Ugrás a kommentre

Droidok


Donát

Ajánlott hozzászólás

Vagy éppen Obi-Wan megjegyzését a droidok intelligenciájáról. Szerintem egyéne válogatja, ki hogyan viszonyul hozzájuk. Han és Obi-Wan inkább csak azt látja bennük, amik, baromira fejlett eszközök, semmi több. Anakin, Luke és Rey inkább személyiségként kezeli őket (szerintem ez jobb szó, mint élőlénynek titulálni őket). És attól is függ, milyen droidról van szó. Láttunk már sokfélét, rengeteget, ami tényleg személyiség jegyeket mutat, de olyat is, ami nem volt több egy egyszerű robotnál, ami a programja szerint fut. Elvileg ugye úgy van, hogy a droidokban akkor kezd kialakulni a személyiség, ha régóta nem törölték a memóriájukat (és persze, ha a processzoruk is elég fejlett ehhez).

 

Amúgy a Cantinával kapcsolatban én már gondolkodtam azon, hogy tényleg "rasszizmusból" küldi ki a csapos a droidokat (mondjuk afféle mellékhatása a klón háborúknak), vagy csak szimplán azért, mert a Cantinában nincs semmi, amivel a droidoknak szolgálhatnának, teszem azt aksitöltő.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben van valami. Ugyanakkor, hogy lehetsz rasszista egy eszközzel? Úgy értem, hogy Wuher valószínűleg így szólt volna akkor is, ha egy jellemtelen MSE droid gurul be Luke nyomában, hiszem ne tudhatta, milyen szellemiségi szinten van az a két droid a fiú mögött. Vajon hol kezdődik egy droidnál az, amikor már rasszizmusról beszélünk, és hol, amikor csak egy "kalapács" van kitiltva. Mert a Star Warsban azért a droidok elég széles skálán mozognak. Nem mindegyik olyan "élő", mint 3PO, R2, Chopper vagy BB-8. Például B4-t nehezen lehetne egy guruló számítógépnél többnek nézni, pedig aztán elég sokáig ott volt Obi-Wan mellett. Vagy vegyük a klón háborúk előtti B1-eseket, amik még a droidvezérlő hajó számítógépre voltak kötve, saját tudattal nem bírtak. Ezeket nyilván nem lehet egy lapon említeni 3PO-val vagy R2-val, és őket kitiltani valahonnan nem több, mintha egy két lábon járó számítógépet tiltanál ki a kocsmádból, ami szerintem nagyon nem rasszizmus, hiszen egy élettelen, tudattalan, jellemtelen eszközt tiltasz ki. Mintha megszabnád, milyen ruhába lehet bemenni. A "fajta" szót pedig lehet rájuk is használni, hiszen én speciel ezt számítógépekre is használom alkalomadtán.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Valóban érezhető valami kezdetleges rasszizmus a droidokkal szemben, de azért óvatosan ezzel a szóval. Pont amiatt amit Dzséjt is írt, a SW droidjai nagyon széles skálán mozognak.

Egyáltalán nem mindegy hogy milyen fajtával találkozol, hiszen valamelyiket nem is lehet igazán másként kezelni mint egy eszközt - pl a fogatverseny gépeket szerelő kis nyomidroidok, de idesorolnám a szeparatisták összes harcidroidját is. Ha velük úgy bánsz mint egy géppel nem teszel semmi rosszat, mert hogy gyakorlatilag azok. Van egy feladatuk amit elvégeznek. Ennyi. Mint a kínzódroid a halálcsillagon.

 

Másoknak (pl chopper vagy BB8) viszont már van személyiségük - persze nem tudni mennyire komplex, hiszen nem tudnak beszélni, de alapvető érzelmeik vannak - így ha őket veszed semmibe az már azért egészen más elbírálás alá esik.

 

Megint másoknak pedig már komplett személyiség rendszere van. C3PO konkrétan érzelmek egész skáláját vonultatja fel az örömtől a félelmen át a bánatig, ráadásul tökéletesen képes kommunikálni is ezeket, hála a hatmillió kommunikációs formának amiben járatos. De pl K2SO is idesorolható, aki parancsot megszegve Cassian után megy hogy segítsen neki. Na meg nem mellesleg Feláldozza magát.

Ezeket a droidokat azért már nehéz csak gépként kezelni. És hát nem is teszik. Legalábbis a szereplők többsége. Luke, Cassian, Rey, Anakin vagy épp Padme is teljesen partnerként kezeli őket. Obi és Han inkább eszközként bánik velük, míg a suttyó kocsmatulaj konkrétan kitiltja őket, ami már azért egy enyhe rasszizmus részéről. Egyszerűen nem bánhatsz gépként azzal ami már több mint puszta gép.

Szerkesztve: - Jar-Jar Binks
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyszerűen nem bánhatsz gépként azzal ami már több mint puszta gép.

De honnan tudhatná Wuher, hogy 3PO és R2 már több mint puszta gép? Külsőre ez nem látszik rajta, és simán lehetnek mezei, alapjáraton futó droidok is. Külső szemlélőként R2 lehet olyan jellemtelen droid, mint B4, vagy a D-osztag többi asztromech tagja. 3PO-ról is nehéz lenne csak egy pillantás alapján megállapítani, hogy többre képes már, mint mondjuk TC-14. Eleve C-3PO elég változatos jelenség, hiszen más a viselkedése az ep1-3-ban (például élvezettel repül), és más az ep4-6-ban (itt már utál repülni), aminek nyilván köze van, hogy új élete első tízenegynéhány évét törölték, és egy másfajta jellem fejlődött ki nála.

Erre a pillantásra megkülönböztethetetlenségre amúgy K-2SO remek példa, aki Cassian elmondása alapján csak az átprogramozása mellékhatásaként lett jellemes, vagyis elvileg ez nem alapszkill (a Birodalomnak nem is érdeke, hogy a droidjaik gondolkodjanak vagy jellemet növesszenek). És Jyn le is puffantott egyet, később K-2 maga nyiffantotta ki egy társát. Szóval külső szemlélő hogyan állapíthatja meg, hogy melyik KX több mint egy droid, és melyik csak egy droid?

 

És ha már itt tartunk, az mennyire tekinthető visszásnak, hogy Bail Organa olyan könnyedséggel rendelte el C memóriájának törlését, mintha csak egy papír kidobására utasította volna Antillest. Lehet, hogy Han állandóan b*zerálja 3PO-t, de Bail minden törődés vagy lelkiismeret furdalás nélkül megsemmisítette C korábbi személyiségét. Persze jó oka volt rá, de semmiféle érzelmet nem mutatott ezzel kapcsolatban. Mondhatnánk, hogy számára is csak egy eszköz, viszont nem sokkal később R2-t már barátjaként kezeli.

 

Az is érdekes téma lehet, hogy hogyan változott a droidok megítélése a klónháborúk után, ahol azért elég nagy pusztítást végeztek a gépek. Hogyan viszonyul valaki hozzájuk, ha B1-esek ellen harcolt, feldúlták az otthonát, megölték a szeretteiket? Ha valaki emiatt minden droidot gyűlöl, az mennyire elítélendő?

Emellett az sem utolsó szempont a droidok megítélésében, hogy nem mindegyik olyan, amilyennek látszik. Nem is oly régen láthattunk egy jámbor protokolldroidnak álcázott "terminatort", egy E-XD beszivárgó droidot, ami önmagában is halálos, de ráadásul tömegpusztító fegyvert hordoz magában. Vagy ott van BT-1 a Darth Vader képregényekből, ami meg ártalmatlan asztromechnek néz ki, amíg be nem vadul, és ki nem derül, hogy valójában orgyilkos droid. De a szelíd takarító droidoknak tűnő, ám a Coruscantot elsötétítő robbantódroidokat is meg lehet említeni. És akkor még vagy egy tucat olyan droidtípus létezik, ami képes ártani az embernek.

Szóval a droidoktól, pláne a klón háborúk után és a Birodalom idején jogosan is lehet tartani és adott esetben kitiltani őket, a biztonság kedvéért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én úgy vélem, hogy mindenféleképpen gépekről beszélünk, akiket a programozásuk különböztet meg egymástól. Pl. C3PO csak a programjának köszönhetően tűnik úgy, mintha érezne, holott szerintem erről szó sincs. Egyszerűen arra lett programozva, hogy komfortos legyen a gazdájának, hogy jobban szót értsen vele. Ettől tehát még nem lesz érző lény.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, talán mégsem a rasszizmus a jó szó rá, de mindenképpen előítélet. Kicsit olyannak érzem, mint itthon is a kisebbség iránti előítéletet, több rossz tapasztalat alapján hajlamosak vagyunk mindenkit egy kalap alá venni, pedig ez nagy tévedés. Más kérdés, hogy itt a droidok nem kiszolgálása egyrészt lehet üzleti alapon meghozott racionális döntés (túl sok helyet foglalnak el, vs. nem fogyasztanak semmit), és valószínűleg a droidoknak nincsenek "emberi" jogaik, így a diszkriminációval nem sért meg a csapos vélhetően semmit.

 

Egyébként mintha az EpII-ben is lenne egy beszólás, épp egy kiszolgáló droid (!) szól be R2-nak a menekültekkel való utazás során, amiről furamód nem Samuel L. Jackson és a Django elszabadul jutott eszembe, sokkal inkább egy egyszerű protokoll eljárás, amely során a droidokat, hogy ne foglalják a helyet, nem szolgálják ki.

 

Érdekes adalék a sztorihoz, hogy, ha jól emlékszem, volt olyan pletyka, hogy Lucas a droid vs. élőlény konfliktus témakörben képzelte el az EpVI folytatását.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De honnan tudhatná Wuher, hogy 3PO és R2 már több mint puszta gép? Külsőre ez nem látszik rajta, és simán lehetnek mezei, alapjáraton futó droidok is.

 

Nem tudhatja és feltehetően nem is érdekli. A droidok nem tartoznak a fogyasztói közé és kizavarja őket. Nem tudom megítélni van-e ezzel igazán komoly baj, mert túl széles skálán mozognak az SW droidok ahhoz hogy egy egységes "fajnak" lehessen tekinteni őket, de tény hogy ez azért diszkrimináció. Mint ahogy Donát példája is az.

 

A Bail féle memóriatörlés meg elég komoly dilemma. Szerintem azon is múlik a dolog hogy mennyire befolyásolja ez a droid személyiségét. C3PO például nem igazán változott a memóriatörlések hatására sem. Persze a szeret repülni - nem szeret repülni ellentét fennáll, meg va még pár apróság, de a személyisége nagyon hasonló maradt.

 

Szerintem a klónháború nem nagyon változtatott a droidok megítélésén. Azért mert ott akkor éppen harcidroidok ezrei dúlták fel a galaxist az átlag polgár még ugyanúgy használt protokoll vagy egyéb mindennapi használatra kitalált droidot. Szerintem a droidok használatának kultúrája olyan mélyen gyökerezik, hogy nem nagyon befolyásolta azt a klónháború.

Szerkesztve: - Jar-Jar Binks
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem tudhatja és feltehetően nem is érdekli. A droidok nem tartoznak a fogyasztói közé és kizavarja őket. Nem tudom megítélni van-e ezzel igazán komoly baj, mert túl széles skálán mozognak az SW droidok ahhoz hogy egy egységes "fajnak" lehessen tekinteni őket, de tény hogy ez azért diszkrimináció. Mint ahogy Donát példája is az.

 

A Bail féle memóriatörlés meg elég komoly dilemma. Szerintem azon is múlik a dolog hogy mennyire befolyásolja ez a droid személyiségét. C3PO például nem igazán változott a memóriatörlések hatására sem. Persze a szeret repülni - nem szeret repülni ellentét fennáll, meg va még pár apróság, de a személyisége nagyon hasonló maradt.

 

Szerintem a klónháború nem nagyon változtatott a droidok megítélésén. Azért mert ott akkor éppen harcidroidok ezrei dúlták fel a galaxist az átlag polgár még ugyanúgy használt protokoll vagy egyéb mindennapi használatra kitalált droidot. Szerintem a droidok használatának kultúrája olyan mélyen gyökerezik, hogy nem nagyon befolyásolta azt a klónháború.

Ha jól emlékszem, épp a Katalizátor című könyvben olvastam egy hete, hogy (rendkívül minimális könyv spoiler)a harci droidok gyártását és használatát a birodalmi éra elején betiltották, ennek ellenére azért voltak cégek, amelyek ezt a tiltást ki tudták játszani. Tehát azért lett következménye a dolognak, még ha a békés droid típusokat nem is annyira érintette.

 

(A wookiepedia-n is van nyoma, az "Age of the Empire" rész alatt található: http://starwars.wikia.com/wiki/Battle_droid )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az biztos, hogy az SW-ben a robotok leginkább az Asimov vonalat testesítik meg, ami szerintem tök jó.

Bár vannak asimovi vonások, azért Asimov legfontosabb elemét, a robotika három törvényét egyik droid sem tette igazán magáévá. A harci droidok ugye eléggé jól tudnak ártani az élőlényeknek, de R2-nak sem okoz gondot ez, sőt, technikailag C-3PO is simán lövöldözött a Jedikre (most mondhatnánk, hogy azért, mert egy B1-es testén volt a feje, de a processzora és a memóriája épp a fejében van).

 

Ha jól emlékszem, épp a Katalizátor című könyvben olvastam egy hete, hogy (rendkívül minimális könyv spoiler)a harci droidok gyártását és használatát a birodalmi éra elején betiltották, ennek ellenére azért voltak cégek, amelyek ezt a tiltást ki tudták játszani. Tehát azért lett következménye a dolognak, még ha a békés droid típusokat nem is annyira érintette.

Ennek szerintem inkább az volt a célja, nehogy valaki a Birodalom ellen felállítson egy droidsereget, mint anno a kereskedelmi szervezetek tették. Mert azért azt már láttuk, hogy a Birodalom nyíltan használ harci droidokat.

 

Nem tudhatja és feltehetően nem is érdekli. A droidok nem tartoznak a fogyasztói közé és kizavarja őket. Nem tudom megítélni van-e ezzel igazán komoly baj, mert túl széles skálán mozognak az SW droidok ahhoz hogy egy egységes "fajnak" lehessen tekinteni őket, de tény hogy ez azért diszkrimináció.

Épp erre gondoltam, hogy túlságosan széles skálán mozognak. És jelenleg úgy tűnik, hogy inkább jellemzőbb a jellemtelen droid, legalábbis több ilyet láttunk, mint jellemeset. Szóval könnyen lehet, hogy ez a diszkrimináció csak pragmatikusságból van: nincs hely droidoknak. De ott van a TCW-ben a droid wellnes létesítmény. Ott tuti ugyanazt mondják az élőlényeknek, mint Wuher a droidoknak, hogy élőt nem szolgálnak ki. Egyszerűen azért, mert nincs mivel. Vagy példa még az, amit Donát említette, az ep2-ben az űrhajón, ahol a pincérdroid küldi el R2-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most nem igazán értek egyet Veletek. Szerintem a SW világában a droidok úgy vannak "tálalva", mintha élőlények lennének, ennél közelebb legalábbis aligha lehetnének ehhez. Most attól, hogy mindenféle párjelenetes "tucatdroidnak" nincs jelleme, még nem lesznek csupán egyszerű gépek. Az összes olyan droid, amely elegendő játékidőt kap, rendelkezik egyéniséggel és kvázi személyiséggel. Ennyi erővel az élőlényeknél se jobb a helyzet, hiszen az egész OT-ban egyetlen rohamosztagost se láthattunk sisak nélkül, mennyire volt jellemük a filmekben nekik, a klónoknak vagy épp bármely más szereplőnek, amely csakúgy töltelékként lézengett. Nyilván van belőlük ilyen is, olyan is.

 

Persze, van olyan, amikor csak robotoknak veszik őket, de ez elenyésző. Amikor nem szolgálják ki őket, az szerintem csak arról szól, hogy nyilván nem maguknak kérnének akármiit is, akkor meg ne foglalják ott a helyet. Ha valaki akar valamit, akkor menjen oda személyesen és intézze magának. Ráadásul a sorozatok is keményen ráerősítettek erre a felfogásra. A TCW-ban mutat személyiségjegyeket pl. a tégla R7 is, ahogyan a droidos szálban szereplők is. Még a rohamdroidok is, noha a maguk bugyuta módján, de élőlényekhez hasonló módon viselkednek. "Beszélgetnek", félnek, aggódnak, beképzeltek, arcoskodnak stb..

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De egy gépnek akkor se lesznek valódi érzelmei. Ez programozás kérdése. Attól még, hogy imitálják az emberi viselkedést, nem lesznek érző lények.

Nem is azt mondom, hogy élő és érző lények lennének, hanem azt, hogy alapvetően így vannak ábrázolva. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kérdés szempontjából lényeges a dolog. Attól még hogy így van ábrázolva ugyanúgy gép marad, így ha levágom mondjuk C3PO fejét még nem követek el gyilkosságot azért, mert úgy viselkedik mint egy ember. Épp ezért se lehet megszólni a csapost ha nem akar droidokat a kocsmájában látni. A gépekkel gyakorlatilag bármit meg lehet tenni büntetlenül. ;)

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

ha levágom mondjuk C3PO fejét még nem követek el gyilkosságot azért, mert úgy viselkedik mint egy ember.

Ez azért rossz példa, mert anno a rabszolgákat kezelték így: ha megölted valakinek a rabszolgáját, akkor elég volt csak kárpótolni a tulajt, de nem feltétlenül kellett gyilkosság vádjával bíróság elé állnod. Ugyanolyan érző lények voltak, mint a gazdáik, mégis alacsonyabb rendűnek számítottak, és én a droidoknál is ezt érzem a SW-ban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mondjuk azért ez, hogy levágod valami vagy valaki fejét, attól még nem leszel gyilkos kicsit rezgő példa, mert ez inkább törvény és nem lét kérdése. Példának okáért ha a római időkben megölted a saját rabszolgádat, senki sem tartott gyilkosnak, hiszen nem vették őket emberszámba. Szóval, ha mondjuk az új Köztársaságban hoznak egy törvényt, hogy droidot ölni márpedig gyilkosság, akkor C-3PO lefejezésével biza gyilkos leszel.

Meg egy gép számára a processzora által generált érzelem ugyanolyan valós lehet, mint számunkra az agyunk által generált érzelem. Mert hát mi az érzelem? Mitől számít valósnak? Eleve, az antiszociális személyiségzavarban szenvedő ember érzelmei hibásan működnek vagy egyáltalán nem működnek, akkor ők már nem tekinthetőek személynek? A droidok gépek, nem élőlények, ez nem vitás, de attól még lehetnek érző teremtmények. Hogy most az agy választja ki az adott helyzetre adható reakciót vagy a processzor, az szerintem mellékes.

 

Szerk.: Na, Nabo megint megelőzött, szép. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

:D :D :D

Dzséjt, kezdem gyanítani, hogy monitorozod a képernyőmet ötletekért, és ami felötlik bennem, azt kifejted alaposabban, úgy tálalva, mintha megint ugyanarra gondolnánk :P

 

Ody, ez is csak nézőpont és definíció kérdése. A koloniális időkben például a feketéket nem vették emberszámba, és ugyan értelmes ember volt mindkettő, mégsem voltak egyenlők jogilag. Ugyanez van a SW-ban: a droidok ugyanolyan érző jellemvonásokkal bírnak (sőt, néha többel is), mint bármelyik másik faj egyedei (erre számtalan példa van), mégis másodrendűként vannak kezelve mind törvényileg, mind magatartásilag.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Biológiailag emberek voltak. Az nem számít minek tekintették őket, attól még azok voltak. Ezt a szitut ráhúzni a droidokra akkora csúsztatás mint ide Nagykáta.

Hol nem tojták ők le a biológiát? Te gyilkosságot emlegettél és a gyilkosság nem biológia, hanem törvényfüggő. Az emberölés már más tészta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én azt írtam, hogy nem számítana gyilkosságnak. Szóval ne kezd el a szavak kiforgatását (vagy hogy is szoktad mondani? "Tessék elolvasni mit írtam!"). Persze ha hoznak olyan törvényt akkor annak számít. De a "ha" ugye nem játszik, mert ennyi erővel mindenre rá lehetne mondani, hogy mi lett volna "ha". Ezt is Te szoktad mondani mindig: nem azzal kell foglalkozni, hogy mi lehetett volna, hanem azzal ami van. Márpedig az van, hogy a gépeket le se csokizta senki semmilyen szinten.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha a gyilkosságot úgy definiáljuk, hogy egy élőlény életének a kioltása, akkor a droidokat nem lehet megölni, csak elpusztítani, szerintem erre gondol Ody. Egy tárgynak nem veheted el az életét, így akármilyen törvényt hozhatnak az én olvasatomban gyilkos nem lehetsz, csak bűnös. Ezen kívül míg a rabszolgákról tudták, hogy biológiailag emberek, a törvények és a kultúra által tárgynak kezelték őket. Ez azért más kategória, mintha egy valóban biológiailag nem élőlénynek számító droidot kezelsz nem emberként. Az egyiknél egy a valódi helyzettől való eltekintés történik, a másiknál a lecsupaszított valósággal szembenézés.

 

És ez mind független az egész erkölcsi hozadékától. Mert elpusztítani, tönkretenni egy droidot adott esetben lehet sokkal megkérdőjelezhetőbb erkölcsileg, mint kioltani egy ember életét - pl. ha Obi-wan megöli Anakint a lávaparton kegyelemből, akkor az jóval kisebb bűn (függetlenül attól, hogy Vader az ellenségévé vált), mint gonosz indíttatásból darabokra lőni R2-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Márpedig az van, hogy a gépeket le se csokizta senki semmilyen szinten.

Jó, akkor foglalkozzunk azzal, ami van, és az van, hogy ez nem igaz. Anakin vagy Luke például nagyon nem csokizott R2-ra, se C-3PO-ra. Poe is meglehetősen lelkesen reagált BB-8 megjelenésére, és Cassiant is kicsit érzékenyen érintette K-2 pusztulása. Gascon tábornok meg kifejezetten élőlényként kezelte a D-osztagot a végére. Megtanulta, hogy nem csak gépekről van szó. Az egész droidszálnak ez volt a tanulsága. És így tovább. És megnézném, minek minősítene téged Anakin, ha levágnád C-3PO fejét vagy feldarabolod R2-t. Biztos nem a vállát vonogatná, hogy majd szerez egy másik droidot, mert hát ezek csak gépek.

És bocs, de az, hogy büntetlenül elpusztíthatsz egy droidot, ez számomra semmilyen megközelítésben (erkölcsi, morális, törvényi) nem érv amellett, hogy nem érző lények. Bár a fent felsorolt emberek közül több valószínűleg még csak büntetlenül sem hagyná. Gépek, ezt senki sem vitatja, vagy legalábbis én egy pillanatig sem vitattam. Azért gépek, mert vezetékek futnak benne, processzor hajtja, csavarok tartják össze, stb. De azt már vitatom, hogy egy gép nem lehet érző, önállóan gondolkodó, tudatos teremtmény, és ez az, amivel szemben azt nem fogadom el érvnek, hogy "ha levágom, akkor nem leszek gyilkos".

 

Ezen kívül míg a rabszolgákról tudták, hogy biológiailag emberek, a törvények és a kultúra által tárgynak kezelték őket. Ez azért más kategória, mintha egy valóban biológiailag nem élőlénynek számító droidot kezelsz nem emberként.

De én arra próbálok rávilágítani, hogy egy olyan multikultúrában, mint a Star Wars, akár kezelhetik a droidokat nem biológiai élőlényként is. Tehát egy olyan változatos Galaxisban, ahol biológiailag és élettanilag az embertől totálisan eltérő lények léteznek (Erőszellemek, beszélő fák, ki tudja még milyen jelenések, lények), ráadásul az olyan extrém kiborgok is, mint Grievous, szintén mindennaposak, az élőlény fogalma elmosódhat. Ilyen világban a mesterséges életforma már nem feltétlen sci-fi, hanem valóság. Egy gépi életforma, mesterséges élőlény.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ody, arra a való életben is volt példa, hogy érző és értelmes lényeket eszközként kezeltek, és hogy a megölésük nem számított gyilkosságnak. Ilyen alapon felhozni azt érvként, hogy a droidok azért nem érző teremtmények, mert eszközként kezelik őket, és mert "meg lehet ölni őket" úgy, hogy azt nem gyilkosságnak nevezik egyszerű érvelési hiba :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyértelmű, Donát. Mintha le se írtam volna amit, nabo ugyanazt szajkózza.

 

Dzséjt. Amit Te írsz az a személyes kötődés de itt most nagy általánosságban értettem a dolgot. A társadalom nagy része nem kötődik a robotokhoz úgy mint Anakin a sajátjaihoz.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A társadalom nagy része nem kötődik a robotokhoz úgy mint Anakin a sajátjaihoz.

Mint ahogy a társadalom nagy része nem kötődött a rabszolgáihoz sem ;) Megint ugyanott vagyunk: az nem jó érv, ha azt hozod fel példának, hogy azért nem érző teremtmények, mert a társadalom nagy része nem kötődött a tulajdonához, ugyanis ez a szituáció már érző lényekkel is fenn állt korábban a való világban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt. Amit Te írsz az a személyes kötődés de itt most nagy általánosságban értettem a dolgot. A társadalom nagy része nem kötődik a robotokhoz úgy mint Anakin a sajátjaihoz.

No, így már el tudom fogadni, ezzel egyetértek. A társadalom nagy része csak eszközöket lát a droidokban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.