Ugrás a kommentre

Értékeld a filmet


Ody Mandrell

Milyen osztályzatot adnál a negyedik epizódnak?  

38 felhasználó szavazott

  1. 1. Milyen osztályzatot adnál a negyedik epizódnak?



Ajánlott hozzászólás

Ezzel én is egyetértek. Történetileg én sem tartom túlerősnek, mert egy klasszikus mesevonalat követ: a sárkány (Birodalom) elrabolja a királylányt (Leia), akit a legkisebb fiú (Luke) és hű segédei mentenek meg (Han, Chewbacca, C-3PO, R2-D2), végül leszámolnak a sárkánnyal (Birodalom, Halálcsillag). A többi rész ezzel szemben bonyolultabb helyzettel áll elő. Ráadásul elég lassú film is a többi részhez képest, bár ez annak tudható be, hogy az ep1-hez hasonlóan újra be kell vezetni egy Galaxist. Ilyesformán az ep1 is lassabb a többihez képest, csak ott elveszi az élét a sok látványos világ. Itt elenben sokáig csak a sivatagot látjuk, vagy a Halálcsillag korántsem látványos szürke folyosóit. Sok idő eltellik, mire eljutunk Mos Eisley-ba vagy a Halálcsillag látványosabb helyeire (börtönblokk, az árkos hely, ahol Luke és Leia csapdába estek, a hangár), a Yavinra meg pláne. Ráadásul az ep4-ben még a múltat is fel kell eleveníteni beszéd szinten is, ezért a látványtalan helyeken még a párbeszéd is sok, ami lassítja a filmet. És talán ez egy kicsit rosszúl van elosztva, mert mindent a film elejére tettek, nincs szépen elosztva. Így az ep4 eleje eléggé lassú és látványtalan, a közepe-vége viszont látványos (a felújításoknak köszönhetően mai szemmel is) és mozgalmas.

Mondjuk, ennek ellenére szeretem az ep4 bájosan egyszerű történetét, és megfoghatatlan lepukkant hangulatát. Remek kontrasztban áll az ep1-el.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De hogy lehetne lassú a film? :D Ezt egyszerűen nem értem... szinte végig pörög. Főleg a végén. Egy pillanatnyi szünet sincs benne, az ember még a lélegzetét is visszatartja. Az elején egy kicsit valóban nehezen indul be (Tatooine), de onnantól kezdve egyik kalandból a másikba csöppennek a hősök. Nincs megállás.

 

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az eleje valóban pörög, de onnan, hogy kilövik a mentőkabint minden, csak nem pörgés. A két droid vándorlása a sivatagban, Luke szenvedése a nagybágyjával, Obi-Wan történelmi órája, bóklászás a siklóval, ezek nem pörgős, hanem érdekes jelenetek. A pörgés ott kezdődik, hogy Hanék elindulnak a Falconnal, de itt is van megállás, mikor Ben tanítja Luke-ot. Aztán már valóban peregnek az események, csak míg ide eljutunk, eltelt a film fele. Szóval a film eleje inkább "csak" érdekes, de hogy nem pörgős, az biztos. Az érdekes jelenetekbe persze közbeékelnek egy-két mozgalmasat (R2 vs jawa, buckalakók támadása).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Viszont ebben a részben indul el Luke a Jedivé válád útján ekkor ismeri meg az "igazat" az apja múltjáról.Ebben mutatják be a Birodalom könyörtelenségét(Aldeeran felrobbantása).. stb.Gyakorlatilag ha valaki csak ezt a részt látja szinte mindent tud a Galaxisról, a Birodalomról, Köztársaságról, Jedikről, Klónháborúkról.Ezt a részt én egyfajta magyarázó résznek tekintem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ha belegondolok, hogy minden emiatt van, minden innen indult ki, nem tudok rá haragudni, mindent elnézek, és élvezem.

:(

Más is. SW-n belül tartom egy kicsit lassabbnak, meg amiről eddig is szó volt. A harag ezzel a résszel kapcsolatban pedig éppúgy fel sem merül, mint Palpiban a szívjóság :(

 

Ha jól meggondoljuk, talán helyszínből is itt van a legkevesebb, nem (Tatuin, HCS, Yavin4, no meg az űr, de ez evidens)? Kevés helyszínen zajlanak az események, azok is kicsit terjengősek éppen emiatt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

EpV + aszteroida

Azért tűnik az epIV kevesebb helyszínesnek, mert a többi esetében ugrálunk a helyszínek között (többnyire), itt meg nem (tulajdonképpen az epI-nél sem annyira, de a film végén a Naboo-n elég sok helyszínen kavarnak a szereplők), így olyan érzetet kelt bennem, hogy alig járunk máshol. A Yavin meg csak a film végén jelenik meg, így a film nagy része mindössze két helyen játszódik + a Falcon :( Szóval ez csak afféle illuziószerűség.

Na jó, abbahagyom a kötözködést :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 3 hónappal később...
Az eleje valóban pörög, de onnan, hogy kilövik a mentőkabint minden, csak nem pörgés. A két droid vándorlása a sivatagban, Luke szenvedése a nagybágyjával, Obi-Wan történelmi órája, bóklászás a siklóval, ezek nem pörgős, hanem érdekes jelenetek. A pörgés ott kezdődik, hogy Hanék elindulnak a Falconnal, de itt is van megállás, mikor Ben tanítja Luke-ot. Aztán már valóban peregnek az események, csak míg ide eljutunk, eltelt a film fele. Szóval a film eleje inkább "csak" érdekes, de hogy nem pörgős, az biztos. Az érdekes jelenetekbe persze közbeékelnek egy-két mozgalmasat (R2 vs jawa, buckalakók támadása).

Valóban lelassul a film a droidok kilövése után. De ezek a részek is nagyon fontosak, hiszen a prequelek fényében szá,os reminiszcenciát ébreszt: Tatooine, Larsék, Obi-Wan, Buckalakók. Mind, mind olyan dolgok, amelyek az előzmények fényében többet mutatnak annál, sokkal többet, mint amit látunk.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

A Tantive IV foglyul ejtése, a lázadó katonák és birodalmi rohamosztagosok küzdelme, Darth Vader felbukkanása, a lázadó tiszt megfojtása, a két droid mentőkabinnal való elmenekülése, Leia és Vader párbeszéde, Vader parancsa Praji parancsnoknak, --- egyszóval a film eleje annyira klasszikus, hogy az leírhatatlan. annyira tökéletes ez a kezdés, hogy nagyon sokáig ez volt számomra minden idők legjobb jelenete a SW-ból.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 hónappal később...

Régóta nem volt ilyen jó élmény az EPIV, mint ma. Az első három film után olyan, mintha egy szinttel lejjebb ugrottunk volna a ranglétrán. Már nem a galaxis prominensei alakítják a történetet, hanem a köznép. Remek a kontraszt a 'korábbi' filmekkel.

Szerkesztve: - Ody Mandrell
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Régóta nem volt ilyen jó élmény az EPIII, mint ma.

Őőőő... nem IV?

Amúgy igaz. Én is a héten néztem meg, és bámulatos mekkora a kontraszt az ep1-2-3, főleg az ep3 és e rész között. És nem csak látványban. Itt nincsenek olyan távolinak tűnő karakterek, mint a előzményekben, szenátorok, Jedi mesterek, hanem sokkal kézzelfoghatóbbak, mint földművesek, kocsmatöltelékek, katonai vezetők. Ezzel együtt az egész sokkal hétköznapibbá bállt. Az ep1-2-3-ban bepillantást nyerhettünk, hogyan működik az élet és hogyan vívják harcikat a Galaxisban a ranglétra tetején, és csak néha tekinthettük meg az alját. Az ep4-5-6 bemutatja, milyen az élet és a harc a ranglétra alján, és csak néha pillantunk fel a tetejére, de már akkor sem a legtetjére.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 5 héttel később...

Na szoval mi is történt az ep.4 végén?

 

1. Obi-Wan nem is akarja Vadert megölni. Elkardozgat vele, amig Luke meg nem érkezik és aztán kardot emel, szemet lehuny...

 

2. Obi-Wan már ha akarná se tudná legyőzni Vadert. Elhagyta az öreget az ereje, ugymond. Bár szeretné holtan látni Vadert, de tudja, hogy ő már megtenni ezt nem képes... kihuzza valahogy addig, amig Luke megérkezik, aztán jöhet az önfeláldozás: kardot emel, szemet lehuny...

 

Apró eltérésnek tünik, de egy valami miatt nagyon fontos: ha Obi-Wan képes megölni Vadert, akkor miért nem teszi meg? :D Én egyenlőre a kettes felé húzok.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Apró eltérésnek tünik, de egy valami miatt nagyon fontos: ha Obi-Wan képes megölni Vadert, akkor miért nem teszi meg? :D Én egyenlőre a kettes felé húzok.

Szerintem ugyan azért, amiért az ep3-ban sem tudta. Még mindig túlságosan kötődik hozzá érzelmileg, azaz még mindig szinte a testvére. S egyszerűen, bármit is tett Anakin, bármivé is vállt, hiába mondja, nem tud gépként ránézni, mindig csak a barátját látja. Tudja, hogy meg kéne ölnie, de nem viszi rá a lélek, így hát ebben a kettőségben szembeszáll vele, aztán feladja, hogy mentse Luke-ot, aki meg majdnem a fia és megfelelő nevelésben, azaz, ha sikerül elérni, hogy ne kötődjön annyira Anakinhoz, mint Obi-Wan, akkor az egyetlen, aki legyőzheti Vadert.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én ajánlok egy harmadikat.

 

Obi és Vader elkardozgatnak, de Obinak nem az a fő célja, hogy megölje Vadert, hanem csak feltartóztatni, amíg Luke-ék elmenkülnek (persze ha lenne lehetősége rá, lecsapná egykori tanítványát). Halála nem abból adódik, hogy legyőzetett, hanem abból, hogy nem kell már tovább Vader figyelmét lekötnie.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Pedig én óriási különbséget látok az ep.3-as és az ep.4-es Obi-Wan között és nemcsak a haja szinére gondolok... ott még barátként gondol rá, s óriási érzelmeket vált ki belőle (elég csak az arcára nézni a végén). Most viszont olyan közönnyel beszél hozzá, mintha a zöldségesnek mondana egy-két aranyköpést. És Lukenak is ugy beszél róla, mint aki menthetetlen "Inkább gép mostmár, mint ember, eltorzult gonosz".

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Most viszont olyan közönnyel beszél hozzá, mintha a zöldségesnek mondana egy-két aranyköpést.

Valószínűleg nem szándékos, de nekem az is bejön, hogy itt Darth-nak szólítja Obi! Olyan mintha gúnyolná...ráadásul azt az érzést is kelti, hogy az ő szemében már végképp nem Anakin többé (emlékezzünk csak a Mustafarra, ahol Vadert végig Anakinnak szólítja).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen... és micsoda nyugalommal beszél hozzá. Nyilván mert nem fél a haláltól egyrészt hisz Obi már ismeri a halhatatlanság titkát. Másrészt nem szenved azzal, hogy jó utra téritse, hisz tudja hogy lehetetlen. Inkább csak pár verbális szurkálást küld neki, minthogy csak a gonosz mestere lehet.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, és számomra azért is van olyan időhúzás érzése az egésznek, mert Obi végülis nem Vadert megkeresni indult (még ha az ezt is hitte). De miután a halálcsillagra értek, és megérezte őt, tudta, hogy csak úgy menekülhetnek, ha lefoglalja addig amíg sikerül valamit kifundálni. olyan ez, mint amikor Luke elmegy Vaderhez az Endoron, hisz ha maradna, azzal Vadert is oda vonzaná, azt meg ugye senki nem szeretné.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

De biztos leölte volna, ha van módja rá. Épp ezt írtam, hogy nem volt, ezért maradt az alapkoncepció. :D Így meg elkardozgattak volna napokig...

Wow... ez tök jó, mert igy viszont fedik egymást az elképzeléseink. Hát akkor erről az általam a másik topicban még 'fajsúlyosnak' itélt kérdésről ennyit :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem Vader ekkor már erősebb volt mint Obi.Nem tudta volna legyőzni.Persze azzal egyetértek én is ,hogy nem is akarta.Ez tisztán látszik a párbajból.Az is felmerült bennem, hogy "boldogan" hal meg.Tudta, hogy Luke-ot elíndította a jedivé válás útján, tudta, hogy Yoda tovább fogja tanítani a fiút, akit szerintem egy fő okból tanítanak.Azért, hogy majd ha felkészült megölje Vadert és az Uralkodót.Emiatt Ben gondolhatta azt, hogy fontosabb ha Luke elmenekűl mintha még órákig küzdenek Vaderrel akit - még egyszer hangsúlyoznám - nem tudott volna legyőzni.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.