Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Dzséjt, Ody:

 

Így van. Amikor Anakin átállt, és elképzelte a Sötét oldal adta lehetőségeket, pont egy ilyen életet képzelt magának a Sötét oldalon:

 

- Padmé nélkül élni

- Félig roncsként élni

- 2. számú vezetőként élni

- Lecserélhető eszközként élni

 

Nyilvánvalóan egy cseppet sem volt csalódott sorsa alakulása miatt... Az, hogy tiszteket fojtogat, az sem azt mutatja be, hogy miként éli ki saját kis frusztrációját. Biztos boldogította, hogy ennyi jutott neki, amikor a valaha volt legnagyobb Jedi / Sith akart lenni, valaki, aki le akarta győzni a halált (és nem mondd nekem Dzséjt, hogy a lávában történő megpörkölődés után Ő győzte le a halált, maximum annyira, amennyire én lennék a hős és nem az engem megmentett doki, miután félholtként bevisznek a műtőbe...), valaki, aki elárulná már az átállás után vadi új mesterét, hogy ő uralja a galaxist.

 

Biztosan nem volt csalódott. Áh, egy kicsit sem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha olyan nagyon csalódott volt akkor miért dicsőítette a sötét oldalt és az Uralkodó hatalmát még 20 év után is? Miért nem hallgatott Luke hívó szavára az Endoron? Csak akkor volt hajlandó lépni, amikor a fiát mér félig megsütötték és másodpercei voltak hátra az életből? Egy dacos, csalódott Vader, akinek a fejében 20 évig csak az motoszkál, hogy hú de sz*rul járt ezzel a sötét cuccal, az miért nem ragadott megy egyet sem a számtalan adódó lehetőségből, hogy jobbítson sanyarú sorsán?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jogos kérdés.

 

A csalódottság azt hiszem, evidens, mert logikus az ő esetében. Arra meg Dzséjt sem tud rábeszélni, hogy egy alapvetően a világos oldalon is hataloméhes ember a Sötét oldalon szokik le a hataloméhségről (mert nem ő lett az első számú ember, és én megértem, hogy Dzséjtnek jó lenne a második számúság is, - mert ő nem hatalom éhes - de egy Vader belül nem elégedhet meg holmi második hellyel.

 

Egyszóval nála a csalódottság egy teljesen jogos reakció a kialakult helyzetre, és logikus is. Kérdésedre válaszolva, szerintem a kezdőlépést megteszi azzal, hogy nem öli meg egyből Luke-ot. Ha annyira örömittas lenne a kialakult helyzetben, nem akarná megbontani a Status Quot. De meg akarja, ami azért azt (is) sugallja, hogy maga sem elégedett Sidious mögött a második hellyel, és az elsőségre vágyik, a fiával (a szerette is fontos szempont persze, pont amennyire Padmé is az volt a Mustafaron. Mindkettőt képes bántani a céljaiért, de azért ott vannak a szempontjai között).

 

Azt gondolom, hogy Vader pont azért vacillál, amiért te is vacillálsz, ha két sor van, és a lassabban haladóba álltál be. Persze, hogy folyamatosan frusztrál, de próbálod racionalizálni: jó helyen vagyok, be fog ez indulni, csak egy kicsit várni kell, és egyébként is, jogosan álltam be ebbe a sorba. Hasonló Vadernél is: igaz, hogy roncs, igaz, hogy elvesztette Padmét, de megtalálhatják a titkot, elárulhatja még az Uralkodót, lesz ideje a Galaxis első számú emberévé válni... majd.

 

Aztán a villámoknál rájön, hogy végig becsapta magát, totál elszúrta az életét, rossz döntést hozott, és nem hagyhatja, hogy Sidious az utolsó embert is elvegye tőle, akit szeret. Képzeld el, ha nekünk sokat kell tipródnunk, mire beismerjük magunknak, hogy rossz sorba álltunk, mennyit kell hezitálni egy ilyen volumenű döntéshez?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A hataloméhség sith vonás és nem Vader specifikus. Ez beléjük van kódolva. Vader -ben semmi extra nem volt ebből a szempontból. Olyan volt mint minden sith. Nézd meg Palpatinet. Ő egy noname sith tanítványból lett a galaxis ura mert a sith történelmet tekintve egy forradalmian új megközelítéssel élt. Anakin azzal volt elégedett amit a hatalomvágya kapott. Persze mint előbb is említettem, nem tagadhatta meg önmagát és persze, hogy többre vágyott. Én csak azt mondom, hogy ezt nem kell különleges dolognak beállítani. Ugyanolyan hatalomvágy volt ez mint ami Dookut vagy Mault is fűtötte, de ettől még érezhette azt, hogy megkapta a sötét oldaltól azt amire számított.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha olyan nagyon csalódott volt akkor miért dicsőítette a sötét oldalt és az Uralkodó hatalmát még 20 év után is? Miért nem hallgatott Luke hívó szavára az Endoron? Csak akkor volt hajlandó lépni, amikor a fiát mér félig megsütötték és másodpercei voltak hátra az életből? Egy dacos, csalódott Vader, akinek a fejében 20 évig csak az motoszkál, hogy hú de sz*rul járt ezzel a sötét cuccal, az miért nem ragadott megy egyet sem a számtalan adódó lehetőségből, hogy jobbítson sanyarú sorsán?

Mert fel is kellett dolgozni a történteket + eljutni a csalódottságnak arra a fokára, amikor már nem érdekli, hogy azt a keveset is elveszíti, ami maradt számára. Pontosabban, hogy a fiát már ne veszítse el, mellette álljon és igazolja őt. Aki az egyetlen olyan entitás, aki még a régi életére emlékezteti, mindarra amit annyira szeretett, hogy képes volt érte mindent és mindenki mást feláldozni. Egészen addig amíg a sötét oldal téveszméje annyira meg nem fertőzte, hogy eldobja magától.

 

Nem motoszkált a fejében 20 évig ez a dolog. Lappangott benne valahol, megfogalmazandóban lehetett az érzés és gondolat, hogy itt bizony nem mennek számára a cél felé a dolgok. Sidious nyilván tudta, hogy Vader nem kaphatja meg mindazt, amit akar, hiszen az az ő akaratával ellentétes, de volt annyira zseniális, hogy a végletekig manipulálta Vader-t és kezelte a helyzetet, kihasználta a kétségeit, a csapdahelyzetét és minél mélyebben tartotta ezzel.

 

Luke feltűnése felkavarta a dolgokat. Először nyilván az volt kézenfekvő, hogy a sötét oldalon egyesüljenek és ezzel Vader beváltsa az ehhez fűződő reményeit. Bízott abban, hogy végre eljött az idő és mégis sikerül közelítenie a csúcsot, legalább a hatalom terén. Aztán Luke nem adta magát és a jót látta az apjában, amivel kiélezte a vívódást.

 

Itt nem arról van szó, hogy Vader az első pillanattól kereste a kiutat a sötétségből. Pont, hogy arról van szó, hogy bizonytalan és egyre inkább az lesz. Nem fordul el egyértelműen a sötét oldaltól vagy Sidious-tól, de nincs benne az a lojalitás és maximális bizalom, hogy meg fogja kapni amit akar. Aztán a végső párbajban átbillen a mérleg nyelve. Sok dolog kerül a világos oldalra, ami végül meghozza az eredményét. De még az utolsó pillanatban is hezitál és csak akkor dönt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert fel is kellett dolgozni a történteket + eljutni a csalódottságnak arra a fokára, amikor már nem érdekli, hogy azt a keveset is elveszíti, ami maradt számára. Pontosabban, hogy a fiát már ne veszítse el, mellette álljon és igazolja őt. Aki az egyetlen olyan entitás, aki még a régi életére emlékezteti, mindarra amit annyira szeretett, hogy képes volt érte mindent és mindenki mást feláldozni. Egészen addig amíg a sötét oldal téveszméje annyira meg nem fertőzte, hogy eldobja magától.

 

Nem motoszkált a fejében 20 évig ez a dolog. Lappangott benne valahol, megfogalmazandóban lehetett az érzés és gondolat, hogy itt bizony nem mennek számára a cél felé a dolgok. Sidious nyilván tudta, hogy Vader nem kaphatja meg mindazt, amit akar, hiszen az az ő akaratával ellentétes, de volt annyira zseniális, hogy a végletekig manipulálta Vader-t és kezelte a helyzetet, kihasználta a kétségeit, a csapdahelyzetét és minél mélyebben tartotta ezzel.

 

Luke feltűnése felkavarta a dolgokat. Először nyilván az volt kézenfekvő, hogy a sötét oldalon egyesüljenek és ezzel Vader beváltsa az ehhez fűződő reményeit. Bízott abban, hogy végre eljött az idő és mégis sikerül közelítenie a csúcsot, legalább a hatalom terén. Aztán Luke nem adta magát és a jót látta az apjában, amivel kiélezte a vívódást.

 

Itt nem arról van szó, hogy Vader az első pillanattól kereste a kiutat a sötétségből. Pont, hogy arról van szó, hogy bizonytalan és egyre inkább az lesz. Nem fordul el egyértelműen a sötét oldaltól vagy Sidious-tól, de nincs benne az a lojalitás és maximális bizalom, hogy meg fogja kapni amit akar. Aztán a végső párbajban átbillen a mérleg nyelve. Sok dolog kerül a világos oldalra, ami végül meghozza az eredményét. De még az utolsó pillanatban is hezitál és csak akkor dönt.

 

Ezzel nem igazán tudok vitatkozni (Dzséjt gyereeeeeeeeee :lol: )mert egy jó nézőpont és valószínűleg így is történhetett. Luke volt az aki felébresztette az apjában a régi emlékeket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A regény-változat egyébként felajánl egy másik magyarázatot: ott Vader amikor felkel a géptestében rádöbben, hogy sokkal gyengébb, mint korábban ("mint egy megvakult festő, egy megsüketült zeneszerző"). Ezért is nem tudja például Palpatine-t megölni. Ez főleg azért lehet érdekes, mert Lucas aktivan részt vett az irásban és többször átiratta, mert azt akarta, hogy a motivációk ne térjenek el az ő koncepciójától.

 

Mondjuk én leszek az utolsó, aki azt akarja, hogy a történetalkotó magyarázata legyen szentirás -szerintem minden mű amint kikerül az alkotó keze közül saját életet él- de mindenesetre egy érdekesség, amibe a Birodalom visszavág is jól belepasszol: ott Vader külön kiemeli, hogy Luke elpusztithatja az Uralkodót. Mintegy remény hogy végre ki lehet dobni az első számú vezetőt.

 

Ugyanakkor ott van egy másik hatás és ez megint a regényből van. "Mert a sötét árny megért téged, az árnyék megbocsát neked... az árnyék magába gyűjt téged".

Palpatine-t hiába ölné meg hatalomvágyból, után már senkije se maradna. Ő az egyetlen támasza és emiatt akarva-akaratlan kötődik hozzá. Egész odáig működik is ez amig elő nem kerül a fia és kiderül, hogy van valakije még Palpatine-on kivül. Így utóbbira már nincs szükség. Csak ahogy pb69 is irja itt jön az újabb csalódás, mert Luke nem kér a Sötét oldalból, ami bonyolitja a helyzetet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez a Vader féle élet nem is élet igazán. A világból semmit nem tapasztalhatsz meg. Éhes vagy? Nem ehetsz. Szomjas vagy? Nem ihatsz. Viszket az orrod? Nem vakarhatod meg. Felállna a pöcsöd, ha volna? Nem hogy nőhöz nem jutsz, de még ki sem verheted. Ez nem élet. Nem a sötét oldal irányította szerintem csak és kizárólag Vadert. Hanem a bosszú Obi Wan és a Jedik iránt, akik ezt tették vele. Szerintem gyűlölte az egész világot. Palpatint éltette az uralkodás öröme, az egészséges érzékeivel, felfogta a birodalmának sokszínűségét, és megélte a sith-ségét teljes értéküen. Vader aligha. Lehet hogy még Sidioust is gyülölte azért mert megmentette és géptestbe zárta. Kár hogy Vader gondolataiból keveset tudunk meg a filmekből, leginkább a regényváltozatok azok amik mérvadóak nálam.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt, Ody:

 

Így van. Amikor Anakin átállt, és elképzelte a Sötét oldal adta lehetőségeket, pont egy ilyen életet képzelt magának a Sötét oldalon:

 

- Padmé nélkül élni

- Félig roncsként élni

- 2. számú vezetőként élni

- Lecserélhető eszközként élni

 

Nyilvánvalóan egy cseppet sem volt csalódott sorsa alakulása miatt... Az, hogy tiszteket fojtogat, az sem azt mutatja be, hogy miként éli ki saját kis frusztrációját. Biztos boldogította, hogy ennyi jutott neki, amikor a valaha volt legnagyobb Jedi / Sith akart lenni, valaki, aki le akarta győzni a halált (és nem mondd nekem Dzséjt, hogy a lávában történő megpörkölődés után Ő győzte le a halált, maximum annyira, amennyire én lennék a hős és nem az engem megmentett doki, miután félholtként bevisznek a műtőbe...), valaki, aki elárulná már az átállás után vadi új mesterét, hogy ő uralja a galaxist.

 

Biztosan nem volt csalódott. Áh, egy kicsit sem.

Amikor Anakin átállt, semmit nem képzelt. Eleve nem igazán volt célja ez, tehát nem évek szorgos tanulmánya vezette ide, hanem egy viszonylag hirtelen döntés. Kétségbe is esett emiatt ("What have I done?"). Nem arról van szó, hogy előre eltervezte, mit tesz majd, ha a Sötét Oldalra áll, hanem ott helyben dőlt ez el. Ezután csak egyvalamit akart, mentse meg Padmét a szülésbe történő belehalástól. Mert ugye Anakin csak ennyit tudott, hogy Padmé majd belehal a szülésbe, egy viszonylag természetes halált hal. De nem ez történt, legalábbis nem Vader hite szerint, mert ő úgy tudja, hogy Ő ölte meg, saját kezűleg. Ő maga, Darth Vader, egykor Anakin Skywalker. Nem az anyatermészet, nem Sidious, hanem Anakin Skywalker. Utána meg egy a józan észt minden téren mellőző pszichopata beszél, de ez csak ideiglenes állapot, nem Vader alapbeállítása, később más egyáltalán nem mutatja ennek a begőzőlt állapotnak még csak jelét sem.

Az meg, hogy a sérüléseit túlélte, az az Ő érdeme. Gondolkozz, azt a sérülést túlélte volna bárki más? Minden végtagját elvesztette, szó szerint ropogósra sült kívül, belül. Hiszed vagy sem (ha nem, akkor a valóságod tagadod), az ember belehal a negyedfokú égési sérülésbe, pláne, ha az az egész testfelületére kiterjed, és Anakinnál az egész teste szénné égett, ráadásul fejsérülést szenvedett, végtagelvesztést élt meg (már a sokk kinyírhatta volna), pluszban még a tüdeje is ropogósra égett. És lőjenek le, de én orvost egy dekát nem láttam ott. Te igen? Mert az én filmverziómban orvos már csak Coruscanton, órákkal később látta. Kérdezz meg bármilyen orvost, mind azt fogják neked mondani, hogy képtelenség, hogy Anakin túlélte volna a sérüléseit órákkal, sőt, az elképzelhetetlen, hogy a tudatánál marad egyetlen percig is.

Két dolgot nem tudtok elfogadni:

1. Anakin megőrült egy időre az ep3-ban. Nem csoda, a Sötét Oldal mámorító volt, plusz valószínűleg lelkileg nem viselte jól az utána jövő eseményeket. Ez az őrült köd azonban ideiglenes, se az előtt, se azután nem létezik ebben az állapotban, és minden, amit itt mond, érvényét is veszti, és egyértelműen nem a józan ész diktálta szavak. Vagy szerintetek Anakin bármelyik időszakában - ezt leszámítva - komolyan gondolhatta volna, hogy Padmé majd mellé áll? Ismerte a nőt, tudta, hogy nem fog zsarnok lenni, tehát már a feltételezés is abszurd, hogy Padmé követi őt, nemhogy ezt még hangosan ki is mondani. Ráadásul a tény, hogy rendesen nem is emlékszik eme eseményekre, tovább erősítik, hogy majdnem irreleváns, amiket itt összehord (ha rendesen emlékezne, akkor nem úgy érdeklődne Padmé felől, mintha mi sem történt volna). Ahogy általában az ember nem emlékszik rendesen az elborult pillanataira, ezt tapasztalatból tudom.

2. Darth Vader az idő és a trauma hatására gyökeresen megváltozott. Még mindig az ep3-mal példáztok egy ep6-os eseményre, holott a szeretteihez való ragaszkodáson kívül semmi más jellemvonást nem mutat, ami egyezés lenne. Nem két személy, valóban, hanem egyetlen személy továbbfejlődése. De ez a jellemfejlődés.

Az ep4-5-6-ban semmi jelét nem mutatja a csalódottságnak, a Sötét Oldalban semmiképpen. Aki csalódik, az nem példázik csalódása tárgyával még az utolsó óráiban is. Arról nem beszélve, hogy mindig is osztozkodni akart a trónon. ("Join me, and together we can rule the Galaxy as father and son.")

 

De ha olyan nagyon csalódott volt akkor miért dicsőítette a sötét oldalt és az Uralkodó hatalmát még 20 év után is? Miért nem hallgatott Luke hívó szavára az Endoron? Csak akkor volt hajlandó lépni, amikor a fiát mér félig megsütötték és másodpercei voltak hátra az életből? Egy dacos, csalódott Vader, akinek a fejében 20 évig csak az motoszkál, hogy hú de sz*rul járt ezzel a sötét cuccal, az miért nem ragadott megy egyet sem a számtalan adódó lehetőségből, hogy jobbítson sanyarú sorsán?

Ott a pont! Csak válasz nem született még eme kérdésre, pedig ez egy olyan kérdés, ami válasz nélkül a mi álláspontunkat erősíti. :)

 

A csalódottság azt hiszem, evidens, mert logikus az ő esetében. Arra meg Dzséjt sem tud rábeszélni, hogy egy alapvetően a világos oldalon is hataloméhes ember a Sötét oldalon szokik le a hataloméhségről (mert nem ő lett az első számú ember, és én megértem, hogy Dzséjtnek jó lenne a második számúság is, - mert ő nem hatalom éhes - de egy Vader belül nem elégedhet meg holmi második hellyel.

De húsz évig jó volt neki a második hely. Erre válaszolj, hogy miért volt akkor olyan jó neki húsz éven át? Ha annyira vakon akarta a hatalmat, ahogy te lefested, akkor miért nem ölte meg vagy kísérelte megölni abban a húsz évben? Vagy ha arra várt, hogy legyen egy méltó tanítvány (mert biztos csak a fia, akinek létezéséről nem is tudott lehet méltó az egész Galaxisban, tehát meg kellett várni...), akkor miért nem kísérelte meg az ep5-6 között? Miért nem kísérelte meg a trónteremben. Miért nincs egyetlen mozzanata sem három film alatt, ami azt jelzi, hogy tevőlegesen is le akarja taszítani a trónról Palpatine-t és nem csak a szája jár. Mert eddig csak ennyink van, hajtogatja, hogy letaszítja, csak éppen egyszer sem kísérelte meg. Tettek nélkül csak szócséplés van. Pedig húsz év alatt csak lett volna alkalma, összeesküvések, nyílt támadások, stb. formájában. Egek, Sidious álmában ölte meg a mesterét, Vadernek csillagrombolók álltak rendelkezésére.

Az érzelmek meg mióta logikusak?

Ráadásul a vágyat és a tettet sem érdemes összekeverni. Én is vágyom a milliókra, ilyesformán a hatalomra, csak éppen nem tettem érte. Teljesen meg vagyok elégedve azzal, amim van.

 

Egyszóval nála a csalódottság egy teljesen jogos reakció a kialakult helyzetre, és logikus is. Kérdésedre válaszolva, szerintem a kezdőlépést megteszi azzal, hogy nem öli meg egyből Luke-ot.

Tévedés, a kezdőlépés az, hogy le akarta fagyasztani Luke-ot, hogy az Uralkodó elé vigye, mindenféle előzetes traccsparti nélkül, az Uralkodó parancsára. ;) Ha minden jól megy, Luke valószínűleg Palpatine-tól értesül, hogy ki az apja. Azért ezt az apróságot ne feledjük el. Ha annyira elégedetlen volt, miért is akarta mindenáron az Uralkodó elé vinni, miért nem kezdte meg az áttérítést már azonnal, miért terelte bele szó nélkül a fagyasztóba és nyitotta rá a hűtőt?

 

Azt gondolom, hogy Vader pont azért vacillál, amiért te is vacillálsz, ha két sor van, és a lassabban haladóba álltál be. Persze, hogy folyamatosan frusztrál, de próbálod racionalizálni: jó helyen vagyok, be fog ez indulni, csak egy kicsit várni kell, és egyébként is, jogosan álltam be ebbe a sorba. Hasonló Vadernél is: igaz, hogy roncs, igaz, hogy elvesztette Padmét, de megtalálhatják a titkot, elárulhatja még az Uralkodót, lesz ideje a Galaxis első számú emberévé válni... majd.

Mi szüksége a titokra, ha már halott, akit meg akar menteni? Meg ez a racionalizálós elmélet kicsit ellentétben áll a "mocskosul kell a hatalom" elmélettel. ;) Aki racionalizál, az kifogásokat gyárt, azaz vagy fél megtenni azt, amit akar, vagy nem is akarja megtenni, amit akar = elégedett azzal, amilyen van vagy beletörődött abba, amilyen van, a többire csak vágyik, de nem akarja.

 

Ezzel nem igazán tudok vitatkozni (Dzséjt gyereeeeeeeeee :lol: )mert egy jó nézőpont és valószínűleg így is történhetett. Luke volt az aki felébresztette az apjában a régi emlékeket.

Sajnos én sem tudok, mert közel áll ahhoz, amit én is gondolok. Az biztos, hogy Luke volt a felszabadító erő, ami megvilágosította végre Vader elméjét. Végre rájött, hogy rossz oldalon áll, rossz oldalt választott, egy kóklert támogat. Csak azt nem fogadom el, hogy Vader húsz éven át magában ücsörgött a kis kuckójában, és közben azon gondolkodott: ó, basszus, de sz*r, hogy ide álltam, Palpatine nem is ezt ígérte. Ő azt mondta, hogy Padmé nem hal bele a szülésbe, és együtt uralkodhatok bele a Galaxison, és én leszek a legerősebb, a legfittebb, a legjobbképűbb, a leglegleglegnagyobb. Erre Padmé meghalt, miatta, megégtem, miatta, vastüdőm van, miatta, nem uralhatom a Galaxist, miatta, és fekete páncélom van, holott kéket akartam, miatta. Én nem is ilyen páncélt akartam, mintha egy bili lenne a fejemen. Miatta! Meg ez a Sötét Oldal se az igazi, mer' nem vagyok isteni félisten. Miatta! De azért itt maradok, mer' csak. Csak azért is, majd én megmutatom, hogy jó hely a sz*r hely, és én ilyen f*szagyerek vagyok, aki lazán elvan ilyen helyen is, mert ez nekem jó. Vagyis nekem ez is jó. De azért le kéne taszítani a trónról Palpatine-t, mert mégis csak jobb a szutyokkupac tetején ülni, mint benne. De neeem... Majd holnap, vagy holnapután, vafy valamikor, most úgyis fontos dolgom van, ki kell fényezni a sisakom, kalibrálni kell ezt a zölden világító izét az övemen. Meg amúgy sem menne egyedül, kéne valaki... Bár élne a gyerekem, fiú vagy lány, tök mindegy, vele tuti menne. De meghalt, persze Palpatine miatt. Meg a Sötét Oldal miatt. De főleg Palpatine miatt. - Aztán jön a hír Luke-ról - De jó, él a fiam! Hurrá! Akkor vele kell összefognom, mert ő méltó hozzám, igaz, egy kis suhanc, aki talán kapott egy gyorstalpalót, míg a Jediket és a Sitheket alapjáraton 10-20 évig képzik, de hát istenem. Belefér, biztos lesz esélyünk Palpatine ellen, aki a Jedi Tanács négy tagját gyorsabban levágta, mint egy tüsszentés, és Yodát is jól seggbe rúgta. De majd én, a félholt és a tacskó legyűrjük. De hogyan... hogyan... mikor? Mikor hogy... Áááá... majd valahogy, meg valamikor, mondjuk levágom a kezét, és utána. Meg lelkileg megtöröm. Mindez úgyis olyan jó hatással volt rám is. De az annyi macera... Oké, kardozni jó, meg amúgy is jó lenne tudni, mennyit tud a kölyök. Mondjuk ha lefagyasztanám, meg kicsit megcsapkodom a karddal, természetesen atyai szeretetből. Ez de jó lesz, olyan jót fogunk szórakozni. - Aztán az ep5 után - A nyüves kölyke, ez is Palpatine hibája. Azt mondta, hogy mellénk áll. Megmondta, hogy mellénk fog állni, miatta. Vagy, miattam, vagy valaki miatt. Rohadt, mocskos, hazudós Palpatine. Most már biztos lerúgom a trónjáról. Elviszem elé Luke-ot a trónterembe, ott biztos lesz esélyünk kinyírni... Á... De mi van, ha nem. Áááá... nem, elviszem, de inkább megóvom az öreget, mert mér' ne. Inkább... Nem is tudom... Inkább maradjon életben Palpatine, nem támadjuk meg. Elviszem, átállítjuk Luke-ot, aztán frankó lesz. Kit érdekel a két Sith szabály, a mester is meghágta néha. Emlékszem is, na nem, az nem, de emlékszem, amikor volt olyan, hogy nem csak két Sith volt. Ja tudom, amikor meghalt Maul és Dooku, na akkor egy ideig egy Sith volt. Tessék, háhá, van olyan, hogy nem csak két Sith van. És ha lehet egy Sith, akkor lehet három is. Ez az! Szépen Palpi elé járulunk, ő átállítja Luke-ot, úgyis rutinosabb ebben, meg legalább nem nekem kell dolgozni, persze megcsinálnám én is, de hát na, most inkább nem. Aztán elleszünk mi hárman. Három Sith törvény, ez az, ez lesz az én érdemem! Megalkotom a három Sith törvényt. Jipiiii!

Na, azt nem hiszem, hogy Vader ilyen volt, kis magában zokogó királykisasszony, Hisztis Mirtil. :) Az ep2-3-ban igen, az ep4-5-6-ban semmiképpen sem. Az ep4-ben és az ep5 elején nagyon jól elvolt a rá ruházott szerepben, járhatta a bolygókat ("I wanna be the first one to see them all…"), a maga ura volt, kedvére harcolhatott, és ő volt a Birodalmi Hadsereg parancsnoka. Csak az Uralkodó szólt bele a dolgába, akit mindig is bírt, aki az egyetlen ember, aki támogatta, de ő sem monda meg neki úton, útfélen, hogy mit csináljon. És még a bénázó admirálisokat és kapitányokat is kedvére megfojthatja. Anakinnak ez az, ami kell, nem egy íróasztal és több száz ember, akikkel napi szinten kell egyeztetnie a Galaxisról. Nem is bírta volna az uralkodást, ugyanígy nem bírta volna ki békeidőben a Jedi Tanácstagságot sem. Csak arról le lehet mondani, illetve valószínűleg be sem vették volna, ahogy Qui-Gont sem vették be. Az ep5 párbaja után, amikor szembesült azzal Luke által, hogy neki mit kellett volna választania, hogy Luke-ban mennyi lelki erő lakozik, na akkor kezdett meginogni. Akkor kezdett rádöbbenni, mennyire rossz ember ő, mennyire helytelen döntéseket hozott. Önmagában kezd el kételkedni, magában csalódik, nem a Sötét Oldalban vagy Palpatine-ban. Azt, hogy ez a kettő milyen, azt mindig is tudta (opera jelenet, hahó!), az önismerettel voltak gondjai. Önmagára dühös, önmagában csalódott.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ott a pont! Csak válasz nem született még eme kérdésre, pedig ez egy olyan kérdés, ami válasz nélkül a mi álláspontunkat erősíti. :)

Szerintem született válasz, csak valahogy "elsikkadt" a többi közt. ;)

 

De húsz évig jó volt neki a második hely. Erre válaszolj, hogy miért volt akkor olyan jó neki húsz éven át? Ha annyira vakon akarta a hatalmat, ahogy te lefested, akkor miért nem ölte meg vagy kísérelte megölni abban a húsz évben?

Ha jól értem, akkor kifejezetten Donáttól várod a választ, így nem ismételgetem magam többet, majd Ő is leírja amit gondol. ;)

 

Sajnos én sem tudok, mert közel áll ahhoz, amit én is gondolok. Az biztos, hogy Luke volt a felszabadító erő, ami megvilágosította végre Vader elméjét. Végre rájött, hogy rossz oldalon áll, rossz oldalt választott, egy kóklert támogat. Csak azt nem fogadom el, hogy Vader húsz éven át magában ücsörgött a kis kuckójában, és közben azon gondolkodott: ó, basszus, de sz*r, hogy ide álltam, Palpatine nem is ezt ígérte.

Az a legszebb az egészben, hogy igazából úgy vitatkozunk, hogy szinte ugyanazt gondoljuk. :) Nem arról volt szó, hogy Vader rögtön nagyon csalódott az öregben és a sötét oldalban és utána 20 évig tökéletesen tudatában volt ennek stb.. Arról sincs szó, hogy Luke-ot az első pillanattól meg akarná menteni vagy visszaállni a világos oldalra. Sőt, ha visszaemlékszel, akkor pontosan abból indult ki ez az egész diskurzus, hogy ezeket tagadtam.

 

1-2 egyéb dolog:

Ne menjünk el szó nélkül amellett, hogy Vader megjegyzi, Padmé még életben volt, amikor ott lett hagyva. Ha belegondolunk, akkor Padmé pontosan úgy halt meg, ahogyan Anakin megálmodta. Épp ez az egészben a leginkább sokkoló. Minden áron meg akarta menteni és pont ezzel vitte az eseményeket az álmaiban látottakhoz. Mint egy görög dráma. Ugyanis a látomás nem volt egyértelmű és Anakin félreértette.

Nem gondolt arra, hogy pont ő fogja olyan lelki állapotba hajszolni Padmé-t, hogy igazi "fizikai" okok nélkül haljon meg a szülésnél, így végül is természetes úton. Az orvosdroid azt mondta nem volt semmi baja, nem a fojtogatás miatt halt meg. Ilyen tekintetben Sidious dumája (miszerint Anakin dühében megölte) kb. annyira volt igaz, mint amikor Obi-Wan halottnak tekintette Anakin-t, bizonyos szemszögből nézve.

 

A csalódottság tipikusan nem olyan, hogy rögtön félredobsz mindent és elhagyod azt, amiben csalódtál. Attól, hogy egyre kevésbé bízol vagy hiszel valamiben, attól még kitarthatsz mellette. Ilyen szempontból a ragaszkodás, a hit, a bizalom, illetve a kétkedés, a csalódottság vagy bizonytalanság tipikusan jól megfér egymás mellett. A mérlegnek nem csak a 2 végállapota van, hanem közte rengeteg átmeneti.

Vader bejárt egy utat, ahol a mérleg a végén átbillent. Teljesen egyértelmű, hogy ezen folyamat vége (amit leginkább az Ep.6-ban látunk) sokkal intenzívebb és gyorsabb volt, mint addig. Csupán annyit állítok, hogy ettől még korábban indult ez a dolog. Azért Luke se csak poénból érzi a jót az apjában, nem hinném, hogy csak blöffölne. Sidious mindig a sötétség felé húzta Vader-t, aztán jött Luke, aki pedig a másik oldalt kezdte erősíteni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ott a pont! Csak válasz nem született még eme kérdésre, pedig ez egy olyan kérdés, ami válasz nélkül a mi álláspontunkat erősíti. :)

Nem értem, mit kellett volna tennie Vadernek? Minden hidat felégetett maga mögött, ami a Világos Oldalhoz kötötte... a Jedik javát kiirtották, Rendjük széthullott; Padmé meghalt. Gyűlöletén és egyéb sötét oldali kapaszkodóin kívül semmi nem maradt neki. Ezek után "valószínű", hogy első adandó alkalommal elpusztítja azt a személyt, akihez valamelyest kötődik és akitől további tudást remél magába szívni... Palpatine nem volt hülye, valamivel maga mellett tartotta tanítványát. A korábbi mézesmadzag nem rossz ürügy, hogy Vader ne akarja megkísérelni se elpusztítását, amíg úgy érzi, tanulhat tőle. Másrészt, hogyan zajlott volna Palpatine likvidálása? Az öreg nem volt kispályás, nyilván fel volt készülve orvtámadásokra, akár (főleg) tulajdon tanítványa részéről. Az ifjabb Sith-nek össze kellett volna fognia mással, akinek segítségével megszabadulhat az Uralkodótól? Egyrészt, Luke képbe kerüléséig nemigen tudunk ilyen személyről. Másrészt, Maul és Savage tudnának mesélni ezen módszer sikerességéről. Vadernek tisztában kellett lennie korlátaival és reális esélyeivel mestere ellen, bármit állított is a Mustafaron a Sötét Oldaltól megrészegülve. Biztos vagyok benne, hogy Vader nem azért volt több, mint két évtizedig "hűséges kiskutya", mert olyan elégedett lett volna helyzetével. Főleg a puszta Sith-ség tényét figyelembe véve meredek az elképzelés. Ezen illetők legkedveltebb időtöltése, hogy előbb-utóbb elárulják a másikat és hatalomra törnek, nem elégszenek meg a másodhegedűs szerepével.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem született válasz, csak valahogy "elsikkadt" a többi közt. ;)

Nem sikkadt el, csak mivel sorrendben válaszolok, ahogy olvasom a bejegyzéseket, nem pedig elolvasom az egész topic új irományait, aztán válaszolok, így nem láthatok mindent előre. És mivel általában nincs kedvem a kis nyúlfarknyi szösszeneteimet átnyálazni újra, ezért az ilyenek benne maradhatnak. Mea culpa. ;)

 

Ha jól értem, akkor kifejezetten Donáttól várod a választ, így nem ismételgetem magam többet, majd Ő is leírja amit gondol. ;)

Elég jól látod, leginkább az ő elméletén vagyok fennakadva, vagyis, hogy Anakin már az ep3-tól kezdve mélységesen csalódott a Sötét Oldalban és ki nem állhatja Palpatine-t. A költői túlzás szándékos, de nekem ez jön le az irományaiból.

 

Ne menjünk el szó nélkül amellett, hogy Vader megjegyzi, Padmé még életben volt, amikor ott lett hagyva. Ha belegondolunk, akkor Padmé pontosan úgy halt meg, ahogyan Anakin megálmodta. Épp ez az egészben a leginkább sokkoló. Minden áron meg akarta menteni és pont ezzel vitte az eseményeket az álmaiban látottakhoz. Mint egy görög dráma. Ugyanis a látomás nem volt egyértelmű és Anakin félreértette.

Nem gondolt arra, hogy pont ő fogja olyan lelki állapotba hajszolni Padmé-t, hogy igazi "fizikai" okok nélkül haljon meg a szülésnél, így végül is természetes úton. Az orvosdroid azt mondta nem volt semmi baja, nem a fojtogatás miatt halt meg. Ilyen tekintetben Sidious dumája (miszerint Anakin dühében megölte) kb. annyira volt igaz, mint amikor Obi-Wan halottnak tekintette Anakin-t, bizonyos szemszögből nézve.

Ez teljes mértékben igaz, de ez csak nekünk nézőknek világos. Vader úgy tudja, hogy ő ölte meg Padmét. Érezte, hogy élt, de még maga is bizonytalan volt ebben - ahogy korábban írtam, elborult állapotára ő maga is csak halványan emlékezhet, különben nem teljesen így kezdené a beszélgetést. Annyira bizonytalan, hogy el is hitte Palpatine-nak, hogy valóban megölte. Arról nem beszélve, hogy ezt később valószínűleg mások is alátámasztották. Vader számára csak az ep4 és 5 között derülhetett ki, hogy Padmé nem a Mustafaron halt meg, hanem jóval később, miután megszült. Viszont szerintem sosem tudta meg, hogy tényleg a szülésbe halt bele.

 

A csalódottság tipikusan nem olyan, hogy rögtön félredobsz mindent és elhagyod azt, amiben csalódtál. Attól, hogy egyre kevésbé bízol vagy hiszel valamiben, attól még kitarthatsz mellette. Ilyen szempontból a ragaszkodás, a hit, a bizalom, illetve a kétkedés, a csalódottság vagy bizonytalanság tipikusan jól megfér egymás mellett. A mérlegnek nem csak a 2 végállapota van, hanem közte rengeteg átmeneti.

Vader bejárt egy utat, ahol a mérleg a végén átbillent. Teljesen egyértelmű, hogy ezen folyamat vége (amit leginkább az Ep.6-ban látunk) sokkal intenzívebb és gyorsabb volt, mint addig. Csupán annyit állítok, hogy ettől még korábban indult ez a dolog. Azért Luke se csak poénból érzi a jót az apjában, nem hinném, hogy csak blöffölne. Sidious mindig a sötétség felé húzta Vader-t, aztán jött Luke, aki pedig a másik oldalt kezdte erősíteni.

Ez egyrészt emberfüggő, jómagam általában nem tartok ki amellett, amiben csalódom, nem tetszik, stb. Az vagyok, aki átáll a másik sorba, ha az első lassan halad. Az érzelmeket nem egyféleképpen élik meg az emberek. És szerintem Anakin sem olyan volt, aki bírta a megalkuvást. A szabályok nem tetszettek neki, hát megkerülte vagy áthágta őket. Ha a parancs nem tetszett, megtagadta. Ha azt mondták neki, hogy ezt csinált, ő tuti mást csinált (testőrnek küldik, erre fejvadászt kezd hajkurászni; maradjon a Naboon, elmegy a Tatooine-ra, maradjon a Tatooine-on, elmegy a Geonosisra). Nem éppen olyan ember, aki kitart valami mellett, amiben csalódott vagy amit már utál is.

 

Nem értem, mit kellett volna tennie Vadernek? Minden hidat felégetett maga mögött, ami a Világos Oldalhoz kötötte... a Jedik javát kiirtották, Rendjük széthullott; Padmé meghalt. Gyűlöletén és egyéb sötét oldali kapaszkodóin kívül semmi nem maradt neki. Ezek után "valószínű", hogy első adandó alkalommal elpusztítja azt a személyt, akihez valamelyest kötődik és akitől további tudást remél magába szívni... Palpatine nem volt hülye, valamivel maga mellett tartotta tanítványát. A korábbi mézesmadzag nem rossz ürügy, hogy Vader ne akarja megkísérelni se elpusztítását, amíg úgy érzi, tanulhat tőle. Másrészt, hogyan zajlott volna Palpatine likvidálása? Az öreg nem volt kispályás, nyilván fel volt készülve orvtámadásokra, akár (főleg) tulajdon tanítványa részéről. Az ifjabb Sith-nek össze kellett volna fognia mással, akinek segítségével megszabadulhat az Uralkodótól? Egyrészt, Luke képbe kerüléséig nemigen tudunk ilyen személyről. Másrészt, Maul és Savage tudnának mesélni ezen módszer sikerességéről. Vadernek tisztában kellett lennie korlátaival és reális esélyeivel mestere ellen, bármit állított is a Mustafaron a Sötét Oldaltól megrészegülve. Biztos vagyok benne, hogy Vader nem azért volt több, mint két évtizedig "hűséges kiskutya", mert olyan elégedett lett volna helyzetével. Főleg a puszta Sith-ség tényét figyelembe véve meredek az elképzelés. Ezen illetők legkedveltebb időtöltése, hogy előbb-utóbb elárulják a másikat és hatalomra törnek, nem elégszenek meg a másodhegedűs szerepével.

Én éppen erről beszélek, hogy nem akarja elpusztítani Palpatine-t, mert az utolsó ember, aki számít neki. Amíg nem jön Luke. Ezért maradt vele húsz évig, nem kísérelt meg ellene merényletet soha az életben, és vette be, hogy Luke majd ott lesz mellettük, mint harmadik Sötét Oldali, nem pedig egy másik Sith.

Az, hogy Luke-ot választja, nem azt jelenti, hogy csak ő lehetett az egyetlen. Csak a Jedik pusztultak ki, nem az Erőérzékenyek. Vader is találhatott volna magának egy Asajj Ventresst vagy Savage Opresst (vagy az EU további oldaláról közelítve, egy Galen Mareket). Bárkiből faraghatott volna Sith tanoncot, aki aztán a tanítványa lehet, miután megölték Sidioust. Az öreget pedig azért nem lehetetlen kinyírni, mert ugye, végül nem egy párbajban vagy Erő-összecsapásban gyűrte le Vader, hanem megragadta a grabancát aztán átdobta a palánkon. Ez semmivel sem bonyolultabb, mint ahogy Sidious nyúvasztotta meg Plageuist. Millió és egy módon meg lehetett volna ölni. Nem a lehetőség, hanem a szándék hiányzott Vaderből.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ne haragudj, Dzséjt, de továbbra sem értek egyet, pedig jók az érveid. Sajnos fáradt aggyal képtelen vagyok érdemben reagálni rájuk. :D

 

Hogy 20 évig miért nem történt semmi, azt jól leírta Sky és Pb, abszolút egyetértek velük ebben. Azt gondolom, hogy Vader mindenképpen csalódott a sötét oldalban, viszont valószínűleg ez lassabban tudatosult benne. Hogy ő a sorok között milyen gyorsan váltogat, nem tudom, de a Jediket sem egyből nyírta ki, amikor csalódott bennük, hanem csak egy rendkívül kiélezett szituáció keretében, megfelelő válaszút elé állítva (by Palpatine és az Erő).

 

Továbbra is azt hiszem, hogy Luke megjelenése kínálta fel számára azt az alternatívát, amelynek révén lehetősége lett lépni, és lelépni az Uralkodót.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjttel, Odyval értek egyet. Nem is ragoznám tovább az írásaikban benne vannak az én véleményem is Anakin!Vader EP3-as és EP 4-5-6 szerepéről.

 

Viszont van valami amivel egyik oldallal sem értek egyet. Mégpedig hogy nem Anakin ölte meg Padmét, és hogy Sidious elhitette vele ezt. Hát ki más ölte volna meg? Igaz nem a fojtogatásba halt bele, de a bánatba igen. Azt pedig Anakin idézte elő a sötét oldalra való átállással, és az azutáni tevékenységekkel(gyerekgyilkosság stb). Magyarán Padmé abba a bánatba halt bele hogy mivé lett az ő szerelme Anakin, miket művelt(akár vele, akár másokkal) és milyen tervei voltak. Nálam a napnál is világosabb hogy közvetve Anakin a hunyó.

Valami ezzel kapcsolatban eszembe is jutott. Azért Vader helyében a NOOOOOOOOO után csak utánaérdeklődtem volna hogyan halt meg a szerelmem ha nem én voltam. Még a temetésen sem vett részt. Meg úgy érdekelne hogy Sidious honnan tudta hogy Vadernek köze volt Padmé halálához? Mert ugye beszéltek akkor mikor mondta Anakinnak hogy menjen a Mustafarra és legközelebb már csak a páncélban beszélt Vaderrel. Aki tudta hogy mi történt Mustafaron az Vader, de ő ugye éppen haldoklott és nem beszélt, meg Kenobi, de ővele nem hinném hogy Sidious diskurált.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont van valami amivel egyik oldallal sem értek egyet. Mégpedig hogy nem Anakin ölte meg Padmét, és hogy Sidious elhitette vele ezt. Hát ki más ölte volna meg? Igaz nem a fojtogatásba halt bele, de a bánatba igen. Azt pedig Anakin idézte elő a sötét oldalra való átállással, és az azutáni tevékenységekkel(gyerekgyilkosság stb). Magyarán Padmé abba a bánatba halt bele hogy mivé lett az ő szerelme Anakin, miket művelt(akár vele, akár másokkal) és milyen tervei voltak. Nálam a napnál is világosabb hogy közvetve Anakin a hunyó.

Itt a lényeg, közvetve szerintem is Anakin a hunyó, csak azért ezt túlzás gyilkosságnak nevezni. Hiszen Sidious azt állítja, hogy Anakin dühében megölte a lányt. Ha Padmé a fizikai sérüléseibe halt volna bele, akkor még azt mondanám ok, de lelki okai voltak. Olyat meg még nem igazán hallottam, hogyha valaki a tetteivel annyira letaglóz lelkileg mást, hogy az nem tud élni a tudattal és belehal, akkor az illetőt a gyilkosának tekintsék. Padmé Anakin miatt halt meg, de nem ölte meg. Szóval az öreg nem mond igazat.

 

Valami ezzel kapcsolatban eszembe is jutott. Azért Vader helyében a NOOOOOOOOO után csak utánaérdeklődtem volna hogyan halt meg a szerelmem ha nem én voltam.

Elég zavart volt Vader. Meg amúgy is, az öreg azt mondta úgy tűnik haragjában megölte. Most vagy így volt vagy hazudik. Egyik esetben sincs értelme nagyon kérdezősködni, pláne hogy a lényegen semmit nem változtat.

 

Még a temetésen sem vett részt.

Érdekes lett volna ha a Birodalom "rettentő és félelmetes" második embere megjelenik a rendszer eszméinek legnagyobb ellenségének temetésén. Pláne a köztük történtek után.

 

Meg úgy érdekelne hogy Sidious honnan tudta hogy Vadernek köze volt Padmé halálához? Mert ugye beszéltek akkor mikor mondta Anakinnak hogy menjen a Mustafarra és legközelebb már csak a páncélban beszélt Vaderrel. Aki tudta hogy mi történt Mustafaron az Vader, de ő ugye éppen haldoklott és nem beszélt, meg Kenobi, de ővele nem hinném hogy Sidious diskurált.

Sidious nyilván tudta, hogy Padmé a Mustafar-on járt. Egyrészt a naboo-i hajó miatt, másrészt pedig Obi-Wan-nak vki által oda kellett találnia. Aztán később a nőt már nem találta sehol. Nyilván nem Obi-Wan ölte meg és vitte el a hulláját. Azt meg érezte az öreg, hogy Anakin elképesztően dühös és kiszámíthatatlan a sötét oldal miatt, kézenfekvő volt azt mondani, hogy ő ölte meg. Na meg tökéletesen illett a manipulációs és lelki megtörős tervbe.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont van valami amivel egyik oldallal sem értek egyet. Mégpedig hogy nem Anakin ölte meg Padmét, és hogy Sidious elhitette vele ezt. Hát ki más ölte volna meg? Igaz nem a fojtogatásba halt bele, de a bánatba igen. Azt pedig Anakin idézte elő a sötét oldalra való átállással, és az azutáni tevékenységekkel(gyerekgyilkosság stb). Magyarán Padmé abba a bánatba halt bele hogy mivé lett az ő szerelme Anakin, miket művelt(akár vele, akár másokkal) és milyen tervei voltak. Nálam a napnál is világosabb hogy közvetve Anakin a hunyó.

Valami ezzel kapcsolatban eszembe is jutott. Azért Vader helyében a NOOOOOOOOO után csak utánaérdeklődtem volna hogyan halt meg a szerelmem ha nem én voltam. Még a temetésen sem vett részt. Meg úgy érdekelne hogy Sidious honnan tudta hogy Vadernek köze volt Padmé halálához? Mert ugye beszéltek akkor mikor mondta Anakinnak hogy menjen a Mustafarra és legközelebb már csak a páncélban beszélt Vaderrel. Aki tudta hogy mi történt Mustafaron az Vader, de ő ugye éppen haldoklott és nem beszélt, meg Kenobi, de ővele nem hinném hogy Sidious diskurált.

Teljes mértékben igazad van, ilyenformán Anakin okozta Padmé halálát. De Sidious szavai sokkal közvetlenebb gyilkolást sejtetnek, azaz azt akarta elhitetni - illetve nem csak akarta, el is hitette -, hogy Vader direktbe megölte. Nem az érzelmi trauma, hanem maga a támadás okozta a halálát.

Szerintem mire Vader magához tért, Bailék már minden lényegeset elsikáltak Padmé halála körül. Sidiousnak ez ügyben nem hiszem, hogy sok dolga akadt, inkább csak fel kellett csipegetnie a Bail, Yoda és Obi-Wan által elhintett morzsákat. Bail vitte el a holttestet Naboora, valószínűleg ő jelentette az Uralkodónak is, hogy mi történt Padméval, persze nem az igazságot tálalva. Ha Vader később érdeklődött, Sidious maga is elmondhatta a hallottakat, vagy odairányíthatta Bailhez, hogy őt kérdezze ki.

A temetéstől való távollét szerintem egyrést érzelmi okokból van, mert ezzel nem bírt volna megbirkózni. A másik, hogy miután feléledt a páncélban, szerintem magában eltemetett mindent, ami Anakin Skywalkerhez köthető, így például a feleségét. Harmadrészt, bár az ep3 és 4 miatt ez kicsit homályos, nem tudni, mit tud a nép Anakinról. Hányan tudják, hogy Anakin Skywalker lett Darth Vader (szvsz csak az Uralkodó, Tarkin, Obi-Wan, Bail és Larsék tudják ezt), vagy mit tett Vader Padméval. Ha a Naboo népe tudja, hogy Vader ölte meg Padmét, akkor nem szívesen látott vendég lenne. Ha tudják, hogy Anakin lett Vader, még nagyobb a zűr. Ha nem tudják egyiket sem, akkor meg jönne a kérdezősködés, hogy ki a fütyi ez a csávó és miért jött el Amidala temetésére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a nép nem tudta, hogy Anakin=Vader. Bár ezzel a témával jó lenne ha pl. a Rebelsben foglalkoznának!

A nép azt se tudta ki az az Anakin. :) A hétköznapi emberek jediket se sűrűn láthattak, a háborútól is megpróbálhatott mindenki annyira távol maradni amennyire csak lehet. Nem hinném, hogy a köztársasági propaganda annyira nagy becsben tartotta volna a Rendet vagy reklámozták volna a sikereiket.

 

Abban viszont egyetértünk, hogy aki ismerte is Anakin-t, aligha tudott róla, hogy ő Vader is. Nagyon szűk lehetett az a kör, akik tagjai tisztában voltak ezzel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A nép azt se tudta ki az az Anakin. :) A hétköznapi emberek jediket se sűrűn láthattak, a háborútól is megpróbálhatott mindenki annyira távol maradni amennyire csak lehet. Nem hinném, hogy a köztársasági propaganda annyira nagy becsben tartotta volna a Rendet vagy reklámozták volna a sikereiket.

Attól, hogy millió ember nem találkozott még Jedivel, tudják, hogy léteznek, hogy ők vezetik a köztársasági hadsereget. Híradó nyilván náluk is volt, s elég nagy baromság lenne a Szenátus részéről, ha a saját hadvezéreiket akarnák lejáratni (jót tesz a morálnak, annyi szent). Elég nehezen hiszem el, hogy a peremvidéki hadjárat két vezető tábornoka ismeretlen lett volna a Galaxis szemében. Pont ez a lényege a propagandának, elhitetni a néppel, milyen f*szák a parancsnokok, a katonák, milyen istenkirályul állnak a hadszintéren. Ellenkező esetben saját maguk alatt vágják a fát.

És ahogy te se, pb, és én én se, meg még valószínűleg a világon pár millión nem találkoztak hadvezérekkel, mégis tudjuk, ki az a Bernard Law Montgomery, Erwin Rommel, Bertram Ramsay, Dwight D. Eisenhower, Charles André Joseph Marie de Gaulle, Gróf Claus Schenk von Stauffenberg, stb.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, tudják hogy léteznek csak épp nem sokat tudnak róluk. Szerintem egy átlagembernek aztán teljesen mindegy lenne, hogy Anakin Skywalker éppen a Birodalom második embere-e vagy sem. Itt ami igazán érdekes, az a politikai és hadi elit. Úgy gondolom, hogy közülük se nagyon tudta senki az igazságot. ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Így a sorozat végén egy kérdés: csak nekem szimpatikusabb a TCW-s Anakin mint amelyik a filmekben van? :D

Nálam is pozitív irányba mozdult el a karakter, mondjuk ilyen téren nem volt nehéz dolga. :D

Továbbra is elég messze van a szimpatikustól, de jobban átérzem az Ep.3-as helyzetét és bizonyos döntéseit jobban megértem. Így se értek egyet vele, mégis vannak érthetőbb dolgai.

 

Ami nekem a legfontosabb a TCW-s Anakin esetében, hogy láthattam milyen nagyszerű jedi lehetett volna belőle, ha képes túllépni az árnyékán és leküzdeni az emberi gyengeségeinek java részét. Egyáltalán megjelent egy "igazi jedi" Anakin akiről hajlandó vagyok elhinni, hogy a sok gond ellenére azért (még ha nem is maximálisan, de) bíztak benne, kiálltak mellette és a Kiválasztottként kezelték.

Az Ep.1-ben még egy Erőérzékeny gyerek. Az Ep.2-ben egy rendkívüli képességekkel rendelkező, de mentálisan teljesen instabil és megbízhatatlan padawan. Az Ep.3-ban jól kezd, de aztán megint totál szétcsúszik minden tekintetben. Az Ep.6-ban meg visszaáll ugyan, de rögtön meg is hal.

A filmekből igazából hiányzik az a faktor, ami miatt mindenki annyira nagyra becsüli Anakin-t és ami miatt szinte bármit megtehet. Csak azt kapjuk mindig, hogy ő lehet a Kiválasztott és ennyi. Engem ez sose elégített ki igazán, a hozzáállása és tettei alapján erősen megalapozatlannak tűnt a Rend toleranciája, de Palpi rajongása is.

A TCW számomra pótolta ezt a hiányosságot. Anakin karaktere kapott pár új réteget és fordulatot (fejlődés és visszaesés), ami még drámaibbá teszi az átállását.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 4 hónappal később...

Ezt nézzétek mibe botlottam bele...

 

"If it's in the movies, then there is no proper narrative strategy to lead to the suspension of disbelief. Which is a main goal of any proper narrative. But it was so badly told, that people CELEBRATE a monster?

 

Instead of celebrating self-sacrifice, you strip it down, it's a celebration of a guy who turned evil very quickly ( before hes out of his 20s ) by slaughtering in revenge a tribal people ( some of whom may not have even involved in his mothers death but who needs a trial and the character so much as said so ) slaughtering innocent children in the temple where he was taught because he was " told to " leading to a lifetime of butchery until he final stands by as an entire planet of possibly billions is blown to kingdom come

 

That's not " tragic ". Its * E V I L *

 

You celebrate his death and are glad a person like that is gone

 

You think Pol Pot didnt find things 'tragic' about his own life? You know, Hitler wrote a book called "My Struggles" about the supposed injustice he faced. Suppose that gave him a reason to kill 12 million people. If only we'd "understand him". Screw understanding him. Be glad he's dead. Throw a party he's dead. The minority in Rwanda lived in poverty. Suppose that gave them a right to kill a million people in a month, in a 'door to door' killing campaign.

 

And yeah, I will "bitch" if I find fellow humans who find stories of someone worse than true characters like Hitler or Milosevic "sad" and "tragic". I'll complain because it's fellow humans who are demonstrating they are SICK by celebrating a "Pol Pot"."

 

Komolyan, ezek még mindig azt szajkózzák, hogy milyen rossz a Prequel és Anakin mennyire idegesítő? :facepalm:

Kiakasztó, hogy némelyik ember mennyire negatív...

 

Szerintem Anakin viselkedése abból fakadt, hogy kiskorában szolgának volt nevelve (amire a TCW 4. évadában remekül rámutattak), ezért felnőtt korában is úgy viselkedett, mint egy rabszolga, akinek nincs igazán választási joga. Ezt pedig a Jedik vele való bizalmatlansága és szigorúsága csak súlyosbította.

E mellett sosem volt apja, az anyja meghalt, aztán jött a Klónok Háborúja, mialatt számtalan bajtársa osztozott az előbbi sorsán, pluszba még Obi-Wan is átverte a megrendezett halálával, Ahsoka meg otthagyta a Rendet.

Nem mondom, hogy Anakin teljesen ártatlan volt, de azért... némelyik ember lehetne kicsit megértőbb.

Amit a Sith-ek bosszújában láthatunk, az az, hogy Skywalkernél betelik a pohár és ki is csordul rendesen.

 

Anakin nem olyan egyoldalú karakter, mint amilyennek egyesek lefestik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyszerűen Anakin nem olyan a prequel-ben, mint amilyennek a többség elképzelte az OT alapján. Ebből indul ki szinte minden. Mindenkinek volt egy képe, hogy vajon milyen lehetett a fiatal Vader és teljesen érthető módon ez eléggé különböző lehetett, mint amilyennek aztán filmre vitték. Sajnos sokan képtelen túltenni magukat ezen az ellentmondáson és görcsösen ragaszkodnak a saját elgondolásukhoz. Anakin megítélése ezért nemcsak, hogy negatív, de fel is háborítja ezen rajongókat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakinnal nekem is van problémám, az ő bukása, ami a legnagyobb negatívum a szememben a prequelel kapcsolatban. Olyan karakterként ábrázolták, aki nem sok pozitív tulajdonságot mutatott a filmekben, így bukása nem volt számomra megrendítő. Az Ep. I-ben látott Anakin még jó kiindulási alapként szolgálhatott volna, azonban a 2. és a 3. részre teljesen megváltozott... csak ezt a változást, folyamatában tekintve ugye mi nem láthattuk. Ez az Anakin pedig nem egy olyan protagonista volt, akiért szívesen izgultam volna. Ha a TCW-ben látott Anakinról lenne szó, azért már inkább tudnék lelkesedni, ott sokkal érettebb volt.

 

Egyébként az elvárásokat elsősorban a classicban elhangzottakból lehetett eredeztetni. Ott Obi-Wan beszélt Lukenak az apjáról:

 

"No, my father didn't fight in the wars, he was a navigator on a spice freighter." - mondja Luke

 

"That's what your uncle told you. He didn't hold with your father's ideals, thought he should have stayed here and not gotten involved." - Obi-Wan válasza

 

Az elsőre ugye mondhatjuk, hogy nem igaz (persze úgy is lehetett volna szőni a történet fonalát, hogy igaz a fentebbi állítás - tehát Owen hazugsága igazságra épül - és utólag keveredett bele a háborúba). Na de kérem szépen hol is volt az, hogy Owen ott akarta marasztalni Anakint a Tatooineon :? Egyáltalán nem álltak közel egymáshoz, egyszer találkoztak, akkor is alig beszéltek... :hmm:

 

"Yes I was once a Jedi Knight, the same as your father. He was the best star pilot in the galaxy, and a cunning warrior... and he was a good friend." - Obi

 

Elhangzott ez is, ami úgy gondolom szépen teljesült is. Anakin tényleg jedi lovag volt és harcolt is háborúban, ahol szépen teljesített. Jó pilóta volt ez bizonyította már egészen fiatalon is a fogatversenyen és a Naboo-i csatában is, majd később a Klónok Háborújában is láthattuk. Közel is álltak Obi-val egymáshoz szóval ez alapján olyan volt, mint ahogy várhatták a nézők.

 

"Your father wanted you have this when you were old enough, but your uncle wouldn't allow it. He feared you might follow old Obi-Wan on some damn fool-idealistic crusade like your father did." - Obi-Wan Anakin fénykardjáról, amit Lukenak ad.

 

Itt megint probléma van! Az első mondat nem valósult meg a filmben (Anakin azt se tudta, hogy van egyáltalán gyereke), míg a következő is érdekes. Ott kezdve, hogy Obi és Owen nem is találkoztak korábban, csak az Ep. III végén (ahol számára totálisan idegeneknek adta oda Luke-ot). Másrészt meg hol volt az, hogy Owen ágált volna az ellen, hogy Anakin (akivel alig beszélt) csatlakozzon Obi-Wanhoz (akit meg nem is ismert akkoriban). :D Aki erre számított, az jogosan csalódott, mert az Obi-Owen-Anakin kapcsolatot egyáltalán nem úgy ábrázolták a prequelben, mint ahogy azt el lehetett volna képzelni, csak és kizárólag a classicból ismert tények alapján.

 

Vannak olyan elemek, melyek alapján mást várhattak a rajongók, mint amit kaptak. Persze ezeket el lehet azzal intézni, hogy nem is úgy volt, csak vénséges öreg Obi-Wan már így emlékszik rá. :P Igaz, ott sem mondta meg először egyenesen a dolgokat, mikor Anakin átállásáról volt szó...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Itt megint probléma van! Az első mondat nem valósult meg a filmben (Anakin azt se tudta, hogy van egyáltalán gyereke)

Mondjuk már az OT-ban kiderült, hogy Vader nem tud a gyermekeiről (legalábbis Leiáról biztos nem), és mivel ikrek így elég nehéz tudni az egyikről, miközben nem tud a másikról.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Obi azért rendkívül érdekes szemszögből vázolta fel a korábbi dolgokat Luke-nak. Nem sok konkrétum volt, ami igazán stimmelt volna, szóval ebből nehéz kiindulni. Azzal mondjuk egyetértek, hogy elvonatkoztatva a prequel-től, az OT alapján én se így képzeltem volna Anakin-t. Ennek ellenére azt kell mondjam, hogy nekem hiteles volt Anakin, mint Vader. A teljes Saga-t nézve elhiszem, hogy a sötét páncél mögött húzódó ember abból a tatooine-i kis srácból vagy az Ep.2 kicsit nyálas-szerelmes szájhős figurájából lett azzá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.