Ugrás a kommentre

Revenge Of The Sith, by Matthew Stover


Obi1

Szerinted ez a legjobb film-regény?  

23 felhasználó szavazott

  1. 1. Szerinted ez a legjobb film-regény?

    • Igen
      19
    • Nem
      4


Ajánlott hozzászólás

Bizony, ezekből lehet sejteni. Anakinnak már minden és mindenki zavaros ekkorra, nem tud tisztán gondolkodni, így már minden helyzet gyanús a számára. Sajna ehhez kapcsolódóan van egy kivágott jelenet is, egy beszélgetés Palpi és Anakin között.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Lokatelli, a számból vetted ki a szót. :lol:

Kíváncsi voltam, hogy a könyvnek ezen konspirációjából mennyi marad a filmben, és a lehető legalaposabban próbáltam kikutatni. Arra jutottam, hogy ez a két jelenet utalhat egyedül.

Nem sw-s haveroktól kérdeztem, hogy nem éreztek e ilyesmit, és ezeket ők mondták, hogy ebben a kettőben talán.

 

De Anakinnek tökmindegy, abban az agyi állapotban már azt is elhinné, hogy Obi-é a gyerek.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ezek után, mikor a végén megjegyzi, és hogy Elárulta Obi-val van, akkor esetleg hiheti ezt valaki, akiben megmaradt, az Obi-wan itt voltos jelenet...

Ott nekem is hasonló jött le.

Ani nagyban üvölti hogy Padmé Obival van meg hogy odavitte hogy megölje. Már ott tarthatott hogy nem akarják hogy kettejük közé álljon.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Van két jelenet (egyiket említette Oldi), amiről esetleg eszébe juthat a regényt elkerülőnek a "lé összeszűrés".

Az első mikor Anakin Padménél jár, és második látomása után megkérdezi. Itt járt Obi-Wan? Na ott olyan féltékenyen kérdezi, hogy mi dolga Obi-val.

 

Ezek után, mikor a végén megjegyzi, és hogy Elárulta Obi-val van, akkor esetleg hiheti ezt valaki, akiben megmaradt, az Obi-wan itt voltos jelenet...

Mondom: aki olvasta a regényt az beleláthatja, de a film érdekes módon nem utal rá nyiltan. Itt van például az a jelenet, amit emlitesz: az nyiltan lejön, hogy Obi-Want nem szivleli Anakin, például abból amikor Padmé emliti az elején, hogy esetleg segithetne nekik... ha már annyiszor felmerül Lucas nézőpontja; ő is mondja pont az ominozus jelenet elött, hogy Anakin már csak tetteti a pozitiv érzelmeket Obi-Wan felé (és Lucas szót sem ejt semmi esetleges lé-összeszürésről Anakin áttérése kapcsán... nem mintha fontos lenne ez, csak érdekességképp megjegyzem). Anakin abban a jelenetben egyszerüen dühös arra, hogy Obi-Wan odament... ezen túlmenően én nem látok semmit, és bevallom nagyon erőltetettnek tartanám, ha Anakin ilyen irányba tapogatozna. A Klón-háborút végigharcolták együtt, tehát azalatt Obi és Padmé nem találkozhatott... túl nagy ostobaság lenne Anakin részéről ha komolyan elhinné azt hogy Obi és Padmé között bármi komoly alakult ki egy azaz egy találkozás után. Az, hogy felelősnek tartja az anyja haláláért teljesen jól felépitett és logikus, mégha külső szemlélőként el is itélhető... ez viszont marhaság.

 

És a mustafari lecseszésben is inkább háttérbeni összeesküvésről beszél és arról, hogy Padmé segitette Obi-Want, hogy megölje őt... illetve pontosan ezt is mondja. Elég indulatos itt ahhoz és elég nyilt, hogy nevén nevezze a dolgokat. Mégsem beszél megcsalásról (pedig hol máshol cseszhetné le őket ezért, ha nem itt)...

 

És érdekes módon az átlagos nézőnek eszébe se jut, hogy Anakinnak esetleg lehettek ilyen tévképzetei. Bele lehet magyarázni, de szerintem nagyon erőltetett.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

túl nagy ostobaság lenne Anakin részéről ha komolyan elhinné azt hogy Obi és Padmé között bármi komoly alakult ki egy azaz egy találkozás után.

Épp ez a lényeg, hogy itt Anakinnek már annyira elvette az eszét a gyűlölet, hogy ilyen képtelenségeket is simán hihet.

 

Ez a szál szerintem annyira nem marhaság, mert rámutat Anakin mennyire el van borulva. Ezt a lehetőséget, én pont annyira nem zárom ki, mint a sorozott rohamoszikat. Szerintem olyan nagy a galaxis, hogy ilyen feltételezések simán megférnek.

érdekes módon az átlagos nézőnek eszébe se jut, hogy Anakinnak esetleg lehettek ilyen tévképzetei. Bele lehet magyarázni, de szerintem nagyon erőltetett.

 

Én haverjaim átlagos nézők voltak akiken teszteltem ezt, és direkt úgy beszélgettem velük, hogy ne utaljak rá egyik mondta magától, hogy még ezt is gondolhatta Anakin. Ekkor megkérdeztem mi alapján. Mondta a két jelenetet.

Szóval valóban tök nyolc mit akart Lucas, ezzel, hogy kivágta a szálat, meghogy mit mond, a lényeg, ami lejöhet a filmből, az meg nem zárja ki, hogy Anakin erre ne gondolhatna, és a néző gondol is rá. Akármilyen pici lehetőség, akármilyen képtelen, és akármilyen marhaság. Szerintem pont ezért szép. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Már aki gondol... nem csak ismerőseim, de én magam se szoktam rá gondolni és ha most fel nem merül a regény eszembe se jutna ez a szál. Persze megfér, mint lehetőség, de szerintem simán tönkretenné az egész "Anakin-átfordulást"... és ezért tartom nagyon bölcsnek Lucas részéről, hogy ezt kihagyta az ep.3-ból (és meg se emliti mint okot aztán).

 

Mert pont ott a lényeg szerintem, hogy Anakin nem hirtelen felindulásból fordul egykori barátai ellen és a sötét oldal mellé... olyan inditkékok vezérlik amik kellően jól felépitettek ahhoz, hogy évtizedeken át a Sötét oldalon tartsák és Obi-Want akár 20 év mulva is elitélje. Ezaz "itt annyira elveszti az eszét és ezért hiszi azt és ezér fordul ellene" számomra hiteltelenné tenné az egész ep.3-at... ahogy Stover meg is tette. Ezért is maradok inkább a filmnél.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bomarr. Korábban írtad, hogy te szeretsz elfilózgatni a filmen a regény nélkülözésével. Namármost nem csak egy irányzat van. Valaki ezt a következtetést vonja le, más pedig teljesen eltérő véleményt alkot. :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Én nem mondtam, hogy nem lehet mást gondolni... csak érveltem amellett, hogy nekem az a verzió miért nem szimpatikus és miért örülök, hogy a regénnyel ellentétben nincs "konkrétan" a filmben. Felőlem mindenki úgy értelmezi ahogy akarja, de a fórum meg arra is jó, hogy ezeket az értelmezéseket megbeszéljük/ütköztessük :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Jó kis vita alakult itt ki.Nálam is a film az első, de kiegészítve a regénnyel.Ami nincs a filmben az benne van a regényben.A szereplők érzelmeinek ábrázolása még mindíg a könyvben jobb mint a filmben, mert akármilyen jó színész valaki a teljes belső nem jön át a vásznon.Viszont soha nem használom fel érveléshez a könyvek által nyújtott pluszt, mert az EU, elvileg meg sem történt, ugyanígy a kivágott jeleneteket sem.Nekem Stover könyvében az üt leginkább, mikor a végén leírja, hogy sosem volt sárkány hanem a gonoszkodásokat is Anakin Skywalker követte el.

 

Az hogy Obi-Wan beleszeretett Padméba azt én is óriási baromságnak tartottam volna.Obi-Wan karaktere nem ilyen az első két rész alapján, ő hű a Jedi Rendhez ahol ugye az ilyesmi tilos.A filmből tényleg nem jön le ilyesmi.Anakin valamilyen szinten tényleg féltékeny Obi-ra de nem Padmé miatt, hanem inkább amiatt, hogy Obi mester ő meg nem.

Bomarral viszont abban nem értek egyet, hogy Anakin a Jedi Templomban döntötte el az áttérést.Ő még akkor Jediként ment át.Csak azt akarta, hogy nehogy megöljék a Jedik Palpit.Még amikor Palpi villámozta Windut akkor is Jedi volt.A döntés akkor születhetett meg benn amikor a kézlevágás után ledobta a kardot.Legalábbis szerintem.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Ebben az egészben az a szép számomra, hogy eddig én is úgy gondoltam, hogy Anakint a féltékenység is vezérli. De a Bomarr által vázoltak tényleg átgondoltabbá teszik a szitut és jobb, ha kiveszem az egyenletből a féltékenységet. Na, most ezen elfilózom:

Első jelenet, mikor Anakin látja Obi-Want a látomásában. Ekkor már min van túl Anakin? Megtudta, hogy a Jedik kémkednek Palpatine után, elárulják a kódexet, a kancellárt, ami egyben számára úgy tűnhet, hogy a Köztársaság elárulása is. A kancellár pedig a tovább mélyítette eme gyanúját, mikor kész tényként közölte. De a Jedik, azaz Obi-Wan rávilágított arra, hogy éppen amiat használják őt, mert közel áll a kancellárhoz. Namost, Anakin ezt összerakva mire következtethetett? A Jedik jól tudják, hogy nem árulná el Palpatine-t. Ezt Anakin is tudja. Mi van, ha Palpatine-nak igaza van, vagyis a gyanúja beigazolódik, és a Jedik hatalomra törnek? Akkor Palpatine mellett ő is célpont lesz, hiszen nem állna az áruló Jedik mellé. Megérzi, hogy Obi-Wan ott járt Padménél. Obi-Wan benne van a Tanácsban, ő adta ki a feladatot, ergo tudhat az árulásról. Obi-Wan kitől akarná megtudakolni, hogy Anakin hol is áll valójában, ha nem Padmétól? A másik olyan embertől, akihez közel áll, és ez Obi-Wan előtt nyílt titok, ezt pedig Anakin is tudja. Anakin imigyen feltételezheti, hogy Obi-Wan jött kifürkészni, hajlandó lenne-e elárulni Palpatine-t, illetve talán a gyengéjére is rákeresett. Elvégre Padmé nem Jedi, Kenobi lazán kiszedheti a fejéből, hogy házasok. Arról nem is beszélve, hogy nem sokkal azelőtt Padmé feldobta a lehetőséget, hogy a Köztársaság az ellenség. Hoppálá, talán őt is befűzte Obi-Wan? Eztán lefolynak a köztes események, és Mustafaron találja magát, Padméval, aki pedig odavitte Obi-Want. Hopp, Anakinban összeállhat a kép. Obi-Wan valóban ellene van, tényleg célpont Sidious mellett. Igaz volt a gyanúja. Ráadásul valóban beszervezte Padmét az árulásba ("Együtt vagytok! Idehoztad, hogy megölhessen!"). És hát nem féltékenységből, hanem a szerelme árulása miatt támad rá a nőre, majd ugrik neki a kétszínű Obi-Wannak is. Nekem tetszik ez a felállás.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Bizony ám! És ez remekül rimmel a lávafolyó feletti párbeszédre, ahol Anakin azért cseszi le Obi-Want, amiért a Jedik hatalomra akartak törni. Nem lehet véletlen, hogy ebben a drámai pillanatban, s a csata hevében ezt véli Obi és a Rend legfőbb bűnének :lol:

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Az hogy Obi-Wan beleszeretett Padméba azt én is óriási baromságnak tartottam volna.Obi-Wan karaktere nem ilyen az első két rész alapján, ő hű a Jedi Rendhez ahol ugye az ilyesmi tilos.A filmből tényleg nem jön le ilyesmi.Anakin valamilyen szinten tényleg féltékeny Obi-ra de nem Padmé miatt, hanem inkább amiatt, hogy Obi mester ő meg nem."

 

 

Frenki. Itt nem az a lényeg, hogy most a néző, hogy véli a saját szemszögéből, hanem az, hogy láthatja mindezt Anakin.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

"Az hogy Obi-Wan beleszeretett Padméba azt én is óriási baromságnak tartottam volna.Obi-Wan karaktere nem ilyen az első két rész alapján, ő hű a Jedi Rendhez ahol ugye az ilyesmi tilos.A filmből tényleg nem jön le ilyesmi.Anakin valamilyen szinten tényleg féltékeny Obi-ra de nem Padmé miatt, hanem inkább amiatt, hogy Obi mester ő meg nem."

 

 

Frenki. Itt nem az a lényeg, hogy most a néző, hogy véli a saját szemszögéből, hanem az, hogy láthatja mindezt Anakin.

Anakin sem láthatja máshogy hisz ismeri mesterét.Fullra tudja, hogy semmi esetre sem szerethet bele egy nőbe Obi-wan, mert tiltja a kodex.Lehetetlen, még Anakin szemszögéből is.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Anakin sem láthatja máshogy hisz ismeri mesterét.Fullra tudja, hogy semmi esetre sem szerethet bele egy nőbe Obi-wan, mert tiltja a kodex.Lehetetlen, még Anakin szemszögéből is.

Akkor elvégre ő se szerethetet volna bele :D

Node mint korábban valaki itt írta, Anakin totálisan megőrült ekkorra. :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Akkor elvégre ő se szerethetet volna bele :D

Igen, de Obi-Wan követte a kódexet... pont ezt nem szerette benne Anakin. (aki áttért ugyan a Sötét oldalra, de nem őrült meg... hogy milyen rideg stratégia szerint müködik az pont a mustafari jelenetéből derül ki, ahol kiderül hogy már a Császár kiiktatását is bekalkulálta a Sötét oldalra való lépésénél... s hogy ez mennyire nem egy 'átfutó gondolat' az pont az ep.5-ből derül ki, ahol az első adandó lehetőségnél újra képes lenne ezen "startégia" mentén végigmenni)

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Hú, nem gondoltam volna, hogy a felvetésem ilyen vitát ébreszt ismét - mert már volt egy kör régebben, mikor is hasonlóan nagy szenvedéllyel védte mindenki a saját elképzeléseit. De csak örülni tudok neki :D .

 

Én részemről továbbra sem érzem az ellentétet a film és könyv között, már sokszor láttam iill. többször olvastam őket, és az én fejemben ez már egy egységes történet, ami nagyrészben a filmen alapul, de azért ott van mögötte a könyv is. Az nem kérdés, hogy a cselekmény vezetése, az akciódús jelenetek esetén a film a nyerő, de karakterábrázolásban azért a könyv sokat tesz hozzá.

A legjobb példa erre Anakin, aki a könyvben az elején sokkal szimpatikusabb, mint a filmben. Az a határtalan sóvárgás, amit Padmé iránt érez, a bizonytalanság, hogy mi lenne a helyes út (egymással teljesen ellentétes gondolatokat kap azoktól, akik fontosak neki: Padmétól, Obi-wantól és Palpatine-tól) annyira sebezhetővé teszi őt lelkileg, hogy a végzete elkerülhetetlenné válik, mert ugyanazon lejtőn taszigálja őt lefelé Palpatine és a Tanács együtt. Egyetlen rész van azonban vele kapcsolatban, ami határozottan sokkal jobban kitalált a filmben: az átállása. Szerintem Anakin filmbeli átállása, a kétségbeesése, a könnyei jobban megfeleltek a könyvből igazán jól megismert impulzív személyiségének ? mégis a könyvben sokkal hidegebb fejjel dönt: Mace Windu halála után még hezitál, hogy beálljon-e Sith-nek, és Palpatine unszolására is csak annyit mond, hogy csak a főkancellár életét akarta megmenteni, de ő még mindig Jedi. Aztán az öreg bajkeverő további puhítása és Padméval kapcsolatos burkolt célzásai sikerrel járnak: Anakin egyszerűen mérlegre teszi magában a Jedik és Padmé sorsát, és józanul dönt. Nincs végzetszerű spontán átállás, kétségbeesés, hanem csak egy tiszta döntés: a szerelméért cserébe vállalja az árulást ? és ez így szerintem kevésbé illik Anakin korábbi gondosan megrajzolt jelleméhez. A film itt sokkal hihetőbb. Mert nekem is az a véleményem, hogy nem tudatosan, előre megfontoltan döntött a Sith-ek útja mellett, hanem így alakult: Mace Windu halála után nem maradt más választása, és erre csak abban a pillanatban döbben rá....

Vagy vegyük Obi-want. Már a filmből is kitűnik, milyen jelentős jellemváltozáson ment át a II. rész óta, de ez nagyon jól bemutatott a könyvben. Érett Jedi lett belőle, aki már nem fél attól, hogy dicsérje Anakint, nehogy túlságosan elbízza magát - ellenkezőleg: őszinte és elkötelezett barátja lesz egykori tanítványának, s már olyan szorosan kötdik hozzá, hogy nem tud tisztán látni vele kapcsolatban (bár Anakint szoktuk ezért elmarasztalni, de az az igazság, hogy Obi-wan is belesett a túlzott érzelmi kötődés hálójába) és nem veszi észre, hogy barátja egyre mélyebbre süllyed a sötétség mocsarában, ezért nem is tud segíteni neki. (Persze Ani sem siet beavatni őt a problémáiba, de azért a korábbi tárgyilagosabb szemével szerintem jobban feltűnt volna Obi-wannak, hogy valami nagy gond van... ) Obi-wan jelleme olyan finoman ábrázolt a könyvben, mintha egy közeli ismerősöm volna: az ember rájön, hogy méltó tanítványa lett Qui-Gonnak, és nem Anakin, hanem ő az igazi Jedi, nagylelkű, elkötelezett, jó taktikus, ügyes fegyverforgató, s eközben szerény és tapintatos. Éppen ezért szinte a csontjaimban érzem a fájdalmát, amikor megnézi a biztonsági hologrammokat - ez pl. a filmben eléggé el van hanyagolva.

S végül említem Padmét. Szegény a filmben elég leegyszerűsített, lecsupaszított szerepkört kapott, mint Anakin árulásának egyik (fő) indítóoka, a könyvben azonban nagyon szépen le van írva, mennyire mélyek az érzelmei Anakin iránt, és hogyan jut el mégis fokozatosan a bizalmatlanságig (amikor egy megbízható Jedivel kellene megosztania politikai gondjait, már nem Anakinra gondol, hanem ösztönösen Obi-wan jut az eszébe), s később a teljes csalódásig, amelybe belehal.

S végül muszáj szólnom Dooku grófról, akinek gondolatai és érzései katarzisszerű élményként hatottak, amikor meghallja Sidious utasítását: Öld meg! Ez csúcs volt rögtön a könyv legelején.

 

Na de ennyi talán elég szemelvénynek (lehet, hogy sok is... :D ). Végül még annyit tennék hozzá, hogy a szerelmi féltékenység szerintem is tévedés volt a könyvben, Anakin szemszögéből nézve az áruláson én is hasonlót értek, mint Dzséjt.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az én véleményem szerint ezek mind ott vannak a filmben is... Obi-Wan például olyan szimpatikussá lett az ep.3-ban mint előtte még soha. Ahogy Anakintól egy baráti mosollyal búcsúzik a dokkban az többet mond ezer szónál is.

 

De Dooku is dettó: Lee arcán minden ott van, amit Stover megpróbál leirni, sőt szerintem több is... és igy tovább :D

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Az én véleményem szerint ezek mind ott vannak a filmben is... Obi-Wan például olyan szimpatikussá lett az ep.3-ban mint előtte még soha. Ahogy Anakintól egy baráti mosollyal búcsúzik a dokkban az többet mond ezer szónál is.

 

De Dooku is dettó: Lee arcán minden ott van, amit Stover megpróbál leirni, sőt szerintem több is... és igy tovább :D

Azt hiszem, mi nem nagyon tudjuk egymást az igazunkról meggyőzni, de végül is a vita olyan vérpezsdítő dolog... :D . Egyébként, félre ne érts, Bomarr, én nagyon szeretem ezt a filmet, és sokkal többször láttam, és még fogom látni, mint ahányszor a könyvet olvastam (és nem csak azért, mert a film csak két és fél óra, míg a könyvet elolvasni minimum 14), mert ez a film maga a varázslat (talán elég, ha csak annyit mondok, hogy a gyerekkori SW rajongás után több mint 10 év szünetet követően ez tett ismét SW rajongóvá). Viszont számomra a könyvvel kapott egy kis extra fényt, mint amikor a fényképen kicsit élénkítik a színeket.

A hozzászólás linkje
Oszd meg ezeken az oldalakon:

Csatlakozz a beszélgetéshez!

Írj hozzászólást most, és regisztrálj később. Amennyiben már regisztráltál, lépj be a fórumra és szólj hozzá a témához.

Vendég
Új hozzászólás

×   Beillesztett szöveg.   Illessze be egyszerű szövegként

  Only 75 emoji are allowed.

×   A linked automatikusan beágyazódott.   Linkként jelenjen meg

×   Az előző tartalom visszaállítása.   Korábbi szöveg törlése

×   Nem illeszthetsz be képet közvetlenül. Töltsd fel vagy illeszd be URL-ből.

  • Jelenlévő felhasználók:   0 felhasználó

    • Egy regisztrált felhasználó sincs ebben a topikban.
×
×
  • Új tartalom hozzáadása az alábbi témákban...

Fontos információ
A webhely használatával elfogadod és egyetértesz a fórumszabályzattal.