Ugrás a kommentre

Yoda vs. Darth Sidious


Lenci

Ajánlott hozzászólás

Szerintem függetlenül attól, hogy milyen következtetésre jutott a TCW-ben, Palpatine Sith-ségének kiderülése után nem volt választása Yodának, meg kellett próbálnia a lehetetlen. Rég láttam a Visionst, de... számomra ami bizonyos, hogy Yoda azt újfent felismerte, hogy a Jedik útja nem a háború, nem a harc, hanem a védelmezés és a békés szemlélődés. Ugyanakkor ha egy kivétel van ez alól, azok épp a Sith-ekhez való hozzáállásuk. Korábban is komoly harcok árán sikerült 1000 éve száműzni a galaxisból, konkrét harcok, háborúk, stb-k árán. És nem úgy tűnik, hogy mindez morális dilemmákba, vagy egzisztenciális válságba sorolta volna a később is vidáman fennálló Jedi rendet. Korábban is simán győztek le Sith-eket puszta kézzel, így egyáltalán nem eleve kudarcra ítéltetett Yoda próbálkozása, így teljes joggal gondolhatta, hogy lehet esélye Sidious megölésére. Viszont az is tény, hogy eddigre már Sidious olyan pozícióba helyezte magát, hogy még az elpusztítása is veszélybe sodorta volna a Jedi rend maradékát és annak alkotmányos létét, hiszen a legális galaktikus vezetőt vallási okok miatt megölni eléggé ingoványos terep. Ha viszont tudták volna azt bizonyítani, hogy Palpatine robbantotta ki a háborút és állt mindkét fél mögött, máris más lett volna a leányzó fekvése.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Azért az elég furán vette volna ki magát, ha Yoda és Obi-Wan rögtön félrevonulnak, mondván az Erő azt sugallta, hogy erőszakkal nem győzhetnek. Többször is elhangzik (pont Yoda szájából), hogy a jövő szüntelen mozgásban van és az Erőből nem lehet egyértelműen következtetni bizonyos eseményekre. Szerintem Yodának kötelessége volt megkísérelni Sidious legyőzését. Annak ellenére is, hogy az öreg valóban nagyon be volt betonozva és biztosítva minden téren. Nagy kérdés, sikerült volna-e bizonyítani, hogy ő állt minden mögött, könnyen lehet, hogy a Rend belebukott volna a "merényletbe". De még így is megérte volna, hiszen sithek nélkül sokkal gyengébb lett volna a Birodalom, feltéve persze, hogy egyáltalán lett volna vki, aki legalább annyira át tudta volna venni Palpi helyét, hogy kikiáltsák az új rendszert. Végül is a sithek pusztulása fontosabb, mint a Jedi Rend, mint szervezet túlélése.

 

Magát a párbajt meg szerintem pont azért hagyta ott Yoda, mert akkor már érezte, hogy nem tudja megölni Sidioust. Leginkább azért nem, mert az öregnek bármikor akadhatott segítsége. Azért volt pár olyan arckifejezése, ami azt sugallta, hogy meglepődik Yoda erején és veszélyességén. A végén egyértelműen számba kellett vegye a lehetőséget, hogy ha ketten folytatják a küzdelmet, abból bizony akár ő is kikerülhet vesztesen és bukik mindent. Ha Yoda ott is marad, Sidious vélhetően akkor is hívja a klónokat. És itt már Yoda is beláthatta, hogy a szitu passzol az Erő "szavaihoz", és noha megpróbálta, nem fog tudni sikerrel járni. Ha viszont életben marad, akkor még később meglehet a szerepe a sithek legyőzésében.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Annyira szépen van ez kifejtve a Visions-ben, hogy nem lehet(ne) ellentmondás. De mégis, az Ep3 eme jelenete viszont kisebb jelentőségűvé vált így, nincs mit tenni. :(

De mégis van, és szerintem nem az ep3 jelenetét kellene ezért kisebbíteni, hanem inkább elkönyvelni egy feloldhatatlan ellentmondásnak. Van olyan, hogy egy ellentét nem kibékíthető, de ez nem tragédia :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nekem nem is azzal van gondom, hogy Yoda odament és megpróbálta legyőzni Sidioust, hanem azzal a magabiztossággal, ahogy viselkedett, tisztára azt sugallva, hogy a legerősebb Jedinek le kell győznie a legerősebb Sith-et, nem lehet másként, mert ez a világ rendje. Ha már korábban felismerte, hogy nem a harc az ehhez vezető út, akkor ez kissé színpadias jelenetnek tűnhet, amiben saját maga sem hihet komolyan.

 

Donát, pb: elfogadom, amit írtok, miszerint a jövő mindig mozgásban van, tehát mégis próbálkozni kell, valamint, hogy a múltbéli tapasztalatok szerint akár mégis legyőzhette volna Sidioust, tehát mindenképpen meg kellett próbálnia. A Jedi Rendnek pedig akkor már mindegy volt, hiszen gyakorlatilag megsemmisült addigra, itt tényleg már csak a mindent vagy semmit tétje maradt: vagy Sidious hal meg, vagy Yoda.

De közben pluszban az jutott eszembe még, lehetséges, hogy ez az összecsapás nem attól lesz sikeres, hogy a másik fél halálával ér véget, hanem eleve már attól, hogy megtörténik. Lehet, hogy pont az összecsapás valós élménye kellett ahhoz neki, hogy véglegesen gyökeret verjen benne a gondolat, hogy a Sithek legyőzésének útja nem a harc, de legalábbis nem ott és nem akkor. A TCW-ben látomásokkal találkozott, ez pedig itt a valóság volt, sokkal intenzívebb formában. Úgy is mondhatnám, hogy kellett a gyakorlat az elmélet után. :)

 

 

De mégis van, és szerintem nem az ep3 jelenetét kellene ezért kisebbíteni, hanem inkább elkönyvelni egy feloldhatatlan ellentmondásnak. Van olyan, hogy egy ellentét nem kibékíthető, de ez nem tragédia :)

Azért jó lenne az ilyen jelentőségteljes momentumokra in universe megoldást, feloldást találni, én is ezen vagyok, és talán a fentiekkel sikerült is csökkenteni az ellentmondást a szememben. Ezzel együtt továbbra is igaz, hogy ez a jelenet mindenképpen veszített a jelentőségéből azzal, hogy a TCW-ben Yoda már találkozott ezzel a felismeréssel, hiszen az nem itt történik meg vele először.
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Saját vélemény de szerintem kicsit nevetséges hogy Yoda-nak egyedül kellett menni-e és megküzdenie Sidious-al.....Jedi Rend több száz Jedi Lovagot képzett ki ( ebben azért vagyok biztos mert Anakin abban a bizonyos szobában úgy talán 10 gyereket ölhetett meg, ebből viszonyítva azért jó páran lehettek még akik nem voltak küldetésen hanem csak szimplán a Rendnél állomásoztak ), az csak egy dolog hogy a klónok lelőtték őket de mindenkit nem tudtak. Biztos jó páran voltak akik konkrétan túlélték a Jedi Templomban lévő merényleteket mivel Jedik és tudnak védekezni. Filmben azért kicsit hülyén mutatták ezeket a lemészárlásokat mert tudjuk hogy elég jól ki voltak képezve lézernyalábok hárítására és mégis a 2. vagy 3. lövésnél már nem tudtak mit csinálni. De visszatérve Yoda-nak harcba kellett volna hívnia a maradék Jedi Lovagokat akik megmaradtak a Templomban. Lehet hogy elbuktak volna mint ahogy Windu mesterék is.....

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A klón háborúk idején ~10 000 jedi lovag szolgálta a Köztársaságot.

Amúgy az a montázs azt volt hivatott bemutatni, hogy a templomban lévő összes jedit vagy lemészárolták, vagy elmenekültek (de mint láthattuk a klónok egész jól körbezárták az épületet, szóval inkább az előbbi). De a filmben benne is volt, hogy Yoda és Kenobi felkeresik a Jedi Templomot, és ott nem sok túlélőt találtak - tulajdonképp egyet se. Arra meg nem volt idő, hogy felkeressenek életben maradt jediket, akik ráadásul még bujdosnak is. Ott gyorsan le kellett csapniuk, amíg a hatalom átvétel zajlik, mert ekkor voltak a legsebezhetőbbek a sithek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Saját vélemény de szerintem kicsit nevetséges hogy Yoda-nak egyedül kellett menni-e és megküzdenie Sidious-al.....Jedi Rend több száz Jedi Lovagot képzett ki ( ebben azért vagyok biztos mert Anakin abban a bizonyos szobában úgy talán 10 gyereket ölhetett meg, ebből viszonyítva azért jó páran lehettek még akik nem voltak küldetésen hanem csak szimplán a Rendnél állomásoztak ), az csak egy dolog hogy a klónok lelőtték őket de mindenkit nem tudtak. Biztos jó páran voltak akik konkrétan túlélték a Jedi Templomban lévő merényleteket mivel Jedik és tudnak védekezni. Filmben azért kicsit hülyén mutatták ezeket a lemészárlásokat mert tudjuk hogy elég jól ki voltak képezve lézernyalábok hárítására és mégis a 2. vagy 3. lövésnél már nem tudtak mit csinálni. De visszatérve Yoda-nak harcba kellett volna hívnia a maradék Jedi Lovagokat akik megmaradtak a Templomban. Lehet hogy elbuktak volna mint ahogy Windu mesterék is.....

Egyrészt nem hinném, hogy túl sok jedi lett volna akkor épp a Templomban. Ne felejtsük el, hogy a katonai dolgokat Sidious irányította, a jedik pedig tábornokokként vettek részt a háborúban. Meg amúgy is hallgattak az aktuális főkancellárra. Simán intézhette úgy az öreg, hogy a lehető legtöbb jedinek akadjon dolga a fronton. A 66-os is így kecsegtetett a legnagyobb sikerrel. Másrészt akik túl is élték a templomi rajtaütést, valószínűleg fejvesztve kellett menekülniük, aligha tudta volna Yoda visszahívni őket.

A klónok meg azért tudtak olyan hatékonyak lenni a jedik ellen, mert azok egyáltalán nem számítottak a támadásra, rajtuk ütöttek. A "külső" helyszínekről is amikor mutatták a 66-ost, a klónok rendre hirtelen hátba támadták a bajtársukat, esélyük se volt védekezni. A klónok tudták mi a feladatuk, a jedik nem várták a támadást. Azért ha meglepetésszerűen körbezárják őket, akkor a jedik se istenek, hogy túléljenek. A TCW-ban, ill. az Ep.2 geonózisi jelentében is láttuk, hogy van az a túlerő, ami ellen a jedik se tudnak mit tenni. Ez hatványozottan igaz, ha nem is számítanak a támadásra. Ugye egy sima ütközetben a jedik többnyire maguk választották a helyzetüket és nyilván úgy helyezkedtek, hogy ne legyenek több oldalról támadhatóak. Nem kell túl sokat agyalni rajta, hogy belássuk, ha mondjuk 6 irányból lőnek egyszerre egy jedire, akkor az egy fénykarddal nem fogja sokáig húzni, mert lehetetlen.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A klón háborúk idején ~10 000 jedi lovag szolgálta a Köztársaságot.

Amúgy az a montázs azt volt hivatott bemutatni, hogy a templomban lévő összes jedit vagy lemészárolták, vagy elmenekültek (de mint láthattuk a klónok egész jól körbezárták az épületet, szóval inkább az előbbi). De a filmben benne is volt, hogy Yoda és Kenobi felkeresik a Jedi Templomot, és ott nem sok túlélőt találtak - tulajdonképp egyet se. Arra meg nem volt idő, hogy felkeressenek életben maradt jediket, akik ráadásul még bujdosnak is.

 

Erről jut eszembe! Ha kb 10.000 Jedi volt akkor a rend tagja, vajon mennyi élhette túl a mészárlást. Mert ha feltételezzük hogy a klónok mondjuk 99%-os hatékonysággal dolgoztak (ami azért elég szép arány lenne tőlük) még mindig marad kb 100 Jedi akik valahogy megússzák a dolgot.

 

Mi lesz a túlélőkkel? Mert azt mindenki tudja hogy Yoda depresszióba süllyedve él a mocsárban, Obi meg védelmezi a galaxis reménységét, de mi lesz a többivel? Üldögélnek egy félreeső bolygón remegve hogy nehogy egy nap rájuk találjon a birodalmi inkvizíció? Miért nem kezdenek el szervezkedni? Vagy ha ők maguk nem is tudnak szervezkedni miért nem állnak be meglévő mozgalmakba? Ha Kanan beállt a lázadók közé a többiek miért nem? Nekem ez mindig fura volt.

Szerkesztve: - Jar-Jar Binks
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igazából az a nagy kérdés -bár ez itt OFF- hogy Vader miért nincs rajta folyamatosan Kanan keresésén.

 

Ez tényleg egy jó kérdés :hmm:.

OFF:

Láthattuk, hogy a 2. évadban fél perc alatt elintézhette volna őket, de mégsem tette, hanem okosan kitervelte azt, hogy Hera -ék elvezették őt a Főnix-sejthez. Na már most a 3. évad végére Kanan és Ezra már sokkal komolyabb erőt képviselnek szerintem, viszont ez az erő nem elég ahhoz, hogy Vader most folyton őket hajkurássza. Ahhoz szerintem túl elfoglalt ember.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Elvileg egy részük a hamis hívójelet követve visszament a Jedi Templomba, ahol kinyirták őket a többieket meg Vader felkutatta és kivégezte.

 

Obi és Yoda elég hamar figyelmeztették a túlélőket hogy ne menjenek oda, így feltehetően csak páran estek bele a hívójel csapdájába. Ha egy Jedi el akar bújni, akkor el is tud. Vader nyilván felkutatott párat, de még a Birodalom keze sem ér el minden bolygóra. Túlélő Jedik biztosan akadnak még...

 

Pont Kanan a legjobb példa arra hogy hiába vagy Lázadó és Jedi egy személyben, nem vagy nagyobb veszélyben mintha csak szimplán bujdosó Jedi lennél. Az inkvizítorok mindenképp üldöznek, Vader meg ha épp arra felé járkál jó eséllyel megöl. Tehát a bujdosó Jediknek tényleg nincs mit veszíteniük.

 

 

Bocs ezzel befejeztem az off szövegelést. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami arra utal hogy Kanan-nak és Ezra-nak nagy eséllyel meg kell halniuk mivel Yoda megmondta Luke-nak hogy ő az utolsó. Már csak az a kérdés hogy ezt fogják-e mutatni a Rebelsben. Mivel a Disney elsősorban tizenéveseknek ( 10-15 év körülieknek ) készíti a sorozatot így nem valószínű hogy majd leadják a délelőtti órákban ahogy Kanan és Ezra meghal a Birodalom végett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami arra utal hogy Kanan-nak és Ezra-nak nagy eséllyel meg kell halniuk mivel Yoda megmondta Luke-nak hogy ő az utolsó. Már csak az a kérdés hogy ezt fogják-e mutatni a Rebelsben. Mivel a Disney elsősorban tizenéveseknek ( 10-15 év körülieknek ) készíti a sorozatot így nem valószínű hogy majd leadják a délelőtti órákban ahogy Kanan és Ezra meghal a Birodalom végett.

Egyetértek. Az egész Rebels sorozat megítélését alapjaiban befolyásolja nálam majd, hogy ezt a dilemmát hogy fogják tudni feloldani.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Yoda érzékelte a távoli jediket, beleértve Kanant is és azt mondja Luke-nak, hogy ő az utolsó jedi lovag. Elég nagy pácban van a Lázadás ezért ha lenne még jedi aligha titkolná el.

 

Ebben egyetértek de én elsősorban az Ep3 utáni pár évről beszéltem. Luke idejére az inkvizítorok és Vader feltehetően már elvégezték a munkát, ezért lett Luke az utolsó.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 1 hónappal később...

Gondolkoztam rajta egy kicsit...számításba kell venni azt is hogy szerintem jó néhány Jedinek megfordult a fejébe az hogy szimplán dezertőr lesz. Ahogy Obi-Wan kiküldte a rendes holo üzenetet a kint lévő jediknek ők egyből elmenekültek minél messzebbre, és ahogy alattam pár sorral írták is hogy elég sok rendszer volt még ahol a Birodalom keze el sem ért. Persze a jedi eszméket nehéz feladni de egy ilyen esett után miért is ne kezdhettek új életet??? Mint pl. a Klónok Háborújában talán a 1. vagy 2. évadban van az mikor Rex és társai találnak egy dezertőr klónt egy istenháta mögötti kis bolygón.

 

Akkor még Vaderen kívül a fejvadászok is vadászhattak a menekült Jedikre. Azért egy Jedi által összerakott pontosan működő fénykard elég sokat ért a piacon, sőt szinte luxus cikknek számított. Elég sok pénzt kaphattak a beszerzők a fénykardért.

 

Persze ez még akkor sem zárja ki azt hogy jó néhány Jedi az ellenállás helyett inkább elvegetált valamelyik ősi jedi templomban és jobbik esetben ott halt meg, rosszabbik esetben meg Vader vagy a bandája lemészárolta őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.