Ugrás a kommentre

Yoda vs. Darth Sidious


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Én azt nem értem, hogy Sidious-nak miért kellett volna folytatni a harcot? (Azt már meg sem említem, hogy közben egy korláton kapaszkodik, de hát ő Sith nagyúr szóval ez nem kifogás... úgyhogy végül is ez nem is lényeges.) Eleve Yoda kereste kettejük között a konfrontációt, ő ment oda harcolni, majd miután nem tudta legyőzni ellenfelét, lelépett.

Nem mondtam, hogy folytatnia kellett volna a harcot, csupán azt, hogy ha akarta, megtehette volna, de nem tette. Nem állt szándékában eldönteni a párbajt. Ez logikus lépés volt tőle, sok oka volt rá, ahogyan többen ki is fejtettetek párat közülük.

 

Na mármost itt nem értem, hogy Palpatine-nak miért kellett volna lelépnie/elmenekülnie. Mikor azt látom, hogy az ellenfelem menekül (ez volt ugye Yoda), akkor vagy utána megyek, vagy ott maradok (főleg akkor nem nagyon ugrálok, ha majdnem leesek közbe), de semmi logika nem lenne abba, ha én is elkezdenék menekülni!

Sidious szerintem nem igazán láthatta Yoda-t menekülni. A jedi leesett, a sith fent kapaszkodott. Amikor Yoda felkelt, Sidious már semmilyen szinten nem látható számára és számunkra sem (csak a zuhanó köpeny). Itt van az a pillanat, amikor egyikük se foglalkozik már a másikkal. Yoda a kiutat keresi és elmenekül, Sidious meg eközben ki tudja hol van, de biztosan nem szem előtt. Ő sem láthatja Yoda-t, hisz akkor tudná merre menekült.

Szóval Palpi nem lépett le és nem is menekült (a szó klasszikus értelmében), nyilván nem is kellett neki. Egyszerűen annyi történt, hogy kihátrált a harcból. Ezt nem eliszkolással tette, hanem eltűnt ellenfele elől, aki aztán nem kereste.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az biztos, hogy semmiképpen sem olyanok, mint az ARC vagy a RC katonák. A különleges erők offenzív egységek, és nem deffenzív csapatok. Az ilyen épületek védelmét mindig a "mezei" bakák látják el a helyi testőrséggel karöltve. Utóbbi nevezhető különleges szolgálatnak, de általában ők nem katonai személyek, hanem civil ügynökség emberei (ez esetben a Vörös Őrség, korábban a Kék Őrség; valós életbeli példa lehet a Titkos Szolgálat). Nyilván fel vannak készítve az épületből és a védett személyből, de ezt leszámítva semmiben sem különböznek a háborúban harcoló katonáktól.

Hogy továbbra is az USA haderejénél maradjak, mint példa, a Fehér Házban szolgálatot teljesítő tengerészgyalogos a feladathoz szükséges speciális tudást leszámítva (az épület és a benn dolgozók ismerete) semmiben sem különbözik attól a bajtársától, aki Afganisztánban harcol.

 

Azok a klónok, akiket a párbaj után behívattak (szerintem még mindig életszerűbb, hogy Amedda hívta őket), a Coruscanti Őrség tagjai, ők látják el a védelmi (beleértve a kormányépületek) és rendfenntartó feladatokat a bolygón, illetve diplomáciai kíséretet adnak (lásd: TCW 1x01 Ambush, 1x12 The Gungan General). Palpatine magánhadserege, ha úgy tetszik. Szokták őket shock troopereknek is nevezni. Azért vörös-mintás a páncéljuk, mert ez az ő légiójuknak a színe (ahogy az 501-eseknek - akik szintén nem speciális alakulat - a kék, a 212-eseknek - Cody zászlóalja - pedig sárga, stb.).

Vezetőjük a TCW idején Fox parancsnok, őt az öt évad alatt elég sokszor láttuk. Valami azonban történt vele (feltehetően meghalt) a sorozat és az ep3 között, mert a filmben már Thire a parancsnok, őt utasítja Sidious Yoda keresésére, és ő az egyik klón, aki elkísérte a Sith nagyurat Mustafarra. Őt korábban szintén az Ambushban láthattuk, akkor még hadnagy volt Jek és Rys társaságában.

 

A Szenátus és a II. Halálcsillag trónterme azért nem egy súlycsoport. Már méretben nagy a különbség, ráadásul ott Vader láthatta, hová esett a kard. Itt Yoda el volt foglalva azzal, hogy védje magát Sidious villámaitól, a terület hatalmas, ráadásul a talajszinten rengeteg pod-roncs hevert, amik közé egy olyan picike kard, mint Yodáé, simán beeshet. Képtelenség lenne megkeresni (nem is tette). Arról nem beszélve, hogy Yoda kardja lehet át sem vészelte sértetlenül a zuhanást, elvégre elég magasról esett le.

 

Köszi, így már világos.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Meg lehet közelíteni technikailag, és stratégiailag is. Utóbbiban egyértelműen Sidi nyert... bár nem halt meg a kis zöld moszat, ő sem tudta kinyírni a sith-et. Előbbiben sem nyert egyértelműen Yoda, legjobb esetben is döntetlen. Amúgy poén hogy a tcw-ben Sidi lazán likvidálhatott volna az erővel 2 sith-et is, Yodával mégis leállt kardozni, meg gondolákat dobálni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...

Yoda megpróbálta hátha mégis le tudja győzni az uralkodót. Pedig erre nem sok esélye mutatkozott a papnők tanítása után. Ezt azért becsülöm benne, hogy mindezek ellenére nekiment.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Akárhányszor nézem meg sosem értem Yoda miért adja fel a Sidious elleni párbajt? Nekem úgy tűnik, hogy jól áll, hisz az utolsó megmozdulásával pusztakézzel visszaveri az Erő-villámokat és mindketten elrepülnek tőle, erre fogja magát aztán elmegy csövekben mászkálni. Valamint az jön le még a jelenetből, hogy ha azon a platformon fennmarad amin a körmével kapaszkodik akkor folytatná a harcot, de ebben az esetben nem értem ott miért jobb mint kicsit lejjebb ahová esett?

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is valamivel Yoda tűnt jobbnak a párbajban, de ugye teljesen más céljaik voltak. Korábban már részletesen diskuráltunk erről, most nem folynék bele különösebben. Lényeg, hogy Sidious-nak elég volt annyi, hogy életben maradjon, Yoda-nak fontosabb lett volna, hogy meg is ölje az ellenfelet. Én továbbra is úgy látom, hogy nem Yoda adja fel a párbajt és menekül el. Sidious fent kapaszkodik, aztán mire Yoda felnéz, már csak a köpeny szállingózik. Később meg már klónokkal keresgél az öreg.

 

Yoda nem megy keresni Sidious-t, hanem távozik. Alighanem érzi, hogy jobb lehetőség már ott nem lesz, hiszen a párbajban való siker sem garantált, ráadásul a sith tudna akár segítséget is hívni. Az pedig alapszabály, hogy mindenképp életben kell maradni, így Yoda inkább elkullog. Valószínűleg ő úgy képzelte a dolgot, hogy megküzd az öreggel és rövidebb idő alatt elintézi f-2-f. Ez nem jött össze, ezért is élheti meg kudarcként a dolgot, mert nem tudta végérvényesen legyőzni Sidious-t.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az sem mellékes, hogy Yoda gyakorlatilag előre látta mi lesz. Itt tett egy próbát, hogy hátha szembe mehet a sorssal... Szerintem elérte azt a pontot amikor már nem kockáztathatott többet, hisz óriási volt a tét. Ha ő elbukik akkor a jövő kerül veszélybe.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A párbaj döntetlen, ha viszont részekre szedjük akkor is neház a döntés. Erőhazsnálatban szerintem full egál van kettejük közt, a villámok visszaverésénél Palpatine szerintem inkább attól rettent meg, hogy látta szétfog robbanni az az energia, amúgy nem bírtak volna egymással. Fénykard forgatást tekintve ők ketten a legjobbak a galaxisban, de Yoda egy hajszálnyival jobb. Sidious ezért is próbált később inkább az erővel diadalmaskodni, ha sokáig folytatódott volna a fénykard párbaj Yoda nyer.

 

A TCW jó kiegészítés volt a párbajhoz, így már kimondhatjuk, hogy Yoda azért nem folytatta a harcot, mert tudta nem győzhet, habár szerintem az is benne volt, hogy megviselte a harc. Miután leesett eléggé megzuhantnak tűnt, szerintem előbb ezt érezte és utána gondolt arra amit a papnők mondtak neki. És ezért mondja Organának olyan megtörve, hogy kudarcot vallott. Ha a zuhanás után folytatniuk kellett volna a harcot valószínűleg nem bírt volna már Darth Sidioussal, hiába volt a legerősebb jedi, egy ilyen erős ellenféllel szemben kijön rajta, hogy mennyire öreg.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 8 hónappal később...

Egyetértek, abban, hogy erőhasználatban egál, valamint abban is, hogy fénykardozásban Yoda egy hajszállal talán jobb.

 

De szerintem figyelmen kívül hagyjátok azt a tényt, Yoda azért ment oda, hogy megölje Palpatinet, - és engedjétek meg nekem hogy a TCW-t figyelmen kívül hagyjam, és csak a film(ek) alapján írjak – amire a küzdelem során, igazából egyszer sem volt reális esélye. Persze itt jöhet az a kérdés, hogy mit nevezek reális esélynek, én valami olyasmit ami Windunak megadatott Palpatine ellen, vagy Obinak Anakin ellen.

 

Yoda és Sidious egy ideig elvolt egymással, de érződött, hogy a fénykardpárbaj egy patthelyzet. Majd jött az a rész, amikor Sidious elkezdett szenátori „páholyokat” dobálni, és ebben a részben Yoda hirtelen vesztett helyzetben találja magát, védekezésre kényszerül. Főként menekült, elugrált a Sith támadásai elől, majd mikor Palpatine már elbízta magát, visszalökött egy platformot. Az ez utáni jelenetre sokan mondják, hogy megint patthelyzet, de szerintem egyáltalán nem az. Ha jobban megnézzük, Yoda rögtön elveszti a fénykardját, és ezzel az esély, hogy likvidálja Palpatinet tulajdonképpen elszáll. Fénykard nélkül egy Sidious kaliberű Sithet legyőzni lehetetlen, főleg, hogy kb egy szinten vannak erőhasználat terén. Így tehát a küldetés már itt kudarcba fulladt, és innentől kezdve csak az életéért harcol a közel kilencszáz éves Jedi. A villámok elnyelése terén, övé a vesztes pozíció, látszik a fején, hogy fáj neki, miközben Sidious folyamatosan közelít hozzá. Épp ezért Yoda egy váratlan lépésre szánja el magát, és megszakítja az „energia mezőt” ami kettejük közt felgyülemlett. Ettől még Sidious is megrémül, hiszen valószínűleg tudja, ettől mindkettőjük „repülni fog”

 

A zuhanás után nagyjából hasonló helyzetben találják magukat. Yoda zuhant egy hatalmasat, és a landolás is biztos fájt neki, míg Palpatine valahol a terem felső részében csüng egy páholy szélén. Mindketten valószínűleg olyan állapotban lehettek, hogy folytatni tudták volna a harcot, de Yoda inkább jobbnak látta ha elmegy.

 

Szerintem ez a párbaj bebizonyítja, hogy a két mester egy szinten van, kb. ugyanannyira képesek. Ettől viszont a győztes még Palpatine marad, hiszen a párbajt Yoda kezdeményezte, azzal a céllal, hogy őt megölje. Erre, a párbaj végén, és igazából közben sem volt esélye, igaz fordítva sem, tehát Palpatine sem tudott egyszer sem olyan helyzetbe kerülni, hogy végezni tudjon ellenfelével.

Viszont az hogy a párbajban (nem erő szempontjából, inkább dinamikailag) Sidious dominált, nem elvitatható. A dobálózós résznél Yoda védekezett, az erő villámozó részből szintén Yoda jött ki rosszabbul, s végül ő menekült el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Így tehát a küldetés már itt kudarcba fulladt, és innentől kezdve csak az életéért harcol a közel kilencszáz éves Jedi. A villámok elnyelése terén, övé a vesztes pozíció, látszik a fején, hogy fáj neki, miközben Sidious folyamatosan közelít hozzá. Épp ezért Yoda egy váratlan lépésre szánja el magát, és megszakítja az „energia mezőt” ami kettejük közt felgyülemlett. Ettől még Sidious is megrémül, hiszen valószínűleg tudja, ettől mindkettőjük „repülni fog”

Abban egyetértek, hogy egy Jedi nem tud megölni egy Sith-et fénykard nélkül, hiszen hitvallásuk szerint az Erőt támadásra nem használhatják, csak védekezésre. Csak védekezés közben meg legfeljebb véletlen halhat meg Sith, mondjuk ha Sidi lepottyan a platformról és kitöri a nyakát. És azzal is, hogy Yoda vesztette el a csatát, mert a célját, az Uralkodó kiiktatását nem érte el.

Viszont meggyőződésem, hogy Yoda még a platformok hajigálásánál sem kényszerült menekülésre. A kitérés nem egyenlő a meneküléssel. Az meg pláne nem, hogy ezalatt végig Sidious felé tartott. Aki menekül, az az ellenséggel ellentétes irányban halad, nem felé. Persze kibillent az egyensúlyából, hasra esett, de azért engedjünk neki ennyit, elvégre egy 900 éves apró manó, akiről tudjuk, hogy alig húsz évre van a végelgyengüléstől (ami majdnem 1000 évnél már majdnem a holnap). Ehhez képest szerintem tök jól bírta. Míg Palpatine bár érett korban van, azért még emberi szemmel is jóval fiatalabb, mint Yoda (a szellemi és fizikai hatásokról ne is beszéljünk, Yoda éppen túl van egy bazi nagy lelki traumán és azért részt vett egy-két harcban, míg Sidious éppen hatalma csúcsán van, a terve sikert aratott, és tulajdonképpen eddig a pillanatig csak kétszer kellett akcióznia).

Amikor meg összecsapnak, épp a patthelyzet választja szét őket. Nem Yoda szakítja meg a kapcsolatot, hanem a kettejük felgyülemlett Erő sül ki. Pont mint Anakinnál és Obi-Wannal a Mustafaron. Az érthető, hogy érez fájdalmat, elvégre valószínűleg Sidious nem alacsony fokozaton eregeti a villámokat (felteszem ugyanazon az erőn dolgozik, amit Windu és Vader ellen is bevet), de a kis mester simán tartja. Sidious meg emiatt esik kétségbe, ez rémíti meg. Ugyanis Yoda még így is igen elszánt maradt. Persze a végén ő lépett le, de ez volt az egyetlen lehetőség. Erőben egyenlő ellenfelek, viszont ő elvesztette azt az eszközt, amivel meg tudná ölni. Plusz logikus feltételezés lehetett tőle, hogy a bolygó összes klónja már útban van a Szenátus felé. Elvégre Mass Amedda valószínűleg nem a budira ment ki Yoda érkezte után. :)

Az meg lényegtelen, ki volt dinamikusabb. Maul és Vader is dinamikusabb volt Obi-Wannal, mégis mindkét Sith darabokban végezte. :D Amúgy valóban, Sidous dinamikusabb, de az az említett tényezőkre vezethető vissza, nem a tudására.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Visszatérünk egy korábbi kérdéskörhöz, miszerint mit tekinthetünk egy párbaj részének és mi esik azon kívül. Én ma is azt mondom, hogy nekem a párbaj egy adott összecsapás, aminek értékelésébe nem szólhatnak bele a résztvevők globális céljai. A párbaj nekem olyan, mint egy csata a háborúban vagy egy meccs a bajnokságban. Attól, hogy a háborút vagy a kupát más nyeri, attól még egy adott meccsen győzhet az amúgy vesztes fél.

Azért érvelek ezen álláspont mellett, mert a párbajok kapcsán általában erősorrendet állítunk fel a szereplők között. Na most eleve ez a sorrend csak a pillanatnyi helyzetet tükrözi, ahogyan pl. egy akármilyen meccsen vagy versenyen is. Ha ebbe belekeverjük a résztvevők magasabb szintű céljait, akkor az szerintem nagyon eltorzítja az egész értékelését, sokszor igazságtalanul.

 

Erre tökéletes példa Yoda és Sidious esete. Nyilván Yoda megölni megy oda Sidious-t, akinek viszont az elsődleges célja az életben maradás. Ha ezeket is figyelembe vesszük, akkor nagyon nem fair a helyzet, hiszen az egyik résztvevőnek nagyságrendekkel komolyabb eredményt kell elérnie, mint a másiknak. Jar-Jar értelmezésében Yoda csak akkor lehetett volna jobb a párbajban, ha megöli ellenfelét (vagy nagyon közel kerül hozzá), de Sidious-nak elég volt életben maradnia a győzelemhez. Ez így nem túl korrekt hozzáállás, hiszen ennek a helyzetnek semmi köze a tényleges párbajukhoz, a múltbeli események alakították úgy a dolgokat, hogy Yoda reménytelen, Sidious meg páholyban legyen.

 

Megint hozok egy konkrét példát az életből. Ha két focicsapat úgy áll a bajnokság utolsó fordulójában, hogy az egyiknek 23 góllal kell legyőznie a másikat, akkor az kellemetlen. Ekkor ha ez a csapat győz 21-0-ra, akkor elbukta a párharcot, hiszen így se lett bajnok? Vagy ha Sidious már az első hanyatt vágódása után hívja a klónokat és lelécel, akkor is ő nyerte volna a párbajt? Obi is megölni ment Vader-t, akkor ő is vesztett a párbajban?

 

Szóval én a magasabb céloktól eltekintve tekintek kettejük párbajára is. Így pedig egyértelműen nem érzem Sidious-t dominánsnak, ha választanom kéne, akkor inkább Yoda. Ha visszaolvasol, akkor erről elég részletesen írtam anno, nem ismételném magam. A fénykardpárbajt is inkább Sidious kerülte, a páholydobálásban Yoda nem menekült (ahogyan Dzséjt is vázolta), a villámoknál pedig először tényleg Yoda van nehéz helyzetben, de elég látványosan visszajön belőle és az elnyeléssel Sidious roppan meg inkább, ahogyan ez látszik is az arcán. Nem azért "robban" az energia, mert Yoda úgy akarja, ez mindkettejüktől független. Yoda tömege kisebb, így messzebbre repül. A végén pedig szvsz pont nem Yoda menekül, hiszen felnézve már csak Sidious köpenyét találja, később pedig már azt látjuk, hogy klónokkal tér vissza. Nyilván megpróbálhatta volna felkutatni Sidious-t (ehelyett ő is lelépett), de semmiképp nem mondanám, hogy elmenekült előle.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A végén pedig szvsz pont nem Yoda menekül, hiszen felnézve már csak Sidious köpenyét találja, később pedig már azt látjuk, hogy klónokkal tér vissza.

Arra gondolsz, ami fennakad a rúdon? Mert az Yoda köpenye. Yoda "szögre akasztva" a köpenyét otthagyta Sidioust lógva a csatatéren. Az öreg Sith nem ment sehová.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Dzséjt:

Félreértesz. Nem azt állítom hogy Yoda menekült volna Sidious támadásai elől, hanem azt, hogy folyamatos védekezésre kényszerült, onnantól hogy a fénykardozós résznek vége lett. Közelített a Sith felé, de közben ő volt "lejjebb". Egész egyszerűen a párbaj dinamikája volt az, ami bennem végig azt az érzést keltette, és kelti mind a mai napig, hogy a Yoda nem igazán tudott felülkerekedni ellenfelén. Például a Windu vs Palpatine meccs már egy más tészta, azt Windu megnyerte, még úgy is, hogy a végén meghalt. (Persze örök kérdés hogy Palpatine hagyta-e magát, de az eredmény ettől még ugyanaz) Viszont Yoda esetében egy egyértelmű meghátrálásról beszélünk, hiszen Sidious készen állt volna a folytatásra, akárcsak ő. Mire Yoda visszaugrál a felsőbb részekre, a Sith is felkapaszkodott volna a platformra, és mehetett volna tovább a küzdelem, fénykardok nélkül. Ezzel pedig véletlen sem azt akarom mondani hogy Yoda ne lenne jó harcos vagy ilyesmi, csak azt, hogy ezt a párbajt elvesztette.

 

pb69

Háááát nem tudok egyetérteni az érveléseddel. Tény hogy nem fair dolog abból kiindulni, hogy Yodának végeznie kell Sidious-al, míg neki elég túlénie a párbajt, de az Ep3-ban kevés fair dolog történik. Az sem fair hogy anakin közbelép a Windus párbajban, mint ahogy az sem amikor Aayla Securát egyszerre több száz klón kezdi el lőni. Az egyetlen fair küzdelem az Anakin vs Obi-Wan párharc, s ha már rákérdeztél, szerintem Obi-Wan igenis gyenge volt, és nem tudta megölni Anakint. Ettől függetlenül Yoda volt az aki lelépett, és a köpeny is az övé ahogy azt Dzséjt is írta. Sidious pedig hívhatta volna a klónokat az első elvágódása után, DE nem tette, mert - szerintem - túl nagy volt benne a gyűlölet ahhoz, hogy klónokkal végeztesse el a piszkos munkát.

 

Még egy apró érdekességre hívnám fel a figyelmet. A Palpatine vs Windu harc alatt Palpatine egész másként viselkedik, mint amikor Yoda ellen küzd. Yoda ellen teljes extázisban van, folyamatosan kacag, és olykor teljesen logikátlanul csak dobálja a platformokat. Látszik hogy a maga módján, kifejezetten élvezi a csatát, szemben Winduval, ahol végig feszült csönd van, és csak Anakin megérkezte után kezd beszélni. Yoda pedig szvsz így közel a kilencszázhoz, kevés ahhoz, hogy egy teljes extázisban, ereje teljében lévő Sidioussal le tudjon számolni. Egy döntetlent ki tud harcolni, de messze nem ő a dinamikusabb fél.

Szerkesztve: - Jar-Jar Binks
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

@Dzséjt:

Jó nagy hülye vagyok akkor. :facepalm: Végig abban a hitben voltam valamiért, hogy az Sidious köpenye, Yoda felnéz az öreget keresve, de már csak a ruha hullik le, ő maga sehol. Nem tudom miért így állt bennem össze a jelenet, de valamiért nagyon így maradt meg bennem. Vagy tucatszor láttam már a filmet és sose esett le. :facepalm:

Mondjuk akkor nem értem mit csinál és hol van közben Sidious. Simán leereszkedhetett volna Yoda után, hisz jóval kisebb traumával megúszta a robbanást. Akkorát esett volna Yoda, hogy Sidious teljesen szem elől vesztette és utána se tudott menni? Vagy lógva maradt az öreg? :) Később is már klónokkal keresteti. Nekem valahogy úgy jön le az egész, hogy mindketten kihátrálnak a küzdelemből. Érzik, hogy egyikük se tud felülkerekedni és nincs értelme húzni és kockáztatni. Sidious-nak egyértelmű a helyzete, hiszen minden téren a sithek vannak jobb helyzetben. Yoda meg szintén úgy lehet vele, hogy élve többet tehet, mint holtan. Ráadásul Sidious halála se oldotta volna meg a helyzetet. Bízott benne, hogy könnyebben legyőzheti, nem jött be, így lépett.

 

@Jar-Jar:

Nem az a lényeg, hogy az Ep.3-ban mi fair és mi nem. Anakin közbelépése révén nem is mondanám, hogy Windu elbukta azt a párbajt Sidious ellen, mert nem. Az más kérdés, hogy Sidious valószínűleg az időt akarta húzni (ez könnyítette Windu dolgát), de kicsit bebambult. Abban biztos vagyok, hogy tudott Anakin közeledéséről és Windu-val csak el akarta húzni az egészet a fiú érkezéséig. Azt már kevésbé tartom valószínűnek, hogy ennyire kilátástalan helyzetbe akarta volna sodorni magát. Szerintem a játszadozás közben (szerette ezt a fajta mulatságot, a TCW-ben pl. Maul-ékkal is elszórakozott egy ideig, noha simán legyőzhette volna őket) meglepte őt Windu, benézte a dolgot.

Aayla vagy a többi jedi lemészárlása nem volt párbajszituáció, de ott se mondanám, hogy legyőzték őket, hiszen lényegében harc se volt. Obi-nál nem arra utaltam, hogy nem volt képes megölni Vader-t, hanem arra, hogy az egész párbajt ő irányította, a dolgok arra folytak, amerre ő akarta. Noha magából a harcból elsőre nem így tűnik, de érdemes kicsit mögé nézni az illúziónak. Ennek is van amúgy külön topikja, ott már volt is róla szó részletesen. Sidious meg nem hívta a klónokat, nyilván egyedül akarta intézni Yoda megölését és próbára tenni magát. Ezt csak azért hoztam fel, mert ha megtette volna és a klónok támogatásával visszaveri Yoda-t, aki elmenekül, akkor is azt kéne mondani, hogy Yoda elvesztette a párbajt?

 

Amikor Sidious Windu-val harcol, akkor még vannak kérdőjelek. Anakin átállása, a Birodalom kikiáltása, a Jedi Rend kiirtása stb.. Nagyon közel a nagy cél elérése, de oda kell figyelni, nehogy a végén bukja el, ez feszültséget teremt. Ne felejtsük el, hogy Anakin leplezte le és köpte fel a jediknél, szóval kicsit necces a szitu. Ráadásul Windu-t aligha tekinti akkora ellenfélnek, nem ő a nemezis. A párbajban a fő cél az időhúzás lehet, ilyen helyzetben nem élvezkedik annyira. Túl sokat beszélni se akar, mert azzal csak olyan infókat adhat ki, amiből Windu megneszel ezt-azt. Amúgy se sok mondanivalója lehetett a kopasznak.

Yoda ellen már minden el van rendezve, Sidious és a Sith Rend gyakorlatilag bevégezte a nagy tervet. Úgy nézhet szembe a legnagyobb ellenségével és ellenfelével, hogy páholyban van. A jedik minden téren meg vannak törve, Yoda se kivétel. A háborút már megnyerte, talán már a halála se állítaná meg a Birodalom kiépülését. De ilyen szinten rutinmunka életben maradni egy párbajban, kiegyenlítettek az erőviszonyok, mégis drasztikus vereséget kéne mérni rá. Az egész szituáció merőben más, mint Windu-nál, így másképp is viselkedik. Minden pillanatot igyekszik maximálisan megélni és kiélvezni. Gátlások nélkül gúnyolódhat és mondhat akármit, mert már semmin nem változtat.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jar Jar: oké, akkor tényleg félreértelek. Ezzel maximálisan egyetértek.

 

Pb: Sidious mire visszamászott a podba, Yoda rég leléphetett. Ha megfigyeled, az elektromos kisülés alatt a pod belebeg majdnem a csarnok közepébe, innét katapultál Yoda, és amikor földet ér a terem másik oldalán, látható tőle alig egy yodafülnyire az a járat, amiben eltűnt. Na jó, kicsit távolabb van, mint yodafülnyire, de elég közel, hogy eltűnjön benne, mire Sidious felhagy a láblógatással.

tyaWIDT.jpg

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...

Szerintem ez a hülyeség csak hazavágta volna az egész ep3-at és az Uralkodó karakterét is. Darh Sidious egyik alapvető eleme a megtévesztés, hogy ő valójában a szegény, vén, védtelen Palpatine, akit a galád Jedik megpróbáltak meggyilkolni. Ezt a látszatot még az ep6-ban is fenntartja, és ezzel érvelt a Birodalom alapítóbeszédében is. Aztán meg élőben mutatják be az egész Galaxisban, hogy van neki fénykardja, vele van az Erő, villámokat ereget a kezéből, kézlendítésre podokat hajigál és nem mellesleg, képes felvenni a harcot Yoda mesterrel, a Jedi Tanács fejével? Na persze! Van pár dolog, ami hiányzik az ep3-ból, de ez pont nem az.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 évvel később...

Nálam inkább Palpatine a győztes....gondolom tisztában vagytok vele hogy Yoda azért hagyta abba a ,,felesleges'' harcot mert abban a pillanatban eszmélt rá hogy igazából az ő hibája ( és a Jedi tanácsé ) hogy elbukik a Jedi Rend. Lelkileg teljesen szét tőrt. Ha meg is találja a fénykardját Yoda, Palpatine elég sanszos hogy egy-két klón osztagot odahívatott volna. Meg ha azt vesszük alapul hogy a Klónok Háborújában Yoda látta a jövőt és tisztában volt vele hogy az ő feladata az lesz hogy útmutatást adjon Luke-nak.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem is egyértelmű. Tipikusan az a helyzet, amikor el kell veszíteni a csatát, hogy később megnyerhessék a háborút a Sith-ek ellen, ami ebben a pillanatban nem lehetséges. Az is teljesen igaz, hogy Yoda magát is hibáztatja mindezért, hogy idáig jutottak. Nagy pofon volt ez a jó öreg Jedi mester számára.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De nem érzitek úgy, hogy itt ellentmondás van? Én azért érzem annak hatását, hogy előbb volt az Ep3, mint a TCW vége. Tudom, hogy nem elegáns erre hivatkozni, de a jelenet vége nehezen magyarázható azzal, hogy ugyan már tudta, mert már a TCW idején rájött, hogy így nem győzhetik le a Sitheket, de azért mégis megpróbálta. Valahogy nem ez jön le abból, ahogy bemegy Sidioushoz és falhoz vágja az őröket. Nekem ez a jelenet még mindig az sugallja, hogy Yoda akkor még őszintén hiszi, hogy győzhet, és csak akkor változik a meggyőződése, amikor harcolni kezd Sidiousszal (a könyv változatban egyértelműen le is van írva).

Ugyanakkor nagyon sajnálom, hogy ez az ellentmondás létezik, mert egyébként az a Yoda-szál a 6. évadban nagyon nagyon szép lezárást ad a TCW-nek.

 

Szerk: közben újra átnéztem, mit írtam anno ehhez a részhez a TCW topikban (újranézni sajnos nem volt most lehetőség), és eléggé össze vagyok most zavarodva :para: Annyira szépen van ez kifejtve a Visions-ben, hogy nem lehet(ne) ellentmondás. De mégis, az Ep3 eme jelenete viszont kisebb jelentőségűvé vált így, nincs mit tenni. :(

Szerkesztve: - Pildi
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.