Ugrás a kommentre

A háttérben lévő történetek, érdekességek


Obi1

Ajánlott hozzászólás

Érdekes, erről két hete beszéltem egy barátommal, bár csak a jövőre vonatkozó részekről. :) Szerintem a jövő biztos, hogy mindig mozgásban van. Yoda minden alkalommal több lehetséges utat lát maga előtt, amikor fürkészi, és erre szereti is felhívni a figyelmet. A regény szerint Palpatine is látja a szerteágazó lehetőségeket, és eszerint mérlegeli lépéseit. Szerintem a Kiválasztott sajátossága, hogy valamiért nem képes érzékelni a lehetőségek teljes skáláját, mindig csak egyfélét lát maga előtt, ami neki valamilyen szempontból nagyon fontos. (Luke is megörökölte ezt a csőlátást. :) )

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt: Persze, hogy azt igazolja, hiszen nekem is az a teóriám, hogy a jövő állandó mozgásban van :) De Anakin a látomást úgy értelmezi, hogy Padmé a születés közben hal meg. Én viszont ezt egyáltalán nem látom indokoltnak. Sem azt, hogy a lány meg fog halni (honnan tudhatná?), sem azt, hogy szülés közben (és ezt?). Épp ezért mondom, hogy szerintem Anakin teljesen félre érti az álmot.

Azt viszont beépítem ebbe a teóriába, amit te is mondtál: végül is Anakin alakítja a jövőt, csak nem úgy, ahogy szeretné.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azt viszont beépítem ebbe a teóriába, amit te is mondtál: végül is Anakin alakítja a jövőt, csak nem úgy, ahogy szeretné.

Akkor félre értelmeztem a dolgokat. Viszont ebben az esetben nem tudom, miért akarsz valamit olyan helyre beleépíteni, ami már úgyis része annak.

Anakinnak persze, hogy nem voltak konkrétumok a kezében. Ő egyszerűen levont egy következtetést: Padmé segítségért kiállt, és az egész ábrázata, a sírása, az egész lénye azt sugallja, hogy nem szülési fájdalmai vannak. Ezt szvsz belemagyarázni abszolúte lehetetlen. Ehhez hozzátette, hogy pár éve az anyjáról is volt egy ilyen látomása, aki meg is halt. Szóval levont egy következtetést a tapasztaltakból, ami végül igaznak is bizonyult. Kicsit másképpen (nem jelentősen), mint ahogy először látta, de a lényeget helyesen értelmezte: Padmé meghalt a szüléskor.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A saját teóriámba építettem be :)

 

Akkor ezek szerint:

 

-Anakin lát egy látomást, amiben Padmé a segítségéért kiállt, és fájdalmak gyötrik

-Anakinnek hasonló látomása volt az anyjáról

-Ezért Anakin szerint Padmé is meg fog halni, pont úgy mint az anyja.

 

De Padmé első esetben miért halna meg, ezt még mindig nem értem. A lány az Episode III-ban azért halt meg, mert Anakin összetörte a szívét. Azaz a szüléstől nem halna meg.

De ebben a jövőképben pont a fiú segítségét kéri. Ergo Anakin sem törhette össze a szívét. Akkor tehát mi a halál oka? Sidious? Ezt érdemes lenne boncolgatni. Láthattuk, hogy Sidious Luke-ot is úgy próbálta maga mellé állítani, hogy előtte a srác teljesen gyűlölte őt. Vajon ha Anakin nem úgy cselekszik, ahogy, akkor Sidious megzsarolta volna őt a felesége kínzásával? Ha nem, akkor még mindig ott a kérdés: eredetileg miért halt volna meg Padmé?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De Padmé első esetben miért halna meg, ezt még mindig nem értem.

Szerintem Anakin az anyjáról is csak ilyesmiket álmodott, a konkrét halált nem látta akkor. De mint tudjuk meghalt Shmi, így már tudja mit jelenet(het) ez az álom.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Oké, most már ez tiszta. Csupán arra várnék javaslatokat, hogy eredetileg miért halt volna meg Padmé?

 

Azért furcsa nekem ez az egész, mert eddig meg voltam győződve róla, hogy Anakin saját maga idézte elő azt a jövőt, amit látott. De az ellent mondott Yoda tanításainak, ezért is vetettem fel a problémát.

 

Dzséjt viszont meggyőzött, hogy Padmé eredetileg más miatt halt volna meg, és máshogy, tehát Anakin, bár maga okozza a halálát, nem saját maga idézi elő (nem tudom érzékelhető a különbség), ergo a jövő igenis mozgásban van.

 

Már csak az nem tiszta előttem, hogy Padmé hogy élhette túl a szülést a 3. részben, ha eredetileg belehalt volna?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nyilván valami komplikáció lépett volna fel, vagy valami ilyesmi. Bár a technika fejlettsége mellett, ez érdekes kérdés. A második látomásában már egyértelműen az ő keze van Padmé szenvedése mögött.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Anakin Padmé-látomásai nem olyan látomások, mint amilyeneket korábban látott (hogy Jedi lesz belőle, majd hogy az anyja szenved és a halálán van), hanem figyelmeztetés: ha nem változik meg, és egyre beljebb keveredik a sötét oldalba, úgy az Pamé szenvedéséhez és végül a halálához fog vezetni.

 

Ő csak ezt a lehetséges jövőt látta, és pont azért került egyre közelebb a beteljesüléséhez, mert mindenáron el akarta kerülni, akár az árulás árán is, és épp ezzel okozta Padmé halálát.

De igazából a jövő alakulhatott volna másképpen is. Ha megembereli magát, bizalmába avatja Obi-want és nem ugrik bele Sidious csapdájába, és minden szinten igazi Jediként viselkedik, akkor Padmé egyáltalán nem lett volna veszélyben, és meg sem halt volna.

 

Szóval szerintem nincs ellentmondás Yoda elképzelései és a Padmé halálával kapcsolatos látomás között, épp ellenkezőleg, hiszen másként is történhetett volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha Anakin maga a kiváltója Padmé halálának az álomkép hatására, azzal Yoda szavai megcáfolódnak, hiszen a jövő állandó (amit Anakin lát beteljesedik), mert a jövőkép, amit a fiú kap, az alakítja ki a fiú magatartását úgy, hogy beteljesítse a "sorsot".

 

Egyébként, jut eszembe, ha a jövő állandó mozgásban van, hogyan születhetett a prófécia... és még inkább: hogyan fektethették bele a hitüket a Jedik?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ha Anakin maga a kiváltója Padmé halálának az álomkép hatására, azzal Yoda szavai megcáfolódnak, hiszen a jövő állandó (amit Anakin lát beteljesedik), mert a jövőkép, amit a fiú kap, az alakítja ki a fiú magatartását úgy, hogy beteljesítse a "sorsot".

 

Egyébként, jut eszembe, ha a jövő állandó mozgásban van, hogyan születhetett a prófécia... és még inkább: hogyan fektethették bele a hitüket a Jedik?

Nem, a jövő nem állandó, mert minden azon múlik, hogy az egyes emberek hogy viselkednek, mit tesznek vagy nem tesznek. Ez egy többváltozós egyenlet, ahol ha valamit megváltoztatsz, meg fog változni az eredmény.

Nemcsak a jövőkép alakítja a magatartását, hanem sok más minden is (a Tanács hozzáállása, Sidious cselszövései). Ha a Jedik közben rájönnek, hogy ki is Sidious, és időben felkészítik erre Anakint, megerősítik benne a bizalmukat, aki újra hinni kezd a rend eszméiben, és nem kell csalódnia a Tanácsban, akkor lelkének elsötétedése megtorpan és idővel megszűnik, így elmúlnak a látomásai és talán már nem is akarna annyira Sith lenni.

Eddig Anakin oldaláról néztem, hogy ő is viselkedhetett volna másként (mert a környezete is viselkedhetett volna másként), és akkor a jövő is megváltozott volna, de nézhetem ugyanezt Padmé oldaláról is: ha nem megy Anakin után a Mustafarra, és az egész helyzettel másként találkozik, lehet, hogy nem hal meg szülés közben, hanem a megszületett ikrekkel száműzetésbe vonul, és életét annak szenteli, hogy a gyerekeit jól felnevelje, nehogy apjuk útjára lépjenek.

A végtelenségig lehetne sorolni a példákat, mi minden történhetett volna másként, és nem mondom, az előbbi néhány példa talán kevésbé valószínű, hogy megtörténhetett volna, de a lehetőség mindig megvan a teljesen valószínűtlen dolgok bekövetkezéséhez is.

Én hiszek benne, hogy a jövőt magunk alakítjuk (legalábbis egy nagy részét) és ez nincs másként a Star Warsban sem. Mindig van választási lehetőség, ez az ember felelőssége :)

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pildi olyan szépen megfogalmazta a mondandómat, hogy én már nem is töröm magam :)

 

Azért furcsa nekem ez az egész, mert eddig meg voltam győződve róla, hogy Anakin saját maga idézte elő azt a jövőt, amit látott.

Ő is kivette a részét, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy annak csak és kizárólag úgy kellett történnie (ahogy nem is úgy történt). Az adott helyzetek és döntések mindig egy újabb verziót tártak elé, és egy harmadikat élt meg. Szó sincs arról, hogy Anakin nem maga alakította a jövőt. Arról szól a történet, hogy nem csak úgy alakíthatta volna. Illetve rajta kívül az Erőtől kezdve C-3PO laza tömítőgyűrűjén át a Watto orrára szállt légyig bármelyik pillanatban bármilyen irányt szabhatott a jövőnek. Imigyen a jövő, amit Anakin lát csak abban a pillanatban az, amikor látja. Változott, amint kiment a teraszra, amint beszélt róla Padménak. Változott, amikor előadta Yodának, amikor hallott Plageuisról. Ezt a részt ő alakította. De ebben a változtatásban ugyan úgy részt vett Padmé, mikor rákérdezett, Yoda, mikor kieslőadást tartott, Palpatine, mikor mézesmadzagot dobott elé. Ahogy Pildi oly jól megfogalmazta, a jövő "egy többváltozós egyenlet, ahol ha valamit megváltoztatsz, meg fog változni az eredmény".

 

Csupán arra várnék javaslatokat, hogy eredetileg miért halt volna meg Padmé?

Pár ötlet:

Sidious merényletet követ el ellene, amivel a Jedikre és/vagy szegény Gunray-re tereli a gyanút. Padmé nem hal meg azonnal, de súlyosan megsérül, megindul a szülés és végül belehal.

Sidious, mint hatalmára veszélyes egyént, eltávolítja, árulónak minősíti. Eljátsza, hogy Padmé ellenáll, és újfent jön a sérülés -> szülés -> halál.

Padmé megbotlik a teraszon a lépcsőn, megindul a szülés, ám későn ér a kórházba és belehal.

Túl sok neki a Köztársaság felbomlása és a barátai halála (teszem azt, Anakinról sem kap hírt), lehet már ez is elég, hogy előidézze azt, amit végül is a filmben láttunk.

Alapból fellép valami komplikáció.

 

Persze ezekhez mind az kell, hogy alapvetően máshogy alakuljanak a kulcsszereplők odavezető útjai. Teszem azt, az első esetben Anakint nem győzi meg Palpatine pusztán szavakkal, mert Yoda szavaiban meglátta Anakin a bölcsességet, és emiatt a Sith, mint szerelmének megmentésének alternatívája, nem játszott olyan erős szerepet. Emiatt konkrét bizonyítékokat kell kreállnia Sidiousnak, hogy meggyőzze a Jedik gonoszságáról. De ez csak egy a lehetőségek között.

 

Egyébként, jut eszembe, ha a jövő állandó mozgásban van, hogyan születhetett a prófécia... és még inkább: hogyan fektethették bele a hitüket a Jedik?

Hát ez egy jó kérdés. Választ lelni rá lehetetlen, mivel alapvetően semmit sem tudunk róla. A Jedik dilemmáját elnézve, ez sem lehetett több néhány kép és érzés leírásánál, mint amiket eddig láttak/hallottak/éreztek a szereplők.

Vagy, ez egy olyan gócpontja az idővonalnak, ami így is, úgy is bekövetkezett volna, hiszen túlmutatott időn és téren, mivel ez az Erő síkján mozgott.

Vagy még egy lehetőség, ami kicsit meredek elképzelés. Lehet volt valaki, aki képes volt nem a mi síkunkon élő lények jövőjét, hanem az Erő jövőjét érzékelni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

hanem figyelmeztetés: ha nem változik meg, és egyre beljebb keveredik a sötét oldalba, úgy az Pamé szenvedéséhez és végül a halálához fog vezetni.

De ugye nem azt akarod mondani ezzel, hogy ez tudatosult is Anakinban? Szerintem ő egyszerűen csak féltette Padmét, hogy az anyja sorsára jut, azaz meghal.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Egyetértek Pildivel és Dzséjttel, szerintem is így működik ez a jövőbe látósdi.

 

QUOTE

Egyébként, jut eszembe, ha a jövő állandó mozgásban van, hogyan születhetett a prófécia... és még inkább: hogyan fektethették bele a hitüket a Jedik?

 

Hát ez egy jó kérdés. Választ lelni rá lehetetlen, mivel alapvetően semmit sem tudunk róla.

 

Azért annyit tudunk róla, hogy Yoda Lukenak az ep5ben tanítja, hogy a jövő mozgásban van. Akkor látszik már Yodán, hogy nem hisz a próféciában, különben nem küldené Vader ellen.

Lehet, hogy addig, Yoda és a jedik is úgy vélték, hogy a jövő állandó. Ne felejtsük el, hogy félt Yoda a ködös jövőjű Anakintól, nem akarta tanítatni. Míg QG nem érzett veszélyt, csak azt, hogy ködös a jövője, alakulhat akárhogy.

 

Yoda az ep2-ben is azt mondja, hogy a sötét oldal mindent ködbe burkol, tehát lehet, hogy még akkor is hitte, hogy amiket előre lát az úgy fog megtörténni. Persze Yodának biztos van pár száz éves jövőbe látó tapasztalata.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De ugye nem azt akarod mondani ezzel, hogy ez tudatosult is Anakinban? Szerintem ő egyszerűen csak féltette Padmét, hogy az anyja sorsára jut, azaz meghal.

Dehogy, épp ez volt a baj. Ha tudatosult volna benne, akkor szerintem azt próbálta volna elkerülni, és még időben észhez tér. A látomása megzavarta, és rossz irányba vitte - pedig elvileg biztos épp az ellenkező volt vele a sorsnak (az Erőnek) a célja. Abszolút igaz, hogy féltette Padmét.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...

Most, hogy feljött Palpatine letartóztatása, kicsit el kezdtem gondolkodni, hogy miből gondolják, hogy Palpatine a Sith befolyása alatt áll.

 

Abból indultam ki, hogy jól láthatóan elhidegült a viszony a Jedik és Palpatine között az eltelt 3 évben. Ami azért furcsa, mert Jedi ellenzéssel szerintem nem sok szenátort választottak meg főkancellárnak. A Jedik furcsállhatták, hogy ahogy közeleg a háború vége, Palpatine mandátumának lejárta, egyre jobban radikálisabbá válik Palpatine, és eltávolodik tőlük, a támogatóitól, akik adott esetben akár garantálhatnák számára a háború utáni kormányzást is.

 

És itt jön a saját spekulációm. Kicsit beleképzeltem magam a Jedik helyébe. Ha én Jedi lennék mindenképpen furcsának találnám ezt, úgy érezném, mintha Palpatine túlontúl magabiztos lenne. De a Jedik nélkül nem kormányozhat, az ő "támogatásukat" nem dobhatja el. Nem hinném, hogy túl sok főkancellár húzta volna ki Jedi támogatás nélkül. A Jediknek el kellett gondolkodniuk, hogy mitől lett a főkancellár ennyire magabiztos. Mi az, amit még a Jedi renddel szemben is adu ászként húzhat elő a tarsolyából. És az előzmények ismeretében itt jöhetnek képbe a Sith-ek. Ez, plussz Dooku homályos célozgatása már utalhatott a Jediknek arra, hogy Palpatine valahogyan kapcsolatba került a Sith-ekkel. Ahogy a Neimodiaiak is félve, de kimerték húzni a gyufát egy Sith-tel a háttérben (és itt gondolhattak Maulra, vagy a mesterére/tanítványára, egyaránt), talán Palpatine is hasonlóra gondol most. Így megmagyarázható lenne számomra "EU" mentesen az a Jedi "sanda gyanú", ami az Episode III-ra már kialakul.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a sanda gyanú inkább Palpatine diktatórikussá váló kormányzása miatt ütött szöget a Jedik fejében. Elvégre mi történt? Tovább van hatalamon, mint az törvényes lenne. Folyamatosan változtatja az alkotmányt és unos-untalan egyre több joga lesz. Persze, Palpatine végig az ártatlan, meggyötört kancellárt adta, de Obi-Wan pl már az ep2-ben átlátott ezen a szitán, és mondta Anakinnak, hogy meglovagolja a szenátorok rögeszméit. Vagy ott van Yoda az ep2-ben, aki a film elején a megbeszélésen visszanéz rá, mikor Palpatine pusztán szavakkal manipulálja Amidalát. Nekem Yoda tekintetéből akkor az jön le, hogy az apró mester is tudja, Palpatine sokszor csak megjátsza magát. Szóval a Jedik sejthették, hogy Palpatine nem teljesen olyan jámbor, mint amilyennek beállítja magát. Szóval, bár nem volt rá bizonyíték, de ha a Jedik jól megnézték a helyzetet, láthatták, hogy Palpatine manipulálással szép lassan diktatúrát épített fel. És hát kinek lenne érdeke ez, mint a Sith Sötét Nagyurának. Aki legkönyebben úgy befolyásolhatja a Szenátust, ha befolyásolja annak egyeduralkodóját.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, persze, csak egy háborúban önkéntelenül is adódik, hogy a vezető nagyobb hatalmat összpontosít a kezébe. Gyorsabb döntésekre van szükség, ahogy Anakin is mondja:

 

"That can only means less deliberatings and more actions, is that bad? It will make easier for us to end this war."

 

Szóval ezt önmagában egy háború is okozhatja, nem feltétlenül a vezető a ludas. Ráadásul miért gondolták, hogy Palpatine nem fog lemondani a jogokról, ha vége a háborúnak? Nekem ez a feltételezés azt sugallja, hogy a Sith-ekkel való kapcsolata miatt feltételezték a hatalmi vágyat és nem pedig fordítva. És ezesetben a Sith-ekkel való kapcsolatot köthették ahhoz, amit írtam előzőleg. Persze könnyen lehet, hogy tévedek. :)

Szerkesztve: - Donát
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, persze, csak egy háborúban önkéntelenül is adódik, hogy a vezető nagyobb hatalmat összpontosít a kezébe. Gyorsabb döntésekre van szükség, ahogy Anakin is mondja:

Melyik háború csinált egy alapvetően demokratikus országból diktatúrát? Az USA se az I. se a II. világháborúban nem szellemült át. De az iraki háború se nagyon. Azon túl, bár a háborúkat a politikusok törik ki, a katonák zavarják le. Ellenben Palpatine még a katonai döntéseket is magához ragadta, sőt, olyan főparancsnokká tette magát, hogy a hírszerzők közvetlen neki jelentettek, nem a katonai vezetőknek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért minden háborúban jellemző a demokratikus, személyes jogok csorbulása. Elég csak a világháborúban részt vevő országokra koncentrálni, ez egy általános tendencia. Demokráciával nem lehet háborút nyerni, olyankor mindig háttérbe szorulnak a személyes szabadságjogok, és nagyobb hatalom kerül az országvezető kezébe. Persze a Köztársaság ilyet még nem élt meg 1000 éves fennállása során, ezért joggal ráncolhatták a szemöldöküket a Jedik... valószínűleg Palpatine kicsit túlzásba vitte a dolgot, és ez feltűnhetett nekik.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

valószínűleg Palpatine kicsit túlzásba vitte a dolgot, és ez feltűnhetett nekik.

Ez a lényeg. Tény, hogy csorbulnak (elég csak megnézni az USA-t, mennyire megnyirbálták a szabadságjogokat szep. 11-ét követően). De Palpatine már a haderőre és a hírszerzésre is rátette a kezét, miközben a Jedi tábornokokat szinte kirekesztette. Ráadásul még kivonta magát a szenátusi testőrség alól is. Szóval egyeduralkodóvá vállt a hadsereg fölött (és egy olyan hadseregnél, amelynek katonái számára a parancs szent és sérthetetlen, ez nagy baj), miközben a szenátorok már úgy táncoltak, ahogy ő fütyült ("Én magam vagyok a Szenátus.").

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen. De úgy gondolom, hogy ez amellett, hogy már önmagában sem tetszett a Jediknek, talán el is gondolkodtatta őket: valami lehet Palpatine kezében, valami "adu", ami miatt ilyen nyíltan szembe mer szegülni velük. És itt jöhetett képbe az, hogy maga mögött tudja a Sith-et... vagy esetleg ő maga a Sith (ami a legrosszabb gyanú volt.)!

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A Jedik arról voltak meggyőződve, hogy Palpatine-t a Sith irányíja, de inkább valamelyik szenátort.Álmukban nem gondolták, hogy maga Palpi az.Az EP3-ban Windu kezd el gyanakodni rá(Sötétség veszi körül a kancellárt), de szerintem még ő sem gondolta Anakin bejelentéséig, hogy Palpi a Sith.Olyan volt nekik mint a lórúgás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 héttel később...
Ma láttam századszor a filmet!!!!!! :) Ráadásul olyan apróságot fedeztem fel, amit már régóta szeretne látni a rajongó társadalom (legalábbis szerintem). :)

 

Benne van a filmben Yoda, fiatalon!

Nem semmi a százszor megnézés.Jó ha tartok 10-nél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.