Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Sose fog ez kiderülni, bármennyire is viccesnek tartod, mert nem így volt, csak éppen ez egy több lábon álló esemény.

A minap újra gondolkodtam ezen a témán, és közben rájöttem, hogy kicsit erősen reagáltam a véleményedre, amit valószínűleg Leia Skywalker régebbi agymenéseinek emléke indukált. Ezért elnézést kérek, ha megbántottalak! :peace:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Aminek egy deka birodalmi szemtanúja sincs. ;) A rohamosztagosok már csak a hullahegyeket láthatták, de kétlem, hogy azzal meg szaladnak a birodalmi vezérkar elé. A legtöbb esetben Vadert csak egyszerű bakák között látjuk, akik mit tapasztalnak? Hogy az, aki amúgy Nagyúrnak nevezteti magát ott nyomul az élen és velük harcol az első vonalban (ezt hány admirálisról is lehet elmondani?). Ők persze, hogy tisztelik, még ha el is jut hozzájuk a félelmetes hírneve - nyilván eljut, az más kérdés, hogy lehet, hogy az egyszerű bakák sem bánják, ha idióta tisztek hullanak.

 

Leia szemtelen Vaderrel, de Leia valószínűleg Palpatine-nal szemben is szemtelen lenne, én ebből nem vonnék le messzemenő következtetéseket. Hogy Vader nem szól vissza, az jelenthet valamit, például azt is, hogy baromira nem érdekelte, mit pattog egy politikus és áruló. Tudjuk, hogy Vader sosem szívlelte őket, egyet-kettőt leszámítva.

 

Az ep5-ben viszont azt is érdemes figyelembe venni, mikortól kezdtek fosni tőle a tisztek. Ozzel az elején nagyjából úgy szól hozzá, mint egy kedves nagyapa, aki épp kijavítja a hülye unokáját. Piett meg messzemenően magabiztos mindkét felettesével szemben. Egyikből sem érezhető a félelem. Ozzel mondhatni egy percig sem adta jelét a félelemnek, bár tény, hogy Vader nem is adott neki erre végül lehetőséget. Piett meg azután, hogy az elődje mellette halt meg, naná, hogy tartani kezdett Vadertől, pláne miután az meg is fenyegette. Ténynek vesszük ez alapján, hogy Vader sorozatban gyilkolja az admiralitást, de azért gondoljunk bele: RO, ep4-6 és Rebels, ezekben hány tisztet is fojtott meg? Mindössze kettőt. Ozzelt és Needát. Lehet, hogy az admirálisig senkit nem nyúvasztott meg, legfeljebb néha-néha megszorongatott egy-egy gigát. De Krennicre nincs tanú, ő meg nyilván nem kürtölte szét az egész Birodalomban. Mottira van, de az is tuti, hogy Motti nem adta tovább, de a vezérkar többi tagjai is legfeljebb kicsinyességből. Már, ha volt erre végül idejük, mert azért nem sokkal később Tagge-t leszámítva mindegyikük elpárolgott. Tagge-nek meg akkor már nem kellett Mottival rivalizálnia. :)

 

Szerintem nem elképzelhetetlen, hogy Ozzel az első igazi áldozata Vadernek a tisztikarban. Azután Piett joggal tart tőle, ráadásul az admirális elmúlása nyilván hamar eljutott a Halálosztag többi csillagrombolójára (hiszen annak a flottának a parancsnoka hullott el), így nem csoda, hogy Needa is berosált, amikor a Falcon kiröppent a kezei közül.

 

Nyilván van egy félelmetes híre, ami miatt legalábbis tartanak tőle egyesek, olyanok, mint Krennic, vagy Veers, aki szintén átkapcsolt dadogóba, amikor Vader erélyesebben szólt (ha másért nem, hát azért, mert ő az Uralkodó végrehajtója). De semmi sem támasztja alá, hogy Vader bárkit is kinyiffantott az ep5-ig a birodalmiak közül, csak azért, mert morci volt. A lázadók közt rendezett mészárlás meg nehogy már a birodalmi tisztek között okozzon rettegést.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem is arról van szó, hogy amit láttunk az ne lenne logikus vagy hogy Vader ne lenne kőkemény. Csak az ep.4-ben ezt nem igazán sikerült jól ábrázolni. Mindegy mi van a sötét nagyúr fejében, akkoris a tény hogy szótlanul áll miközben megalázó megjegyzéseket tesznek rá nem igazán építi a renoméját. Képzeljük el ezt mondjuk a Péntek 13 Jasonjával vagy a Gyűrűk Ura Szauronjával. Nehéz lenne, mert általában a kőkemény gonoszok nem tétlenkednek, ha épp valaki levegőnek nézve szétosztja őket.

Ami Vadert illeti az ep.5 óriási előrelépés volt főleg filmes szempontból. Nagyon jól megtalálták azokat az eszközöket, amivel be lehetett betonozni őt a köztudatba mint minden idők egyik legjobb filmes gonosza.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Szauron és Jason nem a fő-főgonosz fogdmegje, így szerintem hozzájuk nem lehet hasonlítani. Ráadásul, kicsit azért komplexebb is Vader karaktere, mint Jasoné. Ráadásul, most ez az egy Leia beszólás áll szembe öt filmmel és egy sorozattal. Mert azért szerintem már az ep4-ben is sokat hozzáadott Vader karakteréhez az, hogy Antillesből kiszorítja a szuszt, hogy fojtogatja Mottit, és Tarkin ezt csak némán nézi, majd amikor végre rászól, akkor sem cseszi le. A többiről nem beszélve, ami az előzményekben és az utózmányokban van. És még az ep4 említett két jelenete is többet ad a karakterhez, mint amennyit elvesz, hogy Vader nem csapta le Leia fejét egy beszólásért. Vader még az ep4-ben sem csak ebből az egy pillanatból áll, de az egész karakter meg aztán jóval több, mint ez a jelenet. És egy filmben több, mint amennyi Jason egész munkássága során. Nem is értem, hogy ezt a két karaktert hogy lehet egy lapon emlegetni. Jasonnak egy jellemvonása van: megöl. Még be sem kell szólni neki, megöl mert tüsszentettél, rá néztél, rád nézett, levegőt vettél. Megöl, mert élsz.. Szauron meg inkább Sidiousszal van egy szinten. Ha már Gyűrűk ura, akkor szerintem Vader Sarumanhoz hasonló.

 

Az egészet nézve az RO beleillik abba a folyamatba, amiben Darth Vader kibontakozik. A Rebelsben Kallus is tök jól elvan vele, az RO-ban sem rettegve lép oda hozzá a Devastator kapitánya. A folyamat az ep4-ben is megvan. Azután kezdenek el tartani tőle, hogy megnyúvasztotta Ozzelt. Az tény, hogy az ep4-ben a leginkább jellemző rá, hogy csak egy erőembere a nagyobb gonoszoknak, ez esetben Tarkinnak - bár tudjuk, hogy valójában egyenrangúak. De nem az ep5-tel lopta be magát az emberek szívébe, hiszen Pildi is írta, és több más helyen is olvastam rajongóktól, hogy már a Tantive IV-re belépésekor megborzongtak tőle. Az ep5 viszont tényszerűen sokat ad a karakterhez, szépen árnyalja, bebiztosította helyét a gonoszok között.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem nem elképzelhetetlen, hogy Ozzel az első igazi áldozata Vadernek a tisztikarban.

Viszont a Rebelsben láthattuk, hogy az egyik tanítványa, a Főinkvizítor (és Tarkin), hogyan bánik el azokkal, akik folyamatosan kudarcot vallanak (Aresko és Grint). Gyanítom, hogy ezt nem azokból az időkből tanulta, amikor a Jedi Templomban őrködött. Ebből kiindulva én úgy gondolom, hogy a magasrangú erőhasználók körében ez a féle "fenyítést" mód nem idegen azon alárendeltjeikkel szemben, akik csalódást okoznak nekik.

Szerkesztve: - Nabopolasszar
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami Vadert illeti az ep.5 óriási előrelépés volt főleg filmes szempontból. Nagyon jól megtalálták azokat az eszközöket, amivel be lehetett betonozni őt a köztudatba mint minden idők egyik legjobb filmes gonosza.

Egyetértek. Ehhez még a külseje is hozzátesz, mert sokkal félelmetesebben néz ki az 5-ben, mint a 4-ben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont a Rebelsben láthattuk, hogy az egyik tanítványa, a Főinkvizítor (és Tarkin), hogyan bánik el azokkal, akik folyamatosan kudarcot vallanak (Aresko és Grint). Gyanítom, hogy ezt nem azokból az időkből tanulta, amikor a Jedi Templomban őrködött. Ebből kiindulva én úgy gondolom, hogy a magasrangú erőhasználók körében ez a féle "fenyítést" mód nem idegen azon alárendeltjeikkel szemben, akik csalódást okoznak nekik.

A Főinkvizítor Tarkin parancsát követi, szóval teljesen más tészta. Vader saját feje után menve támad a birodalmiakra, nem más parancsára. A Főinkvizítor csak egy engedelmes kutyuska, aki harap, ha azt mondják, csibész. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ráadásul, kicsit azért komplexebb is Vader karaktere, mint Jasoné. Ráadásul, most ez az egy Leia beszólás áll szembe öt filmmel és egy sorozattal.

Nem. Az ep.4-es Vader áll most szembe az ep.5-össel, ugyanis ezt a kettőt hasonlitjuk össze. Az ep.4-es Vaderben semmi komplex nincs. Egyszerüen nem olyan jó, mint a többi filmben pláne az ep.5-ben. Egyetértve Donáttal még a páncélja is béna egy kicsit.

Ami az illeti az ep.5-ben Vader nem csak hogy sokkal hatásosabb és emlékezetesebb, de egy kicsit komplexebb is. A kettő nem kell kizárja egymást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha maga Tarkin is alkalmazta az efféle büntetéseket, akkor nem tudom, hogy Vader miért ne élt volna vele. Ő ráadásul a látottak alapján hajlamosabb a fizikai fenyítés módszereivel élni

Mert attól, hogy egy ember csinál valamit, még nem fogja a másik is. Eleve nem jó az összemosás, mert Tarkin és Vader nagyon más karakterek. Elég csak megnézni, melyiknek mi a véleménye a Halálcsillagról. Eleve marhaság már az elképzelés is, hogy a Birodalomban ez általános jelenség. Miféle hadsereg az, ahol egyetlen hibáért csak úgy meggyilkolják az embert? Meg akkor a rohamosztagosok soraiban miért nincs ritkítás? Minden csata után ki lehetne végezni egész századokat.

Ennek ellenére a Tarkinnal sokszor együtt dolgozó Kallus még meglehetősen életben van. A csávó, aki elvesztette az Interdictort, csak lefokozásra került. Constantine is igencsak eleven még, ahhoz képest, hogy egyszer még Vadert is sikerült elfognia a lázadók helyett.

 

Nem. Az ep.4-es Vader áll most szembe az ep.5-össel, ugyanis ezt a kettőt hasonlitjuk össze. Az ep.4-es Vaderben semmi komplex nincs. Egyszerüen nem olyan jó, mint a többi filmben pláne az ep.5-ben. Egyetértve Donáttal még a páncélja is béna egy kicsit.

Ami az illeti az ep.5-ben Vader nem csak hogy sokkal hatásosabb és emlékezetesebb, de egy kicsit komplexebb is. A kettő nem kell kizárja egymást.

Én meg egész eddig azt hittem, hogy az RO-s Vadert hasonlítjuk össze az ep4-essel. :hmm: Az biztos, hogy az ep5 árnyalta a karaktert, de ezt írtam is. Ami én vitatok, hogy az RO-s és az ep4-es Vader más lenne. Vagy ha már itt tartunk, a Rebels-RO-ep4 megjelenése más lenne. Ezekben konstans csak annyi van Vaderben, hogy megy és darál, amikor kell, vagy csendben áll a háttérben, amikor nincs rá szükség. Ergo: a főtetű fogdmegje. Ennél nem több se a Rebelsben, se az RO-ban, se az ep4-ben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert attól, hogy egy ember csinál valamit, még nem fogja a másik is. Eleve nem jó az összemosás, mert Tarkin és Vader nagyon más karakterek. Elég csak megnézni, melyiknek mi a véleménye a Halálcsillagról. Eleve marhaság már az elképzelés is, hogy a Birodalomban ez általános jelenség. Miféle hadsereg az, ahol egyetlen hibáért csak úgy meggyilkolják az embert? Meg akkor a rohamosztagosok soraiban miért nincs ritkítás? Minden csata után ki lehetne végezni egész századokat.

Ennek ellenére a Tarkinnal sokszor együtt dolgozó Kallus még meglehetősen életben van. A csávó, aki elvesztette az Interdictort, csak lefokozásra került. Constantine is igencsak eleven még, ahhoz képest, hogy egyszer még Vadert is sikerült elfognia a lázadók helyett.

Vader igazán a saját embereit csak az Ep5-ben kezdi irtani (legalábbis amit mi látunk), amikor fokozódnak a tétek: a Hoth-i lázadóbázis sikertelen meglepetésszerű támadásakor és amikor Luke-ot üldözi keresztül a galaxison. Normál esetben, ha csak úgy cirkálgatott az űrben (már ha volt ilyen egyáltalán :hehe: ), vagy kisebb jelentőségű ügyeknél csak nem ölt meg mindenkit, aki hibázott.

 

 

Én meg egész eddig azt hittem, hogy az RO-s Vadert hasonlítjuk össze az ep4-essel. :hmm: Az biztos, hogy az ep5 árnyalta a karaktert, de ezt írtam is. Ami én vitatok, hogy az RO-s és az ep4-es Vader más lenne. Vagy ha már itt tartunk, a Rebels-RO-ep4 megjelenése más lenne. Ezekben konstans csak annyi van Vaderben, hogy megy és darál, amikor kell, vagy csendben áll a háttérben, amikor nincs rá szükség. Ergo: a főtetű fogdmegje. Ennél nem több se a Rebelsben, se az RO-ban, se az ep4-ben.

Igen, eleinte az RO-s Vadert vetettük össze az Ep4-essel (én továbbra is úgy gondolom, hogy a végét leszámítva kevésbé félelmetes az RO-ban), de aztán Donát felvetette, hogy igazán különbség az Ep4-es és az Ep5- ös Vader között van, és aztán erről ment a beszélgetés tovább. Vagyis mindkét összehasonlítás téma volt. :)
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Vader az EPIV-ben is kemény, gondoljunk csak Mottira, aki megpróbál beszólni neki de keményen megkapja a magáét. Az mi ha nem erődemonstráció? Leia beszólása meg nem olyan súlyú, hogy azon nagyon pattogni kellene. Ráadásul a helyzet amiben az elhangzik Vader szempontjából nem kell dühöt szüljön. Akkor és ott nem ő a lényeg. Az EPV -ben Vader már teljhatalmat kapott és elszállt az agya.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem kicsit kezditek túlspilázni. Vadert nem érzem súlytalannak az ep4-ben, egy szenátor beszól neki, ...na sag schon.

Motti beszól neki, vakmerő.... azért valljuk be, Vader ekkor érkezik a Halálcsillagra, még minden friss, nyilván ez az első válságtanácskozás a Scariff-i csata után, ahol valljuk be őszintén, hatalmas gyomrost kapott a Birodalom. Szerintem Motti nem is ismerte igazán Vader-t, lehet, hogy először találkoztak, és csak a híre előzte meg (boszorkányság, babona)....

Tarkinnal pedig egyenrangúnak gondolom. Nyilván Palpatine nagy becsben tart egy ilyen tehetséges katona-politikust mint Tarkin, Vader pedig az urára való tekintettel respektálja. de ha valamiben nagyon összekülönböztek volna, tuti, hogy Vader szembe ment volna menni vele.

Eddigre Vader már 19-20 éve a Császár végrehajtója, vagy nem tudom milye, sok ütközetben részt vett, nyilván nyírt ki tiszteket, akik elb@sztak valamit.

Az is érdekes, hogy a foglyul ejtett Leia-t miért pont a Hcs-ra vitte, miért nem pl. Coruscantra?

 

Amúgy nagyon kéne egy Vader Spin Off, mert remélem a Boba Fett-es csak egy rossz vicc

Szerkesztve: - Lenci
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mert attól, hogy egy ember csinál valamit, még nem fogja a másik is.

Arra is akartam rámutatni, hogya látottak alapján a vezérkarban mégha nem is megszokott, de közel sem idegen így büntetni a tiszteket. És ha tényleg így van, akkor elég valószínűtlen lenne, hogy pont Vader ne alkalmazta volna az epV előtt, tekintve, hogy az első halálesetet megelőzően kétszer is láthattuk, hogy elkezdi folytogatni azokat, akik a bögyében vannak. Nem kizárt, csak szerintem felettébb valószínűtlen

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Reyt még senki sem emlegette kiválasztottként, szóval nem. Luke kiválasztottságának lehetőségét meg lent ecseteltük (olvass vissza!), szóval újfent nem.

 

Mégiscsak Anakin a kiválasztott.

 

http://www.starwarsmedia.hu/comment.php?comment.news.1578

 

Dave Filoni nyilatkozata

 

https://www.starwarsnewsnet.com/2017/03/dave-filoni-talks-the-chosen-one-and-the-kenobi-vs-maul-duel.html

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És már megint nem olvastál vissza... :roll:

 

Az interjúban viszont Filoni nem mondott olyat, hogy nem Luke a kiválasztott, a lehetőség ezzel még mindig nincs kizárva. Tessék szépen az eredeti interjút elolvasni, abban sehol nincs olyan extra, hogy Obi-Wan csalódott Anakinban, ezért hiszi, hogy Luke a kiválasztott - Anakint meg sem említik.

Emellett a cikk kényelmesen megfeledkezik két tényről:

1) Az Erővel eggyé vált Papnők is Luke-ot nevezték meg a kiválasztottnak, amikor Anakin még nem állt át a Sötét Oldalra.

2) Az ep7-ben konkrétan kimondják, hogy nincs még egyensúly az Erőben, pedig már 30 éve nincsenek Sith-ek.

Persze ebben benne van az is, hogy Obi-Wan számára lett Luke a kiválasztott (bár ez nem magyarázza az Erő papnőinek kijelentését), és Lor San Tekka, révén nem Erőhasználó, szintén tévedhetett. Ugyanakkor nem hiszem, hogy merő véletlenségből hintették el a dolgot három műben is. Három kánon műben! Persze egyben az ellenkezőjét állítják, de azért fel lehet dobni a kérdést: Mi a hitelesebb? Egy mozifilm és két animációs sorozat vagy egy ifjúsági regény?

A magabiztos kijelentésekkel szerintem még várjuk meg az ep8-at, de talán még az ep9 is kelleni fog.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Eszemben sincs védeni a cikkemet, hisz én is tévedhetek, de egy dolgot had jegyezzek meg.

 

Mit mond pontosan Lor San Tekka? "A jedik nélkül nem létezhet egyensúly az Erőben."

 

Ez akkor már kilövi az ellenvetést, hisz ez is pontosan arra utal, hogy mint a cikkben idézett korábbi cikk, hogy az Egyensúly fenntartói a Jedik, míg a Sith-ek kibillentik az egyensúlyból az Erőt. Ergo igen, Anakin a Sithek legyőzésével hozta el az egyensúlyt. Akkor és ott a 7 részben Lor San Tekka pont erre utal, ráadásul ott ugye a sötét oldal ismét mozgásban van... Azt nem mondta a Prófécia, hogy a Kiválasztott örök egyensúly fog hozni, csak azt hogy egyensúlyt. Ezt meg is tette.

 

A Papnőknek ilyen jellegű kijelentésére nem emlékszem. Tudnál idézni?

 

Ahogy igen, az tény hogy az eredeti interjúban nem mondja ki Filoni, hogy ez csak Obi-wan hite, de elég erősen utal rá, hogy ez csak kikacsintás az új rajongóknak... Plusz vegyük a szimpla logikát is... Luke milyen alapon lenne Kiválasztott? Mit tett ő? Odament meghalni a Halálcsillagra... eldobta a kardját, játszotta a kemény Jedit... de végül a Jedi visszatért és egyensúlyt hozott az Erőbe. Az eredeti George Lucas koncepció alapján Anakin a Kiválasztott, ezt ő maga is elmondta... csak nem írja már felül ezt a Disney...

Szerkesztve: - Kira
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az utalás sajnos harmatgyenge dolog ahhoz, hogy kijelentést tegyünk az alapján. Ráadásul mindarra, amit a cikkben írsz, én utalást sem látok Filoni szavaiban. Az utalások értelmezése szubjektív lehet - éppen ezért illik jelezni, hogy csak utalt a készítő rá, nem pedig kijelentésként leírni :yeah: -, egy hírnek objektívnek kell lennie, ami azt írja le, amiről szó van, nem azt, amiről szerinted szó van. A következtetések levonását az olvasóra kell hagyni.

 

"A jedik nélkül nem létezhet egyensúly az Erőben." - És mivel az ep7-ben nincsenek Jedik, ez azt jelenti, hogy egyensúly sincs. Mert itt nincs köztes út, vagy van, vagy nincs egyensúly. Ha az egyensúlyhoz Jedik kellenek, de azok nincsenek, akkor nincs egyensúly. Márpedig az ep7-ben nincsenek Jedik.

Az tény, a próféciára hivatkozás közben egyszer sem említik, hogy az egyensúly örökre szól (azt ne állítsuk, hogy a prófécia nem mondott ilyet, mert a próféciát még soha, sehol sem hallhattuk, így nem is tudjuk, hogy mit mond). De azért nagyot csalódnék, ha az egész mizéria csak egy 20+ évnyi állapot elérése miatt volt. Most komolyan, szerinted reális az, hogy valaki felmond egy próféciát, amit a Jedik évszázadokra, vagy évezredekre megjegyeznek, aztán messiásként kezelnek egy gyereket emiatt, és mindezt azért, hogy a Galaxis életében lepkefingnyi időt sem átölelő 20-20 évig legyen csak egyensúly? Erre a nagy cécó? Mintha Jézus kereszthalála után 20 évvel már lehetett volna küldeni Jézus 2.0-át, mert az emberiség minden bűne, ami megbocsájtást nyert, újra visszaállt. :)

 

A papnői ezt mondják Yodával kapcsolatban:

"He is to teach one that will save the universe from the great imbalance for this the great gift will be his." - Mivel Yoda Anakint nem tanította a múltban, és a jövőben meg pláne nem, és élete hátralévő részében már csak egy padawanja volt, kizárásos alapon Luke-ra gondolnak, amikor azt mondják, hogy Yoda fogja tanítani azt, aki megmenti az univerzumot a nagy egyensúlytalanságtól. (De hülyén hangzik ez a szó. :) )

És ha már szóba került George Lucas információja, ez a TCW epizód még az ő áldásával készült, és Lucas instrukciói alapján írták meg. Szóval Lucasra érdemes óvatosan hivatkozni: ismerjük egy álláspontját, de tudjuk jól, hogy az nem feltétlen a végső. És ki is fejtettem már a Rebels epizód topikjában, miért is érdemes még fenntartásokkal kezelni Lucas kinyilatkoztatását ebben az esetben. (Amúgy meg, a Disney akár át is írhatja, már az övék.)

 

Ami meg a kikacsintást illeti: de ezzel a kikacsintással pont csak egyetlen egy infót adnak át az új rajongóknak, hogy Luke a kiválasztott. Az új rajongókat ezzel alaposan dezinformálnák, és én kétlem, hogy ezt tennék, már csak az interjú alapján is így gondolom. Nem akarnak ők kib*szni az új rajongókkal azáltal, hogy olyasmit adnak át nekik, ami nem igaz. ;)

 

Luke milyen alapon lenne kiválasztott? Például, hogy Luke nélkül Anakin sosem állt volna vissza a Világos Oldalra. Ezt ne becsüljük alá. Luke a katalizátor. Mindig is ő volt. Ő a kulcs a Sith-ek legyőzéséhez. Anakin önmagában ezt a dolgot csúnyán elbukta. Az, amit te lefitymálóan úgy írsz le, hogy "játszotta a kemény Jedit" épp csak az egész történet egyik kulcsmomentuma volt. Ha akkor azt nem teszi, ha nem mutatja meg az apjának, mi mást lehet még tenni, milyen más választások vannak még, Anakin a büdös életben nem áll át. Ez tény: Luke szeretete, kegyelme és hite nélkül Darth Vader nem szűnik meg létezni, a Jedi nem tér vissza. És kulcsfigurának lenni egy galaktikus sorsfordító eseményben, nos, nekem ez elég ahhoz, hogy adott esetben Luke-ot is kiválasztottnak tekintsem.

És ez az a felállás, amit szerintem érdemes figyelembe venni: a kiválasztott nem biztos, hogy csak egy ember. Lehet akár egy vérvonal is. Lehet az egész prófécia többről szól, mint amennyit az önhitt, demagóg felfogású Jediktől megtudtunk. És talán Luke pont erre keresi a választ. És talán mi is megkapjuk ezt a választ.

 

Mentségére szóljon hogy utólag lett átrakva a hozászolása ebbe a topicban.

Akkor nem szóltam. Bocsi! :oops:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért valljuk be, ebben is sok az utalgatás és a lehet, meg a személyes vélemény és értelmezés. Nyilván a Disney pont erre alapoz. Nem akartam lefitymálóan beszélni Luke-ról hisz én is tudom, hogy ezen cselekedetei nélkül Anakin sem tért volna vissza, viszont azt elfelejted, hogy hiába katalizátor, önmagában Luke képtelen lett volna legyőzni a Sith-eket. Így igen, akár több emberre is vonatkozhat a Prófécia. Amit leírsz, hogy nem hiszed hogy ez ideiglenes állapot volna, az meg azért nem jó... mert ha végleges állapot, akkor a 6. rész végén el is vághatnánk a Star Wars történetét. Talán a Kiválasztottat inkább a Mátrixhoz kéne hasonlítani... mindig van egy, vagy mindig lesz egy újabb. Ahogy a sötét oldal sem győzhető le soha örökre.

 

Az Erői Papnői megint értelmezés kérdése... ők csak arról beszélnek, hogy Yoda tanítványa megmenti az univerzumot az egyensúlytalanságból... nem beszélnek arról hogy ő volna a Kiválasztott. Egy hírnek objektívnek kell lennie, de az sem objektív hogy Luke volna a Kiválasztott, így jelenleg továbbra is csak az a hiteles, hogy Anakin az. Majd ha azt mondják, hogy bocs mégsem, akkor lehet erről beszélni hivatalosan. Én így gondolom.

 

Ez sem hivatalos, de szintén utalás a dologra, Pablo mondja a témában:

Szerkesztve: - Kira
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Persze, hogy sok benne az utalgatás, stb. mert a véleményemet írtam le egy fórumon, nem egy hírt írtam egy híroldalon. ;) Nézd meg a PC Guru Online-on a híreimet, abban nincsenek találgatások, fejtegetések, vagy ha vannak, jelzem őket (ki is herélne a főnököm, ha ilyet elkövetnék :D ). Tetszik vagy sem, a hírben ez a mondat durva félrevezetés: "Nos egyrészről Dave Filoni rendező nyilatkozata alapján [...], aki leközölte, hogy Obi-Wan Kenobi csalódott Anakin Skywalkerben." Ilyet Filoni az interjúban nem közölt, és szerintem még csak nem is utalt rá, de ez már értelmezés kérdése. De az biztos, hogy a fentieket nem közölte, nem igazolt semmi ilyesmit.

A tény azután lesz tény, hogy valaki igazolja. Ez nem történt még meg ebben az esetben. Az utalás nem igazolás. Lucas igazolta, de már nem ő a góré, ráadásul ő nyitotta fel ezt a kérdést.

 

Egy szóval sem mondtam, hogy végleges állapot lenne az egyensúly, ezt csúnyán benézted. Csak azt írtam, hogy csalódnék, ha az egész eddigi események mindössze 30 évre szóltak volna. Semmi értelmét nem látom egy - hasra ütök - ezeréves próféciának, Anakin és Luke szenvedéseinek, milliárdok halálának, ha mindössze az egyensúly 30 évre szól. Szóljon 300-ra, 3000-re vagy 30000-re, de ne 30-ra. Egy emberöltő az a nagy büdös semmi! Még Padmé, aki eme folyamat egyik gyalogáldozata, sem élt ennyi időt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem mondtam hogy nem tetszik. :D Tény hogy követtem el hibát a cikkben, de nem nagyobbat mint azok akik azt hozták le hogy hivatalosan Luke a Kiválasztott. A Disney által hangoztatott egységes kánon lényege pedig az lenne hogy minden mű egyenrangú. Igy egy ifjúsági regényben tett narrátori kijelentés inkább hivatalos mint egy olyan Jedi szavai akiről mindannyian tudjuk hogy hogy áll a dolgokhoz... a saját szemszögéből. Ahogy erre Pablo is felhívja a figyelmet a rész kapcsán...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Tényleg nem követtél egy nagyobb hibát, sőt valószínűleg ez a cikk sokkal közelebb áll a valósághoz, mint azok, de te kiszóltál ama cikkek íróinak, amit inkább olyankor csináljon az ember, ha az ő munkája hiba nélküli. Bár a legetikusabb az, ha nem is szól ki az ember egy hírben a "kollégáknak".

 

A kánon egységességének valóban ez lenne a lényege, de sajnos még jelenlegi formájában sem mentes az ellentmondásoktól - még ha azok jelenleg nem is súlyosak. Persze nem arra akarok utalni, hogy az ifjúsági regény állítása téves, éppen ellenkezőleg, szerintem minden kánon mű ugyanolyan hangsúllyal nehezedik rá a mérlegre. Éppen ezért nem szabad elfeledkezni arról, hogy vannak kánon művek, amik kijelentéseikben és megvalósításukban (új nézőknek közölnek lényeges - és emiatt valószínűleg nem szándékosan téves - információt) arra utalnak, hogy több van emögött, semmint, hogy kijelenthessük azt: az Erő egyensúlyának témájában Anakin az egyetlen szereplő és ennyi. Ő a kiválasztott, aztán csókolom. A Star Wars még épül, formálódik, és most új szemszögekből is megismerhetjük. Szerintem lesz itt még csavar, és ezek az utalások azt készítik elő.

 

Lehet, hogy Anakin a kiválasztott. Lehet, hogy csak volt a kiválasztott, mert azzal, hogy Palpatine átállította, az egész próféciát elcseszte (nekem őszintén szólva, ez tetszene). Lehet, hogy a prófécia nem is egy emberre vonatkozik, és Anakin csak az elindítója a folyamatnak, Luke a katalizátora, Ben és/vagy Rey pedig a beteljesítője (ez is tetszene). Lehet, hogy teljesen más irányba megyünk el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Magam is gondoltam rá hogy kiszoljak e a kollégáknak és többször is átírtam azt a részt... a végén amiatt hagytam benne mert hangsúlyozni akartam hogy nem feltétlenül hiteles az amit egy egy nagyobb hírportál lehoz. Persze látható hogy én is hibáztam mert félreértettem az angol cikket hisz azt szintén a cikk írója írta és nem Filoni... de legalább utána mentem a témának és nem szenzációhajhász módon kiragadtam egy félreérthető mondatot.

 

Nekem az utolsó verziódban leírt tetszene de az se így hanem hogy több Kiválasztott van. Továbbra is tartom hogy Anakin beteljesítette a sorsát amiről a Prófécia szólt. Kellett hozzá Luke ez tagadhatatlan de mégis csak Anakin nélkül nem ment volna. Az hogy a Prófécia mennyi időt foglal le megint más kérdés... ha lehet 300 akkor lehet 30 is. Ahogy az is lehet hogy pl Snoke-ék mivel nem Sith-ek nem is tudják annyira manipulálni az Erőt hogy kibillentsék az Egyensúlyt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy pillanatra ha visszatérhetünk a Baljós Árnyakhoz:

Darth Maul jedik előtti felfedése előtt Anakint már meg akarja szerezni Qui-gon.

Mi az akkori álláspont? Hisz még Maul felbukkanása után is kételkedik Ki-Adi a sithek létezésében.

Szóval ha 1000 éve nincsenek sithek, akkor az epizód elejéig minimum egyensúlyban gondolják ez erőt a jedik?

Tehát már Qui-gon is és még sokan olyan generáció tagjai akik nem ismertek sötét oldali erőhasználót.

Akkor miért van szükség a kiválasztottra? Vagy biztosak benne, hogy a sötét oldal visszatér, csak nem tudják mikor?

Nos az epizódban egyszerre bukkan fel a kiválasztott is és az tovatűnt Sith-ek is, de azért elgondolkodtató.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem az utolsó verziódban leírt tetszene de az se így hanem hogy több Kiválasztott van. Továbbra is tartom hogy Anakin beteljesítette a sorsát amiről a Prófécia szólt. Kellett hozzá Luke ez tagadhatatlan de mégis csak Anakin nélkül nem ment volna. Az hogy a Prófécia mennyi időt foglal le megint más kérdés... ha lehet 300 akkor lehet 30 is. Ahogy az is lehet hogy pl Snoke-ék mivel nem Sith-ek nem is tudják annyira manipulálni az Erőt hogy kibillentsék az Egyensúlyt.

Valóban, nem kizárt, hogy 30 év, de nekem ez nagyon nem jönne be. Az Erő túl nagy és univerzális ahhoz, hogy galaktikus léptékkel másodpercnek is kevés intervallumot öleljen fel. Ez engem kiábrándítana. De ettől független simán felölhetne 30 évet, vagy 30 órát. Lehet, hogy az endori buli végére már nem is volt egyensúly. :lol:

Hogy nem szenzációhajhászol, azért maxi nagy respekt!

 

Tehát már Qui-gon is és még sokan olyan generáció tagjai akik nem ismertek sötét oldali erőhasználót.

Akkor miért van szükség a kiválasztottra? Vagy biztosak benne, hogy a sötét oldal visszatér, csak nem tudják mikor?

Nos az epizódban egyszerre bukkan fel a kiválasztott is és az tovatűnt Sith-ek is, de azért elgondolkodtató.

Jó kérdés, és ez a gond a prófécia körül ez a "gond", hogy teli van jó kérdésekkel, de válasz igazából nuku. Nem tudjuk, mikori a prófécia. Ki jövendölte meg. Csak a Sith-ekhez köthető az egyensúly kibillentése? Egyáltalán miben jelenik meg az egyensúly? Milyen érzékelhető különbség van egy egyensúlyban lévő Erő és egy abból kibillent között? És mikor billent ki? Mert attól, hogy a Jedik nem tudtak a Sith-ektől, attól azok még léteztek, szóval nem köthetjük igazából az ep1 cselekményéhez. A Sith-ek nem akkor tértek vissza, csak akkor fedték fel magukat. És sosem tűntek el, csak elbújtak, de abban az 1000 évben végig léteztek.

Ezernyi kérdés, és nem lenne rossz már válaszokat is kapni. Legalább párat, legalább néhány támpontot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.