Ugrás a kommentre

Anakin/Vader


MissKarrde

Ajánlott hozzászólás

10 órával ezelőtt, Bomarr írta:

Én itt Dzséjttel értek egyet. Nekem a sötét oldalba nem fér bele az élet teremtés.

Akkor a filmeket vitatod. Felőlem... De ne lepődj meg, ha más máshogy gondolja az alapján, amit Sidious mesèl. Lehet vitatni, hogy hiszel-e neki vagy sem, de mivel Sidi sosem visszakozik ebből, nagyobb az esèly, hogy a Sithek kèpesek erre, mint az ellenkezőjére.  

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

8 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Ez szép, csak az vele a baj, hogy képzelgés csupán. Egy alternatív feltételezés mindaddig, amíg erre bizonyíték nem jön. Márpedig nagy valószínűséggel ezt a témát anno lezárták. 

Persze, ez képzelgés, az ellenkezője viszont bizonyított tény. :lol: A véleményvezéreknek itt nem tetszik úgyhogy ássuk el jó mélyre, ne is beszéljünk róla, mert tuti biztosan kizárt. :lol: Mert az életteremtés az eredendően pozitív dolog. Na persze. Egy korcs kiszolgáltatott alattvaló (nem Anakin de élet) célzott sötétszándékú megteremtése hol pozitív morális tett? 

 

A Sithek megerőszakolták az Erőt, az meg válaszul pofánvágta őket egy jó adag iróniával. Simán belefér. 

  • Nem értek egyet 2
  • Szomorú 1
  • Tetszik 1
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha valaki szereti az Erőt egy kifejezetten tudatos entitásként értelmezni, illetve Anakinra is úgy tekinteni, mint akit tényleg arra szánt az Erő, hogy beteljesítse a Próféciát, az felfoghatja a következőképp is a dolgot.

 

Plagueis akart magának egy Erő teremtette tanítványt, akiből minden eddiginél hatalmasabb sith válhat az így adódó potenciál miatt. Aki a sötét oldal tökéletes szolgája lehet. El is kezdett azzal foglalatoskodni, hogy rákényszerítse az Erőt egy ilyen élet megteremtésére. Az Erő pedig válaszul azt mondta, hogy "oké, ha ennyire akarsz tőlem egy gyermeket, akkor nesze, itt van egy, aki majd kipusztítja az egész rendeteket és egyensúlyt hoz az Erőbe".

Szóval látszólag teljesítette Plagueis akaratát, valójában megteremtette a sithek "trójai falovát". Vagy ha nem is ennyire dedikáltan "szabotált", de lényeg, hogy nyitva hagyta annak lehetőségét, hogy az így születő illető nem feltétlen fogja a sithek érdekeit szolgálni. Mert hát ugye Sidious közbeszólt. Plagueis persze ezt úgy vette, hogy akkor sikerrel járt, megerőszakolta az Erőt, miközben az valójában hagyta magát. Ha már egyszer eljő a Kiválasztott, akkor jó fricska, ha a sötét oldalon is azt hiszik, hogy az ő emberük lehet.

 

Nekem amúgy ez a kifejezetten tudatos Erő, ami szándékosan tervez és csavarja a történéseket úgy, hogy valamilyen konkrét célt elérhessen, nem annyira ülő elképzelés. Viszont ha feltesszük, hogy ilyen, akkor ebbe a képbe is jól passzolhat ez az életteremtős sztori. Nyilván ez még nem bizonyít semmit, csak szerintem működhet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Továbbra is kizártnak tartom. Nekem ez a feltételezés az egész ep1-6-ot nyírja ki, így maximálisan ellene vagyok, ahogy eddig is ellene voltam az ep3 megléte óta. A Sith-nek szerintem semmi köze Anakin születéséhez. Ha Donát ebbe belerokkan, akkor is. :P 

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

15 órával ezelőtt, Donát írta:

Persze, ez képzelgés, az ellenkezője viszont bizonyított tény. :lol: A véleményvezéreknek itt nem tetszik úgyhogy ássuk el jó mélyre, ne is beszéljünk róla, mert tuti biztosan kizárt. :lol:

Mondtam én, hogy az ellenkezője bizonyított tény? A történetből viszont inkább az következik, hogy a sith-ek nem képesek pozitív értelemben vett életet teremteni. Sidious egy mondatába kapaszkodsz, de a sztorija már ott bukik amikor kiderül, hogy nem ismer ő semmiféle praktikát amivel Anakint kábította a színházban. Ennek fényében higgyük el, hogy Plaguies életet teremtett? Te elhiheted, én viszont nem.

 

Az meg, hogy folyton beszólogatsz azért mert nekünk más a véleményünk és hangoztatjuk is, nonszensz. Mi sose mondtuk, hogy ne írjatok erről. Bátran lehet, de ha nem értünk egyet le fogjuk írni. De ezt úgy beállítani, hogy a véleményvezérek el akarják ásni jó mélyre meg ne is beszéljünk róla....mi ez a marhaság? :roll:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

A történetből viszont inkább az következik, hogy a sith-ek nem képesek pozitív értelemben vett életet teremteni.

Mondjuk nem tudom, hogy ez miből következne... Eleve hogy jön ide, hogy "pozitív értelemben vett"? Szó sem volt ilyenről. Kitaláltátok, hogy egy élőlény fogantatása csakis abszolút pozitív dolog lehet, illetve hogy a sithek nem csinálhatnak semmi pozitívat. A 2. feltételezés is erős számomra, de annak még csak-csak van némi alapja. Az 1. viszont csak egy személyes elképzelés, amiről tudtommal sehol nem volt szó a SW-ban, még utalás szintjén sem.

1 órával ezelőtt, Ody Mandrell írta:

Sidious egy mondatába kapaszkodsz, de a sztorija már ott bukik amikor kiderül, hogy nem ismer ő semmiféle praktikát amivel Anakint kábította a színházban.

Még mindig jobb Sidious egy mondatába kapaszkodni,mint csak és csupán saját feltételezésekbe, nem? :P Amúgy meg miért bukna Sidious sztorija attól, hogy ő nem ismert ilyen praktikát? Amúgy azt egyáltalán biztosan kijelenthetjük, hogy ő nem ismert semmi ilyesmit? Csak mert attól, hogy ezt nem hangoztatta vagy nem alkalmazta, még akár ismerhette is. De ha tényleg nem ismerte, akkor mi van? Nem azt állította, hogy ő ismeri, hanem hogy Plagueis ismeri.

 

Amúgy arra mi lenne a magyarázat, hogy Sidious egy ilyet behazudott Anakinnak? Csak mert a fiút rohadtul nem érdekelte hogyan lehet a semmiből életet teremteni. Az meg nem opció, hogy ezzel csak át akarta verni, hogy ő maga így fogant, hiszen akkor konkrétan elmondta volna neki valamikor, ahogyan azt korábban Dzséjt is pedzegette.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nem, akkor nyilván úgy dönt, hogy neki már nincs is szüksége több hatalomra, és Padmé is nyugodtan meghalhat. :) 

Persze, hogy átállt volna, hiszen nem az az oka az átállásának, hogy nem nevezték ki mesternek. A hatalomvágya, a kegyetlensége, az agersszivitása, a szeretteihez való ragaszkodása (nem a szeretete!), és persze Palpatine manipulációja vezette oda. Ebben csak egy apróság az, hogy a Jedik nem nevezték ki mesternek. Kutathatott volna a holokoronok közt, ez tény, de mit talált volna? Semmit! Ott nem elégítheti ki a hatalomvágyát, a könyvtárban nem harcolhat, és ami a legfontosabb: nincs olyan információ, amivel megmenthette volna Padmé életét. Két mód van a halál legyőzésére: a Sith mód, amivel magadat tudod megmenteni, de elveszted emberi mivoltod, és a Jedi mód, amit ironikus módon a Jedik nem ismertek, és ahhoz meg meg kell halni. Anakinnak szerintem egyik sem járható út.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az már egy izgalmasabb kérdés, mert a mesterré avatásával ellentétben szerintem az anyja halála a Sötét Oldal felé vezető út egyik legjelentősebb megállója. Anakin életében először akkor szembesül azzal, hogy a hozzá közelállók is meghalhatnak. Oké, ezt elvileg Qui-Gonnal is átélhette, de az öreg mester távolról sem állhatott olyan közel hozzá, mint Shmi vagy éppen Padmé, Obi-Wan és Palpatine.

És Anakin ezt nagyon rosszul kezelte. Nem elfogadta, hogy ez az élet része (ahogy azt Yoda az ep3-ban javasolja - bár azért "vicces", hogy az beszél ilyenről, aki alig pár hónappal azelőtt megtanulta, hogyan élhet tovább a halál után...), ellenben Anakin itt határozza el, hogy áthágja a természet ezen törvényét. És ugye ez a fogadalom az egyik vezérelve a Sötét Oldal felé tartó úton, és ezt használja mézesmadzagnak Palpatine is. Ráadásul az anyja halálakor eresztette el magát először, ekkor használta ki először a Sötét Oldal hatalmát. Ezúttal képes volt visszafordulni; a Padméval lezajló beszélgetés alapján szerintem megijesztette az, hogy képes volt erre, ugyanakkor tetszett is neki.

Viszont így is ott van Palpatine manipulációja, ami nagyon fontos tényező. Illetve azt semudni, hogyan reagált volna Anakin, ha mondjuk kimenti az anyját, de ő nem hajlandó elhagyni a Tatooine-t. Anakin mégsem hagyhatta volna ott, azon a bolygón, ahol konstans életveszélyben van, azokkal, akik nem tudják megvédeni. Tudjuk, hogy Anakin eléggé makacs, önfejű és arrogáns ahhoz, hogy ezt ne viselje el.

Szóval - ahogy Ody is írta - valószínűleg máshogy alakultak volna a dolgok, de nem biztos, hogy jobban.

Szerkesztve: - Dzséjt
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes kérdés, hogy mi lett volna ha az anyja természetes halált hal? Azt hogy kezelte volna? Shmit gyakorlatilag halálra kínozták, így a fiában felgyülemlő gyűlölet valamilyen szinten érthető.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1/20/2018 - 13:56, Ody Mandrell írta:

Mondtam én, hogy az ellenkezője bizonyított tény? A történetből viszont inkább az következik, hogy a sith-ek nem képesek pozitív értelemben vett életet teremteni. Sidious egy mondatába kapaszkodsz, de a sztorija már ott bukik amikor kiderül, hogy nem ismer ő semmiféle praktikát amivel Anakint kábította a színházban. Ennek fényében higgyük el, hogy Plaguies életet teremtett? Te elhiheted, én viszont nem.

 

Az meg, hogy folyton beszólogatsz azért mert nekünk más a véleményünk és hangoztatjuk is, nonszensz. Mi sose mondtuk, hogy ne írjatok erről. Bátran lehet, de ha nem értünk egyet le fogjuk írni. De ezt úgy beállítani, hogy a véleményvezérek el akarják ásni jó mélyre meg ne is beszéljünk róla....mi ez a marhaság? :roll:

Kinek mi következik a történetből. :) Erre akartam rávilágítani, egy kissé karcosan. Az asztalról lesöprés alatt azt értettem, hogy élből elutasítottátok a másik oldal által felvázolt alternatívát, pedig szerintem ez nem éppen egy fekete-fehér a sztori. Pb feljebb leírta, úgyhogy sokat már nem tudok hozzátenni az érvekhez.

 

Azt viszont nem szeretem, mikor kioktatásnak érzem valaki vagy valakik szubjektív véleményét! Ha arról beszélgetünk, hogy szerintem 100 km széles az I. HCS, és Dzséjt beírja, hogy "de hülye vagy Donát, itt meg itt elolvashatod, hogy nem 100 hanem 160 km" az rendben van, mert az relatíve egy objektív dolog.

 

De az, hogy Plagueis teremtett-e Anakint vagy sem az ennél jóval komplexebb és erősen függ attól, hogy

 

a) miként értelmezzük a film kapcsolódó kulcs jeleneteit

b) amelyek közül Palpatine beszámolója minimum kétes fogódzó, 

c) mert hogy kimondja, hogy Plagueis midiket vett rá az élet teremtésére

d) csak hát lövésünk sincs arról, hogy az öreg hányat, mikor és milyen sorrendben hazudott és mindemellett

e) erősen függ az egész megítélése az olvasó erkölcsi iránytűjéhez és annak SW-re vonatkoztatott értelmezéséhez ergo: mi fér bele egy Sith-nél is mi nem.

 

De azt azért ne feledjük már, hogy Palpatine kijelentésében inkább van benne a filmben, hogy a Sith-ek tudnak midiket életkreálásra ösztönözni, mint az ellenkezője! Persze, hazudhatott. De sokkal jogosabb abból kiindulni, ami elhangzik a filmben, mint abból, ami nem. Ahhoz hogy TUTIra cáfoljunk egy filmben elhangzó - később sem visszavont! - mondatot, azért elég nyomós érv kell, és ennél még nyomósabb érv kell ahhoz, hogy csodálkozzunk másokon, hogy vajon miért veszik ezt a mondatot kiindulásuk alapjának. Szemben a másik oldal kiindulási pontjával, ami nem más mint... nos, szubjektív vélemény. Nem kétlem, hogy azt gondoljátok, nektek megvan ez a nyomós érv. Csak sajnos ez nem olyan elsöprő bizonyíték, mint a 100 km vs. 160 km. Simán belefér másféle értelmezés is.

 

Egyébként meg naná, hogy le lehet írni a véleményt, én egy percig sem írtam, hogy nem. De nálam a Pb és Yoda József féle vonal pont annyira védhető és értelmes, mint annak az ellenkezője. Csak jelezni akartam, hogy nem igazán értek egyet a másik oldal vonatkozó "tuti" "kizárt" és társai szófordulatokkal. Mert max itt annyit lehet kijelenteni, hogy "Gyerekek, ez az én értelmezésembe nem fér bele". De ha azt írjuk, hogy TUTI, meg KIZÁRT, akkor szerintem személyes vélemény és értékítélet alapján kapásból lesöprünk az asztalról egy olyan témát, aminél nagyon is érthető, hogy mások miért vannak ellentétes véleményen. Ez nem Snoke = Ezra féle belemagyarázás, hanem nagyon is konkrét utalások adják az elmélet alá a lovat. Talán igaz, talán nem. De semmiképp sem dőreség az egész.

 

És akkor itt vissza is kanyarodnék egy nemrégen írt Dzséjt idézethez: megérteni és egyetérteni két külön dolog. Ha megérted és érvelsz ellene, oké. Kijelenteni valamiről, hogy ez TUTI KIZÁRT, mert ez így XY-nak nem fér bele;nekem az már sok, mert ebben a témában ehhez NEM TUDUNK ELEGET.

 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Donát, tetszik vagy sem, én ezt az elméletet nem fogadom el. Nem tudom, hogy az neked miért fáj ennyire, hogy én lesöprök a magam részéről egy olyan elméletet, ami nekem k*rvára nem tetszik, mert meggyilkolná azt, amiért szeretem a Star Warsot. Ha kefét eszel és belepistulsz, akkor sem fogom én ezt elfogadni, még elméleti szinten sem, és akkor is tuti kizártnak  (:death:) fogom tartani. Egyéni szociális nézőpontomból. Nem univerzális igazságot közöltem, csak a véleményemet az egyéni, majdnem jámbor nézőpontomból, amit én elfogadok és ami mellett kitartok, mert ez alapján ítélem meg a filmeket is, meg úgy az egész Star Warsot, meg alapvetően mindent a világon. 

Nekem tuti, abszolúte, teljesen és hót ziher, hogy egyértelműen és félreérthetetlenül kizárt, hogy Darth Plageuis teremtette Anakin Skywalkert. Én itt húztam meg a határt. Neked meg ez belefér.

Megjegyzem, én kifejtettem alaposan, szerintem miért kizárt, amire a részedről nem érkezett értékelhető válaszreakció. ;) Vagyis rosszul mondom, mert azért ez a véleményvezér titulus ez tetszik. Lehet elcsaklizom a szót. :D 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

17 órával ezelőtt, Dzséjt írta:

Donát, tetszik vagy sem, én ezt az elméletet nem fogadom el. Nem tudom, hogy az neked miért fáj ennyire, hogy én lesöprök a magam részéről egy olyan elméletet, ami nekem k*rvára nem tetszik, mert meggyilkolná azt, amiért szeretem a Star Warsot. Ha kefét eszel és belepistulsz, akkor sem fogom én ezt elfogadni, még elméleti szinten sem, és akkor is tuti kizártnak  (:death:) fogom tartani. Egyéni szociális nézőpontomból. Nem univerzális igazságot közöltem, csak a véleményemet az egyéni, majdnem jámbor nézőpontomból, amit én elfogadok és ami mellett kitartok, mert ez alapján ítélem meg a filmeket is, meg úgy az egész Star Warsot, meg alapvetően mindent a világon. 

Nekem tuti, abszolúte, teljesen és hót ziher, hogy egyértelműen és félreérthetetlenül kizárt, hogy Darth Plageuis teremtette Anakin Skywalkert. Én itt húztam meg a határt. Neked meg ez belefér.

Megjegyzem, én kifejtettem alaposan, szerintem miért kizárt, amire a részedről nem érkezett értékelhető válaszreakció. ;) Vagyis rosszul mondom, mert azért ez a véleményvezér titulus ez tetszik. Lehet elcsaklizom a szót. :D 

Azért, mert ha lesöpröd, igazából nem lehet róla érdemben beszélgetni. :) Veled. Meg azokkal, akik szimplán csak lesöprik. Pedig ez nem légből kapott vagy olyasmi, hogy ha megnézed a Prime Jedi lábkörmét 20x-os nagyításban, akkor látszik benne Plagueis tükröződése, vagy hasonló. Palpatine mond valamit, amire bőven lehet alapozni, és érdemes róla beszélni. Szerintem azt érdemes lesöpörni, ami konkrétan cáfolható.

 

Nekem mostanában többször is olyan érzésem volt, hogy egyesek a saját kiforrott véleményük miatt pálcát törnek más elméletek fölött, noha azok is simán megállhatják a helyüket. Mondom: megállhatják. Tehát nem feltétlenül van igazuk. De legalábbis van rá reális esély, mert nincs érdemi cáfolat. Én ezt rossznak érzem és bevallom engem elkedvetlenít, mert engem pl. ilyenkor rossz érzéssel tölt el, és sokkal kevésbé van kedvem vitázni, mert úgy érzem, hogy hülyének néznek, amit utálok.

 

Lazán idekapcsolódó gondolatom még: az okos és a bölcs ember között az a legnagyobb különbség, hogy míg előbbi minél többet tud, annál magabiztosabban alkot véleményt mindenben, addig utóbbi minél többet tud, annál inkább felfogja, hogy mennyi mindent nem tud (még).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért remélem, hogy nem a Star Wars egyes elemeihez való hozzáállásomon múlik az okosságom vagy bölcsességem. :D De mint láthatod, ha még el is zárkózom ettől, azért kifejtettem, miért vélem így, nem csak úgy lesöpörtem. Részemről indokoltan tettem meg. Az viszont fix, hogy érdemben erről velem nem fogsz nagyon beszélgetni, mert max. csak sokadszorra is elmondom, miért tartom kizártnak (és már ne haragudj, de ugyanannyi jogom és alapom van kizártnak tartani, mint neked lehetségesnek ;) ). Ahhoz, hogy ezt, mint lehetőséget elfogadjam, az kéne, hogy George Lucas rendezzen egy filmet, amiben ezt egyértelműen bemutatja. Olyan ember szavaira alapozni, akinek jószerivel azt sem lehet elhinni, hogy az eső nedves, nekem kevés, pláne, hogy azóta már belepillanthattunk a fejébe és a dolog még csak elő sem jött.

Tényleg, számomra ez a Star Wars meggyilkolása lenne. Nagyon-nagyon fix a véleményem erről, lebetonozott. Van akinek a poharat teremtő Talzin nem jön be, én attól a gondolattól viszolygok, hogy a Star Warsban a rosszak a jók. Márpedig az, hogy ha ők teremtették meg a természetet rendbetevő kiválasztottat, az azt jelenti, hogy ők a jók, mert az ő képességük járult hozzá, míg a jók csak szétb*zerálták a természetet. Nekem ez teljesen kifordítja az egészet, ráadásul még az Erőt is ledegradálja a Sith-ek játékszerévé. Mert azt is sokszor leírtam már, hogy számomra az Erő egy önálló tudattal rendelkező entitás (egy afféle istenség az SW mitológiájában - nem véletlen, hogy nincsenek istenek az SW-ben és minden in-universe vallás az Erő köré épül; ahogy az sem véletlen, hogy vallási szófordulatok társulnak az Erőhöz: az Erő útjai kifürkészhetetlenek, az Erő akarata, az Erő legyen veled, stb.), aminek mi vagyunk a játékszerei, nem fordítva.

Szóval nem, ettől én teljes és abszolút mértékben elzárkózom. Nem nem nézlek hülyének, mert te elfogadod a lehetőségét (hányszor kell még ezt leírni...), de engedtessék már meg nekem, hogy elzárkózhassak valamitől, amitől viszolygok, pláne, ha azt szépen, kereken meg is indoklom.

Megjegyzem, az sem szép dolog ám, hogy rá akarod erőszakolni másra azt, hogy fogadjanak el valamit, csak mert nincs egyértelmű cáfolata, aztán amikor ezt nem teszik meg, akkor meg gúnyolódni kezdesz. ;) Ez sem éppen alap egy beszélgetésre. Az elfogadásnak az is része, hogy elfogadod, hogy valaki valamit nem fogad el. (Nesze neked bölcsesség. :D )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

5 perccel korábban, Dzséjt írta:

Márpedig az, hogy ha ők teremtették meg a természetet rendbetevő kiválasztottat, az azt jelenti, hogy ők a jók, mert az ő képességük járult hozzá, míg a jók csak szétb*zerálták a természetet. Nekem ez teljesen kifordítja az egészet, ráadásul még az Erőt is ledegradálja a Sith-ek játékszerévé. Mert azt is sokszor leírtam már, hogy számomra az Erő egy önálló tudattal rendelkező entitás (egy afféle istenség az SW mitológiájában - nem véletlen, hogy nincsenek istenek az SW-ben és minden in-universe vallás az Erő köré épül; ahogy az sem véletlen, hogy vallási szófordulatok társulnak az Erőhöz: az Erő útjai kifürkészhetetlenek, az Erő akarata, az Erő legyen veled, stb.), aminek mi vagyunk a játékszerei, nem fordítva.

 

És pont ezt taglaltuk mi is fentebb ;) hogy az Erő nem hagyta, hogy a Sithek játszanak vele. Megpróbálták megerőszakolni a természetet, és az Erőt, erre az Erő válaszul megteremtette a Kiválasztottat, aki majd elpusztítja a Sitheket. Úgyhogy nem értem mitől viszolyogsz, mert mi amellett nem erősködtünk, hogy a Sithek közvetlenül megteremtették Anakint. Ilyet én nem állítottam, és úgy rémlik, Donát és Pb sem. De még csak James Luceno sem a könyvében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

1 órával korábban, Ody Mandrell írta:

Pár hozzászólást át raktam a Darth Plaguies és Anakin Skywalker topikba. Modik! Át raknátok a többit? Mobilról nehéz. Köszönöm! 

 

Átmozgattam, bár nehéz szétválasztani Anakintől a dolgot, de az utóbbi párat átraktam.

Most írtam egy nagyobb lélegzetvételűt, az már odament, ne hagyjátok majd figyelmen kívül pls. :) 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Az alábbi írás Rebels 4x10 spoilert is tartalmaz!

 

A Rebels legújabb epizódja elgondolkodtatott és úgy döntöttem, hogy újranézem a Mortis trilógia részeket. Ezeknél mint utólag kiderült, az a kulcs, hogy tényleg komolyan kell venni azt, amiket az Atya, a Fiú vagy a Leány állít. Nem metaforák, nem álom, vagy egyéb illúziók, hanem a Star Wars mitológiája. 

 

A Mortis Qui-Gon szavai alapján egy kapocs, amin át az Erő áramlik az Univerzumban. Több hasonló speciális helyet látunk a galaxisban, de ez a bolygó talán mind közül kiemelkedik. De nemcsak a bolygó különleges, hanem a benne élő lények is: Az Atya elmondása alapján ők jóval többek és erősebbek, mint Jedik vagy Sith-ek. Azt is mondja az Atya, hogy néhány Jedi tud róluk, a Mortis Isteneiről, de nagyon kevesen. Ahogy eltávolodott a Jedi Rend az eredeti eszméitől, úgy merültek feledésbe az ősi titkok, amiket egykoron tudtak és sokra tartottak. A Mortis szál kezdetén egy olyan hívójellel csalogatják Anakinéket a "kelepcébe", amit 2000 éve (!) nem használt senki. Nem nehéz belátni tehát, hogy a Mortis és a Jedik közötti kapcsolat mennyire régre nyúlik vissza, és bár az Archívumban őrzik a Jedik az ősi tudást, az aktív Jedik a sok ezer adat mellett erről már elfeledkeztek.

 

De nem véletlenül választottam az Anakin topikot. Mert mint annyiszor, itt is ő a kulcs. Az ugyanis, hogy egy olyan nagy hatalmú lény, mint az Atya, HISZ a próféciában, rámutat arra, hogy az jóval többről szól a Jedik és a Sith-ek viszálykodásánál. A Jedik lehet, hogy kisajátították a próféciát és úgy értelmezték, hogy az a Sith-ek elpusztítását jelenti, de az Atya, aki messze hatalmasabb náluk, szintén foglalkozott vele és képes volt távolabbra látni azon az egysíkúságon, amit többek között Anakin szemére is vet:

 

- You are a Sith Lord!

-  You have a very simple view of the Universe.

 

Az Atya pontosan látja, hogy mind ő, mind Pedig Anakin túl erős Sith-nek vagy Jedinek. Ez rámutat Anakin sorsának kiaknázatlanságára: A Mortis és a Rebels 4x10 alapján látjuk, hogy az Erő mennyi mindenre képes, és ehhez képest a Jedik és Sith-ek mennyire csak a felszínt kapargatják. Igen, van egy-két Jedi, aki távolabbra jut ennél (Qui-Gon vagy Yoda például), és van egy Sith, aki képes Erő csóvát küldeni a világok közötti térbe, de akármennyire hajtogatják is a Jedik, hogy "Only a Sith deals in absolutes!", valójában mind a két rend végletekben gondolkodik. Aki az Erőben félelmetesen jártas, és nem Jedi, az csak Sith lehet, gondolja az egyik oldal, aki pedig nem a Sith-ekkel van, az a Sith-ek természetéből fakadóan kizárólag ellenünk lehet.

 

Mind a két gondolat hibás. Hogy mennyire az, arra pont az Episode VIII világít rá, aminek fényében a Fiú szavai csak tovább erősödnek:  

How simple you make it. Light, dark as if there is one without the other.

 

És valóban. Az Atya nem csak azért nem akarja elpusztítani a Fiút, mert a gyermeke, hanem azért is, mert tudja, hogy az egyensúlyhoz épp annyira szükség van a sötétségre, mint a fényre. Csupa olyan gondolat, ami a VIII. részből is tökéletesen visszaköszön: "Too much light or dark would be the undoing of life as you know it." És mivel neki kell kordában tartania a két gyermekét, arra is magyarázatot kapunk, hogy miért épp a Mortisra jöttek: ahogy Anakin is felhasználja a bolygó különlegességét, hogy térdre kényszerítse a Fiút és a Leányt, úgy az Atya is csak itt képes ugyanerre: "It is only here that I can control them" mondja és azt is hozzáteszi:

 

"You cannot imagine what pain it is to have such love for your children and realize that they could tear the very fabric of our universe."

 

A 4x10 után nem is olyan nehéz belátni, milyen könnyen szétzúzhatná a Fiú és a Leány közösen az univerzum szövetét. Ha a Jedik több ezer éve még nem feledték el a Mortis Isteneiről megszerzett tudásukat, és ahhoz hűen építették fel az átjárót Lothalon, akkor nem nehéz kitalálni, hogy az Atya a Leányra bízta a speciális térbe való átjáró kinyitásának lehetőségét - tudva, hogy önzetlenségéből fakadóan, úgy sem akarná azt kinyitni. És az Egyensúly érdekében a Fiúra bízta annak bezárásának kulcsát tudva, hogy a Fiú önszántából sosem akarná azt bezárni.

 

Visszatérve Anakinre: most, hogy ismét betekinthettünk abba, mire képes az Erő, nem túlzás kijelenti, hogy Anakin eltékozolta a tehetségét. Valamilyen szinten beteljesítette a jövendölést, és kiirtotta a Sith-eket, de valójában ennél jóval többre lett volna hivatott: olyan már-már elképzelhetetlen világok és terek uralására, mint amit a Rebels legutóbbi részében látunk. Ehelyett java részt egy zseniális ám mégis csak földi halandó Sith tanítványként tengődik, mint a KIVÁLASZTOTT, aki egyébként képes lenne a Jediknél és Sitheknél jóval erőteljesebb lényeket is lefegyverezni és kordában tartani.

 

A legutóbbi részek fényében abban hiszek, hogy az Egyensúly jóval több annál, mint amit a Régi Köztársaságban végén élő Jedik gondoltak. Igen, félreértelmezték a próféciát, mert már annyira a végletekben gondolkodtak, hogy az Egyensúly beteljesítését csak és kizárólag a Sith-ek kiirtásában látták. Eközben elfeledtek olyan ősi tanokat, isteneket, mint a speciális tér vagy a Mortis lényei, akik évezredekkel ezelőtt utat mutattak nekik hatalmas igazságokhoz és időtlen terekhez. 

 

A Jedik ezt elfelejtik, és mit csinálnak helyette? Háborúban tábornokoskodnak, Grievous féle mocskokkal küzdenek, politizálnak. Valóban messze jutottak a valódi gyökereiktől, és amit Luke elmond a Sötétség és a Világosság egymást kiegészítő koncepciójáról, az közelebb van az igazsághoz, mint bármi, amit a Jedik az EpI-II-III-ban, mint Rend állítanak vagy gondolnak.

 

Anakin pedig bár kiirtotta a Sith-eket, de végül messze kiaknázatlanul hagyta a saját magában rejlő potenciált. Képzeljétek el, mi mindenre lehetett volna képes, ha nem a saját önzőségei és gyarlóságai irányítják. Akár évezredeken keresztül élhetett volna és gondoskodhatott volna a galaxis egyensúlyáról kontroll alatt tartva olyan speciális tereket, bolygókat, lényeket, mint a 4x10 speckó tere, a Mortis vagy épp a Leány és a Fiú.   

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebbe egy kicsit én is belefolynék, kicsit más szemszögből nézve a dolgokat. Igaz, hogy ennél Anakin tényleg sokkal többre lett volna képes, viszont, hogy a sith kiírtása volt a legnagyobb dolog, amit tett, azzal vitatkoznék. Mert ugye mégiscsak visszatért a sötét oldalról, ráadásul tudjuk, hogy előtte erre senki sem volt képes. És ez egy olyan dolog, amit lehet nem látunk annyira nagy dolognak, mint ami valójában. Mert itt lényegében ami történt, hogy a sötét oldallal, ami az életén uralkodott 20 évig, és teljesen leuralta, azzal szállt szembe, és le is győzte. Véleményem szerint ez nem azt jelenti, hogy ő itt megölte Vadert, és végleg elpuszította, hanem a benne lévő sötétség felett hatalmat nyert, és térdrekényszerítette. Ezt látjuk a Mortison is lényegében úgy gondolom. És szerintem Anakin életének legnagyobb harca ez volt. Csak logikusan belegondolva míg a sötét oldalon volt semmi bűntudatott, vagy megbánást nem érzett, mert a sötétség dolgait követte, ami magyarázatot adott a tetteire, de mikor visszatért a sötétségől, ezekkel meg kellett küzdenie. Erre egy kicsit a Rotj regényváltozata is rávilágít. Szóval ez marhára nem lehetett egyszerű szerintem. És én egy kicsit úgy látom, hogy a Kiválasztott igazi erejét pont ez a dolog mutatja, hogy erre képes volt. Persze ott a másik oldala a dolgoknak, hogy jó kérdés az, hogy más úton is végicsinálhatta volna-e a dolgokat, vagy az átállása is az erő tervének a része volt-e, meg ugye azt sem tudjuk mi a lényege a próféciának, és egy az egyensúlynak...de nekem hirtelen ezek jutottak eszembe

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sokat beszéltünk már a Próféciáról, a kiválasztottság lényegéről, annak a bizonyos egyensúlynak a mibenlétéről. Sokan sokféle álláspontot képviselünk, de abban talán mindannyian egyetértünk, hogy az egyensúlyban döntő szerepe van a sötét és a világos oldalnak egyaránt, a Kiválasztottnak pedig valamilyen formában biztosan használni kell mindkettőt, szoros kapcsolatban kell legyen mindkét oldallal.

 

Véleményem szerint Anakinnak ebben volt meg a hatalmas lehetősége, amit viszont képtelen volt igazán kihasználni. Ha a mortis-i létsíkon marad, akkor megérthette volna az Erő átfogó természetét, így viszont csak a jedik és sithek szemléletmódja maradt számára. Ezek viszont olyan értelemben mindenképp torzak voltak, hogy elutasítóak voltak a másik oldallal szemben. A jedik álláspontját tökéletesen ismerjük, ekézzük is ezért őket eleget, nem fejtegetném. Ami lényeges, hogy a sithek is legalább ennyire dogmatikusan elutasították a világos oldalt, teljesen ki akarták irtani a fényt.

Anakin sem jedinek, sem sithnek nem volt jó, mert mindkét "szekta" túlságosan húzott a világos, ill. a sötét oldalhoz. Jedinek túl érzelmes, hiú és hatalomvágyó volt, egy sithez képest viszont túl sok volt benne a segítőkészség, valamint a szeretet. Ő nemcsak egy összetett személyiség volt, de nagyon hullámzó is, morálisan szélsőségek között csapongott. Leegyszerűsítve, jedinek túl sok negatív, sithnek meg túl sok pozitív jellemvonása volt.

Ami sajnálatos, hogy az egyik, ill. a másik oldalt képviselve is túlságosan azon pedálozott, hogy kiirtsa magából a másik oldalt. Ez nem tette lehetővé, hogy egyidejűleg használja ki az Erő adta lehetőségek teljes palettáját. Ezért nem tudta beteljesíteni a sorsát, vagy legalábbis csak ilyen nyakatekert módon, félmegoldásként. Végül is először a sithek, majd a jedik nagy vágya is nagyrészt beteljesült (részben) általa, de egyik sem úgy, ahogyan azt a jedik vagy a sithek szerették volna.

 

Összességében Anakin megjárta a világos és a sötét oldalt is. Képes volt arra is, hogy visszatérjen a sötétségből, ami persze nagy dolog, de messze van attól, amit elérhetett volna. Hiába "uralta" mindkét oldalt élete során, egyszerre ez csak egyetlen alkalommal sikerült neki, a Mortis-on. Viszont az is bebizonyosodott, hogy az Erő ilyen szintű felfogására és az ebből fakadó hatalom jelentőségének megértésére alkalmatlan volt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

16 perccel korábban, Sztike írta:

Ebbe egy kicsit én is belefolynék, kicsit más szemszögből nézve a dolgokat. Igaz, hogy ennél Anakin tényleg sokkal többre lett volna képes, viszont, hogy a sith kiírtása volt a legnagyobb dolog, amit tett, azzal vitatkoznék. Mert ugye mégiscsak visszatért a sötét oldalról, ráadásul tudjuk, hogy előtte erre senki sem volt képes. És ez egy olyan dolog, amit lehet nem látunk annyira nagy dolognak, mint ami valójában. Mert itt lényegében ami történt, hogy a sötét oldallal, ami az életén uralkodott 20 évig, és teljesen leuralta, azzal szállt szembe, és le is győzte. Véleményem szerint ez nem azt jelenti, hogy ő itt megölte Vadert, és végleg elpuszította, hanem a benne lévő sötétség felett hatalmat nyert, és térdrekényszerítette. Ezt látjuk a Mortison is lényegében úgy gondolom. És szerintem Anakin életének legnagyobb harca ez volt. Csak logikusan belegondolva míg a sötét oldalon volt semmi bűntudatott, vagy megbánást nem érzett, mert a sötétség dolgait követte, ami magyarázatot adott a tetteire, de mikor visszatért a sötétségől, ezekkel meg kellett küzdenie. Erre egy kicsit a Rotj regényváltozata is rávilágít. Szóval ez marhára nem lehetett egyszerű szerintem. És én egy kicsit úgy látom, hogy a Kiválasztott igazi erejét pont ez a dolog mutatja, hogy erre képes volt. Persze ott a másik oldala a dolgoknak, hogy jó kérdés az, hogy más úton is végicsinálhatta volna-e a dolgokat, vagy az átállása is az erő tervének a része volt-e, meg ugye azt sem tudjuk mi a lényege a próféciának, és egy az egyensúlynak...de nekem hirtelen ezek jutottak eszembe

Teljesen jogos amit írsz. Anakin egyéni drámája szempontjából ez hatalmas tett.

De ebbe gondolj bele: A Jedik és a Sith-ek csak egy-egy Erőhasználó rend. Nagy tettekre képesek, de azért mégis csak a saját beszűkült világnézetükkel lekorlátozzák, hogy mi mindenre képesek. A próféciát is a saját, egymással vívott viszonylatukban tudják csak értelmezni, noha az akár annál sokkal többről is szólhatna.

Erre reflektálva gondolom, hogy bár ők a másikat azonosítják a legnagyobb sorscsapásnak, azért ennél jóval hatalmasabb dolgok vannak az Erőben, ami felett Anakin simán kontrollt nyerhetne a képességei által, ha nem ragad meg Jedinek vagy Sith-nek, hanem ezeken képes felülemelkedni. Az, hogy Anakin kiirtotta a Sith-eket, nagy dolog, de főleg a Jedik viszonylatában az. Nyilván a galaxis is sokat nyert vele, de Anakin akár jóval hatalmasabb játékba is belefolyhatott volna, ha kevésbé gyarló. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez is igaz...de azért jó lenne többet tudni ezekről a dolgokról. Mert a teória sok, de a konkrétum egyelőre annyira nem. Az nagy csalódás lenne számomra, ha a 9 nem térne ki kővebben a próféciára és az egyensúlyra. Bár talán benne van ez is a pakliban, hogy hagynak sok megválaszolatlan kérdést. 

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.