Ugrás a kommentre

Revenge Of The Sith, by Matthew Stover


Obi1

Szerinted ez a legjobb film-regény?  

23 felhasználó szavazott

  1. 1. Szerinted ez a legjobb film-regény?

    • Igen
      19
    • Nem
      4


Ajánlott hozzászólás

Lipi: Istenien fogalmaztál. Egyetértek. :o

 

Én is vártam a könyv elolvasásával a film megnézése utánig, és örültem, hogy így döntöttem. Felejthetetlen élmény volt olvasni a könyvet, néha le se bírtam tenni, néha meg nem bírtam tovább olvasni. Rendkívüli módon hatott rám, és előfordult, hogy nem bírtam a szenvedésről, a pusztulásról tovább olvasni, ekkor letettem kicsit, hogy erőt gyűjtsek. Aztán volt amikor azért tettem le, mert nem akartam, hogy vége legyen. :(

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lipi: Istenien fogalmaztál. Egyetértek.  :oops:

 

Én is vártam a könyv elolvasásával a film megnézése utánig, és örültem, hogy így döntöttem. Felejthetetlen élmény volt olvasni a könyvet, néha le se bírtam tenni, néha meg nem bírtam tovább olvasni. Rendkívüli módon hatott rám, és előfordult, hogy nem bírtam a szenvedésről, a pusztulásról tovább olvasni, ekkor letettem kicsit, hogy erőt gyűjtsek. Aztán volt amikor azért tettem le, mert nem akartam, hogy vége legyen.  ;)

 

Mintha csak én írtam volna.Az utóbbi idők legjobb könyve számomra.Annyira jó volt olvasni.Pl nagyon tetszett az elején, ahogy leírja micsoda legenda lett Obi-Wan-ból és Anakinból a háború alatt.Ahogy várták az emberek ,hogy a két hős megmentse a főkancellárt.Kenobi és Skywalker.Nagyon jó.

Viszont pár kollégám előbb olvasta a könyvet és emiatt rossznak tartották a filmet mondván, hogy egy csomó dolog nem volt a filmben ami a könyvben volt.

Nekem így teljesebb az EP 3.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 2 héttel később...

Helósztok!

 

Én egyértelműen a legjobb SW könyvnek tartom Stover regényét. Ugyanakkor egyetértek Bomarral - csak mint érdekességként. Épp az a legjobb a filmekben, hogy lehet min filózni. Engem pl. nagyon érdekelne, hogy mi történt Cato Neimodian... :39:

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Helósztok!

 

Én egyértelműen a legjobb SW könyvnek tartom Stover regényét. Ugyanakkor egyetértek Bomarral - csak mint érdekességként. Épp az a legjobb a filmekben, hogy lehet min filózni. Engem pl. nagyon érdekelne, hogy mi történt Cato Neimodian... :39:

 

Donát.

 

Na az engem is.Sőt az egész klónháború Anakinnal és Obi-Wan-nal.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Helósztok!

 

Én egyértelműen a legjobb SW könyvnek tartom Stover regényét. Ugyanakkor egyetértek Bomarral - csak mint érdekességként. Épp az a legjobb a filmekben, hogy lehet min filózni. Engem pl. nagyon érdekelne, hogy mi történt Cato Neimodian... :39:

 

Donát.

 

Na az engem is.Sőt az egész klónháború Anakinnal és Obi-Wan-nal.

 

Csatlakozom. Persze könyvben is jó lenne ezeket olvasni, mondjuk Stover szinten, ám oly szívesen látnám, amint Anakain és Obi vállvetve harcba indulnak. Sóhaj. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szisz: "Csatlakozom. Persze könyvben is jó lenne ezeket olvasni, mondjuk Stover szinten, ám oly szívesen látnám, amint Anakain és Obi vállvetve harcba indulnak. Sóhaj."

 

Na, látom, hogy nemcsak én sóvárgok ezekért... Szerintem a Clone Wars jó, de nem pótolhatja ezeket a dolgokat. Egyáltalán, szerintem nem animációs filmekben kellene keresni az SW jövőjét, hanem a sorozatokban. Pl. én örülnék egy Klón-háború sorozatnak a Jedik/ a szeparatisták szemszögéből...

De elkalandoztam. Végül is annak is örülnék, ha magyarul adnának ki ezzel kapcsolatban.

 

Donát.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

  • 10 hónappal később...
  • 6 hónappal később...
  • 6 hónappal később...

Ez a könyv versus film téma érdekes dolog. Én is előbb a filmet láttam, és utána olvastam el a könyvet (fordítva tenni meg sem fordult a fejemben, mert az ilyesminek mindig csalódás a vége - kivéve a Harry Potter V. részt - de ez más lapra tartozik), és nagy élmény volt. Szerintem is ez messze a legjobb könyvváltozat a hatból - bár a IV-VI. rész könyvváltozatát nem is érdemes számításba venni, mert azok kifejezetten a forgatókönyvek regényesített változatai (nincs bennük se más, se több, se kevesebb). A Baljós árnyak és a Klónok támadása regény is már más műfaj volt, mert vannak bennük eltérések a filmekhez képest, és lényegesen több a plusz információ, a leírás, és megkockáztatom, hogy irodalmi alkotásként is megállják a helyüket a könnyedebb művek között.

És hát a Sith-ek bosszúja valódi gyöngyszem... Ha csak mint egy regényt nézem, úgyis nagyon jó: jól felépített cselekmény, hatásos párbeszédek, a nagyon sok leírás ellenére rendkívül izgalmas. A film megnézése után olvastam (tehát nem volt ismeretlen már a történet), és hát alig tudtam letenni, olyan volt, mintha ugyanazt a történetet egy más, tágabb szemszögből látnám. Erre a könyvre a leginkább igaz, hogy nem csak a cselekmény puszta papírra vetése történt meg, hanem a karakterek gondolatait, érzelmeit is megismertették velünk, amelyek szerintem nagyon fontosak pont ebben a kritikus részben, ahol minden eldől. Mert nagyon nem mindegy, hogy Anakin hogyan csalódik a Jedi Tanácsban, és hogyan tudja őt manipulálni Palpatine, amihez szerencsétlen módon és önkéntelenül a Tanács is jócskán hozzájárul, és főleg hogyan jut el ahhoz a szörnyű döntéshez, hogy mindent elárul a szerelme életének megmentése érdekében. És hát csak a könyvből derül ki, hogy mi történik a Yoda-Sidious összecsapásnál (Yoda a filmben alulmarad, míg a könyv szerint kihátrál, mert rájön, hogy a győzelmet nem ott és nem akkor kell keresnie - és ez az utóbbi sokkal szimpatikusabb, ráadásul összeköti a prequelt a klasszikus trilógiával). És az is csak a könyvből derül ki, hogy mit érezhetett Anakin-Vader, amikor magához tért a Vader-páncélban: a remélt örök dicsőség és szerelem helyett a fájdalom, a csalódás, a magány és az örök tűz jutott osztályrészéül.

Ezek a részek olyan jók a könyvben, hogy az elolvasása óta még inkább élvezem a filmet, többek között azért, mert már nincs olyan érzésem (ami azért első megnézésnél megvolt), hogy túl gyorsan történik minden.

Szóval számomra nincs verseny a film és a regény között, egyszerűen kiegészítik egymást.

 

És szólnom kell a Revenge of the Sith angol nyelvű audiobook-járól, amit sikerült az interneten keresztül beszereznem. Egy Jonathan Davis nevű ember olvassa fel a könyvet, de valami olyan nagyszerűen, hogy számomra még a magyar könyv olvasásánál is nagyobb élményt tudott nyújtani. Davis szépen és érthetően beszél angolul, nagyon jól hangsúlyoz, és picit utánozza a filmszínészek eredeti hangját, épp csak annyira, hogy ráismerjünk az adott karakterre. Obi-wan, Mace Windu, Dooku és Palpatine hangja nagyon jól sikerült, Anakiné is, mert bár nem igazán hasonlít Hayden Christensenéhez, de a karakterhez viszont ebben a változatban is remekül illik. Padmé viszont elég pocsék, sajnos, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy egy férfinek elég nehéz lehet női hangot utánoznia. De ez még belefér. Szóval az egész produkció szuper, csak ajánlani tudom mindenkinek, aki tud valamennyire angolul.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Versenyeztetni tényleg nincs értelme, viszont rangsorolni szerintem lehet... legalábbis nálam mindig a film lesz az első és a könyv nem kiegészitő, maximum egy alternativ elképzelés. A film pont attól jó, hogy nem ad mindenre konkrét választ, s sok mindent a nézőnek kell lefejtenie magában (lásd: Windu szerepe Anakin áttérésében stb.). A regénnyel pont az a baj, hogy mindet elakar magyarázni (ráadásul akárcsak elődje kissé egyenetlen: túl sokat törődik a felvezető űrcsatával és túl keveset a fináléval)...

 

Föleg ott érzek nagy különbséget, hogy mig az SW, mint film első-osztályú és mindképp az elsők között a helye, addig a regény, ha saját közegében nézzük inkább közepes... halomszámra vannak ennél jobban megirt irományok is (igaz nem SW témában... abban mindenképp a legjobbak egyike, bár ez nem túl nagy erény). Amitől igazán élvezetessé válik az pont a témája, amit a film ad neki... s Stovernek vannak jó pillanatai: mint mikor az egyes szereplők érzéseit irja le egy adott pillanatban (Anakin/Vader a műtö-asztalon a legjobb), de ezt a szinvonalat nem birja hosszan tartani. Mindenesetre én nemrég elkezdtem másodszorra is olvasni és úgy 100 oldal környékén leraktam. Elsőre az újszerüség erejével hatott, de másodjára már semmit nem tudott nyujtani. Néhol inkább untatott.

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Igen, szerintem ha adott egy alkotás, amit aztán új műfaji keretek közé próbálnak átültetni, általában az utóbbi csődöt mond (vannak persze kivételek, lásd Gyűrűk Ura). Gondolok itt a Star Warsra, ami filmben egyedülálló, a könyv vonatkozása viszont... nos igen, hagy kivánni valót magaután. Hasonlóan gondolkodom a Potterekről is. Könyvként fantasztikusak, de filmként... csupán színes vázlat. Mondom, vannak kivételek, de az én tapasztalataim azt mutatják, hogy a próbálkozások nagy részét nem koronázza siker.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Szerintem meg remek kiegészítő a regény a filmnek. Sok megmagyarázni való dolog lett volna ha nincs a film hátterében a regény. Ajánlatos mindkettőt figyelembe venni ha tisztán akarja látni az ember az ok-okozati összefüggéseket. Ez legjobban pont a harmadik résznél érvényesül ahol többeknek piszkosul nem tetszett az a megvalósítás ahogy a rendező megoldotta Anakin áttérését. Stover pedig remek munkát végzett. Tökéletesen tiszta kép tárul az érdeklődő elé ha elolvasta a regényt is.

Szerintem :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nekem pont Stover magyarázkodás nem tetszik... például, hogy Anakin azt hiszi, hogy Padmé és Obi-Wan összeszürik a levet... nagyon örülök, hogy az erre való utalások egytől egyik kikerültek a filmből.

És szerintem éppenhogy nem kell figyelembe venni a regényt, ha a filmet értelmezni akarjuk. Egyébként is épp elég meredek, hogy Stover behozza az EU-t, s például az Assaj-al való küzdelemre is utalnak... az ilyen marhaságoknak nincs közük a filmhez. Többek között ezek miatt sem lehet nálam kiegészitő a regény...

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

többeknek piszkosul nem tetszett az a megvalósítás ahogy a rendező megoldotta Anakin áttérését.

Mármint Lucas? :lol:

 

Egyébként én is rengeteg helyről hallottam, hogy Anakin átállása nem jól felépített. Ezek az emberek sajnos kevés időt szántak rá arra, hogy végiggondolják a filmet. Lucas tökéletesen megteremtette az átállást, és ez szerintem Stover nélkül is tökéletesen érthető. Stover könyvét leginkább ahhoz tudnám hasonlítani, amikor 16:9-re veszed 4:3-ról. Az eredeti filmből többet látsz, de nem kapsz egy új, eredeti alkotást.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nekem pont Stover magyarázkodás nem tetszik... például, hogy Anakin azt hiszi, hogy Padmé és Obi-Wan összeszürik a levet... nagyon örülök, hogy az erre való utalások egytől egyik kikerültek a filmből.

 

Hát éppenséggel ez benne volt a filmben is. És következtetni is lehetet rá ha éppenséggel nem volt világos. Anakin meg is vádolja rendesen Padmét amikor találkoznak Mustafaron. :lol:

 

És szerintem éppenhogy nem kell figyelembe venni a regényt, ha a filmet értelmezni akarjuk. Egyébként is épp elég meredek, hogy Stover behozza az EU-t, s például az Assaj-al való küzdelemre is utalnak... az ilyen marhaságoknak nincs közük a filmhez. Többek között ezek miatt sem lehet nálam kiegészitő a regény...

 

Nálem meg majdhogynem a film vált értelmezhetetlenné -főleg a kérdéses, átállásos jelenet- ha nem olvastam volna el a regényt hozzá. Stover tökéletesen ragadja meg Anakin vívódását. ;)

"Hát nekem pont Stover magyarázkodás nem tetszik... például, hogy Anakin azt hiszi, hogy Padmé és Obi-Wan összeszürik a levet... nagyon örülök, hogy az erre való utalások egytől egyik kikerültek a filmből. "

 

Hát éppenséggel ez benne volt a filmben is. És következtetni is lehetet rá ha éppenséggel nem volt világos. Anakin meg is vádolja rendesen Padmét amikor találkoznak Mustafaron. :)

 

"És szerintem éppenhogy nem kell figyelembe venni a regényt, ha a filmet értelmezni akarjuk. Egyébként is épp elég meredek, hogy Stover behozza az EU-t, s például az Assaj-al való küzdelemre is utalnak... az ilyen marhaságoknak nincs közük a filmhez. Többek között ezek miatt sem lehet nálam kiegészitő a regény..."

 

Nálam meg majdhogynem a film vált értelmezhetetlenné -főleg a kérdéses, átállásos jelenet- ha nem olvastam volna el a regényt hozzá. Stover tökéletesen ragadja meg Anakin vívódását. De ezzel a véleménnyel nem voltam egyedül; nagyon sok helyen olvasni lehetett erről a negatív kritikát és a regény ajánlását. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Mármint Lucas? :lol:

 

Egyébként én is rengeteg helyről hallottam, hogy Anakin átállása nem jól felépített. Ezek az emberek sajnos kevés időt szántak rá arra, hogy végiggondolják a filmet. Lucas tökéletesen megteremtette az átállást, és ez szerintem Stover nélkül is tökéletesen érthető. Stover könyvét leginkább ahhoz tudnám hasonlítani, amikor 16:9-re veszed 4:3-ról. Az eredeti filmből többet látsz, de nem kapsz egy új, eredeti alkotást.

Kinek a pap, kinek a papsajt :) Nekem és sok-sok emberkének bizony kellett az, hogy érthető és érezhető magyarázatot kapjon az átállásról. Fél perc vívódás bizony nem volt elég annál a jelenetnél, egyszerűen hitetlen volt ;) A regény legalább kibontotta mindezt két-három oldalra. :)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Érdekes, én pont nem Anakin átállásában látom kiegészítőnek, nekem arra elég a film.

Inkább a többiben ;) Az elején a hős páros "bemutatása", stb remek lett, és számomra a politikai vonal beleírása, ami fontos és kiegészítő attól függetlenül, hogy az benne van a forgatókönyvben is. És igen, hibának tartom az EU megjelenését (ehem, ha Lucas jóváhagyta, akkor már nem is annyira), de bizony, egyik kedvenc EU karakterem egyszeri megemlítése igencsak megdobogtatta a szívem: Bel Iblis :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Kinek a pap, kinek a papsajt :) Nekem és sok-sok emberkének bizony kellett az, hogy érthető és érezhető magyarázatot kapjon az átállásról. Fél perc vívódás bizony nem volt elég annál a jelenetnél, egyszerűen hitetlen volt ;) A regény legalább kibontotta mindezt két-három oldalra. :)

Félperc vívódás? Szerintem akkor Te rossz filmet néztél :lol:

 

Anakin vívódása már Dooku megölésénél elkezdődik, s tart egészen Windu megcsonkításáig. Hát ez finoman számolva is 30-35 perc (legalább, pontos időt nem tudok neked mondani).

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát nekem pont Stover magyarázkodás nem tetszik... például, hogy Anakin azt hiszi, hogy Padmé és Obi-Wan összeszürik a levet...

Nagyrészt egyetértek Bomarral. De szerintem, ezeket a magyarázkodások több esetben Lucastól származnak. Ebben a lé összeszűrős esetben például biztos vagyok, hogy Lucas bele akarta tenni a filmbe, csakúgy, mint hogy Palpi kék karddal gyakja le Fistoékat. De végül mind kikerült.

 

De szerintem az egész regény valahogy azért sántít, mert nem találta meg a regény az egyensúlyt.

Azt az egyensúlyt, amit Bomarr említ, hogy az űrcsata majd a könyv egyharmada, míg a finálé pár oldal.

 

Számomra ott van igazán gubanc, amikor akcióról kell írni. Ott olyan kusza káoszt írt le, mintha nem lenne semminek értelme. Mintha nem akarna Spoilerezni a filmből, vagy mintha az írónak nem mutatták volna meg, mondták volna el, mi fog zajlani a kékhátteres események előtt.

Pl a Dookus párbaj nagyon jól fel van vezetve. De maga a harc nagyon rövid, és kiforratlan.

Szerintem az a könyv legnagyobb hibája, hogy nincs tisztában a film végső változatával. Az biztos, hogy Lucas valamilyen szinten konzultált az íróval, de a cselekményt nem egyeztették maximálisan. Finálé annyira jellegtelen, hogy én el sem tudtam képzelni itt mi folyik, sem a helyszín nem volt jól leírva, sem a dúló csata, sem annak a jelentősége. A karakterek belső vívódása a motivációk az jól volt leírva, de amiket leírtam abból a szempontból rosszul szerkesztett és összecsapott volt nekem bizonyos részei.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hát éppenséggel ez benne volt a filmben is. És következtetni is lehetet rá ha éppenséggel nem volt világos. Anakin meg is vádolja rendesen Padmét amikor találkoznak Mustafaron. :lol:

Abszolut nincs benne a filmben.. ezt nemtom honnan veszed ;) Azt a jelenetet csak az kombinálja ugy aki olvasta a regényt és beleakarja látni, de Padmé és Obi-Wan kapcsolatára (vagy legalábbis hogy Anakin ezt hisz) semmi nem utal és én bárkit kérdeztem aki távol tartotta magát a regénytől, meg se fordult a fejében ilyesmi a film alapján :) És ez egy nagy plusz a film javára, teszem hozzá gyorsan :)

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Nagyrészt egyetértek Bomarral. De szerintem, ezeket a magyarázkodások több esetben Lucastól származnak. Ebben a lé összeszűrős esetben például biztos vagyok, hogy Lucas bele akarta tenni a filmbe, csakúgy, mint hogy Palpi kék karddal gyakja le Fistoékat. De végül mind kikerült.

Ha beleakarta volna tenni, akkor nem kerül ki. Gondolom nem csak ugy ad-hoc jelleggel rakta be meg ki a jeleneteket és oka volt annak ha valami kimaradt :lol: Másrészt ahogy mondani szoktam Lucas motivációi ilyen szempontból nálam nem perdöntők... az a perdöntő nálam, hogy mi van a filmben ;)

 

Viszont a többiben egyetértünk: Stover nem tud akció-jelenetet jól megirni :)

Szerkesztve: - Bomarr
A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Félperc vívódás? Szerintem akkor Te rossz filmet néztél :lol:

 

Anakin vívódása már Dooku megölésénél elkezdődik, s tart egészen Windu megcsonkításáig. Hát ez finoman számolva is 30-35 perc (legalább, pontos időt nem tudok neked mondani).

Arról a fél percről beszélek amikor Anakin levágja Windu kezét és hipp-hopp pillanatnyi megbánás után máris letérdelt Palpi elé.

 

Na ez a rész a filmben piszkosul hitetlen. Könyvben sokkal többet nyújt ;)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Abszolut nincs benne a filmben.. ezt nemtom honnan veszed :lol:

Valóban csak az látja bele, aki olvasta a regényt, de én hozzátenném, hogy:

 

Van két jelenet (egyiket említette Oldi), amiről esetleg eszébe juthat a regényt elkerülőnek a "lé összeszűrés".

Az első mikor Anakin Padménél jár, és második látomása után megkérdezi. Itt járt Obi-Wan? Na ott olyan féltékenyen kérdezi, hogy mi dolga Obi-val.

 

Ezek után, mikor a végén megjegyzi, és hogy Elárulta Obi-val van, akkor esetleg hiheti ezt valaki, akiben megmaradt, az Obi-wan itt voltos jelenet...

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.