Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

Az a baj, hogy az eredeti interjúban egy szó nem esik Anakinról. A kérdés nincs megoldva. Filoni csak az epizód legvégéről beszél, hogy ezt az egészet úgy kellett megoldani, hogy azok is kapjanak némi infót, akik sosem látták a korábbi Star Wars műveket (ami azt jelenti, hogy ők egyből csak és kizárólag azt veszik le, hogy Luke a kiválasztott - tehát már a megvalósítás maga igazolja, hogy itt többről van szó).

 

Amúgy van még egy dolog, ami ezt az egészet kavarja: Qui-Gon hitt Anakinben, és jelenleg meglehetősen belsős infói lehetnek. Obi-Wan pedig tud beszélni Qui-Gonnal. Most akkor Obi-Wan vagy nagyon nem hisz az Erő avatárjaként is létező mesterében, vagy már olyat is tud, amit mi nem.

Láttam közben az írásotoka ebben a topikban... frankó, nem gondoltam, hogy sikerült így félrefordítani az eredeti cikket. Most megnéztem - egy kanyi szó sem esik arról, amit az interjú alany szájába adtak a magyarban... akkor talán nem kéne interjú válaszként behivatkozni, hogy ezt meg azt mondta Filoni - mert nem. Most jól pofára estem. :|:roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

SWNN hírből úgy jött le elsőre, de közben rájöttem én is, hogy ez csak magának a külföldi cikk írójának volt a véleménye... Ezért elnézést utólag is. Az tény, hogy Filoni nem mondta ki, de a többi felvetésen nem változtat. Ezt meg már megtárgyaltuk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egy pillanatra ha visszatérhetünk a Baljós Árnyakhoz:

Darth Maul jedik előtti felfedése előtt Anakint már meg akarja szerezni Qui-gon.

Mi az akkori álláspont? Hisz még Maul felbukkanása után is kételkedik Ki-Adi a sithek létezésében.

Szóval ha 1000 éve nincsenek sithek, akkor az epizód elejéig minimum egyensúlyban gondolják ez erőt a jedik?

Tehát már Qui-gon is és még sokan olyan generáció tagjai akik nem ismertek sötét oldali erőhasználót.

Akkor miért van szükség a kiválasztottra? Vagy biztosak benne, hogy a sötét oldal visszatér, csak nem tudják mikor?

Nos az epizódban egyszerre bukkan fel a kiválasztott is és az tovatűnt Sith-ek is, de azért elgondolkodtató.

 

Régebben volt nekem egy teóriám, hogy mi van akkor, ha nem a Sith-ek halálával áll helyre az egyensúly, hanem a Jedi rend kipusztulásával. 10000:2 arány elég nagy egyensúlytalanság. Végül is akkor Anakin beteljesítette a kiválasztotti sorsot.

A másik, lehet hogy Filoni nem mondta ki, de Kenobival kimondatta, hogy a kiválasztottra vigyázz. Egyébként, nem is értem, hogy Maul, miért is érdeklődik a kiválasztott iránt? A Sith-eket baromira nem érdekelte eddig a jóslat. Palpatinet sem a kiválasztottsága érdekelte Anakinban, hanem a Sith utódlás megoldása.

Szerkesztve: - A pécsi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És már megint nem olvastál vissza... :roll:

 

Az interjúban viszont Filoni nem mondott olyat, hogy nem Luke a kiválasztott, a lehetőség ezzel még mindig nincs kizárva. Tessék szépen az eredeti interjút elolvasni, abban sehol nincs olyan extra, hogy Obi-Wan csalódott Anakinban, ezért hiszi, hogy Luke a kiválasztott - Anakint meg sem említik.

Emellett a cikk kényelmesen megfeledkezik két tényről:

1) Az Erővel eggyé vált Papnők is Luke-ot nevezték meg a kiválasztottnak, amikor Anakin még nem állt át a Sötét Oldalra.

2) Az ep7-ben konkrétan kimondják, hogy nincs még egyensúly az Erőben, pedig már 30 éve nincsenek Sith-ek.

Persze ebben benne van az is, hogy Obi-Wan számára lett Luke a kiválasztott (bár ez nem magyarázza az Erő papnőinek kijelentését), és Lor San Tekka, révén nem Erőhasználó, szintén tévedhetett. Ugyanakkor nem hiszem, hogy merő véletlenségből hintették el a dolgot három műben is. Három kánon műben! Persze egyben az ellenkezőjét állítják, de azért fel lehet dobni a kérdést: Mi a hitelesebb? Egy mozifilm és két animációs sorozat vagy egy ifjúsági regény?

A magabiztos kijelentésekkel szerintem még várjuk meg az ep8-at, de talán még az ep9 is kelleni fog.

 

Félreérted én se magabiztosan jelentettem ki, hogy Anakin a kiválasztott. Csak választ adott arra a kérdésre amit feltettem a rebels topicban. Igaz, hogy te is válaszoltál, de ezért gondoltam, hogy megosztom Kira írását. Ezért is nem értem, hogy miért nekem esel, amikor nem én írtam a cikket, de ezt már megtárgyaltátok. Az ifjúsági regényről én csak annyit fűznék hozzá, hogy úgy tudom ez a kánon, akkor újabb ellentmondást lehet felfedezni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A cikkből amúgy töröltem a hibás részt, helyette beleírtam Hidalgo felszólalását.

 

Nem hiszem, hogy ellentmondás lenne emiatt a kánonban, hisz ez még mindig csak Obi kijelentése, ami az ő saját személyes szemszöge... igaz ezzel jól megkavarták az embereket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az meg, hogy Anakin a kiválasztott, lehet, hogy csak Qui-Gon véleménye. :lol: Ez a sok szemszög, ejj-ejj... :D

 

De most komolyan, ha ezt Ben csak a saját szemszögéből állítja, de téves, akkor Filoni jól kibatyott az új nézőkkel szándékosan. A kis troll. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó, csak Qui véleményét az eddig látott események alátámasztják. Obiét nem annyira. Amúgy mivel Obi kommunikál Qui-jal a Tatooine-on, eléggé felmerül a kérdés, hogy ez akkor QG véleménye is? Lemondott Anakinról?

Valahogy nehezen hiszem, hogy ez ne került volna szóba közöttük.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az meg, hogy Anakin a kiválasztott, lehet, hogy csak Qui-Gon véleménye. :lol: Ez a sok szemszög, ejj-ejj... :D

De most komolyan, ha ezt Ben csak a saját szemszögéből állítja, de téves, akkor Filoni jól kibatyott az új nézőkkel szándékosan. A kis troll. :)

 

Én is erre gondolok. Azthiszem a kiválasztott fogalma is egyre ködösebb. Nekem bejön az a verzió, hogy Obi-wan szerint most Luke a kiválasztott.

De valóban kissé troll Filoni, de a karakter szempontjából aki nyilván lemondott Anakinról logikus nagyon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 hónappal később...

Dookunak vagy Palpinak szüksége volt rá? Ha Vadernek nem kellett, akkor minek tanulta volna meg? Őt is láttuk (Vaderként) 3 filmben, a Rebels-ben és a RO-ban is. Egyszer se kellett neki villámokat szórni, akkor amúgy is mikor kellett volna? Szerintem Anakin se pont az a típus, aki ha elsajátít egy ilyen képességet, akkor soha nem használja, mert nem akarja vagy nincs rá szüksége. Kylot sokkal kevesebbet láttuk, de még nála is úgy érzem, hogy ha képes lett volna villámokat eregetni, akkor ezt meg is mutatta volna.

Nekem nincs szükségem a kémiára a mindennapokban, nem is akarok még rágondolni sem, mégis 10 éven át tanultam kémiát általános 3-tól érettségiig. A Sith tanítvány sem önszorgalomból, saját szája íze szerint tanul, a mestere leckéit kell elsajátítania. Akarja vagy sem, ha Sidious belé veri, akkor tudni fogja. Aztán, hogy ő ezt később használja, na az már Vader saját döntése. De ezer százalék, hogy Sith tanítványként Vader nem csak azt tanulta meg, ami neki tetszik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Szerintetek ha Qui-Gon életben marad és kitaníthatja Anakint... akkor Anakin elárulta volna őt? Lett volna benne elég "sötétség" hogy adott esetben megölje őt? Egyszerűen nem tudom elképzelni. Már eleve azt nem gondolom valószínűnek hogy Qui-Gon mellett is közel került volna a sötét oldalhoz, de azt végképp nem hogy ellene fordult volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

24 perccel korábban, Jar-Jar Binks írta:

Szerintetek ha Qui-Gon életben marad és kitaníthatja Anakint... akkor Anakin elárulta volna őt? Lett volna benne elég "sötétség" hogy adott esetben megölje őt? Egyszerűen nem tudom elképzelni. Már eleve azt nem gondolom valószínűnek hogy Qui-Gon mellett is közel került volna a sötét oldalhoz, de azt végképp nem hogy ellene fordult volna.

Ehhez tudni kellene mik történtek az Obi-Wannal töltött időszakában, ami miatt az Ep.2-re az a kezelhetetlen és forrúfejű tinédzser lett belőle. Nyilván Kenobi épp akkor lett csak lovag, és akármennyire is kiemelkedő ember volt, azért a tapasztalatlansága kiütközhetett. Lehet, hogy pont annyira volt laza (és humoros), amivel Anakin visszaélt, de pont annyira volt merev is, amivel pedig egy korlátoló tényezőnek látta a fiú.

Az se segíthetett a helyzeten, hogy idővel Anakin a harci képességeit és Erővel való kapcsolatát tekintve meghaladta mesterét. Márpedig neki kb. csak ez számított, így Obi-Wan tekintélye erősen csorbult a szemében. Azt viszont nem érdemes elfelejteni, hogy Anakinban már akkor is megvoltak a veszélyek, amikor Qui-Gon még élt. Az anyjához és Padméhoz fűződő viszonya már akkor megvolt, amin Qui-Gon aligha tudott volna bármit változtatni. Ahogyan Sidious aknamunkája is adott volt. Anakin eleve olyan típusú ember volt, aki a jelleméből fakadóan tökéletes sith "alapanyag".

 

Qui-Gon kétségkívül tapasztaltabb mester volt, mint Obi-Wan, viszont nehezebb jellem. Sokkal kevésbé tűnt rugalmasnak, és hiába követte kevésbé a Rend szabályait, ez azért volt, mert nem értett ezekkel feltétlenül egyet, a sajátjait követte helyette, de önfejűen és makacsul. Ez azért egy Anakinhoz nehezen passzolt volna. Qui-Gon Obinál jobban fókuszált volna arra, hogy Anakin a Kiválasztott, ráadásul a jedi mester se törődött annyira a Tanáccsal, így ők ketten elég messze sodródhattak volna a Rendtől. Ez pedig nem biztos, hogy jól jött volna ki az amúgy is beképzelt és renitens fiúnál.

 

Amúgy is ismerni kéne milyen volt korábban a Qui-Gon - Obi-Wan viszony. Többször elhangzik, hogy Kenobi is forró- és önfejű ifjonc volt anno, aztán mégis mintajedi lett belőle. Amit még tudunk, hogy neki is volt egy kialakulóban lévő szerelmi kapcsolata, de a kötelességtudat erősebb volt és túl tudott lépni ezen. Olyannyira, hogy amikor Satine újra képbe került, akkor Obi-Wan még azt is példaértékűen és igazi jedihez méltó módon viselte, amikor az (amúgy egykori mesterét is megölő) esküdt ellensége a szeme láttára gyilkolta meg. Csak ugye nem tudni, hogy Obi-Wan valójában mennyire volt eleve más, mint Anakin, ill. mennyire köszönheti Qui-Gon tanításainak azt, hogy ilyenné vált.

 

Már azt nehéz elképzelni, hogy egy Qui-Gon típusú ember hogyan viselte volna a háborút. Hogyan élte volna meg egykori mestere átállását. Dooku alighanem tényleg megpróbálta volna megrontani, márpedig anno ő is jedi volt. Azt meg nem tudjuk milyen viszonyban voltak, csak azt, hogy Qui-Gon azért nem volt elájulva a Rend hozzáállásától és sokszor alapjaiban nem értett egyet annak vezetésével. Simán lehet, hogy Anakin is még inkább szembement volna a Renddel, egy ilyen pároshoz ha megjön egy jó ismerős és jó politikus Dooku, az is fura szitu lehetett volna.

 

Szó mi szó, ez egy nagyon összetett kérdés... De szerintem Qui-Gon mellett is meglett volna az esély arra, hogy Anakin átáll. Elárulta Obi-Want is, Yodát is, az egész Rendet, igazából Ahsokát is, sőt a végén még Padmét is. És igenis vágyott arra, hogy ő legyen a leghatalmasabb, hogy uralhassa a galaxist, hitte, hogy a diktatúra a jó berendezkedés, hiú volt, szenvedélyes és öntelt, le akarta győzni a halált, megerőszakolni a természetet és kihasználni a sötét oldalt stb.. Ha sok dologban ezeket tudta is volna kezelni és visszafogni Qui-Gon, nem hiszem, hogy meggátolta volna a bajt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

56 perccel korábban, Jar-Jar Binks írta:

Szerintetek ha Qui-Gon életben marad és kitaníthatja Anakint... akkor Anakin elárulta volna őt? Lett volna benne elég "sötétség" hogy adott esetben megölje őt? Egyszerűen nem tudom elképzelni. Már eleve azt nem gondolom valószínűnek hogy Qui-Gon mellett is közel került volna a sötét oldalhoz, de azt végképp nem hogy ellene fordult volna.

Ez egy megválaszolhatatlan kérdés. Nagyon sok mindentől függ a válasz. Anakint ugye a ragaszkodása vitte a sötét oldalra. Padmé iránt érzett szerelme nem múlt volna el azzal, hogy Qui-Gon a mestere. Persze ezen dolgok kezelése másképp is alakulhatott volna. Viszont ebben az egyenletben még azt se tudjuk Obi-Wan hogy tanította Anakint.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakinban valamilyen vele született megszállottság volt, amit Anakin a korai felismerés és megfelelő tanítás birtokában akár kordában tarthatott volna. Talán Qui Gonnak sikerülhetett volna elérnie, másnak nem. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, pb69 írta:

Az se segíthetett a helyzeten, hogy idővel Anakin a harci képességeit és Erővel való kapcsolatát tekintve meghaladta mesterét. Márpedig neki kb. csak ez számított, így Obi-Wan tekintélye erősen csorbult a szemében.

A különbség ezen a téren az, hogy Obi ekkortájt meglehetősen hiú volt és nem kicsit zavarta hogy a tanítványa képességei jobbak mint az övéi. Folyton éreztetni akarta hogy ő a Mester, ezért Anakin dacból mindig fölé akart nőni. Qui-Gon ezzel szemben pontosan tisztában volt a saját képességeivel és egyáltalán nem esett nehezére beismerni neki hogy Obi kvázi jobb nála. Ő igazi tanár típus volt, akit az tesz boldoggá, ha látja hogy a tanítványa kiteljesedik. Ebből adódóan Anakin is másképpen állt volna hozzá. 

 

1 órával korábban, pb69 írta:

Anakin eleve olyan típusú ember volt, aki a jelleméből fakadóan tökéletes sith "alapanyag".

Rengeteg Jedi tökéletes Sith alapanyag. Szerintem más neveléssel, más "közegben" remek Jedi is lehetett volna. A baj szerintem az volt hogy a nevelését egy olyan Jedire bízták, aki éppen akkortájt jött ki a neveldéből és még önmagát sem igazán találta meg. Anakin emberileg valóban nehéz eset, éppen ezért egy tapasztalt és bölcs tanárra lett volna szüksége, nem pedig egy Obi féle fiatal "kezdőre" Qui-Gon kiváló lett volna neki, de még akár Plo Koon is.

1 órával korábban, pb69 írta:

Qui-Gon kétségkívül tapasztaltabb mester volt, mint Obi-Wan, viszont nehezebb jellem. Sokkal kevésbé tűnt rugalmasnak, és hiába követte kevésbé a Rend szabályait, ez azért volt, mert nem értett ezekkel feltétlenül egyet, a sajátjait követte helyette, de önfejűen és makacsul. Ez azért egy Anakinhoz nehezen passzolt volna. Qui-Gon Obinál jobban fókuszált volna arra, hogy Anakin a Kiválasztott, ráadásul a jedi mester se törődött annyira a Tanáccsal, így ők ketten elég messze sodródhattak volna a Rendtől. Ez pedig nem biztos, hogy jól jött volna ki az amúgy is beképzelt és renitens fiúnál.

Ezzel nem értek egyet. Való igaz hogy Qui-Gon más nézeteket vallott mint a Rend nagy része, de ezt nem a tanítványai rovására tette. Obi is nála nevelkedett, ennek ellenére belőle tökéletes "tanácstag típusú" Jedi lett. Qui-Gon valóban makacsabb ember volt, de sokkal könnyebben elviselhető mint a mindig cinikus és olykor túlzottan hiú Obi. 

 

1 órával korábban, pb69 írta:

Már azt nehéz elképzelni, hogy egy Qui-Gon típusú ember hogyan viselte volna a háborút.

Na ezen a részen még gondolkodnom kell, de Anakin tanítása addigra már a végéhez közeledett. Azt gondolom hogy Anakin szempontjából a lényeges rész az Ep1-2 közötti 10 év volt, ez az amit Obi nem tudott kihasználni. 

 

1 órával korábban, pb69 írta:

Elárulta Obi-Want is, Yodát is, az egész Rendet, igazából Ahsokát is, sőt a végén még Padmét is.

Ez igaz, én viszont azt gondolom Qui-Gon más kategória volt. Ő valóban "apja" lehetett volna. Nehezen tudom elképzelni hogy ugyanazzá a szörnyeteggé vált volna mellette is, mint Obi mellett.

 

1 órával korábban, pb69 írta:

És igenis vágyott arra, hogy ő legyen a leghatalmasabb, hogy uralhassa a galaxist, hitte, hogy a diktatúra a jó berendezkedés, hiú volt, szenvedélyes és öntelt,

Voltak ilyen ambíciói ez kétségtelen, de ezeket az "energiákat" jóra is használhatta volna, sőt a háború alatt azt is tette. 

 

Szerintem két kulcsa van ennek a gondolatmenetnek.

1) Qui-Gon személyisége egészen más hatással lett volna a fiatal, éppen csak tini Anakinra mint Obié.

2) Szemben az Obi-Ani érzelmi kapcsolattal, ami inkább amolyan testvériesen rivalizálós volt, az Ani-Qui-Gon sztori egy sokkal inkább apa-fia kapcsolat lehetett volna, ami akár ki is egyensúlyozhatta volna őt érzelmileg.

 

Ebből kiindulva én hajlok rá hogy Qui-Gon mellett felnőve Anakin egy lazább, de érettebb Jedivé vált volna, aki - akárcsak Qui-Gon - nem tartozott volna a Rend krémjéhez, de a maga módján szolgálta volna a rendet, amíg meg nem hal a 66-os parancsban. Mert abban szinte biztos vagyok hogy nem vált volna Palpi szolgájává. Qui-Gon nem engedte volna hogy a Főkancellár csak úgy rátelepedjen a Padawanjára.

 

Ody: naná hogy megválaszolhatatlan, de azért gondolkodni még jó rajta.

 

Szerkesztve: - Jar-Jar Binks
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én hiszem, hogy igen. Qui-Gon sok olyan jellemvonás volt, ami alkalmasabbá tették volna egy olyan zabolátlan fiú, mint Anakin nevelésére:

1. Maga is renegát volt, és nagyjából pont azért, amiért Anakin: meglehetősen rugalmasan kezelte a szabályokat. Ezzel máris egy igen érdekes, de jellemben passzoló párost alakítottak volna ki, akivel Anakin valószínűleg kevesebbet ellenkezik, mi több imponált volna neki a mestere ilyen téren. Obi-Wannal a legtöbb összetűzése a mester merevségéből fakad. Obi-Wan Qui-Gont sem értette meg igazán, nem csoda, hogy Anakinnal sem sikerült ugyanez.

2. Qui-Gon empatikusabb volt, sokkal könnyebben kijött a nehéz természetű élőlényekkel is, könnyebben megértette vagy éppen átlátott rajtuk.

3. Qui-Gon sokkal tapasztaltabb Jedi mester és tanár. Ez szerintem nagyon sokat nyom a latba. Obi-Wan legnagyobb hibája, hogy ő is még épp csak befejezte a tanulmányait. Tapasztalatot kellett volna szereznie és talán egy másik tanítványt is ki kellett volna nevelnie, mielőtt a nyakába veszi a speciális esetnek tekinthető Anakint. Sokat mondó, hogy az ep3-ban már sokkal lazább Obi-Wan, nem csoda, már letudott egy tanítványt és rengeteg tapasztalatot gyűjtött. Ha az ep3-as önmaga veszi pártfogásába azt a 9 éves kisfiút, már szerintem akkor is máshogy alakulnak a dolgok.

4. Qui-Gon maga választotta Anakint, Obi-Wan kényszerből fogadta be. Ez abban az értelemben számít, hogy ezzel Obi-Wan vállára egy extra teher rakódott: meg akart felelni egykori mesterének, és itt nem csak arra gondolok, hogy kitanítja Anakint, hanem arra is, hogy bebizonyítja neki: érdemes volt rábízni a fiút. Valószínűleg érettebb fejjel meg tudott volna ezzel birkózni, de ismételten ott a gond, hogy Kenobi tapasztalatlan mind a tanítás, mind a jediskedés terén. Szintén beszédes, hogy amikor már nem mester és padawanként vannak együtt, sokkal könnyedebb a kapcsolatuk. Eltűnt ez a megfelelési feszkó.

5. Qui-Gon renegát mivolta és empatikusabb képességei miatt Anakin szerintem bátrabban fordult volna minden kérdésben hozzá. Ami azzal az előnnyel jár, hogy Anakin nem néz ilyen kérdésekben egy másik mentor után, akinek szerepét betöltheti Palpatine. Qui-Gon volt Anakin első apafigurája, és Palpatine az ő helyére állt, Obi-Wan ezt az űrt nem tudta betölteni. Nem biztos, hogy Qui-Gon távol tudta volna tartani Palpatine-t Anakintól, de legalább a fiúnak kevesebb oka lett volna a kancellárhoz fordulni.

Ezek miatt hiszem, hogy Qui-Gon sokkal-sokkal jobb tanára lett volna Anakinnak, mint Obi-Wan. Jelleme jobban passzolt Anakinhoz, tapasztaltabb és megértőbb is volt. Jobban tudta volna kezelni a fiút. Aztán persze lehet, hogy Palpatine rövid úton éppen ezért nyiffantja ki a mestert, vagy máshogy fertőzi meg a fiút. Sajnos Palpatine és Qui-Gon között nem láttunk interakciót, azt sem nagyon tudtuk meg, hogy Qui-Gon hogyan viszonyult a politikához (Obi-Wan elég elutasító, ez talán lehetne kiindulópont, amennyiben ezt a felfogást Qui-Gontól "örökölte", de ez ugye egyáltalán nem biztos). Szóval nem tudni, melyikük lett volna az erősebb karakter, ráadásul Palpatine-nak vannak más, még csúnyább eszközei arra, hogy eltávolítson olyanokat Anakin közeléből, akik pozitívan hathatnak rá.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Dzséjt írta:

Én hiszem, hogy igen. Qui-Gon sok olyan jellemvonás volt, ami alkalmasabbá tették volna egy olyan zabolátlan fiú, mint Anakin nevelésére:

1. Maga is renegát volt, és nagyjából pont azért, amiért Anakin: meglehetősen rugalmasan kezelte a szabályokat. Ezzel máris egy igen érdekes, de jellemben passzoló párost alakítottak volna ki, akivel Anakin valószínűleg kevesebbet ellenkezik, mi több imponált volna neki a mestere ilyen téren. Obi-Wannal a legtöbb összetűzése a mester merevségéből fakad. Obi-Wan Qui-Gont sem értette meg igazán, nem csoda, hogy Anakinnal sem sikerült ugyanez.

Minden ponttal egyetértek. Az egyest csak azért emeltem ki, mert nekem is ez járt a fejemben, amikor megtörtént a probléma felvetés. Qui és Anakin sok mindenben hasonlítanak. Renitensen állnak a szabályokhoz, a saját útjukat járják. Azt gondolom, hogy Anakinnek és Qui-Gonnak nagyobb hullámhegyei és nagyobb hullámvölgyei lettek volna. Erősítették volna egymásban a lázadó jellemet. Anakin számára Obi-wan Jedisége egy olyan példa volt, amit soha nem érhetett el, ezért bűntudata volt miatta. Nem a képességei miatt, hanem a "minta Jedisége" miatt. Qui-Gonnal ez tök más lett volna. Qui-Gon nem bűntudatot keltett volna Anakinben ha az szabályt szeg, inkább a mestere jelleme ezt erősítette volna, bátorította volna Anakint, hogy járjon a saját útján. Amiből sokszor tök jól jött volna ki, néhányszor viszont igencsak megszívta volna ezzel Anakin, és olyankor Qui-Gon is szívta volna a fogát, és magában kereste volna a hibát, amiért bátorította Anakin lázadó szellemét. Ezért gondolom, hogy sokkal intenzívebb lett volna az ő tanítvány-mester kapcsolatuk, mint az Obi-Anakin.  Anakin sokkal inkább önmaga lehetett volna Qui-Gon mellett, így sokkal bensőségesebb kapcsolat alakulhatott volna ki köztük; nehezen tudom elképzelni, hogy Anakin mondjuk eltitkolt volna előle olyan dolgokat, amit eltitkolt Obi-wan előtt. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezzel kapcsolatban két komolyabb kétségem van. Az egyik az, hogy két önfejű és makacs ember egyáltalán nem biztos, hogy jól kijönnek egymással és pozitívan hatnak a másikra, hiába hasonlóak sok szempontból.

Szokás mondani, hogy Obi-Wan merev, Qui-Gon meg mennyivel rugalmasabb, de én nem lennék ebben olyan biztos. Obi többnyire egyetért a Rend szabályaival, ő maga is úgy látja a dolgokat, ezért alapvetően követi azokat. Szerintem nem azért, mert rugalmatlan, hanem mert jónak látja az így kijelölt utat. Qui-Gon kapcsán pedig azt látjuk, hogy szemebszegül a jedi elvekkel és szabályokkal, mert másképp vélekedik a világról. Viszont a saját álláspontjához mereven ragaszkodik és nem enged belőle.

Szóval szerintem itt van egy zavar, úgy gondolom, hogy Obi szabálykövetése és Qui-Gon renitenskedése nem annyira a jellemükből fakad (nyilván ez is benne van), sokkal inkább az említett szabályok határozzák meg. Ha Qui-Gon egyetértene a Tanáccsal, akkor baromi markánsan és szögletesen képviselné az álláspontjukat, ahogyan azt a sajátjával teszi. Nem azért, mert a Rend azt vallja, hanem mert ő is. Ha meg Obi futna bele olyanba, ami szembemegy a belső értékrendjével, akkor ahhoz ő se ragaszkodna. Érdemes belegondolni pl., hogy Obi sok esetben milyen laza és humoros, nem tűnik egy begyepesedett alaknak.

Szóval ha elképzelünk egy szituációt, amiben Qui-Gon A-t mond, Anakin viszont B-ként vélekedik róla, akkor kész lehet a baj. Rugalmasan értelmezik a szabályokat, de pont azért, hogy minél inkább a saját elképzelésüket tudják ráhúzni a helyzetre. Ez olyan, hogy két forradalmár hiába hasonló típusú emberek és mennek mindketten szembe az aktuális rendszerrel, ha az egyik demokráciát, a másik diktatúrát akar, akkor működésképtelen lesz a kapcsolatuk.

 

A másik pedig az, hogy nem tudom Qui-Gon mennyire volt lojális a Rendhez. A Tanáccsal sokszor nem értett egyet, ez eddig oké, de egyáltalán a Rend általános elveivel mennyire tudott azonosulni? Hithű jedi volt, akinél csak volt 1-2 sarkalatos pont, amiben másképp vélekedett, de amúgy hitt abban, hogy a Jedi Rend jó? Vagy sokkal jobban idegesítette az egész, mindig más utat akart volna követni, csak nem volt igazán más lehetősége erre, és kvázi szükséges rosszként tekintett a jedik szervezetére?

Ez azért nagyon fontos, mert Anakin még Obi-Wan mellett is a második kategóriába tartozott. És ebben kevésbé a mestere keze volt benne, egyszerűen azt látta, hogy a Rend megköti a kezeit, ill. alapkérdésekben nem értett velük egyet. Ha Qui-Gonban is megfordult a kikacsintás lehetősége, akkor Anakinnal ketten könnyen lehet, hogy ki akartak volna lépni a Rendből. Itt egy említést megérhet Dooku is, aki fűszerezhette volna a helyzetet.

Főleg, hogy két ilyen figura, ha tudnak is együtt dolgozni, biztos rengetegszer durván áthágtak volna szabályokat, ami több konfliktushoz vezetett volna. Azt meg tudjuk, hogy Qui-Gon vakon hitt a fiúban, valószínűleg fontosabb volt neki, mint a Rend. Ez persze elsülhetett volna jól is, rosszul is. A Renden kívül is lehet, hogy Anakin nem sodródott volna a sötét oldalra, de azért erősen problémás szitu.

 

Azt se felejtsük el, hogy amiről itt beszélünk (apafigura, igazi mentor, bensőségesebb kapcsolat stb.) az egy sokkal erősebb kötődést is jelent. Ezeket pedig Anakin tudjuk mennyire nem kezelte jól. Qui-Gonnal sokkal jobban eltávolodhattak volna a Rendtől, így viszont erősebb lett volna az egymásra utaltságuk. Márpedig azzal is számolni kell, hogy mi történik, ha el kell engedni a másikat. Anakinnak az anyja és Padmé voltak azok, akikhez különlegesen intenzív kötődése volt, ide jöhetett volna Qui-Gon is, aki viszont ha kikerül a képletből, az nagyon megboríthatta volna Anit. Márpedig bármi történhet, ha más nem is, munkálkodik egy Sidious a háttérben.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt szuperül leírtad Pb. Egyetértek vele. Sajnos az a baj, hogy Qui-Gon-t nem igazán ismertük meg. Nem tudjuk milyen lett volna Anakin tanítójaként. Még az is lehet, hogy szigorúbb mint Obi. Pont azért mert ő hitt benne, hogy Anakin a kiválasztott és ennek megfelelően felelősséggel tartozik emiatt az egész galaxis felé. Mondhatni egy nagy, magasztos cél beteljesítésére nevelte volna, legyen is bármi az.

 

Obival ezzel szemben bratyiztak, elvoltak mint a befőtt. Sajnos ide is nagyon kellene valami az EPI-II közötti időkről, mert lövésünk sincs milyen volt a kapcsolatuk mester és tanítványa viszonyban. Az EPII ad egy támpontot, de akkor már Anakin a jedivé válás kapujában volt, felnőtt és nyilván nehezebben kezelhető. Az EPIII-ban meg szinte puszipajtások. Egy darabig. :D

 

Szóval lenne még mit mesélni ebben a témában.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sok a homályos folt. Nem tudjuk, hogy valójában milyen ember volt Qui-Gon és hogyan állt a Jedi Rendhez úgy általában. Nem tudjuk milyen viszonyban voltak Obival, és hogy milyen tanítvány volt az ifjú Kenobi, milyen ívet futott be a mestere alatt. Ugyanígy azt sem tudjuk, hogy ez Anakin és Obi viszonylatában hogy történt, mitől siklott így félre a dolog. Csak feltételezésekkel tudunk élni, aztán ki-ki eldönti, hogy Anakin nem épp jó jelleme mennyire volt az ő, és mennyire Obi-Wan sara.

 

Arról nem is beszélve, hogy egy mester-tanítvány viszonylatban sok minden működhet másképp. Még az olyan karaktereknél is hatalmas változásokat tud jelenteni, akiket elég jól ismerünk már. Az Ep.1-ben Obi-Wan hozzáállását teljesen megváltoztatja mestere halála és a neki tett ígérete. Anakin is totálisan másképp kezd el gondolkodni és viselkedni, amikor tanítványt kap. A TCW egyik legnagyobb húzása számomra az, hogy sokkal szerethetőbbé tudta tenni Anakint.

 

Ha már itt tartunk, szerintem Ahsokának is nagy szerepe lehetett volna Anakin megmentésében. Anakin valami elképesztő jellemfejlődésnek indult mellette, sokkal érettebben és felelősségteljesebben gondolkodott, néha már-már igazi jediként. Mesterként megértette, hogy sokszor miért is olyan fontosak a szabályok, a parancsok követése. Ettől még persze továbbra is sokszor áthágta és kijátszotta ezeket, de legalább megértette és elfogadta a létjogosultságukat.

Viszont elég szabadon és lazán tudott kezelni helyzeteket, ami Ahsokával nagyon jó kémiát eredményezett. Van egy vékony mezsgye a megfelelő szigorúság és lazaság között, ezt Anakinnak elég hamar sikerült belőnie. Sok dologban hasonlított rá Ahsoka, mégis remekül kijöttek. Ehhez persze az is kellett, hogy a sok hasonlóság mellett legyenek domináns különbségek is. Ahsoha gyakorlatilag rendelkezett Anakin minden pozitív jellemzőjével (csak nem volt olyan erős), viszont a negatív tulajdonságaiból szinte alig hordozott valamit.

Szóval nagyon jó "alapanyag" volt a kis togruta, de ilyen téren Anakint is óriási dicséret illeti. Soha nem gondoltam volna, hogy belőle lehet jó tanító, de lett. Azért ez a húzása a jediknek baromi jól sült el. Az már más kérdés, hogy ebből mi sült ki a végén, de azt sajnos mondta Yoda, hogy elengednie lesz majd nagyon nehéz. Hát a körülmények még erre rá is tettek egy hatalmas lapáttal. Mindenesetre Ahsoka tökéletesen lojális volt a Rendhez, ami fontos.

 

Ráadásul Ahsoka nagyon jóban volt Padméval, illetve tudott a viszonyukról is. Meg arról is, hogy Anakin mennyire elvágyódik sokszor a Rendből és hogy többet akar. Persze Sidious valószínűleg intézkedett volna, de érdemes belegondolni mi lehetett volna, ha Ahsoka ott lehet Anakin mellett. Ő nagyon fontos volt a fiúnak, sokkal fontosabb, mint bármelyik másik jedi. Azt pedig soha nem hitte volna el, hogy a jedik rosszak, egyértelműen hű maradt volna hozzájuk. Ez azért befolyásolhatta volna Anakint is a jedik megítélésében.

Ahsoka szinte mindig Anakinnal volt, erre jó esélye lehetett volna a legkritikusabb időben is. Pl. tudhatott volna arról, hogy Palpi egyre jobban rátelepszik a fiúra, Anakin jó eséllyel megosztotta volna a kételyeit a jedik és az Erő kapcsán a tanítványával. Pláne amikor kiderült, hogy ő a sith nagyúr, nagyon kellett volna valaki, aki felhívja a szétesett Anakin figyelmét a triviálisra, azaz hogy minden szörnyűség Palpi műve volt. Lehet Anakinékat küldik Grievous-ért, vagy ha nem is lettek volna küldetésen, akkor meg nem maradt volna egyedül Anakin a Templomban Padmén siránkozva.

Ha meg Anakin ugyanúgy sodródott volna, biztos vagyok benne, hogy Ahsoka szembeszállt volna vele. Persze nem sok esélye lenne, nem erről van szó, csak egy újabb morális és érzelmi gát, amit a fiúnak le kellett volna küzdenie. Még akár a többinél hamarabb és ebbe lehet beletört volna a bicskája. Elvégre a sok baj ellenére is nem sokkal korábban kétszer megmenti Obi-Want és karakteresen kiáll mellette, van egy baráti csevejük is egykori mestere indulása előtt stb..

 

Persze ezek is csak elméletek, illetve Ahsoka esetében sem gondolnám, hogy megmentette volna Anakint. De akár lehetett volna, minimum biztos nehezítette volna a folyamatot.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Sajnos ide is nagyon kellene valami az EPI-II közötti időkről, mert lövésünk sincs milyen volt a kapcsolatuk mester és tanítványa viszonyban.

Van egy képregény, az Obi-wan & Anakin, amely egy 5 részes minisorozat. Jövőre hál égnek jön hozzánk is magyarul. 

Itt mester és tanítványa egy küldetésen vesznek részt, illetve látunk flashback jeleneteket korábbról. A flashback jelenetekben Anakint kibeszélik a háta mögött: rabszolgának mondják őt, illetve hogy az érzelmei rabja. Ekkor Anakin "megfenyegeti" őket, szóval már kb. 3 évvel az EpI után hasonló viselkedést mutat, mint később. Illetve elakarta hagyni a rendet, amit végül is nem tett meg, de közel volt hozzá. Plusz Palpi is magával vitte egyszer az alvilágba elintéztek együtt valamilyen ügyet. Abban a jelenetben Palpatine valóban egyfajta "apafigura" lett Anakinnak. 

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy még mik történtek ebben a korszakban. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...
1 órával korábban, Kenobi tábornok írta:

Anakin miután Vaderré vált feladta a halál feletti uralmat? Azaz hogy vissza hozza Padmét? 

Válasszuk ezt ketté. A halál feletti uralmat szerintem nem. A sors furcsa fintora, hogy ezt végül is sikerült is elérnie.

 

Padmé esetét viszont szvsz elengedte. Szerintem eleve nem az volt a célja, hogy majd visszahozza a halálból, feltámassza valahogy, hanem hogy ne hagyja meghalni, megmentse. Ráadásul tól sok haszna se lett volna belőle. Padmé még jóval korábban szembesítette vele, hogy ha ezt az utat követi, akkor el is felejtheti, mert a kapcsolatuknak vége. Ezen aligha segített, hogy ezt követően Anakin lehazugozta, elkezdte fojtogatni, majd hozzásegítette a halálhoz, Vader tudomása szerint a gyermekükkel együtt.

Na meg ugye közben Anakinból lett egy félrobot roncs. Ezek után nem tűnt túl csábítónak azon elmélkedni, hogy Padmét visszahozza. Ekkor már praktikusabb volt felhasználni az ezzel kapcsolatos bánatát, dühét és tehetetlenségét a sötét oldalban való elmerülésre, és hogy hatalmasabbá, erősebbé válhasson. Főleg, hogy Sidious is erősen efelé tolta.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg tegyük hozzá, hogy mire Vader lemászott a műtőasztalról, Padmé már rég halott volt. Feltámasztásról meg még Palpatine sem hadovált neki. Éppen ellenkezőleg, azt mondta, hogy Plageuis meg tudta akadályozni az emberek halálát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Plagueis képes volt életet teremteni. Ezt egy halott/haldokló személy esetén úgy kell érteni szerintem, visszahozza a halálból. Nem megakadályozza a halálát, hanem a holtakat vissza tudja hozni, hogy életet teremt a holttestbe. Azt hiszem, hogy a Plagueis könyvben is így csinálta, amikor kísérletezett. Az alanyait megölte, aztán visszahozta. Bár ez már Legends.

 

Azt, hogy Palpatine azt mondta, hogy meg tudta az emberek halálát akadályozni, a fentiek alapján is érthetjük, nem kell szó szerint. A kulcsmondat az, hogy képes volt úgy befolyásolni a midikloránokat, hogy azok életet teremtsenek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én abszolút el tudom fogadni, hogy a midikloriánok életet teremtsenek (igazából ez biztosan igaz is, ha hiszünk Shminek), ahogyan azt is, hogy erre egy hatalmas Erőhasználó is kényszerítheti őket. És azt is, hogy ezt egy sith megteszi, ha módjában áll és érdeke úgy kívánja. Sőt, én a mai napig hiszek abban, hogy Anakin is így fogant.

1 órával korábban, Yoda József írta:

Ezt egy halott/haldokló személy esetén úgy kell érteni szerintem, visszahozza a halálból. Nem megakadályozza a halálát, hanem a holtakat vissza tudja hozni, hogy életet teremt a holttestbe.

Ez viszont szerintem egy teljesen más dolog, amiről így konkrétan nem volt szó tudtommal soha, a kánonban legalábbis. A holtak "visszahozásával" az a gond, hogy ahhoz vissza kell hozni a "lelkét", a "szellemét", a jellemét, szóval minden belső tulajdonságát. Nekem az élet teremtése azt jelenti, hogy kvázi a semmiből létrehoz egy teljesen új és "tiszta" élőlényt.

Anakin alapján tudjuk, hogy lehetséges lényegében a megtermékenyítést helyettesíteni azzal, hogy az Erő a midiken keresztül belép a képbe. Ugyanakkor a folyamat innentől kezdve természetes módon zajlik és sok tényezőre szükség van a sikeréhez. Ugyanúgy kell egy egészséges nő, aki kihordja, megszüli stb.. Aztán pedig gondoskodik róla, szoptatja, felneveli.

Azt nem igazán tudom elképzelni hogyan történne, hogy egy holttestbe valahogyan az Erő életet lehel, de ha lehetséges is, akkor is az is egy teljesen új élőlény lenne, csak abban a testben. Ha valaki meghal, akkor beleolvad a kozmikus Erőbe és megszűnik egy ebből a "masszából" elkülöníthető entitásként létezni. Ez alól csak nagyon speciális kivételek voltak eddig, egy átlagemberre (mint pl. Padmé) biztosan nem érvényesek. Az eggyé válást követően pedig már mi alapján lehetne képes bárki/bármi is újra visszakeresni és összerakni az illető darabkáit?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

42 perccel korábban, pb69 írta:

Én abszolút el tudom fogadni, hogy a midikloriánok életet teremtsenek (igazából ez biztosan igaz is, ha hiszünk Shminek), ahogyan azt is, hogy erre egy hatalmas Erőhasználó is kényszerítheti őket. És azt is, hogy ezt egy sith megteszi, ha módjában áll és érdeke úgy kívánja. Sőt, én a mai napig hiszek abban, hogy Anakin is így fogant.

Mármint Plaguies teremtette? :) Szerintem kizárt. ez csak az egész kiválasztott mítoszt, azaz az SW lelkét herélné ki. Viszont a másik oldalról meg megmagyarázná miért elátkozottak a Skywalkerek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.