre: Ben és Yoda már akkor is baromi nagyon mellé fogott. Az ep1-2-3-ban pedig Benek és Yodák alkotják a komplett Rendet. Tévednek, vétkeznek, távolról sem tökéletesek. Dooku is egyike volt ennek az elkorcsosult Jedi bagázsnak. Ahol kitenyészett egy Darth Vader.

De nézzük a filmeket. Dooku hatalomvágyát mi sem jelképezi jobban, mint a gróf cím, de az sem rossz húzás, hogy Yodát is ezekkel a szavakkal traktálja: "Nagyobb az erőm, mint bármely Jedinek, még a tiédnél is." Mondja ezt a duzzogó gyerek a volt mesterének, aki még mindig képes elverni a fenekét. Villog a hatalmával és hozzávágja egykori tanárához vélt sérelmeit. Sajnos több nincs, mert Dooku karaktere nagyon kevés teret kapott a két mozifilm alatt, és igazán erre még a TCW sem gyúrt rá.

De mindezek mellett érdemes kicsit Lucas meseszövési módszerébe is belekukkantani, és ott találhatunk még filmes köveket Dooku korábbi jellemének alapjaihoz. Az első kitétel: a Star Warsban Anakint leszámítva minden fehér és fekete. Nincsenek szürkés árnyalatok. A jók jók, a gonoszok gonoszok. Slussz, passz. Ez annyira így van, hogy mindenkiről csak ránézésből tudjuk, melyik térfélre való. Még mikor Han lőtt előbb, a csávó akkor sem volt gyilkos - akárki akármit hisz - hiszen olyasvalakit lőtt le, aki fegyverrel hadonászott az orra előtt, és éppen megesküdött rá, hogy ki fogja nyírni, ha másképpen nem megy. Pedig aztán Han már majdnem szürke figura, de mégsem. De ott van Lando is, aki még a legnagyobb árulás alatt is aggódott Han, Leia és Chewie miatt. Vagyis, a Star Wars eszenciáját nézve: Dooku soha az életben nem állhatott tiszta szívvel a jók térfelén, még úgy sem, hogy effektíven a filmben nincs benne a térfélcsere. Dooku szó szerint Jedinek is rossz volt.

A másik, hogy az ep1-2-3 algonoszai, azaz Darth Maul, Darth Tyranus és Grievous a Darth Vader karakter elemeinek előképei. Grievous értelemszerűen a kegyetlen, tüdőbeteg, gép testbe kényszerült hadvezér. Maul a félelmet nem ismerő, lélektelen, a mestere parancsát vakon követő gyilkológép. Tyranus pedig a töprengő, a kicsit mindig mást akaró áruló, akinek soha nem tetszik az, ami éppen van. És Dooku a maga szakállas valójában egyben Anakin jellemének tükre. Jedik voltak, megetette őket ugyanaz a Sith, aki felelős közös szerettük meggyilkolásáért. Mindketten megtámadják korábbi mesterüket és mindketten alulmaradnak a küzdelemben. Mindkettő mesteri vívó, és mindketten lázadnak a rendszer ellen. És persze, mindkettőt elárulta Sidious. Dooku Anakin múltja és jövője, egy tömörített mappa Darth Vaderről. És mint tükör, Dooku ugyanazokkal a jellemhibákkal tudhatott csak áttérni a Sötét Oldalra, mint Anakin: a nyughatatlanság, a harciasság, a lázadás a világ ellen és a hatalomvágy. És ez az utolsó érzelem az, ami képes áttéríteni egy Jedi mestert viszonylag rövid időn belül, ha elég nagy. Márpedig Dookuban legalább akkora lehetett, mint Anakinban, csak az öregben ez már nyolcvan éve forrongott.

 

Na, ez rövid lett. :) Tudtam én, hogy miért nem akartam délután a kajaszünetem alatt belemenni ebbe. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is remekül leírtad. Amit ehhez még hozzátennék: A TCW-ből azért csipázom nagyon a Krell szálat, mert megmutatja, hogy mennyire nem "tökéletesek" a Jedik. Krell gyakorlatilag egy "elő-Dooku", aki megmutatja, hogy egy Jedi is nagyon el tud tévelyedni, és pl. egy háború ezt sokkal jobban a felszínre tudja hozni, mint a békeidők.

 

A békeidőkben talán csak annyi a különbség, hogy Krell arrogánsan lép fel a diplomáciai tárgyalásokon, a meditációkor különös gondolatok foglalkoztatják, és ha kapott padawant, eléggé lekezelően taníthatta. Ezzel szemben háborúban egyből felszínre tört a kevélység, a türelmetlenség, az emberéletek elhanyagolása, valamint a végtelen arrogancia és a hatalom közelségéből fakadó egyre erőteljesebben fellépő hatalomvágy, és voilá: máris felcseperedik a szemünk előtt egy "új Dooku", csak őt még sikerül idejekorán megfékezni.

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

S ezt te komolyan vetted? Átvitt értelemben fogalmazott úgy, hogy zsarolással, viszályszitással irányítja / terelgeti a Szenátust a háttérben álló Sith Sötét Nagyura. Mi oka lenne ilyen kulcsfontosságú infót felfedni Kenobinak? Szerintem ő maga se tudja az igazat.

Kissé bonyolult a helyzet, mert ezt támaszthatja alá az is, hogy nem fedte fel Sidious kilétét akkor, amikor Anakin a nyakára szegezte a két fénykardot az EPIII -ban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tudjátok mit látnék már nagyon szívesen, bármilyen formában? Egy életképet Dooku és Qui-Gon Jinn közös múltjából, nagyon-nagyon érdekelne, hogy kettejüknek milyen kapcsolata volt.

Erről, úgy tudom, van egy képregény, nem?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha az EU is játszik akkor 1000%-ig tutibiztos hogy tudja, mert ott az van, hogy előbb Palpatine-nal haverkodott, majd amikor felfedte magát és a terveit, akkor csatlakozott a jó öreg gróf úr a sithekhez.

Egyébként én kétség kívül azon vagyok hogy tudta, hisz minek füllentene egy ilyet egy olyan embernek akivel társulni akar. Azzal késztette gondolkodásra legjobban a az ifjú jedi mestert hogy sokkolta az igazsággal

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sőt tovább megyek: szerintem Mas Amedda is tud róla, hisz egyedül levezényelni egy ilyen "rendszerváltást" lehetetlen, kell lennie minkét oldalon egy segítőnek, akik képben vannak a célokkal kapcsolatban.

Amedda biztos tudott az egészről, tagja volt Palpatine szűk tanácsadói testületének, akik be voltak avatva.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kérdés, hogy Dooku tudja-e, kicsoda valójában Darth Sidious, az pár hete, mikor megnéztem az ep2-t, bennem is komolyabban megfogalmazódott. Korábban, ha ez a kérdés felvetült, kapásból rávágtam, hogy "igen, tudta". Legfőbb érveim azok voltak, hogy egyrészt, nehéz valakit ilyen hosszan inkognitóban tanítani, ráadásul túl bonyolult is lenne, meg amúgy is, mi szükség lenne rá? Nos, részben a TCW, részben a filmek apróságai eme sziklaszilárdnak tűnő érveket kissé megingatták.

Először is, a tanítás. Nos, erre semmi szükség, legalábbis a tanítás hagyományos értelmében nem szükséges Dookunál. Kiskorától kezdve a Jedik nevelték, teljes mértékben képes uralni az Erőt, a Rend egyik legjobb kardforgatója és hosszú élete során valószínűleg elégséges ismereteket szerzett a Galaxisról, annak lakóiról, mindenről, ami számíthatna. Tehát nem kell úgy tanítani, mint ahogy Tyranus Savage-ot oktatta. A Sötét Oldal ezen a szinten meg inkább önképző, semmint tankönyvi anyag. Csinálod és tanulod, nem kell előtte elmagyarázni, bemutatni, hogyan fojts meg valakit. Szóval ezen a ponton Sidiousnak gyakorlatilag nem is kellett számottevően érintkeznie Dookuval.

És ha már szóba került az érintkezés. Hogyan is találkoznak ezek általában a TCW alatt? Hologramon át. Még nem volt TCW epizód, amiben Tyranus és Sidious úgy tartózkodott volna egy légtérben, hogy az öreg kámzsás ne Palpatine-t alakította volna. Egyéb esetben mindig hologramon át érintkeznek, személyes találkozóra az ep2 vége óta (mint mester és tanítvány) nem került sor.

Az a találkozó viszont elég rejtélyes. Nem csak azért, mert két Sith a semmi közepén összefut, hanem ahogy összefut. Palpatine Darth Mault a saját lakosztálya erkélyén fogadta. Igaz, rajta volt a köpenye, de Maul elől egy ilyen direkt találkahelyet nehéz lenne inkognitóban tartani, vagyis Maul biztosan tudta, hogy a mestere Palpatine szenátor. Viszont ezen a ponton Maul jelenléte is érdekes, mivel nem éppen olyan alak, aki sűrűn fordulhat meg szenátorok között, ráadásul könnyen megjegyezhető és felismerhető. Elég nagy kockázatot vállal Palpatine azzal, hogy Mault a lakásába invitálta. A kérdés: miért vállalta ezt a kockázatot? A válasz persze magától értetődő: a kutya sem kereste akkor a Sith-eket, az pedig, hogy egy rosszaarcú alak meglátogat egy szenátort, nos, fejvadászok, bérgyilkosok, ilyen alakokra még a naboo-i szenátornak is szüksége lehet. Az, hogy ezt rá nézve terhelően teszi? Na ez itt a gond, mert Palpatine-nak számolnia kellett azzal, hogy előbb vagy utóbb a Jedik vagy valaki gyanakodni kezd rá. És előbb-utóbb előkerülhetnek kellemetlen biztonsági felvételek, túl sokra emlékező tanúk, és egyszer csak - ha valószínűtlen is - kiderülhet, hogy Darth Maul rendszeres látogatója volt Palpatine szenátornak. Hacsak a nyomok nem váltak kámforrá. A kamerák éppen akkor nem működtek, a tanúk pont másfelé néztek, stb. Az Erővel és a pénzzel bármi kieszközölhető.

De akkor Dookut miért Coruscant leglerobbantabb negyedében fogadta? Ha képes live chatet nyitni a Konföderáció bármelyik vezéréhez, ha képes a főváros legrosszabb kinézetű részébe egyedül sutyiban leugrani, ha képes egykori tanítványát nyomok nélkül a saját rezidenciáján fogadni, és leginkább, képes egy galaktikus háborút úgy kirobbantani, hogy senkinek még csak halvány gondolati sugallata sincs arról, hogy benne van, akkor Dookut ne tudná valami kulturáltabb, és ami fontosabb, ellenőrizhetőbb és kipróbáltabb közegben fogadni? Jó, akkor Dooku már a Köztársaság most wanted ellensége, de a vén szakállas ennek ellenére úgy landolt a bolygón, mintha családlátogatásra jönne. Még csak útlevelet sem kértek tőle. Ha nem is a Szenátus előcsarnokában tudják le a meetinget, találhattak volna valami kevésbé lepra helyet, vagy mehettek volna Palpatine lakására. Kivéve, ha Sidiousnak nem volt szándékában, hogy bármi, legyen az akármilyen apróság, rá utaljon.

Aztán itt van Sidious megjelenése. A csukja szokás szerint az arcába húzva. Ez Maul esetében kevésbé érthető, főleg, hogy Palpatine a saját kuckójában fogadta, de ez akkor inkább a nézőnek szól, semmint a történetnek. Viszont Dooku esetében már szolgálhatja ugyanazt a célt, amit a szeparatista vezérkar többi tagja esetében: rejtőzés. Kifejezetten jól jön ez annak tekintetében, hogy Dooku jóval magasabb Palpatine-nál, így az ő szemszögéből véletlen sem láthat a csuklya alá.

Hogy mi szükség volna erre a rejtőzködésre? Nos, azt biztosra vehetjük, hogy Dooku sosem volt Sidious szemében igazi tanítvány. Talán pont ezt szimbolizálja, hogy az öreg szeme sosem sárgult be. Ő egy bábu volt, amit már akkor tűzre szánt, amikor a végtagokra felfűzte a drótokat. Viszont ez egy kétszínű, alattomos bábu. Eleve már Jediként áruló lett, amikor a Sith-hez csatlakozott, aztán amikor ez bekövetkezett, még veszélyesebb lett, hiszen "a Sith módszere az árulás". És látjuk is rá a példát. Az ep2-ben máris megkörnyékezi Obi-Want, a TCW-ben meg nem titkolt szándékokkal képzi Savage-t (és valószínűleg korábban Asajj-t is). Szóval Dooku veszélyes. Áruló, hatalomvágyó, elég eszes is ahhoz, hogy bepróbálkozzon, emiatt alapjáraton veszélyes. Ha pedig rádöbbenne, hogy Sidious valójában az elejétől kezdve kardélre szánta, mindent bevetne ellene. Tehát Sidiousnak két dolgot kellett számba vennie Dookuval kapcsolatban:

1) Bármikor elárulhatja csak a poén kedvéért.

2) Ha megneszeli, hogy a végén megöli, tuti elárulja.

Egy ilyen áruló alaknak pedig mit nem szabad a kezébe adni? Fegyvert! Márpedig az az információ, hogy Palpatine a Sith Sötét Nagyura, veszélyesebb fegyver lett volna Sidious számára, mint a két Halálcsillag együtt véve. Elég lett volna ezt csak egyszer megszellőztetni egy Jedi előtt, Palpatine-nak annyi ideje sem lett volna, hogy azt mondja: good. Mert elég a gyanú, és máris tízezer Jedi szempár követi minden izomrándulását és úgy szondáznák az Erővel, hogy már csak azért feladná magát, hogy WC-re kimehessen nyugodtan. Nem véletlen rejtegette ezt az információt Palpatine mindenki elől. Voltaképpen csak ketten tudtak róla biztosan: Darth Maul, akinek ha azt mondja, álljon le egy rancorral szkanderezni, az megkérdi, melyik kezét használja. És Mas Amedda, aki az esetek többségében Palpatine kartávolságán belül van. Dooku viszont baromi távol volt és fele olyan hűséges sem volt, mint Maul, és sokkal önállóbbnak tűnt. Így ezzel az információval hót ziher, hogy visszaélt volna. Mégse tette. Nem újságolta el Obi-Wannak, se Anakinnak, mikor ollóba fogták a kobakját. Mi több, inkább elkezdett tanítványokat képezni, hogy egyszer majd velük zúzza le Sidious kámzsa alá rejtett arcát, ahelyett, hogy ezt az infót megszellőztette volna. Pedig akkor anélkül végezhetne Palpatine-nal, hogy ki kéne mozdulnia a hálószobájából.

Szóval, a találkozás letudva, a lehető legkevesebbet érintkeztek, és akkor is olyan helyen, ami véletlen sem utalhat Palpatine-ra (ez mind Dooku, mind a külvilág ellen jó), mi több, gondosan rejtegette az arcát a gróf elől minden alkalommal. Így ezt nem is nehéz kivitelezni. És eme információ nagyon nagy veszélyt jelentett volna Sidiousra nézve, ha Dooku tudomására jut. Szóval, ha most kérdeznék meg: Dooku tudta, hogy Palpatine Darth Sidious? A válaszom az lenne: nem vennék rá mérget, hogy tudta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt!

Innen nézve viszont erősen kockáztató, sőt hibás lépés Palpatine-tól, hogy egyáltalán találkozik Dooku-val. Persze egyértelmű bizonyíték nincs, de az sem lehet egy gyenge megdöbbenés amikor az ep3-as fejlevágás előtt ismeri föl, hogy ki a mestere.hmm.gif

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes gondolatmenet, én mégis jobban hajlok afelé, hogy Dooku tudta mestere kilétét. Nem akarok az Ep3 regényváltozatával jönni, mivel számos apróságban eltér a filmtől, így valahol mégis EU, de az Invasible Handen Palpatine és Dooku a Sith két nagyuraként csevegnek egymással, még Kenobiék érkezése előtt. A filmben ezt a jelenetet alátámasztja Dooku fejezés előtti tekintete, amivel mesterére néz, és tudatosul benne, hogy "a Sith-ek módszere az árulás". Nem hinném, hogy az a mélységesen megdöbbent tekintet a sokat látott, tapasztalt öregtől annak jele, hogy a kedves Palpatine kancellár parancsot adott a kivégzésére. Szerintem ezen nem döbbent volna meg ennyire.

Másrészt, az Ep2-ben nyilván csaliként utasította mestere, hogy ültesse el a bogarat a Jedik fülében azzal, hogy Darth Sidious irányítja a Szenátust. Ha nem tudta volna Dooku, Sidious nem lépi meg, mivel a minimum, hogy a gróf utánajár a "hazugságnak", ami véletlenül épp igaz volt. Ha valóban olyan fontos volt Palpatine-nak kettős személyazonosságának megőrzése Dooku előtt, nem lép meg egy ilyet.

A csuklya lehetett azért is Palpatine-on, nehogy a külvilág számára lelepleződjön, hogy a Köztársaság vezetője a CIS vezetőjével bájcseveg. Egy elhagyatott gyártelepen találkoztak, de ez nem garancia rá, hogy nem néz épp akkor, épp oda egy elrobogó jármű utasa, vagy kamera, miegymás. Az esély csekély, de nem kizárt, Palpatine pedig nem rizikózhatott ekkorát. Ugyanez igaz a találka helyére. A külvilág nem hozhatta összefüggésbe a gróffal ilyen téren, másrészt egyszerűbb egy elhagyatott helyen találkozni, mint bajlódni a lakásra hívással, rejtegetéssel, titokban tartással, stb.

A hologram sem bizonyít sokat számomra, a TCW-ben Dooku és Grievous is szinte mindig hologramon beszéltek egymással, egyszerű és gyors kommunikációs megoldás. Megfelelően kódolt csatornákon pedig a lehető legbiztonságosabb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

100%-ig biztos vagyok benne, hogy Dooku be volt avatva. Egyrészt, így lehetett lavíroznia Palpatine-nak, hogy eltartson a kellő ideig a háború. Másrészt, ahogy Dooku néz a lefejezésekor, az mindent elárul. Miért lenne meglepve, hogy kinyíratja Palpi a köztársaság ellenségét, ha nem azért, mert ő a tanítványa? Dooku meglepődik, mert Palpatine a mestere.

 

Gunraynak emellett azt mondja: "a mesterem nem fogja ennyiben hagyni a köztársaság árulását", miközben Sidiousnak azt, hogy "minden a tervek szerint halad". Márpedig miért menne minden a tervek szerint, ha nem mindkét felet ők irányítanák? És nem lenne gyanús Dookunak az EpII-EpIII közötti időszakban, hogy Palpatine egyre több hatalmat szerez?

 

Neeem, Dzséjt, ez így nem működik. Dooku biztos, hogy tudta, hogy Palpatine = Sidious, különben nem lett volna értelme a tervének. Pláne, hogy a hangján is hallania kellett. Azért elég sokat érintkezett Sidivel és Palpival is beszélt, tehát ezt nem kivitelezhette volna Palpi.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.