Ugrás a kommentre

Obi-Wan Kenobi


Obi1

Milyenre értékeled Obi-Wan jellemét?  

66 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyenre értékeled Obi-Wan jellemét?

    • Béna
      2
    • Jellemtelen
      0
    • Elmegy
      3
    • Jófej
      32
    • A kedvenc karakterem
      29


Ajánlott hozzászólás

akik úgy gondolják,hogy most jött el az ideje annak,hogy bebizonyítsák a másik felé,hogy "jól választottak" annak idején.Ez nem csak arról szól,hogy Obi és Vader újra találkoznak isten tudja mennyi idő elteltével hanem arról is,hogy a jó és a rossz,a Sith és a jedi rend (hacsak egy csata elejéig is),de újra összemérik az erejüket.Vadernek ez arról szól,hogy legyőzze és lehetőleg megalázza Obit Mustafarért,Obinak meg arról,hogy a jó amit évtizedekig képviselt ,felülkerekedjen.

Na, a Saga DVD topicban merült fel a dolog, itt reagálnék rá. Egyrészt, szerintem nem akarják ők bizonygatni egymásnak, hogy jól választottak-e vagy sem, azt már megtették az ep3-ban. Ott mindkettőnek világos, hogy melyikük melyik oldalt választotta. Vader beteljesítette, amit akart, legyőzte Obi-Want, bár nem biztos, hogy úgy, ahogy szerette volna. Bennek viszont egyáltalán nem Vader megölése volt a célja. Egyrészt az ep3-ban elmondta, nem tudná megölni Anakint, ez szerintem azóta sem változott. Másrészt, jól tudta, hogy ez nem is az ő dolga, hanem majd Luké lesz. És Obi-Wan bizony felülkerekedett azzal, hogy halhatatlanná vállt (ezt mondta is). És ahogy Ody is modta a másik topicban, Ben legfőbb célja az idő húzása volt, nem Vader megölése, azt már a Mustafaron teljesíthette volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyrészt az ep3-ban elmondta, nem tudná megölni Anakint, ez szerintem azóta sem változott.

Ennek csak az mond ellent egy picit, de tényleg csak egy picit, hogy az epIII végén Obi-Wan "ránt" először kardot. Vagyis valamit tenni akart, de ha nem megölni, akkor mit? Legyőzni és otthagyni? Végül ez történt, de nem hiszem, hogy ezt akarta volna. Amikor bekapcsolja a kardját, akkor inkább felülkerekedik benne a "hithű" Jedi, háttérbe szorítva a barátot. A későbbiekről pedig már beszéltünk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hm... Obi-Wan (csak úgy mint Yoda) megpróbált tenni valamit, és mi lett ennek a vége? Anakinból szabályos roncs lett. Talán innen és a Yoda vs Sidious párbajból származik ez: "Tedd, vagy ne tedd, de ne próbáld."

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

mivel kezdődik a készülés a párbajra? Azzal, hogy Anakin a fojtogatás után, miközben Obival üvöltözik, ledobja a köpenyét.

Igen, az a saját kis rítusuk, hogy vívás előptt vetkőzni kezdenek:)

 

(még Obi is... pedig kötve hiszem hogy Cody szép összehajtogatva a kezébe nyomta volna a köpenyét, miután kikászálódott a vízből...)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi kapcsolja be először a kardját, de mivel kezdődik a készülés a párbajra? Azzal, hogy Anakin a fojtogatás után, miközben Obival üvöltözik, ledobja a köpenyét. Egyértelműen harcra készül. Obi csak erre reagál.

No igen. De utána Anakin mond valami olyat, hogy ne akarja, hogy megölje, meg ha nem vagy velem,ellenem vagy. Ha Obi-Wan szó nélkül elmenne, akkor Anakin rátámadna? Igazából csak izgatja a fantáziám, ezért próbálok minden lehetőséget körbejárni :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyik nap csak úgy beugrott, hogy tulajdonképpen Obi-Wan javasolja az epI-ben a Tatooine-t, mint lehetséges megállót a Naboo-ról Coruscantra :) Így aztán rendesen benne van a keze abban, hogy rátalálnak Anakinra.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

No igen. De utána Anakin mond valami olyat, hogy ne akarja, hogy megölje, meg ha nem vagy velem,ellenem vagy. Ha Obi-Wan szó nélkül elmenne, akkor Anakin rátámadna? Igazából csak izgatja a fantáziám, ezért próbálok minden lehetőséget körbejárni :)

Szerintem nem hagyná elmenni, bár ki tudja? :) Mindenesetre az erre utaló mondat nem szerepel a filmben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyik nap csak úgy beugrott, hogy tulajdonképpen Obi-Wan javasolja az epI-ben a Tatooine-t, mint lehetséges megállót a Naboo-ról Coruscantra :) Így aztán rendesen benne van a keze abban, hogy rátalálnak Anakinra.

Ja, mondja is Anakin, hogy "It's all Obi Wan's fault!" :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

Az igazság az, hogy Anakin/Vader után Obi-want kedvelem a legjobban a saga-ban.

Régebben Luke volt a 2. helyezett, nagyon szerettem az Ep4 lelkes, kalandvágyó ifjú főhősét, az Ep5 türelmetlen és tettre kész Jedi-növendékét, aki barátai megmentéséért vállalja a veszélyt (tiszta apja), és az Ep6 érett Jedi-lovagját, aki Yoda és Obi-wan tanácsai ellenére a jót és az apját keresi Vaderben, és így képes elérni, amit erőszakkal soha nem lehetett volna: apja visszatérését a Világos oldalra. Ez úgy kerek, ahogy van.

 

Viszont az Ep3 óta az Obi-wan-ról alkotott korábbi képem teljesen átalakult. Számomra ő a rend legkiválóbbja a klasszikus értelemben: a tökéletes Jedi lovag. Az évek során megtanult mindent, ami jó Jedivé tehet valakit, és benne megvan az a plusz is, ami a kiválósághoz kell. A korábbi részekben még elég nehézkesnek, problémázósnak tűnt, de ez a III. rész idejére teljesen eltűnt. Annak idején a gyermek Anakin tanítását csak mestere, Qui-gon Jinn halála miatt érzett megrendülésében vállalta el, mert a lelke mélyén helytelennek tartotta, hogy mestere ebben a kérdésben ismét szembehelyezkedett a Tanács véleményével. Idővel azonban nagyon megszereti Anakint (pedig ez is tiltott érzelmi kötődés, és később gondot is okozott Obi-wan tisztánlátásában), és saját magának is be meri vallani, hogy a fiú tanításával ő maga is több lett, mert megszabadult túlzott szabálytiszteletétől, sokat átvett Anakin könnyed stílusából, lendületéből, kockázatvállalási hajlandóságából, és önmaga szerint is csakis így lehetett méltó a Mester címre.

 

Ők ketten legendás, legyőzhetetlen párost alkotnak, mert kiegészítik egymást: Anakin robbanékonyságát, lendületét, leleményességét, erejét összepárosítva Obi-wan megbízhatóságával, racionalizmusával, tapasztalataival és türelmével olyan erő jön létre, amelynek senki nem tud ellenállni. A két barát és bajtárs az együtt töltött 13 év alatt nagyon összecsiszolódott, ismerik egymás gondolatát is, és mindketten tanultak egymástól: Anakin némi türelmet, Obi-wan pedig igazi lazaságot. Kapcsolatuk az együtt átélt kalandok hatására testvérivé vált, kölcsönösen tisztelik és szeretik egymást.

 

Ezért volt egyértelmű Palpatine számára is, hogy Anakint el kell szakítani Obi-wantól, hogy átállíthassa a Sötét Oldalra, mert társa erkölcsi erejével a háttérben az ifjú Skywalkert nem lehetett komolyan megkörnyékezni. Obi-wan volt az egyetlen Jedi, akire Anakin még valamennyire hallgatott, ezért félre kellett állítani.

 

Igazából Obi-wan nemcsak egyszerűen jó barát, hanem Anakin lelki védőbástyája, a mindig a helyes utat mutató fény a fiú egyre sötétedő gondolataiban, ami Palpatine cselszövéseinek és a Jedi Tanács téves döntéseinek köszönhetően egyre halványult. Amióta visszatértek a háborúból, ahol Anakin számára minden egyértelmű volt, a Coruscantra, ahol viszont minden bizonytalanná vált, Obi-wan fokozatosan elveszti Anakinra gyakorolt pozitív hatását és a bizalmát, és csak egyetlen alkalom van, amikor ez a tendencia megfordulhatna: amikor Anakin elkíséri őt a kikötőbe, mikor is Palpatine mesterkedésének köszönhetően Obi-wan nélküle indul el az Utapaura Grievous tábornokot felkutatni. Anakinnak a lelkébe markolt, hogy most nem lenne szabad szétválniuk, mintha megérezte volna, hogy barátja nélkül belezuhan a sötétségbe. Sajnos mindezt nem tudja őszintén szavakba önteni, és Obi-wan pedig ebben a fontos pillanatban nem érzékeli Anakin lelki segélykiáltását. Barátja fájdalmát, hogy nélküle megy el, annak veszi, aminek látszik: mellőzöttségnek, amiért a Tanács egyedül őt, Obi-want bízta meg ezzel a feladattal. Ha marad, Obi-wan itt még talán megállíthatta volna Anakint a lejtőn, a Mustafaron már túl késő volt ehhez. Tragikus, hogy nem veszi észre, most lenne rá a legnagyobb szükség, és a legkritikusabb pillanatban kerül távol tőle.

 

Minden gyanúja ellenére, hogy társa Jedihez nem illő gondokkal küzd (hiúsági kérdést csinál abból, hogy Mester lehessen, és nagyon valószínű, hogy barátságnál jóval több fűzi Padméhoz), Obi-wan nagyon bízik Anakinban, az iránta érzett szeretettől elvakultan (hoppá, itt az a problémás kötödés!) nem veszi észre, hogy a sorozatos csalódások, amelyek a fiút a Tanács részéről érik, Anakint a Sötét Oldal felé terelik.

 

Csaknem padlóra küldi a megrázkódtatás és a fájdalom, amikor megtudja, hogy Anakin lett a Sith Lord új tanítványa, nehezen tudja összeszedni magát, hogy ellene forduljon. Csak az segít, hogy elfogadja Yoda nézőpontját, miszerint Darth Vader létrejöttével Anakin megszűnt létezni. Így végül Obi-wan képes rá, hogy Sith-té vált barátjával életre-halálra harcoljon, igazi Jediként érzelmeit félretéve küzdjön a gonosz ellen, amivé Anakin változott.

(Annak elfogadása, hogy Anakin meghalt, és Darth Vader ölte meg, olyan jól sikerül Obi-wannak, hogy legendás őszinteségét tiszta szívvel megőrizve tudja azt mondani Luke-nak később, hogy az apja meghalt, és Vader árulása ölte meg. Nem is hisz benne, hogy Vader valaha is jó útra térhet, ezért próbálják Yodával Luke-ot Vader legyőzésére felkészíteni.)

 

Azért tudja legyőzni a nála sokkal lendületesebb és erősebb Anakint, mert barátját elvakítja a düh, bosszút akar állni a Jediktől elszenvedett vélt és valós sérelmeiért, a Sötét Oldal erejétől megrészegülve valóban arrogánssá és túlzottan magabiztossá válik ? és a mindebből fakadó torz szenvedély a fájdalmában is józan maradó Obi-wannal szemben nem előny, hanem hátrány. Valószínűleg Obi-wan az egyetlen a galaxisban, akit Vader nem képes legyőzni.

 

Talán életszeretetéből fakad, talán a szánalmából, hogy miután megcsonkította, nem öli meg Vadert, hanem sorsára bízza. Igazából meg kellett volna ölnie, egyrészt emberségből, a barátságuk emlékére, másrészt pedig elővigyázatosságból. Sok szenvedéstől menthette volna meg a galaxist ? de akkor nem lett volna a klasszikus trilógia (ami persze már megvolt, és azzal a történet előzményeit össze kellett hozni). De ettől az aprócska ténytől eltekintve mondhatjuk azt is, hogy egyszerűen a sors akarta úgy, hogy Darth Vader életben maradjon, mert még küldetése volt: tényleg egyensúlyba hozta az Erőt az uralkodó meggyilkolásával ? igaz, hogy 23 év Sith-uralom után, de mi 23 év a galaxis és az ezeréves Köztársaság életében? Semmi. Ezenkívül Lucas történetében többször is hangsúlyozták, hogy a régi Köztársaság már nem működött igazi demokráciaként, lehet, hogy a beteg galaxist csak egy drasztikus műtéttel (diktatúrával) lehetett megmenteni a teljes széthullástól ? és Obi-wan talán ezt megérezve bízza rá Darth Vader és a galaxis sorsát az Erőre.

 

Obi-wan a későbbiekben nyilván nagymértékben magát hibáztatja Vader rémtetteiért. Borzasztó érzés lehetett nap mint nap azzal a tudattal ébredni, hogy ennek a géppé vált szörnyetegnek a ténykedése valahol az ő hibája is (lásd a Tatooine Ghost c. regény idevonatkozó néhány bekezdését). Én nagyon kíváncsi vagyok, vajon mit bánhatott a legjobban: hogy saját maga fiatalsága és tapasztalatlansága folytán elégtelen tanító volt; hogy a döntő pillanatokban nem volt Anakin mellett; vagy hogy nem ölte meg, amikor megtehette volna?

Persze aztán az idő őt és a tetteit igazolta, mert végül minden jól végződött (lásd Ep6).

 

Nagyon szeretem Obi-wan karakterét. Bármennyire is nagyra értékelem Anakin vibráló, dinamikus személyiségét, azért ha egy igazi megbízható jóbarátra volna szükségem, akkor inkább Obi-want választanám kettőjük közül. Ha igazi pozitív hőst keresek az első három részben (Padmé mellett), akkor ő az.

 

És végezetül had méltassam a szerepet megformáló Ewan McGregort, akinél jobb Obi-want el sem tudnék képzelni, egyszerűen lenyűgözően játszik. Benne van mindaz, amit az ember Obi-wanról elképzel, nála szimpatikusabb Jedit keresve sem lehet találni ? pont ilyennek kellett lennie. Sugárzik belőle a jó Jedi összes szükséges tulajdonsága: megbízhatóság, önfegyelem, kreativitás, barátság és mellesleg remekül forgatja a fénykardot ? simán hihető, hogy olyan bölcs öreg válik belőle, mint Sir Alec Guiness Ben Kenobija ? és bevallom, hogy nekem nagyon tetszik az eredeti dallamos hangja, a szép érthető beszéde, és az őszinte, nyílt tekintete, amelyben sokszor pajkos fény villan... :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha Obi1-t akarnám egy szóval jellemezni, akkor az 'egyszerű' szót használnám. És ez a jedik még valamikor kiválóan működő ősi szellemét hordozhatja. Ők a háttérben figyelnek, ügyelnek és alárendelik magukat a többiek szolgálatára. Nem karrieristák, nem az anyagi dolgokra törekednek. Ehhez az egyszerű látásmód nagyon fontos. Nyilván ez nem jelenti azt, hogy buták lennének.

Az indítékairól is az egyszerűség jut eszembe. Nem azt mondom, hogy tisztábbak, mint pl. Yodáé vagy más kiváló jedié. Csak valahogy letisztultabb, kiszámíthatóbb. Nekem ez nagyon szimpatikus. Obi1 az a típusú személy, akiről nehezen tudnám elképzelni, hogy csalódást okozna a kapcsolataiban.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Talán életszeretetéből fakad, talán a szánalmából, hogy miután megcsonkította, nem öli meg Vadert, hanem sorsára bízza. Igazából meg kellett volna ölnie, egyrészt emberségből, a barátságuk emlékére, másrészt pedig elővigyázatosságból.

Hevesen bólogatok, kivéve ennél az egy résznél. Szerintem Obi-Wan hiába mondogatta, hogy Anakin halott, és a vele szemben álló alak "csak" Darth Vader, ezen sose tudott túlépni, legalábbis az ep3-ban nem. Végig Anakinnak szólítja, úgy is beszél hozzá. Próbálja visszacsábítani, majd végül kibuggyan belőle csalódottsága és bánata a fiú felé. Anakint látta, és tudta is, hogy vele áll szemben. A két ember egy és ugyan az. És szerintem éppen ezért nem bírta megölni, hiszen szinte a testvére. Nem bírt végezni vele, pedig már akkor megtehette volna, mikor a srác feléje ugrott, csak a kéz és láb helyett a nyakat kellett volna célba vennie. Nem vitte rá a lélek, annyira szerette a srácot. Így a ragaszkodás igencsak Kenobi esetében is igencsak nagy árat kért.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi-Wan számomra a kalsszikus Jedi lovagot testesíti meg. Minden tulajdonsága ebbe az irányba mutat. Nem próbál se okoskodni, se lázadni, egyszerűen magas szinten teszi azt amit kell. Minden helyzetben a rend tanításait tartja szem előtt, azoktól általában el nem tér. Ezért ironikus, hogy kudarcát éppen a túlzott bizalmának és barátságának köszönheti Anakin iránt... A végsőkig kitartott a fiú mellett.

 

Két remek jelenete van az EPIII-ban (van több is, de nekem ezek tetszenek a legjobban). Az első, amikor Anakint megbízza a kémkedéssel. Látszik rajta, hogy ő se akarja ezt, és nem ért egyet a döntéssel. A másik pedig, amikor Anakintól elbúcsúzik a dokkban. Itt rakja fel a koronát a szerepére. Nagybetűs Jedi módjára nyilvánul meg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, Obi-wan megérdemelte volna, hogy örömét lelje abban, milyen kiváló Jedi lovaggá válik Anakin. Bár korábban írtam olyanokat is, hogy részben ő is tehet arról, hogy nem így történt, de azért ezeket nem tudom igazán hibának felróni neki, mert engem meghat, amit Ody is írt, a ragaszkodása és a feltétlen bizalma a barátja iránt. Amíg Anakin önmaga tudott maradni, addig sem volt teljesen méltó erre a bizalomra (hiszen neki voltak titkai előtte, és nem akart hozzá fordulni szorult helyzetében), aztán pedig már Sith-ként nem számított a barátság, ahogy a szerelem sem...

Én őszintén csodálom azért is, hogy úgy tudott harcolni Anakinnal, ahogy tette: profi módon, félretéve személyes érzelmeit. Igen, ilyen egy igazi Jedi! Bár én valószínűleg megöltem volna Sith-té avanzsált barátomat, miután levágom a végtagjait és látom, hogy halálra ég, csak hogy ne szenvedjen. De nem hiszem, hogy Obi-wan részéről a könyörületesség hiányzott ehhez, inkább tényleg az Erő akarata lehetett, hogy életben hagyta (bár joggal hihette, hogy a biztos halál vár egykori tanítványára).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pildi, csak most volt időm elolvasni az írásodat, szeretnék hozzá gratulálni, nagyon jó meglátások.

 

Az jutott eszembe, hogy amikor Obi-wan magát okolja Anakin átállásáért (Azt hittem én is lehetek olyan jó tanítómestere, mint Yoda... tévedtem.), elsősorban talán mindig azt veti a saját szemére, hogy ott hagyta a fiút Coruscant-on. Véleményem szerint, ott magával kellett volna vinnie Anakint, még a Tanács határozata ellenére is, igaz, ekkor pont azt tette volna, amit Obi-wan sohasem szokott: szembeszegülni az utasításokkal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Obi-Wan hiába mondogatta, hogy Anakin halott, és a vele szemben álló alak "csak" Darth Vader, ezen sose tudott túlépni, legalábbis az ep3-ban nem. Végig Anakinnak szólítja, úgy is beszél hozzá. Próbálja visszacsábítani, majd végül kibuggyan belőle csalódottsága és bánata a fiú felé. Anakint látta, és tudta is, hogy vele áll szemben.

Még visszatérnék ehhez a részhez, Dzséjt, szerintem nem tudott volna megküzdeni vele, ha nem adagolja magának, hogy az ellenfele "csak egy Sith", és nem a legjobb barátja. Amikor levágja, ott már egy kicsit más a helyzet, mert az a parton fekvő emberi roncs már nem az az arrogáns Sith, aki még arról oktatta ki, hogy ő hozta el a békét és az igazságot a birodalmába, hanem egy szenvedő ember, a haláltusáját vivó egykori tanítványa, akit testvéreként szeretett.

 

És változatlanul úgy érzem, hogyha nem lett volna meg már a történet folytatása, akkor Vader sérüléseinek történetét kicsit másként kellett volna megoldani, mert Obi-wan jellemébe nem igazán vág bele az, hogy nem jár el könyörületesen, élve ott hagyja az áldozatát, hogy lassú szenvedéssel haljon meg (pláne, hogy a barátja volt) - ez a gonosz és kegyetlen gyilkosok módszere, egy Jedi lovagnál, és pláne Obi-wannál szóba sem jöhetne. Ez számomra egy törés a karakterábrázolásban, bármennyire is nagyszerű a film egész mustafari része Padmé megérkezésétől fogva. Valahogy nem ezt várnám Obi-wantól.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ahogy azt már előttem valaki bölcsen megfogalmazta, Obi-wan ragaszkodott Anakinhez. Amikor a fiú ott feküdt előtte, védtelenül, elégve, életében utoljára Obi-wan talán ismét meglátta benne azt az embert, akit annyi éven át szeretett, és tanított, élete legszebb éveit áldozván rá. Valahol Lucas nem is annyira a mélyben, sokkal inkább a felszínen, az eutanázia kérdését is felveti... van-e jogunk elvenni egy másik ember életét, még akkor is, ha az éppen a halálán van... Obi-wan meglátta az emberi roncs mögött Anakint, és képtelen volt megölni. Ez is azt mutatja, hogy bár Obi-wan ízig-vérig Jedi lovag volt, Anakin őt is befolyásolta, ragaszkodott hozzá, szerette (ami tiltott volt a Renden belül, pontosan az ilyen esetek kivédése miatt - is).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.