Ugrás a kommentre

Darth Plagueis és Anakin Skywalker


Ajánlott hozzászólás

Sidious csak Anakin feltünése után gondolhatta azt, hogy a korábbi mesterének mégis sikerült valakit alkotni a midik segítségével. Tehát az ő szempontjából Anakin lehetett a sith kiválasztott is. Talán ezért mondja neki az EPIII-ban, hogy beteljesítette a sorsát.

 

Ez a válasz MissKarrde ROTS kritikában felvetett kérdésére. :arrow:

Persze lehet, hogy Sidius ezzel is csak magához akarta láncolni a kiválasztottat. Úgy értem azért is mondhatta ezt, hogy még jobban elültesse a bogarat a fülében, hogy ő Sith-nek született, noha nyilvánvalóvá válik a ROTJ végén, hogy nem így van. Árnyaltabb a helyzet, mert ő mindkettő és egyik sem, illetve inkább Jedi, mint Sith. Már ha Sith sablonnak Sidit vesszük. :wink:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sidi meg lehetett győződve arról, hogy Anakint a sötét oldal kreálta.

 

Én meg arról vagyok meggyőződve, hogy azért nem vagyok képes elfogadni, hogy Plagueis teremtette Anakint, mert nem veszi be az elmém (sőt minden idegszálam tiltakozik ellene, és minden érzésem is), hogy Anakin, a kiválasztott Sith mesterkedés műve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

minden idegszálam tiltakozik ellene, és minden érzésem is), hogy Anakin, a kiválasztott Sith mesterkedés műve.

 

Érthető.

Ez lehet amolyan büntetés is. Az erő nem büntet, ez bumeránghatás, lecke, ami megmutatja, hogy az egy dolog hogy ő akar valamit, de az mégsem úgy sül el, egészen.

Vagyis nem lehet hatalma az élet felett senkinek, még egy Sith-nek sem, olyan mértékben, hogy teremt magának életet, ami erősebb nála és uralhatja is a végtelenségig, abból Frankenvader lesz. "Aki másnak vermet ás az sírásó vagy földmunkás" :o :o

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az erő nem büntet, ez bumeránghatás, lecke, ami megmutatja, hogy az egy dolog hogy ő akar valamit, de az mégsem úgy sül el, egészen.  

Vagyis nem lehet hatalma az élet felett senkinek, még egy Sith-nek sem, olyan mértékben, hogy teremt magának életet, ami erősebb nála és uralhatja is a végtelenségig, abból  Frankenvader lesz.

 

Én is így gondolom. Palpdious hihette azt, hogy ők kreálták Anakint, de mivel erről meg volt győződve, halálra volt ítélve.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Palpdious hihette azt, hogy ők kreálták Anakint, de mivel erről meg volt győződve, halálra volt ítélve.

 

Palpdious :o (az egyik kedvenc játékom :o, a szójáték )

 

Ez is többféleképp megközelíthető. Wow.

Anakin, mint Sith teremtmény, kicsit mutánsra sikeredett, mivel a természet megcsúfolása az a szándék, a Sithek részéről, hogy irányítani akarják a mindenséget, vagyis a hatalomvágy rövid távon valóban hatalmat ad, hosszú távon visszaüt, megalázza a Sitheket.

Az a hitük, hogy Anakin a kiválasztott, a Sithekért van, nem nyert. Valójában nem ők egyedül kreálták, legsithebb esetben is csak az apa szerep lehet a Sitheké.

Önmagában a meggyőződés nem üt vissza. Palpdious önteltsége, hogy Anakin az ő szolgálatára teremtődött, az már igen. Ha olyan dologról vagyunk meggyőződve, amit mi akarunk ám a természettel nincs összhangban, nos az ezzel jár.

A Sithek az egyensúly kérdésével nem egészen lehettek tisztában. Nem fogadhatták el a jóslat azon részét, hogy az egyensúly feltétele a Sithek pusztulása. Nem kellett volna így lennie, ha a Sithek olyan irányba fejlődnek, ami közelít a természeteshez. Ha magukon alakítgatnak inkább és nem a környezetet akarják kényelmesre fazonírozni. :P

 

A prófécia attól is születhetett, hogy a Sithek szert tettek egy olyan képességre, aminek a használata a Sith célokkal együtt, az egyensúlyt igencsak megborítja. Mint amikor bedobsz egy kavicsot a vízbe és kör alakban hullámok indulnak. Az erőfodrok hatására megszületett a jóslat, ami egy erre érzékeny Jeditől v Jediktől származhat, a látó Jediktől. Végül is Anakin is és Luke is látó. A látó Jedik nem csak érezték a rezgést, henem volt egy látomásuk, amiből lejegyezték a próféciát. A látomások villanások voltak, amiben csupán azok a dolgok jelenhettek meg, amik mindenképpen meg fognak történni az elindított hullámok hatására.

Ez, mondhatjuk, a Sith-ek karmája, végzete, hogy szert tettek erre a képességre, és az élettel machinálnak saját "szórakozásukra". Az, hogy Anakin Sith kézre kerül, Anakin születése után sorozatban keletkező kisebb hullámok egymást erősítő interferenciája. Szinte mindenki, aki vele kapcsolatba került eldobott egy kavicsot benne, aminek a végjátéka az a csendes óceáni vihar lett, ami elpusztította a Jedi-hajó majdnem teljes legénységét, pár hajótörött kivételével, akik kiúsztak egy-egy szigetre. :wink:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ugye milyen érdekesen fonódik össze a bizonyosság és a szerencse? :D Én nem hiszem, hogy valóban a sithek "fodrozták" volna Anakint, csupán épp egy jó időben és a jó helyen lévő ifjúról hitték azt, hogy az csakis a Sith ifjonc lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Helósztok

 

Ne hagyjuk ezt a topicot a süllyesztőben, elvégre ez egy hihetetlen misztikus téma. Néha olyan érzésem van, mintha egy fajta filmesített balladát néznék, amikor Plagueis szóba kerül. Csupán egyszer halljuk a nevét, és alig tudunk meg róla pár dolgot, és a végén még abban sem lehetünk biztosak, hogy az a pár dolog igaz. Szóval kár lenne veszni hagyni ezt a jó vitatémát. Szerintem.

 

Például azt mondjátok meg, hogy vajon Darth Bane és Darth Plagueis között hány Sith élt? Hány nemzedéken át bujdoshattak a Jedik elől? Gondoljatok csak bele... mintha szegény Yodának száz évig a Dagobáh-n kellene laknia, minimális erőhasználattal... nem lehetett túl kellemes. Mégis, hogy tanították a Sith-ek a tanítványukat, úgy hogy ne érezzék meg a Jedik?

És tudom, hogy ez Off, de valahol ez mégis csak egy Sith-topic, vagy micsoda. És hamár itt tartunk... hogy lehetett olyan naív PLagueis, hogy elaludt?:)))

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

hogy lehetett olyan naív PLagueis, hogy elaludt?:)))

 

Még egy Sith-nek is szüksége van alvásra. Sőt egy Sith-nek van igazán, egy Jedi tud úgy pihenni, hogy tudatánál marad, ám egy Sithnek, aki a szenvedélyiből meríti az erőt, szüksége van álmokra is. Egy Sith olyan mint az emberek általában tudatosan sötétek, ugyanakkor a sötétség maga az öntudatlanság, a tudattalan irányítja őket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Véletlenül. :)  Meg aztán nem is nagy, másféle.

 

I don't think so. :P Életet teremteni a midik segítségével, plusz legyőzni a halált, szerintem igen nagy hatalom egy sith-nek. Főleg úgy, hogy a többi nem ismerte ezeket a képességeket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ami azt illeti, Qui-gon is hasonló dologra jött rá, csak ő a Jedik oldaláról. Szerintem Plagueis valójában nem "győzte le" a halált, inkább azt mondanám, döntetlent hozott ki a meccsből ellene, hiszen elég csúnya véget ért. Qui-gon inkább legyőzte a halált, mert átment ezen az állapoton, mégsem semmisült meg az énje. Plagueis képessége "csak" kikerüli a halált, amíg lehet.

Az élet teremtése persze más tészta, és nagyon érdekes, hogy egy Sith ilyet tudjon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az élet teremtése persze más tészta, és nagyon érdekes, hogy egy Sith ilyet tudjon.

 

Lehet, hogy nem is tudott ilyet, csak Palpdious kitalálta csalinak.

Bár egy Sith legendára hivatkozik annak valahol a könyvtárban tán lehet nyoma, amit ugye a Jedik őriztek. A 66-os parancsig :) .

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Plagueis képessége "csak" kikerüli a halált, amíg lehet.

 

Nahát ez nagyon igaz! Qui-Gon egy magasabb szinten volt, de azok akik ezt tökélyre vitték az Yoda és Obi-Wan. :) Mindenesetre ez a Plaguies tudhatott valamit. Persze ha Palpi nem kamázott. :P

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem a saga értelmezezési mélységének növelése érdekében fontos, hogy Plagueis valóban képes legyen erre. Ugyanis mind Plagueis, mind Qui-Gon képessége tökéletesen mutatja a két rend filozófiai különbségét. A szenvedélyükből erőt merítő, meghajlásra, önfeláldozásra képtelen Sith-ek a fizikai énjüket akarják kitolni a végtelenségig. A jedik léte az önfeláldozásról szól, természetes, hogy átadják magukat az erőnek, és hatalmas ajándék számukra, hogy az Erőben megőrizhetik öntudatukat. Egyik rendnek sem jut eszébe a másik módszere, mert teljesen idegen tőle.

A Sith ráadásul hamarabb jön rá erre a fajta tudásra, mint a Jedik. Ez egy nagy tromf a Sith részéről: lám, a Jedik majdnem kiirtották őket, és most mégis olyan tudásra tettek szert, amire egy Jedi sem képes. A Jedi-rend hatalma aztán a filmek idején csökkenni kezd, és egy szinte "kinézett" Jedi felfedezi ezt a titkot a világos oldal szemszögéből közelítve. Ez egy új reményt ad a Jediknek, és kiegyenlíti az erő (Erő-)viszonyokat, erősíti a dualista szemléletet.

Szerintem Plagueis tehát valóban tudta ezt, sőt, átadta a tudását Palpatine-nak is, aki azt hazudja Anakinnek, hogy nem ismeri a titkot. mert tudja, hogy Anakin azonnal ellene fordulna, mihelyst megtanulná (ami igaz is, mint láttuk az EP3-ban). Tehát az átállás után, amikor még megteheti, azt mondja, nem ismeri a titkot, és hogy majd együtt felfedezik Anakinnel. Ez az egyik biztosíték számára, Anakint ezzel (is) magához láncolja. Csakhogy Anakin megpörkölődik a Mustafaron, és (ebben az értelmezésben) Palpatine-nak bizony használnia kell ezt a képességét, nehogy elveszítse drágalátos tanítványát. Ez így szerintem marha szépen jön ki... :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez valóban szép. Sajnos Anakin ezt nem látta át.

 

Sajnos ez így nincs egyértelműen bebizonyítva a filmben, ez az én bajom... :) A könyvben pont ezért szeretem azt a jelenetet, amikor Sidious a Mustafarról visszafelé Anakin feje fölé teszi a kezét, és bűvöli: "Élj, tanítványom, élj! Élj!"

Iszonyú jó, a filmben is nagyon szívesen láttam volna.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

És a végén ő sem tudta megmenteni saját magát a haláltól, pont úgy, mint Plagueis. Pedig ő még csak nem is aludt :) Ha szó szerint vesszük az alvást. Ja, igen, és a tanítványa ölte meg :P A kör bezárult.

Úgy látszik, ezek a Sith-ek nem tanultak egymás hibájából, bezzeg a Jedik tudtak tanulni. Azért is győznek ők a végén.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Sajnos ez így nincs egyértelműen bebizonyítva a filmben, ez az én bajom... :) A könyvben pont ezért szeretem azt a jelenetet, amikor Sidious a Mustafarról visszafelé Anakin feje fölé teszi a kezét, és bűvöli: "Élj, tanítványom, élj! Élj!"

Iszonyú jó, a filmben is nagyon szívesen láttam volna.

 

Hát én pl. összeteszem a két kezem, amiért ez nem szerepelt a filmben. Egyrészt ugyebár megzavarta volna a film hangulatát, ami ugy az igazi, hogy némán felé hajol, ráadásul pont ugy ahogy Ben hajol Luke felé az ep.4-ben ezzel is egy ujabb remek párhuzamot alkotva. Ráadásul a film egy korábbi jelenetéből kiderül, hogy Palpinak dunsztja sincs erről a hatalomról (amiről egyáltalán nem tudni, hogy tényleg létezik-e és ez a kétség szintén nagyon tetszik). Amikor Anakin áttér Palpi mondja Anakinnak, hogy eddig csak 1 ember volt rá képes, amivell effektive bevallja, hogy ő nem képes rá...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt valóban nem kéne mondania, ez igaz, de a jelenet maga szerintem nem lenne rossz. Amúgy ez nem a Mustafaron lett volna, hanem már a siklón, útban hazafelé. Annál a jelenetnél kapcsolódhatott volna a filmhez, amikor Palpi siklója közeledik Coruscant-hoz a V-szárnyúak kíséretében (ez a trailerben szerepelt).

Mint írtam, az én értelmezésemben Sidious akkor hazudik, amikor azt mondja, nem ismeri ezt a képességet. Nekem az tetszik jobban, hogy Plagueis tényleg képes volt erre, és Palpi is képes erre, mert ez jól harmonizál azzal, hogy mit tudnak/akarnak a Jedik, és mit a Sith-ek, ahogy azt az előbb kifejtettem. És ez jobban bejön nekem, mint a kétely, hogy létezik-e ez a képesség.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezt valóban nem kéne mondania, ez igaz, de a jelenet maga szerintem nem lenne rossz. Amúgy ez nem a Mustafaron lett volna, hanem már a siklón, útban hazafelé. Annál a jelenetnél kapcsolódhatott volna a filmhez, amikor Palpi siklója közeledik Coruscant-hoz a V-szárnyúak kíséretében (ez a trailerben szerepelt).

Mint írtam, az én értelmezésemben Sidious akkor hazudik, amikor azt mondja, nem ismeri ezt a képességet. Nekem az tetszik jobban, hogy Plagueis tényleg képes volt erre, és Palpi is képes erre, mert ez jól harmonizál azzal, hogy mit tudnak/akarnak a Jedik, és mit a Sith-ek, ahogy azt az előbb kifejtettem. És ez jobban bejön nekem, mint a kétely, hogy létezik-e ez a képesség.

 

Szerintem a legjobb mindig a kétértelműség, mert igy több nézői értelmezés is lehetséges. A tiéd is teljesen megállja a helyét és nyugodtan lehet ugy is nézni, hogy Palpi birtokában van a tudásnak csak hazudik vele kapcsolatban. Ugyanakkor lehet ugy is nézni, hogy hazudik, söt akár az egykori Plagueis sem rendelkezett vele... szerintem ez jobb, mintha mindent készen kapnánk, mert akkor miről folyna itt a diskurzus? :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ez is egy szempont. :)

 

A kétértelműséget én is nagyon szoktam szeretni, ezért zavar az az infó, hogy az audiókommentárban McCallum állítólag azt mondja, Anakint Plagueis hozta létre. Viszont a képesség ismeretének kérdésekor a Jedi-Sith szembenállást tartom szem előtt, és azt, hogy a Jedik oldaláról ismerjük az igazságot, a Sith-ek oldaláról pedig a "legszebb" igazság ez lenne. Ezért részesítem előnyben a kétértelműséghez képest.

Anakin származásának kérdésében viszont nem bánom a kétértelműséget.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

A kétértelműséget én is nagyon szoktam szeretni, ezért zavar az az infó, hogy az audiókommentárban McCallum állítólag azt mondja, Anakint Plagueis hozta létre

 

Akkor ebből egyenesen következik, hogy Anakint NEM Plagueis hozta létre :) McCallum egyébként néha maga is bevallja, hogy nincs egészen képben; asszem az egyik web-chaten kérdeztek tőle valamit a történetről és bevallotta, hogy ez Lucas asztala és neki nem sok köze van az egészhez, de persze véleménye ettől függetenül neki is van... másrészről, ahogy azt már többször kifejtettem, engem nem nagyon érdekel mit mondanak az alkotók (bár McCallum mégcsak nem is alkotó, legalábbis a történet alakitásához nem sok köze volt); engem a történet önmagában érdekel.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hehe, én SimonZ és Jedi Master Yoda elméleteit ötvözve szemlélem Plageuis képességeit, Palpatine mondókáját és Anakin létét.

Vagyis, Plageuis ismert egy képességet, amivel képes volt befolyásolni a halált, megóvhatott másokat attól. Viszont mikor Sidious arról hamukál, hogy nem ismeri a titkot, az igaz. Ezt Jedi Master Yoda írta egyszer, hogy az ep3-ig egyedül egy emberről tudunk, akiről 100%-ig kijelenthetjük, hogy legyőzte a halált. Qui-Gon Jinn. Yoda hallotta Qui-Gon kiáltását az Erőben az ep2-ben, könnyen lehet, hogy Sidious is hallotta, és eltökélte, hogy rájön a titokra, ezért is akarja Anakint, aki a valaha élt legerősebb midi-chloriantár.

Viszont, hogy Darth Plageuis teremtette volna Anakint, azt kétlem. Jobban tetszik az a lehetőség, hogy az Erő nemzette az egyensúly visszaállítása miatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem meg Plagueis tudta a titkot, csak éppen nem árulta el Sidiousnak. Ő is tudta, ha elmondja neki, akkor oda az életbiztosítása (Sidious ezért nem mondja el Anakinnak a titkot). Amikor Sidi rájött, hogy úgyse fogja elárulni neki a mestere a cuccot, akkor megölte. Talán abban bízott, hogy ha felleli a kiválasztottat, akkor majd együttes erővel rájönnek az élet-halál titkára.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.